wlliP "deders lip/ Rode Kruisoefening in Rijnsburg Parlementariërs op bezoek bij het bedrijfsleven in september 96ste jaargang Donderdag 18 april 1957 Tweede blad no. 29116 (Inge®. Med.-Adv.) Ook een Leidse ploeg nam er aan deel Gisteravond werd door de hulpcolonne van het Roode Kruis afdeling Leiden en door de hulpcolonne afdeling Rijnland in Rynsburg een oefening gehouden, waaraan 45 personen deelnamen. Bovendiendien waren er 35 „gewonden". Ver ondersteld werd, dat een vijandelyk vliegtuig enkele bommen had afgeworpen in de omgeving van de in aanbouw zijnde brandweerkazerne. Omstreeks 8.15 uur werden de colon nes gealarmeerd door het loeien van de sirene, nadat bij de politiepost de mel ding binnengekomen was, dat enkele L.B.B. telt thans ruim 7000 leden IN 1956 TRADEN 782 NIEUWE LEDEN TOE Dank zij vele activiteiten is het ledental van de Leidse Bestuurdersbond de zevenduizend gepasseerd. Het vorig jaar gaf een ledenwinst van 782 leden, waardoor het ledental op 7082 is ge komen. De metaalbewerkers, aldus blijkt uit het zo juist verschenen jaarverslag, zijn in de L.B.B. met 1717 leden het sterkst vertegenwoordigd. Daarna volgen de ambtenaren met 1066 leden, de bouw arbeiders (989) en de Alg. Bedrijfs groepencentrale (507). De overige aan gesloten afdelingen hebben een leden tal, dat beneden de 500 ligt. De benja min in de L.B.B. is het film- en theater bedrijf. bij welke groep zeven werkne mers zijn aangesloten. In tal van verenigingen en organisa ties zijn afgevaardigden van de L.B.B. vertegenwoordigd. Dat zijn o.m. de Bedrijfsgeneeskundige Dienst, het Ne- derlandsche Roode Kruis, de Raad van Arbeid, het Gewestelijk Arbeidsbureau, Ons Centrum, de Kamer van Koophan del. Nieuw Leven, het t.b.c.-werk, het Bureau voor Arbeidsrecht, de Culturele Raad, Algemene Emigratie Centrale, de Scholendienst, Sociëteit voor Bejaarden, 1-meicommissie en de gemeentelijke commissie voor Huisvesting. Uit het verslag van deze laatste com missie blijkt, dat er het vorig jaar 2609 aanvragen om woningen zijn gedaan, waarvan er 327 moesten worden afge wezen. In totaal stonden er in Leiden 4127 woningzoekenden ingeschreven. Er is thans in de kas van de L.B.B. een batig saldo van f. 3901. Uitzending van kinderherstellings- en vakantiekolonies OPWEKKING TOT STEUN Nu zaterdag 20 april de gezamenlijke verenigingen voor kinderuitzending, ver enigd in de Leidse Raad voor kinder uitzending wederom een beroep doen op de milddadigheid van het publiek zij het mij vergund even stil te staan bij het prachtige werk van deze uitzend- verenigingen en de betekenis hiervan na te gaan voor de gezondheid van onze kinderen. Zeker, de sociaal-hygiënische omstan digheden waaronder het kind tegen woordig wordt grootgebracht zijn beter dan vroeger. De tuberculose is gelukkig langzamerhand aan het verdwijnen, de voeding is beter en deskundige samen gesteld dan 25 jaar geleden en echte lOndervoeding komt bijna niet' meer poor. Men zou zich daarom kunnen afvra gen of kinderuitzending nog wel nood zakelijk is. Toch kan deze vraag zonder meer bevestigd worden beantwoord. Het mag dan waar zijn dat de tuberculose bij kinderen sterk is teruggelopen, maar de kans op besmetting door volwassenen van het in slechte conditie verkerende kind blijft. Wij zullen dus moeten zor gen dat de besmetting geen kans krijgt door het kind in zo goed mogelijke con ditie te houden. Steeds is er nog een vrij grote groep kinderen die na een langdurige of ern stige ziekte weer moeten aansterken en op verhaal komen. Ook voor hen is uit zending naar een koloniehuis aangewe zen. Maar eveneens onze asthma- en bronchitis-kinderen en vooral ook de tegenwoordig zo talrijke nerveuze kin deren. Nerveuze kinderen, die juist door bun zwakke constitutie zo nerveus zijn geworden. Het staat vast dat opneming van deze kinderen in de koloniehuizen, vaar met alle beschikbare middelen wordt gepoogd de kinderen tot rustige evenwichtigheid te brengen, van on schatbare waarde is ter voorkoming van ernstiger fysische stoornissen. Kinderuitzending is en blijft noodza kelijk en het is nog steeds zo dat er meer kandidaatjes zijn dan mogelijkheid tot plaatsing in verband met de finan ciële draagkracht van de verenigingen. Het is daarom dat ik hierbij een dringend beroep doe op het publiek om de a.s. collecte ruim te gedenken, want kinderuitzending is noodzakelijk en de bijna 200 kinderen, die zo jaar lijks worden uitgezonden zullen U daarvoor dankbaar zjjn. J. G. BAZUIN. Waarn. Directeur van de G.G. G.D. bommen gevallen waren in de woonwijk Hermansstraat, Irisstraat, Tulpenstraat en Noordeinde. Ogenblikkelijk begaven de colonnes zich met het benodigde ma teriaal naar de getroffen woonwijk. In de garage van de heer S. van Egmond werd een noodhospitaal ingericht, alwaar de gewonden werden binnengedragen om verder behandeld te worden en zich gereed te maken voor afvoer naar een ziekenhuis. De meeste gewonden lagen op het terrein van de in aanbouw zijnde brandweerkazerne. Dit terrein werd door schijnwerpers verlicht. Het geheel van Het was aanvankelijk niet zo druk in de gewondenverzamelplaats, zo dat iedere patiënt ruime aandacht kreeg. (Foto LTD./Van Wet) deze oefening stond onder leiding van de districtscommandant dokter H. P. Veldhuijzen, bijgestaan door dokter D. Held. De oefening werd bijgewoond door burgemeester H. B. Koomans. Aan hét einde van deze geslaagde oefening gaf dokter Veldhuijzen nog een korte, samen vatting van het verloop van de avond, waarin hij niet alleen de zwakke plek ken, maar ook de goede punten naar voren bracht. Verder bracht hij burge meester Koomans dank voor de gast vrijheid en de hopman van de verken- nersgroep van de Rodolpheim voor het beschikbaar stellen van de „gewonden". Ook de Rijkspolitie werd lof toegezwaaid. De oefening heeft ongeveer 2 uur ge duurd. Vereniging voor Sehoolkinderkleding deed ook in 1956 prachtig werk Bijna f. 8.500 aan schoenen en textiel verstrekt Hoewel de Leidse Vereniging voor Schoolkindervoeding en -Kleding ook dit jaar geen voeding verstrekte de animo blijkt hiervoor thans gering te zijn deed zij ook in 1956 prachtig de voorzitter, de heer M. van Rijswijk, gehouden jaarvergadering werden de jaarstukken behandeld. Uit het door de secretaresse, mej. N. G. Herfst uitge brachte jaarverslag bleek o.m., dat in totaal 268 paar schoenen werden uit gereikt. terwijl 117 jongens een broek en blouse en 107 meisjes een jurk ontvin gen. Deze leerlingen waren afkomstig werk. Voor bjjna f.8500. werd aan i van 57 scholen, zowel van het openbaar daarvoor in aanmerking komende schoolkinderen schoenen en textiel verstrekt. Een bedrag, dat vrijwel over eenkomt met het door de gemeente verstrekte subsidie. Tijdens de gistermiddag in het gebouw Pieterskerkgracht 11 onder leiding van Kruisappel Kruisgang van Gods liefde spreekt van redding Ter bezinning op het lijden en sterven van Christus werd gisteravond in de Chr. Geref. Kerk aan het Steen- schuur een Kruisappel gehouden, waaraan een zangsamenkomst in het Van der Werfpark voorafging m.m.v. het Leger des Heils o.I.v. kapt. De Graaf. Ds. C. van der Weele sprak namens de Contactcommissie voor evangelisatie werk een woord van welkom tot de sprekers ds. G. Th. Rothuizen en ds. M. Ottevanger. Ds. Van der Weele legde de nadruk op de grote waarde van een Kruisappèl, immers men komt weer in aanraking met de kruisgangen van Gods liefde, die van redding en eeuwige ge meenschap spreken. Nadat het koor „Alles ter ere Gods" en het dubbel- kwartet „Musica" enige liederen ten ge hore hadden gebracht sprak ds. G. Th. Rothuizen over „Kruisdragen". Spreker veronderstelde dat het ge denken van het lijden van Christus meestal alleen een aanhoren en bekij ken was. De christen zou dan in deze lijdenstijd op non-actief staan. Lijnrecht tegenover deze foutieve ver onderstelling staat het woord van Christus: „neem ook jouw kruis op en volg Mij, anders ben je Mijn kruis niet waard". Christus is zelf uit de hemel gekomen om Zijn kruis voor ons te dra gen, dat betekent ook dat ons kruis met dat van Christus één is. Christus staat niet toe dat wij er nog een particulier kruis op na houden, dat is de verlossende paasboodschap. En als wij het dan achter. Hem aandragen, zal het door Christus gedekt worden. Hij zal het in orde maken bij God die getrof fen is, hoe wij met Zijn liefde omge gaan zijn. Je kruis opnemen betekent ook het martelaarschap dragen, dat mensen bij elkaar brengt en verzoent, maar ook ontbindt en uit elkaar haalt. Als we Hem blijven volgen dan zullen we via de opstanding later deel uitma ken van de nieuwe aarde waar gerech tigheid woont. Ds. M. Ottevanger sprak aan het eind van de avond een kort slotwoord. PA AS WIJDING NED. CHR. VROUWENBOND Terwijl in de Chr. Geref. Kerk dit Kruisappèl plaats vond, hield de afde ling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwen bond in het gebouw Rehoboth een paas- wijdingssamenkomst. Ook hier concen treerde de gedachte zich op het lijden en sterven van Christus en diens op standing op de paasmorgen. De presi dente, mevr. Houwing, hield een korte meditatie, aangevuld met toepasselijke declamatie van mevr. E. J. van Ingen Schenau. Voor een stijlvolle omlijsting zorgden het dameskoor, de heer R. C Króoshof (viool) en mej. J. G. van Ulden (piano), terwijl ook mevr. J. S. van Straalen-Van Deelen uit Leiderdorp zich in solo-zang deed horen. als bijzonder onderwijs. Het blijkt, dat nog steeds nieuwe ouders voor deze uit gifte aan hun kinderen in aanmerking wensen te komen. De Dienst van So ciale Zaken bracht in totaal 252 rappor ten over de gezinsinkomsten uit. Aan het einde van het jaar waren 116 gezinnen toegelaten. De secretaresse maakte met dankbaarheid in haar verslag melding van de financiële steun, welke ook in 1956 van het gemeentebestuur werd ont vangen, waardoor dit werk voortgang kon hebben. Bij een ontvangsten van ruim f. 8.624 was er een batig saldo van f. 53.32. Na een gunstig advies van mevr. C. Brag- gaar—De Does, lid van de kascommis- sie, werd de penningmeester, de heer J. Pluyt, gedechargeerd. De beide aftredende bestuursleden, mevr. R. H. van Ommeren—Herfst en de haer F. A. Schilthuizen jr. werden bij acclamatie herkozen. In de vacature van de heer Fluyt, die om gezondheidsrede nen als bestuurslid bedankte, zal bin nenkort worden voorzien. Tot leden van de kascommissie werden benoemd mevr. C. Braggaar—De Does en de heer S. Platteel. Zowel de secretaresse als de penning meester werden bedankt voor de tijd, welke zij in het afgelopen jaar aan de verenigingszaken hadden besteed. Mevr. Braggaar—De Does bracht als gedelegeerde van het gemeentebestuur, het bestuur hulde en dank voor het be langrijke werk, dat in grote trouw en met grote opgewektheid wordt, verricht. Wederkerig dankte de voorzitter haar voor de steun en voorlichting steeds aan de vereniging gegeven. Blokploegen gaan oefenen Onderlinge wedstrijden eind april en begin mei Evenals In 1956 het geval is geweest, zullen ook dit jaar wedstrijden ge houden worden door de blokploegen van de georganiseerde zelfbescherming in de A-Kring (LeidenOegstgecst). In deze wedstrijden zal door de deel nemende ploegen aan hun mede- noodwachters en aan de burgerij ge toond worden de mate van geoefend heid in bet doelmatig bestrijden van rampsituaties door hen tijdens de opleiding verkregen. In verband met de vele in 1956 ge rezen moeilijkheden bij het zoeken van een geschikt wedstrijdobject met daarbij toe te passen enscenering, in elke wijk afzonderlijk, zullen dit jaar alle wijk- wedstrijden en ook de Kring-eindwed- strijden, op één vaste plaats gehouden worden. Hiervoor is de keus gevallen op het terrein van het voormalige militair hospitaal aan de Morsweg. Voor alle wedstrijden zal dezelfde op dracht gegeven worden. De wijze van werken zal bij de be oordeling door de jury de doorslag geven. Aangezien ook de organieke samen stelling van de ploegen in 1956 moei lijkheden heeft gegeven, is thans deze samenstelling vrijgelaten binnen eigen wijkverband, zodat formatie van de ploeg kan plaats hebben door leden van verschillende blokploegen samen te voegen. De vele voorbereidingen die getroffen Kynologenver. „Rijnland" RALLY OP 5 MEI A.S. De laatste ledenvergadering in dit seizoen van de Kynologenver. „Rijn land" was minder druk bezocht dan ge woonlijk. Hadden de leden er misschien een voorgevoel van dat een van de twee aangekondigde sprekers de heer A. van Eijk uit Rotterdam, die zou spreken over Duitse herdershonden, door ziekte ver hinderd zou zijn, zijn belofte na te ko men? De tweede spreker, het bestuurslid, de heer F. A. J. Alofs stond dus voor een dubbele taak, doch kweet zich daarvan op voortreffelijke wijze. Voor een aan dachtig gehoor vertelde hij allerlei we tenswaardigheden over de verhouding tussen mens en hond, welke na de pauze aanleiding schonken tot een levendig vraag- en antwoordenspel. De voorzitter, de heer dr. ir. P. C. Lin- denbergh, die het openings- en slotwoord sprak, wekte nog op tot deelneming aan de Hondenrally, welke ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan op zondag 5 mei a.s. op het landgoed „Duinrell" zal worden gehouden. BREEtTRAAT 17$ LEIOEN moeten worden voor de oefening 557 op 18 mei a.s. maken het noodzakelijk, dat de blokploeg-wedstrijden tijdig zijn af gewerkt. Het ligt daarom in de bedoeling de wedstrijden te houden op 24, 25, 26 en 29 april, en op 2, 6. 7 en 8 mei. Per avond zullen drie wedstrijden van elk maximaal 25 minuten, worden gehou den. De te verrichten werkzaamheden zul len o.a. bestaan uit: de redding, verzor ging en afvoer van slachtoffers: het blussen van een kleine, grote en olie- brand en het overwinnen van terrein hindernissen. Per wijk zal voor de ploeg met het jhoogste aantal punten een prijs be schikbaar worden gesteld. Voor de eind-wedstrijden zullen een eerste, tweede en derde prijs beschik baar zijn, terwijl de winnende ploeg in het bezit zal komen van de in 1956 uit geloofde wisselbeker. De uitreiking van de prijzen zal ge schieden op zaterdag 18 mei in de Stadsgehoorzaal. Voor toeschouwers van de wedstrijden is een terreingedeelte gereserveerd ge legen bij de door militairen bewaakte toegangspoort. Ook naar Leidse bedrijven Prins Bernhard aanwezig tijdens slotlunch De vele problemen van Industriële aard, waarmede de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij voortduring in aanraking komen, en het belang van een juist Inzicht in de werking der parlementaire democratie in de kringen van de industrie, hebben bij de contactcommissie van het „Ver bond van Nederlandsche Werkgevers", het „Centraal Sociaal Werkgeversverbond", het „Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen" en het „Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland" de gedachte doen rijzen om gelijk in 1951 en 1954 het geval is geweest een ontmoeting tussen de leden van het parlement en de Nederlandse Industrie te bevorderen. Op grond hiervan is dezer dagen tot de presidenten en de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Genraal, de griffiers dezer Kamers en hun staf, alsmede aan de parlementaire pers de uitnodiging gericht om van maandagavond 9 september tot vrijdagmiddag 13 september a.s. aan een parlementair industriebezoek deel te nemen. Dit bezoek zal op 9 september 's avonds worden geopend met een ontvangst door de directie van de „Koninklijke Neder landsche Stoomboot Mij." aan boord van het motorschip „Prins der Nederlanden", gelegen in de haven van Amsterdam. Na een gemeenschappelijk bezoek van alle deelnemers aan de „Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken N.V." te IJmuiden zal de ene groep bedrijven bezoeken in of in de omgeving van Haarlem. Leiden. Breda en Zeeland, waar in het bijzonder ook aandacht zal worden besteed aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De andere groep zal bedrijven bezoeken in of in de om geving van Utrecht, Arnhem, Nijmegen en Zuid-Oost-Drenthe. Gedurende het parlementair industriebezoek zullen in totaal 60 ondernemingen worden be- Dienstregeling N.Z.H.V.M. Op nadrukkelijk verzoek van het ge meentebestuur te Voorhout zal de 30 minuten-dienstregeling LeidenVoor houtNoordwijkerhout, welke aanvan kelijk per 5 mei a.s. zou veranderen, ongewijzigd gehandhaafd blijven. Dit in tegenstelling met diverse reeds gepubli ceerde berichten over wijziging naar een zomerdienstregeling in afwijking van de huidige. Jongen onherkenbaar verminkt door vrachtauto (Speciale berichtgeving) Net voor schooltijd is gisteren in Bussum een ongeveer 11-jarige jongen, die tot nu toe nog niet is geïdentifi ceerd, onder de aanhanger van een vrachtwagen. beladen met kolen, te rechtgekomen. Hij werd zwaar verminkt en was op slag dood. De jongen werd door de vrachtauto gepasseerd, vlak voor de Vitus Studio van de televisie, op het moment dat hij een geparkeerde auto wilde voorbijrijden. De chauffeur heeft niets gemerkt en werd later achterhaald. Het slachtoffertje, dat on herkenbaar verminkt werd. moet tussen een der wielen en de laadbak zyn dood gedrukt. zocht. Iedere deelnemer zal zelf gedu rende deze dagen 5 en in enkele geval len 6 bedrijven kunnen bezichtigen. Het parlementair industriebezoek zal op 13 september worden besloten met een gemeenschappelijke samenkomst en lunch, waarbij Z.K.H. Prins Bernhard heeft toegezegd, aanwezig te zullen zijn. De minister van Economische Zaken is uitgenodigd om gedurende de slotlunch te 's-Gravenhage een toespraak te hou den. H.K.H. Prinses Beatrix opent tentoonstelling H.K.H. Prinses Beatrix is voornemens op 14 mei, des namiddags 5 uur, de ten toonstelling Nederlandse Beeldhouw kunst 1957 in het Museum Boymans te Rotterdam officieel te openen. Pijpleiding RotterdamRijnland? Plannen voor een pijpleiding, die de monding van de Rijn zal verbinden met het Duitse Rijnland, beginnen meer concrete vorm aan te nemen. De doorsnede van deze pijpleiding zal 60 tot 75 cm bedragen, en zij zal een lengte krijgen van ongeveer 250 km. De N.V. de Bataafsche Petroleum Maat schappij te 's-Gravenhage heeft het initiatief genomen en bestudeert thans de technische en andere problemen, die met deze aanleg verbonden z9n. Naast maatschappijen van de Konink lijke/Shell groep zullen, naar ver wacht. ook andere belanghebbenden in Duitsland en in Nederland deel nemen in dit project. De pijpleiding zal in eerste aanleg dienen voor de toevoer van aardolie naar bestaande en thans in aanbouw of in voorbereiding zijnde raffinaderijen :n het Rijnland. In een later stadium zou zij een onderdeel kunnen vormen van het transeuropese pijpleidingnet dat van de Middellandse Zee door Oost-Frank rijk en West-Duitsland naar de Noord zeekust zou lopen. Dit project is nog in studie bij de in Juli vorig jaar in Den Haag opgerichte Sappeur N.V.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3