BLOEMENHULDE VOOR JARIGE VORSTIN Siiezkanaalgebruikers in Lond en lopen op bevredigender regeling Manifestatie trouw Nederlandse gemeenten voor paleis Soestdijk WEERBERICHT Groet Leids Studenten Corps Egyptische regering zich steeds meer te is bezit VON BRENTANO VERWERPT DE NOTA VAN HET KREMLIN 96ste Jaargang WOENSDAG 1 MEI 1957 No. 29124 Ongedwongen stapte het gehele Koninklijke Gezin gistermiddag na afloop van het bloemen- defilé in een jeep voor de rondrit over de Koningslaan nabij het paleis Soestdijk. Prins Bern- hard nam plaats achter het stuur, de jarige Vorstin thans 48 jaar oud zette zich naast hem en de prinsessen vonden een plaatsje achterin het voertuig. Zelden zal een koninklijke familie zich in een dergelijke manifestatie van eenvoud, charme en spontaniteit aan haar volk hebben getoond, een manifestatie overigens, die door de tienduizenden langs de route en óp de gazons voor het paleis op zijn juiste waarde werd geschat en met luid ge- Om even voor elf gistermorgen verschenen Koningin Juliana, Prins Bernhard, Kroonprinses Beatrix en de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke op het bordes van paleis Soestdijk om de jaarlijks terugkerende bloemenhulde van het Neder landse volk ter gelegenheid van de verjaardag van onze Vorstin in ontvangst te nemen. Hoewel de zon feestelijk scheen ,werd veel bedorven door een vrij gure wind, welke de Prinsessen noopte haar mantels aan te houden en de witte grens lijnen van de kaart van Nederland door 900 leden van gymnastiekverenigingen uit Baarn en Soest op het grasveld voor het bordes gevormd in zeer uiteen lopende kleuren deed veranderen, veroorzaakt door warme vestjes en jasjes. Inmiddels ontving onze Koningin, ge> kleed in een lichtgroen toilet, de eerste hulde in de vorm van een oorkonde, aan geboden door estafette-lopers van het Leids Studenten Corps vergezeld van het Collegium van dit corps. Daarna begon het eigenlijke bloemendefilé, waartoe ongeveer 2100 personen waren uitgeno digd. In de lange stoet, die gedurende een uur aan onze jarige vorstin voorbij trok, bevonden zich o.a. de heren Joyon en Du Tour, respectievelijk burgemees ter en wethouder van Lezoux, een plaats in het hoogland van Auvergne in Frank rijk. Sedert september 1956 bestaat er namelijk een officiële band „jume- lage" genaamd tussen Lezoux en Lopik met als doel het bevorderen van de Europese eenheid. De Franse delega tie werd dan ook vergezeld door de bur gemeester van Lopik, de heer L. Schu- man. Een andere groep buitenlanders werd gevormd door de deputatie dei- Hongaarse vluchtelingen. Twee Hon gaarse kinderen in klederdracht boden de Vorstin het traditionele verjaardags cadeau in Hongarije, een hartvormige cake, aan. In dit verband viel boven dien een spandoek op, gedragen door twee padvindsters, met de woorden: „Actie Toverbal: Nederlandse jeugd helpt Hongaarse jeugd". Inderdaad offreerde deze groep onze Prinsessen ieder een grote toverbal, namelijk een rode, een witte, een blauwe en een oranje. Na on derzoek bleken deze versnaperingen uit klapbaar en te zijn gevuld met fleurige bloemstukjes. De aldus ontstane bloe- menbakjes werden vervolgens met de nodige zorg aan weerszijden van de pa leisingang geplaatst. Een lange stoet, georganiseerd door het Centraal Comité van kerkelijk- en particulier initiatief voor sociale zorg (Speciale berichtgeving) juich begroet. De totale festiviteiten daarin Soest dijk ademden trouwens een sfeer van echte sympathie en genegenheid. In de voorbijtrekkende stoet geen mensen, die een sprookje wilden be leven of een traditie vasthouden, maar die, met beide benen in de werkelijkheid staande, met hun bloemen, vlaggen, spandoeken, gewuif en gejuich een hulde wilde brengen aan een gezin en op deze dag speciaal aan de moeder van dit gezin dat iedereen, die het gadeslaat sympathiek is en dat in ons land een plaats inneemt, welke rust op werkelijke genegenheid. Amerikaanse leningen aan Indonesië De V.S. hebben Indonesië via de ICA de „International Cooperation Administration", het Amerikaanse orgaan voor de buitenlandse hulpver lening een lening van 15 miljoen dollar verleend. 7ij zegden voorts toe Indonesië nog 77 miljoen dollar te zullen lenen voor economische projec ten. Indonesië zal de 15 milj. dollar-lening In 40 jaar terugbetalen. Het zal 4% rente betalen, wanneer het in roepia's terugbetaalt en 3% bij betaling in dol lars. De V.S. zullen de toegezegde 77 mil joen dollar verstrekken uit een tegoed in Indonesisch courant ten bedrage van 97 miljoen dollar, dat ontstond na Indo nesische aankopen van Amerikaanse overtollige landbouwprodukten tot dit bedrag. Indonesië wil de 15 miljoen dollar ge bruiken voor de aanleg van 'n 500 kilo meter straatweg in Sumatra en voor het oprichten van elektriciteitscentrales in meer dan 30 steden. De toegezegde 77 miljoen dollar zullen voor economische projecten worden ge bruikt. (lngez. Med.-Adv.) Bi) elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Iets meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Van het noordwesten binnendrijvende bewolking, maar geen regen van bete kenis. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en we- Van nacht over het algemeen minder koud, morgenmiddag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaa-c (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 MEI Zon op: 511 uur; onder: 6.42 uur. Maan op: 20.08 uur; onder: 23.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.39 en 17.01 uur. Laagwater te 0.29 en 12.51 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina'* ten bate van gerepa trieerden opende het défilé. Deputaties trokken voorbij Op de maat van pittige marsen en voorafgegaan door de vertegenwoor digers van Suriname, de Antillen en Nieuw-Guinea trokken tenslotte de deputaties der gemeenten voorbij, op gesteld volgens de verschillende pro vincies met aan het hoofd de provin- cievlag, getorst door ambtenaren van de provinciale griffie's. Iedere ge meente vertegenwoordigd door een dame en een heer, respectievelijk uit gerust met een bloementuil van tul pen en een bordje, waarop onder een Oranje-appel de naam der gemeente vermeld. Voor deze boeketten werden door de gezamenlijke kwekers uit Lisse en Hillegom plus minus 23.000 tulpen ter beschikking gesteld. Na het défilé stelden de afgevaardig den der gemeenten zich op in hun eigen provincie, waarvan de grenzen door de reeds eerder genoemde gymnasten op de gazons waren aangegeven. Op deze ma nier ontstond een bijzonder dichtbevolkt Nederland, geprojecteerd in de paleis tuin. Om haar land en volk in miniatuur Het traditionele bloemendefilé, dat ieder jaar ter gelegenheid van de verjaardag van onze Vorstin voor het paleis Soestdyk wordt ge houden en waarby talloos veel bloemen van allerlei kleuren en soorten op en rond het bordes aan de voeten van het Koninklijk Ge zin worden gelegd, had gisteren bij de 48ste verjaardag van Ko ningin Juliana niettemin een bijzonder karakter. Na de gebrui kelijke deputaties volgden namelijk nu afgevaardigden uit alle Neder landse gemeenten, provinciegewys opgesteld. Deze hulde wilde de Vorstin duidelijk maken, dat m alle delen van ons land tot in de klein ste en meest afgelegen gehuchten de liefde voor Haar en Haar Gezin levendig wordt gehouden. beter te kunnen overzien begaf Koningin Juliana zich met Haar gezin naar het balkon, vanwaar Zij het bonte en kleu rige schouwspel enkele minuten gade sloeg. Onder de tonen van het Wilhel mus werd vervolgens door padvindsters de nationale vlag gehesen. Om twaalf urn- precies daverden over het paleis Soestdijk op een hoogte van 700 meter 84 straaljagers van de Kon. Luchtmacht in een oorverdovende luchtparade. Su per Sabres, Thunderstreaks, Hawker Hunters, Sabre All-Weather Fighters en Gloster Meteors namen aan deze schouw deel. De paradevlucht stond onder com mando van luitenant-kolonel-vlieger J. van Arkel. Nadat het lawaai der laatste toestel len was weggestorven begaf de Konink lijke Familie zich temidden van haar volk op de gazons naar de midden-uit gang van de paleistuin, vanwaar een rondrit werd gemaakt over de Konings laan naar de Naald. Slot op pag. 2 Stralend beantwoordt Koningin juliana, staande op het bordes van het Paleis Soestdijk, de geluk wensen. welke duizenden haar brachten namens het gehele Neder landse volk In een open jeep reed de Koninklijke menigte, die voor Paleis Soestdijk l groots aanhankelijkheidsbetoon aan Familie langs en door de ontelbare was samengestroomd voor een I de jarige Vorstin. (Van onze Londense correspondent) De Suezkanaalgebruikers, die gisteren in Londen bijeen zijn geweest, hebben nog geen beslissing genomen over de kwestie der kanaalgelden. De afgevaardigden zullen rapport uitbrengen aan hun regeringen en morgen opnieuw vergaderen. Dat de meningen verdeeld zijn, is wel duidelijk. Vooral van Franse zijde is er verzet tegen capitulatie voor Nasser, maar andere afgevaardigden hebben zich bereid verklaard het kanaal te gebruiken op een „de facto-basis", d.w.z. onder erkenning van de bestaande toestand en in afwachting van de verdere ontwikke ling. Om een zekere ontspanning te bereiken zal men Nasser een kans geven om te bewijzen, dat het hem ernst is met zijn voorstellen, in de hoop, dat de Egyptische regering, na kalmering van de toestand, bereid zal zijn tot een bevredigender regeling. Deel van Zesde Vloot in Beiroets haven In Londen - waar de regering weigert de rantsoenering van ben zine op te heffen om de vrijheid van manoeuvreren tegenover Nasser niet te verminderen - is men van me ning. dat de vositie van de Egypti sche dictatoi verzwakt is door de houding van Saoedi-Ardbiè en de mislukking van de Egyptische po gingen om Koning Hoessein in Jor danië te onttronen. Het U nog te vroeg om de val van het Egyptische regiem te venoachten, maar in di plomatiek opzicht is Egypte thans bezig zich hoe langer hoe meer te isoleren, terwijl vooral de economi sche positie van het land door het verlies der kanaalgelden en de blok kering der sterling-saldi verzwakt is. Hierdoor heeft het Westen zeker nog belangrijke kaarten in handen. Gisteren zyn zes eenheden van het vierde amfibietransporteskader der Ame rikaanse Zesde Vloot in de haven van de Libanese hoofdstad Beiroet aangeko men, waar zU tot vrüdag a.s. zullen bltfven. Het smaldeel heeft vierduizend man aan boord, onder wie büna de helft mariniers. Morgen verwacht men nog twee Amerikaanse torpedobootjagers voor een bezoek van drie dagen. Namens de Amerikaanse ambassade te Beiroet werd verklaard, dat er aan dit .operationele bezoek" geen bijzondere betekenis dien de te worden gehecht. Jordanië aanvaardt Amerikaanse hulp Jordanië heeft een Amerikaans aan bod voor extra-hulp van tien miljoen dollar officieel aanvaard, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren medegedeeld. Het „State Department" gaf tevens een verklaring uit, die een antwoord vormt op een waarschuwing van het Sovjetrussische ministerie van Buiten landse Zaken van maandag tot de Wes telijke mogendheden „vooral de V.S. en extremistische kringen in Israël en Irak" om zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Jor danië. In de Amerikaanse verklaring wordt gezegd, dat de buitenlandse in menging in dat land gekomen is van de zijde van het internationale communis me. „De daden van de V.S. en die van de Sovjet-Unie spreken voor zichzelf". Sinds de tweede wereldoorlog hebben de V.S., aldus het Amerikaanse ministe rie, de beweging gesteund, welke geleid heeft tot de onafhankelijkheid van negentien landen. In deze tijd heeft de Sovjet-Unie daarentegen nog tien onaf hankelijke naties onder haar bewind ge bracht! „Het wrede karakter van dat bewind werd kortelings gedemonstreerd in Hongarye", aldus de Amerikaanse verklaring. Strijdkrachten in Oost-Duitsland zijn veel sterker dan die in het Westen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft evenals de Bondskanselier dr. Adenauer nadrukkelük ontkend, dat de regering in Bonn van plan is het Westduitse leger van atoomwapens te voorzien. Toen van jour nalistieke zyde opgemerkt werd - Von Brentano legde zijn verklaring in een persconferentie af - dat Adenauer en de minister van Defensie in de laatste weken herhaaldelijk hebben verklaard,, dat de Westduitse bewapening in genen dele bij die van de andere NAVO-landen mag achterstaan en dat West-Duitsland daarom op den duur over kernwapens zal moeten beschikken, moest Von Bren tano toegeven, dat het Bondsleger mettertijd wel met atoomwapens zal worden uitgerust, wanneer het inmiddels niet tot algemene vermindering van de atoom bewapening is gekomen. Volgens Von Brentano zouden om technische redenen nog twee of drie jaar voorbijgaan, voordat de staten van het Europese vasteland en dus ook West-Duitsland van kernwapens kunnen worden voorzien. Daarom vond hy de Russische waarschuwende en dreigende nota aan Bonn zo onbe- gr ij pol ijk. Voorts wees Von Brentano erop, dat West-Duitsland reeds op de Londense conferentie had beloofd, dat de Bondsrepubliek geen „ABC-wapens" (atomaire, biologische en chemische wapens) zal vervaardigen. Deze bepaling is ook in de Paryse verdragen opgenomen. Ook de Russische bezwaren tegen Euromarkt en Euratom van de hand gewezen Voii Brentano kende geen andere staat ter wereld, die „vrijwillig" (zo noemde hij het) zulk een beperking op zich had genomen en die daar door een effectieve bijdrage op de weg naar een verminderde atoom bewapening had geleverd. Wat be treft de bewering dat West-Duits land vrijwillig had toegestaan, dat hier kernwapens toerden gesta tioneerdzei Von Brentano dat de Bondsregering van haar kant in het geheel niets ondernomen had, maar alle NAVO-staten vormen een een heid en dat territorium moet ge meenschappelijk worden verdedigd. De Russische bewering dat West- Duitsland de voornaamste wapenopslag plaats van Europa was geworden en voornameiyk van hieruit een atoomoor log moest worden gevoerd, vond hij ook onbegrypalyk. In de bondsrepubliek staan op het ogenblik zes Amerikaanse, vier Britse, twee Franse en twee Belgi sche divisies benevens één Canadese en één Deense brigade. Daarbij moeten te gen het einde van dit jaar nog vyf Westduitse divisies komen. In de door de Russen bezette Oostzone echter zyn rond 400.000 man Russische troepen, ongeveer 8000 tanks en rond 1500 vlieg tuigen met nog 150.000 man van de Oostzonale volksarmee. Achter dit po tentieel van mensen en van wapens staat dan nog een militaire macht van 75 divisies in de gordel van de satelliet staten en van 153 divisies in de Sovjet- Unie met circa 20.000 vliegtuigen. Bo vendien beschikt de Sovjet-Unie alleen al over 500 onderzeeboten. Geen geweld of bedreiging De Russen hadden in hun nota ge zegd, dat West-Duitsland de enige staat in Europa is, die naar herziening van de thans bestaande grenzen streeft Von Brentano wees er echter op. dat zowel de Bondsregering als de Bondsdag her haaldelijk de verzekering hadden gege ven, dat zij de na de oorlog met gewéld getrokken nieuwe grenzen wellswr.ar niet konden erkennen maar dat zy nooit door geweld of bedreiging met ge weld die grenzen wensten te verande ren. doch alleen maar door vredelie vende onderhandelingen. Een andera politiek kan men niet van de Bondsre gering verwachten. De Russen hadden in him nota voorgesteld dat men in beide delen van Europa geen atoom wapens zou stationeren. „Gelooft het Kremlin dan werkelijk", vroeg Von Brentano. „dat de veiligheid van Eu ropa groter is wanneer de atoomwa pens maar een paar honderd kilometer meer naar het Westen en het Oosten worden verschoven?" De minister vestigde er overigens de aandacht op dat de Westduitse rege ring in het geheel niets met de wed strijd op het gebied van de atoombewa pening heeft uit te staan. De Westeuropese staten, die zyn aan gesloten by de Europese gemeenschap- pelyke markt en de Europese atoomge meenschap (West-Duitsland, Frankryk, Italië en de Beneluxlanden) hebben af wijzend geantwoord op de Sovjetrussi sche nota van 16 maart j.l., waarin boudweg beweerd was, dat deze verdra gen beogen „de verdeling van Europa te bestendigen en de agressieve NAVO- poütiek te dienen". Deze beweringen van het Kremlin zijn als propaganda van de hand gewezen. Het karakter van beide organisaties is. dat zy „open groe peringen" zyn. Indonesisch kabinet besprak Nationale Raad Anders dan Soekarno wil In een langdurige nachtelijke zitting, heeft het Indonesische kabinet de vor ming van een Nationale Raad bespro ken overeenkomstig het plan van pre sident Soekarno. Het kabinet besloot tenslotte tot de instelling van deze -aad door middel van een gewone wet. •resident Soekarno had maandag- u-ond in ccn redevoering in Cheribon erklaard. dat het kabinet een nood wet zou afkondigen tot instelling van deze NaUonale Raad, doch het kabinet schynt anders te hebben beslist. Directeur. J. w. Bemu DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltto slngel LeltJcn Glro no 61065 Hoofdredacteur» J. Brouwer t7 50 per kwartaai: f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1