ii elpman o Dros Bloembollenvak fuift zijn rechters Gouden bestaan Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel ^onveranderd de beste Roerige 1 mei Romantisch ruiterhuwelijk in Nieuwveen Mr. J. Blanken geïnstalleerd als korpschef politie Katwijk in vele steden Een oproep ten bate der minder ontwikkelde gebieden DONDERDAG 2 MEI 1957 Aanvankelijk verzet was spoedig verdwenen (Van onze speciale correspondent). Deze maand, om precies te ztjn op de 21ste, viert het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel zijn gouden jubileum. De instelling van dit scheidsgerecht en het daaraan verbonden han delsreglement betekent een mijlpaal op de weg die het bloembollenvak is ge gaan, want daarmee werd het eigenlijk eerst recht „volwassen". Dat de bollenmensen straks met zo veel animo het jubileum van ..hun" Scheidsgerecht gaan vieren, komt zeker niet in de laatste plaats omdat dit een instelling is, uit het vak opgekomen en door het vak vrwillig en zonder eni ge dwang van hogerop of van buitenaf, tot stand gebracht. Het is een stuk par ticulier initiatief, waarvan de waarde niet hoog genoeg kan worden aange slagen. Bloembollen vormen een „lastig" handelsartikel. Men heeft ze in alle soorten en alle maten, van goede oog sten en minder goede oogsten. Ze kun nen het te kwaad hebben met een legertje ziekten en aantastingen die welluidende namen dragen als snot, droog-hard- en bolrot, vlieg, zwam, virus, vuur en wat niet a|. Het kan voorkomen, wanneer de prij zen hoog liggen, dat men tot het uiter ste gaat om het gekochte te bemachti gen. Het kan ook voorkomen, als de prijzen laag liggen, dat men van alles zou willen doen om er met enig fat soen vanaf te komen. Er wordt gekocht bij getal en bij maat en ook „van eigen partij" d.éw.z. de gehele opbrengst. En het gebeurt wel eens een heel enkele keer, dat een bol- lenman, hetzij uit nood, hetzij door jacht op vuig gewin, probeert onder zijn 'verplichtingen uit te komen. In zulke gevallen is het laatste argu ment: dan brengen we de zaak voor het Scheidsgerecht! Rechtbank van vakmensen Dit Scheidsgerecht wordt gevormd door juristen cn experts uit het bloem bollenvak, die recht spreken „als goe de mannen naar billijkheid", en als het* Scheidsgerecht zijn uitspraak heeft gedaan is de kous af. Dan kan die uitspraak ook worden geëxecu teerd, dwz. dat de deurwaarder er aan te pas komt wanneer men er geen ge volg aan geeft. Het ingewikkeld karakter van de bloembollenhandel maakt het voor een outsider bijna onmogelijk, recht en on recht uitelkaar te houden. Zou de ge wone rechter hier uitspraak moeten doen. dan zou hij zich zeker door getui gen-deskundigen moeten doen bijstaan. Het Bollenvak heeft zich die moeite gespaard en de deskundigen zélf tot rechters gemaakt. Voor het vak belangrijke uitspraken, die helpen de jurisprudentie van de rechtspraak te vormen, worden dikwijls gepubliceerd in het orgaan der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. In de Scheidsgerechtszaal van het Krelagehuis te Haarlem komt dit college op de Beursdag bijeen. Het is een sobere, zaal en waarschijnlijk zal men het jubileum aangrijpen om die soberheid enigszins te doorbreken, o.a. door aanbieding van een fraai tapijt, waarvoor thans de bijdragen van het Vak worden ingezameld. Niet1 zonder strijd Niets wordt zonder strijd verkregen.... ook niet in het bloembollenvak. Toen vanwege het Hoofdbestuur een poging gedaan werd orde te scheppen in de gewoonten en gebruiken, die het karak ter van de bollenhandei bepaalden, en te komen tot één vast patroon, rees daartegen natuurlijk verzet. Met het Scheidsgerecht alléén was men er niet. Wat moest een rechter be ginnen zonder wetboek? Onlosmakelijk aan de instelling van het Scheidsge recht verbonden was de invoering van een Handelsreglement voor de bloem bollenhandel. Deze maatregel, die er in de ver gadering van Bloembollencultuur met een behoorlijke meerderheid door kwam, ondervond sterke tegenkan ting. Weinig democratisch, plaatste een aantal exporteurs uitdagend een advertentie in het eigen orgaan der vereniging, waarin zij den volke kond deden ,dat zij zich noch van Scheids gerecht noch van Handelsreglement iets aantrokken en dat zij zulks op hun koopovereenkomsten zouden sti puleren. Ongelukkig, of gelukkig, kreeg een van deze agitatoren kort daarop ver schil van mening met een klant. En met De Hongaren in ons land Het laatste van de 44 centra, die heb ben gediend voor de ontvangst van Hongaarse vluchtelingen, „Bos en Hei" te Uddel is thans gesloten. Dit betekent dat het overgrote deel van de 2853 vluchtelingen, die in de tweede helft van november en in december naar Nederland zijn gekomen, een woonplaats heeft gevonden. De spreiding van de vluchtelingen over de provincies is als volgt: Groningen 1.16 Gelderland 11.50%, Noord-Brabant 9.93 Friesland 1.93%, Utrecht 9.80%, Limburg 13.56%, Drente 0.327r, Noord-Holland 19.15%, Overijssel 6.64%, Zuid-Holland 24.18%. Steden waar grotere aantallen vluch telingen zijn opgenomen, zijn: Amster dam 170. 's-Gravenhage 110, Sittard 77. Rotterdam 153, 's Hertogenbosch 93.' Enschede 63. Utrecht 134, Haarlem 90, Leiden 48, Dordrecht 48. TENNIS. Daviscupwedstrijd NederlandItalië één dag later Op verzoek van het bestuur van de Italiaanse tennisbond heeft de KNLTB besloten de Davis-Cup-ontmoeting Ne derlandItalië (2de ronde, Europese zone) één dag te verschuiven. De wed strijd zal nu gespeeld worden op zater dag 18, zondag 19 en maandag 20 mei Zaterdag en maandag zullen de enkel spelen om 14.00 uur aanvangen en zon dag begint het dubbelspel om 16.00 uur. ZWEMMEN. De Tsjechische zwemmer, Viteszlav Svozil, vestigde tijdens wedstrijden te Praag een nieuw wereldrecord 100 me ter schoolslag met een tijd van 1 min. 12,7 sec. een geestelijke lenigheid, karakteristiek voor de bollenmensen waar het om de zaken gaat. bracht hij zonder aarzelen zijn zaak voorhet Scheidsgerecht. en won het pleit! Daarna was het ook met het verzet uit Voorwaarde tof groei In de instelling van het Scheidsge recht en de vaststelling van het Han delsreglement hebben de bollenmensen uit die dagen een noodzakelijke maat regel gezien, noodzakelijk voor een ge zonde groei van het Vak. Allerlei ge bruiken waren Ingeslopen en zouden zich burgerrecht verschaft hebben, die deze groei alleen maar hadden kunnen belemmeren. De werking van deze instellingen is vooral preventief. Wanneer men nagaat hoeveel transacties worden afgesloten, en hoe de bloembollenexport nu al dicht naar de f200 miljoen genaderd is. komt men tot de conclusie dat slechts een zeer gering percentage van al deze transacties ter behandeling voor het Scheidsgerecht komt. Naast het Scheidsgerecht werken de „correspondenten" bekwame en integere vakmensen door heel de streek ver spreid. die de zaak ter plaatse opnemen, zorgen voor een richtige monstertrek king en door hun rapporten een onmis bare bijdrage leveren voor de recht spraak. Op 21 mei gaat het Bloembollenvak zijn rechters fuiven. Er is alle reden toe, want niemand heeft er ooit spijt van gehad, dat men een halve eeuw j geleden tot de instelling van het Scheidsgerecht besloot! (Ingez. Med.-Adv.) BLIKGROENTEN Botsingen met politie De eerste mei is gisteren in Moskou op de gebruikelijke wijze gevierd door een grote militaire parade waarin groe pen pantserwagens, Stalinorgels en stuk ken geschut achter auto's voorbijtrok ken Boven het Rode Plein, waar deze parade door maarschalk Zjoekof werd Gistermiddag heeft burgemeester Kamminga te Nieuwveen als ambte naar van de burgerlijke stand bij gestaan door de gemeente-secretaris de heer f. Roovers. het huwelijk voltrokken tussen mej. Lena 1'. d. van Schaik uit Alphen. Het zou een j in het fraaie gemeentehuis van huwelijk als vele anderen geweest i Nieuwveen vormden een aantal zijn ware hel niet. dat de heer van ruiters en een amazone van de Schaik in Alphen deel uit maakt j Alpliense Ruiters voor het jonge van de landelijke Rijvereniging ..Dej bruidspaar een erehaag. Alphense Ruiters','. I De foto geeft van een en ander Leden uit Nieuwveen en Cornelis 1 Na het voltrekken van het huwelijk I een duidelijk beeld. Goede verhoudingen in het korps zijn de voorwaarden voor handhaving van gezag De nieuwe korpschef van de gemeentepolitie van Katwijk, mr. J. Blanken is gistermiddag officieel als zodanig geïnstalleerd. De burge meester, de heer H. Duiker, tevens hoofd van de plaatselijke politie, sprak de installatierede uit. Deze plechtigheid, die in de raadszaal plaats vond, werd behalve door de echtgenote en de kinderen van mr. Blanken, bijgewoond door vrijwel het voltallige korps der gemeente politie en door tal van genodigden. Burgemeester Duiker wees erop dat hij hoge eisen stelde toen hij een nieu we hoofdinspecteur, tevens korpschef, ging benoemen uit de vele sollicitanten. Niet alleen moest de nieuwe functiona ris passen in de Katwijkse gemeenschap, moest hij de nodige parate kennis heb ben van het politievak en in staat zyn leiding te geven aan het korps. De belangrijkste eis was wel dat de nieuwe hoofdinspecteur tevens chef van het korps moest zijn ,of liever nog ge zegd een vader van de manschappen, tot wie men zich onder alle omstandig heden kan wenden zowel over dienst-, als over particuliere aangelegenheden. Het contact tussen chef en personeel, op een menselijke manier, is voorwaarde voor een goed korps. De burgemeester sprak de wens uit dat het contact tussen mr. Blanken en hem eveneens prettig zou zün. Ik ben in vele opzichten een ouderwets burgemeester, aldus spr., want ik stel hoge eisen aan ijver, trouw en toewij ding De handhaving van het gezag is voorwaarde voor orde, rust en wel vaart, en wie geen gezag kan hand haven ondermijnt het gezag. Tenslotte riep de burgemeester een hartelijk welkom toe aan mevrouw Blanken en aan de kinderen. Tot zijn spijt kon hij hen nog geen huis aan bieden. TALRIJKE SPREKERS De rij van sprekers werd geopend door de commissaris van politie te Den Helder, waar mr. Blanken tot nu toe in Politiedienst was. „Wees rechtvaardig en laat u niet leiden door sympathie of antipathie", was de goede raad van de heer A. Hensums Spr hoopte dat Kat wijk nog eens zo groot zou worden dat het een commissariaat kan dragen, of anders dat de heer Blanken nog eens gelegenheid krijgt elders commissaris te worden. De heer J. J. Maandag, commissaris van politie te Wassenaar, sprak een begroetingswoord namens de collega's in Zuid-Holland waarna de overste R. Warmoltz van de Rijkspolitie en vroeger korpschef van Katwijk een persoonlijk woord sprak. Als oudste hoofd van dienst verwelkomde de gemeente-secre taris. ae heer D. C. O. Boekhoven, na mens de hoofden van dienst de nieuwe collega. GOEDE SAMENWERKING Mr. Blanken dankte daarop de burge meester voor zijn installatierede en voor het feit dat hij hem heeft willen benoe men. Ook de andere sprekers bracht spreker dank. Hij sprak de hoop uit dat er een goede samenwerking zou komen in het korps, waarby hü verzekerde altijd open te zullen stasn voor de alle leden van de gemeentelijke politie, die met moeilijkheden bij hem zouden komen. Hierna bleef men nog enige tijd bijeen in de raadzaal. Onder de genodigden merkten wij o.m. nog op mej. mr. E. Stoorvogel, inspectrice van politie te Den Helder, twee brigadiers en een hoofdagent uit Den Helder, de korpschef van Noordwijk, de heer A. N Merkel- bach. de heren G. van Netten en D. Rook, resp. voorzitter en secretaris van de Chr. Bond van politiepersoneel, en de heer De Ruyter namens de provin ciale afdeling van deze bond. Conferentie „ruimtelijke ordening Het algemeen bestuur van het Neder lands Centrum voor vakantie en va kantierecreatie heeft een conferentie belegd, gewijd aan het onderwerp „De Nederlandse ruimte, haar bestemming en de openluchtrecreatie". In het middelpunt van de bespreking stond de wetgeving op de ruimtelyke ordening. In het bijzonder kwam daar- bij tot uitdrukking dat, naar de mening van de conferentie, in het aanhangig zijnde ontwerp van wet op de ruimte- lyke ordening voor de recreatie niet die voorwaarden aanwezig ziin die waar borgen vormen voor de haar toekomen de plaats in ons nationaal bestel. Grote bezorgdheid dienaangaande werd ge wettigd geacht. Sterk werd een even- waardje waardering bepleit van de re creatiebehoefte ten opzichte van de waardering voor de economische, tech nische. agrarische e.a, meer materiële behoeften die by de bestemming van de Nederlandse ruimte aan bod ziin. Succes voor K.L.M.-lening De emittenten van de 250.000 gewone aandelen-KLM hebben bekendgemaakt, dat de uitgifte te New York overtekend is. Handelaren deelden mede. dat de aandelen thans omstreeks 32% dollar bieden 33 dollar laten noteren. De nomi nale waarde der aandelen bedraagt 26 32 dollar. De aandelen werden aan het publiek aangeboden tegen 29 dollar. Als voorlopige datum van opneming in de notering op de effectenbeurs te New York van de KLM-aandelen werd 23 mei vastgelegd. afgenomen, vlogen formaties jagers en bommenwerpers Zjoekof. die minister van Defensie is, hield een rede. waarin hij de „imperialisten" ervan beschuldig de, dat zij samenspannen om het Ara bische volk van andere volken te isoleren. Voorts beweerde hy, dat het Amerikaan se besluit om atoom-strijdkrachten in andere landen te legeren en „de Ameri kaanse weigering om onze politiek van verbod op proeven met kernwapens te aanvaarden", het gevaar voor het uit breken van een atoomoorlog dichterbij brengt. Studenten van de universiteit te Warschau en leden van de Poolse arbeidersmilitie zijn woensdag in de Poolse hoofdstad slaags geraakt, omdat ledenj van de arbeidersmilitie niet wil den toestaan, dat de studenten een span doek in de 1-meiparade meedroegen met de leuze: „Wij willen geen afgestudeer den zonder werk worden". Volgens de mannen van de militie hadden partij functionarissen deze leuze niet goedge keurd. De studenten wilden echter het gewraakte spandoek toch meedragen, waardoor het tot een handgemeen kwam met de arbeidersmilitie. Aan de ongere geldheden werd een einde gemaakt door de beroepsmilitie. De voorzitter van het Westduitse vakverbond. Willi Richter, heeft woens dag op een byeenkomst van ongeveer 100.000 mensen in West-Berlijn aange drongen op de invoering van een 40- urige werkweek van vijf dagen. Hij eiste voorts, dat de Bondsrepubliek een poli tiek zal voeren van „vaste en dalende prijzen". In Peking hebben president Mao Tse-Toeng van communistisch China en president Worosjilof van de Sovjet-Unie een parade van ongeveer een half mil joen Chinezen afgenomen. In Tokio hebben 2 a 3 miljoen arbei ders een 1-meibetoging gehouden. Zy droegen borden met zich mee, waarop aangedrongen werd op hogere lonen, kortere werktijden, sociale zekerheid en een verbod van kernwapens. In Athene wordt door een groot aantal arbeiders een staking van 24 uur gehouden uit protest tegen de verkla ring van de Griekse minister van Arbeid, dat 1 mei voor de Grieken een werkdag is. De stakers krijgen geen loon over de uren dat zij gestaakt hebben. Te O o s t-B e r 1 ij n is ter gelegenheid van 1 mei de grootste parade gehouden van na de oorlog in Oost-Duitsland. Op het Marx-Engelsplein heeft het volks leger gedefileerd voor de Oostduitse mi nister van Verdediging. Tondteehniei vrezen moeilijkheden ONTSLAG IN LABORATORIA? De vereniging van laboratorium- houden tandtechnici heeft de minis ters van Economische Zaken en van So ciale Zaken en Volksgezondheid in een brief medegedeeld, dat een langer voortduren van het zgn. tandartsen- conflict onvermijdelük een massaal ontslag van werknemers b»; de tand technische laboratoriumhouders ten» gevolge zal hebben. In deze branche, waarin uitsluitend gewerkt wordt voor tandartsen en erkende tandheelkun digen en volgens de brief zeker 85% van het werk verricht wordt ten be hoeve van Ziekenfondspatiënten, werken ongeveer 900 gekwalificeerde werknemers. Het blijkt thans duidelük, aldus de vereniging dat van 1 april af hoege naamd geen fondspatiënten meer be handeld zü'n, waardoor er voor de labo- ratoriumhoudende tandtechnici geen werk meer is. Indien hierdoor werkne mers ontslagen zouden moeten worden, betekent dit, dat zij werk zullen moeten zoeken in andere bedrijfstakken, waar door zij voor de tandtechniek verloren zijn. Het lijkt welhaast onmogelijk, al dus de brief, om dan anderen tot goede tandtechnici op te leiden. Men wordt eerst na een jaren lange praktische en. theoretische scholing een bekwame tandtechnicus. Veertien politiemannen en 24 betogers zijn woensdag bij opstootjes in Napels gewond. De relletjes begonnen, toen communisten weigerden spandoeken met een eis tot verbod van kernwapens, die zij in een optocht met zich mee droe gen, aan de politie af te geven. Het is n.l. verboden tijdens 1-mei-optochten borden of spandoeken met politieke leuzen mee te voeren. Verscheidene slachtoffers werden ernstig gewond, de politie gebruikte o.m. traangas om de betogers te verspreiden. Vijftien mensen zijn in hechtenis genomen. In de Argentynse hoofdstad Buenos Aires hebben woensdag verscheidene honderden personen gedemonstreerd. Kreten als „Leve Peron" en „Leve Fron- dizi" (de links-radicale kandidaat voor de presidentszetel) werden gehoord. De politie moest van traangas gebruik ma ken om de betogers te verspreiden. De betoging werd gehouden na een massa- vergadering van de vakverbondscommis sie. waarbij hoofdzakelijk Peronisten, communisten en links-radicalen aanwe zig waren. Stel 1% van Uiv inkomen voor hulp af! Namens 275 landgenoten van verschillende levensbeschouwing en politieks overtuiging hebben ds. W. Barnard, dr. E. Brongersma, mr. F. J. Daams, dr. H. J. Eshuis, dr. Sis Heyster, pater S. Jelsma, mr. N. de Niet, H. Oosterhuls, prof. mr. W. P. J. Pompe, prof. dr. ir. W. Schermerhorn, ir. W. P. C .A. Schotel en prof. dr. ir. E. de Vries in een oproep de aandacht gevraagd „voor de grote en elemen taire nood, waarin miljoenen van onze medemensen op deze wereld verkeren". Burgemeester H. Duiker bezegelt met een handdruk de installatie van mr. Blanken als hoofd-inspecteur. korpschef van de Katwijkse ge meentepolitie. (Foto L-DyVam VMet) In die oproep wordt gezegd: „Van de totale wereldbevolking, die 23 4 miljard mensen omvat, leeft het derde deel ongeveer 900 miljoen mensen in wel varende gebieden zoals Nederland, het andere deel van de mensheid meer dan 1800 miljoen mensen leeft in de z.g. minderontwikkelde gebieden, waar honger, ziekte, analfabetisme en werk loosheid, normale verschijnselen zijn. Door het welvarend deel van de mensheid wordt 85 van het totale wereldinkomen genoten. Het andere, grootste deel van de mensheid moet het met 15 van het wereldinkomen stellen. Terwijl wij leven in een tyd van hoogconjunctuur, waarin de vraag naar arbeidskrachten zelfs het aanbod overtreft, z(jn de tot werken in staat zUnde mensen in de minderontwik kelde gebieden gedoemd minstens en kele maanden per jaar werkloos te zün. Hebben wij ln Nederland gemiddeld 72 jaar te leven en is de zuigelingen sterfte slechts 2 op de 100 baby's, in de noodgebieden van onze wereld wordt men gemiddeld amper 30 jaar oud en in vele gebieden sterven reeds 20 tot 25 van de 100 baby's voor het voleinden van het eerste levensjaar. Bij ziekte en ongeval kunnen wy op onmiddellijke en uitstekende medische hulp rekenen, mede doordat op elke 1200 inwoners één arts aanwezig is; in de minderontwikkelde landen lijden en ster ven miljoenen zonder ooit een dokter te hebben gezien. Op 50 tot 100 duizend mensen, verspreid over een groot gebied, is dan ook maar één dokter werkzaam. Bedraagt ons gemiddeld jaarinkomen 3 tot 4 duizend gulden, twee van de drie mensen in onze wereld moet het met 3 tot 4 honderd gulden per jaar doen. Van honger komt in onze gebieden niemand om. Elders in de wereld ïyden miljoenen honger en gebrek". De oproep ziet de bestaandsnood van zovele medemensen als een per manente uitdaging aan leder om ge- COLLECTE G.M.F. In aansluiting op eerder gedane mede delingen vernemen wij nader dat met toestemming van de desbetreffende bur gemeesters morgen door militairen van het Leidse Garnizoen ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen zal worden gecollecteerd in de navolgende gemeenten: Leiderdorp. Koudekerk, Ha- zerswoude. Boskoop. Waddinxveen. Al kemade Woubrugge. Zoeterwoude en Benthuizen. zamenlük en persoonlük, hulp te bie den en doet daarom een dringend beroep op allen, die „de uitdaging, in de wereldsituatie besloten, verstaan", zich aan te sluiten bü hen, die onder het motto „daadwerkelüke gerechtig heid" met een concrete daad willen helpen door regelmatig 1 van het bruto inkomen af te staan voor hulp aan de minderontwikkelde gebieden en deze regelmatige büdrage over te maken op de girorekening van de Ne derlandse organisatie voor internatio nale bijstand te Den Haag. Kerkelijk Leven De kerk en de mens en zijn werk Op een gisteren te Hengelo, onder auspiciën van de Stichting Textielvak, gehouden bijeenkomst met predikanten, pastoors, kapelaans, hulppredikers, offi cieren van het Leger des Heils en an dere geestelijke leiders is belangstelling van de kerken gevraagd voor de mens en zijn werk. Ir. J. J. Kwak. algemeen bedrijfsleider bij de AKU en voorzit ter van dè Stichting „Evangelie en in dustrie" te Arnhem, heeft er een alge mene beschouwing gegeven over de be moeiingen van de kerken met de mens in zijn werk. Hij sprak over het meer en meer in zwang komende ploegen- werk. met als gevolg werken op zondag. Ook de groeiende onkerkelykheid gaat z.i. de ondernemer ongerust maken. De bemoeiingen van de óndernemer aldus spreker, gaan verder dan het bedrijfs belang. Pater K. Vosskühler. directeur van het Katholiek Sociaal Centrum in Am sterdam schetste het in de hoofdstad verrichtte bedryfsapostolaat. Hij acht het hoog nodig, dat industrie en kerk elkaar ontmoeten. Sprekers groep vecht tegen de massificatie. Eerste taak is, naar zijn mening, de persoonlijkheid van de mens naar voren te halen, de actieve leek moet dan het werk doen. Pater Vosskühler pleitte tenslotte op dit terrein voor samenwerking tussen protestanten en katholieken. NED. HERV. KERK Beroepen be Appingedam (tooez.) S. D. Monaar te Musselkanaafl. Aangenomen naar Halle (toez.) A. van der Hley te Dru- t-en. Bedankt voor St.-Maartensdijk M J. Lekkerkerker te Mowtfoort. GEREF. KERKEN Beroepen Ka/mertk K. J. Oremer be Halle (Geld.) te Alphen aan den Rijn C. Ohr Griffioen te Voorbhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft W. M Nteuwenh-uljze te Amsterdam-W. Beroepen Oe Steenwlik W. van Heest be Rcewvburg.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5