BOÜCLE-LOPERS RECHTZAKEN Propaganda-actie „Veilig Verkeer" 06ste Jaargang Vrijdag 12 april 1957 Tweede blad no. 29111 In Doelenkazerne werd „slag" geleverd (Ingez. Med.-Adv.) „Krijgsrumoer" om Diana In de kantine van de Doelenkazerne werd gisteravond een slag geleverd, n.l. „De slag om Diana", opgevoerd door de Stichting Toneelgroep Studio, die niet onder behoeft te doen voor een veldslag, getuige de situaties op het toneel en het overwinnend „krijgs rumoer", dat uit de zaal opsteeg toen adjudant J. Nieuwensteyn na het bloe men uitreiken aan de charmante strijdsters, bevel gaf de slagschermen dicht te trekken. Het strijdperk vertoonde vier jongelui, die in een kustplaatsje in Frankrijk, op het „Institut Internationale" hun ken nis van de Franse taal willen ophalen. Om deze jongelui fladdert de zeer ver leidelijke Diana, wier werkzaamheden uitsluitend bestaan uit het feit, de jon gens van hun werk af te houden door ze op haar verliefd te laten worden. Zeer nauwkeurig kiest zij de strategische pun ten uit, en hoopt door felle aanvallen vooral naar de meer zwakke partij, veld te winnen. Het front wordt nog verbreed wanneer bij het viertal een kapitein Rogers komt, die na een zeer indivi duele tegenaanval, moet bekennen dat een georganiseerd leger toch tot betere prestaties leidt! Te midden van deze „koude oorlog" speelt zich tussen één van de jongelui en een lerares van het „Institut Inter nationale" een zeer langzaam groeiende liefde af, die aan het eind van de klucht in een knallend „schot" oplost! Terence Rattigan, de schrijver van het stuk, behoeft nu verder niets meer te doen; met al deze soms amoureuze schijn-aanvallen moest er tenslotte wel een slag geleverd worden. Gouden bruiloft van het echtpaar Zunderman-Visser BRUIDEGOM BEKENDE FIGUUR IN LEIDS VERENIGINGSLEVEN Op 25 april a.s. zal het precies een halve eeuw geleden zijn. dat de heer H. Zunderman en mej. W. Visser in het gemeentehuis van Iipendam in Noord-Holland in de echt werden ver enigd. Onmiddellijk na het huwelijk vestigde het echtpaar zich in Leiden, waar de bruidegom een jaar tevoren als instru mentmaker in dienst was getreden bij de Sterrenwacht, na eerder in Amster dam en Utrecht werkzaam te zijn ge weest, De heer Zunderman bleef 41 jaar aan de Sterrewacht verbonden, waar hij promoveerde tot chef-instrumentmaker. Ruim tien jaar geniet de heer Zunder man. die evenals zijn echtgenote 76 jaar oud is, van zijn pensioen, momenteel in een van de aantrekkelijke bejaarden woningen aan de Boshuizerlaan 21. Wanneer wij hem er naar vragen, geeft hij volmondig toe zich nu een ras echte Leidenaar te voelen. Hij voelt zich met hart en ziel verbonden aan de Sleu telstad. hetgeen ook wel blijkt uit de verschillende functies, die hij in het verenigingsleven heeft vervuld. Jaren lang was hij voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholische Dran ken en ook in het Leids Drankweer Co mité. dat 11 verenigingen, waaronder twee studentenorganisaties, overkoepel de. beeft hij vele jaren de voorzittersha mer gehanteerd. Toen hij vorig jaar af scheid nam als voorzitter van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische dranken werden zijn grote verdiensten gehonoreerd met een ere-voorzitterschap Ook presideerde de heer Zunderman tot 1942 de afdeling Leiden van de HORA. een herstellingsoord voor burgerlijke ambtenaren. Eén vereniging, die de na zorg op zich neemt voor lichamelijk en geestelijk getroffenen. Momenteel be heert de heer Zunderman alleen nog het secretariaat van de afdeling Lei den van de Algemene Nederlandse Bond van Bejaarden, maar dat verschaft han den vol werk. Als secretaris van een vereniging met 1300 leden, vormt de vrije-tijdsbesteding voor de heer Zun derman geen probleem. Vandaag gaan voor de vijftigste maal de bruidsdagen in voor dit echt paar, dat gedurende die halve eeuw steeds ons blad heeft gelezen. Uit het huwelijk werden twee zoons geboren, waarvan er helaas één op 32-jarige BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Anton Ernest Reinler, zn. van C. R. F. Kalft en M. A. Arnold; Maria. dr. van G. Weaterhoven en C. van Soest; Marljtje, dr. van J. A. van den Bosch en A. H. Vos; Hennle, zn. van J. van Staden en A. Banning; Bernardus Nicolaas, zn. van C. Ockeloen en G. de Swart; Gerda, dr. van G. J. van Gelderen en G. Passchier; Jo- hannes Adrlanus An ton lus Hendrik Fran- elscus Maria. zn. van H. J. Eradus en J. tamers; Jantine Jacoba, dr. van J. A. M. Laoiers ©n J. van Mneecher; Cornells er* 1 Marti nua, zonen van M. J. Vreeken en E. den Boon. GETROUWD, i A. F. Goeman en B. J. Brouwer; M. G. C. van Vuuren en J. J .van der Meer; L. Schippers en C. Kramer; N. A. G. Proost w J. E. M. van Remundt; W. P. M. God- dijn en H. M. Juffermans; B. H. M. Velt- huijzen en M. Th. van den Berg; D. H. Van den Berg en M. Ohr. Plu. OVERLEDEN. M. H. de Water. 65 Jaar. man. I Huldiging prof. dr. E. van Slogteren 1 Tijdens de huldiging van prof. dr. E. van Slogteren, gistermiddag in het Kre- ja e'ims te Haarlem, werd allereerst het woord gevoerd door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, Soals wjj gisteren reeds meldden. Ver- I volgens sprak de heet M. Veldhuijzen Van Zanten Rzn namens de commissie - voor wetenschappelijk onderzoek in het 3' nbollenvak. die prof. Van Slogteren huldigde als geleerde, organisator, za lenman en diplomaat. Hij overhandigde Ven ril veren kist met sigaren. Dp voorzitter van de Bond van Bloem- f1 pphqnrtplaren, de heer Th. de Vroo- fren, zeide. dat prof. Van Slogteren 3 Ijtii.t op de bres heeft gestaan als het Ring om het vak te dienen. Zijn werk |s tot zpgen van het vak geweest. Prof. ir. W. de Jong, rector-magnifi- t ius van de Landbi Hogeschool te nmgen. memoreerde de grote ver wensten van de jubilaris op algemeen 1 £etensri-""-"-piijk en algemeen land- 2 bouwkundig gebied. Verder spraken nog dr. A. J. Verha len. voorzitter van het produktschap Voor sierteeltprodukten. ir. P. H. van Je Pol namens de plantenziektenkundi- |e dienst te Wageningen en ir. F. W. 5 Honig, directeur van de tuinbouw van bet. departement van landbouw en vis- pdi. Na afloop volgde een druk bezochte t*>eptla. leeftijd door een ongeval om het leven kwam. In totaal zijn er drie kleinkin deren, die opa en oma met hun gou- den bruiloft zullen kunnen geluk wensen. In het derde bedrijf stelden de slag orden zich in ijltempo op. Nadat er vele rake klappen zijn uitgedeeld rondom de charmante Diana, is zij het toch die zich als verslagene terug moet trekken! Ingeborg Uijt den Bogaard speelde op charmante wijze de veelomstreden Diana en zij vond in Frans Zuidinga, de im posante zeekapitein, een goede tegen speler. Een aardig rolletje, vlot en natuurlijk gespeeld zagen we van Dore Smit als de de lerares aan het instituut. Het viertal Eddy Prins. Ton Dalenoord, Han Sourink en Jan Velzeboer, dient alle lof toegezwaaid, hun spel was uit stekend Eduard Palmers was lang geen onver dienstelijke directeur, en Dicky Bos als Lord Heybroek sloot letterlijk en figuur lijk. de rij van de met succes optredende spelers De regie was in handen van Joop van Hulzen. Adjudant J. Nieuwensteyn herinnerde in zijn openingswoord aan de klucht de „Indringster", die deze toneelgroep voor de militairen heeft gebracht en sprak de hoop uit, dat de hernieuwde kennis making van deze avond in het volgend seizoen voortgezet zal worden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands recht, de dames I. H. van Romondt (Den Haag), E. W. M. J. Th. Pieterse (Den Haag), M. E. Rupp (Am sterdam), C. M. E. de Haas (Den Haag) en de heren L. J. W. Berger (Den Haag). W. P. Scheltema (Amsterdam), J. W. H. Combrink (Oss). J. W. van Slooten (Den Haag). B. N. Leverland (Leiden), A. Dortland (Gouda), M. Olgers te Haren (Gr.), C. J.vanEpenhuysen (Vlissingen) Th. P. W. M. Kamphuisen. velp (Gld.), S. H. A. van Opstall (Bilthoven), M. E. Jonker (Amsterdam). R. P. J. J. Corbeau (Den Haag) en C. van Harberden (Den Haag). HET AANGAAN VAN KASGELDLENINGEN. Zoals bekend, verkeren de gemeenten op het ogenblik in de onmogelijkheid om vaste geldleningen te sluiten. Aan gezien de woningbouw en het daarvoor noodzakelijke bouwrijp maken van ter- 'reinen evenwel doorgang moéten vinden en ook de in uitvoering zijnde andere werken nog uitgaven vergen, neemt de vlottende schuld van de gemeente regel matig toe. Mede als gevolg van de bij zonder zachte winter, waardoor van stag natie der werkzaamheden nagenoeg geen sprake is geweest, heeft deze thans een zodanig peil bereikt, dat het in het raads besluit van 17 december 1956 genoemde bedrag van f. 8 000.000 moet worden ver hoogd. De consolidatie van de vlottende schuld is voor een deel verzekerd wegens te ver wachten aandeel in de door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten met de institutionele beleggers gesloten geldle ning en voor een ander deel door de nog op te nemen bedragen van de in augus tus 1956 door de gemeente gesloten le ningen. Deze bedragen komen groten deels evenwel eerst in 1958 beschikbaar, zodat het niet onmogelijk is. dat de vlottende schuld in 1957 nog tot een be drag van circa f. 20.000.000 stijgt. B. en W. hopen echter, dat nog voor het einde van dit jaar een zodanige verbetering op de kapitaalmarkt intreedt, dat gele genheid tot verdere consolidatie wordt geboden. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor de Financiën stellen B. en W. de raad voor om het besluit van 17 december 1956 tot rege ling van het aangaan van kasgeldlenin gen gedurende het jaar 1957 in dier voege te wijzigen, dat in plaats van het daarin vermelde bedrag van f. 8.000.000 wordt gelezen f. 20.000.000. Tot leden van de commissie, welke in 1957 belast is met het afnemen van de examens voor het nijverheidsdiploma Nh en Nj zijn benoemd de heren P. M. J. Gerris en J. Marks, beiden alhier en H. van der Bijl te Alphen aan den Rijn. (Ingez Med.-Adv.) MODERNE in de nieuwe kleuren groen en antraciet. 50 cm. breed 7.50 - 9.50 70 cm. breed 9.90 - 14.25 Voor betere kwaliteit WONINGINRICHTING BULTHUIS Botermarkt' 23 In het Krelagehuis te Haarlem werd gisteren prof. dr. E. van Slogteren gehuldigd in verband mei zijn veertigjarig jubileum als bollendoktetJhr. mr. dr. O. E. Voor de tweede maal in korte tijd reed gistermiddag een bus van de N. Z. H. V. M. 'die om 3.35 uur uit Leiden in richting Haarlem was vertrokken) in de nog steeds niet gedempte sloot langs de Warmonderweg. Men mag van geluk spreken, dat de chauffeur nog kans zag de bus gedeeltelijk in de berm van de weg te houden, zodat zij niet kantelde en de passagiers de bus op normale wij ze konden verlaten. Dit ongeluk is veroorzaakt, doordat de chauffeur iets naar rechts moest uitwij ken voor een vrachtauto, welke aan de linkerkant van de weg geparkeerd stond. Bij deze manoeuvre kwam de bus met het rechter voor- en achterwiel in de berm van de weg terecht. Volgens de verklaring van de chauffeur zag hij geen kans meer om de autobus op de rijweg te krijgen. Dank zij krachtig af remmen is hij er in geslaagd te voorko men. dat de bus omsloeg en in de sloot terechtkwam. Van de veertien passagiers, die uiter aard flink geschrokken waren, liep er slechts één een lichte verwonding aan het gezicht op. Nadat de bus weer in het rechte spoor was gebracht, kon zij op eigen kracht haar weg vervolgen. Het ongeluk van gisteren bij een vorig ongeval wezen wij daar ook reeds op toont toch wel duidelijk aan, 'dat zo spoedig mogelijk moet worden overgegaan tot demping van HET GOUDEN AMBTSJUBILEUM VAN PROF. I)R. J. DE ZWAAN Bij nader overweging is prof. dr. J. de Zwaan, die zondag het feit herdenkt, dat hij voor vijftig jaar werd bevestigd als predikant van de Ned Herv. Kerk, toch verhinderd die dag te ontvangen A. H. van Nispen van Pannerden. voorzitter van de Kon. Atg. Ver. voor Bloemencultuur rechtsbood de jubilaris een gouden horloge aan dit gedeelte sloot en verbreding van de Warmonderweg, zodat de weg op deze plaats dezelfde breedte krijgt als het eerste stuk. Waarom zo lang ge- waeht met een verbetering, welke reeds lang door de omstandigheden noodzakelijk is? Moeten zich hier eerst dodelijke ongevallen voordoen? (Foto L.D./Van Vliet VVD VROUWENGROEP Gisteravond sprak voor de VVD Vrou wengroep de oud-commissaris van poli tie te Leiden, de heer R. J. Meyer, over: „Verkeersproblemen". Het ontstellend aantal slachtoffers van het verkeer, negen maanden van 1956 brachten ons 1095 doden, 14.542 zwaar en 11.168 licht gewonden, maakt dat over dit onderwerp niet genoeg ge sproken kan worden. Op zeer heldere wijze heeft spreker de vele facetten van het verkeer naar vo ren gebracht, als daar zijn: de opvoe ding van de jeugd en vooral ook de ouderen, de wenselijkheid van controle op instructeurs; daarnaast de taak van de overheid bij verkeerswetgeving, we genaanleg en verkeersregeling. In het bijzonder schonk spreker aandacht aan de bromfietsen, die (het aantal heeft de 600.000 reeds overschreden) aparte problemen scheppen. De beschermde oversteekplaatsen voor voetgangers, die ingevoerd zullen wor den. de wenselijkheid van een maximum snelheid, verkeer en alcohol, en de vrouw ln het verkeer (die naar het proefschrift van dr. Kolkman aantoonde, minder ongelukken veroorzaakt en ondergaat) maakten vervolgens een onderwerp van bespreking uit. Na de pauze heeft de heer Meyer tal loze vragen beantwoord. De Gereformeerde Contactkring „Kerk en Kunst'1 een onofficiële contactkring van belangstellenden in de esthetische vormgeving in de Geref. Kerken, hield vandaag een kerk- en kunstdag te Am- s'erdam. Na eer. rondle.aing over de tentoon stelling ,.Na-oorlogse protestantse kerk bouw". welke in het Stedelijk Museum wordt gehouden, volgde een bijeenkomst in het Parkhotel, waar de heer M Zaal berg. pottenbakker te Leiderdorp en lid van de raad voor de kunst, sprak over Dienende of toegepaste kunst in pro testantse kerken" De heer J. Overduin, I terator te Kampen maakte hierna enk©l<> opmerkingen over kerkbouw NED. IIFRV. KERK. Beroepen te Rhelnhausen-Hoch Emme rich (F/vang Kirche Rhljnland) (toez.) W. K Post te Warmenhuizen. Te Nieuw- dorp B Zoodsma, legerpredikant. Benoemd tot voorganger van de afde ling Nunspeet van de Ned. Prot. Bond C. A Schenk, a s emeritus pred. te Scheem- da GEK. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Hhken-Hooghalen J. G. Meijer, kand. te Oldehove (Gron.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Lexmond A. v. Asselt kand. te Baarn. Te Oudewater C. Klapwijk te Bennebroek. Aangenomen naar Heerlen (2e pred.pl.) A. A. Leenhouts te Castrlcum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te VHsadngen H. W, Eerland te Lisa*. West-lrianers in Indonesische leger Het militair gezag heeft besloten een compagnie uit West-Iriaanse jongelie den te vormen, teneinde de pogingen om West-Irian <Ned. Nieuw-Guinea) tot het gebied van de Indonesische Republiek terug te brengen, te versnel len. Later zal de compagnie in het In donesische nationale leger worden op genomen. Overeenstemming K.L.M. vliegers sc;Jarisseneisen ln een vergadering, waarin 191 vlie gers, georganiseerd in de vereniging van KLM-vliegers en de International Pilots Association of KLM (buiten landers) aanwezig warenf is van de züde van de onderhandelingsdelegatie 1 een uiteenzetting gegeven van de si- I tuatie, zoals die is ontstaan na de be- j sprekingen, gevoerd tussen de directie I van de KLM en de vliegersorganisa ties over de salariseisen. Omtrent de te volgen gedragslijn werd algehele overeenstemming bereikt. Na afloop van de vergadering kwamen de besturen van beide vliegersorganisa ties tezamen. Besloten werd op dit ogen blik geen commentaar te verstrekken teneinde te voorkomen, dat de KLM schade zou worden berokkend in ver band met de huidige situatie op de fi nanciële wereldmarkt. Divident Koninklijke 25% De Raad van Commissarissen en de directeuren van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij hebben besloten aan de op 29 mei 1957 te houden algemene verga dering van aandeelhouders voor te stel len, over het boekjaar 1956 een dividend in contanten uit te betalen van in totaal 5 per aandeel (van twintig gulden). Hier in is begrepen een interimdividend van 1,50, dat in januari 1957 beschikbaar werd gesteld. Het slotdividend bedraagt derhalve 3,50. Het dividend komt over een met 25 (v.j. 20) procent. Brand in meubelzaak Gistermiddag is brand uitgebroken op de derde verdieping van de meu belzaak Hulshoff op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt te 's-Graven- hage. Deze derde étage bestond voor een deel uit verkoopruimte en was tevens opslagplaats voor 400 kussens en matrassen. Als gevolg van de hevige rookontwik keling moest de brandweer van zuur stofmaskers gebruik maken. Om te red den, wat er te redden viel. wierp zij de kussens en matrassen uit de ramen op de binnenplaats. Ongeveer een uur later had de brand weer het vuur onder de knie en kon zij met het nablussen beginnen. Bij deze brand gingen 300 kussens ver loren. Verder was er schade aan het stukwerk, het verfwerk, kastdeuren en kozijnen. De oorzaak van de brand is onbekend. De firma is verzekerd. De volgende week dinsdag en woens dag zal onze stad in het teken staan van „Veilig Verkeer". Op deze dagen namelijk is Leiden aan de beurt in het kader van de landelijke campagne, die reeds geruime tijd aan de gang is en vermoedelijk nog wel drie jaar zal du ren voordat alle gemeenten van ons land in de gelegenheid zijn gesteld met deze propaganda kennis te maken. In de loop van deze twee dagen zul len ruim 5000 kinderen, allen leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klasse van de lagere scholen, de school voor voortgezet lager anderwijs, de eerste klassen der ULO-scholen en de 1ste klasse der Ambachtsschool in de Ge hoorzaal een aantal leerzame verkeers- films aanschouwen, terwijl het grote publiek met behulp van rijdend mate riaal en met gebruikmaking van de modernste middelen door films en an dere- voorliohtingsmethoden opmerk zaam zal worden gemaakt op veel voor komende verkeer sfouten. Delegatie naar Djakarta Tijdens een bijeenkomst van alle mi litaire gouverneurs van geheel Oost-In- donesië, welke onder leiding van overste Soemoeal, die in maart de macht in dit gebied in handen nam, in Makassar werd gehouden, is besloten een delega tie naar Djakarta te zenden voor het bespreken van technische aangelegenhe den met de ministers van het noodka- binet. Een soortgelijk besluit werd genomen door de Bantengraad, in Midden-Su- matra. Naar uit kringen van de Nahdatoel Oelama werd vernomen, zullen de be stuursleden van deze partij uit geheel Indonesië zich beraden over het deel nemen van vier leden van de Nahdatoel Oelama aan het nieuwe noodkabinet van president Soekarno. In deze bijeenkomst zal het uiteinde lijke standpunt van de NO in deze aan gelegenheid worden vastgesteld. Overtreding «vet cadeaustelsel ZEEP GROS SIER VEROORDEELD (Van onze Haagsche redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft een Rotterdamse zeepproduktengrossler wegens overtreding van de wet op het cadeaustelsel veroordeeld tot een boe te van honderd gulden. De Rotter damse Rechtbank had verdachte des tijds vrijgesproken, maar de Officier van Justitie ging in cassatie bij de Hoge Raad, die de zaak verwees naar het Haagse Gerechtshof. De Procu reur-Generaal eiste toen dezelfde straf als destijds de Officier bij de Rotterdamse Rechtbank, namelijk f. 100.boete. De zeepgrossier had waardebonnen bij zeeppoeder verpakt waarop het publiek direct in de winkel vijf cent terug kon krijgen, maar die ook konden worden opgespaard, waarna de grossier geld gaf of goederen tegen inkoopprijs verstrekt® Deze handelwijze moet worden be schouwd als een strijd van de kleine bedrijven tegen de monopolie-positie van een groot concern, dat drie kwart van de zeepmarkt beheerst. Arts bij drijfjacht getroffen De officier van Justitie bij de Recht bank te Breda. mr. Grasso, heeft een boete van f. 250, subsidiair 30 dagen hechtenis geëist tegen een tandarts uit Dedemsvaart, omdat het, volgens de ten lastelegging, aan zijn grove schuld te wijten zou zijn geweest dat tijdens een in oktober 1954 op een landgoed te Laphen en Riel gehouden drijfjacht een arts uit Breda werd getroffen. Deze kreeg een hagelkorrel in het oog, tenge volge waarvan hij licht uit dit oog heeft moeten missen. Het schot was gelost door de tandarts uit Dedemsvaart. Uit spraak 25 april. Twee van de propaganda-wagent van het Verbond voor Veilig Ver keer. die in een jarenlang durend tournee door alk gemeenten van Nederland een veiliger verkeer propageren. Dinsdag wordt in de grote Stadsge hoorzaal een propaganda-avonc belegd, waar voor de pauze een aantal verkeers- films zal worden vertoond en daarna het kleinkunstensemble van J. de Kleyn met verkeerssohetsjes zal optreden. De propagandist van het Verbond van Vei- lig Verkeer, de heer F. H. Ziekemeyer zal een kort woord spreken. Overal in den lande is deze actie met groot enthousiasme ontvangen, mede doordat in toenemende mate alom het immense belang van een veiliger verkeer wordt Ingezien. Moge het resultaat hier niet anders zijn! Kerkelijk Leven KERK EN KUNSTDAG TE AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3