Prof. dr. G. G. J. Rademaker op de drempel van emeritaat overleden KWAYYA FILMS „CASINO n >r I Wereldvermaard neuroloog en fysioloog ivas opvolging van Einthoven ten volle waard A5 V A\ E E o> 34 cc a 96ste jaargang Tweede blad no. 29117 Groot en te vroeg verlies voor Leiden Gisterochtend is in zijn woning te Oegstgeest overleden prof. dr. G. G. J. Rademaker, hoogleraar in de neurologie aan de Leidse Uni versiteit die vorige maand zeventig jaar werd en als gevolg daarvan aan het einde van het lopende academische jaar afscheid van zijn universitaire werkkring had zullen nemen. Prof. Rademaker deed zijn intrede als Leids hoogleraar als opvolger van de wereldberoemde Nobelprijswinnaar Einthoven in 1928 als fysioloog, doch bekleedde de nieuwe neurologische leerstoel sinds 1946. Met prof. Rademaker gaat voor de wetenschap in algemene zin en voor de Leidse Universitaire gemeenschap een geleerde heen, die op breed terrein grote erkende wetenschappelijke verdiensten heeft gehad en aan wie de organisaties van wetenschappelijke werkers op zijn belangrijkste terreinen grote dank verschuldigd zijn. Moeilijk afscheid voorkomen Onlangs schreven wij uitvoerig over persoon, werk en wetenschappelijke ver diensten van prof. Rademaker naar aan leiding van zijn zeventigste verjaardag op 19 maart j.l. Het bereiken van die pensioen-ver plichte leeftijd betekende, dat zijn af scheid uit de actieve universitaire kring voor de deur stond: bij het einde van het lopende academische jaar. Het lot heeft het anders gewild. Zijn afscheid, niet alleen uit die engere werkkring, maar tevens van de hem wachtende wetenschappelijke ar beid, van zijn zeer grote vriendenkring, van zijn familie, van het leven, is eer der gekomen dan voorzien kon worden bij het bereiken van de zeventig-jarige mijlpaal. Door deze onverwachte afsluiting van zijn levensloop is hem het ogen blik bespaard gebleven, waarop hij een werkkring die hem lief was met te genzin moest verlaten in het besef, dat zijn gaven en krachten hem een ver dere door hemzelf begeerde dienst baarheid zouden hebben veroorloofd. In zeker opzicht mag het een troost zijn, dat hij ook na het bereiken van de „fatale" leeftijd zün werk (in af wachting van een niet gerealiseerd organisatorisch afscheid) heeft mo gen voortzetten tot zijn dood, niet als „rustend" wetenschappelijk werker maar staande in de omgeving die hem (ondanks al haar remmende factoren) deze arbeid mogelijk maakte en een achtergrond gaf. De „rustige levensavond" die hij niet begeerde, waar hij tegen op zag, doch die hij zozeer verdiende, is hem onthou den Twee arbeid er svelden Gijsbertus Godefriedus Johannes Ra demaker werd op 19 maart 1887 als pre- dikantszoon in Den Haag geboren, be kroonde zijn Leidse medische studie in 1911 met een doctoraal examen cum laude, legde in 1912 artsexamen af en verwierf zich als ziekenhuis-assistent in Den Haag een grote chirurgische be kwaamheid. In 1915 nam hij een artsen praktijk in Soerabaja van zijn broer over die hem een brede medische erva ring gaf. In 1922 keerde hij naar ons land te rug. zette zijn studie in Berlijn, Parijs en Londen voort en kwam in contact met prof. Magnus te Utrecht uit welke relatie zijn verdere wetenschappelijke carrière voortsproot. In Utrecht promoveerde hij cum laude in 1924 tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „De betekenis der kern en van het overige mesence phalon voor spiertonus, lichaamshou ding en labyrinthaire reflexen". Bij het overlijden van prof. Einthoven, de met een Nobelprijs begiftigde Leidse fysioloog, werd Rademaker als zijn op volger uitverkoren. Op 1 oktober 1928 werd dr. Radema ker tot gewoon hoogleraar in de fysio logie aan de Leidse Universiteit be noemd, welke functie hij op 10 oktober van dat jaar aanvaardde met een oratie over „Willekeurige en onwillekeurige handelingen". Ruim een maand geleden hebben wij bü zijn zeventigste verjaardag ge schetst voor welke moeilijkheden prof. Rademaker kwam te staan bij de aan vaarding van deze functie en op welke voortreffelijke wijze hij deze getoond heeft meester te kunnen zijn. Niettemin bevredigde de fysiologie hem niet ten volle. Toen in 1946 de leerstoel voor de neurologie werd ge schapen, was hij dankbaar deze met opgeving van de fysiologie als eerste Leidse hoogleraar te mogen bezetten. Sinds die nieuwe ambtsaanvaarding heeft prof. Rademaker tot zyn grote voldoening mogen meemaken, dat de neurologie en de neuro-chirurgie door DE ARBEIDSMARKT. De geregistreerde arbeidsreserve (het aanbod) van mannen nam gedurende de peirode van 8 t/m. 13 april af van 165 tot 150. De daling van het aanbod moet gro tendeels worden toegeschreven aan de gunstige weersomstandigheden in de af gelopen maanden. Vooral is dit merkbaar in de landbouw en in de bouwsector De geregistreerde vraag handhaafde zich op gelijk niveau en beliep 720 aan vragen waarvan er 250 (35%) betrekking hadden op jeugdigen, leeftyd 15 t/m. 18 jaar. Vrouwen. Het aanbod (arbeidsreserve) van vrou welijk personeel onderging gen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 13 april 65. De geregistreerde vraag beliep 310 aan vragen, waarvan onveranderd 40% be trekking had op jeugdigen. Officiële publikatie INZAMELING HUISVUIL Op tweede paasdag zal geen huisvuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per- ceCen. welke gewoonlijk op maandag wor den bediend zaïl mu plaatsvinden op don- derdag 25 april ek. De wnd. directeur Gem. Relnigings- an r 7 het in gebruik nemen van gebouw tien van het ziekenhuiscomplex uitgerust werden met een doeltreffende outillage die zijn jonge wetenschap de gelegen heid gaf zich naar de eisen van de tijd te ontplooien. Erkenning van verdiensten De grote wetenschappelijke verdien sten van prof. Rademaker, die o.m. veel organisatorischè arbeid verrichtte en talloze publicaties op zijn naam heeft staan (voor een en ander verwijzen wij naar onze uitvoerige beschouwing in het Leidsch Dagblad van 14 maart j.l. von den op velerlei wijze in ons land en inter nationaal erkenning. Onder meer was hij lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, drager van het Legion d'Honneur en erelid van de Société de Neurologie. Bij zijn 25-jarig Leids hoogleraar schap in 1953 werd een aan hem gewijd Wijlen PROF. DR. G. G. RADEMAKER nummer van de Folia Psychiotrica, Neurologica et Neurochirurgica uitge geven. Tijdens een intieme huldiging werd toen de nadruk gelegd op de unieke combinatie bij Rademaker van liefde voor de wetenschap, interesse voor het detail en het vermogen om dit te zien en te plaatsen in groter verband. (Ingez. Med.-Adv.) Onbekende man wordt eerste clown Hoe komen die schertsfiguren in wijde slobberj assen, afgetrapte broeken en schoenen als schuimspanen, toch aan hun naam? In 1864 was. bij Circus Renz te Berlijn, een leerling-kunstrijder in dienst: Tom Belling. Een échte kwajongen, die altijd uit was op kattekwaad. en bovendien door een stevig glaasje nog wel eens een keer in een al te vrolijke bui. Dat was ook het geval toen hij in de garderobe van het personeel een kostuum had be machtigd, dat hem lachwekkend wijd zat. Zo toegetakeld, werd hij opgemerkt door directeur Renz. die hem een geduchte reprimande wilde geven. In zijn verbou wereerdheid vluchtte Belling in de ver keerde richting, en ontdekte plotseling tot zijn schrik, dat hij midden in de arena stond, onder de ogen der duizen den rondom. Zijn wanhopige, veront schuldigende gebaren werkten direct op de lachlust van het publiek, dat niet beter wist of het hoorde zo. Tussen het applaus en het gejuich door, riep iemand spottend: „Hé, August"! Hiermee begon de carrière van Belling als clown, gevolgd door een reeks van kostelijke collega's en opvolgers. U kunt van al hun belevenissen genieten in het spannende boek „De bonte droom van het Circus" geschreven door de circus kenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen. Voor slechts f2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of per brieft kaart) bestellen bij het Kan toor „Roomboteralbum", Postbus 47. Den Haag. U krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zondag! Oe taak van een buitenlandse correspondent Op uitnodiging van het Genootschap NederlandEngeland sprak mr. Th. Joe- kes te Londen donderdagavond in „De Doelen" over de taak van een buiten landse correspondent. Spreker vertelde allereerst, iets over het opkomen van de Engelse kranten. Toen in 1702 de „Daily Newspaper" uitkwam, was dit het eerste dagblad. Slechts een klein deel gebruikte men voor het politieke nieuws, hetgeen hoofdzakelijk uit Franse en Nederlandse bladen vertaald werd. Men gaf enkel de feiten weer, zonder enig commentaar Bij het verschijnen in 1800 van „The Times" werd dit echter anders, Men be gon het belang van een juiste politieke voorlichting te zien en hieruit volgde dat de kranten vandaag aan de dag hun correspondenten naar de verschillende werelddelen sturen om een juist verslag uit te brengen van de daar heersende politieke toestanden. De mogelijkheden waarop een corres pondent zich kan specialiseren zijn zeer vele. Dat de aard van de krant hier een woordje meespreekt is begrijpelijk Het politieke nieuws staat in de En gelse kranten bovenaan, waarna kunst en sport (cricket!) elkaar direct volgen Als uitzondering noemde spreker de zaak van de arts Adams, die in de kranten het politiek nieuws opzij deed schuiven. Van het gevoel van eenzaamheid, im mers men werkt geheel alleen, zonder een „team", had mr. Th. Joekes nooit veel last gehad. Via de telefoon geeft hij aan de N.R.C.. aan welk blad hij ver bonden is, berichten door, die in het land zélf nog zeer veel verschillen kun nen Als voorbeeld noemde spreker de ge tallen van arbeiders, die bij een staking betrokken waren. Zij varieerden van 600.000 tot 1.000.000! Dat de taak van een correspondent veelomvattend kan zijn, bewees mr. Th. Joekes aan het eind van zijn lezing. Bij een krant volgt men nl. dit systeem: politiek, nieuws, interpretatie en commentaar. Nu kan de redactie commentaar le veren. de correspondent in samenwer king met de redactie of alleen de cor respondent, Dat hij op dat gebied ge schoold moet zijn ligt voor de hand. PAASWIJDINGSDIENST HERV. JEUGDKERK Eerste Paasdag zal de Hervormde Jeugdkerk voor de eerste maal in sa menwerking met het CJMV- en Jongens werk in de foyer van de Stadsgehoor zaal een bijzondere paasbijeenkomst or ganiseren. Medewerking verlenen: Meis jesclub. „Rehoboth", een bazuinblazer van „Concordia" en Wim van Daalen aan het orgel. De leiding is in handen van deheren J. W. van Daalen en H. P. van Oosterom. (Ingez. Med.-Adv.) Inderdaad een verfijnd genot AMERICA'S BEST TOBACCOS Algemene tuinbouwcursns te Leiden Leiding van Britse artsen houd voet bij stuk De leiders van 21.000 Britse huisart sen hebben donderdag meegedeeld, dat zij. ondanks een regeringsaanbod tot salarisverhoging, bij hun aanbeveling aan de artsen tot uittreding uit de Na tionale Gezondheidsdienst blijven. De Britse artsenbond had verzocht om een salarisverhoging van 24 procent voor huisartsen en ziekenhuisartsen. De regering heeft sedertdien jonge dokters in ziekenhuizen tien procent aangebo den en andere artsen vijf procent. Bevordering en einddiploma's In he schoolgebouw aan de Rijnsbur- gersingel had de overgangsles en de eindles der 3-jarige Algemene Tuin- bouwcursus plaats in tegenwoordigheid van de plv. Rijkstuinbouwconsulent en de Commissie van Toezicht op het tuin- bouwonderw ijs. Het hoofd van de cursussen, de heer J. Entrop, en de vakleraren stelden di verse vragen over de vakken: scheikun de. bemestingsleer, groenteteelt en fruit teelt. Bevorderd van het le winterhalfjaar naar het 2e winterhalfjaar werden: mej. J. D. S. Lameyer. J Verhoeven. W. Weg man, J. H. C. Wouters te Leiden: A. v. Elsburgh, W. Flinterman te Voorscho ten; F. A. J. Angevaare, Voorhout; B. de Winter te Warmond; Th. Meygaar- den. N. Kuipers te Sassenheim; M. v. Klaveren te Lisse. Afgewezen: 9 cursis ten. Bevorderd van het 2e winterhalfjaar naar het 3e leerjaar werden: W. v. Borssum Waalkes, N. v. d. Mark, D. (Ingez. Med.-Adv.) t is weer KAMPEER SIIOW OP SCHUTTERSVELr Nu het seizoen var, reizer, en trekken weer zijn intrede heeft gedaan, heeft de heer Wout Bergers vandaag en de beide paasdagen in letterlijke zin zijn tenten opgeslagen op het Schuttersveld Behalve tenten zijn ook tal van snufjes op kampeergpbied te bewonderen. De raad van commissarissen van de N V. Hollandse Constructiewerkplaatsen heeft besloten aan de op 25 mei te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1956 een dividend uit te keren van 22%. Dit be tekent een slotdividend van 16 procent, aangezien in het begin van januari reeds 6% interim dividend betaalbaar is gesteld (v.j. werd in totaal 21% ge declareerd). Een overzichtsfoto van een nieuwe, slechts enkele kilometers lange verkeersweg in Duitsland tus sen Stuttgart en Ulm. Twee jaar heeft men aan dit moeilijke traject gewerkt. Begin mei zal de weg in gebruik worden genomen. SCAPINO-BALLET TREEDT OP VOOR LEIDSE JEUGD-ACTIE Onder auspiciën van de Leidse Jeugd 1 Actie zal het Scapino-ballet uit Amster dam volgende week zaterdagmiddag in I de Stadsgehoorzaal een balletouvoering verzorgen. Opgevoerd worden „Da 'vogelverschrikker" en „Tom Poes en de wonderspiegel". Het geheim van de vijf graven Spanning! Rex Vlak na de Amerikaanse bur geroorlog van 1861 speelt zich deze avon tuurlijke film af Vijf ex-soldaten zijn vermoord in de Gila Valleux en daar begraven. Wie zijn zij? Enkelen werden geïdentificeerd. Enkelen niet. Jim Slater vermoedt dat een hunner zijn vader was en hij trekt op onderzoek uit. Waar dit op uitloopt, vertelt U deze opwindende geschiedenis, waarin veel geschoten wordt en wie 't eerste schiet blijft in leven! waarin ook een charmante, dappere vrouw een rol speelt en waarin Jim zijn vader vindt, maar anders, dan hij gedacht had. Staan zij als vrienden of als vijanden tegenover elkaar? Deze film leert het U. maar wie menen mocht dat het op een zoet sappig slot uitloopt, vergist zich deer lijk. In een land. waar zóveel geschoten wordt en waar op elke hoek van de straat een schot U kan treffen, zou dat ook moeilijk anders kunnen Jim vindt de zesde man. voor wie goud alles be tekende en aan wie hij zelfs zijn vrien den opofferde. Die zesde man was Nee: dit verraden wij niet. Voor wie van schieten en van vechtpartijen houdt, is dit een film, die in niets tekort schiet! „Sissi": Vrolijk en charmant Casino - Ter gelegenheid van Sissi s eer->te bezoek aan de Sleutelstad, nog slechts betrekkelijk kort geleden, zon gen we reeds uitbundig de lof van deze vrolijke Oostenrijkse film. waarin de charmante Romy Schneider de hoofd rol vervult. In een dergelijke film zagen we haar onlangs in Kitty und die grosze welt" en we moeten eerlijk be kennen, dat de hernieuwde kennisma king ons evenveel genoegen heeft ver schaft als destijds de eerste. De geschiedenis zelve is een luchtig mengsel van romantiek en liefde in een sfeer van zonnige blijheid. Er kan nau welijks een beter middel zijn om een neerslachtige bui te verdrijven dan en kele uurtjes het gezelschap te zoeken van Romy Schneider als Keizerin Sissi „Sissi" is weer terug in Leiden, maar we zien haar over een week nog niet vertrekken! Ook al vanwege de paas vakanties Martin en Lewis in het Wilde Westen Vrolijke avonturen van lachende cowboys Luxor Dean Martin en Jerry Lewis 6pelen de hoofdrollen in een produkt, dat een koddige «atyre is op het genre VAN DEZE WEEK: van de cowbovfilm. Het is bepaald ver rassend te zien. hoe de Amerikanen zelf meermalen de draak steken met bepaalde kenmerken van hun volksbe staan, maar ook. als men dit facet over het hoofd ziet en deze kleurenfilm uit sluitend beschouwt als een middel tot vermaak, komt men rijkelijk aan zijn trek. Martin en Lewis komen in de vreemdste situaties terecht en zij, als zoon;, van voortrekkers, die hun vrije leven tenslotte met de dood moesten bekopen, slagen erin de toestand op een wijze meester te worden, die in hoge mate op de lachspieren werkt. George wint op alle fronten Vrolijke film Lido George Formby is deze week weer de gevierde man in de film „Geor ge wint op alle fronten". Wanneer hij de hoofdrol vervult, kan men er vast van overtuigd zijn, dat het een vrolijke film is met tal van komische momen ten. Dat is ook nu weer het geval. On gewild neemt George de plaats in van een geheim agent van de Britse geheime politie, en als hij eenmaal in het schuitje zit moet hij meevaren. Hoewel hij daar aanvankelijk niet veel voor voelt, speelt hij toch mee in de zaak tei ontmaskering van een spion, die infor maties doorgeeft aan de Duitse U-boten Hoewel het een moeilijke opdracht is, voert George deze goed uit en kan de spion worden ontmaskerd. Doch daar mede is de geschiedenis nog niet afge lopen! Na dit spannende gedeelte volgt nog een zeer vrolijk deel. waarover wij niets willen verklappen. Een gezellige, vrolijke film. fyA C als loodgieters" Gooi- en smijt-film met opwindend slot Trianon De film, die deze week in het Trianon-theater draait, is er een van enkele jaren geleden. De hoofdrollen worden in deze kluchtige gooi en smijt rolprent vertolkt door de twee Ameri kaanse dwazen Bud Abbott en Lou Cos- tello. Als niet al te snuggere loodgieters raken zij van de ene onwaarschijnlijke situatie in de andere verzeild en dat nog wel ten huize van bijzonder deftige families! De spanning en de vrolijkheid stijgen ten top wanneer A «Sc C. na eerst deelgenomen te hebben aan een vossen jacht, met een ouderwetse brandweer wagen een stel schurken trachten te overmeesteren. De capriolen, die men ge durende deze dolle rit weet uit te halen, zijn werkelijk adembenemend. Het slot van deze film alleen al te kunnen zien is zeer zeker de moeite waard. Vooraf kan men o.m. nog genieten van een filmpje over het droomeiland Jamaica en de bloemenpracht in de Keukenhof. Nieuwenburg te Leiden; C. G. v. d. Ploeg te Voorschoten; C. v. d. Veen, Zoe- terwoude; P. Winter, Warmond: P. Eijk, B. J. Hesseling te Lisse. Afgewezen: 1 cursist. Het einddiploma 3-jarige Alg. Tuin- bouwcursus met zeer veel vrucht ver wierven: C. J. Turk te Zoeterwoude en A. P. Zintel te Leiderdorp. Het diploma met veel vrucht 3-jarige Alg. T.W.C. ontvingen: C. Doornekamp te Leiden en B. Lagendijk te Valkenburg. Het diploma met vrucht 3 jarige Alg. Tuinbouwcurus werd toegekend aan E. Nieuwesteeg te Leiden; H. v. d. Velden, Voorschoten: terwijl A. Heerings te Voor hout het diploma 2-jarige Alg. T.W.- Cursus, A. W. v. d. Voort te Noordwij- kerhout en D. v. Leeuwen te Zoeter woude datzelfde diploma behaalden. Nadat de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer Joh. Jonker en de plv. Rijkstuinbouwconsulent de cursisten op het grote belang van dergelijke vak kennis hadden gewezen en de leraren hadden bedankt voor hun toewijding, werd de bijeenkomst door het hoofd van de cursus gesloten. Opening Koepoortsbrug De opening van de nieuwe Koepoorts brug, die, zoals wij reeds meldden, vol gende week zal plaats vinden, zal ver richt worden door de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jo'nge- leen. Woensdagavond om half acht komen de genodigden bijeen aan de noordzijde van de brug (nabij Royal), direct hierna zal de wethouder de sym bolische opening het doorknippen 'van een lint verrichten. Na de opening volgt een ontvangst in „Roval". De win keliersvereniging van d Doezastraat en de Herenstraat, die aan deze opening een feestelijk tintje zullen geven, o.a. komt „Werkmans Wilskracht", dragen voor deze ontvangst zorg. 9V (Ingez. Med.-Adv.) INoordwijk aan Zee zaterdag- en zondagmiddag THE-DANSANT van 4-7 lag uur. I V erkeersonge vallen te Leiden H tt co CM I N CM CC a K cc CM i lev 00 I CM In de week van 12 t/m. 18 april 1957 deden zich in Leiden 34 verkeersonge lukken voor. waarvan er 8 lichamelijk letsel tengevolge hadden en 26 uitslui tend materiële schade veroorzaakten. In totaal bedroeg het aantal verkeers ongevallen in Leiden in de periode van 1 januari tot en met 18 aprilt 487.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3