Als Arbeidspartij aan bewind komt staat de emigratie wellicht stop Een toenemende anti-socialistische gezindheid De pers steekt de loftrompet over Nederlandse immigranten Kerkdiensten Goede Vrijdag HOUTVESTER 96ste jaargang Donderdag 18 april 1957 Vijfde blad no. 29116 Wilt ge naar Australië? Ga nu.... (Van onze correspondent in Australië) Als de Arbeidspartij in Australië weer aan het bewind mocht komen en dit is niet denkbeeldig want de Liberalen en Boerenpartij zitten nu al sinds 1949 in het zadel zal er in de immigratie wel het een en ander veranderen. Wie dus nog naar Australië wil emigreren doet er goed aan zijn besluit nü te nemen en niet te wachten tot het te laat is, want de rollen zullen te eniger tijd worden omgedraaid. De Arbeidspartij is namelijk bezorgd over het feit dat volgens het onlangs beëin digd partijcongres de meeste immigranten niet sympathiek tegenover de Arbeidspartij staan en, zoals het officieel wordt uitgedrukt, „anti-Arbeids- partij" zijn. Bij de jongste verkiezingen voor het federale parlement, waarbij de Arbeidspartij (ge leid door dr. Herbert Vere Evatt) een nederlaag leed, hebben genaturaliseerde immigranten vijftig duizend stemmen uitgebracht. De partij beweert dat het grootste gedeelte hiervan niet de Arbeids partij maar de regeringspartijen ten goede is ge komen. Er zit in die bewering iets dat tot naden ken stemt. Afgezien van het feit, dat de Arbeidsparty zich onder leiding van dr. Evatt tamelük links gedraagt en vryages anet de communisten niet versmaadt waardoor zü aanhangers en volgelingen verliest spreekt het vanzelf, dat immigranten niet alleen bedragen tot de bevolkingstoename maar ook een rol spelen in de politiek. Het verwonderlijke is echter dat de Arbeidsparty hieruit de conclusies heeft getrokken dat de immigratie daarom moet worden be perkt. Hoewel het juist de Arbeidsparty is geweest die in 1948 als regerings party het immigratieplan heeft opgesteld en uitgevoerd. Het valt moeilijk aan te nemen dat zü toenmaals heeft gedacht dat er alleen maar socialisten naar Australië zouden emigreren. pluimveehouders („Poultry") dat in Sydney verschijnt, werd een lange be- sohrijving gepubliceerd van het pluim- veebedryf van Piet Dijkstra in Arcadia (Nieuw Zuid Wales) die daar thans, gesteund door zijn 16-jarige zoon in nauwelijks drie jaar tijds een eigen kippenboerderij in eigendom heeft ver worven en nu braadkippen levert aan particulieren in een keurige en kleur rijk geschilderde bestelwagen die de Australiërs als een vondst beschouwen. Waarom een Australiër niet op hetzelf de denkbeeld is gekomen, is mij niet duidelijk. In elk geval heeft Dijkstra het denkbeeld in praktyk gebraoht. Steeds grotere rol Het is de eerste keer in de geschie denis der Australische immigratie, dat de Arbeidspartij thans openiyk een tegengesteld standpunt ten aan zien van de immigratie inneemt en er rond voor uitkomt dat ongebreidelde immigratie de partij zelf In gevaar brengt. Kenneiyk beginnen de immi granten een steeds grotere rol te ver vullen maar dan eer buiten dan bin nen de arbeidspartij. Hun groeiend aantal thans meer dan een miljoen op een bevolking van negen en een half miljoen oefent ook een steeds grotere invloed uit op het openbare leven. Steeds meer immigranten laten zich naturaliseren en verkrijgen aldus het actief en passief kiesrecht. Ook het aantal Nederlanders onder hen neemt gestadig toe. In de afgelo pen drie jaar is het aantal genaturali seerde immigranten gestegen van vier duizend tot 32.000 per jaar. Vermoede lijk zijm er tot op heden twaalfduizend Nederlanders tot Australiër genaturali seerd. Weerspiegeld Het is merkwaardig te 2den hoe de gToei van het aantal immigranten wordt i weerspiegeld in de pers, en nu spreken 1 wij niet van de dagbladpers, die als nieuwsorgaan altijd al in de immigratie als zodanig een nieuwselerrent heeft gezien en ook niet over het officiële maandblaadje van de regering „De goede buurman", dat telkens weer pro- paganda-verhalen over „geslaagde im migranten" publiceert, maar wij doelen op de onafhankelijke vakpers en pro vinciale pers. Beide categorieën maken zich niet, zoals de grote dagbladpers, schuldig aan immigratie-verhalen met een politiek tintje, maar brengen bij dragen over immigranten die de Austra lische samenleving met het een of an der hebben verrijkt en in die verhalen worden heel dikwijls Nederlanders met naam en toenaam genoemd. De Australische pers heeft zich vroe ger nooit veel gelegen laten liggen aan de individuele immigrant, maar nu Jan-de-immigrant (die dikwijls een Nederlander is) in de afgelopen jaren klaarblijkelijk iets van blijvende waarde heeft bereikt, zowel voor hem zelf als voor de Australische gemeen schap, is hy meteen een nieuwsobject geworden. Goedgeefse Nederlanders Wanneer Nederland in het spel komt, lijkt het wel alsof de Australi sche kranteversdlaggevers nieuws ruiken. Wist u bijvoorbeeld dat gij, Nederlanders in Nederland, zulke goedgeefse mensen zyt en dat gij vreemdelingen direct iets cadeau geeft, zodra zü hun bewondering over dat „iets" hebben geuit? Dit is al thans het oordeel van AHin Towsey een leraar van een middelbare school in Parkes (Nieuw Zuid Wales) die een bezoek aan Nederland heeft ge bracht en daar op ;en Nederlandse beurs gedurende bijna een jaar aan de universiteit van Leiden heeft ge studeerd. De ..Champion Post" van Parkes heeft drie kolommen op de voorpagina gewijd aan Towsey en zijn beleveningen in Nederland. Wat hem in Nederland het meeste was opge vallen? 1. Dc lange schooluren; 2. Bijna iedereen spreekt uitstekend En gels. 3. De vele fietsen, zodat hij geen auto durfde besturen. 4. De grote be langstelling voor Esperanto. 6. De prachtige treinen. Nog meer complimenten Het Australische damesweekblad „Woman's Day", dat In de hoofdstad van Victoria, Melbourne, verschijnt, heeft Tom en Maria Kluyver, die bijna twee jaar geleden met hun twee zoons naar Australië emigreerden, gecompli menteerd met hun museum van Austra lische en Nederlandse gebruiksvoorwer pen en schilderijen, annex hun in 17e eeuwse Nederlandse stijl ingerichte herberg aan de noordkust van Tasma- nië. Zij noemden de herberg terecht „Tasman's Taveerne". Het museum is uiteraard het zwaartepunt voor de ver sla gigever. Want, zo moet hij hebben gedacht, hier is al weer iets gepresteerd, dat de neus van een Australiër is voorby gegaan. De bewondering voor de Ne derlanders friykt ook uit een artikel in ..The Advertiser", een dagblad «ïat in Adelaide, de hoofdstad van Zuid- Australië, is verschenen. Daarin wordt- uitvoerig ingegaan op de be kwaamheid van de Nederlandse wa terbouwkundigen en de Australische regering geadviseerd hen te hulp te roepen voor de aanleg van een haven. En daarmee Iaat ik het voorlopig want als ik met dit overzicht zou voortgaan, dan zouden we, zo vrees ik, een te hoge borst gaan opzetten. (Ingez. Med.-Adv.) Aardappels poten Zo heeft „The Advocate" in Burnie, aan de noordkust van Tasmanië, een lang verhaal met fofto's gepubliceerd over het gezin van Kaspar Vos, van Vic. Voerman en over Henk Pienter, die Nederlandse ogen niets bijzonders hebben gedaan, maar die door toepas sing van de Nederlandse methode van aardappelpoten met de schoffel de Tas- maniërs de ogen hebben geopend hoe je zonder machine vlug. accuraat en doel matig de poters in dé grond kan zetten. Deze Nederlandse immigranten die on geveer vijf jaar geleden naar Australië emigreerden, bewerken thans een stuk gerond van 120 hectaren (hun eigen dom) waarvan een groot deel nog on ontgonnen bosland is. Vliegende Hollander In Hobart, de hoofdstad van Tasma- nië in het- uiterste zuiden, heeft het dagblad „The Mercury" een hele blad zijde gewijd met foto's aan Nicolaas van den Bosch wiens werk en succes op het land wordt gekarakteriseerd met (wat de krant het belangrijkste acht)toe- |Passing van Europese grondbehandeling oo Australische bodem. De kwekerij van N'ic. van den Bosch is 70 hectaren groot Hij verbouwt er groenten en teelt er fruit. Hij woont daar met zijn vrouw en Pesen kinderen. Het terrein is sterk heuvelachtig en ergens uit de hoogge- 'esen gronden vandaan heeft van den Sosch het water door middel van zelf zegraven greppels en een zelf gebouw de sluis geleid over meer dan ander halve kilometer door zijn landerijen. Dfr nu trok de grootste opmerkzaam heid van de Australiërs en wordt in leuren en kleuren verteld. Wat voor een Nederlander vanzelf spreekt is klaarblijkelijk een wonder voor een Australiër. De vlugge manier waarop van den Bosch zijn gToenten uitventte onder zyn (klanten, bezorg de hem de bynaam „De Vliegende Hollander". Het in de hoofdstad van West-Austra- (Perth) verschijnende weekblad „The Countryman" heeft een uitvoerige be drijving gegeven aan Boyagarra, wel- he vreemde inlandse naam toebehoort I zan een gemengd bedrijf in Beverley '50 kilometer van Perth, van wijlen P. Hutier, een Nederlander wiens weduwe m drie dochters de stuwende krachten van zijn, samen met Piet Koeman, die met een der dochters is getrouwd. In een weekblad voor de bedrjjfs- r' jkmS Vlot-sportief w sn Idameshorloge me Chroom T O/» J- Doublé f 92.so centrale seconde wijzer TER gelegenheid van de laatste twee lijdenszondagen heb ik op deze plaats een paar aspecten van het lijden aan de orde gesteld. Het valt niet mee, om over het lij den te spreken. Je ontkomt niet aan de indruk, dat het- lijden iets onaantastbaars, bijna zou ik zeggen- iets heiligs is. Een mens, die diep, intens geleden heeft, krijgt iets van een andere, hogere orde over zich. Wanneer ik iemand ontmoet, die door een zwaar leed getroffen is, moet ik altijd een zekere schroom overwinnen om over dat leed te spreken. Je krijgt een gevoel van majesteitsschennis over je, wan neer je te gemakkelijk over datgene spreekt, wat een mens zo strikt persoonlijk heeft moeten uit vechten. Ach, over die twee aspecten, die tot nu toe aan de orde waren, kon ik nog wel met U spreken. Wie van ons zou nooit aan de ander hebben geleden? En welk mensenhart heeft nooit gehunkerd naar een an der, die met hem meeleed. Maar nu, aan de vooravond van Goede Vrijdag, moet ik met spre ken over het lijden voor de ander. Hoe zal ik dat duidelijk moeten maken? Dit is immers ©en begrip, dat voor ons nauwelijks bestaat. Hoe zouden wy voor de ander kun nen lijden? Is dat niet telkens de beklemming van ons mensenleven, dat we dat niet kunnen? Menig moeder heeft bij het ziekbed van haar kindje verzucht: kon ik de pijn voor jou maar dragen. Maar nee, het is onmogelijk. Vroeger, in de tijd van slavernij, was het wel licht denkbaar, dat een ander het slavenjuk van een vriend of een va der op zich nam. Maar hoe kunnen wij lijden voor een ander sinds het laakbare instituut van de rempla- <?ant, die voor een ander de mili taire dienstplicht vervulde, is afge schaft? .Bij dit woord van bezinning is een reproductie geplaatst van een tydgenoot- van Luther, Matthias Grünewald. Het is een onheilspel lende wereld, waarin de schilder ons verplaatst. In het midden de gekruisigde Christus. Het is geen zoetelijke Jezus-gestalte. Geen Jezus met een stralenkrans. Alleen maar een gebroken, geschoffeerde figuur. Kijkt U eens naar die in wanhoop verwrongen vingers. Naar dat met doornen gekroonde hoofd, naar die gegeselde borst. Met Hem was geen ander in zijn lijden, geen God en geen mens. Hij leed aan de ander, met de ander, voor de ander. WOORD VAN BEZINNING Dat laatste kunnen we niet uit onszelf weten. Daarvoor heeft Grü newald die rechtse figuur opgeroe pen. Dat is Johannes de Doper. Die is eigenlijk allang dood, maar hier hoort hy, als profeet, er bij. In zijn ene hand houdt hij het boek. de bybel. Z'n andere hand strekt hij uit naar de gekruisigde. Let U eens op die vinger. Die is eigenlyk veel te lang. Maar dat is niet erg. De profeet is in de grond van de zaak niets anders dan vin ger, dan wegwijzer. En bij die vin ger staan de woorden: Hij moet wassen, ik minder worden. Die woorden moeten die andere figuren horen, die links op de afbeelding staan: Maria Magdalena en Maria met Johannes. Hun wereld stort in elkaar, als Jezus, hun Meester, sterft. Maar Hy, die aan en met ons lydt, lijdt bovenal voor ons. Hy is het Lam, dat zegeviert. Dit ïyden is onaantastbaar. Het is heilig. Wy kunnen hierby alleen maar terugdeinzen. En bly, ver wonderd en dankbaar worden. Want zo is God. Hy neemt het lyden voor Zyn rekening. Dat is het geheim van ons leven. Wan neer we dat eenmaal gezien heb ben, zullen we ook voor ons leven die woorden gaan verstaan: Hy moet wassen, ik minder worden. In r dat „minder worden" is ons be- f staan gered. P. KLOEK Ned. Herv. predikant 5 Moaisweg 16, Leiden. Nederlands paviljoen op Brusselse wereld tentoonstelling wordt fleurig versierd Met 100.000 bloembollen en 25.000 perkplanten Over een jaar op 17 april 1958 zal de wereldtentoonstelling in Brus sel haar poorten openen. Er wordt op het tentoonstellingsterrein hard gewerkt, om op die datum klaar te zyn. Vele landen en tal van Belgische afdelingen zyn druk bezig en het atomium wint langzaam maar zeker aan hoogte. Op de Nederlandse afdeling is men de afgelopen maand goed opgescho ten. Er werken daar op het ogenblik ongeveer 125 man, waarvan circa 50 Nederlanders. Agrarisch Nederland zal met een be langrijke inzending 0p de Nederlandse afdeling vertegenwoordigd zijn Voor wat de sierteelt betreft, zal medewer king worden verleend door het Centraal Bloembollen Comité en door de Vereni ging de Nederlandse Bloemisterij. Het Centraal Bloembollen Comité zal 100.000 stuks bloembollen, bestaande uit. 12.000 hyacinthen. 18.000 narcissen, 50.000 tul pen en 20.000 kleinere bolgewassen ter beschikking stellen. De vereniging de Nederlandse Bloe misterij zal een aantal perkplanten ter beschikking stellen tot een totaal onge veer 25.000 stuks, bestaande uit gera nium, petunia, salvia, ageratum, cal ceolaria, verbena en lobelia. Bovendien heeft deze vereniging het voornemen, om in de hallen van de tentoonstelling bij herhaling een kleine inzending bloe men en potplanten te brengen. De afdeling veehouderij zal bestaan uit 24 stuks melkvee, enige zeugen en biggen en twee hokken met mestvarkens. meerdere tomen kippen van verschil lende rassen en combinaties alsmede een tiental schapen. Lelden Herv. GemeentePieterskerk l'O uiur de. J. de Wit; 7 uur de. P. Kloek. (HA Hooglandse Kerk: 7 uur ds. D. J. Vos- sers. (H.A.). Oosterkerk: 7 uur ds. J. Groot. (H.A.). Marekerk: 7 uur ds. J. van der Wiel. Kooiikapel: 7 uur ds. J. N. de Ruiiter. (KA.). Maranathakerk: 7 uur ds. H. J. van Ach terberg. (HA.). Ver. Vrijz. Herv. (Wilem de Zwljgerkerk Oegstgeest)7.30 uur ds. W. J. H. Hu beek. (HA). Egllse Wallone; 7 uur mr, ds. Ch. Ca ban is. Geref. Kerk (Zuiderkerk)8 uur dr. H. J. Westerink; (gebouw Morsweg)8 uur dr K. Dronkert. Ohr. Ger. Kerk: 7.30 uur ds. C. van der Weele. (Onderwerp; Jezus' laatste gebed). Geref. Kerk (art. 31)7.30 uur (Predi ker) ds. G. de Vries. Doopsgez. Gem.7.30 uur ds. S. L. Ver- heus (HA.). Evang. Luth. Gem. 7.30 uur ds. H. J. A. Baan. Rem. Gem.: 7 uur ds. J. van Goudoever. (H.A.). Geref. Gem.: 7.30 uur ds. Molenaar. Oud Kat-h. Kerk (Zw. Singel 50): 7.30 uur Heilige dienst van Goede Vrijdag (zaterdag 8.30 uur nam. paasnachtviering en H.D.). Bapt-isteneemeenrte6 uur bidstond. Evang. Chr. Gemeenschap Middelste- gracht 3)8 uur H.A. Leger des Hells: 10 ©n 8 uur brigadier J. H. Salomon van Amsterdam. Aarlanderveen Herv. Gem.: 7.30 uur ds. E, G. Boesenkoöl; Ger. Kerk: 7.30 uur d's. W, J. van Hoek; Chr. Ger. Kerk; 7 uur leesdienst. Alphen aan den R(|n Herv. Gem. Ju- lianastraat: 7.15 uur ds. M. Hanemaaijer; Kapel Hooftstraat; 10 uur ds. G. Cadée; Kapel K'ooftsitraait: 7.30 uur ds. A. J. Jo- rissen; Martha-Stlchting: 10.30 uur ds. J. Th. Meyer; Ger. Kerk Zuiderkerk: 7.30 uur ds. S. Sweepe van Leiderdorp; Noorder- Een foto van de Mayflower II' tijdens een oefentocht nabij Brox- ham. waarbij het schip voor het eerst volgetuigd op het water ver scheen. kerk: 7.30 uiur ds. W. Wijtna; Hooftstraat 7.30 uur ds. W. Tom1; Ohr. Ger. Kerk, van Reedestraat: 7.15 uur ds. M. S. Roos; Oud Ger. Gem., van Mandersloostraat7.15 uur leesdiienst. Benthuizen Henv. Gem.: 7 uur ds. A. van Eijk; Geref. Gem.: 7 uur leesdiienst. Kaag Herv. Gem.; 10 uur ds. A. van Leeuwen.. Bodegraven Herv. Gem.; 7.30 uur ds. J. C. Terlouw; Ger. Kerk: 7.30 uur ds. A. C. Kersten; Ger. Kerk (Nieuwerbrug)7.30 uur ds. Koenefcoop .van Rotterdam; Ger. Kerk (art. 31'): 7.30 uur ds. Joh. Dam; Ger. Gemeente; 7.15 uur leesdienst; Luüh, Kerk: 10 uur Jeugddienst en 7.30 uur ds W. F. ten Rouwelaar. Boskoop Herv. Gem.: 7.30 uur dB. A, de Leeuw en J. Pronk. ((H.A.); Ger. Kerk 7.30 uur ds. J. SnoelJ van Waddinxveen' Chr. Ger. Kerk: 7.30 uur ds. P. J. de Bruin; Ger. Gem.: 7.30 uur leesdienst; Ver. Vrije Herv.: 7.30 uur ds. C. P. Thomsen. van Utrecht (bediening H.A.). Hazerswoude Herv. Gem.: 7 uur ds. Ohr. v. d. Leeden. (HA.); Ger .Kerk: 7.30 uur ds. Kuyper van Sassenlheim. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur Viering Heilig Avondmaal. Katwfjk aan den R(jn Herv. Gem. 9.30 en 7 uur ds. A. Makkenze; Ger. Kerk 7.30 uur ds. H. de Valk. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. G. Koerselman; Ger. Kerk: 7.30 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 en 7 uur dsi. J. P. Bonuef. (HA.); Ger. Kerk: 8 uur ds. Dijk. Llsse Herv. Gem.: 10 uur ds. C. Jon- geboer. (Bevestiging nieuwe lidmaten)f uur ds. C. Jongeboer. (H.A. en Dankzeg ging); Ger. Kerk: 7 30 uur ds. K. Schou ten; Chr. Ger. Kerk; 7.30 uur ds. H. W. Eerland- Ger. Gem.; 7.30 uur ds. L. Kie- boom; Ger. Kerk (art. 31): 7 30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Ger. Gem.: 7.30 uur lees dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 7 uur ds. W. H. de Jong; Rem. Kerk: 10 uur ds. P. H. van Lent; Ger. Kerk: 7.30 uur ds. J. Snel; Chr. Ger. Keik; 7 uur leesdiensten. Noordwyk-Blnnen Herv. Gem.; 10 uur ds. H. van Gosllga, te Rijnsburg; 7 uur ds- Meuzelaar. (H.A.); Ger. Kerk; 7.30 uur ds. P. Heinen. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. G. van Leeuwen, te Amsterdam; 7.30 uur ds. Oupédo; Ger. Kerk: 7.30 uur ds. Bouma. Noordwykerhout Herv. Gem.: 10 uur ds M, S. J. de Jong. (H A.); 7 uur ds. M. S. J. de Jong. (Voortzetting K.A. en Dank zegging). Oude Wetering Herv. Gem.; 9.30 en 7 uur ds. A. M. Knottnerus. (R.A. en dank zegging); Ger. Kerk; 7 uur ds. A. G. Kor net. R(|nsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. J. Meuzel'aar van Noordwijk- Binnen; 8 uur ds. H. van Gosliga; (Kleine Kerk)10 u. ds. M. C. Groenewoud. (H.A.). Ger. Kerk (Rapenburg)8 uur dB. L. v. d Linde; Ger. Kerk (art. 31)7.30 uur ds. K, Bruning; Chr. Ger. Kerk; 8 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 10 uur ds. \Valvaart. (Belijdenis); 5 uur ds. Wa-lvaart H.A.)Ger. Kerk: 7.30 uur ds. v .d. Berg; Chr. Ger. Kerk: 7 uur ds. Visser; Ned. Prot. Bond; 10.30 uur mej. L. A. v. d. Voort, van Heemstede. Ter Aar Herv. Gem.: 7.30 uur ds. Van Amstel; Ger. Kerk: 7.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. Lekkerkerker. (HA.); Ger. Kerk: 6.30 uur ds. Langeler; Ger. Kerk (art. 31) 6 uur ds. J. Verkade van Voorburg. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Kalkman. (H.A. en dankzegging Zevenhoven Herv. Gem.: 7 uur ds. W. Verwelj. Voorschoten Herv .Gem. (Dorp)10 uur ds. Meijering (H.A.); 7 uur ds. Saraber (H.A.); (Rijndijk): 7 uur ds. Meijering. (H.A.); (Hulp en Heil): 10 uur ds. Sa raber. (H.A.); Ger. Kerk. 8 uur ds. M. den Boer. Wassenaar Herv. Gem.: (Dorpskerk) 10.30 bijzondere Passiedlenst, dr. H. J. Honders. liturgie, dr. J. T. Wiersma. me ditatie. kerkkoor; 7.30 uur dr. H. J. Hon ders (H.A.); (Kievletkerk)7.30 uur ds. J. T Wieretna. (H.A.); (Devlerhuis)7 en 8.30 uur ds. H. Beker. (HA Ger. Kerk: (Zijllaan)8 uur ds. M. P. Feringa: (Bloemcamplaan)7.30 uur ds. G. van Duinen; Ned. Prot .Bond; 7.30 uur dr. H. Faber. (H.A.); Johannabuis: 7.30 uur ds. J. Spijker. (HA.). Lagerhuis tegen uitstel van H-bom-proef Het Lagerhuis heeft gisteravond met 309 tegen 258 stemmen een socialistisch voorstel verworpen tot uitstel voor een beperkte tijd van de aanstaande water- stofbomproeven in het gebied van de Stille Oceaan. De stemming volgde na een debat van twee dagen over het vyfjarenplan van de regering voor de defensie. De socialisten bestreden dit plan, omdat het teveel zou afhangen van de waterstofbom. Mohdatal Oelama keurt deelneming goed Het hoofdbestuur van de Nahdatoel Oelama heeft zyn goedkeuring gehecht aan het deelnemen door vier van haar leden aan het nieuwe kabinet, zulks in tegenstelling met de twee andere isla mitische partyen Masjoemi en P.S.I.I. De woordvoerder van de Nahdatoel Oelama deelde mede, dat na verloop van drlem aanden de party haar poli tiek ODnieuw in beschouwing zal nemen. (Ingez. Me<L-Adv.) manchester SCHUTTERSVELD PRODUCT 't/wte,/ Soekarno naar Bali President Soekarno is gisteren voor een vyfdaags bezoek naar Bali vertrok ken. Dit is zyn eerste reis buiten Java sinds de vorming van zyn noodkabinet. Het bestuur over Bali wordt uitge oefend door het militair gezag van Oost- Indonesië, dat de vorige maand de macht in de vier provincies van dit ge bied in handen nam. Zoet water uit de zee Deze zomer wordt zowel aan Ame- rika's westkust als aan de oostkust be gonnen met de bouw van drie expe rimentele waterzuiveringsinstallaties. Deskundigen van het ministerie van Binnenlandse Zaken verwachten dat de kosten voor de omzetting van zeewater in zoet water ongeveer een halve dollar per 1000 gallon (3.785 liter) zal kosten, hetgeen aanzienlyk lager is dan de kos ten van de methoden, die thans in ge bruik zijn. De proefinstallaties werken alle volgens het distillatie-systeem. OOST-BORNEO NATIONALISEERT ELEKTRICITEITSMAATSCHAPPIJ De provinciale raad van Oost-Borneo heeft besloten tot nationalisatie van de (Nederlandse) Oost-Borneo elektrici- teitsmaatschappy Hiervoor werd een bedrag van zes mil joen roepiah toegewezen. Wnddlnxveen Herv. Gem.; 7.30 uur ds. J. van der Haar; Ver. Wet en Evangelie 7.30 uur ds. Jac. Treffers. Rotterdam; Ger. Kerk: 7.30 uur ds. G. Leene te Boskoop; Rem. Ger. Kerk; 7 uur ds. G. Ch. Dulnker. Avondmaal; Chr. Afgesch. Gem. 7 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.; 10 uur dr J. Zandee. (E.A.). Woubrugge Herv. Gem.: 7 uur ds. J. H. Bogers, Alphen. (HA.): Ger. Kerk: 7 uur ds. G. Hengeveld. Zoeterwoude Herv. Gem.; 10 uur «te. G. J. van Embden; 8 uur viering H.A. Zwamnierdani Herv. Gem.: 730 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Ger. Kerk: 7.30 uur ds. J. Wegen aar.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 15