Drie schooljubilea in Voorschoten School met den Bijbel 25 jaar STADSNIEUWS Kinderen van „Ons Eiland" speelden in de Schouwburg Komeet in Leiden waargenomen VRIJDAG 26 APRIL Eveneens zilveren jubileum van <le heer G. C. Verrips en mej. W. Chr. Wientjes Het was gisteren een blijde dag voor de „School met den Bijbel" aan de Wijn gaarden laan te Voorschoten. Er waren niet minder dan drie jubilea te vieren. In de eerste plaats betrof het het zilveren jubileum van de school zelf, die gis teren voor 25 jaar werd geopend. De heer G. C. Verrips werd toen aangesteld als hoofd en mejuffrouw W. Chr. Wientjes werd onderwijzeres. Beiden vierden dus eveneens hun zilveren jubileum. Talrijke geondigden onder wie, de in specteur van het chr. nationaal onder wijs, dr. H. Schilp, burgemeester C. J. van der Hoeven en ds. J. C. Houtzagers, die van 1929 tot 1949 de geref. kerk van Voorschoten diende, vulden gistermiddag de hal van het Cultureel Centrum, waar de jubilea werden herdacht. Allereerst werd het woord gevoerd door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer G. H. van LeeuVen, die er op wees dat er 25 jaar geleden ook reeds een christe lijke school was, waarin hervormden en gereformeerden samen werkten. Deze samenwerking bevredigde geen van beide partijen, en daarom besloot men in vol komen harmonie uit elkaar te gaan. Zodoende werd de School met den Bij bel opgericht, op grondslag van de be lijdenisgeschriften der Geref. Kerk. De goede samenwerking met de hervormde school is gebleven, hetgeen o.m. tot uit drukking kwam in de stichting van een chr. ulo-school. De heer Van Leeuwen ging in het kort de verschillende muta ties na, die in het bestuur hadden plaats gehad. DRIE PERIODEN De geschiedenis van de school kan verdeeld worden in drie tijdvakken, al dus spreker. De eerste periode is die van 1932 tot 1940, de tijd van malaise en werkloosheid, die ook in de school merk baar was. De tweede periode van 1940 1945 was uiteraard zeer moeilijk. Na 1945 begon de tijd van welvaart, die voor de school, o.m. tot uitdrukking kwam in de bouw van twee nieuwe lo kalen. Er zou nog zeer veel te zeggen zijn over de geschiedenis van onze school, aldus spr., maar dan zou men een hele middag kunnen vullen. Zuid-Afrikaanse studenten bezochten De Waag Hedenmorgen heeft een aantal Afri kaanse studenten onder auspiciën van de NZAV een bezoek gebracht aan het Waaggebouw. Nadat een partij Goudse kaas op ou derwetse manier gewogen was. begaf het gezelschap zich naar de kamer van de directeur van de Markt- en Haven dienst, De heer M. Weima heette allen har telijk welkom in de universiteitsstad Leiden en in deze historische kamer waar 300 jaar geleden Boerhaave nog college heeft gegeven. Hierna verteld de heer P. F. Vergeer het een en ander over het bereiden van Goudse en Leidse kaas op de boerderij. De heer K. Adema. zuivel-technicus uit Den Haag betreurde het ten zeerste, dat het aantal boeren, dat nog kaas op de boerderij bereidt, zeer stork terug loopt. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de boerderij van de heer Van Vliet te Voorschoten, waar men in de gelegenheid werd gesteld met dit ou derwetse. doch nog steeds levendige be drijf nader kennis te maken. DELFTSE LEGER DES HEILS KORPSKADETTEN KOMEN NAAR LEIDEN De samenkomsten van het. Leger des Heils dragen zondag een bijzonder ka rakter. Een tiental Leger des Heils korpskadetten van het korps Delft, komt naar Leiden voor assistentie in de samenkomsten van het plaatselijke legerkorps. De leiding berust bij de bevelvoerend officier van het Leger des Heils te Lei den. Sr. Kapitein A. de Graaf. De korpskadetten van Leiden assiste ren zondag in het Delftse legerkorps. PRO JUVENTUTE RIJNLAND Onder voorzitterschap van mr. H. R. Goudsmit kwam gisteravond het be stuur van Pro Juventute Rijnland in het Federatiegebouw aan het Gerecht bijeen met een aantal medewerkers. In een tweetal vacatures, ontstaan door het bedanken van mr. J. C. de Vroom en mevrouw Van Dijk werd voorzien door de benoeming van dr. Hugenholtz jr. uit Oegstgeest en kapitein De Graaf van het Leger des Heils. De functie van secretaris blijft voorlopig nog onbezet. Het jaarverslag gewaagde van een toenemend aantal- bemoeiingen met ge zinsvoogdijen, Er valt over het alge meen een verschuiving naar de beter gesitueerde gezinnen te constateren. Medegedeeld werd dat vermoedelijk nog in dit jaar het pand aan de Heren gracht zal worden betrokken, waarin niet alleen het bureau zal kunnen wor den gevestigd, maar waar ook ruimte beschikbaar is voor het clubhuiswerk. De werkzaamheden hebben zich zo danig uitgebreid dat er thans twee vol ledige krachten in dienst zijn. Tot besluit werd de film „De paraplu" vertoond van de Stichting Pro Juven tute te Arnhem, welke werd ingeleid met overlezing van een toespraak van de Arnhemsee kinderrechter, mr. Van Houten. PRACHTIG WERK Thans moeten wy ook aandacht be steden aan de jubilea van de heer Ver rips en mej. Wientjes. Toen de school werd gesticht kwamen beiden van de andere school over, en het bestuur heeft van deze benoemingen nooit spijt gehad. Zij hebben zich volledig gegeven aan het onderwijs, het mooie De jubilarissen tijdens de officiële bijeenkomst, gistermiddag. V.l.n.r.: mej. XV. Chr. Wientjes. mevr. en de heer G. C. Verrips en de voorzitter van het bestuur, de heer G. H. van Leeuwen. (Foto LD./Van VHtet) maar moeilijke werk, dat de inzet van de gehele persoon vraagt. Het school bestuur is U zeer dankbaar voor al Uw werk, aldus spr. Als aandenken aan deze dag bood spr. aan beide jubila rissen een schilderij aan. Reeds eerder hadden mevrouw Verrips en mej. Wientjes bloemen ontvangen. Na de heer Van Leeuwen spraken o.m. nog burgemeester Van der Hoeven en ds. Houtzagers, die allen hun gelukwen sen aanboden en hun waardering uit spraken voor het werk van de beide ju bilarissen. Na dit officiële gedeelte had een druk bezochte receptie plaats, terwijl in de avonduren een bijeenkomst werd gehouden voor de oud-leerlingen. LEIDERDORP „DE RIJNKLIEVERS" Wedvlucht vanaf Duffel; afstand 117 km. In concours 218 duiven. Gelost 9 uur met z.o. wind. Eerste prijswinnaar kwam binnen om 10.34.37 uur; laatste duif om 10.43.06 uur. De uitslagen luiden: C. Onderwater 1; Kruyers sr 3; Rooda 6; N. vorst 10. A. Hendriks 2, 5, 8; J. M. Jongeleen 4, 7; A. Reyerse 9; D. Hoger- VOORSCHOTEN Programma Koninginnedag Maandag 29 april 1957 worden de feestelijkheden om 18.45 uur geopend met een taptoe, waaraan mödewerken de plaatselijke sport- en harmoniever- enigingen. Vanaf het Raadhuis gaat de route door bijna het gehele dorp met als eind punt het plein van het Cultureel Cen trum. waar de stoet ongeveer19.30 uur zal worden ontbonden. Om 2015 uur wordt in het Cultureel Centrum een cabaret voorstelling gegeven door ,.Het Haarlems Radio Cabaret". Dinsdag 30 april 1957 om 8 uur kon digen herauten van de Landelijke Rij- vereniging „Koningin Emma" met trom petgeschal vanaf de toren het eigenlijke Koninginnefeest aan. Om 9 uur start de versierde optocht van alle schoolkinderen (2421) richting Voorstraat waar om ongeveer 9.30 uur na een toespraak van de burgemeester door de kinderen een zanghulde ge bracht zal worden, waarna ze in groepen afmarcheren naar het Cultureel Cen trum en het Marine Opkomst Centrum teneinde de gebruikelijke traktaties in ontvangst te nemen en te genieten van diverse kindervoorstellingen. Voor de volwassenen staan niet minder dan 4 puzzel-ritten op het programma, te be ginnen met de traditionele puzzelrit voor wielrijders om 9.30 uur. voor auto'» en motoren om 13.30 uur en tenslotte een puzzelrit voor bromfietsen eveneens te beginnen om 13.30 uur. Om 14 uur komen dan de kinderen weer aan bod niet zeer gevarieerde kin derspelen te houden op de speelweide bij het mooie Burgëmeester Berkhout- park. In de knusse Voorstraat worden om 13.45 uur met de volksspelen begonnen, bestaande uit touwtrekken voor ploegen van 4 man, het aloude kuipje steken voor dames en heren en tenslotte een komische wedstrijd met hindernissen voor dames en heren. In de met bloeiende prumusbomen omzoomde W. de Zwijgei-laan vindt om 14.30 uur het ringrijden met tilbury's plaats. De sportraad organiseerde een Singel loop; start om 15.30 uur bij het gemeen telijk sportpark. Op het terrein sportpark vindt om 17.15 uur een voetbalwedstrijd plaats tussen Devjo en een combinatie van SVLV en Rouwkoop. Vanaf 20 uur speelt op het plein voor Cultureel Centrum de Tiroler Kapel „Die Alpen Freunde". De kermis heeft een plaats gevonden tegenover het Cultureel Centrum hoek Prins BernhardlaanMarijkelaan. Auto „Goed-zo" actie Adjudant Schoonbeek van de Rijks politie heeft deze week in de „Goed-Zo" actie de hoofdprijs (een auto) gewon nen, met de slagzin „Wat samenwerking toch vermag, dat zien we straks aan het eindbedrag". De auto zal zaterdagmiddag om 3 uur worden afgeleverd. Druk bezochte receptie van SVLV In „Het Wapen van Voorschoten" hebben gisteravond zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid het be stuur en de spelers van het eerste elftal van de R.-K Sportvereniging SVLV bij het behalen van het kampioenschap van de afdeling Leiden van de KNVB en de daaraan verbonden promotie naar de vierde klasse van de KNVB te compli menteren. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven, wet houder de Graaff en de gemeentesecre taris, de heer J. de Bres vertegenwoor digden het gemeentebestuur. Voorscho- tens eerste burger sprak naast zijn ge lukwensen de verwachting uit, dat spoe dig een verdere promotie in de KNVB zal volgen. De heer Biegstraten van de N.K.S. wese op het fraaie resultaat van het elf tal en prees daarbij de goede geest in de gehele vereniging. Vervolgens sprak mr. De Jongh, voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB, die wees op het volhouden van het elftal na de inzin king, volgende op de aanvankelijke suc cesvolle start in de competitie. Dank zij dit taaie volhouden kan SVLV zich thans kampioen noemen en volgend seizoen in de oude vertrouwde omgeving van de KNVB terugkeren. De heer J. v. d. Linden sprak namens de Sportraad van Voorschoten: ook hij bracht vooral hulde aan het elftal, dat deze promotie tot een feit gemaakt heeft. Van hun belangstelling voor dit ge beuren gaven o.m nog blijk dokter F. J. M. Tonino. vertegenwoordigers van de sportverenigingen uit Voorschoten, Lei den en de afdeling Leiden van de KNVB. De Leidse Scheidsrechtersvereniging, het R -K. Kerkbestuur, de oud-G A. prof. A. J. van Oosterom; schriftelijke gelukwensen waren o.m. ontvangen van de oud-geestelijke adviseurs Perquin, Duivenvoorde en Wiemers. terwijl tevens tientallen bloemstukken de zaal versier den en tot een ware bloementuin had den herschapen. De voorzitter, de heer L. J. van den Aken, sprak tot allen woorden van dank voor de aangeboden gelukwensen Hij weet het behaalde resultaat vooral ook aan de vriendschap in het elftal en in de vereniging. Wederom met veel succes Het ls zo langzamerhand gewoonte geworden, dat de kinderen van de populaire en bijna 400 leden tellende speeltuinvereniging „Ons Eiland" zich eens in het in de Schouwburg presenteren. Met zang, dans en spel trachten zy dan en ovcr het alge meen met veel succes de ouderen gedurende enkele uren aangenaam bezig te houden. Zo ook gisteravond. De Schouwburg was uitstekend bezet toen de voorzitter van „Ons Eiland", de heer B. Broers, allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder wethouder J. C. van Schaik. de echtgenote van de be schermheer der vereniging, de heer H. de Koster, dr. K. Reitsma. de heer Steinbach van de Leidse Jeugd Actie, vertegenwoordigers van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, afgevaardig den van verschillende zusterverenigingen en de gasten uit Amsterdam. Evenals andere jaren werd het met zorg samen gestelde programma ingezet met het optreden van de dansclub „Door Ritme Lenig". Na een aardig volksdansje van de jongeren kwamen de oudere meisjes met het Sylvia Ballet van Delibes uit stekend voor de dag, terwijl men voor de kleintjes muziek van Offenbach had uitgekozen. Dp dansjes waren alle door mevr. E. SievalHooidonk ingestudeerd. .Jammer dat de weergave van het geluid I veel te wensen overliet. Een volgende j keer zal men ongetwijfeld ook daar rekening mee houden. Hoogtepunt van de opvoering van het kindertoneelspel in vier bedrijven „Er loopt door 't ge hucht". „De vrolijke kabouters" waren voor deze gelegenheid in kleurige kostuums gestoken en speelden tegen een achtergrond van weelderige décors. Hoofdpersonen in dit spectaculaire stuk waren de immer opgewekte en lieve Astra en de door jaloezie verteerde Atra. Het boze plan van Prinses Atra om haar zuster uit de weg te ruimen wordt dank zij de hulp van de toverheks Anneke-tanneke verwezenlijkt, maar vanzelfsprekend volkt ook in dit geval de straf op de zonde. Alles loopt "ten slotte nog goed af en groot is de vreug de wanneer eindelijk de tijh aanbreekt waarin beide Prinsessen zusters in de ware betekenis van het woord zullen zijn. Alle jeugdige spelers en speelsters deden hun uiterste best om er een ple zierige voorstelling van te maken en dat is op zich zelf al een grote verdien ste. Het toneel stond onder leiding van mevr. A. VerbiestSchlagwein. Zij tot slot nog vermeld, dat het Leids Kamer orkest onder leiding van de heer J. Trouwee muzikale medewerking verleen de en dat het aan blijken van waarde ring na afloop van dit geslaagde kin derfestijn niet heeft ontbroken. De bouw van 7 herenhuizen aan de Johan Willem Frisolaan worden voor eigen rekening gebouwd door het Bouw etn onderhoudsbedrijf A. J. van Ros sen te Den Haag, zodat geen gunning plaats vond. WARMOND Jubileumavond Prof. Ver. brandstoffenvoorziening In hotel De Stad Rome is op feeste lijke wijze het 25-jarig bestaan gevierd van de Protestantse Ver. voor brand stoffenvoorziening. De leiding van de vergadering berustte bij de heer J. Dek ker, die zich in zijn openingswoord ver heugde over het feit dat de vereniging thans 75 leden telt, hetgeen vooral te danken is aan het harde werken van de secretaris-bode, de heer G. Terbeek. Nadat de heer Dekker een overzicht had gegeven van de afgelopen 25 jaar, gaf hij het woorii aan de penningmeester, de heer C. v. d. Heiden, die de finan ciële stand van zaken kenschetste. Daar na kreeg de feestcommissie gelegenheid te laten zien wat zij had voorbereid. De spelen bestonden uit kaarten, sjoelen en een paarden-race. Voordat hieraan be gonnen werd, vond eerst een huldiging plaats van de heren C. v. d. Heiden en W. Roest, die 25 jaar lang in het be stuur zitting hebben gehad alsmede van de heren D. v. d. Bent. K. v. d. Struis en Roest, die 25 jaar lid zijn geweest. Hun werd uit waardering een doos siga> ren aangeboden. Hierna werd een aan vang gemaakt met de spelen, waarvan de uitslagen waren: klaverjassen: le prijs K. Brugman, 2e prijs C. Ouwehand, 3e prijs J. A. Buntsma, 4e prijs G. Ouwe hand; kruisjassen: le prijs T. de Vogel, 2e prijs J. Roest, 3e prijs W. v. Leeu wen, 4e prijs mevr. v. Leeuwen; sjoelen: le prijs mevr. v. d. Bent. 2e prijs mevr. Roest, 3e prijs mevr. Mulder. 4e prijs mevr. Postma. 5e prijs mevr. A. Roest- Schrier; paarden-race: le prijs mevr. C. Roest-Verschuur, 2e prijs mevr. Tijsen, 3e prijs mevr. Buntsma, 4e J. Tijsen. De prijzen die uit brandstoffen en levens middelen bestonden, werden door de heer Dekker uitgereikt, waarna hij de avond het was intussen reeds laat geworden sloot. WASSENAAR „Om Zijnentwil" FEESTAVOND O. EN O. Het bestuur van de Buurtvereniging Oostdorp en Omgeving heeft op dinsdag, woensdag en donderdag voor de leden in het Verenigingsgebouw feestavonden georganiseerd. Op de eerste avond wa ren aanwezig de wethouders mr. dr. J. Hazenberg en K. Huibregtse met hun dames, de adjunct-directeur van ge meentewerken, raadsleden, vertegen woordigers van Excelsior, de Oranjever eniging en de zusterverenigingen Kerke- hout en Deyleroord. Op de avond van woensdag gaf burgemeester S. baron van Wijnbergen van zyn belangstelling blijk, waarover de voorzitter, dc heer W. J. P. Peters, zijn grote voldoening te kennnen gaf. Een gezelschap van leden uit de ver eniging voerde telkens onder leiding van de heer H. Moerkerken en P. Vermeulen op de comedie van vaderliefde en ijdel- heid „Om zijnentwil". De vertolking was uitstekend, zoals ook te verwachten was, want reeds eerder verdiende het gezel schap op het toneel zijn sporen. De vele aanwezigen op de drie avonden hadden volop gelegenheid tot vrolijkheid, terwyl er in het spel toch ook enkele momen ten waren, welke tot nadenken stemden. Het Zuiderpark Ensemble vulde de pauzes op met goede muziek. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn. Tuinbouwstudiedub bijeen Gisteravond hield de Tuinbouwstudie dub Wassenaar een ledenvergadering in de bovenzaal van café „De Groot. De voorzitter, de heer A. den Haan, opende mét een welkom, speciaal aan het adres van de heer H. Schipper uit Noordwijk, de spreker voor die avond. Na het voorlezen van de notulen deel de hij in verband met het daarin ver meldde mee, dat de bloembindcursus geen doorgang zal .hebben. Hierna was het woord aan de heer Schipper, die sprak over het onderwerp: „Sortiment en gebruik van eenjarige planten". Hij vertelde in de eerste plaats wat onder eenjarige planten moet wor den verstaan, vervolgens welke eisen moeten worden gesteld in verband met het doel, zoals voor snijbloemen, de houdbaarheid in water voor perkplan- ten, rijker en langduriger bloei, waarna hij een uitvoerig overzicht gaf van de meest aanbevelenswaardige soorten voor de bordes, de rotstuin, randen enz. Ten slotte gaf hij gelegenheid voor het stel len van vragen. Na een pauze werd overgegaan tot een wedstrijd in bloémbinden, waarvoor het materiaal aanwezig was. Rode Kruis Wassenaar heeft ruim 1700 leden In de bovenzaal van café De Groot werd een vergadering gehouden van de afdeling van het Rode Kruis met als enig punt van de agenda het uitbren gen van het jaarverslag. In dit verslag is herdacht het overlijden van dokter a. H. Bertels, die gedurende zeven jaar als colonne-commandant zijn beste krachten aan de afdeling wijdde. Dok ter J. a. J. Paulides. adviserend lid van het bestuur, werd bereid bevonden om als waarnemend colonne-commandant op te treden. De colonne telt 22 helpers en 34 helpsters, die optraden bij wed strijden. aan de strandpost en bij de autotocht voor ouden van dagen. Nieuw ingesteld is een hulppost op Clingendaal aan de Waalsdorperlaan, welke in dit centrum van sport in een behoefte voorziet. De afdeling telt thans 1702 leden te gen 1342 eind vorig jaar. een winst van rond 40 leden als gevolg van een ge voerde ledenwerf-actie. rouwstoet Aan de nationale herdenking van de in de oorlog gevallenen zal in Wasse naar weer worden deelgenomen door het vormen van een rouwstoet, welke zich vanaf de Nachtegaallaan zal bege ven langs het oorlogskerkhof aan de Schouwweg en aan de Drie Papegaaien zal worden ontbonden. jongens vielen uit boom In Duinrell vielen de 14-jarige jon gens Wim Vogels en Piet Kouwenhoven alhier uit de boom, waarin zij een hut aan het bouwen waren. Wim brak zijn linkerbeen en Piet, die zyn rug had be zeerd. raakte bewusteloos. Zij werden vervoerd naar het Academisch Zieken huis te Leiden. raadsvergadering De gemeenteraad komt woensdag avond 1 mei a.s. in vergadering byeen. voor de emmabloem De Emmabloemcollecte heeft alhier f 1340.06 opgebracht. Door sterrenwacht en amateurs De Leidse Sterrenwacht heeft gister avond eindelijk de kans gekregen om de komeet Arend-Roland waar te ne men. Tussen negen en tien uur kon tussen de wolken door de komeet vrij goed worden geobserveerd. Daarna trok de lucht dicht en was waarnemen on mogelijk. De komeet is gemakkelijk met het blote oog zichtbaar. De Leidenaars zagen een staart van een stuk of zes graden lengte, maar wellicht is bij Twee arbeiders door trein gedood Twee arbeiders in dienst bij een particuliere aannemer te Utrecht, zijn vanmorgen om kwart voor elf door de sneltrein Amsterdam Enschede, na bij ej blokpost op 3 kilometer afstand van Weesp, aangereden en op slag ge dood. D trein had drie kwartier ver traging. 104 jarige overleden In de ouderdom van ruim 104 jaar is te Bellingwolde overleden de weduwe Grietje Snater—Smeents. Zij heeft haar gehele leven te Bellingwolde gewoond. Haar man overleed in 1937 en tot be gin 1945 deed zij zelf haar huishou dinkje nog. Nadien is zij opgenomen in het gezin van verre familieleden van haar. die ook te Bellingwolde woon achtig waren. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Roelvink—De Visser, dr., Rijswijk; Jelsma—Van Aken, dr., Leid- schendam; Hannema—Meyer, zn., Se- marang. Getrouwd: Chr. J. Lubbers en I. Ger ritsen, Amsterdam; R. van der Heyden en C. Dongelmans, Rotterdam; M. A. van Rhyn en M. H. M. Tönnies, Rot terdam. Overleden: G. Fabius. m. 46 jr., Amers foort; Z. Vreydenberger, vr. 70 jr., Twello; J. G. Warffemius—Langen, vr. 97 jr.. Rotterdam; C. J. H. Ongerboer— Reineke, vr., Den Haag. NIEUWE UITGAVEN Zonder Toga. door ds. M. E. Voila. Uitg.: J. H. Kok. Kampen. Sverre In Canada, door Magnus Moen. Uit het Deens vertaald door C. W. Uten- hove-Romswinokel. Ultg.; Zuid-Hol!. Uiit- gevers Mij, Den Haag. Meisjes Kostschool, door Estrid Ott. Uit het Deens vertaald door C, W. Utenhove- Romswinckel. Uitg.: Zuiid-Holi. Uitgevers Mij. Den Haag. De vijfde trede, door W. H. van Eem- landt. Ultg.; Het Wereldvenster. Baarn. Wat deed William Foster? De laatste nacht. Twee detective romans van de au teur Jan van Gent. Uitg.: Het Wereld venster. Baarn. Geteisterd Koningschap. Onbekend tra gedies aan Europese Vorstenhoven, door J. Thorwald. Oorspr. titel ..Blut der Kö- nige", vertaald door K. Walschot. Uitg.: Ad .M. C. Stok. Forum Boekerij. Den Haag. GEHEUGENSTEUNTJE In de trein, op weg naar een plaats waar hij een recital zou geven, reali seerde de pianist Hans Henkemans zich plotseling, dat hij zijn muziek had ver geten mee te nemen. Zoals dat dan gaat, werd hij ongerust over enkele passages In een Beethoven-sonate. Wat te doen? Henkemans nam een notitieboekje en schreef de hele sonate uit het hoofd over. zonder haperen. Daarmee had hij zichzelf ervan over tuigd. dat hij die passages wél kende. Had hij later dit voorval verteld aan het aplaudisserende publiek, dan zou men hem waarschijnlijk niet geloofd hebben waarneming onder gunstiger omstandig heden de staart aanzienlijk langer. De kop of coma van de komeet is in, hel derheid te vergelijken met een ster van de tweede k derde grootte. De astrono men hopen bij beter weer nauwkeuriger metingen van de helderheid te kunnen doen en foto's te maken ter bestudering van de bouw van de staart. De komeet is het best waar te nemen in de avonduren tussen half tien en half twaalf. Ze bevindt zich dan op vijftien k twintig graden hoogte 'ussen het noord westen en het noordnoordwesten. Ze blijft de hele nacht boven de ho rizon. Om half twee staat ze laag in het noorden, tegen de ochtendscheme ring is ze in het noordnoordoosten. TWEE STAARTEN! Astronomen van het observatorium te Mount Hamilton in Californië hebben heden meegedeeld, dat de komeet Arend- Roland twee staarten heeft. Eén van de staarten is naar schatting 40.000.000 tot 48.000.000 kilometer lang; de andere waarschijnlijk 16.000.000 kilo meter. Tegen overbodig lawaai van bromfietsen (knalpot (Van onze Haagse redactie) BU het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zyn maatregelen in voorbe reiding tegen het overmatig lawaai, dat bromfietsen kunnen veroorzaken. Om hiertegen te kunnen optreden zal een wijziging van het verkkersreglement nodig zyn. Een commissie heeft deze kwestie in studie en zal naar kan worden verwacht binnenkort een voorstel aan de minister doen om dit overbodig lawaai strafbaar te stellen. Het gaat hier in hoofdzaak om het „scheurende" geluid, doorgaans veroor zaakt door jongelui, die met open knal- pot rijden. Tot nog toe is er geen enkele bepaling, die dit de als „wielrijders" beschouwde bromfietsers verbiedt. De afdeling geluid van de technisch- fysische dienst T.N.O. en T.H. te Delft is sedert geruime tijd bezig met het me ten van overbodig lawaai, veroorzaakt door bromfietsen. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd BEURSOVERZICHT Gereserveerde stemming Amsterdam, 26 april Tengevolge van het plotselinge opsto- men van de Amerikaanse zesde vloot naar het oostelijk deel van de Middel landse Zee, i.v.m. de zeer gespannen politieke toestand in Jordanië, heerste er op het Damrak een gereserveerde stemming. Hoewel de markt over het geheel iets lager was, kon zeker niet van een „uitverkoop" worden gesproken. Daar was de affaire te gering in om vang voor. Mede in verband met het naderende weekeinde, ging de arbitrage tot gladstellen van posities over, terwijl van publieke activiteit geen sprake was. Koninklijke Olies, die wederom iets la ger uit Amerika kwamen, openden op f 179.80, waarna nog een koers van f 180.60 kon worden bereikt, hetgeen zo ongeveer de slotprijs was. tegen gisteren f 181.00 als slotprijs. Philips slechts 1 punt lager op 275. Unilevers leden een fractioneel verlies op 389 ex 10pet. dividend. Aku's hielden zich vandaag zeer goed en bleven onveranderd. Scheepvaartwaarden moesten over de gehele linie circa 1 punt prijsgeven. Staatsfondsen wederom lager voor de staffellening. Van de Cultures waren Amsterdam Rubber iets hoger, terwijl Delimaatschappij zich 1 procent kon verbeteren. Dividendvoorstelde Koninklijke Ne derlandse Gist- en Spiritusfabriek 9% (onv.); advieskoers: 176—178 (182%). wisselkoersen Amsterdam, 26 april Londen 10.65% —10.66%: New York 3.82% 3.82%.Mon treal 3.9874—3.99%Parijs 1.0792',— 108024; Brussel 7.55%—7 56%: Frank furt 90.62—90.67; Ziirich 86.82—86 87; Zürich (vr. frcs.t 89.21%-89.264; Stock holm 73.40%73.45%; Kopenhagen 54 77%—54.82%; Oslo 53.27%—53.32% Milaan 60.56%—60.61%; Wenen 14 62% —14 63%. Beurs van Amsterdam Vrydag 26 april ACTIEVE OBLIGATIES •'«leningen ad f.1000. koers v. heden Vorige Slotkoers Ned. '53 3% 92 92 Grootboek obl. 3% 79 Ned. '51 3% 90% 90% Ned. '53 (3%) 89 fè 89A Ned. '56 3% 894 89% Ned. '48 3% 84% 85 Ned. '54 3% 85 85% Ned. '55 I 3% 85 85% Ned. '55 II 3% 86% 86% Ned. '47 3% (3) 87 87 Ned. '37 3 83% 83% Dollarlng '47 3 94% 94ft Investeringscert. 3 91 90ft Ned. 62-64 3 90ft 90% Cert. NWS 59 58 Indie '37 A 3 87% 87% Grootboek '46 3 85% 85% ACTIEVE AANDELEN Clt. Han dl. en Ind. B 40 40 Nat. Handelsbank 102% 102% Ned. Handelsmij. 167% 165% Amst. Rubber 76% 77% Deli Mij.en (Ver.) 93% 94% H.V.A91% 91 Java Cult50 49 Senembah 67 66% Vorstenlanden 25% A.K.U189% 190% Berkel's Patent (v.) 187 187 Calvé Delft cert. 315 313 Kon. Pap. v. Gelder 202% 180%exd. Hoogovens cert305 299 Möller en Co. N.B. 355 360 Ned. Kabelfabr283 282 Philips 277 275% Philips pref145 145 Unilever400',- 389%exd. Wilton Feyenoord 252% 249 Biliton 2de r237% 236 Dordtse Olie gew. 893% 897% Kon. Olie (f 20.— 181 50 idem (50 k f. 20.—180 90 180 65 Holl. Amer. lijn 176% 176 Java China Paket... 185 187 Kon. N. Stoomboot 156% 155% K.P.M168 167 Ned Stoomv. Mij. 197% 196% v. Ommeren cert. 286% Kon. Rott. Lloyd 174% 173 Ned. Scheepv. Unie 182% 182% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 90 Den Haag 1937 I 3 93 Leiden 1947 92% R'dam '37 - 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 98 Premieleningen A'dam '33 99 L 99 A'dam '51 2% 86% 87% A'dam '56 I 2% 83 A'dam '56 II 2%100 99 Eindhoven '54 2% 83 83% Enschede'54 2% 84 84% Den Haag '52 12% 92% idem II 2% 97 L 96L R'dam '52 I 2% 92% idem n 2% 92% 92' Utrecht '52 2% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 200 200% H.B.U. eert201% 200 Rott. Bank 168 169% Twentsche Bank 166% 167 Industrie Ondernemingen Albert Heyn254 B Borneo Sum. H. Mij. 66% 68 Ned. G. en Sp. fabr. 182% 180L Kon. Ned. Grofsm. 105 106 Internatio90% 90 Rott. Droogdok Mij. 615 Tieleman en Dros 7% 7% Ned. Mij. Walv.vrt. 65% 65 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 16% 17 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34ft 34% Intern. Nickel 112% 111% Anaconda 68% 67% Bethlehem Steel185% 183 Cities Service 68 68% General Motors 41% 41 Kennecott118% 118 Republic Steel 53% 53% Shell Oil 83% 84% Union Pacific 27", 26ft Un. States Steel 63% 62% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 25/4 Edelmet. Kon. AA65GB Pref. w.a. idem 69% Electrolas B 355B~ Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnijv Int. Kunststoff. Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. Van Wijk Textiel 406 113 %GB 44% 271 430 170 910! 79% 69% 358 407 (4% 271 420 172GB °3

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7