Sarco globine Ruim 2,3 miljoen rijnlandse roeden zijn beplant met tulpen Gaan de vroege tulpen er uit? Zwitserland Chr. Wijkverpleging te Katwijk gaat gouden jubileum vieren Toelichting op beursbegrippen 56ste jaargang Zaterdag 20 april 1957 Vijfde blad no. 29117 De liantlel vliegt op tulpen-statistiek af (Van onze speciale correspondent) Ieder jaar weer produceert het Produktschap voor Siergewassen een Hjvlg i,,cument. Het is de „statistiek van de beplantte oppervlakte tulpen". Ook van de andere bolgewassen worden zulke statistieken opgemaakt, maar [fén is zo uitgebreid als die van het tulpen-sortiment met zo om-en-nabU ,ffduizend soorten, die allemaal nog „in de running" zijn. get bloembollenvak vliegt op zo'n itistiek af als de by op de bloem, mdelijk hebben de exporteurs dan een jetje „houvast". In de bloembollenhandel immers volgt ■en een rrjerkwaardig patroon. Men érkoopt eerst en gaat dan inkopen. Zo in het gebeuren dat men verkoopt wat :»n niet kan inkopen, en dat men op ttte schaal kan kopen wat men niet êeft kunnen verkopen. Hoe dat nu in praktijk geregeld wordt zodat alles jer op zijn pootjes terecht komt,, dat oet men maar eens aan een oude rot de bloembollenvak vragen. Misschien rtelt hij het niet Dank zü deze statistiek echter, weet men thans in het vak dat er dit jaar 339.681 rijnlandse roe (in het bollen- nk werkt men nog steeds met deze maat) aan tulpen opgeplant staat-, tegen 2.320.281 roe in het vorige jaar. De conclusie ligt dus voor de hand, dat het beplante areaal zich nauwe lijks noemenswaard heeft uitgebreid. De nieuwigheden Wat de vroege tulpen tekort komen, leveren de Darwin-hybriden (kruising tussen botanische tulp en darwintulp) bij. En zeer gestadig neemt ook het areaal van de botanische tulpen de kaufmanniana. fosteriana, greiggi. 'tu- bergiana en hoe ze meer mogen rieten, toe. Ze zijn van 68.132 roe gekomen op 71.115 roe. Deze gestadige, gans niet schokkende vooruitgang is wel enigszins in strijd met de aard van de bollenmensen, die graag eens een gokje wagen met nieu wigheden, terwijl deze botanische tul pen zeer in trek zijn, omdat ze al zo vroeg bloeien en door hun exotische vorm en leur een sieraad vormen in elke tuin. Maar botanische tulpen vormen een teelt apart. Lang niet iedere bollenkwe- ker durft deze teelt aan. men moet er zich in specialiseren. Met dat al zit er een toekomst in de botanische tulpen. Maar de grootste contingenten leveren nog immer de Darwins de Triumph- en Mendeltulpen. terwijl de bizarre Par kieten zich niet alleen handhaven, maar ook regelmatig opschuiven. De publikatie van de tulpen-statis tiek geeft een nieuwe impuls aan de handel, zo buitenslands als bin nenslands. De reizigers weten wat ze kunnen verkopen, de inkopers op de beurs weten eveneens waar ze aan toe zyn. En men hoopt in het bloem bollenvak dat hiermee de handel, die totnogtoe uitgesproken lauw was, weer een beetje op gang zal komen! (Ingez. Med.-Adv.) Kop en staart Maar niet alleen krijgt men zo een >ld van het totale areaal. Men kan uit statistiek ook afleiden in hoeverre iere soort afzonderlijk is uitgebreid a wel ingekrompen. Dan blijkt wel, dat de vroege tulpen het loodje hebben moeten leggen. Daarvan is de oppervlakte ingekrom pen van ruim 493.000 tot 443.000 roe, his 40.000 roe minder! Dit wordt weer een beetje gelijkge- door aanwinsten van de Triumf- ipen. (van 411.162 naar 454.835) en van Darwins (van 564.465 naar 577.237) vooral door de Darwin-hybrides, die 12.186 opliepen naar 23.859 roe! terwijl echter het tulpen-areaftl in ;e lynen stabiel bleef, met slechts dg verschuivingen in de grote mid- moot, had men aan de kop met uit- !ers te kampen en groeide het sorti- it aan de staart aan. )e kop vormen de vroege tulpen, irmee het bloembollen vak begonnen De staart vormen de nieuwste aan- iten de Darwin Hybriden, die fel- irige, exotische bloemen, reuzen als fldoorn, Lefebers favorite en Hol ds Glorie. i de vroeger tulpen zijn immer- •aagde soorten als Brilliant Star, jeraal de Wet, Kiezerskroon en di- s Valken-sports een eind terugge- m. een Murillo Sport als Mr. van Hoef verloor 5000 roe, Oranje Nas- ging met 6000 roe terug, Electra met I roe. Waaruit valt die teruggang de vroege tulpen toch wel te ver- tn? Handel of kweker? Over de oorzaak verkeert men ln tijfel. Eenerzijds hoort men verkla- n dat het karakter van de handel di gewijzigd heeft. Deze verplaatst :h langzaam maar zeker van de oelers-handel (verkoop aan bloe mkwekers) naar de warenhuizen frkoop van droge bollen). In Ame- i is dit proces duidelijk waarneem- ir, in andere landen niet zo scherp Iptekend. Daarbij vernieuwt zich tds het sortiment en is het mogelijk kwekers die eertijds vroege tul- a, uitstekend voor de broei, kochten, i thans op andere soorten gaan toe- Ken. a hoort echter ook een andere me terkondigen, die het accent naar de ter verlegt. i ding staat namelijk vast, dat vele fkers niet meer zo happig zijn op «ge tulpen, gezien het risico dat iraan verbonden is. Deze soorten lonen namelijk de neiging tot ringen" dat wil zeggen dat de bol h deelt, „verklistert" waardoor men in „leverbaar" kan rapen, bollen in Idoende grote maat om 'te worden iporteerd. Dit drukt aanzienijk de irengst, en deze „springpartüen" nen in de vroege tulpen té veel nmige kwekers betogen, dat dit zijn ak vindt in het feit, dat men de beproefde paden verlaten heeft. ;r kon men een tulpenbed in a delen, het z.g. boven- of „moer"- de midden moot en het ondereind, «veneind was als het ware de kern ie hele partij en zorgde voor een ante handhaving van het kwantum taar. Tegenwoordig, zo zeggen iwekers, raapt men voor de voet ilfs bollen „zift tien" Zo kwam de er in. Zo kon er niet steeds behoor - tverbaar gevormd worden. Men zal moeten naar de oude methode, wil ook voor de vroege tulpen het van te grote verklistering ver- n. en weer een normaal percen- ■everbaar rapen. Rust en ontspanning in gastvrij Zwitserland! Het land, dat zich al sedert tientallen jaren de ver vulling van al Uw vakantiewensen tot een tweede natuur heeft gemaakt. Nia een jaar jachten vindt U nergens weldadiger rust dan in de traditioneel beroemde Zwitserse hotels en pensions met hun stabiel prijspeil. Nergens méér gelegenheid tot alle mogeli|ke ontspanning en sport. Lage benzine prijs: 47 ct. per liter. En alleen Zwitserland, dat dit jaar het 75-jarig Gotthardspoorweg-jubileum viert biedt U zulk een keuze uit speciale, voordelige abonnementen op zi|n voortreffelijk spoorweg- en postauto-net. Inlichtingen en prospectussen bij de reisbureaus, reisverenigingen en bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, A'dam, tel. 31400 Adres van Contactcommissie voor Onroerende Zaken TEGEN ABRUPTE HUUR VERHOGINGEN De Contactcommissie voor Onroerende Zaken heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend met een adres. „Volledig kan" aldus dit adres „worden ingestemd met het streven van de regering een verdere aanpassing van de feitelijke huren van de vooroor logse woningen aan de kostprijshuren van de na-oorlogse te verwerkelijken. Deze huuraanpassing dient evenwel naar het oordeel van de contactcommissie het karakter te dragen van een schakel in een keten van stelselmatige, zich over een aantal jaren uitstrekkende huurver hogingen, waardoor het huuraanpas- singsproces op meer geleidelijke wijze verloopt dan tot dusver het geval is ge weest met de door de opportuniteit in gegeven voorafgegane verhogingen. Dc door de regering voorgestelde maatregel van blokkering van een gedeelte van dc huurverhoging met bestedingsdwang ontmoet in de ge noemde groepen op principiële gron den ernstige tegenstand, vooral ge richt tegen de „beknotting van de be schikkingsbevoegdheid van de recht hebbende over de hem toebehorende gelden". Dat deze beknotting door het „alge meen belang" wordt geboden, vermogen belanghebbenden niet in te zien. Boven dien acht men de omschrijving van „verbetering van de oude woningvoor raad" ln de wet vaag en onvoldoende. Djoeanda naar Sumatra? De Indonesische premier, dr. Djoean da, zal een reis door Sumatra maken om te trachten de breuk tussen de centrale regering en de opstandige Sumatraanse provincies te helen, al dus is gisteren in politieke kringen te Djakarta verklaard. Men zei, dat de premier de volgende week naar Su matra zal vertrekken. Hij zal worden vergezeld door dr. Tobing, de minister voor inter-Indonesische zaken. PRINSES MARGRIET MET VAKANTIE Prinses Margriet is donderdag van Schiphol naar Parijs vertrokken om haar paasvakantie in Frankrijk door te brengen. Zij werd door Koningin Juliana naar het vliegtuig gebracht. Gezin aan dood ontsnapt Een Haags gezin, een echtpaar met twee kinderen, is ternauwernood aan de dood door gasverstikking ontsnapt. Reeds donderdagavond gevoelden alle gezinsleden in hun woning aan de Hoef- kade zich wat katterig en misselijk. Zij meenden een gaslucht te ruiken, doch konden nergens in huis een lek of een open kraan vinden. Gistermorgen is één hunner hoogst onwel wakker geworden, slaagde er desondanks in de voordeur te vinden en zakte in elkaar. Omwonenden waarschuwden de politie, die het gehele gezin naar het ziekenhuis Zuidwal liet brengen. Ouders en kinderen zijn thans buiten levensgevaar. AOW PREMIE EN INDISCHE PENSIOENEN Minister Hofstra heeft geantwoord op De oprichters waren ds C. Plug, D. schriftelijke vragen van het Tweede 1 Ouwehand Azn, ds. H. Meyering, F. E. Kamerlid de heer Stufkens over de door Meerburg en C. Ouwehand. Ds. Plug de gepensioneerde ambtenaren van de I bleef president tot het jaar 1912 en werd voormalige Nederlands-Indische rege- opgevolgd door ds. A. J. van Wijngaar- ring te betalen AOW-premie. den, in 1917 was het ds. G. Bolkestein, De inspecteurs der belastingen zijn j die de voorzittershamer opnam. Van 1922 bevoegd en verplicht om voorlopige tot 1950 leidde ds. R. P. A. Rutgers de aanslagen, die in aanzienlijke mate tot Chr. Wijkverpleging en nadat van 1950 een te hoog bedrag zijn opgelegd, te verminderen. Zoals ook op de achter zijde van de aanslagbiljetten is vermeld, kunnen belanghebbenden zich met een daartoe strekkend verzoek tot de inspec teur wenden, die weg zal ook in deze gevallen moeten worden gevolgd, aan gezien een maatregel in de invorderings sfeer moeilijk uitvoerbaar is. De minister heeft de inspecteurs der belastingen verzocht om de desbetreffende verzoe ken van de onderhavige categorie van verzekerden zo spoedig mogelijk te be handelen. Het werk is sinds 1907 enorm uitgebreid De Chr. Wijkverpleging gaat jubileren. Op woensdag 24 april zal het 50 jaren geleden zyn, dat de oprichtingsvergadering in de gemeentezaal plaats vond. Dat toen begonnen werk is uitgegroeid tot een grote en stevig gebaseerde organi satie in het Katwükse leven. Aanvankelijk onder de naam van de Katwijkse Ziekenverpleging werd in 1907 begonnen met één enkele wijkzuster, maar de jaren vergingen en het werk werd groter. Was het ledental na enkele jaren gegroeid tot 300, in 1930 waren het er 800, en nu staan er 2000 in de ledenlijst genoteerd. Dag en nacht staan drie wijkverpleegsters gereed de wijk in te gaan. de leden hun vereniging gaven, was er nogal eens sprake van een lege kas. Maar telkens kwam er hulp, zelfs van de zijde van het Koninklijk Huis: Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana hebben beiden de vereniging fi nancieel gesteund met een gift. Het werk bleef groeien en in de jaren na 1930 waren extra maatregelen, weer dringend nodig. Besloten werd dames- comitè's samen te stellen, die zouden trachten de financiële toestand te verbe teren. MeJ. Spaanderman en mej. W. Zuyderduyn hebben in dit verband be langrijk werk verricht. tot 1954 ds. S. G. J. Goverts voorzitter was, is sedert dien ds. W. A. B. Hagen aan het bewind. Was er dus nogal eens een voorzitterswijziging, hét secretariaat is slechts eenmaal overgegaan in andere handen. Ds. H. Meyering is het van de oprichting tot 1945 geweest en werd in dat jaar opgevolgd door de heer D. Gesink. LEGE KAS. Waar de Chr. Wijkverpleging in de eerste jaren van zijn bestaan hoofd zakelijk moest draaien op het geld. dat Met een grote drijvende bok zijn I de. boven water gehaald. Een van de uit elkaar geslagen stukken van de brokstukken van de ongeluks- de sleepboot Gunnard. die in de boot komt uit de diepte tevoor- Rotterdamse Waalhaven explodeer- Premie-obligaties en rentegamma Apeliefde. t een bruin aapje, dat dezer da- een kermis in het Prater (een tn Wenen) optrad, staakte tijdens 'oorstelling zijn kunsten en sloeg t'mpjes om de hals van één der »uwers. De man was even ver maar toen hij een litteken zag t oor van het diertje herinnerde i), dat 14 jaar geleden tijdens een (ht in Noord-Afrika Fips hem in geschonken was. aan. wiens naam niet bekend ge- is, was zondag j.l. uit Kapfenberg Wenen gekomen om de voetbal - Bjd Oostenrijk—Zwitserland te Liter ging hij met vrienden naar "mis in het Prater. Het aapje, dat alet van de toeschouwer los liet was de mascotte van het regi- waarin de onbekende destijds en werd meegenomen toen dit at zich voortdurend tot Rome toe terugtrekken. In Rome verloor de jnde Fips. die aan een circus in wol verkocht en later naar We- wacht werd. Het circus heeft nu ^slotte aan zijn vroegere meester aan. Binnenkort bestaat de onderzee dienst van de marine vijftig jaar. Een kijkje op twee boten van deze dienst vanuit een betonnen bunker op de basis van dit marine-onder deel in Botterdam. Links de Walvis, rechts de Zwaardvis. UITBREIDING. Was het oorspronkelijk een organisatie, die zich alleen bezig hield met 't verple- gingswerk, in later dagen, vooral na de tweede wereldoorlog breidde het werk zich aanmerkelijk uit, mede onder drang voor Overheidswege, wat in verband stond met de subsidiekwestie. AI spoedig werd aansluiting verkre gen met het Oranje Groene Kruis, de grote Protestantse Kruisorganisatie in Nederland en richtten de activiteiten van de Chr. Wijkverpleging deze naam was intussen in de plaats ge komen van de Katwijkse Ziekenverple ging zich ook op het inrichten van materiaaldepots en ïsultatiebureaus. In het Ned. Herv. Weeshuis werd een medisch centrum gesticht, waar dr. Planteydt uit Noordwijk het consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters leidde, waarvan nu de leiding in handen is van dr. Van der VlietDe Vries. De eerste leidt nu het consultatiebureau in Katwijk aan den Rijn, dat vorig ja?r in de zaal achter de Geref. Kerk werd ge opend. Plannen om een depot in Katwijk aan den Rijn in te richten zijn in voor bereiding. In Valkenburg, waar op 1 januari 1948 werd begonnen, is een depot. FEESTELIJKE VIERING. Woensdag 24 april, des middags tussen 3 en 4 uur wordt er in „Irene" een offi ciële receptie gehouden en van 4 tot 5 uur een receptie voor belangstellenden. In de Kapel is des avonds een jubi leumavond, waar de directeur van het Oranje Groene Kruis, dr. Joh. van dei- Spek. een feestrede zal houden, terwijl de Chr. reciteerclub „Ora ét La bora" daar zal opvoeren „Zij, die gestuurd was". Op vrijdag 26 april is een soortgelijke avond in het Missiecollege te Katwijk aan den Rijn en op 8 mei een te Valken burg in zaal De Vries. BEZOLDIGING BURGEMEESTERS KLEINE GEMEENTEN. Minister Struycken deelt in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Ka mer over zijn begroting mee, dat er aan leiding bestaat de bezoldiging van de burgemeesters in de kleine gemeenten nog eens onder de loep te nemen. Voorts zegt de minister niet afwijzend te staan tegenover de suggestie inzake het afzon derlijk regelen, buiten het bezoldigings besluit om, van de salarissen voor de ministers en staatssecretarissen. Naar de wenselijkheid van een dergelijke rege ling. die wellicht ook een afzonderlijke regeling van de vakantie-uitkering zou kunnen inhouden, wordt thans een on derzoek ingesteld. XIII Bij de bespreking van de diverse soorten obligaties werd nog geen mel ding gemaakt van de premie-obligaties, welke vooral sinds 1951/52 hier werden gebracht. De gemeente Amsterdam kent reeds sinds 1933 haar Concertgebouw/ Artislening. die 3% rente geeft en voorts met geregelde premies boven de nomi nale waarde uitloot. De gemeente Am sterdam kwam dan ook in 1951 als eer ste met een 2V27o premielening, die als Woningbouwlening gelanceerd een psy chologische kant en als premielening een speculatieve kant had (heeft). Het succes was overweldigend en alras kwamen ook andere gemeenten met premieleningen aan de markt. Na enige jaren stilstand komen thans, nu de ge meenten praktisch niet aan geld kun nen komen de premieleningen weer los en zij hebben nog steeds succes. In deze tijd. nu zelfs de hond en de kat mee doen aan prijspuzzels, voetbalpools, radio-acties en hoe het allemaal mag heten en naar wij vernamen ook reeds behulpzaam zijn bij het invullen van limmerick-zinnetjes, is het geen wonder dat premieleningen in trek zijn en de gemeente Rotterdam heeft dan ook heel goed aangevoeld dat een jaar wachten op de kans op een prijs wel heel lang is, zodat zij nu een premielening heeft uitgegeven, welke gedurende de eerste vijf jaar elke drie maanden uitloot met de daaraan verbonden premies. Dit voorbeeld vond reeds navolging. Onze Zuiderburen zijn trouwens in dezen nog veel vigelanter. Daar de gemeenten gebonden zijn aan een door de regering voorgeschreven rentegamma (zóveel rente bij een zó lange looptijd) en dit rentegamma op het ogenblik zodanig is dat niemand de gemeenten geld kan lenen zonder zich zelf tekort te doen. moeten zij de pre mieleningen alle binnen een bepaald raam houden. Geven zij nu een lage rente (gangbaar is ten onzent 2V270), dan houden zij het bedrag over dat het verschil vormt tussen deze 2en het rentepercentage dat hen op het moment van uitgifte is toegestaan te betalen. Uit dit verschil nu betalen zij de pre mies. die (na loting) worden betaald boven de nominale waarde van het stuk. De prijzen lopen uiteen; er zijn prijzen van f. 100.000. f. 50.000 en zo vervolgens een afdalende reeks. Het grootste aan tal en restant der obligaties wordt met f. 100 (eigen geld), f. 125 of f. 150 afge lost. Tussen premieleningen en loten, zoals men die ln het dagelijks leven kent, bijv. die van de Staatsloterij, is dus een wezenlijk verschil. Loten kunnen n.l. waardeloos worden, bij premieleningen houdt men echter steeds het recht op de nominale waarde, zowel bij rente- gevende als bij niet tentegevende pre- mieleningen; laatstgenoemde mogen trouwens sinds lang hier te lande niet meer worden uitgegeven. Ter beurze worden als binnenlandse loten nog ge noteerd de Witte Kruis loten van 1888 (met recht „kruis"-loten, want de hou ders hebben er al veel mee beleefd) welke echter ook alle niet een bepaald minimum aflosbaar zijn en dus nimmer waardeloos kunnen worden. Tegen de trekkingstijd ziet men de premielenin gen en de dusgenaamde loten in koers Eerste snijbonen en postelein De kweker Chr. Droogn te Langeraar heeft gisteren aan de Coöp Tuinbouw veiling te Ter Aar de eerste snijbonen aangevoerd. Deze primeur werd gekocht door de Aalsmeerse groentehandelaar Ant. v. d. Jagt, voor de prijs van 7 gul den per kg. Ook de eerste postelein werd diezelfde dag aangevoerd, en wel door de kwekers gebr. v. d. Ster te Ter Aar. Deze pri meur werd gekocht door de groente handelaar P. Verhoef te Nieuwersluis. voor 70 cent per kg. of prijs oplopen, om na de uitloting weer in te zakken. Bij al de hier besproken soorten obligaties spaarden wij de converteer bare obligaties voor het laatst, als sma kelijk hapje na de levertraan. Een volgend maal, waarde lezers! (De vorige artikelen in deze reeks verschenen resp. 18 en 19 januari, 11, 12, en 13 februari, 1, 9, 23 en 25 maart, 1, 5, en 16 april). (Ingez. Med.-Adv.) jgg SI ee Slechte eetlust bij hinderen... belemmert hun normale ontwikke ling. Het krachttonicum Sarco- globine herstelt snel de eetlust, geeft gezonde kleur en bevordert sterk normale groei. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST VARIA Die Britse krant was wel een beetje al te voorbarig met een berichtje dafc het echtpaar Tanner vijftig jaar ge trouwd was. Daarom verscheen er de volgende dag een ingezonden stuk van meneer Tanner in die krant. Het luidde: „Het spijt ons. maar de aankondiging was negen jaar te vroeg. Toch willen we langs deze weg allen bedanken die ons taarten, geschenken, drank en rokerij stuur den". Tja, iedereen kan wel eens een (druk)fout maken. Gelezen in „Dit moet u ook weten" (in uw lijfblad), dat Betsy, de chimpan see van de dierentuin in Baltimore, met haar vingers, desnoods met haar ellebogen, klonten verf uitsmeert op gespannen nat papier. Zij heeft nu een hoogtepunt bereikt. De directeur van de dierentuin, meneer Arthur Watson, heeft gezegd, dat de zeven jarige Betsy, wier schilderijen als kunstwerken verkocht worden, haar 'eerste opdracht heeft gekregen. Het dagblad „Winnipig Tribune" heeft het die opgedragen iets abstracts te maken, geitteld „Winnipeg in de winter. Judy, een terrier met een grote repu tatie als rattenvanger, eigendom van een inwoner van Aberden, heeft de teleurstelling van zijn leven gehad. Judy heeft een record op zijn naam staan. Eens heeft hij op één dag 75 ratten gevangen. Dezer dagen keek Judy naar de televisie van zyn baas. Op een gegeven ogenblik verscheen op het beeldscherm een rat. De hond sprong toe en belandde tussen de scherven van het verbrijzelde mat glazen venstertje. Nu vertrouwt hij zijn eigen ogen niet meer. In Berlijn keek" mevrouw Heinzel vreemd op, toen er uit de koud waterkraan heet water stroomde. De oorzaak was snel gevonden. De kel der onder de keuken stond in brand.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7