ZWITSAL em DIEFSTAL 50-jarige onderzeebootdieiist verlaat Rotterdam vermoedelijk Aantal Oostenrijkse communisten tot minder dan de lielft gedaald Amerikaanse vrouwen leven zeven jaar langer dan hun echtgenoten Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 20 APRIL STEEDS duidelijker wordt, dat de Sovjet-Unie worstelt met een groot aantal binnenlandse vraag stukken. waarvan dat van de inflatie zeker niet het minst belangrijke is. Het is gemakkelijk zich op de borst te slaan en in luidruchtige propaganda af te ge ven op de zonden van het „kapitalis me". Ja, het blijkt zelfs mogelijk (ove rigens mede dank zij geraffineerde spionage) een militair apparaat op te bouwen, dat volkomen op de hoogte is van de nieuwste ontwikkeling op dit terrein. Maar oneindig veel moeilijker blijkt het bijhouden van de wedloop op het gebied van een redelijk bestaan voor de brede massa, daaronder ook de voorziening met eerste levensbehoef ten begrepen. Op dit punt raakt de Sovjet-Unie meer en meer achter en de leiders in het Kremlin zijn beginnen in te zien. dat dit de propagandistische stootkracht van het communisme in sterke mate ondermijnt. LEVENDIG zal men zich nog herin neren. dat Kroesjtsjef onlangs met een plan voor de dag is gekomen (wij schreven hier enkele weken gele den over) tot herziening van de orga nisatie der produktie in de Sovjet-Unie. Kort samengevat komt het hierop neer: met behoud van het oppertoezicht door de centrale leiding in Moskou krijgen regionale leiders meer zeggenschap en is aan fabriekdirecties. die totnutoe tot in de kleinste onderdelen van hun be leid aan de hand van departementale dictatortjes liepen, wat meer vrijheid toegezegd. Het doel is duidelijk: de produktie moet in sterke mate vergroot worden, want als de produktiviteit niet toeneemt, groeit het gevaar van de in flatie. ALS tweede maatregel in de strijd tegen de muntontwaarding moet de premie op verwerving van bui tenlandse valuta genoemd worden. Of ficieel gelden vier roebels voor één dol lar. maar thans is bepaald, dat de be zitter van dollars er als premie nog zes bijkrijgt: Ook deze maatregel is doorzichtig: dit premiestelsel moet de uitvoer van qualitatief-waardevolle goe deren aanmoedigen teneinde op deze wijze de blijkbaar lege valuta-pot weer wat te vullen. Geheel in deze lijn ligt de wens van het Kremlin de handels betrekkingen te verbeteren. Maar al weer: dit kan slechts, indien de produk tie. met name van artikelen, welke de concurrentie met het buitenland kun nen doorstaan, op in het oog lopende wijze stijgt. IN de derde plaats heeft de Kremlin- hiërarchie een besluit genomen, dat met de voorgaande in lijnrechte te genspraak schijnt. Wie de produktiviteit wil vergroten, zal er op dienen toe te zien, dat de resultaten van de arbeid aantrekkelijk zijn. Welnu, een van deze resultaten bestond totnutoe in het sys teem van gedwongen staatsleningen. Van het bruto-loonbedrag van de ..wer kers" placht namelijk een deel te wor den ingehouden, in grootte variërend van een halve tot twee maanden loon per jaar. Dit werd dan geboekt als „le ning aan de staat". De arbeider leefde dus in de illusie, dat hij een vordering op de overheid had, zij het dan een vor dering. die niet krachtens vrijwillige overeenkomst maar gedwongen tot stand was gekomen. Maar och kom. in een communistische heilstaat heeft men graag iets voor de albedillende leiding over DEZE Sovjetrussische staatsleningen moet men vooral niet met die in een beschaafde Westerse maat schappij vergelijken. Hier immers zijn ze vrij verhandelbaar, maar wie in de Sovjet-Unie op zeker ogenblik geld no dig had en zich van zijn leningbezit had willen ontdoen, kreeg daar de kans niet voor. Bovendien werd er geknoeid met de looptijd en met de rente, maar daar stond dan weer tegenover, dat een groot aantal houders van deze staatsobliga ties in het bezit kon komen van een belangrijk premiebedrag, zoals ten on zent met zogenaamde „premie-lenin gen" het geval is. Het kwam er dus op neer. dat de staat, inplaats van aan zijn normale verplichtingen te voldoen, de goklust van de massa aanwakkerde om althans enige reden tot tevreden heid te geven. De obligaties waren der halve waardeloos, maar droegen het kenmerk van een „gedwongen staatslo terij met veel nieten", zoals een Wester se deskundige het uitdrukte. UTERAARD moet een dergelijk systeem op den duur vastlopen. Er bevond zich immers reeds een be drag van 260 miljard roebel onder het publiek! En nu de klap op de vuurpijl: Kroesjtsjef heeft in een rede voor 25.000 boeren te Gorki kort en goed voorgesteld het hele systeem van staats leningen af te schaffen Met. andere woorden: de Russische arbeiders worden voor dit enorme be drag door de leiders van hun heilstaat, bestolen. Men stelle zich de reactie in het Westen eens voor. als de spaar duitjes van de gewone man op deze wijze door de staat waardeloos ver klaard zouden worden! Maar de boeren in Gorki juichten, als men de Sovjet russische bladen tenminste zou willen geloven. Ach. misschien hebben de stakkerds tóch wel gejuicht. Zij wisten immers reeds lang, dat hun staatsle ningen waardeloos waren. Er waren slimme jongens genoeg, die het platte land afgingen en de obligaties voor een habbekrats opkochten in de hoop. dat er een hoge premie op zou vallen! REEDS zeiden wij. dat het in hoge mate tegenstrijdig is de produkti viteit te willen vergroten en eerst de arbeiders te bestelen. Dit laatste is echter een gevolg van de dringende noodzaak de strijd tegen de inflatie te winnen. De Sovjetrussische leiders zijn op het ogenblik meer geïnteresseerd in vlees en eieren dan in Marokko en Egypte, schrijft William J. Jorden in de New York Times. Vanzelfsprekend be doelt hij daarmee niet. dat Moskou de ogen sluit voor de buitenlandse verhou dingen, verre van dat. Maar de binnen landse moeilijkheden wegen vooralsnog zwaarder. En om die op te lossen gaat geen maatregel blijkbaar te ver en durft, de regering in Moskou risico's te lopen, die in het vrije Westen eenvou dig ondenkbaar zijn. Hier zijn ze on denkbaar. maar ook onnodig Want de wilde sprongen, waartoe het Kremlin zich genoodzaakt ziet. vloeien voort uit de omstandigheid, dat de vrijheid van het Westen blijkbaar beter „betaalt" dan de dwang achter het ijzeren gor dijn. Van 25 t/m 27 april a.s. zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam bot 8e congres der Federation internationale dies clubs d'e putollolté wor den gehouden. Op de openingsdag zal de burgemeester van Htllegom. Jhr mr. dr. O. F A, H. van Nispen tot Panne-reten, president va«n het Centraal Bloem bol ïencomité en president van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, een lezing houden o\er: „De oolüectieve reclame voor de Nederlandse bloembohemmfirtawr". Viering jubileum van 29 meit.m.l juni (Speciale berichtgeving) De onderzeebootdienst van de Kon. Marine, die tüdens de laatste wereld oorlog bijzonder roemruchte daden heeft verricht in totaal werden 50 vijan delijke schepen vernietigd en binnenkort haar 50-jarig bestaan gaat vieren, heeft in de jaren na 1945 niet bepaald een gunstige vaart gehad. Bezat Neder land vóór de oorlog 30 van dergelijke vaartuigen, thans is dit aantal terugge bracht tot 6, waarvan 2 van Nederlandse (O 21 en O 27), twee van Engelse („Zwaardvisch" en „Tügerhaai") en de belde guppies van Amerikaanse makelij zijn. De laatste 4 zijn uitgerust met een snuiverapparaat. Een ander voor de onderzeebootdienst minder prettig feit is, dat de ge meente Rotterdam haar terreinen aan de Waalhaven, waar thans de basis is gevestigd, nodig heeft. Op 31 december 1959 loopt namelijk het contract af en zoals de zaak zich nu laat aanzien, zal men naar een andere plaats voor ons onderzeebootwapen moeten uitzien. Of men in Rotterdam kan blijven, is nog een grote vraag. Sterke inkrimping Wat de sterke inkrimping betreft, er is reeds weer een kentering gekomen in de waardering van het wapen met be trekking tot de moderne oorlogvoering. Na 1945 was men de mening toegedaan, dat de onderzeeboten voor goed zouden verdwijnen. Thans komt men daaren tegen meer en meer tot het inzicht, dat er nog wel degelijk een taak aanwezig is en wel de bestrijding vanvijan delijke onderzeeboten, ook onder water. Twee nieuwe exemplaren zijn in aan bouw, waarvan men verwacht, dat zij eind '58 of begin '59 gereed zijn. Deze 3-cylinderboten hebben een bijzonder dunne huidwand, waardoor gewichtsbe sparing mogelijk is. De commandant onderzeebootdienst, kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, die ons dit in zijn ka juit op de onderzeebootbasis te Rotter dam meedeelde, vertelde vervolgens het een en ander over het jubileum-feest programma. Met de te waterlating van de O 1 op 21 december 1906 deed de onderzeeboot dienst zijn intrede in de Kon. Marine. Daar men de zomer geschikter achtte voor de viering van een jubileum, is de herdenkingsdatum vastgesteld op 31 mei a.s. Dinsdag 28 mei arriveren twee Amerikaanse en twee Britse onderzee boten. Op een der Engelse schepen be vindt zich de commandant der NATO- onderzeestrydkrachten, admiraal W. J. W. Woods. F eestprogramma De feestelijkheden nemen een aanvang met een ontvangst door het Rotter damse gemeentebestuur in het stadhuis op woensdag 29 mei. In de loop van de week eindigende op 1 juni worden sport wedstrijden door de bemanningsleden ge organiseerd. Vrijdag 31 mei is de grote (Ingez. Med.-Adv.) De pijn verdwijnt direct wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. Ook in rob'ef- en cachet-vorm dag. Dan namelijk zullen oud-leden van de dienst tijdens een reünie bijeenkomen, welke 's morgens om half twaalf begint met een herdenking bij het monument voor de gevallenen op het kazerneter rein van de basis. Hieraan nemen naast de reünisten waarschijnlijk ook de nabe staanden van omgekomen opvarenden deel. 's Middags is er rondgang over de basis, waarbij de aan de Parkhaven ge meerde Nederlandse en buitenlandse on derzeeboten worden bezichtigd. (De ove rige dagen van de feestweek stelt men de vaartuigen voor het publiek open). Tijdens deze rondgang wordt een duik- demonstratie gegeven, waaraan zo is althans de bedoeling de „Zwaard visch" en de „Tijgerhaai", alsmede een helikopter zullen deelnemen. De reunie- dag wordt besloten met een diner. Manschappen en oud-manschappen van de onderzeebootdienst verzamelen zich op de avond van zaterdag 1 juni in de Rivierahal, waar hun een amuse mentsprogramma wordt aangeboden. Gedurende de festiviteiten organiseert men in het Twaalf Provinciënhuis een tentoonstelling, betrekking hebbende op de onderzeeboot- en aanverwante dien sten, zoals bijv. hét werk van de marine duikers. llngez. Med.-Adv. Kerkelijk Leven PROVINCIALE BONDSDAG CJVF EN CJMV In de stadsgehoorzaal te Vlaardingen zal op Paasmaandag een provinciale bondsdag voor Zuid-Holland worden gehouden van het meisjesverbond CJVF en het Chr. Jongemannenverbond CJMV. In de ochtendbijeenkomst zal spreken ds P. H. Quartel van Rotter dam. 's-Middags zullen de Schiedamse CJMV-afdelingen een revue opvoeren. De dag zal worden besloten met een volksdansdemonstratie en een taptoe van het Vlaardingse CJMV jeugdtam- boers- en pijperkorps. LEIDERDORP Medische dienst De dienst wordt beide Paasdagen waargenomen door dok ter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Moskou laat lien volkomen aan lot over Aantal weduwen neemt sterk toe In ziekenhuizen en gestichten veel meer nuinnelijke dan vrouwelijke patiënten Schrijfster wekt op tot gezamenlijke ontspanning (Van onze correspondent ln Washington) De statistieken van de levensverzeke ringsmaatschappijen bevatten slecht nieuws voor dc mannen in Amerika: in 1900 leefde de vrouw in dit land gemid deld nog geen drie jaar langer dan de man, in 1930 leefde zij bijna vier jaar langer en nu bedraagt het verschil al zes of zeven jaar! Gaat men na hoeveel mensen er ster ven tussen de 40 en de 50, dan blijkt dat de verhouding tussen mannen en vrou wen is als 17 tot 10! Voor de leeftijd van 50 tot 60 jaar is de verhouding nog ongunstiger voor de mannen, namelijk 18 tot 10. De gemiddelde leeftijd van de Amerikaanse weduwe is 51 en zij kan dan in de regel nog rekenen op een wel verzorgd, doch eenzaam bestaan van twintig jaren. Veel meer mannen dan vrouwen sterven aan hartkwalen, long kanker, maagzweren en ten gevolge van zelfmoord. Ziekenhuizen en krankzinni gengestichten tellen veel en veel meer mannelijke patlriten dan vrouwelijke. Het vorig jaar zijn er vijfmaal zo veel mannen tussen de 40 en 60 aan hart kwalen gestorven dan vijf en twintig jaar geleden. Een Amerikaanse schrijfster, Hannah Lees, heeft, een oproep tot de vrouwen gericht om de manin leven te hou den. Zij meent dat de vrouwen het leven van hun echtgenoot aanmerkelijk zou den kunnen verlengen, indien zij aan hun man lieten merken, dat zij meer prijs stelden op omgang en ontspan ning, samen met hem, dan op zijn geld en cadeaux Totaal onbekende moet het partijverval tegenhouden (Van onze Weense correspondent) Op de jongste partijdag van de com munistische partij in Oostenrijk is dui delijk gebleken, dat deze groep van malcontenten na het vertrek van de Rus sische troepen en vooral naar aanleiding van de tragische gebeurtenissen in Hon garije vrijwel geen sporen meer ver toont van aantrekkingskracht en saam horigheid. Terwijl deze partij in 1947 meer dan 155.000 leden telde, wordt zij nog slechts door 60.000 aanhangers ge steund, dat is minder dan de helft. De communisten bevinden zich op een hellend vlak en schijnen op het ogen blik volkomen door Moskou aan hun lot te worden overgelaten. Er werd geen geld meer ter beschikking gesteld voor het tweede communistische blad „Der Abend" en dit orgaan verschijnt dan ook niet meer. Ook in de partijleiding ver tonen zich scheuren en barsten, omdat zij niet weet welke „koers" zij zal in slaan doch Moskou laat haar maar voortsukkelen. De vroegere voorzitter van de partij. Koplenig, is opnieuw met de leiding belast, maar men heeft de eerste secretaris Fürnberg gedegradeerd, en de hoofdredacteur van het partijblad ,X>ie Volksstimme" als zodanig afgezet. Ook de afgevaardigde Honner werd gedegra deerd. Deze drie staan bekend als voor standers van een scherpere „Stalinisti sche" koers, maar de intellectueel dr. Matejka heeft nu ook geen zitting meer in het centrale comité, ofschoon hij ja renlang tegen hét Stalinisme is opge treden. De koers is dus niet duidelijk. Tot nieuwe hoofdredacteur van de „Volksstimme" werd Edwin Scharf be noemd. die jaren geleden getracht heeft een linkervleugel in de socialistische par tij op te richten, maar daarin niet slaagde. Deze tweeslachtige figuur trok op de partijdag van leer tegen de „Sta linisten" en men liet dit rustig toe, om dat men hem als lokmiddel wil gebrui ken om nieuwe leden te werven. Bij ge brek aan beter wil men via hem in con tact komen met de socialisten om aldus weer een eenheidsfront te vormen. Als teken van goede wil steunt de commu nistische partij nu ook de socialistische kandidaat voor de aanstaande verkie zingen van de nieuwe staatspresident, een feit waarover de socialisten niet zeer gesticht zijn! Het is al met al een zeer wankele koers, die enigszins naar revisionisme uitziet. Hoe treurig de partij er voor staat, blijkt wel uit het feit, dat een totaal onbekende tot secretaris werd ge kozen. een zekere Fritz, die nu het alge hele verval van de party moet trachten tegen te houden. BINNENLAND Op uitnodiging van het Genootschap Nedlerland-Engeland zal d'e ambassadeur van Zweden in ons land. d'e heer S. W. Dahlman .op 25 en 26 april een bezoek brengen aan Maastricht. De Vereniging vein Leraren en Onder wijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland zal op dinsdag 23 en woensdag 21 april in Utrecht de 95ste jaarvergade ring houden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van Let schip vermeid. Argentinië; ms „Yapeyu" 24 april; Austra lië: ss ..Strathmcre" 22 april; Brazilië: ms ..Zaanland" 2<2 april; Canada :ss „Maas dam" 24 april; ms „American Angler" 27 april; Chili: via New York 24 april; Ned. Antillen: ms ..Oberon" 22 april; ms. „At- tis" 26 april; Nieuw Zeeland; via Enge- land 27 april; Suriname; ms „Bonaire" 27 april; Brits-Oost-Afrikavla Frankrijk 27 april. De plechtige dodenherdenking van Memorial Day op het Amerikaanse militair Kerkhof te Margraten aal plaats hebben op donderdag 30 mei Hemel vaart-sd-ag t dies middags om 2 u-ur. De Amerikaanse ambassadeur in ons land zal dan een her denkingstoespraak houden. Gisterochtend is een 9-jarig jongetje. Dikkle van dar Lee uLt de Makassers tra-aA te UtreOht, bij een poging zijn bal uLt de sluiakol'k van het Merwedekanaal te halen, te water geraakt en verdronken Miniatuur Wal oh eren op het Middel burgse Molenwater is weer opengesteld voor de honderdduizenden toeristen, die gedurende het seizoen een bezoek aan het verrezen eiland brengen. De officiële ope ning vam het wondere wereldje, Walcheren in het klein .werd gister door de president- directeur van de Nederlandse Heidemaat schappij. ir. H. J A Hendrikx .verricht. De Bond voor Staatspenslonering houdt donderdag 25 april a.s. zijn alge mene vergadering in Krasnapolsky" te AmsterdamDe heer Meyer de Vries zal een Inleiding houden over het onderwerp: „Zijn we er al? ie de AOW het einde of het begin?" De elfjarige Harwieke de Haan uit Zuidoost Beemster is gistermorgen, toen zij plotseling de drukke Purmerenderweg overstak .aangereden door een personen auto. De bestuurder kon het kind niet meer ontwijken Het slachtoffertje over leed ter plaatse. De Nederl. Bond van Huis- en Grond eigenaren, die een vergadering van afge vaardigden heeft gehouden te Utrecht, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een motie over het voornemen een dleel van de komende huurverhoging te blokkeren. De afgevaardigden rijn van oordeel, dat het daartoe strekkende wets ontwerp r>" niet steekhoudende motieven en d live willekeurig ingrijpt in het eigendomsrecht, dat in de wortel wordt aangetast en daarmede tevens de grondslag van ons huldig maatschappelijk bestel ondermijnt. Dank zij de medewerking van een twintigtal bouwvakarbeiders en een der tigtal vrijwillige kraohten zal hotel Dart- huizen te Leersum. dat woensdagmorgen voor een groot deel door brand werd ver woest.. van de eerste paasdiag af weer gas ten in het oafé en restaurant kunnen ontvangen. De ..Prins Willem II" van de Oranje- lijn is gister als eerste van overzee ko mend schip van dit Jaar d'e haven van Toromto binnengevaren. Met hulp van 2 loodsen em dag en nacht doorvarend dooi de St. Laurenskanalen is kapitein Teunls Aaldijik erm geslaagd de jaarlijkse race te winnen. In 1954 was hij ook de eerste, toen met de „Prins Willem III Bij K.B. is met ingang van 1 mei 1957 de functie van marine-attache bij Hr. Ms. ambassade te Bonn opgedragen aan de lui tenant-ter-zee lste klasse H. M. van der Veen. Ir. W. H. van Leeuwen, president-direo teur der N.V. Kon. Ned Gist- en Spiritus- fabriek te Delft, heeft het voornemen bin nenkort af te treden. Vermoedelijk zal de heer van Leeuwen, die op 8 mèi a.s. 70 Jaar wordt tegen het eind van die maand zijn functie neerleggen De heer van Leeu wen is president-commissaris of commis saris van verscheidene grote ondernemin gen in ons land. voorzitter van de contact groep opvoering produktiviteit en be stuurslid van het Verbond van Nederland se werkgevers. BUITENLAND Zaterdag zal in een klein stadje bij New York de grootste openluchtbioscoop ter wereld worden geopend Het geheel be slaat een oppervlakte van tien hectare. Er ls een standplaats voor 2.500 auto's en een afdak waaronder 2.500 toeschouwers plaats kunnen vinden. Verder zijn er twee eet zalen. vanwaar de gasten tijdens het diner de film kunnen zien. Voor belangstellen den die niet onmiddellijk een plaats kun nen krijgen. Is er onder meer een zwem bad De kosten van deze nieuwe bioscoop bedragen ruim een miljoen dollar De Deense minister van Handel, me vrouw Lis Grós. heeft besloten haar func tie op te geven om zich beter te krunneD wijden aan haar negen kinderen. Zij zal haar portefeuille blijven beheren tot na de algemene verkiezingen, die volgende maand zulilen worden gehouden De leef tijd van de kinderen varieert ran zes tot twin-tig jaar. Mevr. Grös deelde haaT be sluit mee in een vraaggesprek met het Deense blad „Polltlken". Een reohtbank te New York heeft donderdag gelast, dat Mete9ky, die „krank zinnige bommenplaatser", ln een Inrich ting voor geesteszieken wordt opgenomen Indien Metesky van zijn krankzinnigheid geneest, zal hij echter alsnog terecht moe ten staan op beschuldiging van poging tot moord. Metesky is enkele maanden ge leden gevat, nadat hij vijftien jaar lang door de politie was gezocht, wegens het plaatsen van bommen in openbare gele genheden ,tn het bijzonder bioscopen. Radio-Moskou heeft donderdag in een uitzending voor Engeland eraan herinnerd, dat het een Jaar geleden is dat maarschalk Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef een bezoek aan Engeland brachten. Het ra dio-station vond het jammer dat premier MacmJinam van Groot-Brittannië geem tegenbezoek aam Rusland brengt, Radio-Moskou heeft gisteren in een Spaanse uitzending de Spanjaarden ge waarschuwd. dat Amerikaanse strategen van plan zijn Spaanse soldatten in de NAVO te gebruiken „in de frontlinie van de agressie". „Militaire technici van de NAVO willen de basis voor agressie op de twee flanken uitbreiden en daarvoor het Scandinavische en het Iberische schier eiland gebruiken', aldus de Russische zen der. Men moet er echter rekening mee houden, dait „het slachtoffer vaii d'eze agressie uit zelfverdediging terugslaat". Het Westdurrtse Verbond van Vakver enigingen heeft een resolutie aanvaard, waarin het beroep der achttien Westdui'tse geleerden, om het Westduilitse leger niet met atoomwapens uit te rusten, wordt on derschreven. Oharies Bohlen. de ambassadeur der V.S. in Moskou, heeft de Russische hoofd stad verlaten. Hij reist over Berlijn naar Washington en zal daarna zijn nieuwe post in Manilla betrekken Het onafhankelijke Weense dagblad „Die Presse" meldt da-t in de afgelopen jaren verscheidene vooraanstaande Tsje- chos'.owaakse politici in de gevangenis zijn overleden. Het blad noemt Rudolf Beran. premier van 19381939. prof. Jaroslav Krejoi, mini stier-president gedurende de Duntve bezetting en graaf Janos Esterhazy, voormalig leider van de Hongaarse minder heid ln Slowakije Het orkest van de beroemde Ameri kaanse bandleider Glenn Miller heeft in Polen een zeer enthousiaste ontvangst ge had. ,.Wij wisten niet wat te doen toen het publiek na het eerste nummer tijdens het eerste optreden, begon te loeien", aldus bandleader Ray Mokinley „totdat we ont dekten dat dit het Poolse equivalent voor bis, bis was. Toen we eenmaal de bete kenis van het geloei kenden, bleek dat wij d'e meest hartelijke ontvangst kregen, die ons tot mu toe ln Europa ten deel ls ge vallen". Het Franse ministerie van Blnnenl. Zaken heeft de politie opdracht gegeven haar maatregelen tegen aanvallen met bommen, vuurwapens en messen te ver scherpen na de toegenomen geweldpleging onder de Noordafrikanen ln Frankrijk De aanvallen zijn te wijten aan intimidatie van de zijde der Noordafrikaainse nationa listen. die de opstandelingen in Algerijë steunen, uf aan rivaliteit tussen de natio nalistische groepen in Frankrijk. Volgens d-e politie zijn ln het afgelopen Jaar ln Frankrijk 78 mohammedanen gedood en meer dan duizend gewond als gevolg van ..strafexpedities", welke de 350.000 Noord- afrikanen tegen elkaar houden. De Oostduritse communistische partij ls niet tevreden over de voorbereiding van de verkiezingen voor de gemeenteraden in Oost-Dultsüand, die op 23 Juni gehouden zullen worden. Het partijorgaan „Neue6 Deutsehland" leverde vrijdag kritiek op het „vervelende" verloop van de verkie zingsbijeenkomsten en berispte de afge vaardigden. d'ie de door hen af te leggen verplichte verantwoording door de dis trictsraden laten samenstellen. Deze func tionarissen beginnen hun verslag met het ontoelaatbaar: „Ik. afgevaardigde van, de dletiriotevergedering", aldus het blad. ZATERDAG Schuttersveld: Kam peershow W. Ber gers. Voorschoten. Cultureel Centrum. Nutemiddag voor kinderen. Circus „Elle boog". ZONDAG Hoge woerd 175: Wachttorenstudie. Jeho va's Getuigen. 5.30 uur nam Schuttersveld: Kam peershow W. Ber gers. Stadszaal (foyer)Paosbljeenkomat CJMV Jongens- en Meisjeswerk en Herv. Jeugd werk. 10 uur voorm. MAANDAG. Papenstraat: Autotocht Ned. Chr. Rels- ver. naar de Betuwe. 8 uur voorm. Schuttersveld: Kam peershow W. Ber gers. De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Schouwburg: „De Witte Non". 8 uur nam. DINSDAG Casino-theater: K. en O.-Fllmstudle- kring. „Executive Suite". 9 1/4 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Chr. Rels- ver. Spr. G. J. Gompelman met kleuren dia's over Oostenrijk. 8 uur nam. Stadszaail (grote zaal): Feestavond per- soneelsver. Lichtfabrieken. 8 uur nam. Marekerk: St.-Jorls herdenking. 6.30 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (grote zaïaH): Film voorlich tingsavond Lelds Onderling Ziekenfonds. 7.30 uur nam. De Kleine Burcht: Leidse Ver. van Post zegelverzamelaars. Lezing J. Kraayenbrlnk. 8 uur nam. Uiterstegracht 1 b: Broederschap van oud-padvinders Rijnland. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Resi dentie-Orkest. Soliste Eugenia Zareska. 8 uur nam. Schouwburg: Speeltudnver. „Ons Eiland" 7.30 uur n-aim. VRIJDAG Stadszaal (kleine zaal): Llederenavond Ruth Tippett. 8 uur nam. Stadszaal (foyer) K. en O. Jeugdfilm voorstelling „Wllllam heeft geluk". 1J en 4 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O.-film „Jullus Caesar". 8 uur nam. Den Burcht grote zaalSelskip Frys- lan. Opvoering van „De Hogerhuis-zaak". 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10— v.m. tot 4 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse Drenten. 10 uur 12 en 4 uur 's Zondaes van 2—4 uur BIOSCOPEN Trianon „A C als loodgieters". A.l. Werkdagen: 2 30. 7 en 9 15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Het geheim van de vijf graven". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Luxor ..Dean Martin en Jerry Lewis in het Wilde Westen". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9 15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lldo „George wint op alle fronten". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; eerste en tweede paasdag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Slssi". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; eerste en tweede paas dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Langezaal. Verhoef, Pietersen. Postel en Jansen; en van maandagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur door de doktoren Den Haan, Hartman. Pleiter, Verbrugge en de Bruyne. Te Oegstgeest van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur door de doktoren Hugenholtz sr. en Jr.. tel. 20390 en LanenBaron, telef. 21610 en van maandagmorgen 7 u. tot dinsdagmorgen 7 uur door dokter Varekamp, tel. 21960. Zaterdag 20 april zijn des middags, 's avonds en 's-nachts geopend voor het klaarmaken van spoedreceptenApo theek Douza. Douzastr. 31 tel. 21313; Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18 tel. 20523, apotheek Oegstgeest, Wilhelmlna- park 8, Oegstgeest 26274. Op zondag 21 april (1ste paasdag) ls alleen geopend Apotheek Nieuwe Rijn. De nachtdienst worden waargenomen door Apotheek Douza, Apotheek Nieuwe Rijn en Apotheek Oegstgeest. Op maandag 22 april (2d paasdag) zijn geopend: Apotheek Tot hulp der Mensch- heid, Hoolgraoht 48, tel. 21060 en Apo theek Oegstgeest.: Bh geen gehoor oy Uw halsarts ot specialist, bel op dolcteratelefoon 22222. Wanneer de man twee uur per dag wijdde aan het doen van gezellige din gen, samen met zijn vrouw, dan zou hij wat minder verdienen, maar dan zou ieders leven gelukkiger kunnen zijn en dat van de man langer. Zoals het nu gaat, in vele Amerikaan se gezinnen, werkt de man zich soms letterlijk dood. Zijn gezin woont buiten de grote stad. Het heen en weer reizen gedurende de spitsuren is heel ver moeiend voor de man, die dagelijks naar de „city" moet. Het zakenleven, plus de min of meer verplichte lunches en cocktail-parties, zijn enerverend en slecht voor de gezondheid. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 18 april. Coöp. Vel uw- se Eierveiling „Bamevel'd-Ede". A am voer 900.000 stuiks. Handel vlug. Prijzen- eieren van 43/48 gram f7,78 f 8.35, 51/55 gr. f8.98—9 52. 55/59 gram f9.73—10.43, 59/63 grarni f 10.61H..28, 63/69 gram f 11.41 12.78, alles per l'OO stuks. ElervelUng S.B.E. Aanvoer 882.420 stuks. Handiel vlug. Prijzen eieren van 59/61 gr. f 10.43—10.95. 61/63 gram f 1,1.04—11.36, 63/67 gram f Hl.5412.28 .al'les per 1O0 st. Biermarkt. Aanvoer 1.400 00 stuks. Han dle! vlug. Prijzen f 11.f 12.algemene prijs f 11.35 per 1O0 stuiks, kiloprijs f 1.86 (basis 61 gram). enlglng van EierenhandearenGrote eieren Prijsnotering Gelders - O varl.t ssel se Ver- f 11.2513.00, gewicht 62/68 graan, kleine eieren f9.0011.00, gewicht 51/61 gram» BOSKOOP. 19 april. Coöp. veren. „De Boskoopse Veiling". Rozen, gr.bloemig 20 stuks: Mad. Butterfly 3.004.20. Duis burg 2.604.40. Better-Times 4.005.20, Babyrozen 10 stuks: Else Poulsen 6580, Sweetheart 80, Gloria Mundl 901.70. Di versen: Balrozen per tak 13, ld. per bos 90 Azaleatakken. per tak. Ie kw. 90 1.15, id .2e kw. 50—69. id. 3e kw. 32—41 per bos 2.402.80. Rododendronkoppen per kop 14, Forsythiatakken le kw. 41— 58. 2e kw. 28—35. ld. per bos 90—1.25, Sierkerstakken, Hizakura per tak le kw. 8085, ld. 2e kw. 4450. ld. per bos 2.30 2.80. Lathyrus in kleuren per bos le kw. 1.05—1.25 .ld. 2e kw. 85—90, id. Een- bloemig 4659, Anjers rood per bos 1.80— 2.20 .id. gemengd 1.40, Tulpen ln soorten per bos 5081, Planten per stuk: Hor tensia ln kleuren 1.101.80, Cinnerarla 50. Aces 85, Begonia's 2630, Hangplan- ten 4570. Jap. Azalea 5575, Rododen- drons 2.30—2.90, Azaleamollls in soorten 2.20—2.80. HOOFDDORP. 18 april Graanbeurs- noteringen: tarwe f. 25.50f27.-; haver f 18f 19.-; gerst f 19f21.-; kapucyners f31f 35.-; gr. erwten f26f32.-; 'kool zaad f 48f 54.-; blauwmaanzaad f 140 f 160.-. Alles p>er 100 kg. KATWIJK AAN DE NRLTN 19 april. - Groenteveiling. Waspeen A 40—70, idem B 5568. witlof A 64—77. Idem B 35—55, rabarber 3640 .andijvie 4448. peter selie 7.50—7.80. selderie 10 00—10.80. radijs 1621, sla 10—13 .prei 10—13. ROELOF ARENDSVEEN. 19 apriP. Bloe menveiling. Irissen 105135 Pyrethrum 75150. Margrieten 2061. Lathyrus 69 110. Anemonen 4560. Fresia's 46111, Dhoronloum 1834. tulpen: Kleuren pracht 59—74. W. Pltt 42—65. Bartlgon 40—73. Winter gold 41—67. Athleet 48— 71, Roze Copland 4581 White Triumph 5158. Ursa minor 6072, Albino 48 83, White Sail 29—57. White Virgine 61— 76, Parkiettulpen 60140, Golden Har vest 59108, v .d. Eerden 4071, Lustige Witwe 3855. Couleur Cardinal 3472, Sabaros 3841 Weber 2846. E. Eddy 3449. The Rose 4775. Glory of Noord- wijk 78102. Elmus 6199. Piccadilly 49 69. Reforma 83103. Cordel Huil 58 73. Marjorie Bowen 100107, John Schee pers 8592. -Scarlet Sensation 6068. dubbele tulpen 1549. Narcissen 1561 per bcc Am. Anjers 1631 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 19 april. Groen teveiling. Aardbeien I 80120. idem II 55105 per doosje, kropsla 500800. spi nazie 21.0027.00, peulen 480.00 per 100 kg- RIJNSBURG. 19 april. V.V. Bloemen- lust. Korniforus 6070. Roze Maric 55— 65. Snowden 5565, Krelage 4050, Kan sas 7085. Carara 6080 E. Eddy 45— 60. Copland 6080. Livingstone 6075, Piccadilly 6065. Harvest 70—85. Cordel Hull 55—4>5, Advance 65—70, Aristocraat 70—80. v. d. Eerden 60—70. Wlntergold 4550. Golden West 4550 Prunus 70— 80, Blue Parrot 6070. Clara But 55 65. Red Signal 60—65, W .Sail 50—60, Al bino 8090. Livingstone 6070. Elisabeth 6075. Bartlgon 6570, Couletir 5065, W. Pitt 6580 Crown Imperial 4050, Copland 6070. Flat Br. 2230. Oranje 20—25. Mast 2535, Cheerfulness 220 300. Margrietjes 180—200, Anemonen 400 —600. RIJNSBURG, 19 april. Bloemenveiling Flora: Tulpen: Oampfire 80—95; Snowdon 7005; W. Pit 80105; Red Champion 80 110; Sunshine 6075; Blue Parrot 70— 90; Wlntergold 60—75; Golden Harvest 85 11<5; Copland 7090; Cornilorus 6075; Queen of the Night 85—105; Karei Door man 80—90; Niza 80—95; Couleur Cardi nal 6080; Sweat Harmony 130>145 Ca rara 90125. Albino 00105; Elisabeth 85 —110; Aristocraat 90—115; Sultan 70—85- Edith Eddy 60—85; v. d. Eerd.- 60—90; Li- i mgstone 6595; Moote Coma 8090: Ad- \ance 85105; Bonanza 7085 Rijnland 75—90; Algiba 85105; C. Huil 85100; Red Pit 80105; Tulpen van de koude gr. 25—60; Primula 26—38; Viooltjes 26—37; al.es per bos. Narcissen: Aotea 240380; Cheerfulness 280370; Firetil 300400; Ing. Combe 360420; Anemonen 5.007 20 Deroralcum 2O0270; alles per 1O0- Am. Anjers 22—29Gerberra 28—38 per'stuk. TER AAR, 19 april Groenteveiling: Peulen 4.104.70; snybonen 7.-; spinazie 1725, idem B 914; uien 1419; rabar- per 3036: glasandijvie 47. idem afw. 27; postelein 70, alles per kg. Bloemkool A 1.12, Idem B 85, idem C 4456; sla A 6 12, Idem B 56; komkommers A 60 68. Idem B 56. alles per stuk. Radijs 10 15; selderie 9. alles per bos Stoofsla 30 80 per kist. Aardbeien 1.101.60 per doosje. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) w V 4 3 3 a g It 6 o CM Stockholm regen zw 1 2 0.1 Oslo mist windstil -1 2 Kopenhagen zwaai- bew. n 5 5 2 Aberdeen zwaar bew. zw 6 6 0 Dublin zwaar bew. zw 2 4 0 Londen half bew. z 1 7 0 Amsterdam licht bew. z 2 6 0 Brussel mist nw 1 4 0 Parijs licht bew. no 1 4 0.1 Bordeaux nevel n 2 10 0.4 Grenoble zwaar bew. windstil 11 0 Nice zwaar bew. windstil 11 0 Berlijn zwaar bew. wnw 6 4 3 Frankfort zwaar bew. no 4 7 0.3 Münohen geh. bew. wzw 2 6 10 Zürlch nevel 11 w 3 8 3 Genêve zwaar bew. wnw 1 7 0 Locarno zwaar bew. wzw 1 9 0 Innsbruck motregen windstil 8 9 Rome nevel windstil 11 0 Mallorca onbewolkt windstil 11

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2