Koning Hoessein ontslaat generaal Noewar, stafchef van het leger Solex Enige doden bij botsingen in kamp Zirka (bij de hoofdstad) WEERBERICHT Francoise Sagan zwaar gewond door auto-ongeluk nabij Parijs Sensationele ontsnapping uit Selieveningse strafgevangenis 96ste Jaargang MAANDAG 15 APRIL 1957 No. 29113 LEIDSCH DAGBLAD Directeur» J. W. Benny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie» 25041; Redactie: 21507 Spanning in Jordanië sterk toegenomen In Jordanië is de spanning sterk toegenomen tengevolge van het besluit van de jonge Koning Hoessein de stafchef van het leger, gene- raai Ali Aboe Noewar, te ontslaan. Ook heeft de vorst een aantal politieke leiders laten arresteren, aldus meldt het door de Egyptische regering gesteunde persbureau voor het Midden-Oosten. Generaal Noewar zou niet slechts ontslagen zijn, maar ook zou zijn aanhouding zijn bevolen. Het is echter niet duidelijk of hij zich reeds in arrest be vindt. Generaal Ali el Hijara zou tot Noewars opvolger zijn benoemd. Volgens het genoemde persbureau zijn zaterdag bij botsingen in het kamp Zirka twee personen gedood en enkele gewond. Dit kamp ligt 25 km. ten noorden van de hoofdstad Amman. De gevechten gingen tussen Bedoeïnen van het derde regiment, leden van de Mohamme daanse Broederschap en eenheden van de artillerie, die generaal Noe war steunen. De Bedoeïnen hadden aangedrongen op ontslag van de stafchef. Na de gevechten had koning Hoessein het kamp bezocht, aldus het persbureau. Jonge vorst waarschuwt voor kwade elementen Koning Hoessein heeft zondag in een radiorede de officieren en manschap pen van het Jordaanse leger gewaar schuwd op hun hoede te zijn voor „on verantwoordelijke vernietigende elemen ten" in hun midden. Hij deed een be roep op de bevolking te helpen by het verdedigen van het land en de bescher ming van de heilige plaatsen van de islam. In een verklaring van het hof werd gezegd, dat „enige onverantwoor- delyke elementen" hadden getracht in het leger door te dringen. Deze pogin gen zyn echter mislukt en het leven gaat normaal zyn gang. Ontvluchte vlieger neergeschoten Bij poging tot ontsnapping Het hoofdkwartier van de mili taire luchtmacht in Djakarta heeft gisteravond hekend gemaakt, dat luitenant W. A. Staalvlieger bij de Indonesische Luchtmacht en inge deeld bij de op Koepang Timor ge stationeerde luchtmachteenheden, bij een poging tot ontvluchting werd neergeschoten en later aan zijn ver wondingen is overleden toen hij per vliegtuig naar Soerabaja werd over gebracht. Luitenant Staal werd door de com mandant van de luchtbasis op Koepang in arrest gesteld, toen op hem docu menten waren gevonden, welke wezen in de richting van „verraad, dat indien het was uitgevoerd, grote schade zou hebben berokkend aan het land in het algemeen en lan de luchtmacht in het bijzonder", aVdus de bekendmaking van het hoofdkwartier. Toen een transporttoestel van de luchtmacht naar Koepang kwam. om luitenant Staal naar Java over te bren gen. trachtte hij te ontsnappen, waarop hij werd neergeschoten. Tijdens de vlucht naar Soerabaja. waarheen hij voor verdere medische behandeling werd gebracht, overleed hij aan zyn verwondingen. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat het onderzoek naar de ..po ging tot verraad" van de luitenant in volle gang is. Bijzonderheden werden evenwél niet vermeld. Moord op meisje te Herpen opgelost De 18-jarige H. Megens uit Koolwijk Herpen heeft voor de Officier van Justi tie te s-Hertogenbosch bekend donder dag jl. de 14-jarige Mia Wolfs om het leven te hebben gebracht in de bossen van Herpen, dicht by haar woning. Me gens is een buurjongen van het omgeko men meisje en woonde dicht by de boerderij, waar zy melk moest halen en op weg waarvan naar huis zy niet te rugkeerde. Hy is leerling geweest van de B L.O.-school, waar zyn slachtoffertje nog schoolging. (Ingez. Mert.-Adv.) By elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met morgen tijdelijk wat regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Over het algemeen iets hogere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 APRIL Zon op: 5.44 uur; onder; 19.41 uur. Maan op: 22.31 uur; onder: 6.34 uur. Hoogwater te Katwyk te 4.19 en 1639 uur. Laagwater te 0.08 en 12.34 uur. DH nummer bestaat alt 14 pagina's Intussen is Said Moefti, de party- loze voorzitter van de Senaat en oud premier, begonnen voor de tweeüe maal te trachten een kabinet te vormen. Te voren had Abdoel Halim Nimr, die in de enige dagen geleden afgetreden regering- Naiboelsi minister van Binnenlandse Zaken en Defensie was, een poging ge daan om een regering te vormen. Zyn lyst van ministers werd echter door Koning Hoessein niet geaccepteerd. Intussen heeft de directeur van de Jordaanse persdienst berichten tegen gesproken volgens welke Syrische en Saoedi-Arabische troepen Jordanië zyn binnengetrokken. Deze berichten waren zaterdagmiddag in Washington ontvan gen. maar daar wilde men zich er niet verder over uitlaten. Generaal-majoor Noewar, die door Koning Hoessein als stafchef van het Jordaanse leger is ontslagen, heeft deze post sinds juni van het vorige jaar be kleed. Enige maanden tevoren had Hoessein de Britse luitenant-generaal Sir John Glubb (Glubb pasja), die steeds aan het hoofd van het (Jordaan se) Arabische Legioen had gestaan, naar huis gestuurd. Noewar, die 34 jaar is, had zeer snel carrière gemaakt. Hy werd in 1955 door Koning Hoessein „ontdekt" toen deze kort na zyn huwelyk met Koningin Dina een bezoek bracht aan Parys, waar de militaire attaché Noewar de Koning als adjudant ter zyde stond. De vorst riep Noewar na zyn terugkeer in Jor danië terug naar Amman, waar hij hem bevorderde tot luitenant-kolonel en be lastte met de leiding van een opleidings centrum. Het is bekend, dat vele oudere offi cieren in het Arabische legioen fel ge kant waren tegen de snelle promotie van Noewar, die voordat hy tot stafchef werd benoemd, nooit over meer dan een peloton het bevel had gevoerd. Generaal Noewar, die na de oorlog een militaire cursus in Engeland heeft ge volgd, heeft nooit zyn afkeer van „de schynheilige Britten" verheimelykt. Hy was de man, die Koning Hoessein wist te bewegen, de Jordaanse troepen met de Syrische en de Egyptische stryd- krachten onder het opperbevel van de Egyptische stafchef, generaal Abdel Hakim Amer te plaatsen. Noewar in Syrië Volgens een bericht van het Ameri kaanse persbureau United Press zou generaal Noewar inmiddels in Syrië zijn aangekomen. Ook de ex-premier Na- boclsi zou op weg zijn naar Damas cus. Noewar zou reeds In conferentie zyn met hoofdofficieren van het Sy rische leger, in welk verband erop ge wezen wordt, dat er in Jordanië nog altijd Syrische troepen staan. Franfoise Sagan Eden onderging een geslaagde operatic De voormalige Britse premier Sir An thony Eden heeft zaterdag te Boston in de V. S. een geslaagde operatie onder gaan, aldus is in ziekenhuiskringen mee gedeeld. De operatie, die ongeveer twee uur duurde, werd verricht door dr. Richard Cattell, die Eden in 1953 eveneens ope reerde en toen een buisje in zyn gal- kanaal aanbracht. Stoornissen in het galkanaal, welke de lichamelyke instor ting van de oud-premier veroorzaakten, maakten de nieuwe ingreep nodig. Gisteren is bekend gemaakt, dat by de operatie gebleken is, dat het buisje, dat bij de operatie in 1933 in het gal kanaal was aangebracht, reeds door het lichaam zelf verwijderd was, zonder dat Eden er iets van gemerkt had. De nieuwe instorting van de oud-premier blijkt veroorzaakt te zijn door een in snoering van een afvoerkanaal bij de lever. Deze stoornis is nu opgeheven. Jeugdige schrijfster van wereldnaam is slachtoffer van haar snelheidsmanie (Van onze correspondent te Parijs) De jeugdige Franse schryfster, Fran?oise Sagan, die met haar romans „Bon jour Tristesse" en „Un certain sourire" wereldberoemd is geworden, verkeert in levensgevaar tengevolge van een zeer ernstig auto-ongeluk, waarvan zij gisteren, veertig kilometer ten zuiden van Parys, het slachtoffer is geworden. Na eerst in het dichtstbyzynde ziekenhuis in Corbeil te zyn opgenomen, werd de jonge schrijfster een paar uur later overgebracht naar een particuliere kliniek in Parys. Daar is zij door verscheidene specialisten onderzocht, die zich echter de eerste twee a drie dagen nog niet wensen uit te spreken over de vraag, of do romancière gered zal kunnen worden. Fran?oise Sagan verkeerde hedenochtend nog steeds buiten bewustzijn en ze zou een dubbele schedelbreuk en een bekken fractuur hebben opgelopen. Harijse chirurgen durven nog niet ingrijpen De schryfster had gisteren een aantal vrienden uitgenodigd in haar buitenhuis in de buurt van Fontainebleau en met een vriendin en nog twee jonge schrij vers reed zij in haar sportwagen, die zij zelf bestuurde, voor een andere auto uit. waarin zich om. de filmregisseur Jules Dassin bevond. Op een gegeven moment moet haar auto in een bocht zijn geslipt om daarna een salto te maken en 180 meter verder ondersteboven in een wei land terecht te komen. Toen Dassin een paar minuten later op de plaats van het ongeluk arriveerde, lag Frangoise Sagan half onder de 1500 kilo zware sportwagen, terwijl de drie vrienden, die uit de auto waren geslin gerd. in de omgeving lagen verspreid. Veertig minuten hebben Dassin en voor bijgangers nodig gehad om de jonge schryfster te bevrijden. Een paar uur later, toen Frangoise Sagan door een Rode Kruis-auto naar Parijs zou wor den getransporteerd, werd het verkeer, dat op deze weg op zondagavond altyd bijzonder druk pleegt te zijn. door de politie op verschillende plaatsen stil gelegd. Uit een eerste verhoor van de drie mede-inzittenden, die er veel minder ernstig aan toe moeten zyn, zou zijn gebleken, dat Fran?oise Sagan niet met overdreven hoge snelheid zou hebben Deze dames waren nog niet zo kwaad af onder hun para sols, die van tijd tot tijd - tijdens het f corso van de bollen streek - als para- pluie zeer goed van pas kwamen. Zij waren gezeten op de met een 2de prijs bekroonde praalwa gen van de firma's Reisen te Voorhout en de firma Groe- neveld en Lindhout te Noordioijk. In woord en beeld wijden wij elders in dit blad uitvoerige aandacht aan dit bijzonder mooie corso. Hoe is het mogelijk „Zwarte Ruiter" een zeer gevaarlijke misdadiger 's nachts i?it zijn cel verdwenen (Van onze Haagse redactie) Met de ontsnapping van een beruchte uit Mierlohout afkomstige autohandelaar, bijgenaamd de „Zwarte Ruiter", in de nacht van zater dag op zondag, is de Scheveningse strafgevangenis aan de Pomp- stationsweg opnieuw in opspraak gekomen. De ontsnapping van dit gevaarlijk heerschap, die terzake van het plegen van enkele overvallen en het vermoorden van de postkantoor houder te Ravesteyn, tot 15 jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling van de regering was veroordeeld, doet verschillende vragen rijzen. Slaapmiddel in koekjes Zo is het onbegrypelyk, dat de „Zwarte Ruiter", die als zeer gevaarlyk bekend staat, met drie anderen in één cel werd opgesloten. Voorts vraagt men zich met verbazing af hoe het mogeiyk is geweest, dat hy een uitstekend con tact met de buitenwereld heeft kunnen onderhouden. Bij de reconstructie van de ontsnappping is n.l. gebleken, dat hy in de omgeving van Roermond hulp heeft gekregen om vermoedelijk de grens over te komen. De „hulp" kon op dagen, nadat bekend was geworden, dat de „Zwarte Ruiter" in de vroege och tend van zondag zou uitbreken. Tenslotte de vraag, hoe kwam de man aan het slaapmiddel, dat hij in koekjes verwerkte om deze toe te dienen aan zyn drie celgenoten, die als een blok hebben geslapen en niets van het door- vijlen van een spyl hebben gemerkt. Na het overstappen in een crème kleurige personenauto in Keipen bij Roermond is men het spoor van de vluchteling bijster. Door inschakeling van „Interpol" is in alle omliggende landen de jacht op de beruchte misda diger geopend, tot nu toe echter helaas zonder enig resultaat. Celgenoten sliepen Het was omstreeks zeven uur gister morgen, dat een der bewakers op zijn ronde door de penitentiaire afdeling van de strafgevangenis aan de Pomp- stationsweg tot de ontdekking kwam, dat de man zich niet meer in zijn cel bevond. Wel vond hy de drie andere gevangenen, die zo vast sliepen, dat zy zelfs niet met geweld wakker wa ren te krijgen. De verklaring van de afwezigheid van de „Zwarte Ruiter" werd de bewaker duidelijk toen hy zag, dat een der spijlen voor het bo venraam was doorgevyid en de niet te brede ruit was verbrijzeld. Onmiddellyk maakte de bewaker alarm. Behalve de directeur van de be treffende afdeling, waarin voor het me rendeel psychopaten zyn opgesloten, werd gewaarschuwd, werd ook de Haagse politie van de verdwyning op de hoogte gebracht, evenals de Officier van Justitie mr. J. C. Maris. Het direct daar na ingestelde onderzoek wees uit, dat de ontsnapte, die velschillende muren moest overklimmen, gebruik heeft gemaakt van een weliswaar primitieve, doch sterke touwladder. Deze bestond uit aan elkaar geknoopte stukken touw en on derdelen van beddegoed. Om deze touwladder over de muren heen te kunnen werpen, had de man aan het uiteinde het onderstuk van een stoel bevestigd. Vast is komen te staan, dat hy zyn vlucht uitstekend heeft voorbereid. Zaterdagavond had hy zyn celgenoten koekjes getracteerd. Aange nomen wordt dat hy deze versnaperin gen van een „bevriende relatie" buiten de gevangenis heeft gekregen, evenals een vyl, waarmee hy de spyl voor het bovenraam wist door te krygen. 0 Slot op pag. 2 Zondagsdienst voor P.T.T. op Koninginnedag (Van onze Haagse redactie) Dinsdag 30 april a s zal voor de P.T.T. als een zondag gelden. Dit houdt in, dat er op die dag geen postbestellingen zyn. Wat betreft het telefoon- en telegraaf- verkeer: hiervoor geldt eveneens de zon dagse dienst. Het publiek kan dus s'och- tends op 30 april van 89 uur voor tele foneren en telegraferen op de daarvoor bestemde kantoren terecht. In de nacht van 29 op 30 april en In de daaropvolgende nacht zullen geen posttreinen rijden. gereden. Het was echter bekend dat hard ryden tot de grote hartstochten van de jonge schrijfster behoorde en op de gevaren daarvan werd FranQoise Sa gan by herhaling van verschillende kan ten gewezen. De politieprefect van Pa rijs heeft haar, na een proces-verbaal een paar maanden geleden, zelfs in het openbaar over haar snelheidsexcessen de les gelezen. Enkele weken geleden overkwam de romancière eveneens een auto-oneluk, waarbij zij door een wonder aan de dood ontsnapte. Of zy dit keer nogmaals zal kunnen worden gered, zal, zoals gezegd, pas over enkele dagen kurfnen blijken. Tot een onmiddellijke operatie heb ben de chirurgen van de Parijse kliniek, waar zy werd opgenomen, tot dusverre echter nog niet durven besluiten. Het persbureau Reuter meldde heden ochtend uit Parijs, dat de 21-jarige schryfster weer tot bewustzijn is geko men. De artsen zouden van mening zijn, dat zij thans niet meer in levensgevaar verkeert. Overigens was zij vanwege haar gevaarlijke toestand in een zuur stoftent geplaatst. Suezkanaal weer in de Veiligheidsraad Oliepijpleiding in Israël is nu in gebruik genomen Te Washington werd zaterdag van diplomatieke zijde vernomen, dat Ame rika, Engeland en Frankrijk het vrij wel eens zijn geworden, dat het ge schil om het Suezkanaal opnieuw aan de Veiligheidsraad moet worden voor gelegd. Hetgeen dus wel zou betekenen, dat de Amerikaans-Egyptische onderhan delingen niet datgene hebben opge bracht, wat men er van verwacht had. Overigens zyn zy nog niet afgebroken, want de Amerikaanse regering heeft volgens de New York Times een gewijzigd Egyptisch program voor de exploitatie van het kanaal ontvangen. Bijzonderheden ontbreken nog. In Eilath, de Israëlische havenplaats, is men gisteren begonnen met het pom pen van olie aangevoerd door een Amerikaans tankschip door de olie leiding van Eilath aan de Golf van Akaba naar Beersjeba, die juist is ge reed gekomen. Per uur vloeit 70 ton olie door deze leiding. Per trein zal de olie naar Haifa worden getransporteerd. Zo tracht men dus een kleinere afhankelijk heid van het Suezkanaal te bewerkstel ligen. Geen wonder, dat Egypte en Saoe- di-Arabië zaterdagavond een verklaring uitgaven, dat zy „Israëlische schepen in de ingang van de Golf van Akaba als een bedreiging van hun veiligheid" be schouwen. De Egyptische ambassade in Washington liet bovendien weten, dat Egypte zyn „recht van zelfverdediging" uitoefent door Israël de vaart door het Suezkanaal te ontzeggen, daar „beide landen in staat van oorlog met elkaar verkeren". De bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal zyn thans achter de rug. Op 29 april zal het V.N.-hoofdkwartier voor dit werk in Cairo gesloten worden. De gehele bergingsvloot zal dan Egypte verlaten hebben. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken. mevr. Golda Meir. heeft zaterdag gezegd, dat de gebeurtenissen in Jordanië met de uiterste nauwlet tendheid gevolgd zullen worden en wan neer andere landen zich in de moeilykhe- den zouden mengen, zal Israël niet „met gekruiste armen kunnen blijven toe zien". Israëls veiligheid zou bedreigd worden, wanneer buitenlandse troepen aan de stryd in Jordanië deelnemen. De Israëlische minister-president, David Ben Goerion heeft gisteren ver klaard, dat Israël dit jaar niet minder dan 120.000 joodse vluchtelingen denkt te zullen opnemen. Dit is tweemaal zo veel als aanvankelyk werd verwacht. „lender r'atta gaat het niet!" Zaehrl Lenesang. de secretaris van de Zuid-Sumatraanse Garoedaraad, heeft in het afgelopen weekeinde verklaard ervan overtuigd te zyn. dat het kabi- net-Djoeanda in zyn taak zal falen, indien men Hatta zou b|yven negeren en niet voor ten minste tweederden aan de wensen van de buitengewesten zou voldoen. Een delegatie van de jeugd van Mid den-Sumatra heeft vandaag een verkla ring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het opnemen van communistische meelopers in het kabinet tot een totali tair regeringsstelsel zal lelden. In de verklaring wordt gemerkt, dat de revolutionaire raden, die in de ver schillende buitengewesten zijn ingesteld, erin zy'n geslaagd de destrictieve be doelingen van de communisten te keren. Kolonel Simbolon heeft vandaag ver klaard, dat Djakarta zijn politiek van het tegen elkaar uitspelen van leger officieren nog steeds voortzet. Voorts zeide hij niet te geloven, dat zijn komst naar Djakarta zou kunnen leiden tot ontwarring van de gecompliceerde pro blemen, waarvoor het land op het ogen blik geplaatst is. Hy werd reeds drie maal naar Djakarta ontboden. Op het ogenblik woont Simbolon in Padang, de hoofdstad van Midden-Sumatra.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1