naast zomerkleding ook mes uw bagage voor Italië! Stop en vork in Bonn maakt zich op conferentie uit zijn voor grootste geschiedenis Smakelijk eten kan men overal! Belangrijk probleem onderdak voor de ca. 500 afgevaardigden ZATERDAG 20 APRIL Met vakantie naar zonnige zuiden plus wat brood), dat een eigenaardigheid is van de Italiaanse eetgelegenheden. In heel eenvoudige volkszaakjes, die lang niet altijd slechts behoeven te zijn, re kent men daarvoor 50 lire, een door snee-restaurant laat u 80, in sommige Het zomerseizoen staat voor de deur en stellig zullen weer heel wat steden 100 betalen. Is die prijs hoger (Van onze Romeinse correspondent) Nederlanders zuidwaarts trekken, naar Italië. Hoe richten zij hun reis zo goed mogelijk in? Waar kunnen zij het best terecht? Hoe vermijden zij de moeilijkheden, die het reizen in een land ivaarvan men de taal niet spreekt, onvermijdelijk meebrengt? Wij zouden natuurlijk honderd-en- een dingen kunnen zeggen en daarbij toch zeker weten, dat juist dat gene wat de lezer wil roeten aan ons lijstje ontbreekt. We beperken ons dus liever tot algemeenheden en zullen eerst voor reizigers per trein en in een tweede artikel voor wie met auto of scooter er op uit trekt, enkele punten naar voren brengen, die van belang kunnen zijn. Natuurlijk zijn er ook reizigers die van het vliegtuig gebruik maken. Hun problemen zijn, ivat de reis betrejt, heel eenvoudig. Zij stappen op Schiphol in en zijn na weinige uren op het Romeinse vliegveld Ciampino. Daarna wachten hun dezelfde lusten en lasten als de treinreizigers. Niet eerst naar Milaan Vakantiespreiding een goede zaak Ten eerste: Wat is het beste seizoen? Dit hangt geheel af van het doel van uw reis. Wilt u genieten van zon en zee en ergens in een badplaats gaan zitten aan de Italiaanse Rivièra (minder snob- bistisch en met meer ongerepte natuur dan de Franse), dan kunt u terecht van begin mei tot half oktober. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de aardige bad plaatsjes van het Sorrentijnse schier eiland bij Napels, voor Capri en Ischia en ook voor de plaatsen aan de Adria- tische kust. De laatste hebben een strand, zoals wij dat aan de Noordzeekust zijn ge wend, maar natuurschoon is er natuur lijk heel wat minder dan aan de kusten waar rotsen en heuvels zijn. Mondello bij Palermo een beetje ver weg is misschien de aantrekkelijkste badplaats van Italië, het Venetiaanse Lido de duurste. Niet in juli of augustus Voor al die plaatsen is „vakantiesprei ding" een goede zaak. De Italianen zelf nemen vakantie, meestal heel lang, in juli en augustus. In die twee maanden zijn de echte vakantieplaatsen propvol, de prijzen zijn hoger, het comfort ge ringer en er is geen sprake van dat men in Rimini, Venetië, Lido, Ischia of een der bekende Rivièra-plaatsen in de volle zomer goede hotelkamers vindt zonder die van tevoren te hebben besproken. Naar ons begrip is het dan in die plaat sen ook meestal heel warm. Komt u naar Italië terwille van oud stedeschoon en om er musea, kerken, opgravingen, antieke tempels en dergelijke te bezoe ken, dan kunt u er van april tot half november terecht. Doorgaans is het mooi zonnig weer. De steden in de Povlakte, vooral Mi laan, Cremona, Tadua, maar ook Vene tië, zjjn in juli en augustus wel erg warm. Het is er volkomen windstil. Dat geldt niet voor Rome en Napels en de verrukkelijke steden in de heuvels van Umbrië en Toscane, waar een briesje overdag de hitte tempert en de avon den en nachten heerlijk zijn. Rome heeft in de zomer een zó verrukkelijk klimaat, dat uw correspondent elke zo merdag, die hij in andere, toch ook heel mooie steden, bijvoorbeeld Venetië of Florence, moet doorbrengen, als een offer beschouwt. Wel zijn natuurlijk voor een Italiaanse zomer echte zomer kleren, die u in Nederland niet zo vaak nodig heeft, gewenst. Het is naar onze mening verkeerd, wanneer toeristen de Duitsers zondigen in dit op zicht het meest menen dat zij „zo mers" gekleed zijn wanneer zij in een doorzweet en verre van proper heipd of blouse en een paar viesvette „shorts" rondlopen. De Italianen, vooral ten zui den van Florence, zijn een buitengewoon goedgekleed en elegant volk en wij ver moeden zo dat de toerist die er vies en slecht gekleed bijloopt, zich tussen al deze keurige en propere Italianen on prettig voelt. Volle treiner De nieuwe regeling der spoorwegen is beslist een nadeel. Vroeger reisde men in Italië uitstekend tweede klasse. Dit kan men nog doen wanneer men recht streeks uit Zwitserland of Frankrijk doorreist. Men heeft dan al een zit plaats. Vertrekt men uit een grote stad. waar treinen worden gevormd of waar wagons aan een binnenrijdende trein worden toegevoegd, dan kan men ook tweede reizen, mits men een dag tevo ren een plaats reserveert. Nu er geen derde klasse meer bestaat, is de tweede doorgaans overvol en, ter wijl de onvermoeibare Italianen ook bij veertig graden in de schaduw het dood gewoon vinden acht of tien uur lang in de corridor van de trein te staan mid den tussen bergen koffers, kisten, pak ken en bij tijd en wijle het nodige pluimvee zijn dit grapjes, die de vakan tieganger doorgaans minder liggen. Overvol zijn vooral ook de „Rapidi", bliksemtreinen. Italianen hebben een kinderlijke voorliefde voor alles wat zich snel beweegt en zullen dus indien enigs zins mogelijk de snelste trein kiezen, maar deze wordt daardoor ook de minst comfortabele. De ..Direttissimo' een weer wat minder snelle sneltrein, is door gaans het meest aan te bevelen en als men op tussenstations instapt, verdient het de voorkeur als men geen zit plaats in de tweede vindt de con troleur te waarschuwen en een aanvul lend kaartje te kopen voor „verandering van klasse". Lang niet alle trienen heb ben restauratiewagens. Is er zulk een wagen, dan is de maaltijd duur (onge veer twaalf gulden) en niet op het peil van die in een middelmatig restaurant. Heerlijke „reismandjes" Maar in alle stations komen jongens van het stationsbuffet met een wagentje langs de trein en zij verkopen behalve vele andere dingen, reismandjes „Ces- tini da Viaggio"; dat is iets buitenge woon nuttigs. Voor een prijs, die va rieert van 550 tot 700 lire krijgt men macaroni, een kwart kip met gebakken aardappelen, een stukje kaas, wat vruchten, brood, een kwart liter wijn, wat zout, een houten vorkje, een papie ren beker entandenstokers. Een wijs man zorgt vork en mes mee te ne men als hij op reis gaat. Er is een sta tion helaas ligt het aan een lijn waarvan de toerist zelden gebruik maakt dat in heel Italië beroemd is om zijn uiterst verzorgde reismandjes, het sta tion Cesena. dat al meer dan vijftig jaar een zo vermaard stationsbuffet heeft, dat er in het stadje vaak congressen worden gehouden alleen maar omdat men in het station zo goed eet,-... Doorgaans zal de Nederlander bij Chiasso over de grens komen. Naar onze mening is het niet verstandig om dan het eerst Milaan te bezoeken. Wil men, moe door de lange reis, even onderbre ken dan zou ik eerder Como aanraden of, als men de moed heeft nog even verder te gaan dan Milaan, dan komt vooral het bijzonder mooie en weinig bekende Parma in aanmerking of ook het middeleeuwse Bologna. Milaan is beslist geen mooie stad, heeft behalve de dom en enkele andere kerken weinig bezienswaardigs en doet nauwelijks Ita liaans aan. Het is veel aardiger in eens in een echte Italiaanse, dus volkomen ongewone omgeving te komen dan aller lei overgangsstadia door te maken. Gaat men door naar Venetië, dan is het be slist jammer een stad als Verona, een der mooiste steden van Italië, over te slaan. In de warme maanden is het ge bied tussen Florence en Napels datgene waar men van de hitte het minst last heeft. Perugia, Spoleto, Assisi, Siena, Lucca, Orvieto, ook Florence, maar vooral Rome zijn nooit benauwend warm. Zoek zelf een eethuis In bepaalde steden: Bologna, Parma, Siena, Lucca, vooral Rome, vindt men een overvloed van restaurants, waar men bijna altijd uitstekend eet. De spijs kaart hangt buiten, zodat u zo ongeveer kunt schatten wat u gaat uitgeven. Een goede aanwijzing is de prijs van het „coperto" (gebruik van servet en bestek dan 100, dan zal de rekening per per soon meer dan twaalf gulden zijn. De Italiaanse keuken, minder ver fijnd dan de Franse maar waarschijn lijk gezonder, is voedzaam en goed maar niet erg gevarieerd. U moet hier geen „Hollandse kostjes" zoeken. Deze heel andere keuken is ook een deel van uw vakantie. In grote steden, vooral in Rome, waar de afstanden niet gering zijn en men niet voor zijn genoegen in de overvolle trams of bussen staat (een zitplaats krijgt u heus niet) is het on verstandig heel of half pension te ne men. De hotelkeuken is „internationaal", dus karakterloos en u zit er temidden van niets dan vreemdelingen. In elk hotel kunt u alleen een kamer krijgen (in Rome tussen 1600 en 4000 lire in de „bewoonbare" hotels) of kamer met ontbijt, waarvoor 300 lire extra wordt gevraagd. Dat ontbijt kunt u ook, en heel wat goedkoper, krijgen in een van de drie- tot vierduizend „bars" „espresso"-koffie en allerlei drankjes) die de eeuwige stad rijk is. Wie zijn „bars" en eethuisjes weet te kiezen, is in Italië goedkoper uit dan in België of Frankrijk. In een volgend artikel enige tips voor wie per auto reizen en een en ander over diefjes en diefjesmaats, die het op de toerist voorzien hebben. STADSNIEUWS Inbraak in „Leidse Wasserij" UIT TWEE BRANDKASTEN VERDWEEN PLM. F. 2500.- In den acht van donderdag op vrij dag is ingebroken in het kantoor van de N.V. „Leidse Wasserij" aan de Haarlemmerweg. Uit een grote brandkast, die werd opengescheurd, werd een bedrag van ongeveer f. 2200 ontvreemd. Hiermede nog niet tevreden werd een tweede - kleinere - brandkast op haar inhoud onderzocht. Hieruit verdween een be drag van circa f. 300.-. De politie stelt een onderzoek in Eindles Lagere Landbouwschool Donderdag had in de receptiekamers van de Stadsgehoorzaal de openbare eindles plaats van de L.L.S. te Leiden. Deze bijeenkomst stond onderleiding van de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. Nadat deze alle aanwezigen welkom had geheten o.m. ir. C. P. Scheepers, Rijkslandbouwconsulent in noordelijk Zuid-Holland, I. v. d. Velde als verte genwoordiger v. d. Holl. Mij van Land bouw, en vertegenwoordigers van de Kring Rijnland en de Vebo, kregen de gelegenheid van de verworven kennis in het openbaar te doen blijken. Allen had den een landbouwkundig onderwerp als korte inleiding gekozen en werden daar na ondervraagd door de Rijkslandbouw consulent. het hoofd der school en de leraar in landbouwwerktuigen. Vanzelf sprekend bracht de een het er beter af dan de ander, maar de „zenuwen" speel den bij enkelen een belangrijke rol! Ir. C. P. Scheepers deelde hierna met een toepasselijk woord de keurige diplo ma's uit en wees de geslaagden erop, dat er nog vele wegen voor verdere studie openstaan. De heer v. d. Velde sprak namens de Holl. Mij voor Landbouw en schonk aan de beste leerlingen nl. Cè v. d. Eijk te Leidschendam een boekwerk. Als klassevertegenwoordiger sprak G. M. Post het hoofd der school, de heer Duursma, toe en bracht hem dank voor al hetgeen deze voor hen was geweest. Hij bood namens de leerlingen een prachtig cadeau aan. terwijl aan mevr. Duursma bloemen werden aangeboden. De leraren Krijgsman en v. Meygaarden kregen ieder een doos sigaretten. Zonder opdracht daartoe van de ouders der leerlingen sprak namens hen ds. Post uit Rijnsburg. Hij bracht ook de heer Duursma en zijn medewerkers dank voor het door hun kinderen geno ten onderwijs. De heer Duursma uitte in zijn slot woord zijn ernstige teleurstelling over de zeer trage voortgang van de bouw der nieuwe Lagere Landbouwschool. Het blijft tot dusver bij terreinaankoop en plannen maken, maar de eerste paal is nog steeds niet geheid. Het nieuwe leer plan voor de lagere landbouwscholen o.a. aansluiting op het zesde leerjaar v. d. lagere school, invoering van vakvaardig heid en meerdere vernieuwingen kunnen hier niet ingevoerd worden wegens ge brek aan ruimte. Wil de landbouwschool in Leiden dus meekomen, dan zal er zeer spoedig verandering moeten komen. De gediplomeerden zijn: C. v. d. Eijk, Leidschendam: Fr. Hogervorst Oegst- geest: A. J. M. Koot, Leidschendam: G. v. Leeuwen. Valkenburg: J. P. Marbus, Noordwljk aan Zee: G. M. Post, Rijns burg: C. D. J. v. Rijn. Oegstgeest; M. A. Verhaar, Voorschoten. Bijeenkomst der NAVO-landen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men bereidt zich in Bonn op de grootste internationale politieke con ferentie voor, die.er ooit werd gehouden. Over enkele weken van 2 tot 4 mei zullen circa 500 afgevaardigden van alle bij de NAVO aangesloten landen in deze stad aan een bijeen komst deelnemen. Vijftien ministers van Buitenlandse Zaken zullen zich, vergezeld van hun plaatsvervangers, om de enorme ovale tafel scharen die bijna de gehele ruimte van de grote vergaderzaal in het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken beslaat. Grote bedrijvigheid Dit ministerie van Buitenlandse Za ken, door de Duitsers doorgaans „Aus- wartiges Amt" genoemd, heeft een paar jaar geleden zijn intrek in een indrukwekkend modern gebouw geno men, dat van veel beton en glas in strakke lijnen aan de lange Koblenzer Strasse werd opgetrokken, tegenover het huis waarin nu al sedert enkele jaren onze Nederlandse ambassade is ondergebracht. Het paleisachtige gevaarte telt meer dan elfhonderd vensters. Het heeft over de twaalf miljoen mark gekost. De zeer praktisch ingerichte grote ver gaderzaal die zich in de zogenaamde „minister-vleugel" bevindt (het gedeelte van het gebouw waar minister Von Brentano zijn werkkamer heeft), heeft al een zekere vermaardheid gekregen en wel door de zeer opvallende enorme landkaart van de gehele wereld die on geveer de hele oppervlakte van een der wanden beslaat. De werelddelen en de eilanden zijn van metaal. Vlak onder de kaart troonde kort geleden minister Von Brentano toen hij een vergadering leid de van de Westduitse ambassadeurs, ge zanten en zaakgelastigden die over de gehele wereld zijn verspreid en die door hem naar Bonn waren ontboden Vertalers In een der zijwanden is een lang ven ster aangebracht. Daarachter ligt een rij kamertjes waarin vertalers kunnen zit ten, die wanneer dat tenminste nodig is, alles wat in de zaal wordt gesproken onmiddellijk in een andere taal moeten overbrengen. In de zaal kan men dan door een koptelefoon naar de taal luisteren die men zelf heeft uitgezocht. Reeds voordat de NAVO-conferentie begint, zal er al heel wat bedrijvigheid in het gebouw heersen. Tal van brave ambtenaren worden tot hun ergernis van hun schrijftafels weggejaagd. Ze moeten hun kamers ontruimen om plaats voor buitenlanders te maken. In die vertrekken worden diverse secreta riaten ondergebracht. Vlak naast het ministerie, enigszins op de achtergrond, Rijn, dicht bij de linkeroever van de staat de „Presseclub", het verenigings huis van de Westduitse journalisten, waar ook de buitenlandse journalisten toegang hebben. In dit huis zal een voorlichtingsbureau worden gevestigd. Er worden speciale telexverbindingen aangelegd en er zal een groot aantal telefooncellen worden neergezet. Persconferenties De dagelijkse persconferenties zullen echter niet daar. maar in de grote zaal van een ander gebouw, het „Presse- und Informationsamt der Bunderregierung", de regeringsvoorlichtingsdienst worden gehouden. Dat is een groot gevaarte, van nog meer recente datum dan het minis terie, dat ongeveer een kilometer verder in de buurt van het Bundeshaus staat. Men verwacht, dat ongeveer duizend personen bij de feestelijke opening van de bijeenkomst tegenwoordig zullen zijn. Die officiële plechtigheid zal niet eens in Bonn, maar in de nieuwe „Stadt- halle" (een feestgebouw) in het naburige Godesberg, plaats vinden. In dat gebouw moeten nog een paar veranderingen worden aangebracht. Er worden o.a. ver hogingen voor de televisie- en de film camera's gemaakt. Een belangrijk vraagstuk dat de autoriteiten in Bonn telkenmale heel wat hoofdbrekens bezorgt, wanneer hier veel vreemden worden verwacht, is waar men al die mensen moet laten slapen. Bonn zelf is maar klein en de hotels beschikken nog altijd niet over voldoende kamers. Die kamers zijn natuurlijk al voor een groot gedeelte gereserveerd. Maar veel voorname vreemde deelnemers aan de conferen tie zullen bü de ambassadeurs en ge zanten van hun eigen land logeren, en anderen weer zullen in Keulen, in Godesberg, in Königswinter en In an dere plaatsen in de omgeving een on derdak vinden. LEIDERDORP Dokter de Brnyne 25 jaar huisarts Het is deze maand 25 jaar geleden dat dokter G. A. de Bruyne zich als arts In ons dorp vestigde nadat hy op 12 december 1930 z(jn artsexamen had afgelegd en daarna in dienst der zen ding een jaar in Indonesië had ge werkt. HU verviri in dat jaar een arts, die met verlof in Holland was. Dokter De Bruyne nam de praktijk over van zijn vader, die op 27 maart 1932 overleden was. Zijn vooropleiding ontving hij in Leiden, waar hij de HBS bezocht en aan de Rijksuniversiteit stu deerde. In de loop van deze 25 jaar heeft dokter De Bruyne zich een grote praktijk opgebouwd en heeft hij zich zeer gezien gemaakt. Niet alleen op medisch gebied heeft hij zijn diensten bewezen aan de bevol king van Leiderdorp. Ondanks zijn drukke praktijk vond hij ook gelegen heid enige jaren zittting te hebben in de gemeenteraad en wethouder te zijn. Voorts is dokter De Bruyne bestuurslid van het Ziekenfonds voor Haarlemmer meer, Rijnland en omstreken. Ter gelegenheid van het jubileum wordt hedenmiddag van 3—5 uur een receptie gehouden in „Irene". In de week na Pasen zullen we in onze gemeente een gouden bruidspaar hebben nl. F. Zandbergen en P. Zand bergenvan Eerwijk. Op 14 mei a s. zal het 50 jaar zijn dat beiden lief en leed met elkaar hebben gedeeld. D eheer en mvr. Zandbergen zijn geen van beide geboren Leiderdorpers, hij zag het levenslicht te Zoeterwoude en zij te Haarlem. De eerste jaren van hun huwelijk woonde het echtpaar te Zoe terwoude. doch nu al sedert 1916 in on ze gemeente. De heer Zandbergen is hier een be kende persoonlijkheid. Hij was hier werkzaam bij de PTT. Op 65-jarige leeftijd ging hij met pensioen, doch de P.T.T. laat hem ook nu nog niet los, want hii doet nog steeds dienst als tele grambesteller. Ook is hij kort na zijn pensionering bezorger geworden van het Leidsch Dagblad. Zo is dus de heer Zandbergen, ondanks het klimmen der Jaren, nog steeds een actief persoon. De heer en mevr. Za.ndbergen zagen hun huwelijk gekroond met de geboorte van een zestal kinderen, waarvan een dochter. Alle kinderen zijn getrouwd. De heer Zandbergen is hans bijna 74 en zn vrouw is een jaartje ouder. Bei den zijn nog volkomen fit. OEGSTGEEST Gezinsdienst Op tweede Paardag wordt in de Pauluskerk een gezinsdienst gehouden, waarin in overleg met de kerkeraad van de Geref. Kerk ook de clubs van de Ger. Evangelisatie aanwe zig zullen zn. Ds. Eringa met ziekeverlof De kerkeraad der Geref. Kerk heeft aan ds. Jac. Eringa of medisch advies ziekteverlof verleend. Ds. Eringa hoopt eind augustus zijn ambtsbezigheden weer gedeeltelijk te kunnen hervatten. Dokter Giabbeek legt practijk neer Dokter A. J. M. Giabbeek heeft zijn praktijk neergelegd wegens benoeming tot gemeente-arts te 's-Hertogenbosch. Deze praktijk wordt door dokter D. Held voortgezet. Bevestiging en intree ds. R. Brands Ds. R. Brands zal zondag 19 mei a s. afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk (art. 31) van Bergentheim in Overijssel en veertien dagen later, zon dag 2 juni a s. in een gecombineerde dienst te Oegstgeest door ds. H. C. Over- eem van Hattem worden bevestigd als predikant van de Geref. Kerken (art. 31) van Oegstgeest en Valkenburg. Op diezelfde zondag (2 juni as.) zal ds. Brands zowel te Oegstgeest alsook te Valkenburg intree doen. Ds. Brands werd op 14 oktober 1917 te Oslo in Noorwegen geboren, bezocht het Gereformeerd Gymnasium te Kam pen, waar hij ook aan de theologische hogeschool studeerde en in 1942 zijn kan didaatsexamen deed. Nadat kand. Brands in 1942 door de classis Zwolle was beroepbaar gesteld in de Gerefor meerde Kerk in Nederland, werd hij op 26 september van het daaropvolgend jaar (1943) te Gameren in het ambt bevestigd. In deze zijn eerste gemeente maakte ds. Brands zich op 12 november 1945 los van de sydonale besluiten en diende toen nog ongeveer tien maanden de Gereformeerde (Vrijgemaakte) Kerk van Gameren, vanwaar hij op 8 septem ber 1946 naar Gorinchem vertrok. Sinds 29 juni 1947 dient ds. Brands de Gere formeerde Kerk onderhoudende art. 31 K.O. van Bergentheim. —Medische dienst De dienst wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandag morgen 7 uur waargenomen door de doktoren Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390 en Lanen-Baron, tel. 21610. Van maan dagmorgen 7 uur tot dinsdagmorgen 7 uur heeft dokter Varekamp, tel. 21960 dienst. Onze plaatsgenoot W. H. van Die- men behaalde aan de Chr. Techn. School te Katwijk A afdeling bouw kunde een getuigschriftt. VOORSCHOTEN Medische dienst De dienst wordt op eerste paasdag waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527; op tweede paasdag door dokter T. H W. Swen, Veurseweg 20. tel. 2356. Voor wijkzuster op beide dagen: Ge zondheidscentrum, tel. 2177. WARMOND Medische dienst De dienst wordt met Pasen waargenomen door dokter Bots, te Voorhout. WASSENAAR Vanaf zondag kunnen de bezoekers van de buitenplaats Duinrell aldaar een rondvaart maken in een speciaal voor dit doel in Giethoorn gebouwde boot met buitenboordmotor, waarin plaats is voor 25 personen. Op dit tochtje is men in de gelegenheid enige mooie gedeelten van het buiten uit een andere gezichts hoek te bewonderen. Oude Paasgebruiken in Duitsland Talloze oeroude paasgebruiken wor den in Duitsland in ere gehouden. Op witte donderdag worden in enkele stre ken de die dag gelegde eieren door de kinderen vergaard, want beweerd wordt, dat die ieren een heel jaar vers blijven. Menige boer stopt een dergelijk ei in de eerste voor van zijn akker. Hier en daar op het platteland zijn bepaalde karwei tjes op Goede Vrijdag uit den boze, zo als naai- en verstelwerk, het drogen van de was en het schoonmaken van de woning. De protestantse kerken worden die dag met berkegroen getooid. De kerkklokken, die tussen witte don derdag en eerste paasdag veelal niet worden geluid, worden soms vervangen door kleppers, met welke de schooljeugd door de dorpen trekt. In de Eifel gaan de kinderen, zodra de kleppers verstom men, eieren en geld ophalen aan de hui zen. In Frankisch Zwitserland wordt bij het geklepper de tijd uitgeroepen en tevens worden dan oude liederen ge zongen. In vele oorden trekken de boeren vrouwen in hun schilderachtige kleder dracht op de zaterdag voor pasen naar de kerk. Zij nemen dan de paasmaaltijd mee, die in de kerk wordt gezegend. De mannen vergaren intussen takken en twijgen voor het paasvuur. In de rooms- katholieke oorden van Baden bestaat nog het „Judasverbranden". Gewijde voorwerpen, die niet megr bruikbaar zijn. worden dan verbrand, om te voor komen, dat zij voor profane doeleinden zouden worden gebruikt. Uit verkoolde stukjes hout uit dit vuur worden kruis jes gebonden, die over de akkers worden gestrooid. In de nacht voor de eerste paasdag worden op vele bergen paasvuren ont stoken: een heidens gebruik, dat door de christelijke kerk is overgenomen. Het is als vreugdevuur voor de herrijzenis van Christus gedacht. Langs de grens van Oost-Duitsland worden sedert het einde van de jongste oorlog vuren ont stoken. Zij moeten de Duitsers aan de overzijde ervan overtuigen, dat de West duitsers zich met hen verbonden voelen. In het stadje Lüdge nabij Bad Pyrmont in het Wezergebergte laat men ieder jaar op de avond voor de eerste paas dag zes zeer zware houten wielen van manshoogte, die met twijgen en stro zijn doorvlochten, brandend van de Oster- berg in het dal van de Emmer rollen. De oude Germanen zouden aldus de te rugkeer van de zon hebben gevierd. Het is ook in Duitsland gebruikelijk elkaar op de eerste paasdag gekleurde eieren als symbool van het nieuwe, ont kiemende leven te schenken. Voor de kinderen worden deze eieren verstopt: het zoeken bereidt hun dan grote vreugde. Vaak laten de kinderen daarna de (hard gekookte) eieren van een heu vel rollen. Dit is een wedstrijd: over winnaar is de kleuter, wiens ei het langst ongebroken blyft. Vermelden wij ook nog de oude tra ditie van het waterhalen. In de nacht van de eerste paasdag gaan Jonge meis jes tegen het opgaan van de zon water halen uit een bepaalde bron of beek Zij wassen er zich daarna mee: Een waar borg voor het behouden van jeugd, schoonheid en gezondheid. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Ten CateCronstedt. z., AmbtDelden; Van LennepVerster. d. Londen; Van Bommel van Vloten Gratama, z„ Canada; LinhardLuccan- toni, d., Amsterdam: VederBock, d., Rotterdam; E. Bast—Jurgens. z„ Nairo bi; RuoffVan den Blink, z., Rotter dam; Ten Brinkvan Imhoff, d-, Am sterdam: G. Melief—Baitz. d., Rotter dam: Bargevan der Putt. d„ Rotter dam; M. J. BoslandBense, d. en d., Rotterdam; J. J. BroekmansBlokhuis, d., Enschede. Getrouwd: ir. H. Hesselink en mevr. A. C. W. BornPeereboom, Den Haag; mr. J. E. van der Meulen en C. S. Kap- peyne van de CoppelloSalverda de Grave, Den Haag; J. van der Horst en T. Valk. Pijnacker; P. A. Hühne en R. M. G. Lesueur. Amsterdam: J. M. Mes en G. Futcher, Johannesburg; M. de Marcas en G. Santcroos, Amsterdam. Overleden: W. N. A. van der Sluijs, Florida: M. L. van Oss. vr. 83 jaar, Apeldoorn; S. Kats, m.. 60 jaar, Amster dam; T. L. Leuftink, m., 76 jaar, Am sterdam; K. F. Lommei. m-, 51 jaar. Utrecht; E. Murris, m., 48 jaar. Am sterdam; J. W A. Kampman, m., 81 jaar Rotterdam; M. F. Bijnen. vr.. 84 jaar. Breda; H. F. de Groot, m., 66 jaar, Scheveningenir. D. A. Botje, m., 71 jaar, Den Haag. OPENING MAANDAG 29 APRIL. De in opdracht van de Ver. voor Chr. (Hervormd) Onderwijs gebouwde kleu terschool aan de Asserstraat, waaraan de naam „Zonnebloem" zal worden gegeven, wordt maandag 29 p^ril geopend. Aan deze opening gaat om vier uur in de aula van de Chr. Ulo-school, eveneens in de Asserstraat, een samenkomst vooraf. Ds. D. J. Vossers zal de officiële opening verrichten. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Rinsumageest G. D. J. Din- gemans, kand. te Delft. Aangenomen naar Brugge (België) (toez.) T. H L. Beernlnk te Oudenhoorn. Benoemd tot directeur van Kmderzorg in Noord-Rolland J O. Norel te Beverwijk, diie deze benoe ming ook aannam benoemd tot hulp prediker te Nijeha^ke N. de Zwart kaard, te Ierseke. Bedankt voor de Biit-Oo&t W. de Bruyn te Enmelo. GEREF. KERKEN eBroepen te Amsterdam (vac. P. Veen- hulzen) dr. A. G. Luiks te Dieveir Be roepen te Rotterdam-Kralingen E. Pijl man te Bandung. Aangenomen naar 's- Gravenhage-Loosduinen (5de pred. pl.) A. W. Meeder te Spijkenisse. GEREF. KERK (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Terneuzen J. G. Meyer, kand. te Oldehove. Aangenomen naar Rotterdam-West J. C. CHR. GEREF. KERKEN van Ravenswaa y te Scheveningen. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Stille Rijn op 23 april een zo nodig op 24 april 1957 in verband met aldaar plaata vindende werkzaamheden, zal zijn afge sloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee in belde richtingen. Medische dienst De medische dienst wordt eerste paasdag waargenomen door de artsen Boer en Ten Caie en op de tweede paasdag door de artsen Janse en De Neef. Onze plaatsgenoot Abr. de Geus be haalde aan de Chr. Techn. Avondschool te Katwyk B. afdeling 9 werktuigbouw kunde een getuigschrift. On plaatsgencM. v. d. Cingel l vide aan de Tm. Techn. Avond school te Katwijk A afdeling bouwkunde c getuigschrift. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9