Eén uitspraak maakte van Par ij se boekbinder een prins en miljonair VLIEGENDE DOKTER BRENGT HULP AUSTRALISCHE BINNENLANDEN ZATERDAG 20 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 SPROOKJE IN MODERNE STIJL Gerechtelijk ontknoping van een koninklijke liefdesavontuur John Flynneen legendarische figuur V Amerikaanse televisiestations vechten fel om de zondagavond Drie maal Elvis Presley... 50.000 dollar (Van onze Parijse correspondent) Het Gerechtshof van het Departement van de Seine heeft door een uitspraak van een zijner Kamers van een Parijse boekbinder, die in tamelijk behoeftige omstandigheden leefde, een prins van den bloede en een uitzonderlijk vermogend man gemaakt. In die uitspraak werd, op grond van een uitvoerig onderzoek, namelijk erkend dat de 32-jarige Mircea Lambrino de natuurlijke zoon is van wijlen Koning Carol van Roemenië, tengevolge van welke verwantschap hij zich in de toekomst nu ook nog Prins von Hohenzollern zal mogen laten noemen. De dynastie der von Hohenzollerns, die gedurende vier generaties over Roemenië heeft geregeerd, behoorde tot de rijkste koningshuizen van de wereld, en daardoor zullen er voor de Parijse boekbinder aan deze gerechtelijke beslissing nu ook nog bijzonder tastbare gevolgen zijn verbonden. Licht ontvlambaar hart Ex-koning Carol had een nogal licht ontvlambaar hart. En toen hij als jong kroonprins en kolonel van de Roemeense cavallerie bij een ma noeuvre eens een jong en bijzonder mooi meisje ontmoette, dat Jeanne Lambrino was geheten, ontstak zijn hart al spoedig zodanig in lichterlaaie, dat hij op staande voet besloot haar als zijn bruid mee in zijn auto naar Odessa te ontvoeren om zich daar door de Russische autoriteiten in de echt te laten verbinden, 's Kroonprin sen vader, Koning Ferdinand, kon zich met die keuze echter niet vereni gen en zo werd, onder luidruchtig sa bel gerinkel. de romantische Carol be volen onmiddellijk met (of nog liever zonder) zijn jonge gade terug te ke ren naar het ouderlijk paleis in Boe karest. Na enige aarzelingen gehoor zaamde de zoon aan het vaderlijk bevel, waarna de strenge koning Fer dinand het huwelijk van Carol met de knappe Jeanne officieel weer liet ontbinden. Maar zijn vrouw eist nu zoontje voor zich op Koning Carol liet bij zijn dood een fabuleus vermogen, omvang rijke bezittingen, schilderijencol lecties en diverse goudmijnen in Zuid-Amerika achter, die toen in handen vielen van zijn opvolger, ex-koning Michael, die later door de communisten uit zijn land werd verjaagd. Om zijn rechtmatige deel ongeveer drie-achtste van deze miljardenerfenis te kun nen bemachtigen, zal de prins boekbinder nu echter eerst ook nog in alle andere landen waar zich Carol's bezittingen bevinden, processen (tegen zijn halfbroer Michaël) moeten voeren. Er is echter geen reden om aan te nemen, dat hij ook daar het pleit dan niet zou winnen, want ziin dossier is in Portugal en in Frankrijk nu ai door de knapste juristen uitgeplozen, waarna de onaanvechtbaarheid van de bewijzen zonder voorbehoud moest worden erkend. Wij hebben getracht deze „sprook jesfiguur" in zijn Parijse hotel te spreken te krijgen, doch de prins heeft ons slechts telefonisch en kort stondig te woord gestaan en ons naar een zijner raadgevers verwezen. Deze adviseur heeft ons, ofschoon niet zon der geheimzinnigheid, de voorgeschie denis van deze ontknoping uit de doe ken willen doen en het verhaal geven wij U hier nu verder door, zoals het ons werd verteld. Uit deze kortstondige verbintenis zou niettemin reeds spoedig een zoon worden geboren, die. naar de naam van de gescheiden moeder. Mircea Lambrino. werd gedoopt. Moeder en zoon werden enkele jaren later door Carols vader uit Roemenië verbannen, terwijl de kroonprins in een huwelijk werd verbonden met de Griekse prin ses Helene, die het Hof al sinds jaren voor hem had voorbestemd. Jeanne Lambrino vestigde zich met haar zoon in Parijs waar ze tot aan haar dood een teruggetrokken leven leidde, zon der ooit meer iets rechtstreeks te ver nemen van Koning Carol, die haar ook materieel aan haar onfortuinlijk lot zou overlaten. Leventje op royale voet Mircea heeft zich deze behandeling echter niet laten welgevallen en met Nog is de nieuwbakken Prins, Mircea Lambrino, verenigd met zijn bank zal echter moeten uitmaken of het jongetje bij hem kan blijven, of van zijn echtgenote, de operazangeres Lena Pastor. achtjarig zoontje Paul. De recht- voortaan onder cte hoede zal komen assistentie van de knapste en be roemdste juristen, onder wie mr. Maurice Garcon, lid van de Acade mie Fran^aise, werd er door hem pro ces op proces aanhangig gemaakt om zijn rechten - zo niet op de Roemeen se troon dan toch op de vaderlijke erfenis en de prinselijke titel - offi cieel erkend te krijgen. Voor zover Carols bezittingen zich in Portugal en in Frankrijk bevinden, zal Prins Mir- „fietst", zittende op een stoel, met het toestel voor zich op tafel. Bij het eerste model konden gesproken woor den worden ontvangen, maar moesten uitgaande boodschappen in morse tekens worden gegeven. Twaalf dokterscentra Deze „transceivers" hebben de een zaamheid der binnenlanden gebroken en de vliegende dokters hebben, ge steund door de radio, ziekte, en dood tot minder gevreesde vijanden ge maakt. niet alleen voor de blanken, maar ook voor de inboorlingen. Sinds de eerste vliegende dokter zijn werk begon nu bijna dertig jaar ge leden zijn er twaalf dokters-centra opgericht in een gebied dat zo groot is als Europa, maar waar weinig of geen wegen zijn, waar geen treinen rijden en de bewoonbare streken van elkaar gescheiden zijn door onbegaanbare bergruggen, woestijnen en enorme steppen. cea daar nu dus al zijn rechtmatig deel van kunnen krijgen. En dat deel is al ruim voldoende om hem in staat te stellen zijn boekbindersbedrijfje te sluiten en een leven op zeer royale voet te beginnen. Hij heeft al het oog op een riante villa in de omgeving van Parijs laten vallen en in plaats van op zijn scooter verplaatst hij zich nu al leen nog maar in een slee van een auto. die door een chauffeur wordt bestuurd. Strijd om zoontje Wanneer de prins-boekbinder zijn gerechtelijke strijd tegen zijn half broer. ex-koning Michaël, al in eerste instantie heeft gewonnen, dan blijft het echter twijfelachtig of hij ook in een ander proces zal kunnen zegevie ren. Zijn vrouw, die onder het pseu doniem van Lena Pastor tot de zeer veelbelovende jongere sopranen van de Parijse Opera behoort, is namelijk tegen hem een echtscheidingsgeding begonnen teneinde hun achtjarig zoontje Paul aan het vaderlijk te kunnen onttrekken. Volgens deze knappe, jonge opera zangeres heeft de prins zich vroeger nooit zo bijzonder om het knaapje be kommerd en is zij het jarenlang ge weest die als mannequin en als foto model in het onderhoud van het gezin moest voorzien. Zij stelt - zo heeft Lena Pastor, die als Carols schoon dochter nu de titel van prinses von Hohenzollern zou mogen voeren, ons in een uitvoerig gesprek toevertrouwd - helemaal geen eisen op alle rijk dommen die haar man, van wie ze al jaren gescheiden leefde, nu plotseling zijn toegevallen. „Ik voel me nu eenmaal geen prin ses maar kunstenares, zo zei ze ons. Doch ook een artieste heeft rechten op haar kind en deze dienen te wor den gerespecteerd". En zo zullen de verdere gerechte lijke acties van prins Mircea von Ho henzollern tegen diens halfbroer ex- koning Michaël dus worden begeleid door een ander proces, waarvan niet de miljarden-erfenis van zijn vader, doch het achtjarige zoontje Paul de inzet vormt, dat nu door de moeder wordt opgeëist. Het graf van John Flynn, de „kameel-rijdende dominee", stichter van de dienst van de vliegende dokter in de woeste binnenlanden van Australië. (Van onze correspondent in Australië) Veertig jaar geleden speelde zich in het Australische binnenland een drama af, dat ver-strekkende gevolgen heeft gehad voor de schaarse, slechts enkele duizenden tellende bevolking, die nog altijd een harde en energieke strijd voert tegen droogte, hitte, zand- en stofstormen en watervloeden. De wereld lag in 1917 in de greep van de oorlog, maar in Australië speelde zich in één week een gebeurtenis af die het oorlogs nieuws van de voorpagina's der kranten veegde en in het brein van een rondzwervende dominee een denkbeeld geboren deed worden, dat in zijn praktische uitvoering in de afgelopen dertig jaren een zegen voor de bewoners van het dode hart van Australië is gewor den: de dienst van de vliegende dokter. In 1917 was daarvan nog geen sprake en James Darcy, een jonge boeren knecht, was een der velen, die de strijd tot openlegging van de Australische woestenij met zijn leven betaalde. Ergens in het smoorhete binnenland was hij van zijn paard gevallen en zwaar gewond. Toen hij na twaalf uur werd gevon den. bracht men hem over een af stand van vijfhonderd kilometer door een onherbergzaam landschap van zandheuvels, rots- en kleivlakten in een wankel karretje naar het'dichtst bijzijnde en eenzaam gelegen tele graaf kantoortje van Hall's Creek. De telegrafist Tuckett stond met zijn kennis van EHBO machteloos, toen hij de gewonde Darcy zag. De naastbijzijnde dokter woonde vijfhon derd kilometer verder en er was geen telegrafische verbinding dan alleen met Perth, tweeduizend kilometer van Hall's Creek verwijderd. Operatie met scheermes Tuckett vroeg een bevriende dokter, dr. Holland in Perth, telegrafisch om raad. Het antwoord kwam in morse seinen terug: „Opereren". „Dat kan ik niet" seinde Tuckett. „Je moet'', luidde het antwoord. „Ik heb geen instrumenten", zei Tuckett in morse. „Gebruik je scheermes en je zak mes", telegrafeerde dr. Holland. Zonder verdovende middelen begon Tuckett het onmogelijke. Hq opereerde Dancy. Elke incisie werd vooraf in morse-seinen door dr. Holland aan Tuckett beschreven. De operatie duurde vier en twintig uur. Het scheen alsof het onmogelijke was gelukt. Twee da gen later traden complicaties op. We derom werd een operatie verricht langs telegrafische weg en op dezelfde manier, met scheermes en zakmes. Tuckett vroeg dringend om een dokter te sturen. Dr. Holland besloot zelf te komen. Hij reisde zes dagen met een boot naar het noorden. Daar trof hij twee broers van Darcy aan. Samen reden ze in een auto dwars door het bin nenland over verzande rivieren, door woeste valleien, door dichte bossen en over vlakten en rotsen. De benzine leiding brak Dr. Holland gebruikte de rubberslang van zijn stetoscoop om het te verhelpen. Toen reed de auto weer tot de laatste druppel benzine verbruikt was, maar Hall's Creek lag nog honderd kilometer verder. De drie mannen liepen veertig kilo meter in de hitte tot twee inboorlin gen hen te hulp kwamen met paarden. Op de twaalfde dag na het vertrek uit Perth bereikten zij Hall's Creek. Dr. Holland stiet de deur van het telegraafkantoortje open. Daar stond Tuckett. „Hoe is het?" vroeg dr. Holland. „Darcy is gisteren gestorven", ant woordde Tuckett. „Vader Tijd heeft gewonnen", zei de dokter. Kameelrijdende dominee Niemand was meer onder de indruk van dit drama dan John Flynn, een op een kameel rondrijdende dominee, die „Flynn van het binnenland" werd genoemd en jaar-in, jaar-uit op zijn eentje door eenzame streken trok, het enige contact met de buitenwereld brengende voor de vee- en schapen- boeren, hun vrouwen en kinderen, die nooit een stad hadden gezien. Flynn droomde van vliegtuigen en radio, die de outback" (het achter land) uit zijn isolement zouden kun nen verlossen, maar hij droomde ja renlang. want de vliegtuig- en radio techniek stonden nog in de eerste fase van him ontwikkeling Toen wij op onze reis naar het rode hart van Australië in Alice Springs uit een modern verkeersvliegtuig stap ten, begrepen wij pas goed welk een fantastische droom deze dominee Flynn tot werkelijkheid heeft ge bracht. In Alice Springs zagen wij niet alleen de kleine handige vliegtuigen, die de vliegende dokters meenemen en als ambulance-vliegtuig dienen, wan neer dit nodig is. maar ook de fiets- pedaal-radio, zoals zij in zijn eerste vorm gebruikt werd op de afgelegen „stations" (boerderijen) om contact met de buitenwereld te maken. De droom van Flynn kon overigens pas verwezenlijkt worden, toen een radio-technicus, Alfred Traeger, zich daartoe door Flynn aangezet er met alle inspanning op toelegde een zend en ontvangtoestel te construeren, dat bestand moest zijn tegen droogte en hitte en tegen witte mieren, maar dat ook zijn eigen elektriciteit moest kun nen opwekken en op gemakkelijke wijze zelfs door een kind van twaalf of vijftien jaar moest kunnen worden bediend. Traeger maakte zo'n toestel. Wij zagen het staan, bewaard als een relikwie, in een klein kamertje van de kerk, die in Alice Springs als monu ment ter ere van wijlen Flynn is op gericht. Hoewel er thans moderne toe stellen worden gebruikt, is de fiets- ped aal-radio van Traeger op een en kele boerderij nog wel te vinden. De nodige elektrische stroom wordt opge wekt door middel van een generator, die men in beweging moet brengen met behulp van twee fietspedalen. Degene die het radiotoestel bedient, Nu vliegen de dokters er vijfhon derdduizend kilometer per jaar om hulp te verlenen aan de eenzamen, die vroeger in geen jaar of in geen twee jaren een blanke bezoeker zagen. Het vorige jaar werden er uit Alice Springs 153 vluchten gemaakt voor 175 patiënten en over de radio werden twaalfhonderd medische adviezen ver strekt. Elke boerderij heeft een me dicijnkastje voor eerste hulp. Elk vakje in het kastje draagt een letter. Wanneer advies wordt gevraagd over de radio, antwoordt de dokter of ver pleegster in het basis-ziekenhuis (Alice Springs): „Neem drie druppels uit het flesje in vakje a", of: „Smeer dun laagje zalf uit het potje in vakje b". De dokter is voor de man in de wildenlis nu bijna even dicht bij als voor de mens in de grote stad, want elke ochtend en avond komt de „dok ter" voor de radio. Bij Eddie Connellan staat verder een vliegtuig gereed, dag en nacht. Eddie heeft een contract met de dienst van de vliegende dokter. Hij is een oud-oorlogs vlieger, die een eigen vliegdienst heeft opgezet in Alice Springs voor de bezorging van de post op de „stations" (boerderijen) in het binnenland. Hij is de postbode met de grootste route: vierduizend kilometer, naar het noorden, het zuiden, naar het oosten en het westen. Maar hij weet wat hem te doen staat als de telefoon van de dokter gaat. Zijn pilo ten vliegen de dokter over woestijnen naar elke plek en langs elke route, die de dokter aanwijst. De kosten zijn hoog. Een doktersbe zoek aan een kraamvrouw in nood kan duizend gulden en meer kosten, alleen aan transport. Vluchten van twaalf honderd kilometer zijn geen uitzonde ring. Een vlucht van driehonderd kilometer kost vijfhonderd gulden, maar niemand behoeft te betalen als hij niet kan. In een jaar tijds maakten de vlie gende dokters meer dan duizend vluchten over een totale afstand van bijna zevenhonderdduizend kilometer, dertig keer de afstand van Nederland naar Australië. In de 29 jaar van het bestaan van de dienst van de vlie gende dokter is slechts één patiënt gestorven vóór het dichtstbijzijnde ziekenhuis kon worden bereikt. De rijke vee- en schapenboeren geven met milde hand om de kosten te bestrijden en de kleine man offert zijn dubbeltjes met vreugde, want zij allen weten dat dit geld het leven redt van mensen in de eenzaamheid, blan ken en zwarten zonder onderscheid. Toen John Flynn in 1951 stierf, had hij al de voldoening gesmaakt zijn levenswerk bijna voltooid te zien. Hij werd begraven in het land dat hij zijn liefde had gegeven. Zijn graf ligt aan de voet van een ruwe berg bij Alice Springs, waar de rotsen rood zijn in de ochtend en blauw in de avond. Op dit graf ligt een machtig stuk rots als symbool van het rotsvaste vertrouwen, dat John Flynn had in de verwezenlijking van zijn droom! Een veelbelovende ster aan het Parijse operafirmanent, nu plotseling ook Prinses von Hohenzollern. „Ik voel mij eenmaal geen prinses, alleen kunstenares"zo is haar commentaar. (Van onze Amerikaanse correspondent) Iedere zondagavond tus- troeven en kijkers af te Elvis Presley het een sen acht en negen speelt pakken. keer van Sullivan gewon- zich in de Amerikaanse Er zijn hier in Ame- nen had, -engageerde Sul- televjsiesfeer een titanen, rika instituten, die, ter- livan genoemde „rock and strijd af, een felle concur- wille van de televisie-ad- roller" voor een serie van ren tie tussen de twee verteerders, nagaan hoe- drie uitvoeringen en voor grootste zendorganisaties: veel mensen naar een een bedrag van 50.000 C.BS. en N.B.C. bepaald programma kij- dollarHij bood dus Bijna negen jaar lang ken. Op zondagavond om voor een enkel optreden heeft Ed Sullivan van acht uur worden er bij meer dan het dubbele van C.B.S. een zeer populair elkaar naar schatting een wat Allen bood. programma geleid, een 25 miljoen T.V.-toestellen Het feit dat die mijns uur van ontspanning, aangedraaid om naar Ed inziens walgelijk sensuele waarin tal van bekende Sullivan of Steve Allen te Elvis Presley de door acteurs, zangers, acroba- kijken. De grote vraag' is: slag geeft in deze strvd, ten enz. het publiek ont- naar welk van de twee pleit niet voor het niveau spanning brachten. Enige programma's kijkt men van het massale T.V.-pu- tijd geleden is de grote het meest? Volgens een bliek (de jeugd in Ame- concurrent, N.B.C.echter bekend onderzoek-insti- rika zal het niet met mij ook een dergelijk pro- tuut heeft Sullivan in de eens zijn in dit geval!) gramma begonnen, pre- meeste gevallen de over- Het is wel eens aardig cies op dezelfde tijd, en hand behouden. Maar dat om op deze programma's dit programma wordt ge- heeft geld gekost. Steve topfiguren uit de toneel-, leid door de begaafde Allen heeft de vrijheid film- en cabaret-wereld Steve Allen. Nog altijd is om aan sterren, die hij te zien: Gregory Peck, niet beslist welk van de uitnodigt in zqn uur, 7500 Bing Crosby, Rosemary twee programma's het dollar te bieden voor hun Clooney, Duke Ellington, meest populair is bij het optreden. Hij is niet be- Fred Astaire, enz. Maar, publiek, nog altijd gaan perkt in het aantal ster- eerlijk gezegd, veel van de de concurrerende maat- ren per uursom, die wekelijks voor schappijen door met hun Toen Allen in juli van deze titanenstrijd wordt poging elkaar te over- 1956 dank zij het op- uitgetrokken, lijkt mij treden van de populaire weggegooid geld

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 16