Vraag geen verfvraag RIPOLlN Handen met Uamea-Gelei verzorgd.wordsn luxe handen V ALANS Shakespeare's „Julius Caesar" als film voor K. en O. vertoond Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 27 APRIL Tn de naaste toekomst zal blijken wat de Amerikanen waard zijn als erfge namen van de Britse invloed in het Midden-Oosten, aldus luidde de slotzin van een artikel, dat twee weken geleden te dezer plaatse aan het Jordaanse vraagstuk gewijd werd. Het is mogelijk thans reeds een (voorlopige!) balans op te stellen en de koers te analiseren, die Washington vaart, al zal pas veel later beoordeeld kunnen worden in hoeverre de Amerikaanse politiek ter zake van het Midden-Oosten in het algemeen en het Jordaanse probleem in het bijzonder al of niet juist is geweest. Men vergete niet, dat de inzichten zich, onder de in vloed van de gebeurtenissen, nog vrij sterk kunnen wijzigen. Een duidelijk voorbeeld daarvan vormen de uitspra ken, zowel in Amerika als in Engeland, over de na-oorlogse politiek van die lan den ten aanzien van het Nederlandse „kolonialisme" in ons toenmalige Indië. Had aanvankelijk vrijwel niemand een goed woord voor onze houding over, steeds veelvuldiger worden thans de Angelsaksische stemmen, die een ver oordeling inhouden van de politiek, welke Washington en Londen meenden te moeten voeren. Jn de recente ontwikkeling in en om Jordanië springen twee feiten sterk in het oog: het afbreken van de reis van Richards en het opstomen van de Zesde Vloot naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Wat het eerste punt aangaat: zoals bekend had presi dent Eisenhower James Richards, de oud-voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, naar het Midden-Oos ten gestuurd om daar in diverse hoofd steden duidelijk te maken, wat hij eigenlijk met zijn „leer" of „doctrine" beoogde. Helemaal juist is dit niet ge formuleerd, want die leer van Eisen hower bescherming van dit vitale ge bied tegen communistische infiltratie was aanvankelijk zeer vaag en diende juist door de bezoeken van Richards duidelijker vorm te krijgen. Het was dus een kwestie van wisselwerking. Het moet de regering in Washington als een verdienste aangerekend worden, dat zij niet geaarzeld heeft die reis van Richards (een mengsel dus van een propaganda-tournee en een in formatie-tocht) plotseling af te breken en hem opdracht te geven naar Bonn te komen, waar minister Dulles over en kele dagen in verband met de NAVO- besprekingen arriveert. Blijkbaar hebben de Amerikanen wel wat geleerd van de Britten, die het vorig jaar, toen zij nog invloed in Amman hadden, Sir Gerald Templer naar Jordanië stuurden met de bedoeling dat land te winnen voor het lidmaatschap van het Verdrag van Bag dad (de MOVO, Middenoostelijke Ver dragsorganisatie). Het pakte helemaal verkeerd uit: de anti-Westerse politicus Naboelsi (oud-premier en thans onder huisarrest) gebruikte zijn invloed op de „straat" door anti-Britse demonstraties uit te lokken, met als gevolg, dat van aansluiting bij het Verdrag van Bagdad niets terecht kwam en bovendien Sir John Glubb kort daarna gedwongen werd zijn ontslag te nemen als leider van het Jordaanse leger. Die onaangename ervaring van de Britten zijn de Amerikanen ken nelijk nog niet vergeten. Van Ko ning Hoessein kregen zij trouwens de nauwelijks bedekte waarschuwing, dat Richards verstandig deed weg te blijven: hij zou pas welkom zijn, indien ook lan den als Saoedi-Arabië en Syrië bereid zouden zijn hem te ontvangen. In Was hington begreep men de wenk, want daar wil men tegenover de massa der Jordaanse bevolking sterk onder de invloed van de communistische en Egyp tische propaganda niet de indruk wekken alsof er achter de schermen machinaties aan de gang zijn. In het Midden-Oosten is iedereen er immers toch al aan gewend elke nieuwe poli tieke ontwikkeling te beschouwen als een gevolg van de geheime invloed van de Westerse grote mogendheden, zoals Joseph Alsop in een artikel in de New York Herald Tribune zeer juist opmerkt. Uitstekend spel 0.111. van Marlon Brando In de eerste jaren na 1600 schreef William Shakespeare een van zijn allerbekendste drama's n.l. „Julius Caesar". Het behandelt de samenzwe ring, welke tegen de grote Romeinse dictator was gericht, en welke door Brutus en Cassius op touw werd gezet. De climax wordt bereikt in de derde acte wanneer met bijzonder veel dra matisch effect Caesar in het Kapitool wordt vermoord. Jaren later trekken de legers van Octavius, die met Caesar's trouwe vriend Antonius de heerschappij deelt, ten strijde tegen de troepen van de twee gevluchte samenzweerders. Zij winnen de slag en zowel Cassius als Brutus laten zich van het leven beroven. Niemand minder dan •Joseph L. Mankiewicz, die al heel wat meesterwerken op zijn naam heeft staan, heeft het gewaagd Shake speare's drama te verfilmen. En met succes. Hij immers maakte zich bij de op namen volkomen ondergeschikt aan Shakespeare's genie en had niet zoals zovele anderen het oog slechts gericht op het meer spectaculaire. Wat de spelers betreft deze moeten wel met bijzonder grote zorg zijn uitgezocht. Geen wonder want veel werd er van hen gevergd. Indonesische monetaire situatie „alarmerend" Amerikaanse steun? In financiële kringen in Djakarta werd de monetaire situatie van het land vandaag beschreven als „alarme rend", zulks in verband met het ver der teruglopen van de goud- en devie zenreserves in verhouding tot de geld circulatie en andere opeisbare ver plichtingen van de Centrale Bank. Het dekkingspercentage is in de af gelopen week gedaald tot 15.14 tegen 15.59 een week tevoren. De termijn van drie maanden, gedu rende welke de regering cp grond van de ontsnappingsclausule in de Bankwet het. dekkingspercentage van 20 tot 15 verlaagde, verstrijkt op 30 april a.s. Dan zal het parlement moeten beslissen over de te nemen maatregelen. John Allison, de ambassadeur der V.S. in Indonesië, heeft vandaag 3 uur lang een onderhoud gehad met de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Gaven James Mason en John Gielgud laatstgenoemde leverde inderdaad sterk spel resp. als Brutus en Cassius zeer opmerkelijke creaties, grote bewondering moet men wel hebben voor de uitne mende prestaties van de Amerikaanse acteur Marlon Brando. Deze veelbe sproken figuur speelde de moeilijke rol van Antonius werkelijk uiterst knap en met een grote dosis begrip. Vooral ge durende de beroemde forumrede, waar in hij als demagoog de massa weet op te zetten tegen de moordenaars van Ceasar, laat hij zien wat hij waard is. De vrouwelijke hoofdrollen werden ge speeld door Greer Garson en Deborah Kerr. Deze fraaie rolprent werd gister avond als film van de maand voor de leden van K. en O. in de geheel gevulde foyer van de Stadsgehoorzaal gedraaid. Zij heeft de belangstelling die er be stond volkomen verdiend. „WILLIAM HEEFT GELUK" Gistermiddag werd voor de kinderen van de K. en O.-inschrijvers tweemaal achtereen de jeugdfilm „William heeft geluk" vertoond. Gezien het succes in de kerstvakantie van een dergelijke kin dervoorstelling had het bestuur van K. en O. hiertoe besloten. De paasvakanties zijn nog niet afgelopen en dus was er vrij behoorlijke belangstelling. Van de spannende avonturen van William Brown, die met drie vriendjes de club van de „Ridders van de Ronde Tafel" vormt, vooral tijdens de spookpartij in het eenzame landhuis hebben de jonge filmliefhebbers zeker wel genoten. Keukenhof ontving 400.000 bezoekers De heer Tom M. H. van Waveren, voorzitter van de nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof", heeft gis termiddag het was ongeveer half vier een kus in ontvangst mogen nemen van mevrouw Katherine G. Mil ler, onderwijzeres aan een Amerikaanse legerschool in Mannheim (Duitsland). Mevrouw Miller, die met haar reisge zellin, vriendin en collega mej. Marilyn Hershey van mening was, dat een week vakantie in Nederland niet compleet kon zijn zonder bezoek aan de Keukenhof, hoorde daar van het bestuurslid, de heer de heer A. Warnaar, dat zij de 400.000ste bezoeker was. Om te tonen, dat de „Keukenhof" daar bijzonder mee is in genomen overhandigde hij haar een bos parkiettulpen. Van de heer Van Waveren kreeg zij daarna in de directiekamer een duurzamer cadeau: een in zilver gedre ven tulp, een verrassing waarop spon taan de kus volgde. Stof tot gesprek was er daarna te over, want het bleek dat mevrouw Miller afkomstig is uit Clyde bij Cleveland in Ohio, een plaats die sommige heren van het „Keukenhof-bestuur zeer goed ken nen. De heren Belle en Lefeber leidden de beide dames rond over het 'tentoon stellingsterrein. Rondom de veemarkt Rundvleesprijzen worden vermoedelijk nog lioger (Van onze deskundige medewerker) Het was in de afgelopen week toch wel zeer duidelijk merkbaar dat het koele weer de kooplust op de gebruiksveeafdelingen, zowel als op die van het weidevee wat heeft afgeremd. Dit neemt evenwel niet weg dat de pryzen ondanks de min dere omzetten toch nog vrfjwel onveranderd hoog bleven. Het aanbod was, zoals begrijpelijk echter ook minder. Immers enkele markten die op maandag worden gehouden moesten worden versteld. Intussen zij opgemerkt dat de gang van zaken op de slachtveeafdelingen een vlot verloop bleef houden en de prijzen zelfs eerder nog iets aantrokken. Dit heeft op de z.g. magere markt altijd invloed op de prijs zetting. Het aanbod van slachtvee was ook wat minder. De voorraad op stal is nu aan het afnemen, zodat de prijzen waarschijnlijk nog iets verder zullen stijgen. (Ingez. Med.-Adv.) Hoge onderscheiding voor dr. C. van den Berg Gister heeft het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid af scheid genomen van dr. C. van den Berg, die per 1 mei zijn functie van directeur-generaal voor de internatio nale volksgezondheidszaken wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal neerleggen. Minister Suurhoff besloot zijn van grote Volgens welingelichte kringen zou in j waardering getuigende afscheidsrede met deze bijeenkomst gesproken zijn over de mededeling dat het H. M. de Konin een overeenkomst met betreking tot j gin had behaagd dr. Van den Berg op het verlenen van hulp bij de ontwik- I grond van zijn verdiensten te benoemen keling door Amerika aan Indonesië tot Commandeur in de orde van Oranje tot een bedrag van 15 miljoen dollar. Nassau. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 27 april. Leidse Coöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 112 116. peulen 260, postelein 102106 prei 1617, rabarber 2937, spinazie 1531, stoof sla 2128, tomaten A 345, C 340, witlof 96101. Per 100 stuks: bloemkool A 75102. B 32—86. C 38, sla A 6—13, sla B 595. Per 100 bos: peterselie 8 10, radijs 1113, selderie 1116. BOSKOOP, 26 april. Ooöp. Veren. „De Boskoopse Veiling", Rozen, gr. bloemig 20 stuks: Duisburg 1.30'1.90; Better-Times 2.603.20: Mad. Butterfly 1,603.00; E. Hellen 2.203.80 Viert an den 2.003.40: Pechtold 2.305.60; Baoara 7.608.80; Tonny Goldt 2.60; Parel van Aalsmeer 2.20 2.60; Babyrozen 10 stuks: Sweetheart 2.303.40- Ingar-Olsson 901.20; Else Poulsen 1.50—2.70; ld. Eenbloemlg 62. Diversen; Lathyrus in kleuren, per bos, le kw. 7785; I'd. 2e kw. 4650; id. gem. 5780; id. Eenb'loemiig 2123; Sierkerstak ken - Hizaikura per bos 65>1.50; Forsythia takken per tak 15<18; id. per bos 3560 Tulpen 5573; Jap. Azaleaitakken, per tak 28; Rhododendironkoppen per kop 3441; As'parages groen 8095; Anjers rood 1.30 1.50; Diversen per plant: Hortensia ln kleuren l.l'O1.70; Dineraria 35; Hang- ptauten 3762; Begonia 2124. HOOFDDORP, 26 april. Graanbeurs- noterlngen tarwe f24.00 f26.00; haver f 19.00 'f21.00; gr. erwten f 28.00 f 30.00; kapucijners f 28.00 f 38.00; kool zaad f48.00 f54.00; karwijzaad f68.00 f 78.00; gerst f 19.00 f 22.00. Alles per KATWIJK AAN DEN RIJN .26 april. Groetnteveilingwaspeen A 64103; B 81 De import uit het buitenland is de laatste weken ook wel met 40 tot 50 cent per kg. in prijs gestegen. Wij noteerden voor het inlandse vee van f3.tot f 3.60 en extra kwaliteit wel tot f3.80 per kg. geslacht gewicht, terwijl voor het uit het buitenland geïmporteerde vee gemiddeld f 2.80 tot aan f 3.per kg. moest wor den betaald. De uitvoer van fijn rund vlees was in de paasweek zeer groot en wel rond 300 ton, terwijl meer dan 1200 ton fijne vleeswaren en geconserveerde hammen werden uitgevoerd in dezelfde week. Onze kalfsvleesexport is in die week 367 ton geweest. De kalvermesterij is momenteel zeer groot. Voornamelijk in Noord-Brabant, Gelderland en Over- jjsel, Zwolle sloeg vrijdag een record- aanvoer met meer dan 1100 stuks en Den Bosch had woensdag 720 stuks. Rot terdam is voor dit artikel na de oorlog- van geen betekenis meer. De handel was door het grote aanbod wel even zwakker, doch de beste en prima kwaliteit bracht toch een goede prijs op n.l. f3tot f3.60. Mindere soorten f2.20 tot f2.70 en ondermelkers rond f 2.per kg. le vend gewicht. Nuchtere kalveren werden vlot opgenomen, ook veel voor export. Notering vanaf fl.10 tot fl.35 per kg. levend gewicht in de wicht van 4047 kg. Zwaardere, die veel voor de mesterij werden bestemd, boven notering. De wolveehandel was vrij stabiel in prijs, jonge lammeren zeer duur. Zuig- lammeren doen gemiddeld f7.per kg. geslacht gewicht. Voor de slachtvarkens bestond in de afgelopen week een redelijk goede koop lust tegen prijzen van fl.74, fl.80 tot f 1.82 per kg. Fijne slachtzeugen met willige handel f 1.50 tot f 1.60 per kg. le vend gewicht. Biggen en mestvarkens met nogal flinke aanvoeren stug duur. Mestvarkens tot ruim f 2.per kg. le vend gewicht en biggen van 6 tot 10 weken oud van f 40.tot f 60 per stuk in de geschikte soorten. De paardenmarkt was nog weer ruim zo duur dan de week tevoren f 800.tot f 1300.per stuk. De schaarste aan slachtpaarden maken deze hoge prijzen ook voor de gebruikspaarden. Slachters deden van f 2.20 tot f 2.70 per kg. ge slacht gewicht. (Ingez. Med.-Adv.) 89; prei 1013; radijs 712; spinazie 2329; andijvie 8385; rabarber 2940, bloemkool 7198; sla 79; stoofsla 23 25; selderie (per 100 bos) 12.1017.50; peterselie (per 100 bos) 8.8012.70; aard beien (per doosje a 200 gT.) 1.25. ROBLOFARENDSVEEN .26 april. Bioemenvetlong: Papavers 2062; Fresia's 47192; Anemonen 30—44. Dhoronicum 1226- Narcissen 1028; Pyreth-rum 130; Margrieten 3268. Lathyrus 4595. Tulpen: E. Eddy 2436; Couleur Cardinal 2739- Piccadilly 2643; Golden Harv. 29 —61; Wintergold 21—39; Bartlgon 3447; Parkiettulp 4080; Kleurenpracht 3255; Elizabeth 3149; Denboia 3842; Rheln land 3247; White Sail 8264)1'; Boranse 4452; Rose Copland 1842; The Rose 30 41; Rose Beauty 6264; Weber 3035 N'ansen 3445; EHiwus 5863; W. Pitt 40 54; Zwanenburg 4150; Du-bb. Tulpen 10 49 per bos; Am. Anjers 1'637 per stuk ROELOFARENDSVEEN, 26 april. Groenteveiling; aardbeien 1 ons doos 80 100: li ons doos 102—127; afw 48—93; kropsla 5.001:1.110; andijvie 107.00; rabar ber 21.00; spinazie 26.0028.00; peulen 340.00 per' 100 kg. Maar hoe past het opstomen van de Zesde Vloot in het kader van die Amerikaanse voorzichtigheid, zal men vragen. Dit is namelijk de tweede belangrijke geste van de politiek van Washington ten aanzien van het Mid den-Oosten. Weliswaar schreef de New York Daily gisteren dat „het Ameri kaanse machtsvertoon zeer waarschijn lijk een nieuwe oorlog in dat gebied kan voorkomen, zoals Engeland in de 19de eeuw gewoon was bijna overal ter we reld plaatselijke conflicten de kop in te drukken door een paar oorlogsschepen naar de plaats van het gevaar te zen den", maar de conclusie ligt dan voor de hand: past Washington dezelfde middelen toe, die het nog zo kortgele den in de Engels-Franse politiek jegens Egypte veroordeelde? an tweeën één: de aanwezigheid van de Amerikaanse Zesde Vloot in het oosten van de Middellandse Zee is een duidelijke waarschuwing voor het geval Koning Hoesseins positie in sterke mate ondermijnd zou worden, of het is een zinloos gebaar. Wanneer men zich de hoge morele beginselen te bin nen brengt, waarvan Washington nog onlangs jegens Londen en Parijs getuig de, toen de regeringen aldaar het recht meenden te hebben Nasser gewelddadig tot de orde te roepen, dan is de vraag gewettigd, of het bevel tot opstomen niet beter achterwege had kunnen blij ven, ja, dan zou men zich kunnen af vragen of Washington niet beter dit machtige eskader naar huis zou kunnen sturen, omdat het dan toch geen enkel nut kan opleveren. Of zijn Eisenhower en Dulles nu tot het inzicht gekomen, dat militair machtsvertoon tot de geoor loofde middelen van de politiek behoort? In het laatste geval kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de Amerikaanse politieke koers aller minst vrij is van hypocrisie en dat Was hington het recht meent te hebben zelf wel tot maatregelen gerechtigd te zijn, die het anderen ontzegt! Men ziet het: de politiek van 's werelds machtigste natie is allesbehalve duidelijk. In het ene geval een beroep op de Ver. Naties (in de kwestie-Egypte)thans, ten aan zien van Jordanië, het bevel aan de Zesde Vloot! Men kan zich voorstellen hoe groot dé belangstelling in Londen is voor de gedragingen van de Amerikaanse bondgenoot. Eén ding staat in elk geval vast. Wat Amerika onderneemt of na laat te ondernemen: Moskou, de ge vluchte Jordaanse stafchefs, de linkse oppositie in Amman, de nationalisten in de Arabische buurlanden en natuurlijk de Egyptische radio zullen thans Was hington dezelfde verwijten maken, die voorheen tot de Britten werden gericht. Het is intussen te hopen, dat Koning Hoessein zijn positie weet te handhaven. Zou Jordanië „vallen", dan bedreigt Egypte, via Amman, het bewind in Irak en brengt daarmede het Verdrag van Bagdad in gevaar. Niet slechts de ver bindingen (via het Suezkanaal) met de oliegebieden zouden dan bedreigd wor den, maar ook deze vitale gebieden zelf. Tegen deze achtergrond gezien is het begrijpelijk, dat Eisenhower het belang van Jordanië's zelfstandigheid duidelijk onderstreept heeft. BINNENLAND Tijdens het vervoer van een krui wagen met onverdund rilozuair is d'e be jaarde echtgenote van de landbouwer C. Tebarte te siebengewald komen te vallen. De vrouw kwam in de zure vloeistof te liggen en moest met ernstige brand- en bijtwonden in het ziekenhuis te Venlo worden opgenomen. -Een uit het zuiden komende goede rentrein is gisteravond omstreeks 7 uur op het stationsemplacement van Dordrecht gedeeltelijk ontspoord. De materiele scha de, die tengevolge van de ontsporing Is ontstaan, ls niet groot, Er liggen drie wagons uit de rails. Het zou mogelijk zijn, vanochtend de dienst over dubbelspoor te hervatten. Door de minister van Maatschappelijk Werk is ingesteld een college van advies en bijstand voor de arbeid in de gezins oorden en internaten van het departe ment van Maatschappelijk "Werk. Tot lid, tevens voorzitter ls benoemd J, Smallen- broek, te Assen ,1'id van de Tweede Kamer ll'd van Gedep. Staten van Drenthe. Naar wij vernemen heeft het gehele o.p maandloon staande personeel van de N.V. Fridorfabrieken in een door de pre sident-commissaris prof. ir. E van Emb- den ondertekende brief ontslag per 31 mei gekregen Gistermorgen ls ln de Ursulaklinlek te Wassenaar overleden een 56-jarige heer uit Pljnacker, die vorige week donderdag avond to en hij te Pijn acker de Katwijkse Laan overstak door een passerende auto werd aangereden. Mr. H .R. de Zaayer, Prooureur-gene raal te Leeuwarden, is bij K B. van 26~aprll benoemd tot P ro ouremr - Genera al bij het Gerechtshof te Amsterdam. „Lente in Park Lane" doopte de 1 licht tila zijde, gesierd door bij- Engelse modeontwerpster Madge I passende rozen. OhaecL deze zonnige zomerhoed van i Met de volgende schepen kan zee> post worden verzonden. De data, waarop do correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Uruguay" (29 aprtl): Australië: ss „Zuiderkruis" (29 april); Brazilië: ms. „Uruguay" (29 april); Cana da; ms. „Luksfjell" (29 april); ms. „Noor- dam" (2 mei) ss. .Statendam" (4 mei); Chili- via New'York (2 mei); Ned. Antil len: ms, „Atitis" (28 april); Nieuw Zee land: via Engeland (4 mei); Suriname: ms. „Bonaire" (2 mei); Unie van Zuld- Afrlka: ms. „Oranjefontein" (29 aprtl); en Z W.-Afrika; ms, „Carnarvon Castle" (4 mei); Brits-Oost Afrika: via Frankrijk (4 mei) In d'e vandaag te Amsterdam gehou den hoofdbesturen vergadering van het N.- V.V.. heeft de tweede voorzitter, de heer D. Roemers, een inleiding gehouden over de Euro-markt. BUITENLAND De consul-generaal van Nicaragua ln New York heeft vrijdag met klem de ge ruchten tegengesproken, volgens welke troepen van Nicaragua een deel van Hon duras zouden zijn binnengetrokken. Deze geruchten zijn geheel en al vals .verklaar de hij De regering van Honduras heeft gis teren evenwel besloten, de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua te verbreken, aldus is uiiit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. De 64-jarige Jacob Albaim, die ervan beschuldigd wordt l'id te zijn geweest van een organisatie, welke spioneerde voor de Sovjet-Unie, heeft vrijdag bekend schuldig te zijn aan samenzwering met de Russen tot het verkrijgen van inlichtingen over de Amerikaanse defensie. Hij is (te derde, die sohuld heeft bekend. Het echtpaar Soble heeft een soortgelijke verklaring afgelegd. Het Internationale Verbond van vrije vakverenigingen (IVVV), dat zijn hoofd kwartier te Brussel heeft en dat aanspraak op maakt 55 miljoen arbeiders uit de ge hele wereld te vertegenwoordigen, heeft ln een een-mei-manifest verklaard dat het „Kremlin de voornaamste bedreiging blijft van de wereldvrede". Volgens het manifest ls in het afgelopen Jaar veel bereikt, "want aan de krachten van het communisme en het fascisme zijn ernstige slagen toege bracht. ,het kolonialisme is op de terug tocht en de arbeiders in vele landen heb ben kortere werktijden en grotere maat schappelijke veiligheid1 verkregen-". Het Tsjechoslo^aakse persbureau Ceteka sprak gisteren de berichten tegen volgens welke bases voor het lanceren van geleide projectielen thans in Tsjecho-S'lo- waklje worden aangelegd. „De berichten, dte hieromtrent im zekere Westeuropese landen, met name in West-DuiLtsland en ln Oostenrijk zijn verspreid', zijn van a tot z verzonnen", aldus Ceteka. De Zweedse spoorwegen zuillen een rondreis per trein organiseren, die een herhaling zal zijn van Nils Holgersson, verteld in Selma Lageriöfs boek „Nils Hiol- gersonns wonderbare reis". Deze treinreis zal op 1 mei van dit jaar plaatsvinden. Het volgend jaar zai in Zweden het feit worden herdacht, dat de schrijfster en No belprijswinnares Selma Lagerlöf 100 jaar geleden werd geboren. In een kaliummljn bij Staffelfelden dicht bij Mulhouse heeft zlCh giste ren een ontploffing van mljngas voorge daan. die vermoedelijk aan zeven mijn- wenkers het leven heeft gekost. Er zijn vele gewonden. Reddingsploegen konden zich nog niet in de mijngangen wagen om dat deze eerst van gas gezuiverd moeten worden. Een hoge Amerikaanse officier van gezondheid ln de NAVO heeft ln Parijs verklaard, dat de NAVO te weinig geoefen de chirurgen tot haar beschikking heeft om de burgers en militairen, die bij een aanval met kernwapens gewond zouden raken, te helpen. De vice-premier van de Sovjet-Unie, Mikojan. hee't donderdag aan een lunch te Kaprun bekendgemaakt, dat oud-pre mier Malenkof, thans minister van Elek triciteitsvoorziening ,de uitnodiging voor een offloleel_ bejoek aan Oostenrijk zal a a n v a1: B— -told. ZATERDAG Schouwburg; Kon. Ver. Lttteris Sacrum .Meneer Plm komt even aan". 8 uur nam, Den Burcht (grote zaal); Toneelveren. .Nut en Vermaak". „George en Margaret". 3 uur nam. Zaal Mekel (Hogewoerd 87): Feestavond Mondaccordeonver. „De Mondorico's". 8 u nam. Leiderdorp: Cant ine Ver. Touw- fabrieken)Feestavond „De Sleutelbloem" 7.30 uur nam. Leiderdorp, Dorpshuls. Toneel avond Chr. Oranje Ver. 7.30 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eeredienst Soefi-beweging. Spr. mej. C. van Dobben. 11 uur voonn. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Stadszaal (kleine Zcual)Filmavond over Elektrisch lassen. 8 uur nam, Asserstraat 3; Opening Chr. Kleuter school. 4 uur nam. St.-Antonius Clubhuis: Concert Hohner Accordeonorkest „Neerl-andia", 8.15 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal); Kleuren foto's. Wa-Uther Benser. 8 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwijgerkerk) Baptisten Gemeente. Spr. H. Schouten. 8 uur nam. DINSDAG Cobetstraat; Feesten Burgemeesterewij k. Klnderoptooht te 9.30 uur; kinderspelen te 11 uur vooerm. en 1.30 uur nam; gelegen heid tot hossen en dansen te 8 uur nam. Haarlemmerstraat 68: Receptie gouden zakenjublleum Drogisterij „Boerhaave", 35 uur nam. Stationshal NS.: Duinwauüelitooht Ned. Chr. Reisver. 8.45 uur voorin. Station N.S.: Bustocht Ned. Chr. Reis ver. naar Soestdijk en Hilversum. 8 uur nam. Schouwburg; Feestavond Leidse Chr Oranjevereniging. 8 uur nam. WOENSDAG Chr. Geref. Kerk: Spanje-avond. Spre ker ex-pater José Borrés. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lttteris Saorum. Meneer Pim komt even aan". 8 uur nam. V. d. Werfpark; uur voorm. Stadszaal (foyer)Bezinningsbijeen komst P.v.d.A. te 10 uur voorm. Stadszaal grote zaalKinderfeesten 1 mei, 1.1-5 en 3 uur nam. Doopsgez. Kerk: Wljdingsdiieust P.v.d.A. Spr. ds. H. A. Visser van Amsterdam. 5.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feest vergadering 1 mei-comité. Spr. dr. W. Drees. 8 uur nam. In dien vergulden TurkNed. Ver. van HuisvrouwenLezing over industriële vormgeving. 2.30 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sacrum „Meneer Pim komt even aan". 8 uur nam. Oatfé Amii-ba (Herenstraat)Leden,verg. Leidse Tuiniers- en Bloemisten-ver. D.E.V. Den Burcht (grote zaal): Filmvoorllbh- tingsavond Lelds Onderling Ziekenfonds. 7.30 u-ur nam. In den vergulden Turk; Ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank Lelden-Oegst- geest. 7.3-0 uur nam. VRIJDAG In den vergulden Turk: Sociale Raad. Spr. ds. A. G. v-an Gilse over moeilijkheden en mogellj-kheden van zorg voor Hon gaarse vluchtelingen, 8 uur nam. Levendaal 103: Jaar verg. Ned. Chr. Vrou wenbond. 8 uur nam. Planting 1 mei-boom. 9 RIJNSBURG, 26 april. Bloemen wi ling V,V. Bloemenlust; Godidien Harvest 1. 45—60; id. kort 3036; Kansas 4'560; Rbeinland 4050; Nizza 4555; Bartlgon 5065-; v. d. Eerde 5060; Piccadilly 30 38; Blue Parrot 4560; Couleur Cardinal 3035; Moederdag 5565; Snowdon 3D— Elisabeth 4560; Livingstone 4560; Hindenburg 4050; Rijzende Zon 4045; i Copland 4250; Red Ohamp. 5065; Sul- tam 4550; Prunus 4050; Rose Marde .5; C. Hul-1 4560; W. Plltt 52—60; Apeldoorn 7585; Advance 4555; Ailgiba 3542; E. Edidy 2635; Dhoronicum 1.20 il.60; Anemonen kas 2.804.00; idem bulten 1.602.30; Bruine Pletten 2228; id. oranje 2532-; Damast 2530; Cheer fulness 1.802.20; Lathyrus 5060. RIJNSBURG. 26 april. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Golden Harvest 3856; Campfire 5065; Snowdon 4055; Prunus 4558- Copland 4050; Li-vingstóne 50 60; Elisabeth 5575; Aristocraat 5070: Lefeber 4048; Edith Eddy 40—50; Monte Coma 6575; Carara 5570; Albino 50— 60; Cordell Huil 6085; Queen of the Night 6585; Greure 5060; Apeldoorn 100-110; Sweet Harmony ÏOO—120; Virgo 5055; Crouwn Imp. 3-5—45; Nizz'a 50 65; Red Champion 6085; Tu-lpen van de koude grond: Edith Eddy 2034; Mozart 2529; v. d. Eerde 2843; Golden Har vest 3044; Krelage 2029; Olara Garden- 3545; Pach Fantasie 4560; Blue Parrot 5085; Muurbloemen 2532; Damast 18 25- Regale 1'517; Prumula 2534; Vlooitjes 2023; Gerberra 2023; Lelie tjes 85-105, alles per bos. Naroissen; The Star 130—240; Deronloum 120—190; Wit to Margriet 140120; Anemonen 420590: alles per bos. RIJNSBURG, 26 april. Groenteveiling; rode kool 712; kroten 56; rabarber 35 40; waspeen A 5080; B 5582; prei 10 12; per kilo bosuitjes 811; peterselie 101'5; selderie 1015 per bos. TER AAR. 26 april. Groenteveiling: peulen 260360; B 1.90; kassnljbonen 2.60 -3.2-0; idem stek 1.90; spinazie 3045; B 2125; rabarber 1830; prei UI-16; aard appelen 8; uien 1-516; stoofsla 1426; gl-asandijvie 8-3-1Ü0- sjalotten 27—28; :omkommers 53alles per kg. sla A 8.20 16.00.B 5.008.10; per U00 stuiks; bloem kool A 79—1.23; B 58—84; C 2346; stek komkommers A 4952; B 4146; C 33; idem stek 25 alles per stuk; radijs 5 10; bospeen 75; selderie 1219; alles per bos; stoofsla 401.70 per k-lst, aardbeien 1.051.16; idem klein 75—85 alles per doosje. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkd-agen van 10 v. m. tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten. 10 uur- 12 en 24 uur, 's Zondags van 24 uur. BIOSCOPEN Lldo: Giant". 14 jr. Werkdagen 2 en 7.30 uur. Zondag 2,30 en 7.30 uur. Lnxor: „Anastasia". Al. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Sissi". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon; „Marcelino brood en wijn". A.l: Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.1-5 uur. Re.v: „Verboden planeet". 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Het balboekje". De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Jager, Jasper-se, Stoffers, Kortmann en Veildhiuyzen. Zaterdag 27 april zijn geopend dies mid dags s-avonds en 's-nachts voor het klaarmaken van spoedreceptenApotheek Boekwij-t, Breestraat 74, tel-ef. 20552- Apo theek de Haven, Haven 1-8, tel-ef 20Ö8-5 en de Apotheek Oegstgeest, Wilheiminapark Oegstgeest. tea-ef. 262-74. Zondag 28 april zijn al'lieen geopend d'e Apotheek Ha-ven en d-e Apotheek Oegst geest. I geen gehoor t>U Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Stadhuis (koffiekamer). Leids Jeugdpar- lement: bijzondere gezichtspunten der verkiezingsprogramma's. 7.30 uur nam. Kantine Smit (Herengracht 34)Leid- Smalfilm Liga. Filmvertoning o.a. van „Strijd". 8 uur nam. Leidse Volkshuls: Lustrumbijeenkomst den. Da datum la n-cg niet vastge- 'Leidse Jeugd Actie. Toneel en dans. 7.30 uur nam. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 1 uur) J ■si s 9 rï 8 flM Stockholm regen no 2 5 2 Oslo zwaar bew. windstil 4 O Kopenhagen vrijw. onb. n 3 7 0 Aberdeen onbewolkt windstil -1 0 Dublin zwaar bew. n 4 6 0 Londen geh. bew. no 5 8 0 Amsterdam zwaar bew. no 6 8 0 Brussel nevel nno 4 6 0 Parijs nevel nno 4 8 0 Bordeaux regen nw 2 7 4 Grenoble regen windstil 10 0.J Nice zwaar bew. o 12 18 oi Berlijn nevel nno 3 7 0 Frankfort nevel ono 3 8 0 München mist windstil 5 0 Zürlch nevel nnw 2 6 0 Genève nevel n 2 9 0 Locarno regenbui 8 0.1 Wenen nevel windstil 9 0 Innsbruck nevel w 2 6 0 Rome licht bew. windstil 11 0 Mallorca licht bew. windstil 11 11

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2