NEDERLANDS HOCKEYTEAM WON VAN IERLAND EN BELGIE Ajax zegevierde bij Fortuna *54! Alle doelpunten werden door Han Drijver (back) gescoord Alpheuse Boys weer terug de eerste klasse m Kandidaten voor Daviscupteain oefenden tegen „leraren" DINSDAG 23 APRIL Internationaal hockeytoernooi te Amsterdam Het Nederlands hockey-elftal heeft tijdens het internationaal hockeytoernooi te Amstelveen twee overwinningen geboekt. Zaterdagmiddag versloe gen de Oranjehemden de Ierse landenploeg met 1—0 en gistermiddag boekten zij een 2—0 zege op de Belgen. Nog twee landenwedstrijden wer den tijdens dit zeer goed geslaagde toernooi ge speeld: België—Zuid Afrika en Ierland—Zuid Afrika. De Belgen wonnen met 21 van de Zuidafrikanen, die op hun beurt gistermiddag met 6—1 de ploeg van de Ierse Vrijstaat onder de voet liepen. Elf hardwerkende, enthousiaste en felle Ieren hebben het Nederlands hockey- elftal op de eerste dag van het landentoernooi in Amstelveen de voet danig dwars gezet. De Oranjeploeg kwam na een snelle, soms harde wedstrijd met de kleinst mogelijke zege (10) uit de strijd en niemand op en rond het zonnige veld zal hebben durven beweren, dat Ierland hiermee te veel kreeg. Het Nederlands elftal speelde een redelijke partij hockey, er was zeker sprake van een technisch en tactisch overwicht en de lichamelijke conditie was goed. Maar toch ontbrak er nog teveel aan het spel. Het plaatsen was over het alge meen niet best en in de aanval mankeerde de samenhang, die deze linie vaak zo onweerstaanbaar maakte. Henk Bouwman was zeer actief. Hij zwoegde van begin tot einde en in vrij wel elke gevaarlijke Nederlands aanval speelde hij een hoofdrol, doch het flit sende, snelle schot was er nu niet. Van Erven Dorens slaagde er evenmin in met zijn razendsnelle dribbels doorbra ken te forceren en de derde man van het binnen trio, Van Grimbergen,, stak niet in zijn beste vorm. Drijver beste man De speler, die vooral de vele buiten landse bezoekers versteld liet staan over zijn hockey, was voor de zo veelste maal in de 72 wedstrijden, die hij nu achter zijn naam heeft, Han Drijver. De Togoon, die langzamerhand tot de oudgedienden gaat behoren, mag dan wellicht iets aan snelheid hebben ingeboet, zijn gevoel voor de positie en zijn soms fabelachtige controle van stick en bal stellen hem in staat dit „gebrek" volledig te camoufleren. Met Terlingen en de prachtig samenwer kende middenlinie, waarin aanvoerder Loggere zijn 75e wedstrijd met even veel geestdrift en stuwkracht speelde als zijn 10e. vormde Drijver een defensie, die voor de vinnige groen- hemden van een te zwaar kaliber bleek te zijn. Ook in de Ierse ploeg lag het zwaarte punt in de verdediging. Rechtsback Judge mocht de „runner op" worden genoemd in de strijd om de titel: de beste man van het veld en de kleine spil Mc Elroy speelde eveneens een voortref felijke wedstrijd. Vaart Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Het was een aantrekkelijke kamp vol vaart en spanning, het aantal hoog tepunten was echter al even gering als het aantal doelpunten. Bouwman was de eerste Nederlander, die een scoringskans kreeg, maar zijn schot uit een strafcorner wérd een cen timeter voor de doellijn door Mc Elroy gestopt. De tweede maal, dat de Bloemendaalse linksbinnen de aandacht op zich vestig de. was toen hij de bal na een snelle combinatie tussen Van Beaumont en Van Erven Dorens in een machtige zwaai hoog over doel en de daarachter zich bevindende tribune joeg. Toen Bouwman twee minuten voor rust een strafcorner goed „dood" maakte, kon Drijver, succesvol hoekslagspecialist in zijn club. de bal hard en hoog in de touwen jagen. De Ieren werden in de tweede helft meer en meer in de verdediging ge drongen, en het spel werd harder, helaas zelfs soms tè hard. Bp een van die „voetbal-charges" in de Ierse cir kel werd Van Grimbergen nogal ruw tegen de grond gewerkt, met het ge volg, dat het spel geruime tijd moest worden gestaakt. Een strafcorner was de enige troost, doch hij leverde niets op. Tegen de Belgen Het Nederlands hockey-elftal heeft gistermiddag de traditionele strijd tegen de Belgen met een kleine, maar goede overwinning afgesloten. In een fel. vinnig en aantrekkelijk gevecht, dat de bijna 4000 toeschou wers boeide van begin tot einde, wer den de Belgen met 20 verslagen. Het Nederlands elftal ontwikkelde een geheel ander spel, dan zaterdag tegen de Ieren. De ploeg startte onmiddellijk in een hoog tempo, waardoor België vrijwel de gehele wedstrijd zijn beide binnenspelers Debbaudt en Carbonello in de verdediging heeft moeten vast houden. Het stond te voren reeds vast. dat het er in deze wedstrijd om zou gaan of de Belgische defensie, die tegen Zuid- Afrika zo sterk had gespeeld, stand zou houden. Dat de Belgische aanval er niet in zou slagen het de Nederlandse ach terhoede erg lastig te maken, leek ook welhaast zeker. Inderdaad bleek de achterhoede van Oranje als een muur zo hecht en doel man Mulder heeft maar weinig gevaar lijke ogenblikken beleefd, maar de wijze waarop de Belgische verdediging tot capituleren werd gedwongen, heeft ons niet kunnen bevredigen, hoe fraai de doelpunten op zichzelf ook waren. Beide treffers kwamen n.l. van de stick van de weer prachtig spelende linksback Han Drijver en beide kwa men ze tot stand uit strafhoekslagen. De Nederlandse aanval heeft zonder twijfel veel beter gespeeld dan in de wedstrijd tegen Ierland. Er zat nu meer vaart in deze formatie, er werd vlotter samengespeeld en ook de opzet van de aanvallen was beter. Maar uit geen van die combinaties kwam het schot, dat doelman Van Leer te machtig was en daarom moet ook na deze wedstrijd de conclusie luiden, dat de stootkracht en de schotvaardigheid moet worden opge voerd wil de ploeg haar oude produkti- viteit herkrijgen. Sterk offensief Al in de eerste minuten van de wed strijd kreeg Oranje enkele straf corners te nemen. Zij waren het resultaat van een sterk offensief dat Nederland na de middenbully had ingezet. De aanval werd goed gestuwd door Dick Loggere, die tegen België altijd de moeilijke taak heeft om de vergelijkingen, die men maakt tussen zijn spel en dat van de Belg Goossens, te trotseren. Loggere toonde, dat hij aan uithoudingsvermo gen en „dash" nog niets heeft ingeboet en in het centrum van de verdediging zowel als bij de constructie van de aan vallen, was hij met de voortreffelijke assistentie van linkshalf Tom van Dijck de grote man. In die eerste fase bleek ook dat Van Grimbergen in veel betere vorm was dan zaterdag en linksbuiten Van Beaumont speelde eveneens een buitengewoon goede wedstrijd. Jammer echter is, dat de Hagenaar zijn voorzetten te scherp in de cirkel plaatst. Nu waren zij vrij wel telkens een prooi van de zich goéd opstellende Dubois. De eerste helft verliep onder grote spanning met vele aantrekkelijke mo menten. maar het Nederlandse over wicht werd slechts uitgedrukt in enkele korte en lange hoekslagen. Het zag er in de tweede helft naar uit, dat de strijd zonder doelpunten zou blijven, maar toen Drijver na een kwar tier naar voren werd geroepen om de zesde Nederlandse strafcorner te nemen, was het raak. Als een kogel knalde de bal tegen het houtwerk achter Van Leer. De Belgische aanval strandde voort durend op de ver vooruit opererende achterhoede en Goossens kwam maar zelden aan het vervullen van zijn aan vallende taak toe. Ieder had zich al tevreden gesteld met een 10 overwin ning toen enkele minuten voor het einde een tweede doelpunt tot stand kwam. Een hoog schot werd door Van Leer over de lat gewerkt, maar hij had de bal geworpen en een strafbully was dus de juiste straf geweest. De Ierse referee gaf echter een strafcorner. Voor de Bel gen bleek de straf echter niet minder zwaar. Bouwman stopte en sloeg in. Van Leer werkte weg. maar Drijver zag zijn kans en zijn schot was onhoudbaar: 2—0. Quick Boys speelde gelijk tegen DCL Gisteren speelde Quick Boys opNieuw- Zuid een vriendschappelijke wedstrijd tegen DCL uit Rotterdam. Uiteraard speelden de Katwijkers met invallers, omdat de prominenten nog niet terug waren uit Monaco. Ondanks deze han dicap is het nog een goede wedstrijd ge worden. Het tempo was aan de hoge kant. We hebben in de afgelopen com petitie heel wat slechtere wedstrijden aanschouwd. Jammer, dat het met schie ten niet zo erg best gesteld was. want anders hadden de Katwijkers ongetwij feld met flinke cijfers gewonnen. Trou wens, het geluk was deze middag op de hand der bezoekers. Driemaal bracht het houtwerk redding, terwijl Quick Boys de volle winst liet glippen door een straf schop te missen. Over het geheel van de wedstrijd is Quick Boys uitgesproken de sterkste geweest, maar uiteindelijk moesten de Katwijkers met een 2—2 eindstand genoegen nemen. De rust stand was 1—2. De Quick Boys-doelpun ten werden gescoord door Van der Plas en De Haas. De ontmoeting Nieuw-Zeeland Libanon voor de eerste ronde van de Europese zonp van de Davis Cup com petitie is door Nieuw-Zeeland met 50 gewonnen. Voetbal in Afdeling Leiden (Van onze LVB-medewerker> In de eerste klasse is de strijd om de laatste plaats alsnog te ontlojen on* gekend spannend geworden, doordat VNA een verrassende 03 overwinning op LDWS heeft weten tebehalen. Het gaat er hierdoor naar uitzien, dat deze laat ste plaats een zaak wordt tussen Rijpwetering en Weteringse Boys, welke laatste ploeg bij kampioen SVLV met een 2 1 nederlaag genoegen moest nemen. De Voorschotense kampioenen, die donderdag a.s. hun receptie houden, hebben gisteravond in het Culturele Centrum alvast een goed geslaagd kampioensfeest gevierd. St.-Bernardus nestelde zich door een 21 zege op Rouwkoop definitief op de derde plaats. Het eerste doelpunt van het Nederlands hockeyelftal in de wed strijd tegen België. St.-BernardusRouwkoop Twintig minuten na het aanvangssig- naai wist Jac. de Jeu de thuisclub de I leiding te geven, waarbij velen de me ning waren toegedaan, dat de bal met de hand in het net was geslagen. De Kostbare fouten van nationale defensie <Van onze speciale verslaggever) Op gevaar af voor chauvinist te worden uitgemaakt, durven wij toch te beweren, dat Ajax. zij het met steun van Vrouwe Fortuna, verdiend gewonnen heeft in Ge leen. De Amsterdammers hebben in de eerste helft van de strijd tegen de jongens van Joosten zeer be hoorlijk voetbal laten zien en had den volkomen terecht met de rust een 20 voorsprong, die kort na hervatting zelfs uitgroeide tot 03. Fortuna '54 leek een debacle trge- moet te snellen, maar de groen- witten herstelden zich en voelden de nieuwbakken nationale doelman Pieters Graafland zwaar aan de tand. Tweemaal moest hij capitu- stonden zij met grootse allure handtekeningen te "strooien naar Amsterdamse en Limburgse jon gens, links en rechts een babbeltje makend met allerlei kennissen. Geen schijn van een poging tot concentratie voor deze toch zo be langrijke ontmoeting. Hoe sterk stak hier de sobere aankomst en houding van de Ajaxspelers bij af, die even voor twee uur bij de kleedkamer aankwamen, zich ver kleedden en daarna fris van geest het veld betraden. Kort voor deze uitermate belangrijke strijd werd bekend, dat Jan Notermans niet van de partij zou zijn. Hij lag ziek te bed. Pech voor Fortuna. dat nu Voncken binnen de krijtlijnen stuurde. Het begin was sensatio- vloeiende combinatie tussen Van Dijk en Schmidt, besloten met een laag schot van Van Dijk. dat De Munck kennelijk verraste. Aldus 02. Beide ploegen kregen nog kansen, maar gedoelpunt werd ei- niet meer. Aan beide zijden stond een voortreffelijke defensie, die van geen wijken wilde weten. En misschien zou het derde Amster damse doelpunt nooit geboren zijn geworden, als Cor van der Hart weer niet eens zijn suprematie had willen demonstreren door kort na de hervatting met de bal een lan ge wandeling te ondernemen, die strandde op de verbeten Van Dijk. die' het leder meteen naar de vrij staande Bleijenberg schoof. De Munck was ditmaal volslagen Een benauwd moment voor het Ajax-doel. De bal is doelman Pieters Graafland al gepasseerd, maar Bakker geheel links, weet met zijn lange benen het leer nog weg te werken. leren, maar voor het overige kon hij met de steun van de voortref felijke Wim Andriessen stand hou den. al mocht hij toen over geluk niet klagen. Maar ja. het gelukte en de punten gingen naar Mokum. waar men zich grondig voorbereidt op een kampioensfeest. Bij Fortuna '54 is voetbal een zuiver zakelijke aangelegenheid. Dat mochten duizenden bezoekers constateren. Secretaris Adriaanse en zijn collega's hadden meer dan 25.000 kaartjes aan de man ge bracht. Honderden bivakkeerden anderhalf uur op enkele centime ters van de lijnen, waardoor velen achter hen op planken en kisten niets meer konden zien en ook maar gingen staan. Met. alle ge volgen van dien. Scheidsrechter Leo Horn gaf zelf aanwijzingen, hoe hij het publiek langs de lijn wilde hebben, het tekent de moei lijkheden. Merkwaardige contrasten. In grote wagens waren de heren For- tunezen ver voor tijd het speciale parkeerterrein opgegleden. Reeds anderhalf uur voor de wedstrijd neel. Nadat Appel had afgetrapt, nam v. d. Kuil - die een prima wedstrijd speelde - de bal mee. waarbij Dormans alleen ten koste van een corner gevaar kon voorko men. Deze werd snel door v. d. Kuil genomen en voor men eigen lijk goed besefte, dat de wedstrijd begonnen was. had Bleijenberg het leder in de uiterste hoek gekopt, zonder dat De Munck ook maar een hand uitstak Met dit morele ruggesteuntje als een opzwepende stimulans bleef Ajax sterker en Frans de Munck moest soms al zijn talenten mobiliseren om ver der onheil te voorkomen. Met kei harde. stugge pogingen trachtten Appel en zijn mede-aanvallers de Mokumse defensie murw te krij gen. maar ook dat leverde geen doelpunt op. al scheelde het een maal bijzonder weinig. Andriessen was nog juist bijtijds op de doel lijn om de reeds gepasseerde Pie ters Graafland bij te staan. Het doelpunt kwam niet, het had niet verdiend geweest ook. Het kwam daar waar het behoorde. Na zeventien minuten spelen werd een kansloos. Bleijenberg verliet kort daarna de voetbalarena, Ouderland kwam hem vervangen, hetgeen de kracht van de Amsterdamse aanval niet ten goede kwam. Trouwens Ajax bepaalde zich verder tot uit vallen en wilde trachten de veilige voorsprong te consolideren. Maar zo safe was deze niet. Na 19 minu ten bracht Angenent met een kei- hard schot uit moeilijke positie de stand op 13 en diverse vrije kan sen bleven daarna onbenut liggen Tweemaal beukte een kopbal van Appel, die overigens geen grootse indruk achterliet, tegen de staan der en eenmaal stond hij oog in oog met Pieters Graafland, maar zijn loeier eindigde ergens in de staantribune. Vier minuten voor tijd joeg Angenent het leer nog maals geweldig hard langs de Am sterdamse doelman (2-3). In de laatste minuten trok zelfs Cor var. der Hart nog naar voren, maar het mocht niet meer baten. Toen Leo Horn voor de laatste maal floot was Ajax een grote stap dichter bij het kampioenschap. scheidsrechter had het evenwel niet ge zien, zodat de protesten niet hielpen: 10. Uit een voorzet van v. Leeuwen vergrootte De Jong in de tweede helft de voorsprong (2—0), terwijl kort voor het einde uit een doelworsteling de bal via de benen van v. d. Zwaan langs de Groenendijkse doelman geplaatst werd: 2—1. De stand is nu: SVLV Altior St.-Bern. LDWS Rouwkoop 18—27 18—24 18—21 18-19 17—16 VTL Or. Groen VN A Weter. B. Rijp we ter. 17—16 17—15 17—13 17—12 17—11 TWEEDE KLASSERS Alphense Boys heeft na een verblijf van één jaar in de tweede klasse, kans gezien het verloren terrein weer .terug te winnen. Het bezoekende KRV werd met een 4—2 nederlaag kustwaarts ge zonden en daar ZLC zo vriendelijk was van Stompwijkse Boys met 1—2 te ver liezen, is de promotie van de Boys naar de eerste klasse een feit geworden. (De beide hoogst geplaatsten in deze klasse komen voor promotie in aanmerking). Het staat echter wel vast, dat Alphense Boys in de volgende wedstrijd aan deze promotie ook het kampioenschap zal willen koppelen. In de strijd om de tweede plaats staat Stompwijkse Boys er nu het beste voor, al zal ook SJZ, dat met 5—1 van VVOA won, zich nog lang niet als uitgeschakeld beschouwen. VNL wist zijn kleine kans te behouden, al verspeelde het een kostbaar punt bij UDO (1—1). Leidse Boys behaalde weer een puntje tegen MMO, dank zij een 2—2 uitslag. De stand in de tweede klasse luidt: Alphense B. 17—29 Stompw. B. 16—22 ZLC 16—20 VNL 16—19 KRV 17—19 MMO UDO Leidse B. VVOA Unitas (L) - - ZATERDAGAFDELING De enige wedstrijd, die zaterdagmid dag voor de afdeling Leiden eerste klasse was vastgesteld, heeft de beslissing voor de laatste plaats gebracht. Alphen stelde zich namelijk door een 2—2 spel bij Sleu tels definitief in veiligheid. Sleutels is nu met 8 punten uit 14 wedstrijden uit gespeeld en kan de laatste plaats niet meer verlaten. Het schijnt dus, dat de dalende lijn. die vorig jaar reeds met de degradatie uit de KNVB begon, nog niet tot staan is gebracht. Competitie Amateurs Velox kampioen in le klasse A In de eerste klasse A van de ama teurcompetitie is het Utrechtse Velox kampioen geworden. Onderaan de rang lijst is de beslissing nog niet voor de volle 100 procent gevallen. Rapiditas degradeert, maar welke tweede ploeg de hekkesluiter naar de tweede klasse moet vergezellen is nog niet bekend. Er zijn nog heel wat kandidaten. De uitslagen in de eerste klasse A luiden: RFC—Unitas 2—1 Velox—CVV 5—0 GoudaZeeburgia 20 Quick—VCS 1—3 De stand is nu: Velox 21—32 Gouda 20—18 RFC 20—26 CVV 20—18 Unitas 20—24 UW 20—17 Zeeburgia 21—24 HRC 20—16 VCS 20—21 Quick 20—16 DWV 20—18 Rapiditas 20—12 In de tweede klasse A viel de laatste beslissing. VIOS. dat het bij RKAW niet verder kon brengen dan een 22 spel, degradeert naar de derde klasse. Verder werd in deze klasse nog de wed strijd MussenHBS gespeeld, welke eveneens in een gelijkspel eindigde: 11. Onderaan in deze klasse is de stand nu: LFC 22—18, HBS 22—18, RKAW 22—18, VIOS 22—16. CromvlietWestlandia (uitslag 12) was de enige wedstrijd in de derde klasse A. AlphiaVoorburg (34) en WilhelmusLaakkwartier (16) waren de restant-opruimingen in de derde klasse B. Van belang waren deze ont moetingen niet meer. In de vierde klasse A won DOSR met 1—3 bij DSO, welke uitslag van belang is voor de situatie aan de staart van de ranglijst. Warmunda en Meerburg heb ben beide 12 punten uit 19 wedstrijden, DOSR sluit de rij met 11 uit 19. De Ve- ners hebben dus nog een kleine kans om de dans te ontspringen. Voor deze klasse werd voorts nog gespeeld de ontmoeting SJCTeylingen: 44. De uitslagen in de vierde klasse D waren: WaddinxveenHaastrecht 12 BodegravenNieuwerkerk 12 MoordrechtWoerden 21 StolwijkOudewater 14 UNIO—VEP 2—1 Oudewater werd in deze klasse vorige week kampioen. De degradatiekandidaat is Waddinxveen, dat hopeloos onderaan staat. Stand aan de staart: Stolwijk 00 Haastrecht 18—13, Waddinxveen 17—7. De Amerikaanse regering heeft de federale rechter Sylvester J. Ryan ver zocht maatregelen te nemen tegen de Internationale Boksclub, promotor van kampioenschappen en belangrijke boks wedstrijden in de Ver. Staten, op grond van het feit dat deze onderneming naar een monopolie streeft. Op Mets-banen te Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) Begunstigd door mooi weer speelden de Daviscup-kandidaten op beide paasdagen een tweede wedstrijd tegen de oefenmeesters. De snelle METS-banen in Schevenin gen, waar de ontmoeting plaats vond, bleken de amateurs beter te liggen djtn de trage banen in Eindhoven en hoewel de oefenmeesters, met Craw- thorn als de grot figuur, hevig tegen stand boden konden rij een nederlaag niet voorkomen. De partij van Craw^horn tegen Dehnert was veruit de aantrekkelijkste partij. Dehnert speelde fel en gedurfd en zijn, eervolle, drie sets nederlaag toont, ge zien de sterkte van zijn tegenstander, duidelijk dat hij de sterkste speler is die Nederland momenteel op de baan kan brengen. Van Dalsum is nog steedr niet de oude. Speciaal zijn conditie laat te wen sen over. Het zou dan ook gezien de prestaties van Goris. die een sterk op gaande lijn in zijn spel heeft niet ver wonderlijk zijn, indien hij de plaats van Van Dalsum in het enkelspel inneemt. Het dubbel van Dalsum-Dehnert zal wel gehandhaafd blijven. De kansen voor een kleine Neder landse zege in de Daviscup-ontmoeting met de Noren liggen er wél. De Noren Sjoewal, Sohol en Jagge zijn niet van grote internationale klasse, al heeft vooral Sjoewal de laatste tijd enige op zienbarende prestaties geleverd. Hij ver loor o.a. nog-niet lang geleden in 5 sets van de Deen Nielsen. Hij is sterk in de aanval. Een buitengewoon harde service en uitstekend volleren. De ground- strokes zijn echter matig. De vraag is alleen of Dehnert en Van Dalsum of Gorin deze kwetsbare plek kunnen ex- oloiteren. Van de anderen is minder be kend, maar daar tennis in Scandinavië voornamelijk op overdekte snelle banen wordt gespeeld, zal het speltype wel bedelfde zijn. Het dubbelspel zal waarschijnlijk de bpcli«?sinc moeten geven. De uitslagen van de oefenwedstrijden luiden Fnkelsnel: Goris wint van Dekkers, 6—3. 6—3, 63: Van Meegeren wint van Mulder 2—6 6—2. R—6. 6—0: Dehnert wint van Buvtelaar 6—1, 6—2. 6—3; Van Da!«?um verbeef Van Cawthom 06 1—6. 1—6: Van Meegeren wint van Dekkers 5—7. 64, 64. 63: Goris wint van Mulder 6—2. 3—6. 6—2, 7—5: Van Dal sum wint van Buytelaar 6—3 7—5, 7—5; Dehnert verliest van Cawthom 46, 2—6 3—6. Dubbelspel: Goris en Van Meegeren winnen van Cawthorn en Dekkers 6—2, 6—1: Van Dalsum en Dehnert winnen van Buvtei^ar en Mulder 86, 9—7: Goris pri Van Mokeren winnen van Birvrelaar en Mulder 6—1, 63: Van Dalsum en Dehnert winnen van Caw thorn en Dekkers 7—5, 6—3.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9