Britse en Amerikaanse scheepvaart geeft de voorkeur aan Suezkanaal Solex WEERBERICHT Acht landen in Midden-Oosten steunen het plan-Eisenhower Franse staking weer ten einde Grote toeristen-invasie van buitenlanders in Nederland 96ste jaargang ZATERDAG 20 APRIL 1957 No. 29117 LEIDSCH DAGBLAD Directeuri J. W. Benny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Route om de Kaap tveldra ten einde In Washington verwacht men, dat de volgende week, voor het eerst na de openstelling van het Suezkanaal, Amerikaanse schepen door deze omstreden vaarweg zullen gaan. Er is reeds een schip van Karatsji op weg naar de Rode Zee. Donderdag a.s. zal het naar men verwacht het Suezkanaal binnenvaren. De betaling van tolgelden aan de Egyptische kanaalautoriteit zal onder protest geschieden en met een „voorbehoud op bepaalde punten". Gisteren is het eerste Britse schip, de 3600 ton metende „West Breeze", te Suez het Suezkanaal binnengevaren. De tol werd in Zwitserse francs voldaan. Nu zowel Engeland als Amerika hun schepen door het Suezkanaal laten, resp. zullen laten varen, kan verwacht worden, dat de vaart om de Kaap spoedig tot het verleden zal behoren, met uitzondering wellicht van de Fransen, die zich hun politiek niet iaten voorschrijven, door de hogere kosten van de langere route. Overigens moet hierbij opgemerkt worden, dat de Franse reders krachtige financiële genieten van de staat, hetgeen hun houding begrijpelijker maakt. hinderlaag heeft gelokt. De aanvallers zouden teruggedreven zijn. Generaal-majoor Burns, bevelhebber van het politieleger der V.N., heeft bij de Israëlische autoriteiten geprotesteerd tegen vluchten van Israëlische vliegtui- Reis van Richard had indrukwekkend succes De regeringen van acht landen van het Midden-Oosten hebben verklaard mee te willen werken aan het plan van president Eisenhower voor bescherming van het Midden-Oosten tegen commu nistische agressie. Deze landen zijn: Libanon, Turkije, Perzië, Pakistan, Afghanistan, Irak en Saoedi-Arabië, al dus heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt in een voorlopig verslag van de zending van James Richards, die als afgezant van president Eisenhower een reis door het Midden-Oosten maakt om met de regeringen aldaar over de Eisenhower- leer te spreken. Het verslag van het „State Depart ment" (Buitenlandse Zaken) bestemd voor zes commissies van het Ameri kaanse Congres, noemt de resultaten van Richards missie .indrukwekkend". Het is bijzonder bevredigend, aldus het verslag, dat zoveel landen van het Mid den-Oosten zich tegen het internationale communisme hebben uitgesproken. Tal van incidenten In de nacht van donderdag op vrijdag zijn er schoten gewisseld tussen Zweedse soldaten van het politieleger van de Verenigde Naties en een groep personen, die van Israëlisch gebied de zone van Gaza wilden binnenkomen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft donderdag in Tel Aviv mee gedeeld, dat een Israëlische patrouille ten noorden van het meer van Galilea door Syriërs onder vuur is genomen. De patrouille, die het vuur niet beantwoord de. kon niet verder oprukken. Na aan komst van versterkingen kon de pa trouille zich onder dekking teugtrekken, aldus de woordvoerder. Waarnemers van de V.N., die toege voegd zijn aan de gemengde Syrisch- Israëlische wapenstilstandscommissie, kwamen tussenbeide om tot een staken van het vuren te komen. Krachtens de wapenstilstandsovereen komst bezit Israël ten noorden van het meer van Galilea slechts een nauwe strook grond, die ongeveer tien meter breed is. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger hebben Jordaanse ..in vallers" en een Israëlische patrouille donderdag in de bergen van Hebron een vuurgevecht gehouden. De woordvoeder zei dat een gewapende groep Jordaniërs de Israëlische patrouille, die vlak bij de Jordaanse linies op pad was, in een Het eerstvolgend nummer van ons Blad zal verschenen op dinsdag 23 april. Onze bureaus zullen op beide paasdagen gesloten zyn. (Ingez. Med.-Adv.) By elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Vermoedelijk enkele plaatselijke re genbuien. afgewisseld niet zonneschijn. Temperatuur onveranderd. (Opgemaakt te 10 uur). 21 APRIL Zon op: 5.33 uur; onder: 19.49 uur. Maan op: 1.48 uur; onder: 11.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.57 uur en 20.31 uur. Laagwater te 3.30 uur en 15.55 uur. (22/4 hoogwater te 8.59 en 21.37 uur; laagwater te 4.14 en 16.53 uur; 23/4 hoogwater te 10.09 en 22.52 uur; laagwater te 5.17 en 18.10 uur). Dit nummer bestaat alt 16 pagina's en een Bijvoegsel. gen boven Gaza. In zijn brief worden 14 gevallen opgesomd van Israëlische vluchten boven de strook van Gaza- Bovendien wordt gewaagd van twee andere incidenten. Op 1 april zou een Israëlische patrouille de bestandsgrens overschreden hebben. Op 12 april had een Israëlische patrouille op Arabieren aan de andere zijde van de grens ge schoten. Bouw 16 ondiepwater. mijnenvegers Kosten 72 miljoen gulden De Staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman heeft in hotel de Wittebrug te Den Haag het contract getekend betreffen de de bouw van 16-ondiep-water mij nenvegers (zogenaamde inshore- sweepers). Van deze schepen, die alle op Nederlandse werven zullen worden gebouwd, komen er acht voor Amerikaanse rekening onder het „Off shore procurement program". De bouw-van de acht overige geschiedt voor Nederlandse rekening. Met het gehele project is een bedrag van 72 miljoen gulden gemoeid. Mr. ir. B. TF. Haveman voor radio: Hongaars vluchtelingenprobleem mogelijk nog dit jaar opgelost De verwachting mag worden uitgesproken, dat het Hongaarse vluch telingenprobleem nog dit jaar tot een oplossing zal kunnen worden ge bracht. Van de 172.000 Hongaren, die naar Oostenrijk zijn gevlucht zullen aan het einde van het jaar nog 4 a 5000 in Oostenrijk overge bleven zijn. Dit zijn mensen, die er om bijzondere redenen de voorkeur aan geven, zich blijvend in Oostenrijk te vestigen. Voor de 26.000 Hongaren die naar Joego-Slavië zijn gevlucht is juist dezer dagen de mogelijkheid geschapen te vertrekken naar de landen waar zij zich blijvend kunnen vestigen. Ook daar zal het probleem dan zijn opgelost. Er nog blijft veel echter te doen Deze mededelingen heeft de com missaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, gisteravond gedaan in een regeringsuitzending van de ra dio. Hij gaf voorts een overzicht van de aantallen vluchtelingen in Oos tenrijk en Joego-Slavië. Van de 172.000 vluchtelingen in Oostenrijk zullen eind juni 6000 naar Hongarije zijn teruggekeerd. Van de overigen zullen ongeveer 68.000 Hongaren dan in landen overzee zijn, terwijl 72.000 een blijvend onderdak in an dere Europese landen hebben ge vonden. Vervolgens stond dr Haveman stil bij de toestand van de Hongaren in Joego-Slavië. „Verheugend is het. dat er thans overeenstemming is bereikt met de Joegoslavische regering over plaatsing van een operationeel team van de in tergouvernementele Commissie voor Eu ropese Migratie in Belgrado en dat de Raad van de Internationale Migratie Commissie vorige week besloten heeft haar goedkeuring aan deze overeen komst te hechten. Hierdoor is mogelijk gemaakt, dat thans op korte termijn ook de Hongaarse vluchtelingen in Joè- go-Slavië naar landen zullen kunnen vertrekken waar zij zich blijvend kun nen vestigen'. „Dit betekent, dat de gezamenlijke krachtsinspanning van de Westelijke landen in ruim een jaar tijd de nood toestand, welke ontstaan was door de massale vlucht uit Hongarije, het hoofd heeft geboden. Met de Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen hoop ik dat de harten, die zo warm kloppen voor de Hongaarse vluchtelingen, niet zullen afkoelen. Er zijn in Europa nog tienduizenden vluchtelingen, die ergens ter wereld een blijvend onderdak moeten vinden. Vluchtelingen, die reeds jarenlang met vrouw en kinderen hun leven in kam pen slijten, zonder levensperspectief te hebben. Ook dit probleem zal nog opge lost moeten worden voordat de lei schoon is en wij een nieuwe noodtoe stand, die elke dag kan uitbreken, het hoofd zullen kunnen bieden", aldus mr. Haveman. Bloedige betogingen Het normale leven in Frankrijk had gisteren zijn loop hervat. De stakingen bij de spoorwegen, de autobusdiensten en de metro behoorden tot het verleden en ook het grondpersoneel van de lucht vaartmaatschappij „Air France" had na 24 uur staken het werk weer hervat. Naar schatting heeft de 48-uurs staking het land honderd tot 150 miljoen gulden gekost. Helaas is het op de tweede en laatste dag van de staking nog uitgelopen op botsingen tussen stakers en politie met de Republikeinse Garde. De stakende leden van de Bond van Transportarbei ders. aangesloten bij de communistische CGT, die weer eens deze staking wilde exploiteren, hielden donderdagmiddag een betoging in Parijs. Toen het de politie niet gelukte de betogers, die dreigende kreten aanhieven, in bedwang ter niet na te gaan. te houden, begon zij de arbeiders nat te spuiten. De betogers gebruikten ste nen, -die zij in een vrachtauto hadden meegenomen. Er ontstond een hevig gevecht. Op een zeker ogenblik moest de politie zelfs wijke.i. Het aantal de monstranten groeide tot duizend, maar ook de politie kreeg ersterking. Zij nam haar toevlucht tot traangasbommen. Geleidelijk verloren de betogers terrein. Zij hadden zich ten doel gesteld een protestdemonstratie te houden voor het ministerie van Openbare Werken en Vervoer, aan de boulevard Saint Ger main. Zij hadden spandoeken bij zich met leuzen als „Onze 'lonen", „Onze 40 uur" en „Onze 5.000 francs". Bij de schermutselingen tussen de stakers, die vijf uur lang vergeefs trachtten hun doel te bereiken, werd een twintigtal agenten gewond, waarvan twee vrij ernstig. Ook onder de betogers moet een groot aantal gewonden ge weest zijn. want bij tienlallen lieten zij zich bij apothekers in de buurt van het strijdtoneel behandelen, sommige met vrij ernstige verwondingen. Zelfs moes ten manifestanten worden opgenomen in hospitalen. Hoeveel precies, was ech- Het is op Goede Vrijdag nog nooit zo druk geiveest aan de Nederlandse grensposten Op de Goede Vrijdag is het aan de Nederlandse grensposten druk ker geweest dan ooit op overeenkomstige dagen vroeger. Gistermorgen omstreeks acht uur, begon zich aan de Duitse zijde van de grens bij Elten-Emmerik een onafzienbare file motorrijwielen, auto's en auto bussen te vormen, die 's middags te half drie een lengte van tien kilo meter had bereikt en door de beide controleposten onafgebroken, werd voortgestuwd. De douaneautoriteiten hebben medegedeeld, dat een dergelijke hoeveelheid motorvoertuigen op één dag nog nimmer de grens heeft gepasseerd. Volgens een schatting zijn gisteren LID-kantoren in de drie grote steden Deze vissen, schelpen en andere zeedieren behoren tot de motieven die door Prinses Beatrix zijn ont worpen om als houtsnijwerk het in terieur van De Groene Draeck te verfraaien. Men is op de werf druk doende, dit beeldhouwwerk in teak hout uit te voeren. 25.000 personen over de grens bij El ten gekomen, hetgeen mogelijk werd, door dat de controle zeer soepel te werk ging. Men heeft de indruk dat Elten de drukste grenspost was. Doch de drukte was ook groot in Denekamp, Wernhout, dat de naam heeft de drukste grenspost van Europa te zijn en tenslotte Nieuwe- Schans. Ook aan de Limburgse posten was de drukte bijzonder groot. Men nam het bij de passencontrole niet te nauw en Duitsers en Fransen die niet in het bezit waren van een paspoort, werden gisteren als bijzondere maatregel toege laten op vertoon van hun identiteits kaarten De grootste stroom van buitenlan ders heeft zich waarschijnlijk begeven naar de drie grote steden in het wes ten van het land. Gisteravond om 9 uur waren Amsterdam en Rotterdam propvol. By de door de ANVV en de VVV's opgerichte informatiediensten probeerde men binnenkomende vreemdelingen zo veel mogelijk in de naaste omgeving te plaatsen. In Den Haag was men bezig de laatste pensionbedden uit te geven en verder ook vele logieszoekenden naai de omgeving te dirigeren. De hotels aan de ..Bollenkust" zowel als de hotels in Delft en Gouda, waren vol. Ook uit Utrecht, de stad zowel als de provincie, wordt een zeer grote drukte gemeld. Men schijnt daar ook gisteravond reeds vrijwel de laatste bedden uitgegeven te hebben. Ditzelfde kan gezegd worden van Arnhem en van Breda, waar de logiesinformatiedienst de binnenkomen de vreemdelingen naar de toeristendor pen in de omgeving moesten sturen. Amsterdam, Rotterdam en 'sGraven- hage hebben behoudens hun 16.000 bed den in hotels en pensions, tevens nog een gezamenlijke reserve van 4600 par ticuliere adressen, die in sommige gevallen reeds moest worden benut. De Donderclagvond heeft Koningin Elizabeth, de Belgische Koningin- Moeder. de generale repetitie van de Mattheus Passion in de Grote Kerk Ie Naarden bijgewoond. De Koningin betreedt de kerk in gezelschap van jhr. mr. C. A. de Ranitz van Utrecht. hebben 55 personeelsleden voortdurend aan het werk. Opmerkelijk is het feit dat de stroom van toeristen voornamelijk bestaat uit Duitsers en voorts uit Fransen. Ame rikaanse militairen uit Frankrijk en Duitsland en tenslotte uit vele Belgen. Ook uit Engeland zijn veel toeristen naar Nederland gekomen, voorname lijk met als doel de bloembollenvelden. Aan de grenspost Nieuwe Schans pas seerden zeer veel Scandinaviërs, een veel groter aantal dan in vorige jaren. Dit houdt vermoedelijk verband met de late Pasen van dit jaar. Enigszins on gerust ziet men in de elf kantoren van de logiesinformatiedienst de stroom toe risten, die zeker ook zaterdag en zondag naar Nederland zal komen, tegemoet. Men heeft alle mogelijke voorbereidin gen getroffen om zoveel mogelijk van hen aan onderdak te kunnen helpen. Hoe groot de drukte in de Bollen streek was, wordt wel het duidelijkst geïllustreerd door het aantal bezoe kers aan „De Keukenhof". Niet min der dan bijna 25.000 bezoekers pas seerden de loketten. Het was er dus zeer druk, maar gelukkig is de Keu kenhof groot genoeg om een groot aantal bezoekers te kunnen verwer ken. Ieder heeft dan ook rustig kun nen genieten van de bloemenpracht. In Katwjjk en Noordwyk is het eveneens zeer druk geweest; in Noord- wijk misschien nog wel meer dan in Katwijk. De hotels in Noordwijk zitten geheel vol, en velen zjjn in de afgelo pen nacht reeds ondergebracht bij particulieren. Alles is echter zeer pret tig verlopen en men heeft niemand teleur behoeven te stellen. Voor de komende paasdagen verwacht men eveneens grote drukte en men rekent dan ook dat men geheel vol zal ko men te zitten. Frankrijk bezuinigt Het Franse kabinet is het gisteravond eens geworden over maatregelen ter be snoeiing van de regeringsuitgaven met 250 miljard fr. Tot de bezuinigingen is besloten wegens de economische moei lijkheden van het land. Een woordvoerder van de regering, die dit na een kabinetszitting van vier en een half uur meedeelde, weigerde bij zonderheden over de bezuinigingen mee te delen. Deze betreffen zowel de bur gerlijke als militaire uitgaven, welke voorzien worden in een begroting van in totaal ongeveer 4000 miljard fr. Gaswolk op grote hoogte voor ontvangst korte golven In juli a.s. zal men in de Amerikaan se staat Nieuw-Mexico een „Aerobee"- raket op 112 km hoogte een gaswolk laten uitstoten, welke, naar Amerikaan se geleerden hopen, een aanmerkelijke verbetering zal geven voor de ontvangst van televisie en korte golf-radiostations. De wolk, die zwaar geioniseerd zal zijn, zou een beter terugkaatsende laag voor radiogolven zijn dan de gewone geïoni seerde lagen op die hoogte. Luchtmacht, wetenschapsmensen en radio-amateurs werken samen in dit plan, dat „Opera tie smoke-puff" wordt genoemd. Radio amateurs binnen een bereik van 1200 km zullen trachten met elkaar in con tact te komen door seinen naar de wolk te zenden, die deze dan zal terugkaat sen. Naar de mening van een der leidende geleerden, dr. Villard van de Stanford- universiteit, zou de wolk ook indien zij slechts kleine, niet lang durende, maar doeltreffende werking zou blijken te be zitten. toch van grote waarde voor de verbindingen bij militaire operaties op grote schaal kunnen zijn. In Algerije 350 doden in enkele dagen tijds Volgens gisteren in Algiers ontvangen berichten zijn er in de afgelopen vijf dagen bij gevechten in Algerije meer dan 305 rebellen en ongeveer 39 man van het Franse leger gesneuveld. Het Nationale Algerijnse bevrijdings front, dat zegt de steun te hebben van het grootste deel der opstandelingen, heeft een beroep gedaan op de leiders van het front om een „telling" te laten houden van alle mannen tussen de 20 en 25, die geschikt zijn voor militaire dienst. Volgens het Nationale Bevrijdings front moeten deze mannen zich op be vel voor dienstneming bij de rebellen melden. Doen zij dit niet dan riskeren zij de kogel. Een groep van 174 Franse geleerden en professoren heeft een open brief aan president Coty gezonden, waarin zij hem verzoeken zijn gezag te gebruiken om een einde te maken aan de wreed heden, die de Franse troepen in Algerije bedreven zouden hebben. Turken tegen Makarios Turkse organisaties hebben gisteren een protest ingediend by de gouverneur van New York, Averell Harriman, die Aartsbisschop Makarios heeft uitgeno- nodigd om New York te bezoeken. De leider van de Turkse partij op Cyprus, Kutchuk, zei in een telegram aan Harri man dat „deze uitnodiging het Turkse volk, dat een vriend van de Ver. Staten is, groot verdriet heeft gedaan. Premier Adnan Menderes van Turkije heeft in een radiorede er zijn leedwezen over uitgesproken, dat de Britse rege ring gemeend heeft Aartsbisschop Ma karios in vrijheid te moeten stellen. Voorts zei hij verbaasd te zyn over de deelneming van de Griekse regering aan de betogingen ter gelegenheid van de aankomst van Makarios in Athene. Men deres noemde de Aartsbisschop een „be rucht terrorist". Weer Russische atoomproef In de Sovjet-Unie is dinsdag weer een proef met een kernwapen genomen, de vijfde in twee weken tijds. Dit is meegedeeld door het Britse ministerie van Defensie. Volgens een mededeling van de Amerikaanse regering was het een van de krachtigste ontploffingen van de lopende serie. Volgens het Weense rechtse blad „Die Presse" hebben de Russen vier grote bases in Tsjecho-Slowakije ingericht voor het lanceren van geleide projectie len voor lange afstand. Deze bases zouden deel uitmaken van een keten van dergelijke bases die in een halve cirkel in de meest westelijk gelegen landen van het Sovjetrussische blok zou worden aangelegd. De onder havige bases zouden in „herbebossings- gebieden" liggen, die onder strenge mi litaire bewaking staan en waaruit de gehele bevolkin<? is verdreven.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1