Jubilea bij Coöp. „Vooruit" 96ste jaargang Dinsdag 16 april 1957 Vierde blad no. 29114 Gisteren herdachten de heren G. insen. Chr. de Koning en A. Buys, in senwoordigheid van hun familie, col sa's, chefs en bestuur, het feit dat zü Esp. 50. 40 en 25 jaar in dienst waren m de Coöp. „Vooruit". De heer G. Jansen gaf 50 jaar zyn ESte krachten aan de afd. bakkerij, te- inwoordig als waarnemend chef-bak- De heer Chr. de Koning is gedurende m 40 jaar werkzaam in de afd. krul- nlerswaren, nu reeds verscheidene ja- o als magazynchef. De heer A. Buys was een kwart eeuw lerkzaam als banketbakker. De voorzitter van de Coöperatie, de er P. Fakkei. wees er in zijn woord in gelukwens tevens op, dat het 10 jaar leden is, dat de bedrijfsleider, de heer Riezenkamp, zyn intrede by de „Voor- t" deed en dat hij thans 30 Jaar werk- am is in de Coöp. beweging. De jubilarissen werden achtereenvol- ns toegesproken door de bedryfsleider, heren G. J. Dexel en A. Brugman van Ondernemingsraad, de voorzitter van Personeelsvereniging, de heer C. J. Wekker., de secretaris/penningmees- r van de Alg. Bedryfsbond voor Arb. de Voedings- en Genotmiddelenbe- jjven, de heer J. G. v. d. Zeeuw, en chef-banketbakker. jen gewaagden van hun grote erken- ïkheid en sympathie voor de persoon DE NATUURVRIEND NAAR HET AMAZONE-GEBIED Voor een matig bezette zaal hield de er O. Laroo uit Amsterdam gister- ond voor de leden van de Leidse aariumvereniging ,,De Natuurvriend" i lezing over zijn belevenissen in het KStrekte gebied van de Amazone, iij afwezigheid van de heer W. Zwart rte de heer C. Borghart alle aanwe- welkom. la de lezing van de notulen werd de Bdacht van de vergadering gevestigd enkele interieurschetsen en pi at te- eden van de in de zomer te houden ile aquariumtentoonstelling. H.ema nam de heer G. Laroo de aan- Egen in gedachten mee naar de uit trek te gebieden aan de Amazone. Hij akte de opmerking dat vele mensen geheel verkeerde voorstelling heb- van dit grote gebied, dat zeker 2 al zo groot is als het vooroorlogse ropa. De Amazone, die zelfs op som- ge plaatsen een breedte heeft van km., kent een fantastische en on- idringbare flora en fauna. Hierover 'spreker de aanwezigen vele indruk- welke hij zelf heeft beleefd tijdens verblyf van 6 maanden, la de pauze behandelde de heer Laroo vele aspecten van „De Groene Hel". ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. cht de heer J. M. J. Korff de Gidts tn Haag); doet. examen Geschiede- mej. A. Choufour (R'dam). EMMABLOEMCOLLECTE BRACHT f.2667.— OP Ie zaterdag alhier gehouden Emma- mcollecte heeft f. 2667.90 opge- cht. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen evallen: Van Heeswykvan Heel, z., Haag; Van Crugtende Vooys, d„ innond; TentNouwens. z., Telok- ing; Van NifterikDuursman, d.. Haag; Van SchelleHeadde, d., iwa; Van RaalteKaufman, d., Is- PinkeScheuer, d- Scheveningen; «re—Chancellor, z., Londen; Wani le VinkeMeijer. z„ Amsterdam; •Visser, d.. Kansas City; Smits z., Amstelveen. etrouwd: W. van Slee Jr. en M. ihuysen. Vancouver; A. L. van Slee M. O. C. van Waayen, Amstelveen; Symens en F. Abrahams, Amster- L. G. Bink en J. A. Posno steijn. Den Haag. verleden: M. J. Kes, m., 69 jaar, Iwecht; J. A. Eversvan der Keemel jaar, Rotterdam; H. A. Hornung- >s, vr. 64 jaar. Den Haag; R. J. M. son. vr., 75 jaar. Den Haag; J. A. F. z«r Bruyns, m.. Den Haag; Ch. van aldorp. m.. Semarang; K. van der de, m„ 79 jaar, Zaandam; L. *rman, m., 71 jaar, Veessen; prof. M. H. Bregstein, m., Palermo; A. A. awagerDriessen, vr., 32 jaar, serveer; P. Pilkes, m„ 53 jaar, '■erdam; J. van Gelder, m., 49 jaar, 'erdam: M. A. E. ten Dam Ham— ^t, vr., 79 jaar, Den Haag; dr. J. J Gewin, m., 78 jaar. Delden; E. M. kerengelKücker, vr., 88 jaar. Am- r-am; A. G. Bakker—Pennink, vr., ttr. Heemstede. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN, adrika Johanna, dr. van G. van en M .van Bohemen; Hendricus zn. van C. J. Klein en P. N. Bos; zn. van N. Oudshoom en C. de j: Rudolf Hendrlkus Maria, zn. van la M. Post en A. E. M. van Haaste- Carl Peter, zn. van T. F. Ye en M. .GIa«: Anna Gerarda Maria, dr. van Gamzevles en J. KJouiwenhoven; Ca- laa Christina Maria, dr. van J. L. van en M. A. van der Peet; Everdlna 'Prancisca, dr. van F. J. M. Tulthof y Prinsen; David, zn. van A. BekoolJ tC. Kromhout; Anskje Geertje, dr. W. Banda en D. Hoek; Harriet Jrethe ,dr. van J. F. H. Loos en V. Elisabeth, dr. van F. van Kan 'lllemse; Carolus Jacobus Adrlanus 'ao A. de Rooij en C. J .M. van Ful- EUsabeth. dr. van C. J. B. Lange- J. van Zelst. GETROUWD. J. Maas en H. Faas; A. J. Doets en jr. Lammers; G. J. Prinsen en M. Wee; D. van der Kwaak en J. Was- OVERLEDEN. an den Vijver, 74 Jr.. weduwe van 'yoo; j. h. van der Vo6, 88 Jr., man; J*. 68 jr., man; C. B. van Mil, 70 Jr. van G. A. van den Berg. De drie jubilarissen, vJ.n.r. de heren A. Buys (25 j). G. Jansen (50 j.) en Chr. de Koning (40 j). (Foto L.D./Van Vliet) en het werk van de jubilarissen en de den hun woorden vergezeld gaan van enige geschenken. De heer G. Jansen ontving tevens het gouden Co-op in signe. MUZIEKAVOND VEGLO Zondag had de laatste muziekavond van de Ver. voor Gerepatrieerden uit Leiden en omstreken (Veglo) in dit sei zoen plaats. De avond stond in het teken van de stille week en het naderend Pa sen. Naast o.a. „Gethsemané" en ,31ute nur" (uit de Matthaus Passion) van Bach, werd de aria „I know that my Redemer liveth" uit „The Messiah" van Handel gezongen. Hoewel de muziek vraagt om een orgel- accompagnement was het biymoedige „Alleluja" van Schütz zeker op zyn plaats in dit programma. Van Bertus Aafjes werd .Palmpasen" voorgedragen. Zeer mooi was „O man van smarte" van A. Verwey en Nyhoffs ,De laatste dag". Met een fragment uit „Het heilige hout" eveneens van Ny- hoff werd de avond besloten. Liedbeth Deeleman verzorgde de zang Trees de Bruin de poëzie, terwyi mevr. de Wolff het accompagnement in han den had en ook het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beethoven speelde. Ti neke de Bruin droeg met een Nocturne van Chopin het hare bij in dit sfeer volle programma. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld dat de Foto-tentoon stelling in het Prentenkabinet ook op tweede paasdag gesloten zal zyn. OEGSTGEEST Geslaagd - Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen politieke en sociale wetenschap pen, de heer J. W. de Greef, alhier. KATWIIK AAN ZEE Finale „Cabaret van Onbekenden" Gisteravond werd in „Marina" de finale gehouden van het „Cabaret van Onbekenden". Op vorige avonden had een jury de prestaties beoordeeld van de amateur-cabaret-artiesten, en de prijswinnaars traden nu gister avond op voor de eindstrijd. De be langstelling voor deze finale was zeer groot. Twee finalisten Ernestine den Os (ballet) en Martin Schut Nap (zang) waren verhinderd op te treden, zodat er nog zeven finalisten over bleven. Freek Sachs (uit Leiden) won de eerste prys en dat zal niemand verbaasd hebben, want hy bracht een uitstekend nummer met enkele liedjes en gezellige praatjes. De jury was van oordeel, dat Freek Sachs over veel talent beschikt. Dolf Del- prado (Leiden) oogstte byzonder veel succes met zyn West-Indische liedjes en kreeg dan ook de tweede prys. The Ko- halla Hawaaiins <uit Katwyk, Leiden en Rynsburg) brachten ccn nummer van muziek en zang, waarover de aanwezi gen eveneens zeer enthousiast waren. Een derde prys viel dit gezelschap ten deel. George van den Heuvel (Leiden) was een van de jongste deelnemers. Hy gaf enige ^taaltjes goochelkunst ten beste, die ieder verstomd deed staan. Onge- twyfeld zal hy het nog wel eens verder brengen dan een vierde prys, die hem nu werd toegewezen, wanneer hij zijn nummer beter weet te brengen. Zyn leeftyd geeft hem nog niet die vrijheid, die nodig is om zyn optreden een vol ledig succes te doen zyn. Johnny van Haarlem (Leiden) verwierf met zyn goede imitatie een vyfde prys. Petra Rynbeek (Leiden), aan de vleugel be geleid door Jacques Vermeer, voerde een kanariedans uit en won daarmede de zesde prys. Johan de Bey (Katwijk) was wel zeer gehandicapt doordat zyn pia niste door ziekte verhinderd was zyn zang aan de piano te begeleiden. Zon der begeleiding moest hij nu zyn num mer uitvoeren en daarby veroverde hy de zevende prys. Het was een byzonder gezellige avond en vooral de deelnemers zullen verheugd geweest zyn, dat zy hun kunnen eens in het openbaar hebben kunnen tonen. VOORSCHOTEN Verkeerspolitie op Donklaan Enige tyd geleden had de Buurtvereni ging „Recht door Recht" van de Donk laan besloten aan de beide ingangen van de Donklaan „houten verkeerspolitie- agenten" te plaatsen, die in hun handen het bekende veilig verkeersbord „Pas op, kinderen!" vasthouden. Deze houten agenten zyn door leden van de buurt vereniging zelf vervaardigd. Gisteravond om 7 uur werden zy geplaatst in alle stilte. De Donklaan is een kinderryke buurt en de straat is niet al te breed. Door het toenemen van de industrie in deze buurt wordt door vrachtwagens en andere voer tuigen van de Donklaan druk gebruik gemaakt. Juist vorige week werd van ge meentewege aan het begin van de Donk laan het bord geplaatst: verboden voor alle verkeer met de bemerking, dat dit alleen voor militaire voertuigen geldt. De militaire auto's rijden nu over de Dobbeweg. —Opbrengst De Simavi-collecte heeft f. 774,25 opgebracht. In vergeiyking met andere collectes een zeer goede op brengst! POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging ,De Zwaluw" hield ter opening van het seizoen een wedvlucht vanaf Roosendaal. Afstand 66,09 km. In concours waren 225 duiven, die om 9 uur gelost werd met noorden wind. Aankomst le prysduif 10.03.- uur; snelheid 1049,05 meter per seconde. Aan komst laatste prysduif 10.12.55 uur; snel heid 899,99 meter per seconde. De prijzen werden als volgt behaald: Fr. Hendriks 1. 4, 7. 8; H. Schoo 2, 3, 10; P. d'Haens 5, 9; A. de Graaf 6. Emma bloem collecte Deze week tot en met dinsdag 23 april wordt de Emma- bloemcollecte gehouden. WARMOND ONTSPANNINGSAVOND P.P. Gisteren werd in hotel „De Stad Ro me" de tweede personeelsavond gehou den van Padox-Panagro. De voorzitter, de heer J. Bekkering, opende de avond en heette alle deelnemers hartelyk welkom. De prijzen voor deze avond be stonden uit eieren. Er werd ook een verloting gehouden voor versterking der kas. Deze prijzen bestonden uit choco lade-eieren. Er werd gekaart, gesjoeld en gebiljart. De uitslagen van deze wed- stryden luiden als volgt: kruisjassen: lste prys N. Kerkvliet; 2de prys D. van Staveren; 3de prys T. Lagas; 4de prys J. Koning; 5de prys D. Hogenboom. Klaverjassenlste prys J. Bekooy2de prys P. v. d. Heuvel; 3de prys J. van Leeuwen; 4de prys J. Jansen; 5de prys B. Hanselaar. Sjoelen: lste prys mej. Geen jaar; 2de prys de heer Stikkelo- rum. Biljarten: lste prys D. Roest; 2de prys F. v. d. Heiden; 3de prys K. Ouwenhand. Bridge: lste prys J. Brou wer; 2de prys mej. A. Ramp. De pryzen werden met een toepasselijk woord uit gereikt door de heer De Winter. BURGERLIJKE STAND Geboren: EUaiLLne J. J., dir van A. Blok en B. Peteri; jorlla E. L. M., cbr van H. A. J. Roels en A. C. M. Krens. WASSENAAR KLAP VAN SPRINGPLANK De 27-jarige student J. R. Reinders uit Den Haag liep bij een duiksprong in het sportfondsenbad alhier een gecom pliceerde rechterbeenbreuk op door een klap van de terugverende springplank. Hij werd vervoerd naar het Gemeente Ziekenhuis te Den Haag. Tentoonstelling in Rijnlands Lyceum De beschermheer van de tentoon stelling In het Rynlands Lyceum, de Britse consul-generaal Kenneth Bum- stead Esq. C.B.I, .bracht gisteren een bezoek aan deze expositie. Hii gaf daarbij uiting aan zijn waardering voor een en ander. Wederom hebben de leerlingen grote zorg aan de ten toonstelling besteed. Er zyn zes afdelingen, waarvan één een algemeen overzicht geeft over het ontstaan van de clans, de belangrijke veldslagen tegen Engeland (in maquet tes), de Schotse keuken (in natura), over bagpipe, kilt e.d. De vijf andere zijn speciaal aan de clans gewijd, in de eerste plaats aan de Royal Steward, waaruit zyn voortgesproten de Schotse vorsten, wier uitgebreide stamboom aanwezig is. Er is daar te bewonderen een model van Edenburg, waarbij aan dacht wordt gevestigd op de festivals aldaar. Voorts vindt men er foto's en tekeningen, welke een overzicht geven van bouwstijl. In de afdeling van de clan Macintosh komt wol en whisky ciaal Glasgow en de scheepsbouw- en staalindustrie, in die van de clan Mac Leod het toerisme in de Highlands met maquettes van kastelen, voorts de lit teratuur van Carlisle. Bums e.a. Bij de clan Macintosh komt wol en whiskey te pas, en tenslotte is er nog de afde ling van de MacDonald-clan, waarin Aberdeen, de visserij, de visconserven en de typische sporten vertegenwoor digd zijn. De gasten leveren met Schotse dan sen hun deel aan het programma. Pluimveever. Wassenaar De Pluimveevereniging Wassenaar hield gisteravond de jaarvergadering in Het Wapen van Wassenaar De voorzitter, de heer H. A. Jongeneel. opende met een woord van welkom. Na de notulen en de ingekomen stukken werd als lid aangenomen Fr. Hana te Voorschoten. De secretaris constateerde in zyn jaar verslag dat 1956 een goed jaar was. Het ledental nam toe tot 125. Het verslag van de penningmeeste- resse luidde: inkomsten f. 559.95. uit gaven f 628.46. nadelig saldo f .68 51. De tentoonstellingssecretaris bracht een financieel verslag uit. De ontvang sten waren f. 1049.30, de uitgaven f. 1214 40, nadelig saldo f. 165.10. Aange zien enig bezit is gekweekt bepaalde de voorzitter het verlies op rond f 125. By de bestuursverkiezing werden de heren Jongeneel en P. van der Steur by acclamatie herkozen. De heren Pennings en Alofs, die meenden, dat hun tyd was gekomen om te bedanken, werden niet vervangen. De heer Pennings werd be noemd tot erelid, de heer Alofs tot lid van verdienste. Nog werd besloten om in de volgende vergadering te komen met een uitge werkt voorstel tot het. houden van weer een provinciale vergadering. Evenals vorige jaren zal op Goede Vrydag vjm. 10.30 uur in de Dorpskerk een byzondere Passiedienst worden ge houden. Voorgangers zijn dr. H. J. Hon- ders, liturgie en ds. J. T. Wiersma, me ditatie. Het kerkkoor verleent mede werking. ZOETERWOUDE „PALMPASEN" Zondag had weer de jaarlykse keu ring plaats van de door de gidsen .ka bouters en welpen vervaardigde „Palm pasen". Er waren zeer veel inzendin gen. De pryzen werden door de jury toe gekend als volgt: Gidsen: 1. Joke van Aalsum en Ria van Latum, 2. Rosa van der Poel. Kabouters: 1. Corry van der Krogt, 2. Anneke Groenendijk en Joke van Leeu wen, 3. Gerda Lelieveld. 4. Yvonne Frie- bel en Elsje van Niekerk. Welpen: 1. P. Berg, 2. N. van Leeu wen en Jas. van der Salm, 3. Peter Rodewijk en Gerard van Steyn. MARKTBERICHTEN LEIDEN 16 april. Leidse Coöp. groen te- en fruitveiling. Per 100 kg.; andijvie 3863 .prei 1024. rabarber 2636. spi nazie 928. stoofsla 1323. tomaten 3.15. uien 27. waspeen 3437. witlof 30 79, bloemkool A 1655, komkommers A 34 —57, sla A 6—10.80. B 5.70—7.50, peter selie 2930. raapstelen 89, radijs 1321. selderie 911. BODEGRAVEN 16 april. Kaasmarkt. Aanvoer 18 partyen. le soort f2.502.60. 2e soort f2.332.49. Handel kalm. LEIDEN. 16 april. Vette varkensmarkt. Aanvoer 209 vette varkens. Notering In centen per kg.: levend gew.lichte 170 175. slagersvarkens 174178, zeugen 160 156. Handel vlot. De ontploffing te Rotterdam Omtrent de ontploffing te Rotterdam vernemen wy nader: De Gunnard lag gemeerd tussen de sleepboten Hudson en Annard. Aan boord was men druk aan het werk, toen plotseling een daverende ontplof fing over de Waalhaven klonk. Een enorme rookzuil steeg tientallen me ters hoog op van de sleepboot, die vol komen werd ontwricht en spoedig in de diepte verdween. Wrakstukken van het schip en de ketel werden honder den meters ver weg geslingerd en in verscheidene straten in de wijde om geving sprongen de ruiten. Ook de sleepboten Hudson en Annard wer den ernstig beschadigd. Onmiddellyk na de ontploffing scho ten arbeiders van de werf toe "om de helpende hand te bieden. Over het dek van de drie schepen en in het water vond men de stoffelijke overschotten van zeven arbeiders. Een arbeider die juist de schepenloods uitkwam, toen het dra matische ongeluk zich voordeed, werd 40 meter ver weg geslingerd en later onherkenbaar verminkt teruggevonden. In de buurt van de werf en zelfs nog voorby de onderzeebootbasis was het een ware ravage Overal lagen stukken van de vernielde schepen op het weg dek. dat bovendien op verscheidene plaatsen, met een spekgladde olielaag was bedekt. Tussen houten planken en verbogen stukken ijzer vond men kleren, beddegoed en allerlei huishoudelyke voorwerpen. Het terrein aan de overkant van de weg was bezaaid met uit elkaar gespatte ketelonderdelen. Een motorryder die op het moment van de ontploffing de onderzeeboot- basis passeerde, kreeg een klap van neerkomende brokstukken Zyn motor werd vrywel geheel vernield, maar zelf kwam hij er met een onbeduidende vleeswond af. Wonder boven wonder liep ook de automobilist die een ijzeren bint door zyn wagen kreeg, vrywel geen kwetsuren op. Tewaterlating „De Groene Drtreck" Vindt plaats op 4 juni Op uitdrukkelijk verzoek van Prin ses Beafrix is de tewaterlating en de overdracht van het jacht „De Groene Draeck", dat haar ter gelegenheid van haar 18e verjaardag door het „Comité Varend Nederland" werd aangeboden, een week uitgesteld. De tewaterlating op de werf van de firma G. de Vries Lentsch jr. aan de Grasweg in Amsterdam-Noord en ue daarop volgende doopplechtigheid door Prinses Beatrix is dus niet op 28 mei maar op dinsdag 4 juni a.s. De overdracht van het jacht in de jachthaven te Muiden van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging valt nu op 15 juni. Na de overdracht zal de nieuwe aan winst door de Nederlandse jachtvloot in een door de Kon. Verbonden Neder landse Watersportverenigingen te hou den vlootrevue in en voor de haven van Muiden worden begroet. Verwacht wordt, dat ook de beroepsvaart belang stelling heeft voor deze vlootrevue. Overeenstemming onderwijzerssalarissen In de vanmorgen gehouden verga dering van de byzondere commissie geirganiseerd overleg voor het onder wijzend personeel, werkzaam bij het Lager Onderwijs, zijn de besprekin gen over de onderwijzerssalarissen voortgezet en is volledige overeen stemming te dien aanzien met de re gering bereikt. Van Zwarte Ruiter nog geen spoor (Van onze Haagse redactie) Van de Zwarte Ruiter ontbreekt tot dusver elk spoor. Formeel weet de Justitie alleen zeker, dat hij na zijn opzienbarende ontvluchting uit de Scheveningse gevangenis in de nacht van zaterdag op zondag per gestolen auto naar Keipen bij Roermond is gereden. Sedertdien zyn er bij de po litie in Den Haag, zowel als in andere plaatsen, wel meldingen ingekomen van burgers, die menen hem te heb ben gezien, maar niemand kan met zekerheid zeggen hem te hebben her kend. Uiteraard blijft de politie ech ter zoeken en wordt elke aanwijzing grondig nagegaan. Ten aanzien van de vraag of en in welke vorm de ontsnapte hulp van bui ten heeft gehad, weigert de justitie iets te zeggen. Men beschouwt dit als een mogelyk nieuw misdryf, waarin het on derzoek nog gaande is en waarover der halve niets kan worden meegedeeld. Het ontvluchten uit een gevangenas is na- melyk niet strafbaar, maar het verle nen van hulp daarby wel. Op de vraag hoe de Zwarte Ruiter aan het slaapmiddel is gekomen, dat hy naar onze inlichtingen luidden, op koekjes gesmeerd aan zyn celgenoten zou hebben toegediend, was het ant woord dan ook: „Geen commentaar. Wy willen het feit of er een slaap middel in het spel is geweest, beves tigen noch ontkennen'. Engelse bankdirecteur te Djakarta vrijgelaten De direoteur van de Engelse Charte red Bank in Djakarta, Edward Curray, die 14 dagen geleden door de militaire autoriteiten in Djakarta werd aange houden. is vandaag in vryheid gesteld. Hem werd evenwel stadsarrest opge legd. Tegeiykertyd werd de pl.v. direc teur van de Chartered Bank, William Watson, aangehouden. Curray werd aansprakelyk gesteld voor het verbergen van een vuurwapen in het gebouw van zyn bank, dat tijdens militaire razzia's daarin werd gevonden. De president-directeur van de Fac tory der Ned. Handel Maatschappy in Djakarta, de heer H. A. Knook, die op gelyke gronden werd aangehouden, be vond zich vandaag nog steeds in hech tenis. De industrialisatie en haar gevolgen voor individu en gemeenschap ROTTERDAM, 16 april. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 5732; weektotaal 7562; vette koeien en ossen 450; gebruiksvee 1817; vette kalveren 205; graskalveren 322; nuchtere kalveren 2181; varkens 112; big gen 107; paarden 121; veulens 6; schapen of lammeren 204; weide/zuiglammeren 78; bokken of geliten 39. Prijzen in cents per kg.: vette koelen le kw. 3.303.50 2e kw. 3.003.30 3e kw. 2.852.95; vette kalveren 3.003.20 2.20 3.00 2.402.70; slachtpaarden 2.60 2.40 2.30. Pryzen in gld per stuk: graskalveren le kw. 500 2e kw. 400 3e kw. 300- nuchtere kalveren 58 50 45; biggen 58 50 44; scha pen 140 120 100: lammeren 135 125 1O0: kalfkoeien 1180 990 780; melkkoeien 1160 990 780; vare koelen 900 800 670; vaarzen 850 750 550; pinken 600 500 400. Enorme veranderingen dienen zich aan Tijdens de hedenmiddag in café restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden lunchbijeenkomst van het departement Leiden van de Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel heeft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, een causerie gehouden over de industrialisatie en haar gevolgen voor individu en gemeenschap. Met het oog op de sterke bevolkings aanwas: 25 jaar geleden had ons land een bevolking van 8 miljoen, thans van byna 11 en over circa 8 jaar van 12 miljoen, is de industrialisatie een van de belangrijkste taken, waarvoor overheid en bevolking staan, aldus begon spreker, die vervolgens enkele cyfers gaf over de bevolkingsdichtheid van ons land. Wonen er momenteel ongeveer 330 per sonen op een vierkante kilometer, in Zuid-Holland zijn dit er reeds 850. ter- wyl men zich in de z.g. randstad Hol land reeds verdringt; 2400 personen wonen hier op een vierkante kilometer! Het ligt voor de hand. aldus spreker, dat men met het oog op een dergelijke be volkingsdichtheid omziet naar industrie terreinen, welke meer oostelyk liggen. In tegenstelling met b.v. 1870. toen er ook sprake was van een sterke indus- trialisatie-drang, zyn daarvoor thans de omstandigheden gunstiger. Een vorige eeuw had men b.v. niet de be schikking over goede communicatiemid delen. Toch werpt een verplaatsing van de industrie naar het platteland vele problemen op. Zo bestaat het gevaar, dat een plattelandsgemeente los raakt Programma Koninklijk bezoek aan Zweden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen gelijk gemeld met gevolg van 21—23 mei een staats bezoek aan Stockholm brengen. De Koninklijke gasten zullen per kruiser Hr. Ms. De Zeven Provinciën aanko men. De kruiser wordt geëscorteerd door de torpedojagers Or. Ms. Fries land en Hr. Ms. Rotterdam. Het programma luidt: 21 mei: de Koninklyke gasten zullen op de aanleg steiger aan de „Logardstrappan" ver welkomd worden door o.a. de Zweedse Koning en Koningin, leden van de Koninklijke familie, de premier Tage Erlander, de minister van Buitenlandse Zaken Osten Unden met andere leden van de regering, de Zweedse ambassa deur in Nederland en leden der Neder landse ambassade. Langs de route naar het paleis zullen militairen opgesteld zijn en zal muziek door militaire bands ten gehore worden gebracht. 13.30 uur privé lunch by het Zweedse Koningspaar; 15.30 uur ont vangst door Nederlandse Koningspaar voor chefs de mission; 19.30 uur uitvoe ring mannenkoor op Lejonbacken; 20.00 uur Staatsbanket in Carl n galerij. 22 mei: bezoek van Zweedse Koning en Koningin Juliana aan Stockholms vakschool „St.-Göransdaghem", een te huis voor ouden van dagen en de Kon. Techn. Hogeschool. Bezoek van Prins Bertil en Prins Bernhard aan lucht vaart- en marine-instituten; 13.30 uur lunch in stadhuis door het stadsbestuur van Stockholm, 's Middags: bezoek aan Riddarholm-kerk en receptie voor Ne derlandse kolonie in Zweden; 19.^0 uur privé diner met Zweedse Koning en Koningin; 20.30 uur galavoorstelling in de Kon. Opera. 23 mei; 10.00 uur bezoek van Koningin Juliana en de Zweedse Koning aan de N.V. Scania Vabis in Södertklje; 9.45 uur kranslegging door Prins Bemhard en Bertil by het Linnaeus standbeeld in Humlegarden. Daarna bezoek aan Zweedse instituut voor houtveredeling; 12.30 uur lunch met leden van de Koninklijke familie in kasteel Grips- holm; 20.00 uur Koningin Juliana en Prins Bernhard geven een Staatsbanket voor Zweeds Koningspaar en speciaal geïnviteerd en; 22.00 uur taptoe, door de Marine-band van de Kon. Ned! Marine. 24 mei: vertrek van vliegveld Bromma. van haar bindingen indien er plotseling een groot bedryf in de dorpsgemeen schap wordt „gepoot". Grote invloed kan dit ook hebben op het gezinsleven, terwijl ook de vrije tydsbesteding veel al een geheel ander karakter krygt. Spreker acht het van belang, dat de overheid, het bedrijfsleven en ook de godsdienstige en culturele instellingen deze gevaren onderkennen en daaraan reeds grote aandacht schenken. Een tegenwicht zal gevonden moeten wor den om de dreigende massaficatie het hoofd te bieden. Gezamenlyk zal men in deze overgangstoestand een weg moe ten vinden naar een ander leven. Het stemt tot voldoening, dat de over heid in samenwerking met de provin ciale besturen maatregelen overweegt, welke hiertoe kunnen leiden. Prof. Van Beusekom, die ook nog een inzicht gaf van de sterke industrialisatie van het westen en aandacht schonk aan het Delta-plan in de Hoekse Waard en op Flakkee denkt men zelfs al aan steden van 100.000 inwoners weidde tenslotte uit over het doel der industria lisatie: het scheppen van nieuwe be- staansbronnen voor onze bevolking. Met minister Zylstra was spreker het eens, dat het kernprobleem van de industria lisatie in de komende jaren niet alleen de financiële kant is, doch ook en vooral de vorming van de mens ln een nieuw industriegebied. Een korte, doch interessante discussie volgde nog op deze causerie, waarna de voorzitter van het Leidse departement, de heer J. G. J. Verhey van wyk, prof. Van Beusekom hartelyk dankte voor zyn voordracht. Het Leitlsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Markt flink in herstel AMSTERDAM. 16 April. De markt vertoonde vandaag speciaal voor de internationale waarden een flink herstel ten aanzien van de gisteren ge leden verliezen. De politiek in het Mid den-Oosten werd iets gunstiger beoor deeld en door aankopen voor Londense rekening werd een koers voor Kon. Olie bereikt van f. 180.— tegen gisteren f. 177.20 als slotprys. Hiermede kwam het fonds circa f. 2.boven New York- se pariteit. De handel bleef klein. Phi lips aandelen, die gisteren byna geen verlies leden, waren vandaag 3 punten hoger op 273Vi. Unilever gaf een herstel te zien van circa 5 punten en noteerde 394. terwyl Aku's door publieke vraag, op circa 191 (188) werden afgedaan. De Scheepvaarten waren prijshoudend tot iets beter. Staatsfondsen konden zich moeiiyk handhaven. Van de cultu res waren Deli plus 1 en HVA plus 2%. Amsterdam Rubber onveranderd. Het dividend voorstel van W. M H Müller en co. van 25% (15%) waarvan 12% in aandelen trok kopers in de markt. De koers werd geadviseerd op 329 Voegen gedane prys van De inschryving op f. 14 miljoen 5% 20-jarige obligaties van P. de Gruyter en Zn N.V. 99 werd zeer bevredigend genoemd. Vandaag eerste verhandeldag van 5% 18-jarige U.S. dollarlëning groot 25 miljoen gulden ten laste van de hoge autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) waarvan de inschryving met groot suc ces in New York plaats vond 100% overeenkomend met 103% hier; de koers werd geadviseerd op 105%. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 16 april. Londen 10,65—10,65%; New York 3,82%3,82% Montreal 3.98A—358A; Parijs 1.0785—1.0795; Brussel 7,55%— 756%; Frankfurt 90.59—90,64; Zürich 86,79%86,84%; Zürich(vr. frs) 89,21% 89,26%Stockholm 73,41%—73,46%; Kopenhagen 54,75—54,80; Oslo 53,24%— 53,29%; Milaan 6054%—60,59%; Wenen 14,62%—14,63%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 16 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92 B 91% Grootboek obl. 3% 79% L Ned. '51 3% 90% L 90% L Ned. '53 (3%) 89% 8911 Ned '56 3% 89H 89% Ned '48 3% 84% 84 Ned. '54 3V4 85% 85% Ned. '55 I 3y4 85 85% Ned '55 II 3V4 86% 86% Ned '47 3% (3) 85% 85% Ned. *37 3 83 83% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3 90% 90% Ned. 62-64 3 90% 90% Cert. NWS 63% 61% L Indië '37A 3 86% 86% Grootboek '46 3 87A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40 41 Nat. Handelsbank 102% 103% N€H Handelsmy. 169% 174% Amst. Rubber 76% 77% Deli My .en (Ver.) 92 94% H.V.A89% 90% Java Cult52 52 Senembah 67 67A Vorstenlanden25% 25% A.K.U188% 190% Berkel's Patent (v.) 187% 187 Calvé Delft cert. 317 318% Kon. Pap. v. Gelder 200 199% Hoogovens cert306 306 Möller en Co. N£. 329 348 Ned. Kabelfabi 278 275% Philips g,270 273% Philips pref. 140% 150 Unilever388 394% Wilton Feyenoord 343 247% Biliton 2de r 239 Dor^t®" Olie gew 878 894% Kon Olie (f 20.— 178.00 180.70 idem (50 a f 20.—) 17730 180.00 Holl. Amer iyn 173% 173 Java China Pakct 185% 187 Kon N Stoomboot 154% 155 KP.M167 168% Ned Stoomv My 210 212% v. Ommeren cerc. 289 289% Kon Rott. Lloyd 173 174 Ned Scheepv Unie 181% 182% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 90% Den Haag 1937 1 3.. 93 Leiden 1947 92% R'dam -37 I-m 3% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 97 Premieleningen A'dam '33 3 101% A'dam 51 2% 81% 88 A'dam '56 I 2% 82% 83 A'dam 56 II 2%99% 100 Eindhoven '54 2% 83A 83 Enschede '54 2% 85% 84% Den Haag '52 12%.. 92% 92% idem n 2% 99% 99% R'dam '52 I 2% 93% idem n 2% 94 94 Utrecht 52 2% 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 200% 202% H.B.U. eert200% 202% Roüt. Bank 160% 173 Twentsche Bank 166 166% Industrie Ondernemingen Albert Heyn245 Borneo Sum. H My 70 Ned G en Sp fabr 173 173 Kon Ned. Grofsm 105 106 Internatio91 90% Rott. Droogdok My. 607 eio Tieleman en Dros 8 Ned. My. Walv.vrt. 66 L 65% Spoorwegen Deli Spoorweg My 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34% 34A Intern. Nickel 110 110% Anaconda 67 66% Bethlehem Steel 177% 176% Cities Service 65% 65% General Motors 41% 41A Kennecott 117% 116% Republic Steel 53% 53% Shell OU 80% 80% Union Pacific 27% 2711 Un. States Steel 62 62 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet Kon AA Prei wa idem Electrolas B Holl Constructie Ing Our v Bouwny v Int Kunststof! ind Leidsche Woispinn Sikkens Lakfabr '53 Ver Touwfabrleker Wernink's Betonm Van Wyk Textiel VK 15/4 70 64GB 72 330 395GB 123GB 123%GB 39B 42GL 267 266% 508 410exd 168 167 89 88 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7