In nieuw Jordaans kabinet heeft ook oud-premier Naboelsi zitting WEERBERICHT Toestand schijnt rustigmaar is nog verre van doorzichtig ADENAUER NODIGT ENIGE PROFESSOREN NAAR BONN De NAVO laat liaar leden vrij, antwoordt de Noorse premier 96ste jaargang DINSDAG 16 APRIL 1957 No. 2911*4 LEIDSCH DAGBLAD Dlrecteuri J W Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; £.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte SmgeJ L. LeldeD Giro ao 51055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie: 21507 Na een regeringscrisis van zes dagen en een opstand van het leger is gis teren in Jordanië een kabinet gevormd onder leiding van dr. Hoessein Khalidi, die door de koning was aangewezen. Het merkwaardige is, dat ook ex-premier dr. Soeleiman Naboelsi van dit nieuwe bewind deel uitmaakt en wel als minis ter van Buitenlandse Zaken en Verbindingen. Eerder was in Bagdad (de hoofd stad van Irak) bekendgemaakt, dat Naboelsi gearresteerd was nadat een poging tot een staatsgreep was verijdeld. In Arabische kringen in Bagdad houdt men intussen vol, dat de jonge Koning Hoessein een opstand de kop heeft ingedrukt, waarbij zijn stafchef, generaal-majoor Noewar, een brigade artillerie bevel zou hebben gegeven de hoofdstad en het koninklijk paleis te beschieten. Bij het treffen van zondag tussen Noewars troepen en een divisie infanterie, die trouw was gebleven aan de Koning, zouden dertien soldaten gesneuveld zijn. Noewar zou zich volgens sommige inlichtingen in de Syrische hoofdstad Damascus bevinden; volgens anderen zou hij in Jordanië zijn aange houden. Voorts zou Koning Hoessein 38 politieke en militaire leiders hebben laten opsporen. Hij heeft de staat van beleg afgekondigd en de Eqyptische militaire attaché het land uitgezet. Het leger heeft situatie volkomen in de hand Reuter meldt, dat de Jordaanse strijd krachten onder leiding van Koning Hoessein en de nieuwe stafchef, gene raal Ali El Hijara, de toestand 'in het land volkomen in hun macht hebben. Honderden Jordaanse studenten hebben gisteren te Cairo een betoging gehouden tegen Koning Hoessein. De jongelieden drongen de Jordaanse ambassade bin nen, waar zy een sitdown-staking be gonnen. Zij riepen; „Leve de Jordaanse republiek". Volgens het Engelse blad, „Daily Express" heeft de Jordaanse Koning zich er geheel op voorbereid het land te ontvluchten, indien zijn politieke tegen standers er bijv. met behulp der Syrische troepen, in slagen zich van de macht meester te maken en „de Amerikanen niet tussenbeide komen om hem te redden". Het blad wijst erop, dat alle naaste familie-leden van Hoessein zich in het buitenland bevinden o.a. zijn twee jon gere broers Kroonprins Mohammed (17) en Prins Hassan (9)zijn moeder woont in Genève. De Koning is bovendien een volleerde piloot en behalve zijn Varsity- vliegtuig, heeft hij de beschikking over een straalvliegtuig, type Vampire, waar mee hy in een half uur in Irak kan ko men. Ook Koningin Dina bevindt zich buitenslands, en wel in Cairo, sinds september verleden jaar. Volgens de Daily Express is echter het feit, dat zij president Nasser van Egypte aanhangt hoogst pijnlijk voor haar Koninklijke gemaal, die sterk voor Koning Saoed van Saoedi-Arabië is. Held de dag! KONING HOESSEIN Morgen gesprek in (le Bondskanselarij - Ook ministers en generaals nemen deel (Van onze correspondent in West-Duitsland) Rector G Reeuwijk verdronken Sinds 1953 in Leiden werkzaam In de afgelopen nacht is onze stad genoot, rector G. A. Beek, rector van Huize „De Voorzienigheid" aan de Hogewoerd, met zyn auto onder de gemeente Reeuwijk in de Gouwe ge reden en verdronken. Rector Beek. die in 1912 werd gebo ren, vestigde zich in 1953 in de Sleutel stad in verband met zijn benoeming tot godsdienstleraar aan de Technische School ..Don Bosco". Sinds het vorig jaar trad hij op als rector van „De Voorzienigheid". Rector Beek reed met zyn auto in de richting Waddinxveen, toen hij in een S-bocht tegen een bermpaaltje aan de linkerzijde van de weg reed. De auto is toen schuin de weg over gereden en is een 50 meter verder in de Gouwe te recht gekomen. Inwoners van Waddinx veen, waarvan het grondgebied aan de overzijde van het water begint, hoorden een plons en waarschuwden onmiddel lijk de politie. Eerst geruime tijd latei- vond men met behulp van een dreg de auto, die ongeveer 6 meter uit de kant bleek te liggen. Tegen half vier slaagde men er in de wagen zover aan de kant te krijgen, dat de inzittende, die uiteraard reeds overleden was. bevrijd j kon worden Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister, te meer daar er geen remsporen zijn gevonden, terwijl de "auto na de botsing met het berm paaltje toch nog 50 meter over de weg heeft gereden. (Ingez Merl -Adv Bij elke w» ersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd G6-68 Bondskanselier Adenauer heeft iets heel verstandigs gedaan. Hij heeft een paar van de voornaamste en bekendste atoom-geleerden, die verleden week de intussen vermaard geworden verklaring hebben ondertekend, waarin zij tegen de uitrusting van het Westduitse leger met atoomwapens protesteerden, telefonisch uitgenodigd om naar Bonn te komen. Hy wil de heren morgen, woensdag, in het paleis Schaumburg, zijn bondskanselarij, ontvangen om er een uitvoerig gesprek over politieke en militaire aangelegenheden met hen te kunnen hebben. De ministers voor Defensie en voor Atoom-aangelegenheden, Franz Joseph Strauss en Balke, en de generaals Speidel en Heusinger zullen aan de bespre kingen deelnemen. Ook zal de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano I wanneer hij morgen tenminste in Bonn is, bij het onderhoud aanwezig zijn. I Wij vernemen, dat de 78-jarige prof. Otto Hahn, de ontdekker van de atoom ^00^ j|i kernsplitsing, en de professoren Heisenberg, Von Weiszacker en Wirtz, allen ui Göttingen, de uitnodiging al hebben aangenomen. van Jonqen redde zijn zusje uit brandend huis (Speciale berichtgeving) Bij een felle uitslaande brand aan de Egelantiersgracht in het hartje van de Jordaan, werd de 13-jarige Flip Keirsgieter de held van de dag! Ter wijl de ouders even weg waren en deze jongen niet zijn jongere zusje alleen thuis was, zag hij plotseling op de bovenste verdieping de vlammen uit de slaapkamer slaan, waar zyn zusje lag. Onmiddellijk baande hy zich door rook en vlammen een weg naar de slaapkamer en haalde het reeds sla pende zusje uit bed en rende ermee de straat op. zodoende het leven van het kind reddend. Inmiddels was zijn vriendje, de 12- jange Henk Belderok- naar de vlakbij- zijnde brandweerpost gegaan aan de Prinsegracht en meldde daar de brand. Met vrij groot materiaal heeft de brandweer de toen reeds fel uitslaande brand bestreden en haar in korte tijd kunnen bedwingen. Zij heeft echter niet kunnen verhinderen dat de bovenste verdieping totaal uitbrandde. Gelukkig bleken hierbij geen mensenlevens, mede I door het doortastend optreden van de I 13-jarige jongen, te betreuren Djoeantla sprak met Moli. Haifa Belangrijke positie aangeboden De minister-president van Indonesië, ir. Djoeanda en de voormalige jrtce- president van Indonesië. drs. Moh. Hatta hebben gisteravond hun aange kondigde ontmoeting gehad. Deite duurde anderhalf uur. Na afloop wei gerden beide staatslieden beslist, over het onderhoud enigerlei mededeling te doen. Politieke waarnemers, die aan deze ontmoeting grote waarde toekennen, zijn van mening, dat de nieuwe Indone sische premier aan de voormalige vice- president advies heeft gevraagd voor de oplossing van de binnenlandse proble men, dié het land thans bezig houden. Naar zij geloofden, zou de premier aan Hatta een „belangrijke positie" hebben aangeboden in het bestuur van het land. zulks in overeenstemming met de wens van president Soekarno in dit opzicht en mede, om tegemoet te komen aan de steeds dringender wordende eis van de buitengewesten, om Moh. Hatta in de regering op te nemen. Gewapende gevechtsgroepen van de Oostberlijnse fabrieken hebben zaterdag oefeningen gehouden in I het neerslaan van een opstand. I waarbij, zoals op deze foto te zien is. modern leger materiaal werd ge- bruikt. PRINS BERNHARD VOORZITTER ERECOMITÉ „HET ATOOM" Prins Bernhard, die onlangs de op bouw van de internationale tentoon stelling „Het Atoom" op Schiphol in ogenschouw heeft genomen, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van het ere-comité op zich te nemen. Thans is vastgesteld, dat „Het Atoom" zal worden geopend op vrijdag 28 juni a.s. Profes! atoomgeleerden vond hun.^emsUge veel weerklank Het is inmiddels ook bekend gewor den, dat enkele van de achttien geleer den al in het begin van januari in Bonn een gesprek met de ministers Strauss en Balke en met generaal Heu- singer hebben gehad. Men had de ge leerden toen medegedeeld, dat de West duitse strijdkrachten nooit alleen, maar steeds in het kader van de bij de NAVO aangesloten landen met atoomwapens zouden worden uitgerust en dat men niet van de geleerden persoonlijk zou verlangen dat zij bij deze militaire aan gelegenheden hun medewerking moes ten verlenen. Minister Strauss had kanselier Aden auer naderhand rapport over dat ge sprek uitgebracht. Het protest van de professoren tegen de atoombewapening heeft overal veel weerklank gevonden. Acht prominente protestantse theolo gen uit de Bondsrepubliek en uit West- Berlijn hebben een telegram aan prof. Hahn gestuurd, waarin zij hun sympa thie met de verklaring der achttien professoren betuigen. Zij danken in dat telegram voor de dienst. d:e deze ge- waarschu- n aan de mensheid hebben bewezen. Dr. Hans Keller in München. een expert op het gebied van volkenrecht, telegrafeerde uit naam van de Grotius-stichting, die zich ten doel stelt alles te ondernemen om het recht der volkeren te dienen, aan prof. Hahn, dat deze stichting hoopt dat het manifest der achttien professoren de atoomgeleerden van alle landen aan het volkenrecht en aan hun plicht jegens de volkeren zal herinne ren. Minister Strauss heeft gisteravond in een televisie-uitzending vanuit Mün chen verklaard, dat het uitrusten van kleine NAVO-staten met atoomwapens geen bijzondere gevaren met zich brengt. Zelfs wanneer de troepen van die landen met tactische atoomwapens worden voorzien, worden deze toch nog niet het eigendom van deze staten, en kunnen deze er zelf niet over beschik ken. Ze zijn en blijven in het bezit van de Ver. Staten en alleen deze kunnen er over beschikken. Minister Strauss wees er overigens op dat een lecer zon der atoomwapens te»enwoordie on denkbaar i; Brief van Oslo aan Moskou Gerhardsen verzekert het Kremlin, dat zijn land geen agressieve politiek voert Zolang er geen internationale ontwapeningsovereenkomst met afdoende con trole op de naleving ervan is gesloten, moet aan elke individuele regering wor den overgelaten de defensie van haar land te verzekeren op de wyze, die zy het beste acht, aldus heeft de Noorse premier Einar Gerhardsen aan de Sov- jetrussische premier Boelganin geantwoord in een brief, die gisteren in Oslo is gepubliceerd. Zoals bekend heeft Boelganin Noorwegen op 19 maart gewaar schuwd voor het gevaar, dat de NAVO-bases in Noorwegen en de Amerikaanse politiek ten aanzien van de NAVO-landen met zich mee brengen. Gerhardsen legde er de nadruk op, dat er geen sprake van is, dat Noorwegen tegen zyn wil gedwongen wordt bommenwerpers, oorlogsschepen of atoomwapens van vreem de mogendheden op zijn gebied te stationeren. Hij schryft, dat het een grondbe ginsel van de NAVO is, dat elk lid van de verdragsorganisatie zijn recht tot zelfbeschikking behoudt. Laat Uw aloomproeven tevoren registreren De Noorse regering herhaalde de eer der aan Moskou gegeven verzekering, dat Noorwegen nooit zal deelnemen aan een agressieve politiek en regelingen voor ontwapening toejuicht. Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en tamelijk zonnig weer. Over wegend matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 APRIL Zon op: 5.42 uur; onder: 19.43 uur. Maan op: 23.34 uur; onder: 7.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.22 uur. Laagwater te 0.50 en 13.18 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Inzake Boelganins opmerking, dat de Hongaarse opstand een „fascistische" geweest is, legt Gerhardsen er de nadruk op dat de Noorse regering de gebeurte nissen. die in Hongarije hebben plaats gevonden, ziet als „de opstand van een volk voor zijn vrijheid en onafhankelijk heid" Voorts maakt hij gewag van het door Noorwegen, Canada en Japan ge dane voorstel om atoomproeven van te voren te registreren en geeft hij uiting aan zijn hoop, dat de Sovjet-Unie deel zal nemen aan de bespreking van dit I voorstel. McviouSimons, sinds februari vaartmaatschappij, die de laatste verlaten. Hier zien we mevr. Simons 1922 in dienst van de KLM enjaren bedrijfsleidster is van het daarmede een van de oudste ge- restaurant op Schiphol, gaat bin- trouwen van de nationale lucht-1 nenkort de dienst met pensioen HBS-er schoot zijn vriendje met een buks dood (Van onze correspondent) Te Rietvald by Woerden heeft een noodlottig schot uit een 9-millimeter vuurbuks de 16-jarige h.b.s.-leerling Martinus H. van der Elzen de enige zoon van een accountant te Woerden dodelijk getroffen. Door een bijzonder ongelukkige samenloop van omstan digheden werd de jongen in de hart streek geraakt door een schot, dat werd afgevuurd door een 17-jarige schoolvriend uit Rietveld. De jongens, die over drie weken eindexamen moesten doen en die beiden in dezelfde vijfde klas van de h.b.s. te Woerden zaten, brachten hun vrije middag door op de boerderij van de vader van de vriend. Tegen 4 uur gister middag gingen zij samen het erf op. In een schuur hing aan een spijker de doorgaans ongeladen buks. die de eigenaar gebruikt om schadelijk ge vogelte en ongedierte te schieten De meeste melkve°houders in deze streek beschikken voor dat doel over een der gelijk licht vuurwapen. De vriend her- I innerde zich die buks en wilde zijn 1 vriend deze laten zien. Hij ging de schuur in en nam het wapen van de wand. Martinus wachtte by de deur. Met de buks op gordelhoogte trad de zoon des huizes naar buiten, spande de grendel en op dat moment ging het in haar heiligdom, de keuken van wapen af. Een schot klonk en Martinus het restaurant, met eniee mede- pkt<= zwaar £e.WOI?d '?e™- Per al"ïu; I juj lance werd het slachtoffer naar het Werkers aan ae arbeid. Ir.-K. Ziekenhuis in Woerden gebracht. Franyoise Sagan nog in levensgevaar De artsen, die de Franse romancière Franyoise Sagan behandelen, moesten gisteren verklaren, dat het levensge vaar voor tenminste 48 uur nog niet geweken zou zyn. Haar gehele gelaat, behalve mond en ogen, zit in verband. Haar ernstigste verwonding is er een aan de hersenpan, deelde de behan delende geneesheer, professor Jean Lebeau mede. De welgestelde ouders van de 21- jarige schrijfster, die eigenlyk Fran?oise Quoirez heet. waren zondag, ten tijde van het ernstige auto-ongeval, niet in Parijs aanwezig. Haar broer Jacques Quoirez was de eerste, die haar in het ziekenhuis bezocht. Zij slaagde er in een paar woorden met hem te wisselen, maar spoedig daarna moest zij opnieuw met een morfine-injectie worden ver doofd. In het wrak van de auto, waarmede Francoise Sagan over de kop is ge slagen, heeft men het manuscript van haar laatste, nog niet gepubliceerde roman gevonden. De titel van het boek luidt: „Paupières mortes". Zeven doden aan boord sleepboot Ontploffing in Rotterdam Omstreeks halftwaalf vanmorgen heeft zich aan boord van de sleepboot .Gunnard" van de Nederlandsche Rijnvaartvereeniging, die bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek .Waal haven' aan de Waalhaven in reparatie lag, een ontploffing voorgedaan, waar bij een duizenden kilo's wegende zij wand van een ketel door het luchtruim werd geslingerd. Met een enorme slag boorde het stuk zich op een afstand van enige honderden meters in de weg, waarbij een motorrijder werd geraakt en ge wond. Volgens de eerste berichten zouden er zeven of acht doden, enige vermisten en een aantal gewonden te betreuren zijn. De langszij van het schip liggende sleepboot ,,Annard" is eveneens zwaar beschadigd, evenals weer de daarnaast liggende sleepboot Hudson" van L. Smit en Co.'s Inter nationale Sleepdienst. De .Annard" moest worden weggesleept en om- hooggezet om zinken te voorkomen. Een chirurg werd snel ontboden om zo mogelijk de gewonde bij aankomst te kunnen helpen. Voordien was de jongen echter reeds overleden. De kogel had Martinus in het hart getroffen. De verslagenheid in het rustige Rietveld is groot Men vraagt zich af hoe dit ongeluk heeft kunnen gebeuren. De buks werd iltyd zonder mankeren ongeladen veggehangen. De jongen heeft niet 'econtroleerd of er een patroon in het •vapen stak. Hy heeft het wapen ge- pannen. maar herinnert zich niet de trekker (e hebben overgehaald. Het vas sleehts de bedoeling zijn vriend de buks te tonen en hem de werking er van te laten zien. Martinus van der Elzen, die ieder kende als Tini, was de enige zoon van het twee kin deren tellende accountantsgezin.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1