Succes voor dr. Adenauer: illuster NAVO-gezelscliap in Bonn bijeen WEERBERICHT Krachtig schild verhinderde verdere expansie van de Sovjet-Unie in westelijke richting Geen supra-nationaal lichaam Wat Moskou ter inspectie heeft aangeboden, is vooral wildernis Wegenaanleg onder de loep in verband met bestedingsbeperking 96ste Jaargang DONDERDAG 2 MEI 1957 No. 29125 LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W. Benny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vijftien ministers in kleine Rijnstad (Van onze correspondent in West-Duitsland) Vandaag is Bonn het feestelijk middelpunt van de NAVO geworden, Nog nooit heeft dit kleine stadje aan de Rijn, dat in 1949 de zetel van de Westduitse Bondsregering is geworden, zoveel vooraanstaande buitenlandse politici tegelijkertijd binnen zijn muren gezien! Hedenochtend begon er de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken uit vijftien NAVO-landen, die tot en met zaterdagmorgen zal duren. Ieder heeft een groep van zijn intiemste medewerkers meegebracht. Met onze minister Luns zijn zeven andere Nederlanders verschenen, onder wie mr. Van Kleffens, de Nederlandse ver tegenwoordiger bij de Noordatlantische Raad. Een groot gedeelte van het bureau van de NAVO is voor twee en een halve dag van Parijs naar Bonn verhuisd. Vliegtuig bij Londen neergestort: 31 doden Een verkeersvliegtiug van het type „Vickers Viking'" met dertig passagiers en vijf bemanningsleden aan boord, is gisteren onmiddellijk na de start op het vliegveld Blackbushe in het Zuidengelse graafschap Hampshire verongelukt. Van de 35 inzittenden zijn er 32 om het leven gekomen; drie gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht Het toe stel was met militairen van het leger en enkele gezinsleden op weg naar Libië. Tot de gezinsleden behoorden een vrouw en twee kinderen. Het ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat het vliegtuig onmiddellijk na de start is verongelukt toen een motor uitviel- Bovendien deed zich een ontploffing voor. Het tweemotorige toestel behoorde tot de ..Eagle Airways" en ondernam een chartervlucht. „Grote schoonmaak" in Jordanië De Jordaanse regering heeft gisteren Tal van buitenlandse journalisten stroomden opdracht gegeven tot ontbinding van de t>t_ L.i ii j..:1'vakbonden en werknemersverenigingen. naar Bonn. In het geheel zijn circa duizend perso nen naar Bonn gekomen. Zij leggen een sterk accent op het internationale karakter van deze stad en men ziet nog meer buitenlandse auto's met CD-borden door de stad rijden dan ge woonlijk. „De NAVO is de beste en misschien wel de enige hoop om de vrede in de wereld te kunnen bewaren. De NAVO heeft de Russische expansie in de richting van het Westen van Europa tot stilstand kunnen brengen. Sedert de onderteke ning van het NAVO-verdrag is geen enkele vierkante centimeter van Europa's grondgebied meer in Russische handen gekomen. De NAVO heeft een schild ge smeed, dat weliswaar niet zo groot is als men wel had gewenst, maar toch al onvergelijkelijk veel beter dan wat men in 1950 bezat", aldus verklaarde de secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, gisteren voor een schare van ten minste vierhonderd binnen- en buitenlandse journalisten, persfotografen en radio en televisiereporters. Lord Ismay onderstreepte, dat de NAVO geen supra nationaal karakter heeft. Beslissingen kunnen slechts met algemene stemmen worden genomen en niet wanneer er slechts één van de staten tegen is. Dit is ook zo op het gebied van de atoombewapening. Ieder land moet self beslissing nemen Lord Ismay verklaarde, dat men geen land kan dwingen zijn strijd krachten van atoomwapens te voor zien. Daarmede sprak hij de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, tegen, die een paar dagen geleden nog had be weerd, dat de atoombewapening van de legers uit alle NAVO-landen een kwestie is, die door de NAVO ivordt uitgemaakt. Lord Ismay heeft ons duidelijk gezegd: ieder land moet voor zichzelf weten of het aan de atoombewapening meedoet of niet. Maar hij wees er vanzelfsprekend tevens op het grote gevaar dat er in schuilt wanneer alle NAVO-landen zich niet sterk genoeg bewapenen. Zijn woorden leggen groot gewicht in de schaal, want hij is zelf in de tweede wereldoorlog generaal in het Britse leger en Churchills voor naamste militaire adviseur geweest, ivaaruit wel blijkt dat hij verstand van strategische aangelegenheden heeft. Dulles naar zijn vriend Juist twaalf jaar geleden lag Duits land, het duizendjarige rijk van Hitier, in zijn laatste stuiptrekken. De zegevie rende vreemde legers waren het land diep binnengedrongen, de meeste steden waren voor een groot gedeelte verwoest, de bevolking van dit land leed honger en gebrek, het zou nog maar een paar dagen duren en alle Duitse legers zou den zich moeten overgeven. Niemand had ook nog maar enig vertrouwen in de toekomst van het land en het Duitse volk. Sedertdien is veel veranderd, al is het evenwicht in Europa nog lang niet hersteld. Voormalige vijanden zijn vrien den geworden. Men kan dat aan alles merken. Toen de 69-jarige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gistermiddag met een vliegtuig uit Washington op het vliegveld Wahn was geland, liet hü zich onmiddellijk per auto naar de Westduitse regeringschef, Adenauer rijden, die hü in de laatste tijd herhaaldelijk duidelijk genoeg voor de oren van de hele wereld als „zijn vriend" had bestempeld. Hy wilde hem zo spoedig mogelyk in het paleis tlngez. Mert.-Artv Bij elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met later plaatselyk wat lichte regen, aanvankelijk overwegend zwakke, later meest matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 MEI Zon op: 5.09 uur: onder: 20.10 uur. Maan op: 7.36 uur; onder: 23.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.16 en 17.40 uur. Laagwater te 1.03 en 13.26 uur. DK nummer bestaat alt 16 pagina's Schaumburg een bezoek brengen. Het onderhoud van de twee staatslieden heeft ongeveer een uut- geduurd. Zater dagmiddag, na afloop van de conferen tie, zullen de besprekingen tussen Ade nauer en Dulles worden voortgezet. Morele steun voor politiek van de Bondskanselier Wij hebben de laatste dagen herhaal delijk horen vragen waarom nu juist Bonn was uitgekozen om er een verga dering van de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken te houden. Hierop heeft Lord Ismay in zijn persconferentie eveneens antwoord gegeven. Voor 1952 was men nu eens aan deze zijde en dan weer aan de overkant van de Atlanti sche Oceaan bijeengekomen. In de laat ste tyd hadden zich stemmen laten ho ren. die adviseerden de conferentie af en toe elders in NAVO-landen te houden. Ook de drie wijzen waren er voor ge weest. Wij zijn er daarom, aldus Lord Ismay, zeer verheugd over geweest, toen wij een uitnodiging van de Westduitse regering ontvingen om onze voorjaars conferentie ditmaal in Bonn op het grondgebied van onze vijftiende staat te komen houden. West-Duitsland is pas twee jaar geleden, in mei 1955. lid van de NAVO geworden. In alle kringen te Bonn wordt het als een eclatant succes voor Adenauer en zijn politiek beschouwd, dat hij er in geslaagd is zulk een groot en illuster internationaal gezelschap naar zijn stad te laten komen. Het zal zijn positie on getwijfeld, ook ten opzichte van de Rus sen, sterker maken. Adenauer kan deze morele steun op dit ogenblik goed ge bruiken, want hü is in de laatste tijd telkens opnieuw het mikpunt van felle Russische aanvallen geweest. De hele wereld kan nu duidelük zien dat de NAVO achter hem staat. Op de conferentie in Bonn zal o.a. ook het thema van de Duitse hereniging worden aangesneden. Het bevel zou vandaag van kracht wor den. Een communistisch lid van het voorlopig naar huis gestuurde parle ment van Jordanië en verscheidene communistische leiders in het gebied van Jeruzalem zijn gearresteerd. De kantoren in Amman en Jeruzalem van het door de Egyptische regering ge steunde „persbureau voor het Midden- Oosten'- zijn door leden van de Jor daanse veiligheidsdienst gesloten. De voornaamste correspondent van het bureau in Jeruzalem is gearresteerd. Volgens welingelichte kringen heeft de directeur van het kantoor van het pers bureau in Amman de wijk genomen naar de Egyptische ambassade Van betrouwbare zyde in Amman is meegedeeld, dat de Jordaanse autoritei ten het lagere ambtenarenkader zuive ren van linkse elementen. Dezen zou den door de regering-Naboelsi zyn aan gesteld. Zeer gematigd optimisme in Washington inzake Russische ontwapeningsvoorstel (Van onze correspondent in Washington) Inzake het Russische voorstel tot inspectie van bepaalde gebieden uit de lucht wordt in Amerika opgemerkt, dat de Sovjet-Unie meer wildernis ter inspectie kan aanbieden dan West-Europa of Amerika. Een inspectie zou daarom meer moeten berusten op wat het inspecteren waard is dan op het aantal vierkante kilometers. Met voldoening heeft men in Washington echter geconstateerd dat Rusland thans tenminste het principe van inspectie, ook in het Russische gebied, heeft aanvaard. De Amerikaanse autoriteiten hopen dat het Russische voorstel, al schijnt ook een groot deel ervan als propaganda bedoelde toch een symptoom bevat van een drang, althans een komen tot consolidatie van het huidige even wicht, alsmede tot een stopzetten van de bewapeningswedloop. Overal voorwaarde ri De voldoening wordt evenwel getem perd door het feit dat de Russen hun voorstel inzake de luchtinspectie heb ben gekoppeld aan een nieuwe lezing van hun voorstel tot stationering van waarnemers te land. Reeds in Genève heeft Amerika een Russische voorstel inzake waarnemers te land in principe aanvaard. Thans echter wensen de Rus sen waarnemers te land plus tegelyker- tyd een wederzijdse verklaring, dat er nooit meer atoomwapenen zullen wor den gebruikt. De Russen weten opper best, dat Amerika zulk een verklaring niet wenst af te leggen daar het machts evenwicht dan zou doorslaan in het voordeel der Russen. Zonder zulk een wederzüdse verkla ring vervalt echter de Russische bereid heid betreffende inspectie te land en zonder die inspectie te land vervalt de bereidheid tot luchtinspectie. Geen won der dat het optimisme in Washington nog büzonder gematigd is. Tijdens een bijzondere raadszitting in Eindhoven werd de nieuwe bur gemeester van de lichtstaddr. C. van Rooy door loco-burgemeester Luit.-admiraal Wright morgen in ons land De opperbevelhebber van het gebied van de Atlantische Oceaan van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie luitenant-admiraal J. Wright, zal morgenochtend om ongeveer kwart voor tien uit Londen op het marine vliegkamp „Valkenburg" aankomen. Hü zal daar worden ontvangen door de chefs van staven van de drie strydkrachten: vice-admiraal H. H- L. Pröpper, generaal B. R. P. F. Hassel- man, en luitenant-generaal-vlieger- waarnemer H. Schaper. Een gewapen de wacht van mariniers zal zün aan getreden met de Marinierskapel der Kon. Marine en daarby ingedeeld de tamboers en püpers van het korps Mariniers. Nadat hij een bezoek zal hebben ge bracht aan de minister van Marine, ir. C. Staf. zal admiraal Wright in gezel schap van de bevelhebber der zeestrijd krachten, tevens chef marine-staf, vice- admiraal Pröpper, per helikopter van „Valkenburg" naar Den Helder vliegen Daar zal admiraal Wright bij de Com mandant der Zeemacht Nederland, schout-bijnacht G. B. Fortuyn, de lunch gebruiken. Schout-bij-nacht Fortuyn is commandant van het Beneluxgebied van het Kanaalcommando in de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. Admi raal WrigTit zal een rondrit maken langs de nieuwe haven en een kort be- i zoek brengen aan de bewapeningswerk- I plaats; daarna zal hij zich per helikop- I ter naar „Valkenburg'" begeven; van- daar gaat hij naar Den Haag voor een regeringsdiner, dat hem in „Hotel Wit- Prinses Gracia en Prins Rainier van Monaco brengen een onofficieel bezoek aan de Italiaanse hoofdstad. winkelen was, kwamen zij zo in het middelpunt van de belangstelling te staan, dat ze ijlings de vlucht moes- Kort nadat deze foto gemaakt werd i ten nemen om niet onder de voet te terwijl het Prinselijk Paar aan het I worden gelopen. Achterop raken zal catastrofaal ivorden Vanmiddag is in het Kurhaus te Scheveningen door de K.N.A.C. een bijeenkomst belegd over het onderwerp „Bestedingsbeperking en wegenaanleg". Na een woord van welkom» in het bijzonder tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, zei de heer Smits van Oyen, voorzitter van de K.N.A.C. o.a. dat de bestedingsbeperking voor de verkeersvoorzieningen veel ernstiger gevolgen heeft dan voor de meeste andere sectoren het geval is. Minister Algera heeft laten weten, dat hij de eerstkomende jaren alleen voor de Rijkswegen jaar' lijks 100 miljoen gulden zou moeten hebben om een minimum aan nood zakelijke voorzieningen te kunnen treffen. Op de Rijksbegroting 1957 is evenwel slechts 70 miljoen uitgetrokken voor de Rijkswegen. Daar is nu nog 4.2 miljoen afgegaan vanwege de bestedingsbeperking. Ge vreesd moet echter worden, dat beperking bij lange na niet tot 4.2 miljoen beperkt zal blijven, eenvoudig omdat het geld ontbreekt. Snelle ontwikkeling reeds achterhaald ƒ- Giizel aeinstalleerd links de ^brug" zal worden aangeboden. r. uijzet getnsiaiieera. liuks ae Des avonds zal admiraal Wright van nieuwe burgemeester nadat hem de ambtsketen is omgehangen. „Valkenburg" vertrekken. Schout-by nacht Fortuyn zal hem namens de be velhebber dér strijdkrachten uitgeleide doen. Voor provincies en gemeenten ligt de situatie ongetwijfeld nog ongun stiger. Er zijn in deze kring ernstige financieringsmoeilijkheden. Daarnaast beoordelen thans, behalve de colleges van Ged. Staten, ook de ministeries van Financiën, Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gemeentelijke plannen ten behoeve van het verkeer. Dat geeft vertraging en meer afwijzingen van plannen. Waarom is deze ontwikkeling nu zo ernstig? In 1953 werd verwacht, dat het aantal voertuigen op de weg tegen 1970 driemaal zo groot zou zijn Deze prognose is door een veel sneller ontwikkeling van het verkeer echter reeds achterhaald. De Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking heeft becijferd, dat er in 1960 in West-Europa 26 miljoen motorrijtuigen zullen zijn, tegen 17 miljoen in 1955. Er is dus een stormachtige ontwikke ling van het verkeer. De ervaring heeft geleerd, dat deze ontwikkeling niet is tegen te houden. Wanneer men be denkt. dat Nederland met zijn verkeers voorzieningen reeds by die ontwikkeling ten achter is en dat thans het creëren van nieuwe verkeersvoorzieningen nog extra en in ernstige mate wordt afge remd. dan zal duidelijk zijn, dat er achterstanden ontstaan, die praktisch niet meer zijn in te lopen. Dit steeds verder achteropraken met de verkeersvoorzieningen dreigt cata strofaal te worden. Want wegen en straten vormen de ruggegraat van het economisch leven. Daarnaast is er de kwestie van de verkeersveiligheid. Steeds dringender wordt de roep om maatregelen ter bevordering van de vei ligheid De cijfers tonen aan. dat een modern wegennet een belangrijke bij drage kan leveren aan de oplossing van dit vraagstuk. Wegen met ongelijkvloer- se kruisingen en gescheiden rijbanen zijn, blijkens de ongevallenstatistieken. 500 tot 800 veiliger dan wegen met gelijkvloerse kruisingen en één rijbaan. Behalve veiliger zijn moderne wegen ook uitermate rendabel; hun econo misch rendement ligt tussen de 10 en 20 Dikuyls wordt ons land door buiten landers geprezen om zijn goede wegen net. Inderdaad, wü hebben vele goede wegen, maar men bedenke daarby. dat zoals geen enkele keten sterker is dan de zwakste schakel, ook geen enkele wegverbinding sterker is dan de belem meringen en knelpunten welke er in voorkomen. In de tweede plaats is de situatie in ons land. met de dichtste be volking ter wereld en het meest ge mengde verkeer op het kleinste opper vlak. in hoge mate afwijkend van de omstandigheden, welke in andere lan den worden aangetroffen. Dit alles heeft de KNAC tot de over tuiging gebracht, dat zij niet mocht na laten haar stem te verheffen tegen de h.i. onherstelbare schade, die aan de Nederlandse economie en de verkeers veiligheid dreigt te worden toegebracht. Zij is van oordeel, dat aan de wegen bouw en de daarbij behorende voorzie ningen onafhankelijk of Rijk. provin cies of gemeenten zich hiermede bezig houden. een prioriteit dient te worden toegekend, welke onmiddellijk volgt op die van de woningbouw. Als deze middag er toe kan bijdragen dit besef te verlevendigen, dan acht de KNAC haar doel met het organiseren van deze bijeenkomst bereikt, aldus spr. Hierop werden inleidingen gehouden door mr. H. F van Leeuwen, prof. ir. T H. van Wisselingh en ir G. Slot boom. die de problemen, verbonden aan de wegenaanleg en de financiering van velerlei zijden belichtten.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1