Liederenavond van Ruth Tippett Officiële publikatie Leiderdorps raad sprak over pensioenen, garage, woningen, sportterreinen en gehouwen Socialistische partij in Italië blijft nog voortdurend verdeeld ZATERDAG 27 APRIL Waarom zo'n lange reis naar Nederland? Met de beste wil van de wereld be grijpen wU niet. wat een zangeres als Ruth Tippett bewogen kan hebben, helemaal uit Californië over te komen, om in ons land enige liederenavonden te geven, of het moet dan zijn, dat zij de hoop koestert met goede kritieken weer naar huis te gaan, teneinde daarmee haar landgenoten zand in de ogen te strooien. In ieder geval heeft zU de Neder landse zangcultuur en de daaraan ver bonden eisen toch wel sterk onder schat! Lieder; avonden geven is het moeilyk- ste, dat er bestaat en slechts de werke lijk begenadigden mogen zich daaraan wagen. Zelfs het programma, bestaande uit zangen van een 12 13 componisten, te kust en te keur de zaal ingeworpen, het- ge ener op zou kunnen wijzen, dat Ruth Tippett veel in hóór mars heeft, kon de eenzijdigheid van dit zingen niet ver bloemen. Het bleef alles te veel in één kleur en in één opvatting, waaronder vele voorbeelden van uiterlijkheid, op pervlakkigheid en zoetelijkheid waren aan te wijzen. Mogelijkheden tot waardevolle expres sie heeft zij weinige, waartoe de onge noegzame. zo niet volstrekt foutieve techniek het hare bijdraagt. De gevolgen daarvan bleven net uit: een hevig vibra to, in verband met onvoldoende adem steun. een klankloos middenregister, waarin zich dikwijls reeds scherpte aan kondigt, nauwelijks enige toonegalisatie, geen mogelijkheid tot het uitspinnen van de toon. Zo zouden wij kunnen doorgaan tekortkomingen op te sommen, bovendien mankeerde het haar aan een zuivere intonatie en duidelijke dictie. Artistiek gesproken waren er soms mo menten. waarop wij even met vreugde begrip en juiste aanvoeling konden con stateren. bijv. in Wolff, doch al spoedig liep het dan weer op nieuwe teleurstel ling uit. Ook waren er in de hogere regionen af en toe werkelijk acceptabele tonen, zij het bij niet te sterke stemuitzetting. Deze maakten op de toehoorders blijk baar veel indruk. Mede daaraan had zij Gouden bruiloft Voor de heer D. Meijer en mevrouw M. Meijer-Frankhuijzen, die reeds gedu rende veertig jaar in een huisje aan de Mareslngel wonen, zijn gisteren de bruidsdagen ingegaan. Op 8 mei a.s. zal het precies een halve eeuw geleden zijn, dat zij elkander voor de ambtenaar van de burgerlijke stand in Warmond trouw beloofden. Vanzelfsprekend is de 77- jare bruid niet meer zo vlug ter been als vroeger, doch samen met haar man. die even oud is, weet zy het huishouden nog goed te bestieren. Na negen jaar in Sassenheim gewoond te hebben kwam het echtpaar naar de Sleutelstad, al waar de bruid een kruidenierswinkeltje begon en de uit Wassenaar geboortige bruidegom doorging met op het land te werken. De heer en mevrouw Meijer hebben zelf geen kinderen. Na afloop van de eerste wereldoorlog namen zij echter een Hongaars meisje in huis, dat op 16-jarige leeftyd naar haar vader land terugkeerde. Zij kon daar niet meer aarden en kwam na vier jaar weer naar Nederland. Later is zij met een Leidenaar getrouwd uit welk huwelijk twee jongens en twee meisjes zijn gebo ren. Ongetwijfeld zullen zü ervoor zorgen, dat het het gouden echtpaar in de komende dagen aan gezelligheid niet zal ontbreken. DAMMEN. Damclub Leiden Voor de onderlinge wedstrijden van de damclub Leiden werden de volgende par tijen gespeeld: W. van der ReydenJ. Benschop 2—0; D. Ligtvoet—Ferry La- terveer 02; W. van der BlomA. G. de Jeu 0—2; P. Olivier—P. Zeegers 2—0; W. P. Belt—G. Rijsdam 1—1; J. C. Ha- kemulderC. J. v. d. Meij 0-2; E. J. Hil- lebrandt^H. Piëte 2-0; W. van der Blom Abr. van der Putten 20; P. Zeegers W. P. Belt 0—2; Ferry Laterveer— E. J. Hillebrandt 2—0; D. Ligtvoet—G. Rijs dam 0—2; H. Benschop—W. van der Reyden 0—2; P. Olivier—J. Kromwijk 2—0; P. W. BeltA. den Bezemer 11; W. van der Reijden—P. Zeegers 2—0; P. OlivierAbr. van der Putten 11; W. van der BlomG. Rijsdam 20; H. Ben schopD. Ligtvoet 20; C. J. Hake- mulder—J. Mank 2—0; C. J. van der Mey Ferry Laterveer 20; W. Laterveer Jac. van Wezel 11; E. J. Hillebrandt H. Piëte 2—0. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mar Ja Mathaild©, dr van M. Verver en C. M. Epskamp; Joseph Hutoentiuo. an van Th. H Reekers en H. C. H. van Meerendowk; Elisabeth Johanna en Nlcolaas August, dr. en zn van H. A. Kleist en A. E. M. Beijer- bergen van Henegouwen; Cornelia Wil- helmina, dr van C. Imthorn en C. W. van der Kwaak. ONDERTROUWD E. L. Ripas&a en C. J. Delsasso; E. J. Entrop en E. A .Oosterhof; F. Pelt en J. Selier; H. R. Goudsmit en J. van Rij; W. Klein en N. Weinvelman; L. van der Lin den ©n M. van Egmond; H. Visser en C. F de Water; K. H. M. SaheMens en A. VIaardingerbroekM. C. Selier en E. de Water; J. J. Sierat en J. Plkaar; A. J. Klunder en J. Kok- S. Verbaan en H. M. van Soeren; H. J. Tuinlhof de Moed en K. P. Ju; J. J*. Verhoogt en A. M. Mefliet; G. Vermeer en C. J. Wlelders; P. Seller en N. van der Horst; H. Ernst en H. van Eg- mond; J. W. de Meijter en G. Dekker; H. van der Biezen en E. NieuwenhuizenA. G. van der Weljden en E. Plkaar. OVERLEDEN J. C. Schalkwijk, 84 Jaar, man; B. H. Gordijn. 8 jaar, dr. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de ge meente-secretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, als mede het gemeentelijke badhuis, op dinsdag 30 april a.s. de gehele dag voor het publiek gesloten zuilen zijn. SLUITINGSUUR VERGUNINGS- EN YERLOFSLOKALITEITEN op 30 april 1957 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunnlngs- en verGofsflckalfiJteiitem in de nacht van 30 april op 1 mei a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziehvergn lining en mogen gedurende genoemde nacht tot dat tijd stip muziek ten gehore doen brengen. het wellicht te danken, dat het applaus haar nog enige toegiften met graagte deed schenken. Ondanks dat was het voor Ruth Tip pett volmaakt overbodig zo'n lange reis te maken. Wij bezitten hier vele zange ressen. die technisch oneindig beter zijn en bovendien met meer innerlk doorleefd gevoel zingen. Zelfs ook vele zangeressen, die er desondanks niet aan zouden den ken, zich aan een zangrecital te wagen. Daarvoor wordt véél meer vereist dan verterend gekweel en een glimlach, die voor zichzelf innemen il. Het spreekt vanzelf, dat de accompag- nateur Gerald Moore, aan wiens samen werking met de onvergetelijke Kathleen Ferrier wy zulke bijzondere herinnerin gen bewaarden, ook thans zijn reputatie ophield, ook al was hij in de kleine Stadszaal wel eens aand e luide kant. Doch „begrijpen" doen wij zijn over komst in dit verband al evenmin. De één kan immers de reputatie van een ander gauw in het nauw brengen H. Mr. W. J. Geertsema nam afscheid van Warffum Onze oud-stadgenoot, mr. W. J. Geert sema. heeft gistermiddag in een buiten gewone raadsvergadering in Hotel van Dijk afscheid genomen als burgemees ter van Warffum. De vergadering werd bijgewoond door vele genodigden en autoriteiten onder wie verscheidene burgemeesters uit de gemeenten .aangesloten bij de Stichting Noord-Gromngen. Nadat de burgemees ter in een afscheidsrede een overzicht had gegeven van hetgeen er in de afge lopen vier jaren in Warffum tot stand is gebracht, en welke projecten er thans nog op uitvoering wachten, dankte wet houder A. J. Verhuizen namens de .rad mr. Geertsema voor hetgeen hij voor Warffum heeft betekend. Èr volg den nog vele toespraken. Ds. Visser, hervormd predikant te Warffum. bood namens de bevolking een in leer ge bonden album aan met foto's van de gemeente. Zoals bekend is mr. Geertsema be noemd tot hoofd van de afd. Alg. Za ken van het Staatssecretariaat van het ministerie van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P B O. K. Mokkenstorm 40 jaar bij Nieiiwenlniizen Hartelijke huldiging drukke receptie Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer K. Mokkenstorm. thans hoofdvertegenwoordiger van de N.V. Fa briek van verduurzaamde levensmidde len v/h L. E. Nieuwenhuizen. op dertien- Jarige leeftyd bij deze N.V. in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum is de heer Mokkenstorm, die voor zijn ves tiging in Oegstgeest in Leidse hervormde kring een bekende figuur was en daar tal van activiteiten ontwikkelde, gister middag temidden van directie, commis sarissen en een deputatie van het per soneel een hartelijke huldiging bereid. De directeur, de heer L. E. Niuewenhui- zen. die als eerste spreker het woord voerde, zeide, dat het goedw as om op een dag als vandaag eens even achter om te zien en de schijnwerper te richten op het 40-jarig dienstverband van de jubilaris, wiens werk door allen zeer wordt gewaardeerd. Spreker herinnerde aan de moeilijke jeugd van de jubilaris, die reeds by zijn komst in het bedrijf wees was en zich verantwoordelijk voelde voor zijn jongere broer en zusje. Een verantwoordelijkheidsgevoel, dat de ju bilaris ook in het bedrijf ten grondslag legde aan zijn optreden. Daarnaast heeft de heer Mokkenstorm. aldus sprekei. zich door zelfstudie flink weten te ont wikkelen, hetgeen mede aanleiding vormde tot de benoeming in zijn huidige functie. Zijn wil om te slagen, aldus de heer Nieuwenhuizen. was reeds jong aanwezig. Tenslotte liet de directeur nog het licht vallen op de prettige omgangs vormen van de jubilaris, die zich steeds sterk voor zijn medemens interesseert. Namens directie en commissarissen bood spreker een geschenk onder couvert aan. De heer M. Heijn, die in zijn kwaliteit als bedrijfsleider het woord voerde, wees Schoolvoetbal AMBACHTSSCHOOL— GRAMMAR SCHOOL PUDSEY De commissie voor het schoolvoetbal van de Afdeling Leiden van de KNVB was, naast de organisatie van het schoolvoetbaltoernooi tevens belast met de taak voor een waardige Leidse ver tegenwoordiging in de wedstrijd tegen de Grammarschool Pudsey te Leeds zorg te dragen. Zoals gemeld was de Leidse Ambachtsschool aangewezen en Van Schie c.s. behoefden van dit besluit zeker geen spijt te hebben, daar de jon gens van Parlevliet en Broere zich uit stekend van hun moeilijke taak hebben gekweten. Niet alleen dat de jongens bij hun entree op het UVS-veld een keurige Indruk maakten, ook hun speelwijze was zeker niet inferieur aan die der Engelse gasten. De Engelse schooljongens bleken wat in hun mars te hebben en wat b.v. de kleine Ellis als linksbuiten presteerde en de wijze waarop de 15-jarige rechts binnen Dalymit wel eens wat te fors spel een aanval opbouwde, verried de klasse. Maar de roodbaadjes lieten zich niet intimideren en slaagden er zelfs in, nadat de gasten even doorgedrukt had den en Ellis onhoudbaar doelman Polak had gepasseerd door uitstekend com bineren het heiligdom van Heseltine te belagen. En deze jongens mochten de triomf genieten. Rechtsbuiten De Cler passeerde Whitfield, zette hoog voor en rechtsachter Ling kon niet anders doen dan de bal uit het doel slaan: Penalty! Spil Leget kwam naar voren en aan zijn schuiver kon zelfs Heseltine niets meer doen. 11. Een fraaie prestatie. Na afloop bleven beide elftallen nog even gezellig bijeen. ONDER ZAND BEDOLVEN Gisteravond omstreeks half zeven speelden enkele kinderen op een terrein aan de Trekvliet in en rond een in het zand uitgegraven hut, die met enkele planken was afgedekt. Op een gegeven moment stortte de hut in. tengevolge waarvan een vier-jarig meisje onder hel zand en de planken werd bedolven. Een 13-jarig speelkameraadje stelde terstond pogingen in het werk om het meisje uit te graven. Na korte tijd gelukte het hem het meisje, dat reeds bewusteloos was geraakt, uit de kuil te trekken. De E.H.D. heeft daarna het kind naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, waar het weer spoedig tot bewustzijn kwam. SPOEDZITTING LEIDSE RAAD Voor de behandeling van slechts één voorstel: het aankopen van het perceel Zoeterwoudsesinged 30 en Philosophen- pad 2 zal de Leidse raad donderdag avond in een extra zitting bijeenkomen. Zoals bekend werd dit voorstel in de raadsvergadering van 24 september j.l. aangehouden, teneinde vooraf overleg te plegen met de betrokken eigenaren. De met de verschillende eigenaren gevoerde onderhandelingen hebben er in eerste instantie toe geleid, dat de eigenares van de huizen en erven, staande en gelegen aan de Zoeterwoud- sesingel no. 30 en aan het Philosophen- pad no. 2, deze percelen aan de ge meente te koop heeft aangeboden voor de prijs van f. 26.500.in totaal. Met de overige eigenaren zijn de on derhandelingen nog gaande. Het College acht dé aankoopprijs van f 26 500.in totaal aannemelijk, mede gelet op de gunstige ligging van de te koap aangeboden percelen. Aangezien de aankoop geschiedt in het belang van de volkshuisvesting, zijn geen registratierechten verschuldigd. In de raad van bijstand van de stich ting „Het nationale park de Kennemer- duinen" is voor het tijdvak van heden tot en met 31 december 1960 aangewe zen als nieuw lid prof. dr. D. J. Kuenen, hoogleraar in de experimentele dier kunde can de Leidse universiteit. er o.a. op, dat de heer Mokkenstorm eerst tot volle ontplooiing is gekomen in de buitendienst. Door zijn optreden \Vist hij een grote good will voor de N.V. te kweken. Ook de heer Heijn liet zijn woord van waardering en gelukwens ge paard gaan met de aanbieding van een enveloppe met inhoud. Een geschenk van het kantoorpersoneel. In gelijke geest voerden hierna het woord de heer W. Brugman namens de vertegenwoordigers en de heer C. Lau, oud-procuratiehouder van de N.V. Het was vooral de heer Lau, die enkele herinneringen ophaalde uit de tijd toen de 13-Jarige Mokkenstorm in dienst van het bedrijf trad. Boven dien gewaagde de heer Lau van de gees telijke in?\ag van de jubilaris, waardoor hij zich veelal ook in het persoonlijk ge sprek laat leiden. Ook deze sprekers bo den een geschenk aan. Een enveloppe met inhoud mocht de jubilaris deze middag voorts ontvangen van de voor zitter van het Jubileumfonds, de heer J. A. Vermeulen. Een bedrag, dat na mens het fabriekspersoneel werd aan geboden. In zijn uitvoerig dankwoord wierp ook I de jubilaris een blik achterwaarts, om tevens te gewagen van de prettige tijd, welke hij nu al zovele jaren bij de N.V. doorbrengt. Een drukke receptie, waarbij ook het personeel in de gelegenheid werd gesteld om de heer Mokkenstorm en diens fa milie geluk te wensen, Het Amerikaanse vtiegdekschip Forrestal, het grootste en machtig ste vtiegdekschip ter wereld, dat als deel van de zesde Amerikaanse vloot in het Oostelijk deel van de Middellandse Zee kracht bijzet aan ie Amerikaanse politiek ten aanzien van de spanningen in en om Jor danië. Afscheidsreceptie mr. J. Slagter Mr. J. Slagter dijkgraaf van het Hoog heemraadschap Rijnland, die onlangs zeventig jaar werd en met ingang van 1 mei zijn werk als dijkgraaf neerlegt, zal officieel afscheid van deze werkkring en van relaties en vrienden nemen tij dens een receptie, welke maandagmiddag van drie tot vijf uur wordt gehouden in het gebouw van het hoogheemraadschap aan de Breestraat. hartelijke en welgemeende huldiging BEVORDERINGEN LEIDSE LAGERE LANDBOUWSCHOOL Aan de Lagere Landbouwschool alhier zijn bevordred: Van klas 3 naai- klas 4: M Bos. Was senaar; A. v. d. Hout. Leidschendam; H. F. M Hoek. Voorschoten; C. Keuken- volgde op deze j meester, Leidschendam; C. Marbus, Berlijnse studenten arriveren in Leiden Het gezelschap Oostduitsc studen ten. die na naar het Westen gevlucht te zijn thans in West-Berlijn stude ren, e_n voor drie weken de gasten zul len zijn van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex- politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd is vannacht met de laat ste trein uit Utrecht in de Sleu telstad aangekomen. Zij hadden de reis per vliegtuig tot Hannover ge maakt, waarna zij in de trein zijn ge stapt. die hen naar ons land toebracht. De 22 jongemannen en 2 jonge vrou wen. die tezamen 133 jaar hebben door gebracht in concentratiekampen in Oost-Duitsland. Rusland en Siberië, werden op 't Leidse station verwelkomd door 2 leden van het hoofdbestuur en 4 bestuursleden van de afd. Leiden van de N.V.E.P.G.. waarbij enkele woorden ge sproken werden door de heer W. Bakker, hoofdbestuurslid. Na een verfrissing te hebben gebruikt werd de groep per bus naar kasteel Oud-Poelgeest vervoerd, waar zij in de komende weken onderdak zullen vinden. Alleen in de weekeinden zullen zij bij particulieren worden onder gebracht. In kasteel Oud-Poelgeest wer den zij begroet door mevr. Coert—Lod der. die ook nog iets te drinken aan bood. Nadat de Duitse gasten een voor lopig programma in ontvangst hadden genomen, begaven zij zich ten ruste. Voor vanavond staat een officiële ont vangst in „De Doelen" aan het Rapen burg op het programma. Noordwijk; L. C. Los, Voorschoten; Wim Nell, Wassenaar; H. Post. Rijnsburg; A. C. Rijnsburger, Zoeterwoude; W. van Tilburg. Rijnsburg; G. Verburg. Lei- muiden; C. Wassenaar, Noordwijker- hout. Niet bevorderd: 2. Van klas 2 naar klas 3: P. Borreman, Leiderdorp: L. Dijkstra. Hazerswoude; J. S- v. d. Laan, Wassenaar; J. Voets, Hazerswoude; J. C. van der Vliet, Ha zerswoude. Niet bevorderd: 4. Van klas 1 naar klas 2: A. Bos, Was senaar; J. Eigeman, Leiden; L. van Eijk, Leidschendam; W. Horring, Den Haag; L. Knijnenburg, Wassenaar; A. v- d. Kraan. Den Haag; J. Kromhout. Rijns burg; G. v. d. Lip, Hazerswoude; J. van Rijn, Warmond; J. Wassenaar. Voor schoten; C. Westgeest Zoeterwoude; J. v. d. Wolk. Leiderdorp; P. van Voort. Woorschoten: P. Zandbergen, Noord- wijk; T. Zandbergen, Rijnsburg. In alle klassen kunnen nog neerlingen worden geplaatst na toelatingsexamen. LEIDERDORP VEILIG-VERKEERSDAG Woensdag 8 mei a.s. zal het in onze gemeente, in het kader van de lande lijke actie van het Verbond Veilig Ver keer, de dag zijn dat het Tourneegezel schap naar hier komt. Het Dorpshuis zal hiervoor de gehele dag beschikbaar zijn. In de voor- en namiddag zullen filmvoorstellingen voor de jeugd worden gegeven, 's Avonds is er een filmvoor stelling en klein-kunst-programma voor volwassenen De Leiderdorpse Harmoniekapel zal 's avonds een rondgang door de ge meente houden. Overdag zullen geluids wagens rond ry den. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd Grondaankopen voor anderhalve ton De raa.d van Leiderdorp kwam in vergadering bijeen; alle leden waren ditmaal precent. De heer Broxterman merkte op dat de nieuwe pensioensverordening een aan merkelijke verslechtering is voorde be trokkenen. De verordening brengt een massa rompslomp mee want er wordt nu een premieheffing voorgesteld van 3%. terwijl aftrek zal plaats hebben op grond van de A.O.W. De voorzitter ant woordde hierop, dat de verordening is gegrond op de nieuwe terzake geldende wettelijke regeling. De gemeente is niet verplicht tot een pensioenregeling. Wil men er echter een hebben voor de wet houders. dan moet de nieuwe wet daar bij worden gevolgd. Het voorstel werd zonder stemming door de raad geaccep teerd. Na afhandeling van enkele hamer- punten w.o. een wachtverbod voor auto's in de Koningstraat, welk voorstel in dier voege door de raad werd goed ge vonden. dat het wachtverbod om de maand zal gelden voor de rechter- en de linkerzijde van deze straat, kwam aan de orde een voorstel inzake het ge bruik van een gemeentegarage in het Zijlkwartier. Het voorstel van B. en W. in deze was niet eenstemmig. De meer derheid van B. en W. wilde van deze garage, die ver huurd is, de huur be ëindigen en dan do garage gebruiken voor het bewaren van gemeentegereed schappen. De minderheid, in dit geval weth. Snel gaf er de voorkeur aan een houten bergplaats te stichten voor dit laatste doei De garage kon dan ver huurd blijven en dat zou voor de ge meente voordeliger zijn. Na vrij lang durige besprekingen bleek over dit punt een stemming nodig. Met 65 stemmen werd het voorstel van B. en W. aange nomen. WONINGO VERNAM E Evenzo geschiedde met een voorstel be treffende de overname van 24 wonin gen van „Dorpsbelang" .Het betreft hier de woningen in bet Van Leeu- wenpark aan de Hoogmadeseweg. De heer Moraal vroeg nog of er nu al plannen waren voor de verbetering van deze woningen. Hierover is namelijk a| eerder in de raad gesproken. De voorzitter antwoordde hierop, dat hierover al besprekingen waren ge voerd, doch dat deze zaak pas voort gang zou kunnen hebben als dit voor stel werd aangenomen. De kosten van de verbeteringen zullen aanmerkelijk zijn en huurverhoging zal niet kun nen uitblijven. GEWIJZIGDE REGELING SPORTTERREINEN Bij het verstel inzake verhuur van sportterreinen en gebouwen was een uit voerige toelichting. De voorzitter bracht nog dank aan dé Culturele Raad voor het uitvoerige advies door deze raad in gezonden en waaruit bleek dat hiervan veel werk was gemaakt. De huurvoor- stellen van B. en W. weken wel iets af van die van de Culturele Raad, doch dat wilde volgens de voorzitter aller minst zeggen, dat er voor het werk van de raad geen waardering zou zijn. in tegendeel. De heer Boot gaf te kennen te waar deren het standpunt van B. en W. bij dit voorstel waardoor de gemeente in het vervolg de kapitaalslast voor zijn rekening zal nemen en dat alleen de onderhoudskosten door de huur gedekt moeten worden. Hij vindt het bedrag aan huur voor de tennisclub De Munnik te hoog gesteld. De voorzitter bestreed dit. Wel zei hij toe, dat de voorgestelde huurprijzen alleen voor 1957 zullen gel den. Hierna werd zonder bespreking aange nomen een voorstel tot grondaankoop van de heer P- Komesteijn en de familie Schouten ter grootte van in totaal 5.78.90 H.A voor de som van f. 155.000. Aan de heer W. Hennipman alhier werd na onderhandse aanbesteding op gedragen het dempen van een sloot bij de heer N. Mol, voor de som van f. 6083. Aan de hierna volgende gelegenheid voor rondvraag maakte geen d^r ledea gebrul^ Is Saragat te behondsiek of is Matteotti, (partij-secretaris) te vooruitstrevend? (Van onze Romeinse correspondent) Het besluit van Matteo Matteotti om af te treden als algemeen partij-secre taris der sociaal-democraten (Saragat-sociallsten) komt allerminst onverwacht. Enkele weken geleden heeft hij reeds willen aftreden, maar het partijbestuur heeft zich daar toen tegen verzet. Ditmaal heeft hij beslist geweigerd om ook maar één woord te veranderen in het verslag, dat hü voornemens was uit te brengen aan het partijcongres, dat eind juni gehouden zou moeten worden. Dat congres wordt nu natuurlijk uitgesteld, daar de nieuwe secretaris. Fanassi, toch wel tenminste een maand nodig zal hebben om op zijn beurt een verslag op te maken en de partij-statuten voorschrijven, dat er tussen de publikatie van dat verslag en de opening van het congres tenminste zeventig dagen verlopen. Dat wordt dus eind juli op zijn vroegst en.... dat is de algemene vakantietijd, zodat het wel herfst zal worden. Geestverwanten kunnen elkaar niet vinden De reden van Matteotti's aftreden be hoeft men niet te zoeken. Naar zijn me ning dient de sociaal-democratische partij, evengoed als de republikeinen dit hebben gedaan, uit de regering te tre den. De regering-Segni, die zich moede voortsleept en aan het bewind blijft omdat er, zoals de verhoudingen in het parlement thans zijn, geen andere rege ring dan deze mogelijk is, wordt steeds meer in rechtse richting gestuwd. Er zijn allerlei ernstige conflicten geweest. Een der ergste was de benoeming van een titularis voor het nieuwe ministerie der „Staatsdeelneming aan de industrie Om het evenwicht te bewaren had men verwacht, dat een sociaal-democraat, een republikein of een vertegenwoor diger van de linkervleugel der christen democraten die nieuwe portefeuille zou krijgen. Dit is niet gebeurd en integen deel is Togni, een der meeste conserva tieve voormannen van de christen democraten, benoemd! Het heette, dat dit geen verandering betekende in de regeringskoers en dat de as van de re gering onveranderd bleef. VOORSCHOTEN Medische zondagsdienst Geduren de dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargeno men door dokter Th. J. Thies, Leidse- weg 51, telefoon 2520. Voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef, 2177. WASSENAAR Plattelandsvrouwen bijeen Gisteravond werd in het Deylerhuis een vergadering gehouden van de afde ling Wassenaar, Voorschoten en Om streken van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, voor welke samenkomst ook de heren waren uitgenodigd. De presidente, mevr. A. Stammes- Brouwer, heette allen namens het be stuur welkom. Zij begroette in het bij zonder de heer Vroom van de Raiffer- senbank in Utrecht, de spreker voor die avond, de heer G. v. d. Marei, directeur van de Wassenaarse Boerenleenbank e.a. Zij bood de secretaresse, mej. Visbeen, hersteld weer aanwezig, bloemen aan en merkte vervolgens op, dat de vrouwen vroeger onkundig waren ten aanzien van de zaken, maar dat zij daarom nu alle belangstelling hebben, ook voor het werk van de boerenleenbank Nadat zij nog enkele mededelingen had gedaan en het bondslied was gezongen gaf zij het woord aan de heer Vroom. Deze wees erop, dat de vrouw hande- lingsbvoegheid kreeg volgens de wet en dat het daarom goed is als zij meer be langstelling toont voor de zaken en de financiën. Hij sprak over het belang van het geld. waarbij hij de moeilijkheden aan haalde van het Supezkanaal in verband met de begeerde stuwdam, waarvoor Egypte het geld niet kon krijgen omdat het niet credietwaardig is. Hij stelde daar Nederland tegenover met- zijn drooglegging van de Zuiderzee en zijn Deltaplan. Hij besprak de 728 boeren leenbanken met een kapitaal van 2500 miljoen gulden aan spaargelden en de mogelijkheden daardoor geschapen voor de agrarische bedrijven. Hij verwees de dames naar het Gezinsbegrotings-In- stltuut te Rotterdam om inlichtingen over de juiste bestedingen in het huis houden en vestigde ook de aandacht op de geld- en tijdsbesparing door het giro-verkeer. Hierna vertoonde hij de film van de beide Centrale Boerenleenbanken in Utrecht en Eindhoven met als toegift het Aalsmeerse bloemencorso 1952. Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Paulides en Wielenga. ZOETERWOUDE Van 27 april tot en met 7 mei a.s. is de burgemeester afwezig. Hij wordt vervangen door de wethouder-loco-bur- eemeesto*, de heer CL Tan Leeutetn. Geen poli riek genie Niet ieder dacht er zo over. En toen de republikeinen tot de oppositie over gingen in plaats van, zoals tot nu toe, achter de centrum-regering te staan, la zen we in de regeringspers uitvoerige betogen om ons duidelijk te maken, dat ook dit geen verandering betekende. Maar het was onbehaaglijk om die kleine partij van merendeels uitgelezen perso nen, die vroeger altijd in de regerings pers met grote eerbied werd behandeld, „de meest evenwichtige en meest zuiver- democratische partij van Italië", aange duid te zien als „een klein groepje fa natici"! Saragat, stellig geen politiek genie, vond ook, dat alles bij het oude was ge bleven en ging door met op geen enkel punt ook maar een milimeter tegemoet te komen aan Nenni, zodat de „socialis tische eenwording" steeds problemati scher werd. Nenni is heel ver gegaan in het afbreken van de bruggen, die hem verbonden met de communisten. In Ve netië leek het bij het socialistische partijcongres of de samensmelting een kwestie van dagen was. Op het laatste ogenblik heeft „het apparaat", een groep partijbureaucraten met uitgesproken linkse sympathieën, een meerderheid behaald, waar die heren zelf van schrok ken. Nenni wilde aftreden, maar wel beseffend, dat daarmee de socialistische partij een klap zou krijgen, waarvan zij zich niet gemakkelijk zou herstellen, drong „het apparaat" erop aan, dat hij zou blijven. Het verklaarde uitdrukke lijk, dat zijn lijst geen politiek doel na streefde en men wel degelijk achter Nenni stond wat de pogingen tot samen smelting met de Saragat-socialisten be treft. Zonderlinge toestand Maar na Venetië is men niet alleen niet verder gekomen, maar achteruit gegaan. En in het kamp van Nenni wordt dit, waarschijnlijk terecht, aan Saragat halsstarrigheid verweten. Hoe lichtroze de Italiaanse sociaal-democra ten zijn, is wel gebleken bij de kwestie over de „gerechtigde oorzaak" tot het opzeggen van pachtverdragen. De hui dige regering is, nu twee jaar geleden, na heel veel moeite gevormd op voor waarde. dat die wet op de pachtverdra gen zonder verdere wijzigingen aan het parlement zou worden voorgelegd. De liberalen, die hier uitgesproken conser vatief zijn, hebben er toch nog wijzigin gen in willen aanbrengen, ten voordele van de landeigenaars. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad eer de christen-democraten, die tenslotte dat wetsvoorstel hebben ingediend, daarvan wilden weten en de katholieke vakbon den onder leiding van Pastore blijven gekant tegen elke wijziging van het oorspronkelijke wetsontwerp. Maar Sa ragat en de sociaal-democraten hebben geen bezwaar, zodat we de zonderlinge toestand hebben, dat althans op dit punt de sociaal-democraten even behou dend zijn als de liberalen, en een poli tiek voeren, die rechtser is dan de christen-democraten. Drie gevaren Tegen dit alles heeft Matteotti willen protesteren. Naar zijn mening heeft ver dere deelneming aan deze regering geen zin en moet gezocht worden naar een vergelijk met de grote socialistische groep van Nenni. die wanneer zij te lang alleen wordt gelaten, gevaar loopt terug te vallen in een soort „volksfront"-men- taliteit. De eenheid moet op zuiver democratische, dus anti-communistischc basis, tot stand komen en van de Nenni- socialisten moet aanvaarding van de Atlantische politiek worden verlangd. Het is hoog tijd, meent Matteotti, dat een sterke socialistische partij tot stand komt teneinde de strijd aan te binden tegen de drie gevaren, die de zwakke Italiaanse democratie bedreigen: cleri- calisme, communisme en nationaal- fascisme. Gaitskell vindt, by zijn bezoek aan op de rand van een breuk, want het is Rome. de sociaal-democratische party wel bijna zeker, dat Matteotti en zijn volgelingen (links en centrum-links) indien zij by het komend partijcongres geen genoegdoening krijgen Saragat zullen verlfwtan. oe wh by Nenni aan te sluitg*

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7