Italianen zijn eerlijke mensen, maar.... sluit uw auto goed af! Pas ook op de scippisti: de plaatselijke gebruikenkunnen verrassingen opleveren Meeste wegen zijn beslist goed -■ RECHTZAKEN Nieuwe behuizing beschutte werkplaats is slechts tijdelijk Stierenkeuring in Rotterdam 96ste jaargang Vrijdag 26 april 1957 Derde blad no. 291. Nuttige ivenken voor toeristen Tiyï1 P60*1 en &aat aan het werk. We (Van onze Romeinse correspondent) De krant vermeldt vanochtend, dat de politie in één avond negen „scippisti" (spreek uit: sjiepistie) heeft ingerekend. Wat zijn dit? Het misdrijf, bekend als „scippo" (sjiepo) is al oud en het woord is ont leend aan het Napolitaans dialect. Het betekent: wegrukken. De slacht offers zijn meestal vrouwen. Ze lopen rustig op straat, in een drukke straat, en plotseling wordt uit een voorbijrijdende auto een arm uitge strekt en hun tasje is weg. Soms vallen ze door de ruk zelf op de grond. De „scippista" kan ook een motorfiets of een scooter bij zijn „werk" gebruiken. Een voorbijganger of het slachtoffer zelf slaagt erin het nummer te noteren van de auto of motorfiets. Wat blijkt bij onderzoek? Dat dit nummer niet bestaat en in dit geval hebben de rappe diefjes over het echte nummerbord een vals aangebracht of.dat de auto kort tevoren gestolen was. buiten moeten laten staan. Het risico ls niet heel groot, maar wel moet u beslist alles afsluiten. Er zijn speciale „sloten" in de handel, die diefstal van wagens onmogelijk heten te maken. Dit is niet helemaal waar. Een geraffineerde auto dief is voor geen enkel slot te vangen, maardeze heren zijn erg nerveus en hebben zelden de moed langer dan een paar minuten aan één auto te besteden. De bedoelde veiligheidssloten krijgt niemand in minder dan een half uur kapot. Er is nog een ding, waar de automo bilist in Italië helaas rekening mee moet houden. Er bestaan in dit land ge- specialiceerde „gangs" die als volgt op treden. Een jongen prikt een band door of zaait driehoeksspijkers op weg of Bij voorkeur in de avond niet rijden Er worden in Italië ontstellend veel auto's gestolen, maar.... zelden auto's van vreemdelingen, omdat niet gangbare merken weinig waarde hebben voor de autodief. De gestolen auto wordt name lijk byna altijd na een paar dagen teruggevonden. Wat ontbreekt zijn be paalde onderdelen, die door de dief ver kocht zijn aan garagehouders, die als helers optreden. De schade is doorgaans niet groot. Maar wordt een auto gesto len door enkele werkelijke misdadigers die een snel vervoermiddel nodig heb ben voor bankovervallen of voor de „scippo", dan ziet men hen niet meer terug. En dat kan al is het hoge uit zondering ook de auto van een vreemdeling zijn. Het is geen prettig begin voor een artikel over de autoreis naar Italië, maar het is van betekenis het te weten. Gestolen wordt er overal in de wereld, maar wie op de hoogte is van de „plaat selijke gebruiken" dienaangaande, weet waar hij op letten moet. Verder is Italië voor automobilisten en dat geldt ook voor scooter-toeristen een ideaal land. De wegen zijn, tot ongeveer vijftig kilo meter ten zuiden van Napels en dan weer op het eiland Sicilië, beslist goed. al zjjn er in de bergen wel heel scherpe bochten en steile hellingen. Het verkeer is in de Povlakte heel druk en ook de grote weg van Genua via Pisa naar Rome heeft intens verkeer. Van dimmen nooit gehoord! Hetzelfde geldt natuurlijk voor de om geving der grote steden. Maar er zijn ook grote streken, waar men weinig te genliggers ontmoet. Dit is van belang, omdat de Italianen de slechte gewoonte hebben 's avonds steeds met sterke kop- lichten te rijden. Van „dimmen" hebben ze nooit gehoord! Ieder wil zien wat hij voor zich heeft met het gevolg, dat ze elkaar verblinden en niets zien. Wie geen heel goede ogen heeft, doet dus beter niet 's avonds op drukke verkeers wegen te rijden. Benzine is in Italië duur, de gewone kost 140 lire per liter (91 cent), de super 152 lire. Maar aan de grens ontvangt de toerist van de douane-beambten tegen betaling „benzine-bonnen". waarop hij tjjdens zijn verblijf tot driehonderd liter benzine kan betrekken tegen een prijs, die maar twee derde bedraagt van wat de ingezetenen moeten neertellen. Het zou onverstandig zijn niet de bons voor die volle driehonderd liter te kopen. Heeft men minder nodig, dan kan men later, als men het land verlaat, de bon nen weer aan de douaniers teruggeven en men krjjgt de betaalde prijs volledig terug! Geen hulp aannemen! Natuurlijk zijn er te weinig garages en zult u doorgaans uw wagen 's nachts pech en gaat aan het werk. Weldra ko men drie, vier man helpen. Die hulp. natuurlijk vaak spontaan door eerlijke mensen aangeboden, doet u het best vriendelijk te weigeren. U zult, gezien de warmte, allicht uw jasje uittrekken en dat in de wagen leggen. Voor u er op bedacht is, kan de inhoud van uw zak ken en wat u verder in de wagen hebt liggen, fototoestellen, kijkers, kaarten enz. verdwijnen! Het is een oude truc, waarvan dagelijks toeristen het slacht offer worden. Sluit bij bandenpech de wagen hermetisch af! Helaas veel armoede Zijn Italianen dan een zo diefachtig volk? Natuurlijk niet. De gemiddelde Italiaan is eerlijk, buitengewoon vrien delijk en behulpzaam en u zult zo goed als zeker niets dan prettige ervaringen hebben. Maar er is hier veel werkloos heid en armoe en wij zitten, precies als andere landen, met een ontredderde jeugd. Vandaar dat het goed is met be kende trucs rekening te houden. Voor alle toeristen geldt nog: wissel geen geld op straat, daarbij komt u bedrogen uit, hoe aanlokkelijk het aanbod ook lijkt. Koop geen „gouden" horloges ook al komt er een derde persoon, die een veel hogere prijs biedt dan de verkoper u vraagt. En dat u op straat geen vulpen nen „Parker 51" (Napels is er vol van en ze zien er echter uit dan de echte!) moet aanschaffen, weet u waarschijn lijk al. Tenslotte is Italië een ietsje verschil lend van het lieve vaderland, een tikje avontuurlijker, maar als u met travel ler's cheques reist en niet te veel geld op zak heeft (de hotels zijn safe en het hotelpersoneel betrouwbaar) zult u geen onprettige ervaringen hebben. Parijs en Londen zijn, op een andere manier, evengoed steden waar men een klein straat. De automobilist heeft banden- beetje op zijn tellen moet pasen Inbrekers gingen er met brandkast vandoor LICHTE EIS TEGEN LEIDSE CHAUFFEUR (Van onze Haagse redactie) Wegens medeplichtigheid aan een in braak en aan een diefstal van een brandkast met inhoud heeft de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank gistermiddag tegen een 40-jarige chauf feur uit Leiden een voorwaardelijke straf van acht maanden, met drie jaar proef tijd geëist. De man had op 4 maart 1954 twee beruchte Leidse inbrekers vervoerd naar een huis te Rijnsburg. Hij had het tweetal ook weer mee teruggenomen, doch toen hadden ze een brandkast met f 1200 b" zich, die onderweg in de auto werd opengebroken en die daarna in de sloot werd gedumpt. De chauffeur kreeg f 175 voor zijn diensten. De lage eis van de Officier heeft de chauffeur te danken aan een vlotte bekentenis en vooral aan het feit, dat hij zich na maart 1954 heeft gereclasseerd, zoals ook bleek uit een rapport, dat over de verdachte was uitgebracht. De beide inbrekers een 43-jarige col porteur en een 42-jarige los-werkman, moesten zich gistermiddag ook voor de Haagse Rechtbank verantwoorden. Zij ontkenden echter iets van de inbraak af te weten. De verklaringen van de chauf feur achtten zij „onbegrijpelijk". De president van de Rechtbank ver wees hun zaken daarna terug naar de Rechter-Commissaris voor een nader uitgebreid onderzoek. In de zaak tegen de chauffeur zal de Rechtbank op 9 mei a.s. uitspraak doen. IN HET OOG GESCHOTEN Een tandarts uit Dedemsvaart, die tij dens een jachtpartij te Alphen en Riel een arts uit Breda een hagelkorrel in 't oog geschoten tad, waardoor deze dit oog moest missen, is door de Bredase rechtbank wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel veroordeeld tot f. 100 boete of 20 dagen hechtenis. De eis was f.250 subs. 50 dagen. Katwijks raad sprak langdurig over beroep tegen de afwijziging van de bouwvergunning De gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker in openbare vergadering bijeenkwam discussieerde zeer langdurig over een preadvies van Burgemeester en Wethouders op een be roepschrift van dc heer A. Kuijt tegen de afwijzende beschikking van B. en W. op zijn verzoek om vergunning tot het verbouwen van zrjn garage aan de Drieplassenweg te Katwijk aan Zee. Het was de bedoeling vanadressantom achter de bestaande garage een open ruimte te overtrouwen en bij de |ara&e- ruimte te trekken. Deze overkapping moest een hoogte krijgen van 3.90 m. Dit was echter in strijd met de bebouwingsvoorschriften van het wederop- bouwplan, weshalve het verzoek moest worden afgewezen. In him preadvies handhaven B. enW. hun oorspronkelijk ingenomen stand punt. hoewel zij moeten toegeven dat de bezwaren .welke adressant bij de uitoefening van zijn bedrijf in de hui dige vorm ondervindt, niet van zekere grond ontbloot zijn. De raad werd in overweging gegeven het beroep onge grond te verklaren. Als eerste spreker stelde de heer D. van der Marei (SGP) de vraag om. alvorens een beslissing te nemen, te willen nagaan of er niet als nog een oplossing kon worden gevon den. waarmede aan de verlangens van de heer Kuijt kon worden tegemoet ge komen. Ook andere sprekers wenste nog een oplossing te vinden. Wethouder H. P Bloot, de verschil lende sprekers beantwoordende, begon met op te merken dat B en W. zeer sterk de wens hebben gevoeld om be trokkene te helpen. Zij zagen daar ech ter op grond van de thans geldende voorschriften geen kans toe. Spreker wees voorts op het brandgevaar dat zou ontstaan. Deze consequenties maken dat het betrachten van soepelheid niet verantwoord is t.o.v. de omwonenden. De heer H. Haasnoot (P. v. d. A.) zag, in tweede instantie sprekende, het brandgevaar niet zo ernstig in. Door het stellen van voorwaarden zou dit kunnen worden beperkt. Ook de heer dr. G. W. Overdijkink (CH) zou hier omtrent eerst door een expert wensen te worden voorgelicht en beval daarom aan het voorstel voor nader overleg te rug te nemen. Nadat nog enige sprekers in deze geest het woord hadden gevoerd stelde de voorzitter namens B. en W. voor om. ten einde B. en W. gelegen heid te geven zich nader te beraden, de beslissing op het beroepschrift voor ten hoogste 30 dagen te verdagen. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming be sloten. BESCHUTTE WERKPLAATS Het voorstel tot het verlenen van krediet voor het provisorisch geschikt maken van het pand Rijnstraat 2 voor de onderbrenging van de be schutte werkplaats voor minder-valide arbeidskrachten deed de heer Jac. van der Plas (P. v. d. A.), namens zijn fractie, opmerken verheugd te zijn over het feit dat de werkplaats thans beter wordt gehuisvest. Tevreden was deze spreker echter geenszins, omdat nog geenszins een ideale oplossing kan worden bereikt. Daar inmiddels ook gebleken is dat het gebouw in de Noordstraat, waarin thans nog de Chr. Technische School is gevestigd en dat eerlang voor de werk- paats zou worden bestemd, niet aan de gestelde eisen beantwoordt, bepleitte spreker om er naar te streven een uit eindelijke oplossing eerlang in nieuw bouw te zoeken. Ook de heer C. van der Pas (CH) verklaarde zich voor dit ogen blik dankbaar met het bereikte ret il- taat, doch achtte het noodzakelijk zich reeds thans te bezinnen op de wijze waarop t.z.t. een definitieve oplossing kan worden bereikt. Mr. J. van der Plas (AR) meende dat met het tot durver bereikte Katwijk zeker niet achter staat bij andere gemeenten die werkplaatsen exploiteren. Met beperkte middelen werd een prachtig stuk sociaal werk verricht. Hij meende dan ook dat het onderhavige voorstel als tijdelijke ver betering zeker moest worden aanvaard. Gezien de omstandig!'eden van dit ogenblik kan thans niet meer worden gedaan. Wethouder D C. van Leeuwen, op de opmerkingen van de verschillende W. tot de overtuiging waren gekomen dat het gebouw in de Noordstraat voor de onderbrenging van de werkplaats on geschikt is. Gaarne zou hij met het perceel Rijnstraat 2 een definitieve op lossing hebben gevonden, doch de uit eindelijke bestemming, welke men voor dit gebouw heeft, laat dit niet toe. Nadat tenslotte de voorzitter had op gemerkt dat de huidige maatregelen ter beperking van de bestedingen het treffen van een definitieve voorziening in de weg staan, doch B. en W. al het mogelijke zouden doen om zodra mogelijk aan de bestaande wensen tegemoet te komen, werd het voorstel tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. SUBSIDIE KINDERUITZENDING Zoals gebruikelijk verzette de heer dr. G. W. Overdijkink (CH) zich ook thans weer tegen het voorstel van B. en W. om aan de Vereniging tot uitzending v&n Zwakke Katwijkse Kinderen een subsidie te verlenen over het jaar 1956. Spreker achtte de kaspositie van dien aard .dat zonder overheidssubsidie kan worden gewerkt. De heer C. Pronk (CH) wees er echter op dat het verlies van het gemeentelijk subsidie tevens inhoudt dat ook de provincie geen bijdrage meer verleent. Dit zou voor de vereniging funest zijn. De heer J. N. Ouwehand (CH) was het hiermee eens en betoogde dat de vereniging, omdat zij alle ver- pleeggelden bij voorschot moet voldoen, over ruime kasmiddelen moet kunnen beschikken. Ook dit voorstel werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan vaard. KASGELDLENINGEN. Het voorstel om het maximum-bedrag waarvoor in 1957 kasgeldleningen mogen worden aangegaan te verhogen van f2.000.000.tot f3.500.000.werd zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Omdat echter de goedkeuring van dit besluit nog wel enige tijd op zich zal laten wachten en de behoefte aan kas gelden zeer dringend is, verzochten B. en W. de raad .staande de vergadering, onmiddellijk een besluit te nemen tot het aangaan van een kasgeldlening ton bedrage van f 650.000.tegen een rente tfan 5%, op te nemen per 1 mei a.s. voor de duur van vier maanden. De commis sie voor de financiën had te kennen gegeven hiertegen geen bezwaren te hebben. Zonder hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. INTREKKING VERKOOP INDUSTRIETERREIN. Het voorstel tot intrekking van het besluit van 28 april 1955 inzake de v—.- koop van industrieterrein aan de berg- haven aan de N.V. Visserij „Kennemer- land" ontlokte de heer mr. J. van der Plas (AR) de vraag in hoeverre de ge meente door rentederving schade door deze transactie had geleden. De voor zitter kon hem echter gerust stellen door te verklaren dat de N.V. vrijwillig tot en met het derde kwartaal van 1956 rente had vergoed en dat ook de ver wachting gewettigd was dat ook voor de resterende tijd de rentevergoeding zal worden voldaan. Het voorstel werd daarna eveneens z. h. st. aanvaard. RONDVRAAG Bij de rondvraag verzocht de heer N. J. van Duijvenbode (CH) te worden ingelicht omtrent de plannen tot de bouw van een zandwininstallatie voor de Katwijkse kust. Zowel in het belang Geen resultaten voor Leidse „Vita Nova"" De Provinciale Commissie ter Bevordering van de Rundveefokkerij in Zuid- HoIIand heeft donderdag te Rotterdam haar centrale premiekeuring gehouden voor de Zuidhollandse stieren van het zwartbonte Fries-Hollandse veeslag. De jonge garde, de enterstieren, was zeer overwegend in de provincie zelf ge fokt; van de oudere stieren kwamen verre de meeste uit Friesland, enkele uit Drente,terwijl een viertal oudere stieren en drie drie-jarige in Zuid- Holland zelf gefokt waren. Südhoekster Piet Eduard, van „Vita Nova", goed typisch geheel met mooie horens, heel weinig minder dan de reserve-kampioen. 3B werd hier de Friese Langwarder Wiersma 7, v. Smits 23. van „Vita Nova", iets enkeier en met niet te geprononceerde stierenbenen, wel een mals geheel (produktieve groot moeder). Bij de oudere twen terstieren werd een tweede prijs toegekend aan de Drentse Anton, v. Annetti's Adema (v. Anna's Ad. pref.) van J. v. d. Lip te Ter Aar, een goed typisch geheel dat wat ont sierd werd door een gebroken hoorn. De oudere enterstieren, een goede rubriek, goede robuuste, voldoend edele stieren waarvan vier verdiend een eer ste premie kregen met. als gemeld, de thans Leidse Ceres als allereerste, telden ook vier tweeden, waarvan 2B werd de Friese Lieu we, v. Lutke Eduard (Anna's Ad. lijn) van „Vita Nova", een goed gelijnde knaap. 2C werd Frans, v. Klaas (v. Anna's Ad. pref.) f.e. W. J. Oltshoom te Leidschendam, stier met zware benen die iets vlakker kan. 2D werd weer één van „Vita Nova", de Friese Linse, even als Lieuwe door Lutke Eduard uit de bloedlijn Anna's Adema. Een 3de prijs kreeg Leen v. Zoetermeer, v. Jelsumer Keizer Athleet (no. 1 der ouderen, vorig jaar, menen we, kampioen) van J. C. v Dorp en Zn. te Zoetermeer. Deze kan wat meer adel hebben. Eveneens een derde prijs kreeg de Noordhollandse Leentje's Adema. v. Adema 21 v. d. Woudhoeve pref. Ie kl-, van A. C. Koot te Hazerswoude, in de klasse der jongste enterstieren. We zien van meerdere stieren de afstamming teruggaan op de preferente Friese stamvader Anna's Adema, welke stier, ook in andere provincies, nogal veel invloed heeft op de hele fokkerij. De meeste dezer oudere stieren zijn van de k.i. verenigingen waarvan .Alblasserwaard en Vijfheerenlanden" te Hoornaar, „Vita Nova'- te Leiden en .Gouda en O." de grootste zijn. Het was wel vooral de eerste. Hoornaar die succes had door in drie van de zes rubrieken de allereerste plaats te bezet ten met één van haar stieren. In één geval, bij de oudere enterstieren was het een Hoornaars fokprodukt dat eerste werd. n.l. Ceres, v. De Kleaster Rudolf, f.e. Gebr. Aanen te Hoornaar, doch deze is verkocht aan „Vita Nova" te Leiden; een best typische, vlakke brede en goed harmonisch gebouwde knaap, wiens keurstamboek-moeder op latere leeftijd toch wat minder produktief is gewor den. En van de oudste stieren werd allereerste een Friese van „De Horizon" terwijl de jongste enterstieren werden aangevoerd door een Vlaardings fok produkt dat naar Reeuwijk verkocht is. Kampioen werd de 2Vz j- Friese Freek, v. Paul Johannes (v. Rotterda Paul), reserve werd de 3 j. Friese Lena's Paul, v. Rotterda Paul, beide van Hoornaar: de eerste een zeer goed ge heel met goede onderdanen. Lena's Paul een heel mooi typische stier met wat minder achterbenen. Naast de twee andere eersten, van Hoornaar en De Horizon, deed voor het reservekam pioenschap ook mee no. 2 der oudere twen terstieren, de Drentse Vasco, v. Bernard (v. Anna's Adema pref.), van L. v. Schaik te Woerden. Van de oudere stieren werd IC de goede, goedsoortig, malse bijna zevenj. Wetoens Teatske's Adema, v. Meibloem Ad. (v. Anna's Ad. pref.), Friese van „Vita Nova" te Leiden. De drie-jarige reserve-kampioen werd in zijn klasse als 1B gevolgd door de Friese Peanster Eduard, kleinzoon van sprekers ingaande, zeide dat ook B. en van de badplaats als voor de veiligheid Nicaragua (loet een invasie in Honduras Troepen van de nationale garde van Nicaragua zijn nabij de kust van de Caraïbische Zee Honduras binnenge vallen. De eenheden zouden enkele kilometers op Honduraans grondge bied zijn doorgedrongen. De regering van Honduras heeft een krachtig pro test tegen deze actie tot Nicaragua gericht. Een oud grensgeschil tussen beide Middenamerikaanse staten vlamde reeds in februari weer op, toen Honduras een departement langs de grens schiep, dat gebied zou bevatten, dat door Nicaragua werdt opgeëist. Amerika, dat de ernst van de situatie inzag, deed een beroep op de beide landen om provocerende acties te vermijden. Amerikaanse olie maatschappijen hebben geprospecteerd in de buurt van het betwiste gebied en dat kan mogelijk de oorzaak zijn ge weest van de plotselinge belangstelling van beide landen voor deze streek, na dat zij gedurende een halve eeuw een vrijwel vergeten gebied was geweest. De drie leden van de militaire junta, die Honduras regeren, zijn met onbe kende bestemming vertrokken, maar men vermoedt, dat zij naar het inva- siegebied zijn gegaan. Alle vliegers van de luchtmacht van Honduras hebben order gekregen zich onmiddel lijk te melden. „Gekwetste gevoelens" Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag verklaard, dat „de gevoelens van de Indonesische re gering en het volk ten zeerste zouden worden gekwetst" door een bezoek van de Australische minister-president, Robert Menzies, aan Nederlands Nieuw-Guinea. De woordvoerder doel de op persberichten, dat Menzies een beleefdheidsbezoek van twee dagen aan Nieuw-Guinea zal brengen voor dat hü van zijn huidige reis door een aantal Aziatische landen naar Austra lië zal terugkeren. Het in de Nederlandse taal verschij nende bl^d „Nieuwsgier" schrijft van daag, dat de regering de Indonesische ambassadeur in Australië dient terug te roepen, indien het hezoek van Menzies aan Nieuw-Guinea doorgaat. „Ons natio naal prestige staat op 't spel", aldus het blad. bij het baden in zee beval spreker B. en W. aan alles in het werk te stellen om de uitvoering van deze plannen te voor komen. De overige voorstellen, waarvan wij in ons blad van jl. woensdag reeds een uitvoerig overzicht gaven, werden alle zonder bespreking en zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Te ruim half tien sloot de voorzitter de vergadering. 1 Meer stemmen voor stoppen kernproeven Sterke radio-activiteit in China uit Siberië Het aantal stemmen, dat zich ver heft tegen het nemen van proeven met atoomwapens, wordt steeds veel- vuldiger. Zo heeft b.v. de voorzitter van de Westduitse Bondsdag. Eugen Gerstenmaier, tegen een verslaggever gezegd, dat hij er voorstander van is, dat alle Navolanden de proeven met atoomwapens stopzetten, zodat de Sovjet-Unie geheel alleen de verant woordelijkheid zal dragen voor de schade, die de wereld tengevolge van radio-activiteit zal lijden. Voorts heeft ook het Britse medische tijdschrift „The Lancet" er gisteren op aangedrongen bij de Britse regering om de komende atoomproeven in de Stille Oceaan niet door te laten gaan. Het blad wijst nadrukkelijk op het gevaar van de radio-activiteit. Dat een derge lijk gevaar niet denkbeeldig is, blijkt wel uit de bekendmaking van Radio Peking, die gisteren liet weten, dat de de lucht boven uitgesterkte gebieden in het noorden van communistisch China o- het ogenblik sterk radio-actief is. De omroep spoorde in opdracht van de Chinese minister van Gezondheid de luisteraars aan geen fruit en groenten te gebruiken alvorens deze eerst in ko kend water te hebben afgewassen. Het radiostation voegde eraan toe, dat deze radio-activiteit uit Siberië kwam Desondanks heeft Radio-Moskou com mentaar geleverd op de Zweedse reactie op de oproep v Albert Schweitzer om de kernproeven te staken. Volgens Radio- Moskou zouden bepaalde Zweedse kringen bevreesd zijn, dat de oproep van Schweitzer het voor hen moeilijk zal maken om voort te gaan met de propaganda voor de atoomproeven. Deze vrees zou tot uiting zijn ge komen in de poging van „Svenska Dagbladet" om de vredesoproep van Schweitzes te bagatelliseren. De spreekbuis van het Kremlin besloot: „Svenska Dagbladet" is geïrriteerd, omdat de oproep van Schweitzer in de lijn ligt van de Russische poli tiek Protest-commissie van Afdeling Leiden KNVB Gisteravond heeft de protestcommissie van de Afdeling Leiden van de KNVB twee door Alphen ingediende protesten tegen beslissingen van de scheidsrechter in de wedstrijd Alphen (2)—Oegstgeest (uitslag 01) afgewezen o.m. op grond van het feit, dat de scheidsrechter te recht de speeltijd van die wedstrijd heeft verlengd voor enkele onderbrekin gen. Zoals bekend is het enige doelpunt in die wedstrijd juist in deze laatste minuten gevallen. Het verzoek van de vereniging „Wou- brugge" voor herzi n ng van het pro te- Op de scheepswerf van De Vr Lentsch te Amsterdam wordt ha gewerkt aan de voltooiing van jacht voor Prinses Beatrixd Groene Draeck. Thans is men be gonnen met de binnenbekleding. Conferentie te Djakarta Van commandanten en gouverneurs President Soekamo heeft vandaag i het paleis in Djakarta de conferentie van militaire commandanten en gou verneurs uit geheel Indonesië geopend. De militaire en civiele leiders zullen bespreken hoe de bepalingen van de noodtoestand, de vorige maand door Soekamo afgekondigd, ten uitvoer kun nen worden gelegd. Slechts één militai re commandant, overste Ahmad Hoes sein van Midden-Sumatra, was afwezig, toen Soekamo zijn openingsrede uit sprak. Soekarno zeide, dat de „toenemende bureaucratie" een van de voornaamste omstandigheden is. die de goede betrek kingen tussen de centrale regering en de buitengewesten belemmert. Deze moet uit de weg worden geruimd; cor ruptie en smokkel moeten onmiddellijk ophouden. Soekamo verklaarde voorts, dat goede wil en verdraagzaamheid en een geest van samenwerking dient te bestaan tus sen de centrale regering en de provin cies in het belang van de nationale op bouw. Project van dertig miljoen gulden Nieuwe Coltex-platformer officieel in gebruik (Speciale berichtgeving) Meer dan 30 miljoen gulden heeft de nieuwe installatie gekost, welke gister middag op de Caltex raffinaderij in Pernis door de heer Van der Kwast, directeur-generaal voor Handel en Nqverheid in gebruik is gesteld! Veel meer dan voorheen vragen de autorijders over heel de wereld tegen woordig naar hoogwaardige benzine, dat wil zeggen: brandstof met een hoog octaangetal, en om daaraan tegemoet te komen is enige jaren geleden de „super-benzine" aan de markt gebracht; die sindsdien aan talloze pompen te verkrijgen is. Het streven naar betere kwaliteit zowel als naar grotere produk- tie heeft zich inmiddels echter voort gezet en de thans in gebruik genomen Caltex-installatie (een zogenaamde „platformer") bedoelt daaraan tegemoet te komen. Het sinds gisteren door de Caltex toegepaste proces wordt in Amerika bereids op ruime schaal toegepast. Voor Nederland is het evenwel nieuw en de heer Van der Kwast heeft dan ook „Caltex-Nederland" namens de overheid warme hulde gebracht voor haar initia tief. 0 Terreurgolf op Celebes 150 PERSONEN GEDOOD Bij een golf van terreur, ontketend door benden van de Daroel Islam, zijn onlangs op Zuid-Celebes 150 personen gedood, aldus een officieel legerrap- port. De Indonesische kranten meldden, dat een militaire woordvoerder in Ma kassar, de hoofdstad van Celebes, had medegedeeld, dat ook honderden dor pelingen uit hun woningen het oer woud zijn in gejaagd door de terro risten. De 5.000 rebellen, leden van de buiten de wet gestelde Daroel Islam-organisa- tie, die door middel van terreur al zeven jaar tracht een islamitische staat in In donesië te vestigen, hebben hun bende activiteiten in de afgelopen weken ver hoogd. Volgens de militaire woordvoerder werden de dorpelingen onder dreige menten hun huizen uit gejaagd en moch ten zij geen voedsel meer leveren aan de steden. ISLAMITISCHE ONDERWIJZERS EISEN AFTREDEN REGERING De vereniging van islamitische on derwijzers in Sumatra heeft vandaag een verklaring uitgegeven, waarin er bij het huidige noodkabinet op aan wordt gedrongen zjjn mandaat aan Soekarno terug te geven, omdat Hatta niet is geraadpleegd bjj de samenstel ling daarvan. De verklaring werd uitgegeven nadat vertegenwoordigers van de vereniging een onderhoud hadden gehad met mi nister-president Djoeanda tijdens diens reis door Sumatra. van deze vereniging, ingediend na afloop van de wedstrijd tegen TAVV, kon de commissie niet inwilligen, omdat naar mening van de commissie geen nieuwe gezichtspunten naar voren waren ge bracht. De beslissingswedstrijd tussen Oegst geest en TAVV wordt vermoedelijk c het RCL-terrein gespeeld. De datum nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9