Jonge Duitse vluchtelingen maal jii kennis met Leiden Dr. W. Brand opvolger van prof. Boeke als Leids hoogleraar MAANDAG 29 APRIL ,,De gebeurtenissen hebben Duitsland een nieuwe jeugd met nieuwe geest gegeven Een nieuw ideaal: de vereniging van Europa De vierentwintig jonge Duitse vluch telingen, die op uitnodiging van Ex- pogé en van de Vereniging tot Bestri ding van het concentratiekamp systeem. gedurende drie weken in Lei den verblijven, hebben op de eerste dag van hun bezoek met elke minuut gewoekerd. Na een korte kennismaking met de stad. waarbij het hen opviel, dat er zo veel huizen met lichte vensters en zo weinig verkeersagenten langs de stra ten zijn, hebben ze zaterdagmiddag wat aan sport gedaan rond het kasteel „Oud-Poelgeest", waar zjj een onderdak hebben gevonden. Ook waren er, die een roeitocht maak ten op de wateren rond Leiden, anderen hadden gevoetbald. De jonge mensen waren dan ook allen opgewekt en vol geestdrift enigen hadden wel een wei nig last van stijve spieren toen ze zaterdagavond om 8 uur officieel door hun gastheren ontvangen werden in de bovenzaal van De Doelen". Ter verwelkoming waren aanwezig de heer W. Bakker, vice-voorzitter Expogé, mr. C. van Rij, voorzitter van het natio naal comité tot bestrijding van het con- centra'tiekampsysteem, de heer M. I. Smit en overste C. Engel, hoofdbestuurs leden van xpogé en Joop Zwart, die in Expogékringen nooit met mijnheer aan gesproken wordt. Voorts zagen we mevr. L. v. Overeem, ere-lid van Expogé en lid van de bui tenlandse commissie, vergezeld van haar echtgenoot, de heer J. Sapius. landelijk penningmeester en de heer K. R. van Staal, algemeen secretaris van Expogé' Het was de heer W. Bakker, die de gasten nadat een verversing was aan geboden met een gezellig praatje op hun gemak stelde. Hij zeide plezier ge had te hebben in het voetbalspel van de jongens en in de berusting van de keeper. Ter aanmoediging van de spelers bood hij aan één van de beide meisjes van het gezelschap een teddybeertje aan. Het .hartelijk welkom", waarmede wij op het Station ontvangen werden, was voor beide partijen méér, dan alleen maar twee woorden. Dit is na de ge schiedenis van de afgelopen jaren één van de vele wonderen, die ook vandaag nog gebeuren". Aldus de woordvoerder van de Duitsers. Spr. greep met een enkel woord terug naar de oorzaak van de scheiding tussen de beide volkeren. De uitnodiging aan vijf groepen jonge Duit sers had hem, en elk van de deelnemers beschaamd en spr. beloofde dat ze alles zouden doen wat mogelijk is, om de gastheren niet teleur te stellen. Mr. Van Rij gaf in zijn antwoord aan de Duitse woordvoerder de mening te kenn,n dat de oorzaken van de scheiding tussen het Nederlandse en het Duitse volk niet op de eerste plaats berustte op nationale, maar op ideologische gronden. ERVARING. Zijn ervaring was, dat in de zestien Duitse kampen, waarin hij vertoefd had, ook Duitsers waren opgesloten. Duitsers, die kameraden waren, waar het de strijd betrof tegen de dwalende ideologieën van de moderne tijd. De ex-gevangenen, die dit gezien hebben, zijn niet zo sterk van antipathie en haat vervuld gebleven als de Neder- L. H. Kloos vijftig jaar pianostemmer Bijzonder hartelijk was de belangstel ling. welke er vanmorgen bestond voor huldiging van de heer L. H. Kloos. Deze immers is reeds vijftig jaar als piano stemmer in dienst van de piano- er orgelhandel C. C. Bender. Samen met zijn echtgenote en kinderen had de jubilaris zich omstreeks elf uur naar de zaak aan de Hogewoerd begeven alwaar hij werd toegesproken door de huidige filiaalhouder, de heer E. Munting jr. Begon deze met een kort overzicht te geven van de loopbaan van de heer Kloos aan het slot van zijn toespraak sprak hij zijn waardering uit voor dc toewijding en de betrouwbaarheid, waar mede de jubilaris steeds gewerkt heeft. Het verheugde de heer Munting de gou den jubilaris te hebben mogen leren kennen en waarderen als een goed vak man en een goed mens. die bij al zijn collega's in hoog aanzien staat. Dat de heer Kloos een ver vooruitziende blik heeft maakte spreker op uit het feit. dat de zoon van de jubilaris hij heefteen deel van de te verrichten werkzaamhe den reeds overgenomen zijn vader zal opvolgen. De heer Munting besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat God de jubilaris nog een lange tijd van gezondheid zal schenken en dat deze nog vele jaren zijn krachten in dienst van de firma zal blijven stellen. Tweede spreker was de directeur van de N.V.. de heer W. Kapteyn den Bou- meester uit Amsterdam, die de heer Kloos hartelijk dankte voor al hetgeen deze gedurende vijftig jaar voorde firma heeft willen doen. Ook hij hoopte, dat de jubilaris nog tal van jaren met de zelfde werkzaamheid zijn taak in het belang van de firma zal blijven vervul len. De heer E. Munting sr. prees als oud-filiaalhouder de trouw en het plichtsgevoel van de jubilaris, terwijl de heer A. Kloos namens de Bond van Muziekinstrumentmakers en -Stemmers zijn gelukwensen aanbood. De jubilaris, die tal van geschenken in ontvangst had te nemen, dankte ten slotte voor de vele blijken van waarde ring. Vanmiddag maakten velen van de gelegenheid gebruik de heer Kloos te zijnen huize (Acaciastraat 12) geluk te wensen. DANSDIPLOMA'S. In de dansstudio van de heer Dick J. Visser is aan een aantal leerlingen de zgn. medaltest afgenomen. Voor het examen slaagden: Brons: de heren F. Delfos. W. Delfos, L. van Dijk, F. Adriani, H. Budding, A. v. d Pas. A. v. d. Haven. M. Man Hing, H. Hoogenhout. De dames S. Kranen burg. E. van Sprang. A. Kerpershoek, N. de Bruin. A. Brussée. R. Nieuwen- huizen. C. Hoorn. N. Dorrepaal. Zilver: de heer en mevr. Noteboom. mevr. P. van Hattum en de heer G. Stoeke. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 29 april. Veemarkt. Aanvoer in fotaal 2255. Vette koelen en OBsen 1352. Varkens 903. Prijzen ln cents per kg.; vette koelen le kw. 325—345; 2e kw. 295—325: 3e kw. 280 —290; varkens (lev. gew.) 177 175 178. landers, die in het land achterbleven en daar evenzeer zwaar te lijden heb ben gehad. De gebeurtenissen hebben Duitsland in tegenstelling tot het slot van de eer ste wereldoorlog een nieuwe jeugd met een nieuwe geest gegeven. En dat is de beste boodschap, die Europa heeft kun nen krijgen. Spr. zeide, in de aanwezige jeugd de vertegenwoordigers van dit nieuwe Duitsland te zien. Thans neemt de jeugd de vanen over van een nieuw ideaal: de vereniging van Europa en de strijd tegen het commu nisme, om daardoor de vrijheid te ver zekeren. Als zijn persoonlijke boodschap aan de oostzone-bewoners, zeide spr. ter bemoediging, dat de eenheid van Duit land niet langer een zaak is, die Duits land alléén aangaat. Na dit begroetingswoord bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. POPPENKASTVOORSTELLING GAAT NIET DOOR. De in het kader van de Koninginne- feesten opgenomen poppenkastvoorstel ling op het Stadhuisplein kan door bij zondere omstandigheden: de poppen zijn op de loop (gestolen of verloren?), mor genochtend geen doorgang vinden. In het woensdag j.l. gepubliceerde verslag van de feestavond van de Per soneelsvereniging der Stedelijke Licht fabrieken is ten onrechte de indruk ge wekt alsof een aantal met name ge noemde gepensioneerden en ex-jubila rissen zich onder de aanwezigen bevond. Dit blijkt evenwel niet ten aanzien van alle genoemden het geval te zijn ge weest, enkele hunner waren helaas door ziekte of andere omstandigheden ver hinderd deze avond bij te wonen. Seapino danste met succes in Leiden Voer de L.J.A. Het Seapino Ballet uit Amsterdam, dat nog steeds onder de artistieke leiding van Hans Snoek staat, heeft in Leiden reeds verschillende succes volle uitvoeringen gegeven. Trouwens in het gehele land wordt het optreden van dit gezelschap ten zeerste ge waardeerd. Seapino danst over het algemeen met veel enthousiasme voor de Nederlandse jeugd, die zich vooral in deze na-oorlogse jaren sterk voor het ballet gaat interesseren. Evenals andere jaren verschenen de leden van deze dansgToep zaterdagmiddag dank zij de activiteiten van de Leidsc Jeugd Actie op de planken van de dit maal slechts matig bezette Stadsge hoorzaal. Na een kort openingswoord van de heer G. Steinbach kreeg Seapino. die samen met Mieke Last voor de toelich- ling zorgde, gelegenheid de dansers en danseressen elk in hun eigen stijl aan de kinderen voor te stellen. Deze kregen o.m. te zien dat men niet alleen gevoelig en dromerig, maar ook in strak tempo kan dansen, terwijl er zelfs iets uitgebeeld kan worden zonder dat er een noot muziek bij te pas komt. Er werden voorbeelden gegeven zowel van klassiek als van modern ballet en ook werd een pas de deux gedemonstreerd. Na deze alleraardigste inleiding danste het Sea pino Ballet op muziek van Béla Bartok ,,De Vogelverschrikker", een verhaal uit de Balkan, dat door de aanwezigen met bijzonder veel aandacht werd gevolgd. Vrolijk ging het toe op het feest van de ..Kunstenaars op visite", waarvoor de fleurige kostuums uit Offenbachs tijd zijn ontworpen door Wim van Campen. Hoogtepunt van de middag was onge twijfeld de opvoering van „Tom Poes en de wonderspiegel". In dit geval danste men op muziek van Jan Masseur en in kostuums van Marten Toonder, die ook de décors had vervaardigd. De cho reografie was van balletmeester Jan Rebel en aan de piano zat Luctor Pon- se. Kortom het programma was weder om bijzonder instructief en met veel zorg samengesteld. Teraardebestelling van dr. J. C. Schalkwijk Op de begraafplaats „Rhijnhof" vond hedenmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. J. C. Schalkwijk, die ruim 37 jaar - van 19011923 als wiskunde leraar en van 19231938 als directeur - zijn uitnemende gaven van hoofd en hart aan de Leidse Gem. HBS aan de Burggravenlaan heeft gegeven. Onder de vele aanwezigen, die hier blijk van hun belangstelling en medele ven gaven, merkten wij o.m. op de wnd directeur van het tegenwoordige Rem- brandt-lyceum, de heer D. G. Magé - de directeur, de heer J. D. A. Boks was door ongesteldheid verhinderd -. de heer H. A. Vriend oud gemeentelijk inspecteur van het Onderwijs, de heer H. Filippo W Fzn., oud-gemeente-ont vanger en voorts enkele leraren, oud leraren en oud-leerlingen van de HBS. De heer Magé. die als enige spreker in de aula namens de directeur en het lerarenkorps het woord voerde wees er o.m. op, dat dr. Schalkwijk een zeer lange periode van zijn leven zijn beste krachten aan de Leidse HBS heeft ge geven. Bovendien heeft hij ook. aldus spreker, op het terrein van de weten schap zijn sporen verdiend. Hoewel dr. uit over het goede geheugen van zijn vader, die van vrijwel alle leerlingen wist. welke positie zij in de maatschap pij hadden veroverd en in welke bank zij in de klas hadden gezeten. Tenslotte dankte ir. Schalkwijk voor de grote be langstelling, welke in deze dagen was ontvangen. „De Sleutelbloem" yiert vrolijk feest AFSCHEID VAN DE LEIDSTER MEVR. G. SCHÖNBECK—V. D. VOORT In de kantine van de Ver. Touw- fabrieken te Leiderdorp heeft „De Sleutelbloem", een stichting, welke nu reeds vele jaren en met succes leiding geeft aan het ontwikkelings- en ontspanningswerk van Leidse fabrieks meisjes, zaterdagavond vrolijk feest gevierd. Ditmaal hadden de leiding en de meisjes van „De Sleutelbloem" zich ge worpen op de samenstelling van de revue getiteld „zoek op zijn tijd wat vrolijk heid". Alvorens het echter zo ver was gaf de Bij Koninkijk Besluit van 16 april is dr. W. Brand benoemd tot buitenge woon hoogleraar aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de Oos terse economie. De nieuw benoemde hoogleraar zal de vacante leerstoel van wijlen Prof. Boeke gaan bezetten. Prof. Brand is op 13 april 1910 te Amsterdam geboren. Hij legde het eco nomische doctoraal-examen in 1937 aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam af en promoveerde aldaar in 1954 op een proefschrift getiteld: „Het streven van de economisch onontwikkel de gebieden naar een hogere levens standaard." Van 1937 tot 1942 is hij in het bedrijfs leven op Java werkzaam geweest en tot 1946 was hij krijgsgevangene. Na de oorlog was hij verbonden aan verschil lende afdelingen van het secretariaat der Verenigde Naties o.a. vier jaren aan die voor het technisch hulpprogramma. Thans is hij ambtenaar aan de In dustry and Resources Branch van het departement van economische zaken van de Verenigde Naties. De overdracht van de korpsvlag aan het brandweerpersoneel zal morgenavond niet om halfacht, doch 's ochtends om halfacht plaats vinden. Scha'lkwijk. een man van grote vriende- leidster van dit werk. mevr. G. Schön- lijkheid. reeds negentien jaar geleden i beekv. d. Voort, die in verband met afscheid van de HBS nam. leefde hij nog steeds hartelijk mee met de lotge vallen der school. Zijn verscheiden, aldus de heer Magé, laat niet alleen in familiekring een grote leegte achter, doch ook in de kring van zijn vele vrienden. Spreker eindigde met woor den van troost te spreken tot de wedu we en de kinderen van dr. Schalkwijk. Nadat de kist met het stoffelijk over schot was uitgedragen en teraardebe- steld haalde een zoon van de overlede ne. ir. J. Schalkwijk, nog enkele herin neringen op uit .het lange en gelukkige leven" van zijn vader, die van kinderen hield en wiens grootste verlangen het was zijn leerlingen in het leven iets haar huwelijk als zodanig aftrad zij blijft echter nog secretaresse van het bestuur nog een uiteenzetting van de activiteiten van „De Sleutelbloem". Zij was er terecht trots op. dat dit werk in acht jaar zulk een vlucht had genomen en dat de Leidse bedrijven zijn gaan inzien, wat een belangrijk stuk vor mingswerk de stichting verricht. Boven dien was zij verheugd, dat ook van de zijde der meisjes zo grote interesse be staat voor het clubhuiswerk en de door de stichting in samenwerking met de Vakschool voor Meisjes gegeven cur sussen. Waren dit er bij de oprichting twee, thans zijn dit er al acht. Bestuur en oudercommissie dankte zij hartelijk Wederkerig had mevr. Schönbeckv. d. Voort veel dank en waardering voor haar arbeid en leiding in ontvangst te nemen. Hiervoor zorgden enkele leden van „De Sleutelbloem" en de heer P. J. Molet, lid van de oudercommissie. Zij waren het erover eens, dat mevr. Schönbeck—v. d. Voort het werk uitste kend had gedaan en dat-mede door haar toedoen „De Sleutelbloem" in de Sleutelstad een goede klank heeft. En- I kele geschenken werden aangeboden. Nadat de heer Molet de nieuwe leid- ster mej. A. J. Vermeer, aan de meisjes had voorgesteld, volgde de opvoering van de revue, welke, gevarieerd van sa menstelling. er Uitstekend inging. Tal van aardige vondsten waren er in ver- j werkt. De meisjes hadden dan ook wel eer van haar werk. Een gezellig bal zorgde ervoor, dat er deze avond onder de vele Sleutelbloem pjes geen muurbloempjes waren. mede te geven. Voorts weidde spreker voor de steeds ondervonden steun. LEIDERDORP „Poiverientje wint de laatste slag" De Leiderdorpse Chr. Oranjevereni ging bracht als inzet van de Koningin- nefeesten in het Dorpshuis een tweede opvoering van het blijspel „Poiverientje wint de laatste slag". Was de eerste avond niet bepaald druk. de tweede op voering trok flinke belangstelling. „Een spel van liefde en dwaasheid met een scheutje levenswijsheid" zo werd het toneelstuk door Joop Smit aangekondigd. Het werd door „Ons Ge noegen". de toneelclub van de Oranje vereniging. keurig gespeeld. Om de Teemde manieren van Ferdinand van Erkel. gepensioneerd marine-officier, die zijn vroegere betrekking maar niet kan vergeten en de vele amoureuze ver houdingen van verschillende meespe lenden "is door de aanwezigen veel ge lachen. De voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer W. v. d. Wijngaard, hield vooraf een Oranjetoespraakje en de aanwezigen zongen het le couplet van het Wilhelmus. Vanavond is er een taptoe met vaan- delgroet aan de burgemeester en mor gen volgt er dan een zeer gevarieerd programma met o.a. de Ronde van Lei derdorp. voetbal- en korfbalwedstrijden, hindernisrit voor auto's en filmvoorstel lingen. Brandweer rukte tweemaal uit De brandweer is in het afgelopen week-einde tweemaal uitgerukt. De eer ste maal was zaterdagmiddag, toen er brand was ontstaan in de Koperen Bui- zenfabriek aan de Zijldijk. Een giet- oven voor koper was doorgebrand en daardoor was een partij houtskool en papieren zakken in brand geraakt. De Leidse brandweer, die ook gewaar schuwd was. was eerder ter plaatse en wist het vuur te blussen, zodat de Lei derdorpse brandweer geen dienst be hoefde te doen. Zondagavond moest onze brandweer wel in actie komen bij een schoorsteenbrandje in een perceel aan de Doeslaan. De bewoners hadden zelf het vuur geblust, doch de buren wensten toch controle van de brandweer Het bleek dat er nog smeulend roet in de schoorsteen zat. De brandweer heeft de schoorsteen schoon gemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes C z>n van J. van Eg- mond. en W. J. M. van Veen; Geertje SJ., van P. Straatsma en C. Minkema. Ondertrouwd: H. Th. M. de Groot, 27 Jaar en J. M. Strong, 25 laar. Overleden: C. van Hooidonk, 90 Jaar. OEGSTGEEST ORANJEFEEST AAN DE HOGE MORS Tot nu toe werd door de bewoners van de Hoge Mors en de Rijndijk (Voorscho ten) gezamenlijk een Oranjefeest ge vierd op 31 augustus. Hierin is thans verandering gekomen daar besloten is voortaan op 30 april feest te vieren. Morgenmiddag vindt een zanghulde plaats aan de burgemeester van Voor schoten in de tuin van de Grote Vink. Na afloop daarvan wordt van 3 tot 5 uur in het restaurant een kindervoorstelling- gegeven. In dezelfde zaal worden des avonds de ouderen verwacht tot het bij wonen van de opvoering van het toneel stuk „De erfenis van tante Cora". Na afloop daarvan is er gelegenheid tot dansen. Medische dienst De dienst wordt vanaf vanavond 6 uur tot woensdag morgen 7 uur waargenomen door dokter Van Walcheren, tel. 22030. De architect P. Koster te Heem stede. heeft het bouwen van een land huis alhier, onderhands opgedragen aan het bouwbedrijf K. Burgy te Oegstgeest voord e soma van f 71.343. VOORSCHOTEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR PERSONEEL M.O.C. Ter gelegenheid van de verjaardag van HM. de Koningin zijn de volgende onderscheidingen toegekend aan twee personeelsleden van het Marine Op komst Centrum. Luitenant ter zee van vakdiensten 2e klasse, oudste categorie G. Weeda, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaarden. Schipper L. Brouwer ontving de ere medaille van de orde van Oranje Nas- sou, in zilver met de zwaarden. BOUW GRAANSILO GEGUND Het Architectenbureau Van Oerle en Schrama te Leiden heeft namens de fa. wed. N. Schrama te Voorschoten het bouwen van een graansilo aan de Rijn dijk gegund aan Gebr. G. en D. Niers man te Voorschoten voor de som van f 125000— WARMOND TWBE AUTO'S BOTSTEN Zaterdag heeft zich een verkeerson geval voorgedaan op de hoek van de Lockhorstlaan en de Sweilandstraat. Een personenauto, die vanaf de Jan Steenlaan door de Lockhorstlaan kwam en een personenauto vanuit het dorp door de Sweilandstraat, konden elkaar niet zien. omdat op de hoek van deze straten grote tassen stenen staan voor de daar in aanbouw zijnde woningen. Bovendien stond op dat moment op de hoek een auto stenen te lossen. De auto uit de Lockhorstlaan greep de ander in de flank. Beide personenwagens werden ernstig beschadigd. De chauffeurs wer den lichtgewond. Eerste hulp werd ver leend door dokter Walenkamp. GOED AFGELOPEN Op de Baan had een verkeersongeval plaats dat nog betrekkelijk goed is af gelopen. Het 12-jarige zoontie van de familie De Rooy hielp bode Van Noort en'wilde een zeildoek van de ene kant van de weg naar de andere brengen. Hij lette niet goed op het verkeer en werd aangereden door een personen auto. Het ventje werd tegen de grond gesmakt en dokter Walenkamp consta teerde een hersenschudding en enige schaafwonden. P.V. WARMOND De Warmondse Postduivenvereniging hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde, af stand 141 km. De duiven werden gelost om 12.45 uur met een noord-noord-wes- ten wind. De eerste vogel bereikte zijn hok om 2 uur 51 minuten. De uitslagen luiden: D. Sonnega 1, 5; Jac. Korte- kaas 2, 10; P. v. d. Drift 3; J. de Weerd 4. 7; P Vogelenzang 6; H. Kortekaas 8; J. Roest 9. WASSENAAR RAADSAGENDA De agenda voor de raadsvergadering van woensdag a.s. bevat de volgende punten: wijziging rechtspositieregelin gen (ambtenaren); gratificatie politie personeel (8 over juli en augustus 1956)wijziging tarievendiensten ge meentereiniging (verhoging voor opha len puin, tuinvuil enz.)aanvrage uit breiding Chr. ULO-school (twee loka len) psychotechnisch onderzoek leer lingen lagere scholen (groepsonderzoek 6e klas voor rekening van de gemeente) aanvrage art. 50 Kleuteronderwijswet: ontwikkelingsmateriaal Wassenaarse Schoolvereniging; jaarlijkse bijdrage aan Het Ivoren Kruis (f.25); subsidië ring huishulp (verhoging); verkoop oud brandweermateriaal (aan hoogste bie der); aan- en verkoop auto politie (be krachtiging koop Ford-Customline 1955 voor f6000 en verkoop Ford 1949)va kantieregeling slagerswinkels; recht streekse garantie voor f. 20.000 van door N V. Bouwkas Neef. Gemeenten te slui ten geldleningen (voor tweede maal in raad)overdracht van grond en verle ning financiële steun ten behoeve van 135 woningen (aan de Wassenaarse Bouwvereniging)aankoop pand Ach terweg 2 (voor f. 9.000 met intrekking van onteigeningsbesluit)aankoop pand Kasstr. 1 (fabrieksgebouw voor f. 47.000 plus f. 2.083 gemaakte kosten publieke verkoop); onttrekking aan het openbaar verkeer van een deel van het rijwiel- en wandelpal genaamd het Wassenaarse Slag (alleen formeel): beantwoording vraag dr. J J. M Veraart (over mede werking aan vestiging Alchvin Stich ting) Vlaggen op 5 mei Op zondag 5 mei, bevrijdingsdag, zal van de overheidgebouwen de vlag worden uitgestoken zonder de Oranje wimpel. PRIJS VAN f. 25.000 In de 535ste staatsloterij, eerste klasse, is de prijs van f. 25.000 gevallen op lot nr. 21883. Mikojan uit Wenen vertrokken De eerste vice-premier van de Sovjet- Unie Mikojan, is zaterdag uit Wenen naar Moskou vertrokken. Hij heeft de Oostenrijkse kanselier Raab, vice-kan- selier Scharf, minister van Buitenlandse Zaken Figl en diens staatssecretaris, Kreisky, uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Raab zei zo spoedig mogelijk op de uitnodiging te zullen antwoorden. Mikojan verklaarde, dat er spoedig onderhandelingen gevoerd zul len worden tussen de Sovjet-Unie en Oostenrijk over een nieuw handels verdrag. BEURSOVERZICHT Internationals vast AMSTERDAM, 29 april. Door een verbetering van de politieke toestand ten aanzien van het Midden- Oosten, alsmede de introductie van de Philips-aandelen in Bazel. Lausanne. Genève en Zürich. die morgen zal plaats vinden, was er op het Damrak een vaste stemming voor de internationale waar den. Kon. Olie die reeds 's morgens ver handeld waren op f. 182.80, zette van middag in op f. 183.10 waarna enige vraag nog voor een koers van f. 183.50 zorgdroeg, tegenover vrijdag als slot- koers f. 180.60. Deze flinke koersverbe- tering stond echter niet in het teken van een ruime affaire, omdat de arbi trage geen zaken tot stand kon brengen. In de Philipshoek was vooral bij de opening van flinke handel sprake. De arbitrage beschikte voör rekening van Zwitserland over kooporders, omdat de introductiekoers morgen in Zwitser- Zaterdagmiddag lieeft adjudant Schoonbeek. groepscommandant van de Rijkspolitie te Voorschoten ae auto van de ..Goed-Zo actie" in ontvangst kunnen nemen. De heer Van der Does kwam de auto namens de N.C.R.V. aan bieden. Er was een zeer grote belang stelling voor dit gebeuren. De gehele straat was gevuld met belangstel- lenden en van vele huizen wapper de de vlag. Op de foto ziet men rechts de heer Van der Does. die het sleuteltje van de auto overhandigt aan de heer Schoonbeek, terwijl mevrouw Schoonbeek toekijkt. (Foto L.D./Vain Wet) Deze pagina Is gedeeltelijk gecorrigeerd KNVB - bestuur stelt onderzoek in Het bestuur van de KNVB zal op zeer korte termijn, waarschijnlijk nog deze week, een onderzoek instellen naar het incident, dat zich zondag middag tijdens de wedstrijd Nederland België tussen de keuze-commissie en rechtsbuiten Van der Kuil zou hebben voorgedaan. (Men zie pagina 1 van het Sportblad). land gebaseerd zal zijn. op de koers van heden te Amsterdam. Men wil deze koers daar graag aan de hoge kant zien. De opening was 281 daarna 280Het fonds schommelde rond de 281 tegen vrijdag 275 Unilevers lagen vast en waren circa 5 punten hoger bij het begin van de beurs. Enig aanbod bracht de koers op 394 tegen vrijdag slot 389V2. Aku's wa ren bepaald flauw en zakten na 190 bij opening tot 188 in. Van de Scheepvaarten waren KNSM fractioneel lager, terwijl Rotterdamsche Lloyd en Scheepvaart Unie zich iets konden verbeteren. Staatsfondsen kalm en nauwelijks prijshoudend. Van de cultures Amsterdam Rubber 1 hoger, Deli Mij onveranderd. De beurs is morgen wegens Koningin nedag gesloten. AMSTERDAM. 29 april. Londen 10.65%—10 66%. New York 3.82,*6—3.82,V Montreal 3.98H—3.99A, Parus 1.0792%—1.0802%. Brussel 7.55%— 7.56%. Frankfurt 90.63—90.68. Zürich 86 83—86.88. Zürich (vr. fres) 89.21%— 89.26%. Stockholm 73.42%—'73.47Ko penhagen 54.78%54.83Va. Oslo 53.28% —53.33%.. Milaan 60.56Va— 60.61%. We nen 14.63—14.64. Beurs van Amsterdam Vrijdag 26 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 92 91H Grootboek obl. 3% 79 L Ned '51 3% 90% 90% Ned. '53 (3%) 89A 89% Ned. '56 3% 89% 89% Ned. '48 3% 85 85 Ned. *54 3% 85% 85 Ned. '55 I 3% 85% 85 Ned. *55 II 3% 86% 86% Ned. '47 3% (3) 87 86H Ned. *37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 94^, 95 Investeringscert. 3 90fg 90j 2 Ned 62-64 3 90% 90,l6 Cert. NWS 58 Indië '37 A 3 87% 8612 Grootboek '46 3 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40 40 Nat. Handelsbank 102% 102 Ned. Handelsmij. 16514 163 Amst. Rubber 77% 76 Deli Mij.en (Ver.) 94% 93% H.V.A91 90% Java Cult49 51% Senembah 6666 Vorstenlanden 25% 25% A K.U190% 186% Berkel's Patent (v.) 187 187 Calvé Delft cert. 313 315 Kon. Pap. v. Gelder 180% exd. 172% Hoogovens cert299 208 Möller en Co. N.B 360 370 Ned. Kabel fabr282 292 Philips 275% 280% Philips pref145 147% Unilever389%exd. 393% Wilton Fevenoord 249 237% e.d. Biliton 2de r236 235% Dordtse Olie gew. 897% 906% Kon. Olie (f.20.-) 181 50 183 60 idem (50 f.20.— 180.65 183.30 Holl. Amer. lijn 176 176 Java China Paket.. 187 18712 Kon. N. Stoomboot 155% 154% K.P.M167 168 Ned Stoomv. Mij. 196% 196 v. Ommeren eert. 286% 288% Kon. Rott. Llovd 173 174% Ned. Scheepv Unie 182% 183% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 89 L Den Haag 1937 I 3 «8 Leiden 1947 92% R'dam '37 I-Iir 3% 82% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 98% Premieleningen A'dam '33 99 A'dam '51 2% 87% 87% A'dam '56 I 2% 83 83 A'dam '56 II 2%99 99 Eindhoven '54 2% 83% 83 L Enschede'54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 92% 92% idem II 2% 96L 95 L R'dam '52 I 2% 92% 93% idem II 2% 92% 93% Utrecht '52 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 200% 202 H.BU. eert200 200% Rott. Bank 169% 170% Twentsche Bank 167 170 Industrie Ondernemingen Albert Heyn254 B 265 Borneo Sum. H. Mij. 68 Ned. G. en Sp. fabr. 180L 177 Kon. Ned. Grofsm. 106 107% Intematio 90 88% Rott. Droogdok Mij. 615 621% Tieleman en Dros 7% 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 65 65 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 17 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34% 34A Intern. Nickel 111% 112% Anaconda 67% 68 Bethlehem Steel183 182% Cities Service 68% 68% General Motors 41% 41% Kennecott118 118 Republic Steel 53% 53% Shell Oil 84% 84% Union Pacific 26^, 28% Un. States Steel 62% 63% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w a. idem V K 64% 69% Electrolas B 358 Holl. Constructie Ing bur v Bouwnljv Int. Kunststoff Ind Leidsche Wolspinn Sikkens [.akfabr '5? Ver Touwfabrieken Wernink's Betonm. Van Wijk Textiel 407 113% 43% 271 420 420 172% 92%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11