Minister Luns onderstreept belang van de conventionele bewapening WEERBERICHT Huidige defensieniveau van het Westen zou Moskou wel eens in brengen verleiding kunnen SPIJKERBROEKEN f 8.95 SENATOR MCCARTHY (47 JAAR OUD) OVERLEDEN Oproep aan het bedrijfsleven tot opvoering produktiviteit 96ste Jaargang VRIJDAG 3 MEI 1957 No. 29126 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; L 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Ariminisf.rat.ie; 25041: Redactie: 21507 De NAVO-bijeenkomst in de Westduitse hoofdstad (Van onze correspondent in West-Duitsland) Alle redevoeringen, die gisteren in Bonn gehouden zijn op de bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken der NAVO-landen, hebben duidelijk doen uitkomen, dat het Westelijk verdedigingsstelsel via de Noordatlantische Verdragsorganisatie nog moet versterkt wor den, voorts, dat het Westen niet te optimistisch moet zijn over de Sovjetrussische politiek en dat ook geen enkel land geloof mag schen ken aan vriendelijke en verlokkende beweringen van de kant van de Russen, en tenslotte, dat het Westen zich meer met atoomwapens moet beschermen om defensief volkomen op de hoogte van deze tijd te zijn. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns, heeft een rede gehouden, die zowel door het onderwerp als door de ver standige, zakelijke en duidelijke wijze, waarop hij dit behandelde, sterk de aandacht heeft getrokken. De minister zei, dat conventionele wapens even belangrijk zijn als atoomwapens en in dit verband merkte hij op, dat „wij niet eerst veroverd en daarna bevrijd willen worden". Deze woorden bleken hun uitwerking niet te missen, omdat deze uitlating gebeurtenissen uit een recent verleden in de herinnering riep. over een voldoende conventionele bewa pening. Eerst veroverd en dan bevrijd worden wees de minister met grote kracht af. Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek worden niet verminderd De betekenis van de kermuapens heeft zulk een reliëf gekregen, dat daardoor al de indruk is gewekt als of de conventionele bewapening minder belangrijk is geworden. Dit bestempelde minister Luns als een „waangedachte". Kernwapens, zo verklaarde hij, zijn zonder^ twijfel van grote betekenis, maar gesteld eens, dat die kernwapens het uit breken van een oorlog niet konden verhinderen, dan zouden tvij, ivan- neer wij van de conventionele bewa pening waren afgestapt, voor een afschuwelijk dilemma staan. Er zou een gemis aan conventionele wapens zijn en dat zou tot een „onhoudbare toestand" leiden. Uit zijn rede bleek dat hij zowel de uitrusting met atoomwapens als met conventionele ivapens noodzakelijk acht. We heb ben kunnen constateren, dat zijn rede veel instemming heeft gevon den. Geen reden tot voldaanheid Een belangrijk punt, dat minister Luns eveneens ter sprake bracht, was, dat er op het ogenblik bepaald geen reden bestaat voldaan te zijn over wat men op het gebied van de defensie be zit. Laten wij niet vergeten, dat wij sterk genoeg moeten zijn om een even tuele Russische aanval af te schrikken en zo nodig terug te kunnen slaan. Als wfj te zwak zouden zijn, aldus minister Luns zouden de Russen wel eens hun geluk kunnen willen beproeven. Bij de tegenwoordige stand van zaken zouden de Russen, die dan tevens van het voordeel van hun eigen initiatief kon den profiteren (de eerste klap is een daalder waard) het Westen wel eens in het allergrootste gevaar kunnen bren gen. We zijn het indertijd, aldus minis ter Luns, eens geworden over twee ken merken van onze verdediging, n.l. over een effectieve vergeldingsstrijdmacht en Massale inenting tegen kinderverlamming Binnenkort is van Rijkswege een mededeling te verwachten over een eventuele vaccinatie tegen de kin derverlamming. Het aantal patiënten aan kinder verlamming heeft het vorige jaar hier te lande 2200 bedragen. In te genstelling tot 1956 behoeft thans geen vrees te worden gekoesterd dat deze ernstige ziekte een epidemisch karakter zal aannemen. Aldus is gistermiddag medegedeeld op een in Den Haag gehouden pers conferentie die ivas uitgeschreven naar aanleiding van het feit dat het Prinses Beatrix-Poliofonds thans een jaar bestaat. Bij elke weersgesteldheid Cl ICllllC n Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk veel bewolking met plaat selijk wat lichte regen. Overwegend ma tige wind tussen west en noord. Kouder. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 mei Zon op: 5.07 uur; onder: 20.11 uur. Maan op: 8.40 uur: onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 5.54 en 18 21 uur. Laagwater te 1.36 en 14.03 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Toezegging van Eisenhower Minister Dulles deed een mededeling, die vooral in Westduitse regeringskrin gen, maar ook bij de vertegenwoordigers van de meeste andere NAVO-staten grote voldoening verwekte. Hij vertelde namelijk, dat president Eisenhower (die bevelhebber van de Amerikaanse strijd^ krachten is), bij zijn vertrek van het vliegveld van Washington aanwezig was geweest en dat deze hem voor de confe rentie de boodschap had meegegeven, dat in de Vërenigde Staten geen plan nen bestaan een verandering in de huidige stationering van de Amerikaanse strijdkrachten in de NAVO-landen aan te brengen. Dat wil dus zeggen dat het aantal Amerikaanse troepen in de Bondsrepubliek niet wordt verminderd. Dulles heeft reeds op de eerste vergade ring van de ministers laten uitkomen, dat hy er bevreesd voor was dat de verandering, die de Britten in hun be wapeningsplannen maken, een ketting reactie in andere NAVO-landen teweeg zou kunnen brengen. Pas op voor beloften! Dulles legde er de nadruk op dat het „waanzin" zou zijn op grond van mooie beloften van de Russen de verdediging van het Westen te laten verslappen. Hij waarschuwde tegen een al te vriende lijke politiek van de kant van de Sovjet- Unie. In verband daarmede wees hij op de ontwikkeling in het Nabije Oosten. Moskou heeft zowel met vriendelijk heden als met dreigementen getracht de eenheid van de NAVO te verstoren. Destemeer komt het er op aan de ver dedigingskracht te versterken. Naar aanleiding van de talrijke waar schuwingen, die de Russen in de laatste tijd tot Westerse landen hebben gericht, ontzegde Dulles hun het recht het Wes ten voortdurend van kwade bedoelingen te betichten, zo lang zij zichzelf nog niet bereid hebben verklaard een gecontro leerde vermindering van de bewapening te aanvaarden. Dit zou overigens het beste zijn om een verandering in de ge spannen toestand te brengen. Minister Dulles heeft duidelijk te ver staan gegeven dat het „onmogelyk" is dat een grote staat als de Westduitse Bondsrepubliek moderne wapens zou weigeren, terwijl kleinere ze wel zouden krijgen. Zoveel mogelijk stilzwijgen De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano bracht de verhouding tussen de Bondsrepubliek en de Russen benevens de toestanden in de satellietstaten ter sprake. Men moest, zo zei hij, aan de ene kant de vrijheids drang in het oosten van Europa in le ven zien te houden, maar aan de andere kant moest men er voor oppassen dat de bevolking niet tot gewelddadige acties werd opgewekt, die wel eens dezelfde treurige gevolgen konden hebben als de op zo bloedige wijze door de Russen neergeslagen opstand in Hongarije van een paar maanden geleden. Het vraagstuk van Duitslands hereni ging en diverse kwesties betreffende het oosten, die gisteren reeds enige malen zijn aangesneden, stonden ook voor van daag weer op de agenda. Over het verloop van deze besprekin gen wordt gedeeltelijk het stilzwijgen bewaard Dat moet begrijpelijk worden geacht, want men vindt het, terecht, volkomen ongewenst en overbodig, dat de Russen al te gemakkelijk via radio en krantenberichten op de hoogte van gesprekken en plannen zouden kunnen worden gebracht. Dat is toch zeker niet de bedoeling van de conferentie. Advertentie LANGE JONGENS Alle maten voorradig. EERST KIJKEN DAN KOPEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonn.en voor onze cliënten. Nederlands antwoord op Russische nota De Nederlandse regering heeft vanochtend geantwoord op de ver klaring van het Sovjetrussische mi nisterie van Buitenlandse Zaken van 16 maart over de Europese eco nomische gemeenschap en Euratom. In een aan de Russische ambas sadeur te Den Haag, de heer Kirsa- nof, overhandigde verklaring zegt de Nederlandse regering, dat objec tieve beschouwing van de Europese verdragen niet zou nalaten iedere verkeerde indruk bij de Sovjet-rege ring weg te nemen ..tenzij haar po litiek geen ander doel beoogt dan iedere poging tot samenwerking en versterking van het Westen in de ogen van de Europese publieke opi nie in diskrediet te brengen". Na te hebben geconstateerd, dat de Russische politiek een waterdich te scheiding in Europa wil optrek ken en iedere poging tot reorgani satie van het Westen wil verlammen verklaart de Nederlandse regering zich onvoorwaardelijk voorstander van het spoedig in werking treden der nieuwe verdragen Dit neemt evenwel niet iveg dat zij de ivil blijft koesteren positief mee te werken aan waarachtige voorstellen tot nauwere samenwerking op bredere basis. Geleen: 400 jaar zelfstandig Onthulling standbeeld Prinses Wilhelmina Ter gelegenheid van de feesten „Geleen 400 Jaar heerlijkheid" zal op de Nieuwe Markt te Geleen een standbeeld worden onthuld van Prinses Wilhelmina. Dit beeld komt te rusten op een in het fon teinbassin geplaatste driehoekige zuil en zal worden geflankeerd door een mijn werker en een landbouwer. De beelden worden in brons uitgevoerd, de zuil in graniet. Het geheel is een ontwerp van de beeldhouwer Peter H. M. Roovers uit Heyen. Hij heeft al eerder een beeld van I Prinses Wilhelmina vervaardigd, dat in Venezuela werd geplaatst en maakte o.a. ook het bevrijdingsmonument van 's Hertogenbosch en ornamenten op de schepen „Statendam" en „Nieuw Am sterdam". Het monument van Prinses Wilhelmina is het enige grote, n.l. ruim 2 meter hoge. standbeeld van onze vroegere Ko ningin in Nederland. De onthulling zal vermoedelijk in september geschieden. Zij is bedoeld als waardig slot van de feestelijkheden te Geleen. Koninklijk paar naar Philips H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens op vrijdag 17 mei a.s. een bezoek te bren gen aan de Philipsfabrieken in Eind hoven. De Italiaanse minister van Dejensie E. P. Taviani heelt gisteren een be zoek gebracht aan het Vredespaleis te Den Haag. De minister tussen twee leden van zijn gezelschap bij Het paleis. Staakt het vuren op Atjeh De militaire commandant van Atjeh, luitenant-kolonel Sjaman Gaharoe, heeft zyn troepen order gegeven het vuren tegen de Daroel Islam-opstan- delingen te staken, hangende vredes onderhandelingen tussen de opstande lingenleiders en de militaire autori teiten. Overste Gaharoe maakte dit gisteren bekend, toen hy op de terugreis van Djakarta, waar hy de conferentie van militaire commandanten en gouverneurs had bijgewoond, naar Kotaradja, een nacht in Medan overbleef. De militaire commandant van Atjeh sprak zyn ver trouwen uit, dat na de viering van het einde der vastenmaand Ramadhan de veiligheid in zijn gebied zal worden her steld. Heftig bestrijder van wat ook maar in de verte op het communisme geleek In Washington is gisteravond de Amerikaanse Republikeinse Senator Joseph McCarthy op 47-jarige leeftijd overleden. Hy was sinds een week in het marine ziekenhuis Bethesda opgenomen wegens een acute leveraandoening. Zyn echt genote bevond zich aan zijn sterfbed. Senator McCarthy, die de staat Winsconsin vertegenwoordigde was één van de meest omstreden figuren uit het Amerikaanse politieke leven van na de oorlog. Als voorzitter van de commissie van de Senaat voor onderzoek werd hy bekend als heftig bestryder van alles wat met het communisme te maken heeft. Zyn methoden van onderzoek naar de loyaliteit van personen in en buiten de rege ring deden in de Verenigde Staten een nieuw woord ingang vinden, namelijk „McCarthyism". de publiciteit kwam door zijn verkla ring, dat er 57 communisten werkzaam waren in het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Daarna viel de Senator steeds meer de regering van president Truman en het beleid van het ministerie van Buitenlandse Zaken on der minister Acheson aan. Hij kwam later, toen president Eisen hower aan de macht was gekomen, dik wijls met diens regering in conflict over zijn jacht op communisten, die een functie zouékn hebben in regerings bureaus en in de strijdkrachten. Men heeft Eisenhower herhaaldelijk gekritiseerd, omdat hy geen einde maakte aan de activiteit van de Sena tor. De president nam in het openbaar Methoden van onderzoek ontmoetten veel tegenstand Zyn methoden van onderzoek hebben vooral in 1954 in de belangstelling ge staan. toen McCarthy in conflict kwam met het leger. Na langdurige verhoren, die via de televisie werden uitgezonden, werd McCarthy voor de Senaat gedaagd, waar zijn collega's hem berispten we gens zyn houding bij het onderzoek. Hij was één van de jongste Senatoren, toen hy in februari 1950 plotseling in een volledig stilzwijgen over McCarthy in acht, maar volgens een recente le vensbeschrijving van de Amerikaanse president zou hy zich minder vleiend over de Senator hebben uitgelaten. In de laatste twee en een half jaar had McCarthy nog wel zijn zetel in de Senaat, maar hij speelde geen grote rol meer. Hij verhief altijd nog zyn stem als hij meende, dat de communisten in een regeringsbureau waren binnenge drongen, maar aan zijn woorden werd in de Amerikaanse pers niet veel aan dacht meer besteed. McCarthy is geboren als boerenzoon in Wisconsin. Voordat hij in de oorlog dienst nam bij het korps mariniers was hij rechter in Wisconsin. Hy werd in 1946 voor de eerste maal in de Senaat gekozen; bij de verkiezingen in 1952 be hield hij zijn zetel. Telegram van Eisenhower President Eisenhower gaf, nadat hy van het overlijden van MacCarthy op de hoogte was gesteld, via zijn pers secretaris Hagerty de volgende verkla ring uit: „Ik heb zojuist vernomen, dat Senator Joseph McCarthy plotseling is overleden. Mijn echtgenote en ik wensen uiting te geven aan ons diepe medeleven met mevr. McCarthy in het smartelijke per soonlijke verlies, dat zy heeft geleden". Hagerty verklaarde voorts, dat de pre sident ook een persoonlijk telegram aan mevr. McCarthy had gezonden. De in houd hiervan is niet bekendgemaakt. Ex-president Harry Truman, die zich in New York City bevond voor het hou den van een lezing, toen hy van het overlijden van McCarthy op de hoogte werd gesteld, zei: „Dit is heel slecht nieuws. Ik heb met diep leedwezen van het overlijdensbericht van Senator McCarthy kennis genomen". -V Wapenen tegen gebrek aan zelf ver trouwen Naar de Contactgroep Opvoering Produktiviteit ons meedeelt, is gisteren aan alle industriële ondernemingen in Ne derland met meer dan 10 man personeel een „oproep aan het Nederlandse bedryfs leven" gezonden, ondertekend door de voorzitters van de Centrale organisaties van werkgevers en werknemers, n.l. het Verbond van Ned. Werkgevers, het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond. Kath. Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland, het Ned. Verbond van Vakverenigingen, de Ned. Kath. Arbeidersbeweging en het Chr. Nation aal Vakverbond in Nederland. Nu de werkzaamheden voor de afdamming van het Haringvliet in het kader van het Deltaplan volop aan de gang zijn. beginnen de ge- olgen reeds merkbaar te worden in het gebied, dat zich straks achter de zware dijken veilig zal kunnen voelen. De haven van Goedereede t:. door de aarden dijk. welke het begin vormt van de dam dwars door het Haringvliet reeds ontoegankelijk geworden voor de vissersschepen. Thans ligt de kleine vloot van scheepjes gemeerd voor de haven ingang. Op de voorgrond de af- sluitingsdam. waardoor de haven niet meer bereikbaar is. De oproep zegt ten aanzien van de beperking der bestedingen, dat er uiteraard geen wondermiddel is tegen alle economische kwalen. Men zal. zo men naar wegen zoekt om uit de hui dige moeilijkheden te geraken, eerder in de richting van een vergrote pro- duktie per werknemer dienen te speu ren dan de aandacht al te zeer te rich- op een vermindering der consumptie. Volkomen terecht is 'n rem gelegd aan de besteding, aldus het geschrift. Een volk kan nu eenmaal niet ongestraft verteren wat menj nog niet verdiend heeft. Het enige positieve antwoord op de problemen van het ogenblik, is te zorgen, dat de produktiviteit over de gehele linie zo snel mogelijk wordt omhoog gestuwd. De ondertekenaars wekken hierin het bedrijfsleven op tot produktiviteitsver- hoging en zij doen daarby een ernstig beroep op dit bedrijfsleven om voeling I op te nemen of aansluiting te zoeken by het netwerk van organisaties en instel lingen, dat over het gehele land ver spreid tot ontwikkeling is gebracht met het doel de produktiviteit te bevorderen. Gewezen wordt voorts op de te ver wachten ontwikkeling op internationaal gebied, omdat ook daar een zo doel matig mogelijk gebruik van de produk- tiemiddelen. een opvoering van de mo dernisering daarvan en een snelle aan passing van de interne en externe orga nisatie aan nieuwe mogelijkheden, uit komst zal kunnen bieden. „Wij zullen ons dienen te wapenen tegen die grote bedreiging van onze stootkracht, die van binnen uit komt: het gebrek aan zelfvertrouwen. De on vermijdelijke afhankelijkheid van het buitenland heeft dit kleine land nooit klein gekregen, zolang wij niet twijfel den aan ons eigen scheppend vermogen. Door bewust contact te zoeker met an deren deskundigen, zowel als colle ga's kan het vertrouwen in eigen kracht slechts worden versterkt. En dac is nodig. Nu méér dan ooit", zo besluit de oproep.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1