Nieuwe regering in Jordanië na betogingen van duizenden stakers Zal woningnood ooit eindigen? WEERBERICHT LONDEN ACHT AANBOD VAN NASSER „ONBEVREDIGEND" Koning Hoessein schrijft moeilijkheden toe aan het internationale communisme Meer en geleidelijk oplopende huurklassen bepleit 96ste Jaargang DONDERDAG 25 APRIL 1957 No. 29120 De bekende Amerikaanse actrice gespannen tijd van opnamen voor Elizabeth Taylor bij haar aankomst verschillende fitms heeft zij Holly- op het vliegvled in Nice in ge- j wood voor enige tijd de rug toege zelschap van haar echtgenoot j keerd voor een langdurige vakantie Michael Todd en haar zoontjesl in Europa. Michael en Christofer. Na een in- i - Egypte en liet Suezkanaal Veiligheidsraad vrijdag bijeen dictator moet aan de „sespunten gebonden ivorden Vrijdagmiddag om half vijf komt de Veiligheidsraad bijeen ter bespreking van de Suezkwestie. Dit is geschied op verzoek van de Ver. Staten, die met ingang van 1 mei in de persoon van Henry Cabot Lodge met het voorzitterschap van de Raad belast zullen zijn. De Westelijke mogendheden zouden hopen Nasser in een positie te kunnen manoeuvreren, die meer in de lijn ligt van de „zes eisen" voor een regeling van de Suezkwestie, die de Veiligheidsraad in oktober van het vorig jaar heeft goedgekeurd, maar door Nasser aan de laars worden gelapt. Dit geldt met name voor de bepaling, dat het Suezkanaal „geïsoleerd moet worden van de nationale politiek van elk land", hetgeen uitsluit, dat Egypte op grond van de staat van oorlog met Israël aan Israëlische schepen verbiedt door het kanaal te varen. Gisteren heeft Egypte aan secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties een memorandum overhandigd over de exploitatie van het kanaal, maar dit uiterst belangryke punt wordt daarin niet duidelijk genoemd. Amerika slaagde er nier in concessies los te krijgen Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De eerste reactie op Nassers „laatste" aanbod voor het Suezkanaal, dat het karakter van een ultimatum draagt, is dat het plan volkomen onbevredigend is, omdat de Egyptische dictator elk denk beeld inzake internationale controle ver werpt. Met geen woord wordt gerept over de door de Veiligheidsraad geformuleer de en ook door Egypte aanvaarde zes punten. Nasser versluiert speciaal de belofte, dat het kanaal zal worden los gemaakt van de Egyptische politiek. Het is dui delijk dat Nasser vastbesloten is het Gaitske!! over mogelijke neutraliteit van Duitsland De leider van de Britse socialistische party, Gaitskell. heeft gisteravond op een openbare bijeenkomst in Rome de „neutralistische" idealen van enkele Europese socialistische partijen veroor deeld en gezegd dat naar zijn mening „de terugtrekking van de buitenlandse strijdkrachten uit West-Duitsland een prijs zou zijn waard om te betalen, indien s inbegrepen: de terugtrekking van Russische troepen uit de satellietlanden en uit Oost-Duitsland, de hereniging van Duitsland op basis van werkelijke vryheid; de waarschijnlijk volgende de mocratisering van de satellietstaten, waaruit de Sovjet-Unie zich zou hebben teruggetrokken; een akkoord dat intern, controle op de nationale strijdkrachten in dit geneutraliseerde gebied inhoudt en ook een wederzijds veiligheidsver drag, waarbij de territoriale onschend baarheid van de betrokken staten wordt gegarandeerd: en de handhaving van NAVO- en Amerikaanse troepen in West-Europa als bescherming". kanaal te gebruiken ter vergroting van zijn eigen macht. In Londen hecht men weinig waarde aan zijn poging om het te doen voor komen alsof hjj het internationale recht eerbiedigt. Betwijfeld wordt of het In ternationale Hof snel en afdoende zal kunnen optreden in geval van een con flict. De destijds door de Vereniging van Kanaalgebruikers gedane aanbeve ling in dit opzicht wordt maar gedeel telijk gevolgd. De Verenigde Staten, wier ambassa deur in Cairo een maand lang met Nas ser heeft onderhandeld, hebben van Nasser geen werkelijke concessies los gekregen. 9 Slot op pag. 2 tlngez. Med.-Adv.) Bjj elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd G6-68 Eigen financiering. Vrij koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 APRIL Zon op: 5.23 uur; onder: 19.58 uur. Maan op: 3.45 uur; onder: 16.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 en 13.34 uur. Laag water te 8.55 en 21.32 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Directeur, o. w. Bern* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltt8 smgel u Lelden om> QO 61055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t7 50 per kwartaal; t2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Nadat drieduizend links-georiënteerde stakers gisteren in de Jor daanse hoofdstad een uur lang voor het ministerie van premier Chalidi hadden gedemonstreerd om hem tot aftreden te dwingen, is de rege ring, na negen dagen aan het bewind te zijn geweest, afgetreden om plaats maken voor een kabinet onder leiding van Ibrahim Hasjam. De premier bekleedt daarin tevens de functie van minister van Justitie. Vandaag zou de staat van beleg worden afgekondigd. De nieuwe rege ring heeft alle politieke partijen ontbonden verklaard. Voorts is de grens met Syrië gesloten, hetgeen in Damascus verrassing heeft ge wekt. De toestand in het land schijnt in zoverre weer normaal te zijn, dat de betogingen afgelopen zijn. De algemene staking is echter nog niet opgeheven. Het is verder verboden om zich zonder speciale toe stemming van de ene stad naar de andere te begeven. Het Arabische Legioen (d.i. het Jor daanse leger) heeft een belangrijke rol gespeeld bij het bedwingen van de on geregeldheden van gisteren. Het leger zou de toestand thans volkomen mees ter zijn. Volgens beriehten, die gister avond in Jeruzalem werden ontvangen, hebben niet minder dan dertigduizend Bedoeïenen een mars naar de hoofdstad Amman georganiseerd om trouw te be tuigen aan hun vorst. De Bedoeïenen staan bekend als zeer koningsgezind. Op de spandoeken, die gisteren door de demonstranten in de straten van Amman werden meegevoerd, stond on der meer te lezen: ..Bevrijdt de gear resteerde officieren en stelt ze weer aan"; „Geen luchtledig in Jordanië, maar in het hoofd van Eisenhower"; „Lang leve de broederlijke betrekkingen Leger staat als één man achter de vorst Koning Hoessein heeft gisteren in een gesprek met 4 Amerikaanse cor respondenten de huidige moeilijk heden in zijn land aan het interna tionale communisme geweten. Hij zei desnoods de staat van beleg te zullen afkondigen om het land te redden. „Wij zullen vechten voor datgene waarin wij geloven en onze verantwoordelijkheid nakomen". Sprekend over incidenten in het leger zei Hoessein, dat sommige Jor daanse politieke partijen, die met partijen in andere landen samen- werken, gepoogd hadden zich in het leger in te dringen. De officieren en manschappen hadden deze plannen echter ge dwarsboomd. Koning Hoessein ver zekerde, dat hij en zijn aanhangers sterker dan ooit tevoren zijn. zowel door het leger als het volk. Het le ger staat als een man achter hem. „De zwarte ruiter" is niet verschenen Bevestiging vonnis in hoger beroep geëist Tot het laatste ogenblik heeft men in het paleis van Justitie te 's-Herto- genbosch in een zekere spanning ver keerd of Hans Gruyters uit Mierlo- Hout. beter bekend onder de dezer dagen veel gebruikte naam „De zwar te Ruiter", die vorige week uit de ge vangenis te Scheveningen ontsnapte, alsnog zou komen opdagen om zelf de behandeling van zijn zaak in hoger beroep voor het Gerechtshof bjj te wonen. Bij iedere ingang stonden twee ste vige parketwachten opgesteld om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Doch toen verstek gevraagd en verleend was en de verdediger, mr. P. Scheefhals, zyn toga voor het colbertje had ver wisseld, was het een uitgemaakte zaak, dat de algemene verwachting, dat hij niet zou verschijnen, bewaarheid werd. Volledigheidshalve heeft het Hof alle vijftien getuigen nog gehoord, maar er kwamen over de roofoverval op het postkantoor te Ravenstein geen nieuwe feiten aan het licht zodat het verwon dering baarde dat de procureur-gene raal. mr. De Vries, na een uitvoerig re quisitoir bevestiging van het rechtbank- vonnis eiste. De rechtbank had „De zwarte ruiter" indertijd veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering. De procureur-generaal betreurde het. dat verdachte niet ter zitting was versche nen. omdat de behandeling van de zaak meer wederzijds had kunnen geschieden. Hij deelde echter de overtuiging van de rechtbank, dat Gruyters schuldig was aan „diefstal mat geweldpleging, de dood tengevolge hebbende te Raven stein". Spreker was van mening, dat zowel aan deze verdachte als aan de Nederlandse rechtsgemeenschap (die door al het gebeurde sterk verontrust is) recht moet worden gedaan. Hii meende, dat de ernst van deze ontvluchting nog niet voldoende beseft wordt. „Deze man is een groot misdadiger, wiens vrijheid thans voor de maat schappij hoogst gevaarlijk is en hier nast geen humor", aldus de procureur- generaal, die noch verdachte noch an deren de ontsnapping verweet, maar hieruit wel concludeerde, dat zelfs het zware vonnis van de rechtbank in feite nog is te kort geschoten. Aan vankelijk had hii nog geaarzeld bij het vaststellen van de strafmaat, doch thans legde hij zich con amore neer bij het vonnis van de rechtbank. Bollen en bloesem In de Bollenstreek staan thans overal uitgestrekte tulpenvelden in bloei. Za terdag 27 april zal in Lisse het jaarlijk se kindercorso worden gehouden. Om 3 00 uur /ordt gestart bij de gebouwen van N V. Holland's Bloembollenhuis. In de Zuid-Hollandse bloesemgebie- den vindt men thans de pere- en prui- mebomen in volle bloei. De streek-V.V.V ..West-Betuwe en Bommelerwaard" meldt. dat. bij blij vend gunstige weersomstandigheden ge durende het weekend van 27/28 april ook de appelbomen in de Betuwe volop zullen bloeien. De A.N.W.B. heeft een bloesemwandeltocht uitgeschreven, van uit Geldermalsen, op 27 en 28 april, die begint bij het stationskoffiehuis te Geldermalsen. tussen de militairen en het volk". De met de ordehandhaving belaste troepen waren volledig bewapend. Gisteren hebben president Eisenho wer en minister van Buitenlandse Za ken Foster Dulles in het Witte Huis de regeringscrisis in Jordanië besproken en verklaard, dat zij ,,de onafhankelijk heid en onschendbaarheid van het land als essentieel" beschouwen. De pers chef van president Eisenhower ant woordde ontkennend, toen hem ge vraagd werd of Jordanië om hulp van de Ver Staten had verzocht Koning FeisaI zegt zijn neef steun toe Het Amerikaanse persbureau United Press meldde hedenochtend de volgende bijzonderheden over de toestand in Jordanië Koning Hoessein, die thans de staat van beleg heeft afgekondigd in zijn land (tegenover Amerikaanse journalisten had hfj gisteren alleen over de moge lijkheid gesproken), heeft in een nota aan Syrië de onmiddellijke terugtrek king geëist van de Syrische troepen, die zich nog altijd op Jordaans grondgebied bevinden. Van groot belang is, dat de vorst gis teren de volle steun heeft gekregen van Koning FeisaI van Irak, zijn neef, met wie hij gisteren aan de grens een ont moeting heeft gehad. Iraakse eenheden van een vrijwilligerslegioen staan reeds aan de grens met Syrië, aldus heet het. Er zyn voorts geruchten, dat de voor malige premier Naboelsi, die zich sterk verzet heeft tegen de pro-Amerikaanse politiek, die Koning Hoessein zou willen volgen, gearresteerd, zulks op grond van de bepalingen van de thans afgekondig de staat van beleg. Diepe indruk heeft het bericht ge maakt, dat een eenheid van de Ameri kaanse Middellandse-Zeevloot „met on- Installatie gouverneur Speekenbrink te Curagao De nieuwe gouverneur van de Ned. Antillen, de heer A. B. Speekenbrink, is gisteren met zijn echtgenote aan boord van HM.'s „Van Speyk" vlaggend Curacao aangekomen. Er waren heel wat mensen op de been. De, .Van Speyk" werd bij het naderen van de Curagaose kust begroet door vliegtuigen van de Marineluchtvaart dienst. Hierna volgde de plechtige installatie in de zaal van de Staten, die gepaard ging met militair vertoon in aanwezig heid van de regering en het eilandsbe- stuur en talrijke genodigden, die handel, industrie, geestelijkheid en ambtenaren vertegenwoordigden De gouverneur brengt vandaag een officieel bezoek aan Aruba en zal dan de eerste spade voor de bouw van het nieuwe hotel Palmbeach steken. bekende bestemming" naar het oostelijk deel van de Middellandse Zee is ver trokken. Dit eskader bestaat uit elf torpedobootjagers, twee kruisers en het grootste vliegtuigmoederschip ter we reld, de James Forrestal. Tot zover de berichten van United Press Het Franse persbureau AFP meldde hedenochtend, dat de Jordaans- Syrische grens, die gisteren door de Jordanièrs was gesloten, vandaag weer was opengesteld, aldus een bericht uit Damascus. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo is sedert gisteren in het Jordaanse deel van Je ruzalem een uitgaansverbod van kracht van 19 uur 'savonds tot 5 uur in de ochtend. Dat de omringende landen de toestand in Jordanië met de grootste spanning volgen, blijkt o.m. hieruit, dat volgens de geruchten in Israël de regering van Irak een ultimatum zou gesteld hebben aan Egypte en Syrië, inhoudende dat Irak geweld zal gebruiken indien deze landen de door Koning Hoessein inge stelde regering omver werpen. Premier Ben Goerion van Israël heeft aan Jor danië de nadrukkelijke waarschuwing gericht, dat de grensincidenten „gevaar lijke afmetingen hebben aangenomen". Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Het is tijd de financiële steun aan de woningbouw zo te herzien, dat meer en geleidelijk oplopende huurklassen ontstaan. Daarbij is ook noodzakelijk, dat het huurpeil van oude woningen zo snel mogelijk wordt verhoogd. Het foutieve huurbeleid is er de oorzaak van, dat kwalitatief slechter wordt gebouwd dan technisch mogelijk zou zijn en dat wreekt zich in de toekomst. Dat betoogde gisteren de architect ir. Kraayvanger (KVP) bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de Eerste Kamer. Het huurbeleid heeft volgens de heer Broeksz (PvdA) voor de bewoners ook zijn zegenrijke kanten gehad. Hem ver ontrustte de stijging van de huren van i gesubsidieerde woningwetwoningen, vooral in de grote steden. Een groot deel van degenen, voor wie die woningen zijn bestemd, kan de hoge huren niet beta len. Dat betoogde ook de heer Seegers (CPN). Daarom bepleitte de heer Broeksz verhoging van de subsidie vooi de woningwetbouw en afremming van de (particuliere) premiebouw. In tegenstelling tot deze opvatting wilden de heren Reijers (CHU> en De Vos van Steenwijk (VVD) juist de over heidsinvloed bij de woningbouw terug dringen en de particuliere bouw aan moedigen. Het particuliere initiatief schiet naar de mening van de heer Broeksz echter te kort. Hy vond het een groot gebrek, dat er geen gemeentelijke woningbouwbedryven zyn. De nood van de 180.000 woningzoekenden in ons land moet zo snel mogelijk uit de wereld worden geholpen. Volgens minister Witte zal het in ieder geval nog tien jaren duren voor de ivoningnood is opgeheven. Dat ivordt dus 22 jaar na de bevrij ding en die verwachting vond de heer Tjalma (AR) nog optimistisch. Zal de woningnood ivel ooit eindi gen? vroeg de heer De Vos van Steenwijk (VVD) zich af, want over enige jaren zal zich de invloed doen gelden van de sterke geboortegolf in de eerste jaren na de bevrijding. Dan zal de vraag naar woningen sterk stijgen. Met moderne systeem bouw zou er iets te bereiken zijn, maar de toepassing op grote schaal van het nieuwe Franse systeem duurt weer langer dan gewenst is. Speelt hier het Nederlandse per fectionisme ons weer parten?", vroeg de heer Tjalma. Het streven naar een zo groot moge lijk aantal woningen per jaar, zonder enige beperking, juichte ir. Kraayvanger toe. maar hij zag er ook het gevaar in van vergroting van de spanning op de bouwmarkt, met als gevolg hogere en zwarte lonen <en dientengevolge hogere huren), terwijl door vertraging in de aanvoer van bouwmaterialen als gevolg van de grote vraag, minder produktief en dus ook weer duurder wordt gebouwd. De heer De Vos van Steenwijk was het eens met ir. Kraayvanger, dat het huurbeleid fout is geweest. Het gevolg is, dat kleine gezinnen te lang in voor hen te grote, maar goedkope oude woningen blijven zitten. De huurverhoging gaat in een te langzaam tempo. „Daarom zal de a.s. huurverhoging ten minste 25% moe ten bedragen", betoogde ir. Kraayvan ger. die het een groot gevaar vond van het blokkeringsvoorstel, dat men genoe gen zou willen nemen met de helft van de voorgestelde huurverhoging indien de blokkering van de andere helft vervalt. Dinsdag 7 mei zal minister Witte antwoorden, want op verzoek van de PvdA-fractie zal de Eerste Kamer de volgende week in verband met de 1 mei-viering op woensdag niet ver gaderen en op dinsdag 30 april, Ko ninginnedag, komt de Kamer uiter aard ook niet byeen. De afdeling Den Haag van het Veteranenlegioen Nederland legde gisteren, op de geboortedag van Prins Willem de Zwijger, een krans I Hiermede werd een vooroorlogse bij diens ruiterstandbeeld voor het traditie op deze dag in ere hersteld, voormalig Paleis Noordeinde. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1