Vijf nieuwe Leidse stadsbussen T Schotse meisjes en jongens op landenweek Rijnlands Lyceum JJjte jaargang Vrjjdag 12 april 1957 no. 29111 Vervoerscapaciteit wordt opgevoerd van veertig tot twee en zestig passagiers Zeer binnenkort zullen vijf nieuwe stadsbussen op de door de N.V. Eltax jeéxploiteerde lijndienst in gebruik «orden gesteld. Het zyn zeer comfor- tabele bussen, waarbij rekening is ge houden met de vele technische mo gelijkheden, o.a. ten aanzien van de vering, verwarming en inrichting van J. Bool, hedenochtend een proefrit. Het gezelschap toonde zich na afloop zeer enthousiast over de in- en uitwendige kwaliteiten van de bus. Men noemde het en terecht een zeer waardevolle aanwinst van het stadsautobusvervoer. welke bovendien geen subsidie uit de gemeentekas vergde. Bloemen-Bertha" 70 jaar (Van onze Haagse redactie) Gisteren vierde mej. B. Gerritsen, alias ,31oemen-Bertha", in haar huls aan de Parallelweg, te Den Haag, onder grote belangstelling haar 70ste verjaar dag. Begrijpelijkerwijze ontbraken ook thans de studenten niet. Afgevaardigden van de corpora uit Utrecht, Leiden, Delft en Wageningen waren present. De Delftenaren kwamen het eerst om aan het verjaardagsfeest deel te nemen. Van de burgemeesters van Leiden en Utrecht ontving de Jarige gelukstelegrammen, terwijl de studenten haar vereerden met diverse geschenken. het interieur en die per bus 62 passa giers kunnen vervoeren. De thans ln pbruik zijnde bussen hebben een ver voerscapaciteit van veertig passagiers. Een en ander is mogelijk geworden ior de lengte van de bussen tot 9.20 eter 1.20 meter meer dan de oude ssen op te voeren. Bij de bouw van te bussen heeft men de hoogte van interieur van 1.90 op twee meter eten te brengen, terwijl de instap- ogte (76 cm.) zo laag mogelijk bij de md is gehouden. Doordat de motor, ink zü een speciale vinding, geheel is soleerd, is het onmogelijk, dat de Ktorgassen in de wagen binnendrin- i. De Mercedes-bussen, in blauwe kleur spoten, hebben een chroommeubile- g met rood-lerenbekleding, terwijl het me interieur, in lichte kleur is ge lden. loewel voorlopig nog enkele oude een in gebruik zullen blijven, ligt het de bedoeling ook deze binnenkort af voeren en door nieuwe te vervangen, ilvorens het nieuwe materiaal in be- jf te stellen, maakte het college van en W. en de gemeentesecretaris, mr. LEERLINGEN SPELEN VOOR OUDERS pchoolavond Hervormde Mulo-school Asserstraat de Hervormde Mulo-school aan de ierstraat werd gisteren een druk be- ïte schoolavond gehouden, welke ge- door leerlingen werd verzorgd. een inleidend woord van het hoofd school, de heer S. Koopmans, volg- een zeer gevarieerd programma van 5, muziek, spel en declamaties. Het «getwijfeld mede te danken aan de e van de heer J. J. de Die, dat alles een vlot verloop had. Het muzikale leelte hadden de tweelingzusjes Cor- en Pim Ziegelaar en Henk Bergman hun rekening genomen, daarbij r op de avond aangevuld door de ier-boys" o.l.v. Evert Wielinga. Van «hetsjes er waren er vele noe- wij „Door een krijtstreep geschei- en „Eulalio", dat tot een zangspel verwerkt. Men had er groot succes jn een geheel ander gehalte, doch irom niet minder gewaardeerd, wa de gymnastiekoefeningen o.l.v. de H. v. d. Werff. Kortom een avond, ie de schoolgemeenschap ten goede lm en die de ouders een indruk gaf het werk van hun kinderen, dat nu op geheel ander terrein lag. LEIDSE AMBACHTSSCHOOL Ie leerlingen A. Kapaan en J. Selier de Leidse Ambachtsschool zijn als- geslaagd voor het diploma B van de rige cursus machine-bankwerker. De fa. G. P. Bergers en Zn. aan de Bestraat heeft met drie inzendingen «soorten op de internationale sla- vaktentoonstelling, welke in het •gebouw te Amsterdam wordt ge ien, twee 2de prijzen en een eervolle nelding behaald. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND eboren: EmiMe G. M„ zn vam G. A. den Oord en M. A. J. Vlasveld; Prank E van D W. de Haan en W. Spitted. SdertrouwdF. Vries .47 jr en E. J. M. «mann .36 Jr; F. Slijper. 28 Jr en A. A. )udshoorn ,24 Jr; E. A. Hazes. 37 Jr u van der Kwaak, 34 Jaar. taouwdP. J. Jansen en J. J- E. van Hoonaard ter'.eden: P. Momberg-v. Leeuwen. 77 AUTO-ONGELUKKEN stermiddag stond Oegstgeest in het n der auto-ongelukken. Het begon e Warmonderweg, juist op de grens de gemeente, met de NZH-bus. Pover wij elders schrijven. Om 5 uur ter hoogte van de Slaagh een on- J plaats waarbij 3 auto's waren Men. De auto's botsten op elkaar, persoonlijke ongelukken deden niet voor. Hetzelfde was het geval een ongeluk, nabij het Haagsche "uw, waar twee auto'» op elkaar De politie had een drukke mid- VOORSCHOTEN Gezellige avond herv. meisjesclubs steravond hielden de Herv. Meisjes- In het gebouw voor Chr. Belangen n de uitnodiging vermeld stond als %e avond". Dat is het met recht 'tden. Alle eer niet alleen aan de Werkers, maar ook aan de organi- envan deze avond. Er zat een frisse In het programma, dat goed ver was. O- Gunning, jeugdouderling bij ervormde Gemeente, opende de bij- °rost en vertolkte de dank van de ■raad voor het vele werk dat de 'ets van de verschillende clubs voor Wgd doen. Een van de nieuwe bussendie in bedrijf worden gesteld, over enkele dagen op de stadsdienst (Pot© L.D./vam vuiot) Toneel en volksdans Met de komst van de Schotse gas ten, tien meisjes en tien jongens van middelbare scholen te Edinburgh, op zaterdag a.s. wordt de jaarlijkse lan denweek van het Rijnlands Lyceum geopend. 's Avonds van die dag wordt ln de aula de éénacter Campbell of Kilmohr opgevoerd, zullen leerlingen onder lei ding van mej. Henny en mej. Mulder Schotse volksdansen dansen en onder leiding van mevr. Berens Fries-Schotse volksdansen. Voorts staat voor die avond op het programma de film „Theghost goes west". TENTOONSTELLING De tentoonstelling, waaraan nog ijve rig wordt gewerkt, zal maandag, dins dag en woensdagavond van 8 tot 10 uur bovendien woensdagmiddag van 3—5 uur voor ouders en belangstellenden geopend zijn. Maandag- en dinsdagmorgen zullen voor de leerlingen lezingen en filmvoor stellingen worden gehouden. Dinsdag morgen geeft Harry van Os een recital van Schotse liederen en woensdagmid dag heeft in het Astra-theater een spe ciale voorstelling plaats van de film „Lexdale Hall". VOETBALWEDSTRIJD Woensdagmiddag om 1 uur sluiting en de traditionele voetbalwedstrijd tussen leraren en leerlingen. De gasten zullen op diverse manieren aan het programma meewerken. zy blyven nog enige tyd in Wassenaar en zullen ook met leeftijdsgenoten van het Rynlands Lyceum enige dagen in een kamp te Driebergen vertoeven. Aan het programma dat hierna by- zonder vlot werd gebracht, werkten mede de meisjesclubs van „Dorp" en „Ryndyk", met name de Juniorenclub Margriet, de jeugdclub Margriet en de Juniorenclub Zonnebloem. Het bloemen- spel: de bruiloft van Koningin Flora en Prins Zomer was byzonder aardig. Kos telijk simpel was de opvoering van een toneelstuk, waarin „vader en moeder" by het tellen van de klompen één paar te kort kwamen. De ontknoping kwam bij de ontdekking dat één van hun kin deren met de klompen naar bed was ge gaan. Byzonder aardig was ook de uit voering van volksdansen door iedere club afzonderlyk. Veel bijval kregen de „gasten" van de meisjes. Jan en Tom Kooy met hun accordeonspel. Bescherming bevolking Gisteravond werd in het Cultureel Centrum een B.B.-avond gehouden, wel ke zoals de heer Gerth van Wijk het uitdrukte ten doel had de gedachte levendig te houden dat hier in Voor schoten een BB-Organisatie is. Burgemeester Van der Hoeven hield een korte toespraak waarin hij luitenant, Mathon citeerde met betrekking tot de taak van de B.B. by het bestryden van de gevolgen van de moderne oorlogvoe ring. Eén van die gevolgen kan zyn, het ontstaan van een chaos. In het bestry den daarvan neemt de B.B. de voor naamste plaats in. Wat betreft de or ganisatie van de B.B. in Voorschoten, deze is zo goed als klaar, aldus de bur gemeester. De gemeente is in acht blok ken verdeeld de blokposten hebben hun materiaal thans volledig en de blok- ploegen zijn geoefend. De brandweer is ook klaar en kreeg een babyspuit extra met een geoefende bemanning. De opruim- en reddings dienst is klaar en geoefend. Het locale medische team is gevormd en tevens het kringteam. De politie kent zyn taak en is klaar evenals de Dienst voor So ciale Verzorging en het opkomstcentrum. Hetzelfde geldt voor de evacuatiedienst. De organisatie is klaar, doch er zyn nog niet voldoende mensen. Burgemeester Van der Hoeven reikte hierna het B.B. diploma uit aan de heer C. de Bruin. Verder werd een film gedraald over de wederopbouw van de stad Rotterdam en nog een ontspanningsfilm. Jammer was het dat de belangstelling voor deze avond niet groter was. WARMOND ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Toen mej. P. van Niekerk. nadat zij by halte „Meerrust" alhier uit de bus was gestapt, achter de bus om wilde oversteken, werd zij gegrepen door een in de richting Leiden passerende auto, Zy liep daarbij een zware hersenschud ding en ernstige verwondingen aan het been op. Door een Rode Kruis-auto werd zy naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren; Barbara Q.. dr va/n J. de Leeuw en M. G. Stoorvogel; Cornells, zn van J. de Leeuw en M. G. Stoorvogel; Elise C. E., dr. van J. W. van Gllst en G. B. Gardien; Ronald J.. an van J .P. Rus en N. T. Olaase; Eitje J., dir van R. J. Bolhuis en C. L. van Spronsen; Jannle, dr van H. Meel en G. C. van Veen; Pleternel C. M., dr van L. A. Vogels en A. Daan; Francisous G.. zn van T. G. M. de Jong en J. S. Grundeken; Jacobus, zn van C. Hulsman en M. C. Schailk. Ondertrouwd; M. Sdherer en J. M. A. Mul kens; J. A. Roghair en G. te Raa; F. J. G. Overtoom en W. T. RemerswaaJl; N. K. van den Akker en G. Woenlnk; H. H. M. de Boer en E. C. Houben; C. J. Veltikamp en E. J. de Pater. Getrouwd; M. C. Reokman en E. Fr led- hoff; V. L, A. N. F. Roeen en E. J. Scfara- ma; O. J. Dillenburg en P. A. Beyerbergen; M. A. J. Roth en M. van der Hoek; F. G. A. Collee en M. H. F. Kerokhoff; A. J. T. van Steen en J. A. G. van Rhijn. Overleden: C. A. P. Zuijdwij'k ,63 Jaar. VEERTIG GULDEN VOOR BROMMEN ONDER INVLOED Tot veertig gulden boete of twintig dagen gevangenisstraf veroordeelde de Haagse politierechter een 47-jarige in woner van Wassenaar. Deze had. terwyl hy onder invloed van sterke drank een bromfiets bestuurde, diverse stoptekens van agenten genegeerd. Verdachte had ook verscheidene malen aan de linkerkant van wegen gereden. Hy voerde aan dat hij dooi familiege beurtenissen een beetje van streek was geweest, maar dat vond de rechter nog helemaal geen reden om te gaan rijden onder drankinvloed. Verdachte krijgt de bromfiets terug, maar hy moet deze zo spoedig mogelyk zien te verkopen, omdat hij de eerste drie jaar niet meer mag ryden. De officier van Justitie ei,ste drie weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een Jaar. Bouw 135 woningwet woningen veilig Het zal velen in Wassenaar verheugen te vernemen, dat het gevaar voor de bouw van de 135 woningwetwoningen in het Havenplan is geweken. De in schrijvingen by de aanbesteding van het oorspronkelijke plan waren zo hoog, dat op goedkeuring door Wederopbouw niet kon worden gerekend. Het plan werd door architect Hornstra omgewerkt en het gemeentebestuur nam contact op met een aannemer. De bouwsom van deze aannemer was aanmerkelijk lager, maar volgens de richtlijnen nog te hoog. Na overleg stapte het ministerie gelukkig over het verschil heen. De 135 woningen worden nu opgenomen in het programma van Wederopbouw van mei 1957. Het worden nu 60 etagewoningen, tot nog toe niet in Wassenaar gebouwd. 71 eengezinswoningen en 4 woningen voor ouden van dagen. Kunsthistorische Studenten organisatie officieel ontvangen In de raadzaal van Huis De Paauw had gisteren de ontvangst plaats van de deelnemers aan een congres van de In teruniversitaire Kunsthistorische Stu denten-Organisatie, waarby ook studen ten uit Leuven en Gent en met in hun midden prof. Van Regteren Altena uit Amsterdam, directeur van het Prenten kabinet aldaar, en ir. J. J. Terwen van het Prentenkabinet te Leiden. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg zei, dat het gemeentebestuur het bezoek van de congressisten aan Wassenaar zeer op prys stelde. Aangezien de burgemeester verhinderd was, viel hem de eer te beurt hen te ontvangen. Het stemt tot voldoe ning, zei hy, dat onder de jongeren nog belangstelling bestaat voor de historie. Al te dikwyls hoort men tegenwoordig, dat al het oude heeft afgedaan en alleen de nieuwste actuële vraagstukken en techniek van belang zyn. De band met de historie is meest verscheurd, het christelijke leven verarmt, doordat men de grote schatten uit het verleden on geopend en ongebruikt laat. Deze devaluatie van het historisch be sef is een neergang, welke zich zal wre ken. Maar het is verblydend, dat nog velen aan de universiteiten de kunst historie tot object van hun speciale stu die hebben gemaakt. Spr. deelde ver volgens mee, dat hy de heer Smeets, hoofd van interne zaken, waaronder ook het archief ressorteert, had verzocht een aantal stukken van historische waarde voor Wassenaar te tonen. Hij nodigde na het gebruik van een kopje koffie tot bezichtiging daarvan uit. ZEER GESLAAGDE SOLISTENAVOND LEGER DES HEILS In een tot de laatste plaats bezette zaal van het Leger des rfeilsgebouw vond gisteren een solistenavond plaats, die in ieder opzicht op hoog peil stond. De leider van de avond brigadier G. Claeys uit Amsterdam bleek een goede organist te zyn en begeleidde de solisten op voortreffelyke wyze. Frans Hartjes verraste de aanwezigen op enkele tuba- soli en een Legerbed, op de oude melo die „Zilverdraden" gespeeld in verschil lende variaties. De tenorzanger Ben v. d. Hoven zong evenals de sopraan zr. A Knippenberg die liederen uit de Lydens- tyd ten gehore bracht. Sr. Kapitein declameerde met orgelbegeleiding. Wan neer Frans Hartjes eindigt met het prachtige lied: ,/k Heb geloofd en daar om zing ik", dan neemt de vergadering dit spontaan over en verlaat na een avond van intens genieten de Legerzaal, terug ziende op een avond rijk aan inhoud. GEM. H.B.S. WORDT REMBRANDT-LYCEUM Naar wy vernemen ligt het ln het voornemen om aan het lyceum, dat wanneer het daartoe strekkend voorstel a.s. maandag m de Gemeenteraad wordt aangenomen de plaats zal in nemen van de Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan, de naam te geven van Rembrandt-lyceum. Laatste berichten Generaal Hasselman terug Ir. C. Staf, minister van Defensie, is vanmorgen met het s.s. „Nieuw Amster dam" in ons land teruggekeerd na zijn bezoek aan de V. S. Na aankomst te Rotterdam verklaarde hij veel medewer king van Amerikaanse zijde te hebben ondervonden en meer begrip voor de Nederlandse verzoeken en voorstellen te hebben ontmoet dan tevoren. Genetraal B. R. P. F. Hasselman. chef van de Generale Staf, die een bezoek aan Amerika heeft gebracht, is vanmor gen op Schiphol teruggekeerd. Veertienjarig meisje bij Oss vermoord In de bossen van de gemeente Raven- stein in de nabijheid van Oss (N.B.) is in de afgelopen nacht het stoffelijk overschot gevonden van een veertienja rig meisje, wonende te Herpen, gemeen te Ravenstein. Zij is waarschijnlijk gis teravond tussen acht en negen uur ver moord. De rijkspolitie van de post Ra venstein staat nog voor een raadsel wat de identiteit van de dader betreft. Aan genomen moet worden dat het meisje gisteravond, toen zij te ongeveer acht uur van een boodschap naar huis terug keerde. niets vermoedend met haar moordenaar is meegegaan. Tegen half tien werd bij de rijkspolitie aangifte ge daan van haar vermissing. Te circa half twee in de nacht werd het ernstig ver wonde stoffelijk overschot gevonden midden in de bossen, op enkele minuten van de ouderlijke woning verwijderd. Hedenochtend is het naar het ziekenhuis in Oss overgebracht. De Officier van Justitie in Den Bosch heeft zich inmid dels op de plaats van het misdrijf op de hoogte gesteld. Brandkast weggesleept INHOUD f.6000.— Toen vanmorgen het personeel van een grossierderij in aardappelen in Bussum het bedrijf betrad, bleek alles overhoop gehaald en de brandkast verdwenen. In brekers bleken zich toegang verschaft te hebben via een bovenraam aan de zij kant. Klaarblijkelijk hebben zij in kas ten en laden naar de sleutel van de brandkast gezocht en daarin niet get- slaagd zijnde, de gehele kast circa 250 kilo het gebouw uitgesleept. Het voordeurslot moest daartoe eerst nog worden geforceerd. De buit beloopt circa f. 6000.Van de inbrekers heeft de po litie nog geen spoor gevonden. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Iordens—Jansen, d. Den Haag; HavemanKouwenaar, d. Rotter- dam; SiebelinkKramer, z. Kampen; Piersonde Maret Tak, z. Hilversum; Van Erpers RoyaardsPrins, d. Slie- drecht; BosschieterCarpentier Alting, z. Zutphen; A. van VeenSchey, d. Curasao; Cremers-Muller, z. Zaandyk; Cerfontainvan Staalen, z. Ottawa; RabbieKool z. Amsterdam. Getrouwd: H. Muhren en A. Hooft, Na arden; J. A. Bossinga en mevrouw R. Haeberli-Rosensteiner, Ziirich. Overleden; Ch. van Ekeren, m. 62 J. Den Haag; ir. G. C. Snyders, m. 79 j. Amsterdam; A. J. Stok m. 68 j. Den Haag; jkvr. C. M. van Tuyll van Se- rooskerken-Boreel, vr. 78 j. Den Haag; J. P. Tissot, m. 71 j. Schiedam; S. M. J. C. de Ranitz-van Os, 81 J. Winsum; Oh. Avéres-Huizlnga, vr. 77 J. Hengelo; G. van Gijtenbeek, m. 73 J. Zwolle; W. J. M. J. van der Linden, m. 48 j. Almelo; O. van Tussenbroek m. 75 j. Blaricum; A. Veerman, m. 70 j. Amsterdam; A. Kies man-de Vries, vr. Amsterdam; A. M. Buis, m. 66 J. Amsterdam. Met zeer veel belangstelling werd de collectie bekeken. Ook het Huis De Pauw en de mooie omgeving had de aan dacht. By het afscheid werd door mej. Kroeze, praeses van het congres, met een hand druk dank betuigd voor de ontvangst. BUURTVERENIGING NIEUW WASSENAAR De voorzitter van de Buurtvereniging Nieuw Wassenaar, de heer J. Steen huis, opende de jaarvergadering van deze vereniging, gehouden in café restaurant Bijhorst, met een speciale begroeting van de ere-voorzitter. mr. Ph. van der Drift en inspecteur G. J. Boven, waarna hij een kort Inleidend woord sprak. Het Jaarverslag van de secretaresse gaf een overzicht van d,. gebeurtenissen in het afgelopen tydvak, waarin het ledental iets terugliep tot 250. De kas van de penningmeester bleek te sluiten met een batig saldo van f. 260.24. Naar gewoonte trad het bestuur ln zijn geheel af en werd bij acclamatie herkozen. Op het programma voor dit jaar staan weer het Paashazenspel en de St.-Maar- tenoptocht. terwijl vr eind augustus kinderspelen worden overwogen. Voorts bestaat nog steeds het plan voor een autorally. ïn het bestuur is het denk beeld opgekomen, een muziekclub te stichten. Bij de rondvraag werden verkeers problemen besproken. Na het zakelijke deel werden door de heer M. J. Broekhuvsen kleurendia's vertoond van de mozaieken. welke dit jaar niet kunnen worden gelegd en van een reis in Frankryk. Buitengewesten steunen nieuwe kabinet niet De secretaris-generaal van de revolu tionaire Bantengraad in Midden- Sumatra. Soeleiman, heeft vandaag verklaard, dat het nieuwe, door pre sident Soekamo gevormde kabinet niet de steun zal krijgen van de bul tengewesten en niet tenvolle door het volk wordt vertrouwd. Het net-» e- van de eisen van de bui tengewesten en de strijdkrachten dat ook Hatta in de nieuwe regering zou worden opgenomen, en het wel opnemen daarin van communistirche meelopers, heeft vooral de godsdienstige groepe ringen teleurgesteld, aldus Soeleiman. Ook in Engeland verzet tegen Britse atoomproeven Een aantal vooraanstaande Britten heeft een comité gevormd dat een be roep heeft gedaan op de Britse bevol king om gelden bijeen te brengen met het doel een actie te ontketenen tegen het voornemen van de regering om kernproeven in de Stille Oceaan te ne men. Het comité heeft zich via een oproep in de „Manchester Guardian" tot de bevolking gericht. De oproep was o.m. ondertekend door de filosoof en Nobel prijswinnaar Bortrand Russell de voor malige secretaris van d» National» Raad ter voorkoming van oorlog. Ruth Fry. en de literatoren Laurence Housman en Alex Comfort De Japanse meteorologische dien sten hebben vandaa? melding gemaakt van de toeneming van radio-activiteit in rpcenhuien Het «-chiint vriiwel zeker te zijn dat d» radio-activiteit het ee- volg is van de Russische kernproeven die korteeleden plaats vonden. De Japanse rechtsgeleerde Masatos.11 Mltsoesiita. die eerst in Engeland heeft vertoefd om daar te spreken over de mogelijkheid van uitstel der Britse proe ven met kernwanens in de Stille Oceaan hii icreeg noch van premier Macmll- lan noch van oud-premier Churchill enige steun werd hedenochtend In Den Haag ontvangen door de president van het. Internationale Gerechtshof, de heer G. H. Harkworth. De Japanner besprak met de heer Hackworth de Ju ridische kanten van de toelaatbaarheid der atoomproeven. Spoken in hernas (Ingez. Med.-Adv.) De huisbewaarder van een kasteel nabij Neurenberg werd dezer dagen 's nachts opgeschikt door spookachtige geluiden. Nadat hy politieversterking had gekregen ging hy op onderzoek uit. In de grote zaal van het slot zag hy in het maanlicht vier geharnaste ridders, die elkaar met hellebaarden en lansen te lyf gingen. By het zien van de politie gingen de ridders op de vlucht, maar drie van hen konden worden aangehou den. De ridders bleken vier jongelui te zyn, die na een feest hadden besloten voor de grap bij het kasteel in te breken. Hiervoor moesten zy over de twintig meter hoge versterkingen klimmen. Een maal binnengekomen hadden zij zich in de oude wapenrustingen gestoken voor een toernooi. De „ridders", van wie er niemand werd gewond, zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. Pijnlijke vergissing van Duitse archeologen Een zwaard, dat in begin van dit Jaar by graafwerk in de omgeving van Keu len te voorschijn was gekomen, heeft tot een pynlijke vergissing van de ar cheologen van het pïaatseiyke museum geleid, zy dachten n.l. dat het een Ger maans zwaard was uit de vy tiende eeuw voor on^e jaartelling. Als zodanig werd het tentoongesteld en er verschenen foto's in de pers. Een onderwyzer te Keulen, die deze foto's zag, meende zich te herinneren, dat de Nazi's oude Germaanse wapens hadden laten namaken om de trots van de puitse schooljeugd over hun voor ouders uit het Teutoburgerwoud aan te wakkeren. By een nader onderzoek bleek dat het zwaard inderdaad nooit door een Germaanse strijder kon zijn gebruikt, maar waarschijnlijk door een vreesach tige pedagoog in 1945 was begraven! Deze nagina ts gedeeltelijk gecorrigeerd GEESTELIJKE VERZORGING VAN NEDERLANDERS IN WEST-DUITSLAND. De Nederlandse Gemeente te Berhjn zal in het komende jaar een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van gees- telyke verzorging van de ongeveer hon derdduizend Nederlanders in de West- duitse Bondsrepubliek. De vroegere vica ris van de Nederlandse Gemeente ta Berlijn, J. Langevoort, zal dit onderzoek leiden. De Westduitee kerken hebben fi nanciële medwerking gegeven aan dit plan, dat een oecumenisch karakter zal dragen. BEURSOVERZICHT Olie en Aku zeer flauw AMSTERDAM, 12 april Aku'» lagen -ndaag zeer flauw in da markt- vooral gezien dc koersverliezen van deze aandelen ln de vorige dagen. Men is ter beurze niet optimistisch ge stemd over de te verwachten eerste kwartaalcyfers 1957 van dit concern. By een opening van 199 teg.n 203 's mor gens, zakte de koers door publieke ver kopen spoedig tot 196 tegen een slotprij» van 205 van gisteren. Tegen het sluiten van de markt werd gehandeld op circa 197 Kon Olies, die eveneens flauw in de markt lagen door publieke en verkopen van Zwitserse zUde, openden op 183.70 om door aanhoudende verkopen op f. 181.80 te belanden, hetgeen vrijwel f. 3 beneden gisteren betekende en ver be neden New York pariteit is. De aange kondigde 25% dividend van Kon. Olie over 1956 was zowel voor beurskringen als voor het publiek een teleurstelling. Men had een stille hoop dat er iets extra's uit de bus zou komen, doch dit i« niet geschied. Philip» draalden om de slotkoera van gisteren, 269%. Unilevers daarentegen moesten ook circa 3% punt ten opzicht» van gisteren prijsgeven. Scheepvaart waarden over het algemeen prijshou dend; Maatschappy Nederland 1% beter. Staatsfondsen kalm en fractloneel lager. Cultures prijshoudend, Deli Mij. 1% beneden gisteren. Dividendvoorstellen: Kon. Ned. Hoog ovens 16% (10'/2% over 9 maanden 1955) advieskoers onveranderd 305 bie den. De Hollandse Beton Maatschappy 14% (12%) advieskoers 212 (204) Van Berkei's Patent 12% (10%) 85 bieden advieskoers (84). Billiton 20% en 15% resp. over 1 en 2 onveranderd evenals de koers op 241. -WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 april Londen 10.65% —10.66, New York 3.82%—3.82%. Mon treal 3.98^j—3.98A, Parijs 1.0792%— 1.0802%. Brussel 7.56%—7.57, Frankfurt 90.64—90.69. Zürich 86.79%—86.84%. Zü- rich (vr. fres.) 89.24—89.29. Stockholm 73.42%73.47%. Kopenhagen 54.78— 54.83. Oslo 53.28%—53.33%. Milaan 60.53%—60.58%, Wenen 14.62%—14.63%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 12 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92 L 91H Grootboek obl. 3% 79% L Ned. '51 3% 92 91 L Ned. '53 (3%) 90% 89% Ned. '56 3% 90% 89% Ned. '48 3% 85% 85% Ned. '54 3% 85% 85% Ned. '55 I 3% 85% 85% Ned. '55 II 3% 86% 86% Ned '47 3% (3) 87% 86TS„ Ned "37 3 85 84% Dollarlng '47 3 94% 94% Investeringscert. 3 91% 9%'g Ned 62-64 3 91% 90% Cert. NWS 64% 63% L Indië '37A 3 87% 86% Grootboek '46 3 87^ ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 40% 40 Nat. Handelsbank 103% 103 Ned Handelsmy. 168% 165 Amst. Rubber 75% 75 Deli My .en (Ver.) 93% 92 H.VA88 88 Java Cult51% 52 Senem'bah67 67 Vorstenlanden26 25 A.K.U205% 197% Berkel's Patent (v.) 184 187% Calvé Delft eert. 320 317 Kon. Pap. v. Gelder 203 199 Hoogovens eert305 307 Möller en Co. N5. 333 331% Ned. Kabelfabr 286 282 Philips 269% 270% Philips pref150% 150 Unilever3%% 395% Wilton Feyenoord 239% 239% Blliton 2de r241 240 Dordtsp Olie gew. 911% 897% Kon. Olie (f.20.—) 185.10 182.00 idem (50 d. f.20.—) 184.40 181.40 Holl. Amer Ujn 174% 174% Java China Pakct 186% 186% Kon. N Stoomboot.. 156% 155% KP.M168 168 Ned. Stoomv. My 210 211 v. Ommeren eert. 288 290 Kon. Rott. Lloyd 174 174 Ned Seheepv Unie 183% 183% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 91% Den Haag 1937 1 3.. 93 Leiden 1947 02% R'dam "37 I-m 3% 71% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 97% Premieleningen A'dam '33 3 108 A'dam "51 2% 90 90 A'dam '56 I 2% 82% 83 A'dam *56 II 2% 99% 98% Eindhoven '54 2% 83% Enschede '54 2% 84% Den Haag '52 12%.. 94 92% idem II 2% 98% 98% R'dam '52 12% 93% 93% idem n 2% 93% Utrecht '52 2% 92B 93 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 203% 201% H.B.U eert202% 200% Rott. Bank 171 170 Twen-tsche Bank 170 169 Industrie Ondernemingen Albert Heyn247 B 245 Borneo Sum. H. My. 70 70 Ned. G. en Sp. fabr. 175% 173 Kon. Ned. Grofsm. .106 106 Internaüo90 92 Rott. Droogdok My. 615% 613 Tieleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 67% 66% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 16% 16% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 34% 34H Intern. Nickel 169 108 Anaconda 67% 67% Bethlehem Steel 180 179 Cities Service 66% General Motors 40iV 40A Kennecott 117% 107% Republic Steel 55 54 Shell Oil 80% 80% Union Pacific 27% 27A Un. States Steel 63% 61% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VK 11/4 Edelmet. Kon. AA 64 Pref. wa idem 70GB 72 325GB 332GB Holl Constructie 392B 395GB Ing bur v Bouwny v 122 123GB Int Kunststof! Ind 37GB 38 Leldsche WoLspinn 272 271B Sikkens Lakfabr 53 510 Ver. Touwfabrleken 170GB Wernlnk's Betonm. 84GB 89% Van wyk Textiel 79 79

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7