fill Zoals Mammie zingt, kleedt ze haar kind... Ons voorjaarsaquarium ONS MENU Een Zoeklicht max Factor Lipstick van ZATERDAG 20 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltjespiegeltje aan de wand MALLE GEVALLEN Trouive weerspieling van de grote mode Kijkjes in de Natuur Bij uitstek leerzaam voor de jeugd brengt een nieuw soort lipstick nieuw! de itralende lulverhold van „high fldallty" klauran max Factor VAN DE WEEK OP DE tails van deze tijd, door grote mode- vorsten voor grote meneen uitge dacht. Willy's Jurkje is er echter niet in het minst ouwelvk of preten tieus om. Het heeft en ook deze de tails komen uit de grote mede een breed, ondiep decolleté met biais- kraag en korte mouwtjes. Het hoog aangezette rokje is aan de bovenkant van smalle naadjes vooralen, waaruit, ter hoogte van de taille, de rokwtydte gerimpeld te voorschijn komt. Gerda's jurkje ten slotte is een che- misi er model, dat bijna net zo is als dat van moeder. Alleen het rokje, dat op de rug gerimpeld is, is wijder dan moe der het zelf zou dragen. Het lijfje echter, met zijn gestrikte halsboordje, zijn valse zakklepjes, waaronder een geplisseerde baan ontstaat, is precies, zoals het lijfje van moeders nieuwe ja pon, In het rokje van dit doorknoop- jurkle waaieren de plissé baantjes vrijelijk uit. Soepele zijde foulard- zijde is er goed materiaal voor. Oef, wat maakte die PariJse schilder een smak toen hy van z'n fiets viel. Hy voelde het behooriyk in zyn bot ten, zodat de dokter het raadzaam achtte hem even te laten doorlich ten. Alle botten waren echter prima in orde. Alleen kreeg de schilder te horen, dat hy reeds 44 Jaar met een kogel uit de eerste wereldoorlog in zyn schouder rondloopt. Een Amerikaan plaatste de volgende advertentie: „Vrygezel met zestien hectare land zou gaarne kennis ma ken met dame die in het bezit is van een tractor. Brieven met foto tractor onder nr(volgt num mer) van dit blad". (Ingez. Med.-Adv.) Parijs, april 1957 En.Mammie draagt dit jaar noppen. Ze draagt de „vareuse", de korte, rechte blouse zonder knoopsluiting, die op het zeemansbuis is geïnspireerd. Ze draagt plooirok en chemisierjurk, korte jasjes en gedrapeerde ceintuurs. Ze fleurt haar kleding op met witte gar- nituurtjes, vooral als ze voorjaarsmodekleur marineblauw adopteert. Ze kiest brede, maar ondiepe decolleté's, korte mouwen (of geen), zakjes die geen echte zakken zijn, plissés, rimpels en de hoge taille. En al die details, die haar zo bekoren omdat ze èn aantrekkelijk èn modieus zijn, hevelt ze zonder schromen over naar de garderobe van haar kleine grote dochter, waar ze allerminst een gek figuur mede slaan, waar ze niet met „ouwelijk" te betitelen zijn en evenmin pre tentieus genoemd kunnen worden. Ze zijn immers simpel en vaak zelfs geen nieuwtje in het domein der kinderkleding. De moeder van Aruiemieke kreeg •bij voorbeeld een alleraardigst effect met enkele details uit de mode der groten, toen ze deze toepaste in de rood en marineblauwe deux-pièces,- waarmede ze de voorjaarsuitzet van haar dochter uitbreidde. Wat Anne- mieke dit voorjaar nieuw kreeg, be staat uit een wijde rimpelrok van ma rineblauwe serge (zie eerste figuur links) en een korte, rechte blouse, die over de rok wordt gedragen en die gemaakt is van steenrode wollen fla nel. De blouse heeft korte mouwen, een ronde halsopening, waaruit een wit vestje tevoorschyn komt, en sluit op de rug. De voorkant Is gegarneerd met twee grote witte knopen en steek- zakjes, die niet echt zyn. Marianne kreeg deze maand een ge nopt jurkje, van dezelfde witte katoe nen stof die moeder voor zichzelf koos (tweede figuur van links). Het jurkje, dat uit die moderne imprimé gemaakt werd, heeft naar moderne trant geen mouwen en wel een breede, maar on diepe halsopening. Het is verder dood- simpel en klassiek en werd gegarneerd met een brede, gedrapeerde effen ceintuur in const rasterende kleur. Marietjes nieuwe aanwinst voor dit seizoen (derde figuur) is hypermoddeus en vrywel zonder veranderng uit de grote mode overgenomen. Het is een deux-.pièces. die bestaat uit een plooi rok en een „vareuse". Rok en blouse zijn beide gemaakt van marineblauwe wollen stof. In het brede decolleté van de blouse wordt een wit vestje ge dragen Jokes pakje (vierde figuur) is even eens marineblauw met wit, een kleu rencombinatie die in de grote mode dit seizoen by zonder in tel is. Het rechte jasje en de plooirok zyn van wollen flanel. De blouse, die dit twee tal aanvult, is wit en blauw gestreept en zowel katoen, zyde en tricot komen er voor in aanmerking. Uit de drie kwart mouwen van het jasje komt een effen witte manchet te voorschyn net zoals dat in de mode der groten dernier cri is. De hoge taille en de zacht mauve kleur van Willy's feestjurkje zyn de- lngez. Med.-Adv.) HET is al weer een tüdje aanwezig ons voorjaars aquarium, of laat ik liever zeggen onze aquaria want het is nu eenmaal niet doenlijk alles, wat het voorjaar aan nieuws op levert, in één ruimte onder te brengen. Daar zyn allereerst de stekelbaarsjes, de kleine felle rovertjes, die je nu ook werkelyk met geen enkele waterbewo ner kunt combineren, omdat ze aan alles wat maar leeft en beweegt, moe ten rukken en trekken. Dan onze ge zellige dikkopjes, het kleine zwarte stipjesgrut dat zich heeft los gewurmd uit zyn geleimassa en nu met trillende staartjes rondzwemt tussen de water planten van hun tijdelyk domein, een grote wijde stopfles. Tydelyk, want ze logeren maar een paar weken en dan gaan ze weer met een plomp in de sloot terug. En tenslotte de salaman dertjes, misschien wel de mooiste ver tegenwoordigers van de slootwereld. Ook zij hebben hun aparte behui zing gekregen, want al zien ze er met hun vervaarlijke bekken ook erg man haftig uit, tegenover agressieve ste keltjes zijn ze toch maar weerloos. zyn de diertjes alleen maar saai. Het enige wat ze dan te zien geven is hun hardnekkig pogen om uit hun fles of bak te kruipen. Deze hebbelijkheid past precies in hun levensschema: sa lamanders zijn namelyk van nature landdieren, net als kikkers en padden en ze zoeken na hun winterslaap het water alleen op terwille van hun na komelingschap. In dat water worden de eitjes gelegd, d.w.z. die worden door de wijfjes salamanders met de ach terpootjes een voor een aan water planten vastgeplakt. Daaraan gaat echter eerst een uitgebreid ceremo nieel vooraf, bestaande uit het „wer ven" van de wyfjes door de dan op langstelling hebben voor de natuur, niet genoeg kan aanbevelen, Want wat een genoegen beleven de ouders met hun jeugdig kroost niet aan dat kleu rige ,,spel" der seksen waarby het man netje met dubbelgebogen staart al tril lend en zwiepend om zyn dame zwenkt, haar als het ware uitnodigend tot het afzetten van haar eieren. Dat dit paringsspel om de drommel geen grapje is by deze miniatuurdraken, be wijst echter wel de vinnigheid, waar mee de heren-concurrenten elkaar te lyf kunnen gaan. Ze kunnen elkaar dan soms zo toetakelen, dat er een poot of een stuk van de mooie pronk- staart eenvoudig wordt afgerukt. TEN opzichte van aquaria heersen nog wel eens zonderlinge opvat tingen die met een merkwaardige hardnekkigheid aldoor weer opduiken. Zo wordt telkens de vraag gesteld: ,Moet je die waterdieren geen sloot water geven?" Nee, natuurlyk niet. Geen slootwater, maar het zuiverste leidingwater, want met het slootwater brengen we alle mogeiyke ziektekiemen of gevaariyke wezentjes (z.g. parasie ten) in de zeer kleine ruimte binnen vier glazen wanden, waar al dat onge wenste goedje zich naar hartelust kan ontwikkelen. We moeten onze water planten immers ook al terdege inspec teren. voor we ze in ons aquarium da kleur bll|ft tot U haar ralf verwildert houdt direct, zonder „afhappen" droogt zelfs de gevoeligste lippen niet uit In moderne luxe huls - met automatische vulling hi-fi: het hedendaagse begrip voor volmaaktheid nu ook toegepast in lipstick, waarbij een weergaloze serie van betoverende, natuurzuivere tinten is ontstaan. HIGH FIDELITY hi-fi lipstick houdt uw lippen zacht en soepel geeft dat prettige gevoel van frisse natuurlijkheid; hi-fi lipstick is niet vettig, wél verrukkelijk zacht bij het opbrengen de diep-glanzende kleuren vervlakken niet, vervagen niet; hl-fi lipstick is luxueus verpakt in een moderne, goudkleurige buis met de verrassende vondst: de nieuwe, automatische vulling. Kies nog van daag uit de zes levensechte tinten 1 HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V. Huddestraat 3-5. Amsterdam In moderns luxe huls 4.9» Automatischs vullingen 3 brengen, ook al met het oog op die sloot gevaren. Dus: geen slootwater! En wat moeten salamanders eten? Geen wit brood, dat staat vast! Sala manders eten alleen wat leeft en be weegt. Dus muggenlarven zyn prima voedsel, we kunnen ze scheppen uit stilstaande plasjes, ze lyken op kleine stokjes, die aan de wateroppervlakte hangen, maar by de minste aanraking kronkelend en zwiepend naar de bo dem schieten. Verder de daphnia's, meer bekend onder de naam water vlooien, hoewel ze met vlooien niets te maken hebben. Maar het beste en ge- makkeiykst verkrygbare salamander- voedsel vormen den enchytreeën. dat zijn kleine witte wormpjes, die men kweken kan in een stenen bak met aarde, waarin een stukje witbrood in melk is gelegd. Men moet alleen even beginnen met een kluitje van die wormpjes van iemand over te nemen en dan is men, mits de zaak goed marcheert, voor ja ren klaar want er komt aan zo'n wor- menkweek nooit een einde. Ze zyn ech ter liefhebbers van koelte en duister nis, dus een deksel op de aarden bak is wel nodig. Een houten kistje is trou wens even goed. ZIEZO aquariumpa's (en ma's) fea nu eens met uw spruiten naar de sloot kant en laat zoon of dochter naar hartelust zoeken naar een paar van die aardige voorjaarsdiertjes. Richt een eenvoudig bakje voor ze in en geniet samen van dat kleine we reldje onder water. Zet uw aquarium echter niet voor durend in de zon! Ik heb helaas geen ruimte meer om U te vertellen wat er nog allemaal te zien zal zyn, maar dat kunt U dan zelf ontdekken. En anders doen uw kinderen dat wel. SJouke van der Zee. Pasen betekent eieren en nog eens eieren en dan hoofdzakeiyk hard gekookt! Laten we daarom ter afwisseling eens bty de lunch een lekkere schuimomelet met kaas geven. De eieren worden hiervoor gesplitst ln dooier en wit. De dooiers worden geroerd met wat zout en peper en een halve lepel melk per dooier. De eiwitten worden styfgeslagen en met 25 gr. kaas per el voorzichtig door de dooiermassa geschept. Hiervan worden dan in de koekepan In wat roomboter op een zeer zacht vuur met een deksel op de pan omeletjes gebakken, die voor het opdoen dubbel geslagen en eventueel met plakjes tomaat of radijsjes gegar neerd worden. ZONDAG le PAASDAG: tomatenmandjes gevuld met kaassla, schild padsoep, tong met zure elersaus, doperwten, aardappelen, charlotte russe, gegarneerd met slagroomnestjes waarin kleine chocolade-eitjes. MAANDAG t 2e PAASDAG: mimosa eieren, heldere groentesoep, tong ragout, rijst, sla, appelmoes met schuimkop, stamppot rauwe spinazie met spek en uien, rijstkoekjes, bloemkool met saucijsjes, aardappelen, fruit, andijvie met kaasregout, aardappelpurée, muesli, vlscroquetten, aardappelen, veldsla, havermoutpap, harde eieren met kerrysaus, aardappelpurée, fruit DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRUDAG ZATERDAG Recept: Tomatenmandjes gevuld met kaassla. 150 gr. belegen kaas, 1 grote appel. 1 augurk, 100 gr. ham, worst of vlees- resten, wat bieslook. 100 gr. mayo naise, paprika, mosterd. Alle Ingrediënten in kleine stukjes snyden en met de mayonaise, die naar wens met wat melk of augurkennat (Ingez. Med.-Adv.) PLASTIC PERFECTE HULPSTUKKEN verdund kan worden, vermengen. Stevige, niet te grote, tomaten in de vorm van hengselmandjes uitsnyden, deze voorzichtig uithollen, de binnen- zyde licht zouten en de mandjes met de kaassla vullen. De hengseltjes kun nen eventueel met wat mayonaise ver sierd worden. Recept: Mimosa-eieren. 4 eieren, 100 gr. ham, zout. peper, 40 gr. roomboter, mayonaise van 1 eierdooier, veldsla of kropsla voor garnering. De eieren hard koken, pellen en ln de breedte door midden snyden. De roomboter zacht roeren en vermengen met de zeer fyn gesneden ham en eventueel zout en peper. De eidooiers zeven, hiervan de helft mengen door het hammengsel en de halve eieren hiermede vullen. De eieren met de volle kant naar boven op een ronde schotel plaatsen, ze met ee n dikke laag mayonaise bestryken en hierover de rest van de gezeefde eidooiers strooien. De gewassen sla om de eieren schikken. Men kan deze schotel by de lunch geven of als voorgerecht aan de warme maaltyd en er naar verkiezing toost by presenteren. 'lil :i ii 'i ZO hebben we dus ongeveer vyf ver schillende verbly ven,grote en klei ne, by elkaar staan elk met eigen bewoners bezet, en ik moet bekennen, dat de keuze voor een praatje deze keer moeilijk is. Laat ik de salamanders maar de voorrang geven, die zyn n.l. elleen in het voorjaar voor de toe schouwer de moeite waard. Je ziet nooit jongens in augustus of september op salamanderjadht. het geen geen wonder is, want in die tyd hun mooist gekleurde mannetjes. Doorschynend bruin is dan de huid van de heren, rood-oranje hun onder- zyde en fraai met zwarte stippen be sprenkeld en breed is de rugkam, die in de staart overgaat. In dat „werven" of pronken van de manlui heeft die salamanderstaart nog een belangryk aandeel en dat is nu juist zo aardig te zien in zo'n fris inge richt voorjaarsaquarium, dat ik ieder huisgezin, waarin kinderen zyn, die be- Jeanne van SchalkWilling. „Onder wiegende sterren". Querido. Am sterdam 1957. Er komt langzamerhand veel varia tie in de Nederlandse reisbeschryvin- gen van heden. En het merkwaardige daarbij is, dat zij die van huis uit geen schryvers zyn, gewoonlyk hun best doen om zo veel mogeiyk vertoon van geleerdheid te geven, terwyl de schryver en speciaal de intellectuele, tracht de eenvoud te grypen. En daar de boeken der geleerdheid heel wat ge makkelijker te krijgen zijn dan de vlinder van de eenvoud, maakt de eerste soort een redelijkere kans dan de tweede. Jeanne van Schaik—Willing, een romanschryfster van grote allure, is op reis gegaan met een van de befaamde K.N.S.M.-schepen om te trachten de kusten van de Middellandse Zee te aanschouwen met onbedorven kinder ogen. Zy heeft haar best gedaan om haar indrukken vry te houden van kulturele ervaringen en het Nabye Oosten te zien op de wijze van een kind uit een weeshuis b.v. Zichzelf een dergelijke opdracht te geven, is geen kleinigheid e deze is ook ten naaste by onuitvoerbaar, want een ieder weet dat kuituur een eeuwenoude chronische besmetting is en dat men zyn verstand niet gekregen heeft om er geen ge bruik van te maken. De comedie der onnozelheid ie Jeanne van Schaik dan ook niet goed afgegaan. Ik wil gaarne aan deze houding toeschryven. dat zij het vrachtschip „Hector" twee maan den lang heeft aangezien voor een zeekasteel van 19.000 ton, terwyi dit overigens kranige vaartuig toch niet meer dan 1900 registertonnen meet Maar aanvaarden dat zy in het ver haal van haar gids <pag. 39) niet de moord op de Mamelukken door Mo hammed Ali herkend zou hebben of niet zou weten dat Faroek net zomin een nazaat van de pharaonen als zy zelve er één is van Cleopatra, dat moet ik weigeren. De teleurstelling omdat haar kameel Whisky Soda heette, had zy zich kunnen besparen door er aan te denken dat de ezel van Bertus Aaf- jes ook ai zo heette en dus de conclu sie kunnen trekken, dat dit een Arabisch mopje is met een baard, waar die van de profeet niets bij is. En wat te denken van het „Rembrandtieke" licht by de scheepslantarens en het woord „logboek" in de ondertitel! Dom doen als men niet dom is, heeft de sastreuze gevolgen en de aardigheid, die dit boek toch heeft, ligt in de pientere opmerkingen van de schryf- ster. Die moeten haar dus haars on danks ontsnapt zyn. gelukkig. Bertus Aafjes. „Egyptische Brieven". J. H. Meulenhoff. Amsterdam 1956. Tweede druk. Aafjes' brieven over de oude Egyp tische kunst zyn wel het leesbaarste wat hij over dit land geschreven heeft. Hy heeft zich verdiept in de oorsprong en het wezen van de uitingen van deze m.vsterische megalomanie en het ant woord. dat hy zichzelf op zijn pro bleem geeft is interessant omdat het persoonlijk is. Men zou er bezwaar tegen kunnen hebben, dat hij de res ten van deze kuituur in de eerste plaats wil zien als kunstwerken en het überhaupt met hem oneens kunnen zyn over de hoeveelheid schoonheids- ervaring, die deze beeldhouwwerken en deze architectuur opleveren, maar daar gaat het niet om. Zyn betoog is boeiend en houdt het peil dat by dit onderwerp behoort. Jammer is dat hij in deze tweede druk de familiaire Poes-praatjes niet geschrapt heeft. J. Slauerhoff. „Dagboek". Uitgave van K. Lekkerkerker, Amsterdam 1957. K. Lekkerkerker, de beheerder van de literaire nalatenschap van d« dich ter en prozaïst J. Slauerhoff, heeft twee dagboekfragmenten van deze Jong gestorven schryver gereed gemaakt voor publikatie. Dit klinkt zo simpel, maar een ieder, die op de hoogte is van het handschrift en de wyze van aan tekeningen maken van deze schryver, zal begrijpen dat hiermee iets byna onmogelijks verricht is. Deze dagboe ken, die door Slauerhoff zelf nog tot n minimum zyn teruggebracht, bevat ten aantekeningen gemaakt tydens zijn reizen als scheepsarts in het Ver re Oosten, naar West-Afrika, naar Zuid-Amerika en naar Noorwegen en Schotland. Het is bepaald aangrypend te horen hoe in deze van brokkeligheid soms byna onleesbare fragmenten de stem vol hartstochtelijke somberheid klinkt van deze grote Nederlandse schryver. En raadselachtig dicht lig gen deze vreemdsoortige taaimengsels, afkortingen, gedachtensprongen by de geest van zyn verzen. De schets van de Boroboedoer (pag. 16) moet menig schrijver over dit onderwerp be schaamd doen staan, zo onvergetelyk is de indruk van deze nonchalante woorden. Dit dagboek is een persooniyke uit gave van K. Lekkerkerker en kan door iedereen besteld worden bij Le Club du Meilleur Livre, Keizersgracht 499, Amsterdam C. Deze uitgave, die iedere bewonderaar van Slauerhoff zal willen bezitten, sluit wat betreft formaat en band aan by de Verzamelde Werken zoals Nygh en Van Ditmar die hebben uitgegeven. CLARA EGGINK.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 15