Jordaanse hoofdstad Amman maakt doodse indruk na uitgaansverbod WEERBERICHT Militairen hebben de macht in handen Syrische president eerst in Caironu in Arabië GEMINDERDE NYLONS 1. 98 Tegenstrijdige uitlatingen van Moskou over Duitslands eenheid 23.000 tulpen uit Lisse en Hillegom voor het défilé op Koninginnedag 96ste jaargang VRIJDAG 26 APRIL 1957 No. 29121 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur) J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 De Jordaanse hoofdstad Amman geleek hedenochtend een „dode stad" als gevolg van het uitgaansverbod, dat gisteren werd afgekon digd, toen de Koning een nieuwe, overwegend conservatieve regering vormde onder leiding van Ibrahim Hasjem. Alle politieke partijen werden ontbonden, een aantal communisten is gearresteerd op beschul diging van opruiing, de grens tussen Jordanië en Syrië is opnieuw gesloten en de telefoonverbindingen tussen beide landen zijn verbro ken. Door de straten van Amman rijden militairen in jeeps en pantser wagens; de politie is onder leiding van het leger geplaatst. Terwijl gisteren tenminste 47 schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot uit havens aan de Franse Riviera en Italië in opdracht van het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van Defensie) met grote spoed op weg gingen naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee, arriveerde president Koeatly van Syrië onverwacht in de Egyptische hoofdstad Cairo: driemaal had hij een gesprek met president Nasser over de toestand in het Midden-Oosten in het algemeen en de crisis in Jordanië in het bijzonder. De staatslieden besloten hun activiteit te coördineren. Vandaag vertrok president Koeatly naar Saoedi-Arabië voor overleg met Koning Saoed. Hij werd vergezeld van een Egyp tische delegatie. Zoals bekend hebben Saoedi-Arabië, Egypte, Syrië en Jordanië indertijd een gemeenschappelijk Arabisch opperbevel ingesteld. Reis van Richards even onderbroken Gisteravond maakte de Ameri kaanse regering bekend, dat de spe ciale afgezant van president Eisen hower, James Richards, tijdelijk uit het Midden-Oosten zal wegblijven. Richards heeft negen landen van het Midden-Oosten bezocht en daar de leer van Eisenhower uiteengezet, blijkbaar met groot succes. Koning Hoessein van Jordanië gaf gisteren evenwel te kennen gekant te zijn te gen een bezoek van Richards tenzij Egypte, Syrië en andere Arabische landen erin zouden toestemmen hem te ontvangen. Richards heeft nu opdracht gekregen zich naar de Westduitse hoofdstad Bonn te bege ven voor nader overleg met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die van 2 tot 4 mei aldaar de vergadering van de ministerraad van de NAVO zal bij wonen. Verwacht ivordt, dat Richards zijn Prinses Wilhelmina onthult monument te Rotterdam Op 4 mei a.s. zal te Rotterdam op het stadhuisplein het monument voor de gevallenen worden onthuld. De Ko ningin heeft Haar moeder, Prinses Wil helmina verzocht haar te willen verte genwoordigen bij deze plechtigheid en namens Haar de onthulling verrichten. Ook zal de Prinses namens de Ko ningin aanwezig zijn bij de plechtigheid van de kranslegging bij het gedenkte ken ter nagedachtenis van de gevallen mariniers bij de Maasbrug. Katwijfcs motorschip bij Terneuzen gezonken Tijdens een plotseling opkomende storm is gistei-middag het 101 ton me tende motorschip Marie' uit Katwijk aan Zee, dat geladen met schelpen on derweg was naar Roesselaere in België, door overslaande golven volgelopen en gezonken in de nabijheid van de haven van Terneuzen. De 56-jarige schipper J. van der Plas, die niet kan zwemmen en zijn 27-jarige knecht C. Ouwehand, bei den uit Katwijk, raakten te water, doch werden bijtijds door de snel toevarende sleepboot „Passepartoutopgepikt. De kapitein van de „Passepartout" had, toen hij het ongeval zag gebeuren, zijn sleep losgegooid. Na op het politiebureau van droge kleren te zijn voorzien, zijn de drenke lingen in de loop van de avond huis waarts gekeerd. (Ingez. ftled.-Adv.) Bij elke weersgesteldheid: Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Eigen financiering. Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste pl atsen droog weer. Tot zwak of matig afnemende wind tussen noordoost en oost. Iets hogere temperaturen. (Opge maakt te 11.15 uur). 27 APRIL. Zon op: 5.21 uur; onder: 19.59 uur. Maan op: 4.05 uur: onder: 17.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.56 en 14.12 .u Laagwater te 9.42 en 22.09 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's zending na dit overleg zal hervat ten. Eisenhowers verklaring Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons hedenochtend: Van groot belang is de betekenis, die gehecht dient te worden aan de verkla ring, die president Eisenhower gisteren inzake Jordanië heeft afgelegd. De pre sident verklaarde namelijk, dat de Ver enigde Staten handhaving van de onaf hankelijkheid van Jordanië van wezen lijke betekenis achten voor de vrede in het Midden-Oosten. Deze verklaring dient men te zien als een verwijzing naar Eisenhowers doctrine, kortgeleden door het Congres aangenomen. Déze doctrine wenst de onafhankelijkheid en de integriteit der naties in het Midden- Oosten te handhaven. De verwijzing naar de doctrine kwam van pas, daar ed onafhankelijkheid en de integriteit van Jordanië wordt bedreigd door het internationale communisme. Koning Hoessein heeft dat zelf verklaard, doch ook zonder de verklaring des konings zou Amerika tot deze conclusie zijn ge komen. De Amerikaanse autoriteiten hebben dus te kennen gegeven, dat de omstan- heden financiële en militaire steun zou den kunnen wettigen, indien Hoessein daarom zou verzoeken. De Amerikaanse vlootbeweging naar het oosten van de Middellandse Zee kan die bereidheid tot steun nog onderstrepen. Geen hulp van V.S. nodig? De conclusie is echter beslist niet ge wettigd, dat Amerika gaarne tot een dergelijke steunactie zou overgaan. Men hoopt op redelijk goede gronden dat Eisenhowers verklaring eeit factor te meer zal zijn om een uitbarsting in het Midden-Oosten te voorkomen. Men moet daarom de verklaring van de Ameri kaanse president tot dusverre vooral zien als een morele steun aan Hoessein. De Koning van Jordanië zal, naar men in Washington hoopt, het niet no dig achten de hulp van Amerika in te roepen. Hjj beschikt desgewenst immers over de vrjj krachtige hulp van Irak en Saoedi-Arabië en deskundigen in de Amerikaanse hoofdstad nemen aan dat deze hulp voldoende zal zijn om Syrië van openlijke inmenging terug te hou den. Op dit moment is het verder zeer on waarschijnlijk dat Egypte gewapend zal optreden tegen Jordanië. Egypte is im mers zeer verzwakt en heeft bovendien geen gemeenschappelijke grens met Jor danië. Amerika ziet er anderzijds nauw lettend op toe, dat Israël niet tot actie tegen Jordanië overgaat. Zo mogelijk zullen de Amerikanen alles doen om Israël in toom te houden, maar momen teel is daartoe geen reden daar Israël geen militaire voorbereidingen voor een actie tegen Jordanië heeft getroffen. Het grootste gevaar is wellicht, dat Hoessein de interne opstandigheid niet de baas zal kunnen worden. Slaagt de Koning er evenwel in het leger achter zich te houden, dan behoeft hij zich over de volksdemonstraties niet al te ongerust te maken. Schending van de grondwet Natsir (Masjoemi) keert zich op scherpe wijze tegen Soekarno De wet van het oerwoud sal heersen De leider van de Mohammedaanse partij Masjoemi, Mohammad Natsir, heeft president Soekarno gisteren ervan beschuldigd, dat Soe karno Indonesië naar „de wet van de jungle" leidt, door de grondwet te negeren. In een buitengewone scherpe aanval op Soekarno, verklaarde Natsir in een artikel in het partij-orgaan „Abadi", dat de vorming van het kabinet van premier Djoeanda op 9 april „een duidelijke schending van de grondwet" betekent. Hij zeide voorts, dat de Indonesische grondwet de vorming van een Nationale Raad om de regering van advies te dienen, niet toestaat. „De grondvesten van de wetten van het land zullen ineen storten en de wet van het oerwoud zal heersen", aldus Natsir. Dreigementen, insinuaties, laster en intimidatie zijn gebruikt door propagan disten die Soekarno's conceptie steunen, zeide Natsir, die eraan toevoegde, dat hij „verbaasd" was over een door Soe karno gebruikte zinsnede tijdens zjjn toernee door Japan en Bali om steun voor zijn nieuwe regering te winnen. Soekarno zeide toen dat „een grondwet is gemaakt voor de mens, en niet de| mens voor de grondwet". „Indien een dergelijke zienswijze op ons land van toepassing is, dan kan er in ons politiek en constitutioneel leven alles gebeuren", was Natsirs commen taar hierop. Hij gaf toe, dat de huidige noodtoe stand waarin Indonesië verkeert het on mogelijk maakt de grondwet tot op de letter in acht te nemen, maar „elke wij ziging van de grondwet dient te gebeu- r enonder goedkeuring van het Parle ment". Hij noemde Soekarno's zelrbenoeming tot formateur van de nieuwe regering een „politieke monstruositeit". Inmiddels is premier Djoeanda van zijn reis naar Midden- en Zuid-Suma- tra in Djakarta teruggekeerd. Aan de op het vliegveld aanwezige journalisten deelde hij mede, dat zijn bezoek tot resultaat had dat de be trekkingen tussen de regentschappen en de centrale regering „genormali seerd" zijn. Hij wilde niet zeggen welke resulta ten er verder waren bereikt. Hjj ver klaarde „dat er meer begrip is en dat de verwarring uit de weg was geruimd. De regentschappen hebben vertrou wen in de nieuwe regering", aldus Djoeanda. De aankomst van Koningin Juliana in Zaandam waar zij gisteren voor een werkbezoek vertoefde. Honder den kinderen zorgden voor een enthousiaste ontvangst. Naast H.M. ae burgemeester van Zaandam. Mr. W. Thomassen. (Inaez. Med.-AdvA Zeer mooie modetinten, alle maten BERST KIJKEN DAN KOPEN BIJ H AA RLEMMERSTR AAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliëniten. De bekende Amerikaanse zangeres Rosemary Clooney is gisteren met haar tweejarig zoontje op Schiphol aangekomen voor een kort optreden in ons land. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano. is bij Adenauers gesprek met Smirnof tegen woordig geweest. Bondskanselier Ade nauer vertelde ons, dat hij hoopt dat de besprekingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie reeds in mei zullen kun nen beginnen. Bondskanselier Adenauer sprak vijftig minuten met ambassadeur Smirnof (Van onze correspondent in West-Duitsland) Bondskanselier Adenauer heeft gisteren een onderhoud van vijftig minuten gehad met de Sovjetrussische ambassadeur in Bonn, Smirnof. De Bondskanse lier ontving Smirnof in zijn paleis Schaumburg. In politieke kringen in Bonn wordt er de aandacht op gevestigd, dat vijftig minuten vrij lang is, vooral wanneer men bedenkt, dat de beide politici bui tengewoon koel tegenover elkaar staan. Adenauer heeft de Russische diplomaat in de loop van het gesprek op twee officiële Russische uitlatingen van de laatste dagen gewezen, die lijnrecht met elkaar in strijd zijn. Dit heeft de Bondskan selier ons onmiddellijk na afloop van zjjn onderhoud op een persconferentie verteld. In mei bespreking tussen Bonn en de Soviet-Unie Welke zijn deze tegenstrijdige uitla tingen? In het officiële bulletin van de Sovjetrussische ambassade in West- Duitsland van verleden zaterdag „Die Sovjet-Union heute" („De Sovjet-Unie van vandaag") werd namelyk beweerd, dat het aanknopen van goede betrekkin gen tussen de Westduitse Bondsrepubliek en het communistische Rusland geens zins behoeven te betekenen, dat beide landen afstand doen van hun andere buitenlandse relaties. Het zal. zo werd in die Russische publikatie gezegd, de internationale spanningen zelfs erger maken, wanneer de betrekkingen tussen West-Duitsland en de landen van het Westen er op achteruit gingen. Dat was trouwens ook niet in het belang van de Sovjet-Unie. Aan de andere kant had in de brief, die Boelganin de Britse pre mier Macmillan met Pasen had doen toekomen, duidelijk gestaan, dat men slechts aan hereniging van Duitsland kon denken, wanneer de Bondsrepubliek haar thans bestaande betrekkingen met het Westen zou afbreken. Adenauer vertelde de binnen- en bui tenlandse journalisten, dat hij de uitla ting in het bulletin van de Russische ambassade alleen maar kon toejuichen, omdat daardoor onderhandelingen tus sen Rusland en West-Duitsland begun stigd konden worden. Boelganins brief aan Macmillan had echter een heel an dere toon laten horen. Daaruit was im mers gebleken, dat Boelganin Duitsland wenst te neutraliseren en dat hij eist, dat de Bondsrepubliek de NAVO zal verlaten Adenauer had Smirnof ge vraagd, hoe die twee opvattingen met elkaar in overeenstemming warer te brengen. Minister Staf verklaart: Nationale Reserve komt niet terug! De Nationale Reserve keert niet meer terug. Deze lering kan men ge makkelijk trekken uit het duidelijke antwoord van de minister van Defen sie, ir. C. Staf. aan het Tweede Ka merlid. de heer Visch. Tot dusverre had de Nationale Reserve een taak in de territoriale verdediging, doch nu men over voldoende militair gevormde dienstplichtigen kan beschikken, is dit niet meer nodig. Bovendien was het reeds in het ver leden onmogelijk de Nationale Reserve op de benodigde sterkte te krijgen. Een voorstel om de Nationale Reserve tot een kleiner, maar sterk selectief gezel schap te reduceren, wees de bewinds- j man van de hand. Dat zou er toe lei den, dat de Nationale Reserve nume riek nog sterk zou dalen onder de hui dige vorm voor haar taken reeds on voldoende sterkte. De eenheden zouden bovendien te klein worden om nog mi litaire waarde te hebben. En vooral een i-tensievere selectie, zou niet tegemoet komen aan een ander door de minister gevoeld bezwaar, n.l. dat de leden van deze onderdelen een te korte opleiding krijgen om te kunnen voldoen aan de eisen van de moderne oorlog, waarin 2ij eventueel een grondig getrainde vij and tegenover zich zouden vinden. Het ziet er dus niet naar uit, dat de minister ooit toestemming zal ge ven tot een herformeren van de Na tionale Reserve. Voor de enthousiaste leden, aldus de bewinds«*- zijn er nog taken genoeg. Zjj zullen bij de vrijwillige politie, de bescherming bevolking en zeer zeker bij het korps luchtwachtdienst veel en uitstekend werk kunnen verrichten. De keuze wordt geheel aan de vrijwilligers zelf overgelaten. Eerste „toverballen" voor dr. Drees Minister-president dr. W. Drees zal morgenochtend in het Ministerie van Algemene Zaken te Den Haag uit han den van een delegatie van de Neder landse jeugd het eerste doosje „Tover ballen" in ontvangst nemen. Daarmede zal de hulpactie ten bate van de Hon gaarse jeugd officieel beginnen. Deze actie, die gelijk bekend ten doel heeft de somma van één miljoen gulden op te brengen voor de jeugdige slachtoffers van de Hongaarse opstand, die in Oostenrijk zijn ondergebracht, zal van zaterdag 27 april af tot eind mei geheel Nederland in een geheim zinnige ban houden. Op een nader vast te stellen datum eind mei zal via de radio dit geheim, waaraan vele waardevolle prijzen zijn verbonden, worden opgelost. Het aantal personen, dat is uitge nodigd voor het bloemendefilé voor het paleis te Soestdijk op Koningin nedag beloopt ten minste 2100. De dames-deelneemsters aan de ge meentelijke deputaties zullen samen 23.000 tulpen ontvangen, die ter be schikking zijn gesteld door de geza menlijke kwekers uit Lisse en Hille gom. Voordat het défilé begonnen is zul len 900 in het wit geklede gymnasten uit Baarn en Soest zich hebben opge steld langs lijnen in de paleistuin, waarmee de provinciale en landsgren zen van Nederland zullen worden ge markeerd Nadat dan estafettelopers van het Leidse Studenten Corps de Ko ningin een oorkonde zullen hebben aan geboden. begint om elf uur het défilé. Daarin komen eerst enige deputaties, waaronder de burgemeester en de wet houder van het Franse stadje Lezoux (dat een tweeling-verbintenis heeft met Lopik) en een deputatie vamHongaarse vluchtelingen. Om half twaalf komen de deputaties van de gemeenten van Nederland in provinciaal verband de paleistuin binnen en stellen zich dan op in de door de gymnasten gemarkeer de ruimten. Hierbij zijn ook deputaties van de Nederlandse Antillen. Suriname en Nieuw-Guinet. Bij de vlaggemast, die wordt opge steld waar Vaals ligt in de levende kaart van Nederland, zal de Koningin vervolgens een huldiging in ontvangst nemen van een deputatie van de ge meente met het kleinste zielenaantal Serooskerkevan de kleinste gemeen te in oppervlak 'Nieuwpoort) en van deputaties van de Nederlandse Antil len. Suriname en Nieuw Guinea. Daar na zal de Koningin zich naar de Ko ninglaan begeven, zodat allen, die de paleistuin niet konden ingaan, van hun hulde blijk kunnen geven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1