Zweeds Koningspaar verheugt zich in het diepe respect van het volk Joviale Bernadottes leggen voor geestelijke en handenarbeid belangstelling aan de dag Koningin doet meer dan zij belooft! Plichtsgetrouw en verdraagzaam WOORD VAN BEZINNING WAAROM? MALLE GEVALLEN 5e laargang no. mei 1957 Vorstendie zich overal thuis voelen (Van onze correspondent in Stockholm) aan zijn afspraken te houden, door buigend de ministers te ontvangen, en, om nog een voorbeeld te noemen, door de staatsstukken niet zonder meer te ondertekenen, maar nauwkeurig te be studeren. Wij herinneren ons in dit verband een toe spraak in het hoge noorden, waarin de Koning niet alleen de bergtopjes noemde, maar ook op de bijzondere flora in deze streek in ging. En wij her inneren ons een vertegenwoordiger van vier dorpjes, die in zijn nervositeit er slechts drie noemde, toen hij aan de vorst werd voorgesteld. „Is het dorp zo-en-zo hier dan niet aanwezig?" wilde de Koning weten „Voor die man zou ik m'n hartebloed kunnen geven!" Deze spontane reactie kwam eens van een Zweedse communist, die zijn Koning een lange tijd had gade geslagen. De intellectuele Zweden drukken zich iets voorzichtiger uit en menen, dat Gustaaf VI Adolf 's lands president zou zijn, als Zweden geen koninkrijk, maar een republiek zou zijn. Er is geen Zweed, die op de bijzondere kwa liteiten van zijn Koning zal ingaan. Het zijn er namelijk te veel. Er heerst een diep geworteld respect, dat zeker wederkerig is. De Koning laat dit blijken door zich steeds op de minuut af Het leven van de vorstin is eigen lijk niet gemakkelijk geweest. Zij werd op 13 juli 1889 in Heiligenberg geboren. In 1917 werd haar vader de titel van Earl of Medina and Marquis of Milford Haven verleend en zo werd de Duitse prins stamvader van de Mountbattens. Tijdens de eerste we reldoorlog diende zij het nieuwe va derland als verpleegster. Vijf jaren lang droeg zij de uniform van het Britse Rode Kruis. De Zweden weten vooral te waarde ren, dat zij steeds tijd heeft en steeds met open oren luistert. Zij belooft niet veel, maar doet. Als zij een zieken huis bezoekt, gaat zij werkelijk alle kamers af om geen patiënt teleur te stellen. En als zij belooft van een of andere instelling beschermvrouwe te zijn. is zij van haar taak geheel ver vuld. Soldaten hebben wel eens vreemd opgekeken, als zij hun schone In verband met het voorgeno men bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard aan Zweden (op 21, 22 en 23 mei a.s.) schreef onze cor respondent in Stockholm bij gaand artikel over de Zweedse koninklijke familie. Koning Gustaaf Adolf VI bekijkt met veel genoegen zijn vermaarde verzameling oud Chinees porcelein. „De plicht boven alles!", heet Koning Gustaafs wapenspreuk, die hy ook voor de ambtenaren aanbeveelt. Toch is hij verdraagzaam. Hij is geheelonthouder, maar kan zich best vermaken in een groep matig drinkende mensen. De Koningin drinkt trouwens ook graag een glaasje wijn. Naast de plichten, die het landsbelang van de Koning eist, vindt hij nog vrij veel tijd voor zijn hobbies: plantenkunde en opgravingen, en in verschillende delen van de wereld heeft hij zelf de schop in handen gehad. Maar al is hij op deze gebieden als vakgeleerde te beschouwen, toch blijft het liefhebberij. Koningin Louise Alexandra Marie Irene is al even bemind. Zij heeft de har ten der Zweden evenwel niet stormenderhand kunnen veroveren, maar zich daar veel tijd voor moeten getroosten. Zij is verpleegster geweest en weet dat Iedere wond slechts langzaam moet genezen. En toen zij in 1923 naar Zweden kwam, waren er inderdaad nog open wonden. De Koning toen nog kroon prins had drie jaar te voren zijn eerste vrouw, Margaretha van Connaught, verloren en zijn vijf vrij jonge kinderen voelden dit verlies erg zwaar. Nieuws gierig vroegen de Zweden zich af, of de nieuwe Koningin ook wel een moeder voor de vier prinsen en de prinses kon zijn. Niemand weet hoe lang dit proces van naar elkaar toe groeien heeft geduurd, maar in ieder geval zou thans niemand deze koninklijke verpleegster willen missen. was terug kregen, voorzien van het kaartje „kousen werden gestopt door Koningin Louise". Ook de Koningin toont grote ach ting voor het volk. Dat kunnen bij voorbeeld de buitenlandse vertegen woordigers constateren, als de Rijks dag plechtig wordt geopend. Alvorens plaats te nemen, buigt zij drie keer om hiermede de aanwezige leden van het parlement, de regering en de di plomaten te groeten en de hun toe komende eer te bewijzen. Haar oprechte humanitaire gevoe lens vinden diepe waardering. Zullen de Finnen ooit kunnen vergeten, dat zij 18 finse kinderen in de leeftijd van 39 jaar een tehuis heeft geboden? De kinderen werden in het zeer mooi gelegen kasteel Ulriksdal onderge bracht en de Koningin kwam dage lijks kijken. Meermalen organiseerde zij daar feestjes voor de kinderen. Het koninklijk paar leidt, wat men noemt, een harmonisch huwelijk en iedere Zweed gunt het van harte de jaarlijkse reis naar het zuiden en de familiebezoeken aan Engeland. Sportprins-vrijgeiel Van de vijf kinderen is er slechts één, die als regent tijdens de afwezig heid van de Koning kan optreden. Dat is Prins Bertil, zijn derde zoon. De eerste, Gustaaf Adolf (geboren 22 april 1906) is. zoals men zich zal her inneren, bij een vliegongeluk met een KLM-vliegtuig te Kastrup om het le ven gekomen. Hij overleed op 26 ja nuari 1947. Gustaf Adolf was gehuwd met Prinse Sibylla van Saksen Coburg en Gotha. uit welk huwelijk vijf kin deren werden geboren. De broers van Gustaf Adolf, namelijk Sigvard en Carl Johan. hebben door hun huwe lijk de rechten op de troon verloren. Zij hebben echter onlangs de titel van graaf gekregen. Beiden zijn gelukkig getrouwd en oefenen met toewijding een beroep uit. Sigvard is kunstenaar en Carl Johan zit in de handel. Op de schouders van Prins Bertil rust een groot gedeelte van de repre sentatieve verplichtingen. Hij staat aan het hoofd van verscheidene jeugd en sport-organisaties. toont echter ook veel belangstelling voor de handel. De „sportprins" is op 28 februari 45 jaar geworden. Geheelonthouder met een glaasje in de hand... De leden van het koninklijk huis houden van een grapje en het publiek doet er aan mee. De oude Gustaf - de als tennisspeler bekende „mr. G" - ging nog op 80-jarige leeftijd op zijn knieën hurken en stak zijn hoofd door een hek om een fotograaf een plezier te doen. Onder sommige omstandig heden heeft de huidige Koning er geen bezwaar tegen als geheelonthou der met een glaasje in de hand ten tonele te verschijnen, te midden van een brandewijn drinkend feestcomité. En als in een cabaret door een repu blikein wordt gezegd, „dat je de Ko ning voor de leeuwen moest gooien", lacht het publiek, als iemand opmerkt „dat Bertil (die de laatste tijd vrij zwaar is geworden) een betere kluif zou zijn". Prins Bertil is joviaal. Hij houdt speeches bij alle mogelijke gelegenhe den en doet dat steeds op een aar dige manier. Als hij niet als Prins zou zijn geboren, had hij overigens toch liever ingenieur willen worden, zo heeft hij eens een collega-journalist ingefluisterd. Hij is ongehuwd en is derhalve ,,'s lands vrijgezel num mer 1". Zijn enige zuster is Koningin Ingrid van Denemarken, die samen met Ko ning Frederik indertijd een officieel bezoek aan Nederland heeft gebracht. Indien de Koning noch Prins Ber til in het land is, neemt Prins Wil helm, de broer van de Koning, de za ken waar, al is hij ook al in de 70. Ook deze Prins heeft een hobby: hij schrijft. In 1913 verscheen zjjn eerste boek onder de titel: „Dar solen lyser" (Waar de zon schijnt). Als lyrisch dichter werd hij erkend na zijn in 1935 verschenen boek „Av denna Jord". (Van deze aarde). Ook 20 films heeft hij op zijn naam staan. Eenmaal gebenrde het dat hij een persfotograaf een nieuwe toestel uit handen nam om het aandachtig te bekijken. DE zonnige, fleurige, veel- bezon gen mei-maand ls in het land; er zit groei in de grond, in de lucht. Is een woord van bezinning nog wel nodig? Het klinkt wat zwaar op de hand! Als de vogels hun dartel lied fluiten en alle bloem knoppen opengaan, ls het dan niet genoeg om zonder reserve te ge nieten van zon en zomer? De wis seling van de seizoenen is niet in alle landstreken zo opvallend als hier op ons plekje onder de zon. De conversatie, de kleding bij ons wordt o.a. door die Jaargetijden wisseling bepaald. En nu is het dan de mei-maand! Het winterse is voorbij, zegt het bijbelboek Prediker: ,,de bloemen worden gezien op het land, de zang tijd genaakt, de stem der tortelduif wordt gehoord in ons land." En toch sinds 1940 heeft die mei-maand in de historie van ons volk en zijn naburen een reden om nadenkend stil te staan. In dit jaar. op de tiende van mei sloeg de oorlogsvlam uit; jaren van persoonlijk en nationaal leed volg den, waarin onrecht en geweld hoogtij vierden, een sinister hoogtij van de machten der duisternis. ,,En boven dat onrecht uit gedenken wy hen, „die het fiere wachtwoord hebben doorgegeven van mond tot mond: dat eens de tyrannie zal zijn verdreven die t hert doorwondt". De tyrannie ls verdreven. Want vijf jaar later de 5e mei zijn wy in de ruimte gesteld. Dat heeft God gedaan, zegt de Joodse gemeente, daarbij denkende aan hare eigene bevryding destyds en tegelyk uit ziende naar de definitieve bevry ding. De bybel ziet elke bevryding van de tyrannie als een kleine voor smaak van die grote bevryding, wanneer God eens alle tranen van de ogen zal uitwissen. De vogels, de bloemen in de mei maand hoeven niet tot bezinning opgeroepen te worden, ze leven maar weten niet, dat ze leven, wy, mensen zyn ook zwak als zy, zo Prins als „Waarover" Kroonprins Carl Gustaf - het zoon tje van de by Kastrup verongelukte Prins en Prinses Sibylla - die op 30 april, dus tegelijk met onze Koningin verjaarde, is nu 11 jaar geworden. „Prinsen" (de prins) wordt hij door zijn makkers genoemd. Het particuliere schooltje van mevr. Broms, dat hij bezoekt, telt 200 leer lingen. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, was de jonge kroonprins met de veiligheid van zijn kameraden belast. Hy was die week „klaarover" en moest ze veilig over straat bren gen. Deze jongen heeft eigeniyk alles wat zijn hart begeert... behalve vrye tyd. Carl Gustaf heeft vriendjes, ech te vriendjes, die overigens niet bang zyn hem in de modder te gooien. Hij heeft een pakje aan, waardoor hy zich van geen van zijn kornuiten onder scheidt. Intussen heeft hij ook een chauffeur, die hem van school haalt, en een moeder, die hem aan zijn plichten herinnert. Daar zyn aangename plichten bU, zoals het bywonen van een première of de plechtige opening van een cir cus, maar er zijn ook andere. Een mens went echter aan alles en ook deze jongen raakt er aan gewend een uur of meer naar een parade te ky- ken of een evenement bij te wonen, waar hy minder belang in stelt. Zijn vier zusjes hebben het heel wat ge makkelijker gehad. Zij hebben alle- zwak als een rietstengel, maar wy zyn een denkend riet. Zeker ook in de eerste dagen van mei. Waar over, waartoe? Deze week gaf het televisie scherm samen met naburige landen een uitzending van een concert uit Parys, in het kader van de Eurovisie een gezamenlyk pro gramma voor West-Europa. Het was geen gewoon concert, geen kunst om de kunst, zoals het vroeger heette, maar had een die nend karakter, dienend de hoge idealen van een eensgezind Europa; of de moderne muziek verantwoord was, kan ik niet beoordelen, maar het thema was in elk geval modern en actueel. Het grote koor uit di verse landen vertolkte de klacht van de oorlogswezen met de her haalde vraag: pourquoi, waarom? Waarom was hun vader niet terug gekomen. die toch recht had om te leven bij de zynen! Twee hoge, klare jongensstemmen gaven steun aan de Luxemburgse wezen. En zo waren er stemmen uit Nederland. België. Frankryk, ook uit Duits land, ja, ook daar vandaan. Als een klacht uit het donker klonk voor en na dit schrille waarom?" Er was ook een antwoord, niet het antwoord, dat het „waarom" in een „daarom" zou kunnen om zetten. Welk mens zou dit kunnen? Het antwoord van de „wyze" in dit concert kwam hier op neer: gryp toch de kansen, eer het te laat is, de kansen om te gaan bou wen aan een leefbaar bestaan. Stemmen riepen: „de Ryn is van ons". Anderen: „neen, van ons". Wat al oorlogen om de Ryn zyn er geweest! De „wyze" bezwoer deze dergelijke twisten te staken, de landen langs de Ryn hebben elkaar zo nodig. Het was al met al een „vriend" concert: dit „waarom?" maakte je beschaamd. Laten de oorlogswezen, wy ouderen de kansen grijpen om als volk en Europese volkerengemeenschap te gaan leven, „wyzer. schoner dan toen 't neerdaald' in het doodsgebied". Dat schreef midden in de oorlog in mei 1943 Maas Jacobse. Hy schreef het niet als een program van actie, maar als een gebed tot God. Ik bewaar dit simpel-uitge geven boekske natuurlyk illegaal gedrukt en verspreid als iets kostbaars, al kun je het nu in alle bundels verzetspoëzie vinden. Het is een gebed tot God, in ge dachtenis aan een vriend in het concentratiekamp. Een gebed is toch zeker ook een gebed om kracht, wysheid dat God ons moge gebrui ken als een goed instrument voor zyn hoge bedoelingen. Laat ons met deze bede gedenken aan wie vielen voor de vryheid, en zelf de kansen grijpen, door God ons gegeven: „Maar als lk leven mag tot de bevryding En juichen op het overwinningsfeest, God, doe my dan dit weten: wat voorbij ging aan nood en leed ls niet vergeefs geweest. Laat hier een volk herryzen, wyzer. schoner. Dan toen het neerdaald' in het doodsgebied. Dat van Uw aard' opnieuw een vry bewoner Staag naar de kim van Uw voleinding ziet! J. de Wit, Pred. Herv. Gem. Leiden. Koningin Louise aan haar schrijfbureau maal meer vryheid. al luidt moeder Sibylla's leus: „discipline en liefde". Vier prinsessen De oudste van de vier prinsessen - die in Engeland en Frankrijk ls ge weest - is nu 22 jaar en heeft haar theoretische opleiding afgesloten. Bri- gitta, thans 20 jaar oud, heeft ook al de school achter de rug en leert voor gymnastiek-lerares Prinses Sibylla met kroonprins Carl Gustaf zy „doet gewoon", zeggen haar me de-leerlingen. Brigitta is op een meis jes-pensionaat in Chateau d'Oex (Zwitserland) geweest, waar het haar niet bepaald beviel. „Allemaal Ame rikaanse miljonair-dochters met veel verbeelding",schreef zij aan een vrien din. De 18-jarige Desiree en de thans 13-jarige Christina gaan nog op school. Desiree is de drukste thuis, zy spreekt met handen en voeten en heeft zeker het grootste percentage Bernadotte-bloed. Ze kan lachen, dat de tranen los komen. En toch beoefent zy een van de moeilijkste soorten ski-sport: slalom. De sierlijke Chris tina daarentegen houdt meer van schaatsen ryden. Zij bezoekt een bal letschool en laat af en toe grootvader zien hoe zy op haar tenen kan staan. Prinses Sibylla heeft het dus niet bepaald gemakkelijk om een oogje op dit vyftal te houden. Bovendien heeft zij ook vele representatieve verplich tingen. De Bernadottes zyn allemaal prak tisch van aard en hebben steeds gro te waardering getoond voor het schep pende ambacht. Men mag wel zeggen, dat het de sterkte van de Zweedse koninklyke familie is, dat zy belang stelling toont zowel voor handen- als voor geesteiyke arbeid en zich by wyze van spreken in ieder milieu kan bewegen. De jongemannen van Toro, een Afri kaans koninkryk in West-Oeganda, zyn in staking gegaan. Zy weigeren te trouwen totdat de pryzen van bruiden zyn verlaagd. Men denkt er nu over een speciale belasting in te stellen voor ongehuwde mannen. Een moordenaar, die in 1929 uit een gevangenis in de Amerikaanse staat Mississippi was ontsnapt, is in Co lorado Springs opnieuw in zyn kraag gegrepen. Van de 27 jaar die hy in vryheid heeft doorgebracht, vervul de hy twaalf jaar lang de functie van onbezoldigd plaatsvervangend sheriff (inspecteur van politie, zou den wy zeggen) in de staat Colo rado. Hoe bestaat het?

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11