Verenigde Staten hebben voorlopig het Egyptische Suezplan aanvaard V.S. dringen bij Jordanië'» boren aan op bezonnenheid en matiging WEERBERICHT Maar betalen onder protest Fa. D. KRET Zn. Koning Saoed prijst de houding Hoessein als van voorbeeldig Tweelingeiicongres te Eindhoven krijgt wetenschappelijk tintje Amsterdammer hij geënsceneerde inbraak te Yalkenswaard gedood 96ste jaargang ZATERDAG 27 APRIL 1957 No. 29122 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J. W. Benny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Eerst even een kansgeven Amerika heeft het Egyptische plan voor de exploitatie van het Suez- kanaal voorlopig aanvaard. De regering van de Verenigde Staten blijft echter van mening, dat de Amerikaanse schepen, die van het kanaal gebruik maken, de kanaalrechten slechts onder protest aan de Egyptische Suezkanaal-maatschappij moeten betalen. De Amerikaanse afgevaardigd, Cabot Lodge, verklaarde gisteren in de Veiligheidsraad, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat het Suezkanaalvraagstuk op de agenda van de Raad moest blijven staan. Het door Egypte voorgestelde stelsel moet eerst een kans hebben. Eerst dus zien of schepen van alle nationaliteiten ongehinderd het kanaal kunnen pas seren. Egypte nam ook aan debat deel Hoewél Egypte geen lid van de Veiligheidsraad is, was een verte genwoordiger van dit land uitgeno digd om de beraadslagingen over de Egyptische voorwaarden voor de ex ploitatie van het Suezkanaal, bij te wonen. Deze afgevaardigde, Omar Loefti, die onmiddellijk na Cabot Lodge het woord kreeg, verklaarde in tegenstelling met zijn Ameri kaanse collega, dat de Egyptische voorstellen wel in overeenstemming waren met de beginselen, zoals die in oktober door de Veiligheidsraad waren vastgesteld. Dit sloeg ook op de „kwetsbaarste" van deze beginselen, die bepaalt, dat de exploitatie onafhankelijk moet staan van elke nationale politiek. Daarom was deze in handen gelegd van een onaf hankelijk lichaam, „Gezagsorgaan voor het Suezkanaal", dat een eigen begro ting er op na houdt. Loefti verklaarde dat Egypte een voorstander blijft van vrijheid van scheepvaart door het ka naal en toepassing der bepalingen van de overeenkomst van Constantinopel. Het zal oprecht streven naar een juist verloop van de exploitatie. Deze woorden konden de Franse ver tegenwoordiger, Guillaume Georges-Pi- cot echter niet bevredigen. Hij noemde de Egyptische regeringsverklaring ..vaag en nevelachtig". Hij was van mening, dat zij slechts in overeenstemming was met één der zes beginselen van de Vei ligheidsraad en dat zij evenmin in overeenstemming was met de bepalin gen van de overeenkomst van Constan tinopel van 1888. „Zij bevat passages met onverholen bedreigingen jegens schepen, die van het kanaal gebruik zouden willen ma ken en daarom is zij in strijd met de in september 1951 door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie, waarin Egypte werd bevolen de vaart van Israëlische schepen door het kanaal niet te belem meren". Ook in andere detailpunten kon Frankrijk zich niet verenigen met het Egyptische antwoord. Het vroeg zich vooral af waar de waarborgen waren. Deze kunnen slechts worden verkregen, indien de Veiligheidsraad onderhande lingen blijft voeren om tot de instelling van een bewind over het kanaal te ko men. waarmede contractuele overeen komsten kunnen worden gesloten. „Onbevredigend' Later op de avond werd nog het woord gevoerd door de Australische afgevaar digde dr. Ronald Walker, die het Egyp tische plan „onbevredigend, zowel naar vorm als naar inhoud" noemde. Evenals enkele vertegenwoordigers van kleinere landen, zoals Cuba. de Philippijnen en Columbia, wees hij op de vaagheid der geboden waarborgen. „Deze verklaring is slechts de jongste uit een gehele reeks van eenzijdige Egyptische verkla ringen en het is de vraag of het de laatste zal zijn". (Ingez. Med.-Adv.) LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndyk 71 l.piden Telefoon 20023—24350 Tamelijk zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond; Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog veer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 APRIL Zon op: 5.19 uur ;onder: 20.01 uur. Maan op: 4.52 uur: onder: 19.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.28 uur en 14.45 uur. Laagwater te 10.20 uur en 22.45 uur. (29/4 hoogwater te 3.- en 15.19 uur. laagwater te 10.58 en 23.20 uur). Dit nummer bestaat alt 12 pagina's en een Bijvoegsel Hij gaf als de mening van de Austra lische vertegenwoordiging te kennen, dat de Egyptische verklaring niet aan alle beginselen door de Veiligheidsraad gesteld voldeed en die werden toch als het uiterste minimum beschouwd. Australië kan geen enkele regeling voor het kanaal bevredigend achten, wanneer de weigering van Egypte om Israëlische schepen door het kanaal te laten varen wordt verlengd. Russische aanval De Russische afgevaardigde Sobolef deed eerst een felle aanval op .bepaal de imperialistische westelijke mogend heden" naar aanleiding van hun poli tiek in het Midden-Oosten in het alge meen en de recente gebeurtenissen in Jordanië in het bijzonder. Tenslotte gaf hij te kennen, dat hij het Egyptische antwoord als „de oplossing voor het Suezprobleem" volledig steunde Sir Pierson Dixon, die namens Engeland het woord voerde, kon zich best begrij pen. dat Rusland Egypte onvoorwaarde lijk volgde, gezien de belangen in de Bosporus en de Dardanellen. maar En geland wenst zich krachtig te houden aan de resolutie van oktober Hij be treurde het - evenals vele andere spre kers - dat de Egyptische verklaring zo eenzijdig was en „zo weinig voorziet in samenwerking met de gebruikers van het kanaal" De vergadering, die op verzoek van Amerika werd gehouden, werd daarna door de Britse voorzitter verdaagd tot een nader in overleg met de ledenstaten vast te stellen datum. Eerste Vickers-Viscount voor de K.L.M. Londen-Schiphol in een uur (Van onze Londense correspondent) De K.L.M. heeft gistermiddag op London Airport op plechtige wijze de eerste van de negen door deze lucht vaartmaatschappij bestelde en van vier schroefturbinemotoren voorziene Vic- kers Viscounts in ontvangst genomen. Hiermede heeft de straalmotor ook bij de K.L.M. haar intrede gedaan, welke de vliegtijden belangrijk zal bekorten en het comfort van de passagiers door het rustige en trillingsvrye vliegen aanmerkelijk zal verhogen. De nieuwe Viscount heeft reeds enkele proefvluchten achter de rug. De afstand Schiphol—Londen werd in slechts 52 minuten afgelegd. De officiële vliegtijd wordt precies een uur, hetgeen een winst is van 25 minuten, vergeleken met de huidige dienstregeling. Voor Amsterdam- Parijs waren slechts 48 minuten nodig. Het vraagstuk van het snelle vervoer van vliegveld naar stadscentrum wordt thans intussen urgenter dap ooit. In 1938 ging het, ondanks de t* -enwoordige snel lere treinen, vlugger dan thans om zich te begeven van het centrum van Londen naar dat van Parijs! De bedoeling is, dat deze eerste Vis count, welke half mei naar ons land komt. midden augustus in dienst wordt genomen, vermoedelijk op de lijn naar Parijs. De toestand in Jordanië is in zoverre verbeterd, dat het uitgaansverbod, naar men verwacht, spoedig geleidelijk verzacht zal worden. Gisteren mochten de inwoners van de hoofdstad Amman drie uur op straat om inkopen te doen en de moskee te bezoeken. De mensen stroomden in vakantiestemming de straat op. Toen het uitgaansverbod weer van kracht werd, waren de straten binnen tien minuten leeg. Van regeringszijde werd tegengesproken, dat oud-premier Naboelsi gearresteerd is. Wel is bepaald, dat hij voor onbepaalde tijd zijn woning niet mag verlaten. Intussen hebben de Ver. Staten er bij de landen van het Midden-Oosten, waar onder Egypte, Syrië en Israël, op aangedrongen voorzichtigheid en matiging te betrachten in hun houding ten opzichte van de huidige crisis in Jordanië. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft gisteren Koning Hoessein van Jordanië in een boodschap gelukgewenst met de jongste ontwikkeling van de toestand. Hij uitte zijn tevredenheid over de wijze „waarop Koning Hoessein het voorbeeld heeft gegeven en de weg aan de Arabische naties heeft getoond". Deze verklaring was van bijzondere betekenis, omdat de Syrische president Koewatly juist gisteren in de Saoedi-Arabische hoofdstad Riad arriveerde ter bespreking van de situatie in Jordanië. Koning Saoed had hem dus reeds bij voorbaat duidelijk gemaakt, dat hij er niet aan denkt zich in het Egyptisch-Syrische front te scharen. „Machtsvertoon V.S. is afschrikmiddel" Veel Amerikaanse dagbladen en om- roepstations hebben de Amerikaanse be volking verzekerd, dat het Amerikaanse „machtsvertoon" in verband met de Jordaanse crisis slechts als afschrikmid del is bedoeld. Een uitzondering op deze geruststellingen vormde een bericht uit Washington in de New York Times, waarin staat dat sommige ambtenaren particulier geneigd zijn te geloven, dat de regering bereid is zo nodig gebruik te maken van het gezag, dat zij krachtens de Eisenhower-doctrine heeft om Ame rikaanse strijdkrachten in het Midden- Oosten te gebruiken. Het machtsvertoon zou volgens deze zegslieden ook vooral ten doel hebben te vermijden, dat de Sovjet-Unie de kans krijgt de kwestie voor de Verenigde Naties te brengen en de V. S. van agressie te beschuldigen. De vlootbeweging van de Amerikaanse Zesde Vloot is, naar men algemeen aan neemt. voorts bedoeld als geruststelling voor Koning Hoessein in diens strijd voor de onafhankelijkheid van zijn land tegen de intriges van „het internationale communisme", zoals hij het zelf formu leerde, voorts als afschrikmiddel om Jordanië's buurlanden te weerhouden van eventuele plannen om het land bin nen te vallen en te verdelen en tenslotte Minister ir. C. Staf heeft tijdens een diner in het Kastel Oud Wasse- naar aan de Braziliaanse minister van luchtvaart Henrique Fleiuss de versierselen overhandigd van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De Minister hangt zijn Zuid- amerikaanse collega het lint om. om dc Sovjet-Unie te waarschuwen te gen het gebruiken van „vrijwilligers". Het officiële persbureau van de Sov jet-Unie. Tass, verklaarde gisteren, dat de toestand in Jordanië en in het bij zonder de beweging van de Amerikaanse Zesde Vloot naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee „een ernstige be dreiging voor de vrede in het Midden- Oosten vormt" Grensincident Het hoofdkwartier van de Israëlische strijdkrachten in Tel Aviv heeft gisteren bekendgemaakt, dat Syrische en Israë lische soldaten ten noorden van het Meer van Galilea op elkaar hebben ge schoten. Volgens het hoofdkwartier openden de Syriërs het vuur op Israëli sche soldaten, die op Israëlisch gebied op patrouille waren. De Israëliërs be antwoordden het vuur; er zijn geen slachtoffers. Een Syrische militaire woordvoerder maakte bekend, dat Israëlische eenhe den gisteren stellingen hebben ingeno men in dorpen ten noorden van het Meer van Galilea en met zware wapens gevuurd hebben op de militaire post Alhasil. Tegelijkertijd vuurden twee Israëlische vaartuigen, die naar de post voeren. De post beantwoordde het vuur en de Syriërs leden geen verliezen, al dus de woordvoerder. Dinsdag 30 april. Koninginnedag, zal ons Blad niet verschijnen. Onze kantoren zullen die dag ge sloten zijn. Prinses Beatrix, die reeds enige I wandeling door Rome in gezelschap tijd in Italië vertoeft tijdens een van Prins Bernhard. (Speciale berichtgeving) Uit vrywel alle landen van Europa, zomede uit Amerika verwacht men deelnemers aan het tweelingen-con gres dat van 20 tot en met 23 juni a.s. in de Philips' jubileumhal in Eindho ven gehouden zal worden. Eindhoven heeft het voornemende zaken op grootscheepse wijze aan te vatten. Het wil het bovendien anders doen dan in 1955 is geschied, dat wil zeggen: het wil pogen aan dit congres een wetenschappelijk tintje te geven. Dr. J. W. Bruins, uit Deventer, adviseur van het comité, heeft ons daar een ver klaring van gegeven. „De tweelingen", zeide hij, kunnen een belangrijke rol spelen bij het weten schappelijk onderzoek naar ziekte-oor zaken onder de mensheid. Geen mens op deze aarde is immers gelijk, behal vetweelingen van hetzelfde ge slacht! Zij vormen, vooral in hun prille jeugd, een unieke biologische eenheid en zijn daarom de interesse van de medici ten volle .^aard. Erfelijk en van aanleg gelijk, zijn de tweelingen aan vankelijk geheel eikaars spiegelbeeld. Opgroeiend in hetzelfde milieu en onder Revolver van agent ging af Hoofdagent van politie in mg getroffen Een vreemd en betreurenswaardig slot van een merkwaardige ge schiedenis: een 70-jarige Amsterdammer, P. de Jong, werd gisternacht bij een door hemzelf geënsceneerde inbraak in een notariskantoor te Valkenswaard neergeschoten. Bij zijn arrestatie zijn door onverklaar bare oorzaak twee schoten afgegaan uit de revolver van een agent, die tevoren in het kantoor had postgevat. Het ene schot trof De Jong, het andere verwondde een hoofdagent ernstig. Afspraakje met de vermeende notaris precies dezelfde levens- en voedings omstandigheden, blijven zij dat veelai ook. Afwijkingen verschillen dus ontstaan er echter zodra de milieus gaan wisselen, zodra de een regelmatig ander voedsel nuttigt dan de ander, de een meer aan sport doet dan de ander, enz. Deze verschillen te bestuderen en er zo mogelijk conclusies uit te trekken, is een der doelstellingen van het ko mende congres in Eindhoven. De deel nemers zal worden gevraagd zich voor bepaalde onderzoekingen beschikbaar te stellen. Dr. Bruins, die op het congres een lezing zal houden over „Tweelingen en volksgezondheid", is van oordeel dat het voorgenomen onderzoek de wetenschappen interessante mogelijk heden biedt. Vandaar dan ook dat wetenschappelijke groepen uit Delft, Leiden, Lubeck en Rome. op het con gres aanwezig zullen zijn. Behalve dr. Bruins zullen bovendien nog an dere medici er lezingen houden, t w. dr. P. J. Waardenburg. uit Arnhem, en prof. Curtius, uit Lubeck. beide over „De psychologie van de tweeling" en dr. J. E. Schulte, uit Maastricht, over „Tweelingen in de historie". Uiteraard zal ook een aanzienlijk deel van de beschikbare tijd van het congres worden besteed aan ontspanning en amusement. Met 310 aanmeldingen is men thans nog beneden de 372 van 1955, maar dit is ook nog slechts een begin. De per soonlijke uitnodigingen zijn pas dezer dagen in zee gegaan. De oudste der thans ingeschreven tweelingen, afkomtig uit Duitsland, is 84 jaar oud Een krantenberichtje, dat de no taris te Valkenswaard wegens laak bare manipulaties was geschorst, had de Amsterdammer op een idee gebracht. Hij nam aan. dat deze no taris wel in geldmoeilijkheden zou verkeren en dat er dus met deze man wel eens te praten zou zijn over een „inbraak", waarna de ver zekering over de brug zou moeten komen. Dus stapte De Jong op zekere dag het kantoor eens binnen en deed zyn vreemd voorstel aan.de waarnemer van de notaris, de heer Mannaai-ts. Maar dat wist De Jong niet. Hij vond een gi-etig gehoor bij de man, die hij voor de no taris aanzag. Deze voelde wel voor het plannetje. Dus werd afgesproken, dat een bedrag van f 80.000 in de kluis zou worden gedeponeei-d, waarna De Jong een seintje zou ki-ijgen. Hij zou dan zijn „ki-aak" kunnen volvoeren. Uit de opbrengstzo u de vermeende notaris f 60.000.— krijgen en De Jong nam ge noegen met het restantje. De uitkering de opbrengst zou de vermeende notaris exti-a winst betekenen, waarmede, zo meende De Jong, de financiële moeilijk heden wel tot het verleden zouden be horen. „DE MAND LIGT KLAAR" Maar de heer Mannaarts stelde de politie volledig op de hoogte Eergisteren kreeg De Jong zijn verwachte tele foontje, dat „de mand klaar lag" en gis ternacht verscheen De Jong op het kan toor. Uiteraard had hij er geen flauw vermoeden van, dat daar twee agenten op hem stonden te wachten in een sta len kast. Voordat de Amsterdammer een poging kon doen om de kluis te for- ceien, snelden de dienaren van Her mandad toe, een zaklantaarn in de ene en een revolver in de andere hand. Helaas, door onbekende ooi-zaak .gingen toen de fatale schoten af. De Jong stortte dodelijk getroffen neer en de hoofdagent Verwoert werd in de rug ge- i-aakt. De heer Verwoert werd in zorg wekkende toestand overgebi-acht naar het St.-Jozef-ziekenhuis te Eindhoven, waar de kogel uit zijn rug werd verwij derd Het levensgevaar is inmiddels ge weken. Bjj het notariskantoor waren op dat moment ook aanwezig, de Officier van Justitie bfj de rechtbank te 's Herto genbosch en de Substituut-officier, mr. A. W. baron van Imhoff en mr. J. J. M. Dony. Het was de bedoeling De Jong te arresteren, voordat hij be gon de kluis te forceren en hem te vervolgen wegens uitlokking tot op lichting. Gevaar kernproeven „bijzonder klein" Antwoord aan dr. Schweitzer Een vooraanstaand Amerikaans ge leerde, dr. Libby, lid van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, heeft vrijdag dr. Schweitzers recente waar schuwing tegen door kernproeven ver oorzaakte radio-activiteit per brief be antwoord en gezegd dat het bedoelde gevaar voor de mens „byzonder klein is vergeleken met andere gevaren, die men overal aanvaardt als bij het leven behorend". Dr. Libby trekt voorts in twijfel of dr. Schweitzer wel op de hoog te kon zijn van de jongste stand van de wetenschap op dit gebied. Noorwegen heeft vrijdagavond een uit zeven punten bestaand memorandum aan de thans in Londen vergaderende ondercommissie voor de ontwapening der Vei-enigde Naties gezonden, waarin het o.m. voorstelt dat elk land. dat proef nemingen met kernwapens wil houden, die er waarschijnlijk toe zullen leiden dat radio-actieve neerslag buiten zijn eigen grenzen terecht komt. hiervan een half jaar tevoren kennis zal geven aan de internationale organisatie. De Noorse regering heeft het memo randum doen samenstellen op verzoek van de commissie, dit naar aanleiding van het ter Algemene Vergadering van de V.N. door Noorwegen, Canada en Japan gedane voorstel, dat staten, die proefnemingen met kernwapens willen uitvoeren, hiervan tevoren kennis aan de volkerenorganisatie zullen geven. Noorwegen stelt verder voor dat de secretaris-generaal der V.N. drie maan den vóór de proefneming gedetailleerde bijzonderheden zullen worden verstrekt en dat aanvullende inlichtingen of ver anderingen in de plannen minstens een maand tevoren ter kennis van Ham- marskjöld zullen worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1