De vrijlating van Barabbas KUNT U DIT PAASEI PASSEND VULLEN? Hij lijdt voor mij hoe dit te vergelden? 96ste jaargang Zaterdag 20 april 1957 Derde blad no. 29117 BARABBAS keek door het vesnter van de gevangenis naar buiten en bedacht, dat het heden Paasfeest was. De lauwe lentelucht, die door de vensteropening tot in het kerkergewelf doordrong, wekte het verlangen in hem om nu buiten te zijn; ver van de stad in het vrije veld, waar nu de tulpen en anemonen bloeiden. Hoe heerlijk zou het wezen, nu onder de dadelpalmen en tussen de wilde vijgebomen te wandelen en te luisteren naar het gekir en gekwinkeleer van de duiven en kwartels en nachtegalen. Er was hier uit het venstergat niet veel te zien: alleen het slotplein met de rechterstoel en de folterplaats, waarop de vroege voorjaarszon reeds een hel licht deed schijnen. Straks zou hij wat afleiding krijgen: als de landvoogd weer kwam om recht te spreken. Je kon hier alles verstaan en woord voor woord meebeleven wat er zich in het tweegesprek tussen aanklager en beklaagde weer aan dramatiek zou ontwikkelen. Dan verdrongen de gevangenen zich voor de openingen om het schouwspel te zien. Ze hadden het hier anders nog al ge zellig met elkaar. Ze waren met z'n zes sen geweest, totdat die laatste man er bij was gekomen. Dat was een zonder ling. die eigenlijk niet bij hen behoor de. Wat hij was en wat hij gedaan had, konden ze niet recht aan de weet ko men. Veel slechts kon het niet zijn, want er was geen onschuldiger mens te bedenken dan deze jonge man. met die wijze, droefgeestige ogen in zijn bleek gelaat, dat nog doorzichtiger leek tussen de donkere omlijsting van zijn lange zwarte haar en baard. HET was wonderlijk, hoe geheel an ders hun bestaan was geworden sedert deze nieuweling erbij was gekomen. Waaraan het lag. kon nie mand begrijpen. Want zeggen deed die bleke man niet veel, maar toch was het alsof hij zwijgend tot hen sprak. In zijn bijzijn konden zij niet langer twisten of vloeken; ze schaamden zich voor elk ruw woord of onbetamelijk gebaar. Niet alleen hun uiterlijk gedrag wijzigde zich maar ook van binnenn werd alles an ders; alsof ook daar iets was opge ruimd en verbeterd. En een licht gevoel van blijdschap was er in hen gaan le ven; dat kwam niet alleen van de lente, maar meer nog van deze man. Want deze onzegbare blijdschap had niets te maken met de natuur; was van geheel andere aard. Ja, deze man was een pro feet; er ging een bovennatuurlijke in vloed van hem uit op zijn omgeving. Dat stond vast! Barabbas had eens een gesprek met hem aangeknoopt. Maar dat had niet veel opgeleverd. Dat kwam zo: Barabbas Barabbas keek door het venster van de gevangenis naar buiten had gehoord, dat de nieuweling óók we gens opstandigheid jegens het Romeinse gezag was aangeknaagd evenals hijzelf. Men noemde hem. zo fluisterde men in de gevangenis: de koning der Joden. Maar hij zag er helemaal niet als een koning of als een opstandeling uit. Vre delievender en nederiger mens kon men zich niet voorstellen! Geen man zoals Barabbas, die als verzetsman gepakt was juist nadat hij met zijn makkers een Romeinse schild wacht had aangevallen. Het complot was te vroeg ontdekt en ze hadden moeten vluchten. De Romeinse soldaat was ge dood; maar of Barabbas dit gedaan had of een van de andetren, wist niemand, want het was een opstootje van maar één ogenblik geweest. Ze waren verra den en liepen in de val. Barabbas kon zich niet voorstel len. dat deze zogenaamde koning der Joden óók had gevochten en hij had hem hierover eens ondervraagd, zeggende dat ook hij het zwaard had gedragen voor de bevrijding van Is raël. Maar wat had die ivonderlijke profeet toen gezegd? „Wie het zwaard opnemen, zullen door het zwaard vergaan". Een vreemd woord, maar Barabbas had er heel de nacht over moeten peinzen. En toen hij de hij de volgende ochtend aan de profeet had gevraagd, waarom ze Nenni verwerpt voorwaarden van Saragats partij De Italiaanse socialistische partij, waarvan Nenni de leider is, heeft de voorwaarden verworpen, die donderdag door de sociaal-democratische partij van Saragat voor de vereniging der twee partijen zijn gesteld. Deze voor waarden houden in, dat de socialisti sche partij moet breken met organisa ties die ondergeschikt zijn aan de com munistische partij en een buitenlandse politiek moet aanvaarden die berust op de eenheid van de Westelijke democra tische wereld. In een communiqué zegt de socialisti sche partij kennis genomen te hebben van het ontslag van Matteotti als se cretaris van de sociaal-democratische partij omdat zijn voorstel om een einde te maken aan de samenwerking van de sociaal-democraten met de regering, opnieuw werd afgewezen. Deze afwij zing en het ontslag van Matteotti be schouwt de socialistische partij als een bewijs, dat de sociaal-democratische partij elke stap naar de socialistische eenheid wil verhinderen. OPLOSSING VORIG KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. probleem balk; 2. rivaal poedel. 3. eventueel en a. 4. direct preuts; 5. iets eilan den; 6. kropsla serre; 7. e.k. C roi n.m. neer; 8. nr. hint terug o; 9. pot toe ADO mee; 10. lasso I G.I. term; 11. Aa tarten asem; 12. stapels Ans na. Verticaal: 1. prediken plas; 2. rivier Kroaat: 3 overtocht sta; 4. ban esprit sap; 5. lat ce sonoor e; 6. el utiliteit 1; 7. Epe 'plantages; 8 moeras Medina; 9. belenen rotan; 10. A.D. eu dreumes s; 11. lente regeren; 12. klas Nero Emma. De eerste prjjs van f. 5werd toe gekend aan de heer J. B. Snel, Buys Ballotstraat 2A te Leiden, de twee prijzen van f. 2.50 aan de heer P. Hogervorst, Spieghelstraat 18 te Lei den en aan nievr. N. van Diggele Malachowa, Lagewaard 4 te Koude kerk a. d. Rijn. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. hem koning noemden, had hij ge antwoord: „Mijn koninkrijk is niet van deze wereld!" Wat moest je daar nu mee aan? SOMS vonden de zes gevangenen het gezelschap van de bleke profeet wel wat beklemmend. Gelukkig werden ze hem nu gauw kwijt, en ze zouden weer onder mekaar zijn. Want vandaag was het paasfeest en dan kreeg een van de gevangenen gratie. Het volk mocht voor een van de gevangenen bij de landvoogd om vrijlating verzoeken. En dat zou natuurlijk deze onschuldige jon geman zijn, die hier stellig bij vergis sing was terecht gekomen als slachtof fer van het een of ander misverstand of van een gerechtelijke dwaling. Terwijl Barabas zo voor de venster opening stond te peinzen, werd het al lengs rumoerig op het slotplein. Er ver zamelden zich mensen in afwachting van de komst van de landvoogd. Onder de menigte stond hier en daar een over- priester te betogen met heftige gebaren van toorn. Barabbas kende dit soort; volksmenners, die de massa in opwin ding weten te brengen en ze kunnen op hitsen. tot, alles waarvoor hun welbe spraaktheid ze weet te winnen. Ginds stond er wéér een; dat was een geront. lid van de raad der oudsten, maar deze waardigheid deed niet te kort aan het jeugdig vuur. waarmee hij de omstan ders buiten zinnen trachtte te brengen. Daar had je de landvoogd! Allen snelden naar de rechterstoel en schaar den zich daaromheen. Een doodse stilte viel over de menigte. Terwijl de land voogd zich op zijn stoel zette en de bre de plooien van zijn toga om zich heen schikte, drong een bode door de menigte en klom op naar het gestoelte. Barabbas kon horen wat hij de landvoogd toeriep: „Heer Pilatus. Uw gade laat U waar schuwen om u niet te vergrijpen aan een rechtschapene, want zij heeft over die man benauwd gedroomd!" KCuiSujr HEM MET een afwerend handgebaar en met een wrevelige trek op het ge laat liet Pilatus de bode gaan. Toen richtte hij zich tot het volk en herinnerde het eraan, dat het vandaag Pasen was en dat hij naar gewoonte op dit feest een gevangene zou vrijlaten. Hij had gedacht, dat dit hun profeet, Jezus, de zogenaamde Christus, zou zijn. Op deze woorden ontstond een luid rumoer, waar bovenuit men de volks menners hoorde schreeuwen: „Niet deze man! Niet Jezus! Dan liever Barabbas!" Barabbas geloofde zijn oren niet. Zou hij dan tenslotte zó populair zijn ook in de ogen van de overpriesters en oud sten. van wie hij toch nooit enige me dewerking had ondervonden? En wat een overmoed van deze lieden, om de landvoogd zo maar te vragen een be faamd verzetsman vrij te laten! Nog liever dan deze onschuldige Jezus, wiens koninkrijk niet van deze wereld was en die waarschuwde tegen het gebruik van wapengeweld. Maar daar was weer de stem van Pi latus: „Wat heeft deze wonderlijke ko ning der Joden dan voor kwaad ge daan?" De landvoogd wou meer zeggen, maar hij werd overschreeuwd door volksmen ners. die riepen: „Aan het kruis met hem!" Pilatus haalde de schouders op; hij begreep er niets van. Maar het volk had de keus. en hij moest dan maar toe geven Een ogenblik later traden de cipiers de gewelven binnen, waar de zeven gevangenen opgesloten zaten. Twee hunner namen de bleke profeet in hun midden en de hoofdman zei tegen Bar abbas dat hij de gevangenis mocht ver laten. omdat het Pasen was en het volk zijn vrijlating bij. de landvoogd verzocht had. Versuft door de verrassing wandelde Barabbas het slotplein op. Wat hij daar zag. deed hem verstijven van schrik en ontsteltenis. Werd daar niet de bleke profeet gegeseld, dat het bloed hem bij stralen van de rug liep? Het volk maakte er een feest van; als wilde die ren, die zich in hun prooi verlustigen, liepen de volksmenners om de folterpaal heen. En een der soldaten zette bij wij ze van grap de koning der Joden een doornenkroon op het hoofd. De doornen prikten in de slapen en het bloed drup pelde bij de wangen neer. VOL afschuw wendde Barabbas de ogen af van dit afschuwelijke tafe reel. Hij ijlde de stad uit en was blfj, eindelijk weer het vrije veld te heb ben bereikt. Maar de gedachte aan die zonderlinge vrijlating liet hem niet los. Telkens moest hij denken: waarom ik vrij, die straf had verdiend, en waarom niet hij, die onschuldig was? Hem plaag de het besef, dat hij zijn vrijheid on rechtmatig genoot en tenkoste van die rechtschapene. Hij had geen oog voor de tulpen en anemonen, die zo rijkelijk om hem heen bloeiden, maar hij zag steeds die door nenkroon op het bloedende hoofd. En inplaats van het gekir van de duiven en het gekwinkeleer van de kwartels en nachtegalen, hoorde hij onophoudelijk die schorre schreeuw van de volksmen ners: „Aan het kruis met hem!" De vrijheid was anders dan zoals hij het zich had voorgesteld. „Hij lijdt voor mij!" mompelde hij, „hoe kan ik hem dat vergelden?" HORIZONTAAL: voorzetsel levendig, aangrijpend op dit ogenblik Europeaan kerkelijke richting geluid van een klap schoon.helder in sprookjes kwaad aardig ijzerhoudende grond hulde en wat de mens veel waard moet zijn bekende motorraces opstootje Griekse letter met meetkund. betekenis ijzeren staaf met be paald doel in huis houden Poolse plaats van vermaardheid medicinaal snoep voor een gedeelte bepaalde beeld-tech niek breekbaar boom jongensnaam in orde als zeventien behoeftig huishoudelijk artikel riviertje in ons land jongensnaam doet iets vlot lopen wijze van doen deel van een etmaal machtige stem vangmiddel in de prairie behoeftigheid beter goed dan een vriend op afstand buitengewoon warm als 10 maar dan iets anders geschreven strategische haven plaats a. d. Rode Zee liever dit dan moe? heldendicht advies roofdier als acht lidwoord drinkgerei lengtemaat siert vele pleinen gegroet in het Latijn bijbelse stad en niet anders vervoeging van werk woord dat nadeel in houdt boord aan boord leg gen. ondeugend voorkoming geologisch tijdperk kleine hoeveelheid vloeistof verzameling eetgerei letters in alfabeti sche volgorde hoog bouwwerk herhaal het nog eens koorzangen riviertje drinkgerei geestelijke administratieve belastingen lichaamsdeel voedsel telwoord scherp voorwerp snel helder benedenzijde oppervlakkige lichaamsbeschadiging ontkenning voornaam van be kend musiciste scheikundig begrip bevel Griekse letter nieuw leven inplanten drie opeenvolgende letters v. h. alfabet 123. bijbelse figuur 126. laagte i. h. landschap 128. planten met bepaalde bloeiwijze 130. gelaatsgebaar 132. bepaald soort mate riaal 133. voorzetsel 134. boomsoort 136. begaanbare grond 137. geestelijke groepering 138. werkers-gemeenschap Voor dit wat grotere probleem dan wij U gewoonlijk zaterdags voorzetten meenden wij iets meer prijzen te moeten uitloven dan andere zaterdagen. Ditmaal kennen wij onder de goede oplossingen tien prijzen van tien gulden toe, waar naar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossingen moeten voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. VERTICAAL: 1. voorvoegsel dat drie maal betekent 2. zich de sterkere tonen 3. op de plaats 4. op klein niveau 5. delen van een trap 6. verdedigings organisatie 9. smalle opening 10. aanhef van naschrift 11. belangrijke organisa tie in het Nederlands bestel 12. dier 13. nummer 15. heldhaftig, stevig 18. afwateringsstelsel 20. extra 21. staf 22. lering 23. positief voorvoegsel 24. helemaal voor niets 25. vloer- of tafelb'- king 27. onwezenlijke belevenis 28. als tien 30. Engelse titel 32. grote mond 33. voorziening 36. over het algemeen 38. waardigheids attribuut 39. slot 40. werelddeel 41. wijze 43. dwaas 44. iemand die meent iets in het midden te kunnen brengen 45. verknochtheid 46. als 39 47. waarmee men rich ting bepaalt 48. hoort bij een trap loper 50. drinkgerei 51. meisjesnaam 53. stompzinnige 54. dier 60. hoge groep 61. van lage temperatuur 64. bergplaats 66. iets te boven komen 67. grote sier 68. smalle straatjes 71. aantekenen 72. overdekte plaats 74. moment van optreden 75. stekel 77. zonder geweld 78. stekelige opmerking 79. aanleggen 81. prul 82. opstootje 83. soort gravure 84 uitbouwsel in muur 89. voorzegging 91. gevreesde rechtsin stantie i. h. verleden 93. iemand van adel 95. wapenstilstand 96. overdreven gedienstig 98 meisjesnaam 100. rivier in Rusland 102. meisjesnaam 103. nette kamer 105. met koopwaar langs de straat lopen 107. plaats op de Veluwe 108. bergplaats voor pa pieren 110. schrijfgereedschap 111. paard 118. drank 120. meeneembare berg plaats 122. land in het Midden- Oosten 124. een overleefde ge- zagsorganisatie uit de jaren direct na de Duitse bezetting 125. aanlegplaats voor schepen 127 overwinning 129 lengtemaat 131. organisatie in ons nationaal bestel 132. in gezelschap van 135. vervoersorganisatie 136. waarnemend

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11