Wat is het bijzondere van deze LONG RUN Filter King Size In omgeving Burggraveiilaan thans een hervormd scholencentrum FILMS Naast Ulo- en lagere school nu ook een kleuterschool Onthulling het van Bevrijdingsmonumen t 'e Jaargang Zaterdag 27 april 1957 Tweede blad no. 29122 Alle goede dingen bestaan uit drieën (Ingez. Med.-Adv.) Dat het een King Size is? Die zijn er meer. Dat het een King Size filter is Ook die zijn er meer. Het bijzondere is dit't Is een filter sigaret en toch een échte sigaret. Ja, een échte sigaret. Want het Long Run acetaat filter houdt wel alles Spelen een lust, leren een vreugde Indien voor een Leidse schoolvereniging het gezegde „Alle goede dingen be staan uit drieën" van toepassing is, dan is dat zeker voor de Vereniging van Christelijk (Hervormd) Onderwijs. Terw jjl deze Vereniging in de onmiddellijke omgeving van de Burggravenlaan reeds een lagere school (aan de Van Vollcn- hovenkade) en een Ulo-school (aan de Asserstraat) exploiteert, komt daar met ingang van a.s. maandag nog een kleuterschool bij. Deze naar een ontwerp van de architect, de heer D. L. Landman, opgetrokken school, ligt op de hoek van de Van Vollenhovenkade en de Asserstraat, precies tussen lagere en Ulo-school in, zodat hier met recht van een hervormd scholencentrum gesproken kan worden. In deze „driehoek van het onderwijs" de invloed van kerk en school op het gezinsleven liggen niet zover van elkan der verwijderd ontbreekt nog slechts een kerk, met de daarbij behorende wijk centra. Ook daarvoor is echter in deze omgeving een terrein gereserveerd: in de toekomst zal aan de Burggravenlaan de hervormde Vredeskerk verrijzen. Momen teel worden, zoals bekend, 's zondags reeds hervormde kerkdiensten in de aula van de Ulo-school gehouden. Architect Landman, die voor boven staande Vereniging reeds een moderne Ulo-school aan de Asserstraat ontwierp, heeft ook de hand gehad in de opzet van de a.s. maandagmiddag door ds. D. J. Vossers te openen kleuterschool. Een de zer dagen zijn wij er eens een kijkje wezen nemen. Gelijk als bij de Ulo-school de heer Landman bouwde er in Leiden tegelij kertijd vier stonden wij ook nu weer versteld van de moderne en praktische inrichting van het gebouw. Inderdaad is hier een kleuterschool verrezen, die wat inrichting en bouw betreft, beantwoordt aan de hoogst daaraan te stellen eisen. Gebouwd naar de zonzijde alle lokalen liggen op het zuiden is een opmerkelijk resultaat bereikt met de aanwending van reflexkleuren, waardoor een tref fende harmonie werd verkregen tussen vloeren, wanden en plafonds. OOK EEN SPEELVIJVER ONTBREEKT NIET. Behalve de drie werklokalen, welke over twee vleugels zijn verdeeld, treft men aan het einde van iedere vleugel een royaal speellokaal aan. Terwijl al deze lokalen zijn uitgerust met een z.g. werkhoekje gootsteen en aanrecht is in één der speellokalen een speelvijver in een daarvoor bij uitstek geschikte om geving (bloemen en planten) aange bracht. In deze vijver kunnen de kleu ters straks met bootjes, vissen en die ren (b.v. zwanen) naar hartelust spelen. Het is een Italiaans ontwerp, met daar omheen een in mozaïek uitgevoerde vloer, modern van aanpak en toch weer ingesteld op het kind. Lucht en licht zijn de grondprincipes, waarop deze school is opgetrokken. Niet ten onrechte krijgt deze school de naam A. PLEKKRINGA VERLAAT DE POLITIE Na ruim veertig jaar in overheids dienst te zijn geweest, waarvan 38 jaar bij de Leidse politie en thans verbonden aan de afdeling Bijzondere Wetten, zal de heer A. Plekkringa a.s. dinsdag met pensioen gaan. Na een samenkomst in intieme kring, is er die dag van 3 tot 4 uur gelegenheid om van de heer Plek kringa afscheid te nemen. Lezers schrijven DR. SCHWEITZERS APPÈL INZAKE A- EN H-BOMPROEVEN Met instemming heb ik kennis geno men van de boodschap van dr. Albert Schweitzer betreffende het gevaar van kernsplitsingsproeven. Over dit pro bleem reeds veel nagedacht hebbende, vraag ik my of het mogelijk zou zijn, wanneer onze pers het initiatief zou nemen hetzij gezamenlijk, hetzij elk blad voor zich of door middel van ingezonden stukken zoals dit, een beroep te doen op de openbare mening ten einde werkelyk enige invloed te oefenen op de ontwikkeling der A- en H-bom- proeven. Deze ontwikkeling schijnt tot heden nog maar vrij ongestoord haar gang te gaan. Het betreft hier immers een uiterst dringend probleem voor de gehele mensheid, ten aanzien waarvan dr. Schweitzer opmerkt, dat de open bare mening zich dient te laten gelden. A. M. WIJGMANS, Joh. Evertsenlaan 22, Oegstgeesfe. „Zonnebloem". Zeer gelukkig is men ook geweest in de keuze van het speelmate riaal en de meubilering. Het kan niet Een der fraaie speellokalen. Links op de foto de speelvijver, welke nog met planten en bloemen wordt „aangekleed". (Foto LD./Van Vliet) anders of als kleuter moet het hier ge zellig spelen zijn, waarbij men ook weer veel aan de fantasie van het kind wil overlaten. Het gebouw, uitgerust met centrale verwarming, is tevens voorzien van een dwarsventilatie, terwijl het dak is ge ïsoleerd met glaswoldekens, hetgeen be vorderlijk is voor een constante tempe ratuur. Aan de zonzijde zijn verstelbare aluminium jalouziën aangebracht, waar door de mogelijkheid is geschapen om de zon te weren en toch het daglicht te be houden. Behalve de werk- en speellokalen zijn in het schoolgebouw ook ondergebracht een kamer voor het hoofd, een was- en tegen dat aan de mildheid afbreuk zou kunnen doen, maar laat het rijke aroma van de Amerikaanse tabakken volledig door. U proeft dat u rookt stuks 95 ct toiletinrichting, welke laatste inrichting zó is ingericht, dat niet alleen de han den, doch ook de voeten van de kleuters kunnen worden gewassen, een keuken en ruime materiaalkasten. Buiten het ge bouw ook al weer op de zonzijde is een grote betegelde speelplaats, met zandbak en diverse klim toestellen. SCHOOL REEDS GEHEEL BEZET. Nog voor de opening, doch dit lag geheel in de lijn der verwachtingen, is de school reeds geheel bezet. Ruim honderdzestig kinderen, die thans reeds een onderdak vinden in de chris telijke kleuterschool aan het Plantsoen, zullen in deze fraaie school hun speel- hoekje spoedig vinden. Met het hoofd der school, mej. A. E. Smit, gaan zij na de paasvakantie over naar deze nieuwe omgeving, waar het spelen een lust en het Ieren een vreugde moet zjjn. In de school aan hét Plantsoen komt dan weer ruimte voor de eveneens door deze Vereniging geëxploiteerde B.L.O.- school, hoewel ook deze school een betere huisvesting verdient. Aan de opening van de school gaat a.s. maandagmiddag om vier uur in de aula van de Ulo-school in de Asserstraat een bijeenkomst vooraf. Na de officiële in gebruikneming hebben ook de kleuters voor de aanwezigen nog een verrassing in petto. ililtl'iH fiilSiWilii 1. a Slit H i ij 4 I a a.s. De Dodenherdenking De jaarljjkse herdenking van de gevallenen in de jaren 1940'45 op zaterdag 4 mei a.s. zq! hier ter stede wederom bestaan uit een bloemlegging door de schooljeugd des morgens te 11 uur aan de voet van het kruis aan de Steenstraat en een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal in de avonduren, gevolgd door de ge bruikelijke stille tocht langs het tijdelijke monument aan de Steenstraat. Dit zal dan de laatste maal zijn, dat langs dit gedenkteken wordt gedefileerd, want na afloop van deze plechtigheid zal de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot het definitieve monument nabij de molen „De Valk" onthullen, dat de volgende jaren als centrum van het stille huldebetoon zal fungeren. „Marcelino" VAN DEZE WEEK: Uitstekend spel TRIANON Er draait deze week een zeer bijzondere film in dit theater, zo wel wat inhoud als wat spel betreft. Over de inhoud van de film zal wel zeer verschillend gedacht worden. Het is n.l. een wonderverhaal, waarin het in het kort hierop neer komt dat de kleine Marcelino. die in het klooster opgroeit, in gesprek komt met een crusifix, die boven op zolder staat opgeborgen. Hij brengt brood en wijn naar boven en ten slotte laat de crusifix. of zo men wil Jezus Christus, Marcelino's liefste wens in vervulling gaan. Dit wonderverhaal zal men, afhankelijk van de levensover tuiging geheel verschillend beoordelen. Over het spel zal echter geen verschil van mening bestaan. En het is alsof door het spel het verhaal ook aanvaard baar wordt. Er wordt met zoveel de votie en toewijding gespeeld, dat men geheel meeleeft, zich eigenlijk één voelt met een van de spelers. Vooral het spel van de 5-jarige Pablito Calvo is prach tig. Dit ventje speelt zijn rol zo natuur lijk, dat men het niet van een kind zou kunnen verwachten. Het lijkt of het ge heel hem persoonlijk aangaat, of hij al les intens beleeft èn ondergaat, kortom men krijgt de indruk, dat dit geen spel is. maar werkelijkheid. Ook wanneer men aan de inhoud van de film geen waarde toe kan kennen, zal men het een goede film kunnen noe men door het uitstekende spel. Giant De laatste film van James Dean LIDO „James Dean's laatste film". Met dit etiket is deze drie en half uur durende rolprent in zee gestuurd. Bij de vertoning worden blaadjes verkocht, die in den brede de lof zingen van zijn korte filmcarrière, welke helaas op 30 september door een dodelijk ongeval werd afgesneden. Dit allemaal om voed sel te geven aan die merkwaardige Dean-cultus, welke na zijn dood tot ontwikkeling gekomen is. In Amerika bestaan zelfs James Dean clubs, waarvan de veelal jeugdige vrou welijke leden alleen hun adoratie voor deze jonge filmster gemeen hebben. Men kan inderdaad zijn vroeg ver scheiden betreuren. Ongetwijfeld bezat deze acteur zekere talenten, die echter nog niet tot volle rijpheid waren geko men, hetgeen in deze .Giant" duidelijk merkbaar is. Zijn creatie van Jett Rink, die aanvankelijk met zijn armoede en later met zijn rijkdom, wanneer op het plotseling hem toegevallen stukje grond in Texas oliebronnen worden aange boord. zijn liefde en over het algemeen eigenlijk met zichzelf geen raad weet, blijft teveel aan de oppervlakte. Niet al tijd is deze veelomstreden en fel bewo gen figuur acceptabel. Maar vooral in het" eerste gedeelte van de film, als Jett nog de recalcitrante ondergeschikte is, komen toch zijn ontegenzeggelijke ca paciteiten naar boven. Doch alles bij elkaar is de ophef, welke rond zijn per soon gemaakt wordt, niet helemaal eer lijk tegen de andere hoofdrolvertolkers. Vooral tegenover Elizabeth Taylor, die een soms knappe, maar steeds goede uitbeelding geeft van de dokters doch ter, die vrij plotseling trouwt met de harde en ruwe Bick Benedict (Rock Hudson), de onmetelijk rijke veeboer uit Texas. Zijn jonge echtgenote voelt zich uiteraard zeer onwennig, wanneer zij uit het verzorgde milieu van het doktersgezin overgeplaatst wordt in de sfeer van de afgelegen boerderij in Te xas, waar andere en voor haar ongewo ne wetten gelden. Men volgt dit gezin op zijn vaak stormachtige levenswandel, men leert de vele moeilijkheden van hen en hun kinderen kennen, de proble men van de opgroeiende jeugd, haar ro mances en haar moderne en soms revo lutionaire houding ten opzichte van het rassenprobleem. Het ongewone verhaal van Edna Ferber's roman wordt door George Stevens met vakmanschap op het witte doek gebracht. Hier en daar gaat het nog wel eens mank aan een gebrek aan tempo, sommige scenes zijn te lang uitgesponnen, niet alle typerin gen zijn even raak getroffen, maar in ieder geval valt er veel te genieten in deze bijzonder lange film, die zeker bo ven de middelmaat uitsteekt. „Sissi": Verlengd verblijf Casino Geheel en al in overeen stemming met onze verwachting en voor spelling is ook het tweede verblijf van „Sissi" in onze stad niet' tot één week beperkt gebleven. Wie Romy Schneider in deze hartveroverende creatie tot dus verre nog niet zag, krijgt dus nog één week de gelegenheid dit verzuim goed te maken. Het exterieur van de Cltr. Kleuter school „De Zonnebloem". Vóór de werk- en speellokalen, welke alle op de zonzijde zijn gelegen, bevindt zich een ruime speelplaats. (Foto L.D./Van Vliet) „Anastasia" Fantasie of werkelijkheid? Luxor Men kent wellicht het toneelstuk van Macelle Maurette „Ana stasia". ook hier met Rika Hopper als de keizerin-weduwe Maria Fjodorovna, Caro van Eyck als Anastasia en Johan Schmitz als generaal Bounine opge voerd. Thans de film: Helen Hayes, Ingrid Bergman en Yul Brynner in deze volg orde in de hoofdrollen. Men kent ook de geschiedenis van de telkens weer opduikende jongste doch ter van de Russische Keizer, die zoge naamd aan de bloedige revolutie van 1917 ontkwam. Er is immers een erfenis van 10 miljoen op de Bank van Enge land voor haar. die de échte jongste dochter is. Nog onlangs werd hierover een proces gevoerd, zonder resultaat echter. Deze film verhaalt van de terugkomst dezer dochter. Is zij de ware? Herinnering en fantasie zijn de twee factoren, die rondwaren in het brein van de jonge vrouw, waar het hierom gaat. Er zijn vier Wit-Russen in Parijs. Zij maken, onder leiding van generaal Bounine het plan een geloofwaardige Anastasia ten tonele te voeren: zij vin den de vrouw, in armoedige omstandig heden. wier gelijkenis inderdaad tref fend is. Een vrouw, die niet zeker is van haar identiteit, lijdend aan geheugen verlies. En dan vangt met haar het "grote „spel" aan: generaal Bounine bereidt haar tot in het geringste détail voor op de moeilijke taak. een échte Prinses Anastasia voor te stellen. Hij repeteert dag en nacht met haar allerlei namen en plaatsen, zij wordt volledig ingewijd in de hofetiquette, waarna de voorstel ling aan de Wit-Russische kolonie volgt, van wie enkelen haar menen te herken nen. het merendeel echter zeer scep tisch tegenover haar staat. Als laatste middel besluit Bounine met haar naar de hoogste instantie te gaan: de groot moeder, die met haar neef Prins Paul (Anastasia's vroegere verloofde) in Ko penhagen woont. Wat dan volgt laten wij een geheim. Het zij genoeg te vermelden, dat het De bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal vangt aan om kwart over zeven en wordt om 8 uur precies besloten met het inachtnemen van de 2 minuten stilte, welke gelijktijdig in het gehele land wordt betracht. De rector-magnificus der Leidse Uni versiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, zal de herdenkingsrede uitspreken, terwijl voorts medewerking wordt verleend door het Toonkunstorkest onder leiding van Henk Geirnaert en een mannenkoor, geleid door Willem Mizée. De ingezetenen wordt verzocht de vlaggen om 6 uur halfstok te hijsen (slip niet vastmaken!) en ze tot na af loop der plechtigheden 9 uur) te la ten hangen. De algemene stilte, welke te klokke 8 uur ingaat, wordt om 7.58 uur ingeleid door het luiden van de Bourdon in de Stadhuistoren, waaraan om 8 uur een einde wordt gemaakt door een kort sig naal van de sirenes van de BB-organi- satie. Een tweede signaal kondigt om 8.02 uur het einde der stilte aan. In de Gehoorzaal wordt deze stilte voorafge gaan door het gemeenschappelijk zingen van het eerste couplet van het Wilhel mus en besloten met het zesde couplet. Onmiddellijk na afloop ligt het in de bedoeling, dat de aanwezigen zich zullen begeven naar de Morsstraat, waar via de tuin van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde de stoet wordt geformeerd voor het défilé langs het kruis. Na het passeren van dit monument, waarbij wederom gelegenheid bestaat tot het leggen van bloemen of kransen, wordt de stoet langs de 1ste Binnen vestgracht geleid naar het nieuwe mo nument, waar een gedeelte van het ter rein voor de deelnemers is gereserveerd. Wanneer de laatste deelnemer daar zal zijn aangekomen, zal de voorzitter van het Comité voor een Bevrydings- monument, de heer L. Questroo, de bur gemeester verzoeken de schepping van de Amersfoortse beeldhouwer P. van Starreveld te onthullen, waarbij „Werk- mans Wilskracht" „The last Post" ten gehore sal brengen. „spel" op een gegeven moment abrupt uit is, maar ènders dan U denkt. Een voortreffelijk gespeelde kleurenfilm, ten dele vervuld van de aristocratische sfeer van het Keizerlijke Rusland van vóór de revolutie, met boeiend spel van de gevoelige Ingrid Bergman en de hypno tische Yul Brvnner, die niet voor niets hiervoor de Oscar kregen. Maar niet minder een figuur als Helen Hayes, wier prachtig karakterspel evenals dat van Rika Hopper op het toneel, een diepe indruk maakt. Bovendien zijn er nog anderen, die in minder grote rollen de aandacht trekken. Het mag dan wel meerdere malen fantastisch - Amerikaans toegaan in sprookjesachtige milieus, tóch is het be grijpelijk, dat deze film tot de veelbe sprokene van de laatste tijd behoort! Verboden Planeet Science fiction met teveel van het laatste REX THEATER Uiteraard heeft de film zich ook meester gemaakt van science-fiction, de fantasie begeesterd door de technisch-natuurwetenschap- pelijke vooruitgang. De film „Verboden Planeet" is daar een typisch voorbeeld van, gemaakt naar een oorspronkelijk verhaal van Irving Block en Allan Ad- Ier. Maar daarbij werd de nadruk ge legd op de fiction, de fantasie: het science-gedeelte is beperkt gebleven tot een wat spelen met ingewikkeld uitzien de instrumenten en flikkerende lichtjes. (Die veranderingen van het oorspron kelijke romanverhaal zijn zelfs zo sterk dat naar aanleiding van de film weer een nieuw boek geschreven werd door W. J. Stuart!) Wat niet wegneemt, dat men er in geslaagd is een spannend filmverhaal samen te stellen over een onderzoek, dat in het jaar 2351 door de bemanning van een ruimteschip wordt ingesteld naar het lot van een twintig jaar eerder op de geheimzinnige planeet Altair IV met man en muis verloren gegaan ruim teschip. Bij dat onderzoek blijkt, dat een van de gestrande bemanningsleden er wel het leven heeft afgebracht en in jarenlange afzondering zich verdiept heeft in de technische wonderen die op de planeet zijn achtergelaten door een duizenden eeuwen geleden uitgestorven ras van hoogontwikkelde wezens. Een heleboel spanning, een vleugje romantiek en en^pie voortreffelijke sce nes met trukopnamen maken van deze film een aan kelijke ontspanning ondanks de genoemde bezwaren van een te weinig verantwoorde wetenschappe lijke achtergrond. Ruim duizend aanvragen om personeel Het aanbod (arbeidsreserve) over de periode van 15 t/m 20 april onderging een kleine stijging, n.l. van 150 tot 160. als gevolg van het beëindigen van gele genheids- c.q. loswerk. Het aantal geregistreerde aanvragen bedroeg ruim 700, waarvan er 240 be trekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 t/m 18 jaar. In nagenoeg alle sectoren van het be drijfsleven kan personeel geplaatst wor den. In de metaalindustrie, de textiel industrie, de betonwarenindustrie en de bouwnijverheid bestaat een tekort aan arbeidskrachten dat evenwel, hetgeen als een gelukkige omstandigheid gezien kan worden, niet tot buitengewone span ningen heeft geleid, wel heeft het tot gevolg, dat hier en daar de levertijden of leveringstermijnen verlengd moeten worden. Aan jeugdig personeel bestaat, vooral in de ambachts- en winkelbedrijven grote behoefte. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef vrtjwel gelijk en bedroe op 20 april 70. De geregistreerde vraa beliep 310 aanvragen, waarvan 40% be trekking had op jeugdigen. Y erkeersongevallen in Leiden In de week van 19 t/m. 25 april 195" deden zich in Leiden 45 verkeersonge lukken voor waarvan er 9 lichameli-: letsel tengevolge hadden en 36 uitslui tend materiële schade veroorzaak tr. Ondanks de grote verkeersdrukte op d beide paasdagen en de daaraan vooral gaande zaterdag, toen zich in totaal 2 aanrijdingen voordeden, heeft het aania. verkeersongevallen in deze periode geen abnormale hoogte bereikt. Ook in de pe riode van 22 t/m. 28 maart en in die van 5 t/m. 11 april deed zich een gelijk aantal ongevallen voor. In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Leiden in de periode van 1 januari tot en met 25 april: 532.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3