Amerika's liulp aan liet buitenland aangeboden in „nieuwe verpakking" WEERBERICHT Vier en een half miljard is eigenlijk geld voor onze eigen defensiezegt Foster Dalles Minder strubbeling met Congres Israël weigert ontruiming van sector ten zuiden van Eilath Morgen rijdt het hollencorso Cyprische rebellen overwegen de wapens weer op te nemen 96ste Jaargang VRIJDAG 12 APRIL 1957 No. 29111 LEIDSCH DAGBLAD Directeur» J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand: f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles is de strijd be gonnen de jaarlijkse worsteling om de begrotingspost voor hulp aan het buitenland in het Congres aangenomen te krijgen. In totaal heeft men daar bijna vier en een half miljard dollar voor uitgetrokken en men kan zich wel voorstellen, dat Amerikanen, die niet precies op de hoogte zijn. dit een beden kelijk hoog bedrag vinden. Te zeer heerst bij velen nog de indruk, dat die hulp aan het buitenland een soort liefdadigheid is en, hoewel de Amerikaan in zijn eigen gemeenschap gewend Is vrijgevig te zijn. die enorme som van vier en een half miljard dollar lijkt hem toch overdreven hoog. Het Congres is er dit jaar zeer op uit om aan de begroting te snoeien en wanneer men de hulp aan het buitenland beperkt, kan men zich inbeelden (hoe onjuist dit ook is) niet in eigen vlees te snijden. Er was voor Dulles waarlijk alle reden om staande tegenover zulk een Congres de „hulp aan het buitenland" dit jaar aan te bieden in een nieuwe verpakking en -.elfs met enigszins nieuwe inhoud. Alleen zo zouden de leden van het congres het pro- dukt misschien „kopen"! monetaire bijstand aan bondgenoten verleend voor hun strijdkrachten. Het bedrag, dat dan overblijft voor waarlijk economische steun aan 'net bui tenland is niet meer zo hoog, dat het de haren van de Congresleden te berge zal doen rijzen. Te minder, omdat Dul les nog een andere nieuwigheid heeft Nog een nieuwigheid Te zeer nog denken veel Amerikanen, dat die hulp aan het buitenland vooral is bestemd om de levensstandaard in vreemde landen omhoog te brengen. In feite wordt verreweg het grootste bedrag besteed aan wapens, die men verstrekt aan Amerika's bondgenoten. Zou Ame rika ophouden met deze actie dan zou het een veel groter bedrag moeten uit geven ten einde de eigen defensie te ver zekeren. Het komt er dus op neer, dat het grootste deel van de hulp aan het buitenland een economisch volkomen verantwoorde vorm is van Amerika's de fensie-inspanning. Welnu, zegt Dulles, laten we dan het kind bü de naam noemen: dit is eigen lijk niet in de eerste plaats hulp aan het buitenland, dit is geld voor de eigen defensie en moet in het vervolg ook maar worden geboekt op onze eigen de fensiebegroting. Hetzelfde geldt voor de Minister Algera: Wachtlijst voor telefoon- aanslui inter zal groeien Het is mogelijk dat de wachtlijst voor telefoonaansluitingen, die sinds 1954 reeds groeiende is. nog meer in omvang zal toenemen. De behoefte aan aansluitingen is door tal van factoren sterker gestegen dan de technische en financiële mogelijkheden van de PTT toelieten. Aldus de minister voor Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, in een brief aan de Amsterdamse Kamer van Koophandel. Het ligt echter geenszins in de be doeling de verbetering van de appara tuur in sterke mate aan banden te leg gen, want bij het bepalen van het offer, dat de PTT in het raam van de inves teringsbeperking zal moeten brengen, is ernstig rekening gehouden met de on gunstige invloed, die er van een al te ri goureuze ingreep zou kunnen uitgaan. De minister geeft in zijn brief de verzekering, dat de PTT met de be langen van het bedrijfsleven rekening houdt. Het investeringsbeleid van dit staatsbedrijf is dan ook in de eerste plaats gericht op de vergroting van de capaciteit der interlokale verbin dingswegen en in de tweede plaats op de uitbreiding van de centrales. Zelfbestuur voor Franse gebieden In Parijs zijn donderdag een aantal regeringsbesluiten gepubliceerd, waardoor 12 gebieden in West- en Equatoriaal- Afrika en* Madagascar, die tot nogtoe onder Frans beheer hebben gestaan, grotendeels zelfbestuur krijgen. Aan de administratieve hervormingen in deze gebieden, die intussen zijn ingegaan, zijn verkiezingen voorafgegaan. De pas ge kozen volksvertegenwoordigingen in deze gebieden hebben raden gekozen aan het hoofd waarvan Franse gouverneurs zijn geplaatst die in feite minister raden zijn. Frankrijk zal echter toezicht blijven uitoefenen op het buitenlands beleid, de defensie en de handel van deze gebieden. Het betreft hier gebieden, die in totaal 16 maal zo groot zijn als Frankrijk en waarin meer dan 25 miljoen mensen wonen. (Ingez. Med.-Adv.) Bij elke weersgesteldheid Gebr. Huisman, Hogewoerd 66-68 Nachtvorst' De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Matige, tijdelijk zwakke noordwestelijke wind. In de nacht op vele plaatsen zware nacht vorst. Dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 april Zon op: 6.51 uur; onder 19.36 uur. Maan op 18.43 uur; onder: 5.01 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.10 en 14.32 uur. Laagwater te 10.11 en 22.39 uur. Dit nummer bestaat alt V. pagina's bedacht: van nu af aan wil hij zoveel mogelijk geld gaan uitlenen voor economische ontwikkeling en zo weinig mogelijk geld cadeau doen aan het buitenland. Dulles wil een fonds stichten, waaruit, op den duur, jaarlijks Ongeveer 750.000 dollar kan worden uitgeleend indien landen voor de dag komen met verant woorden plannen, die alleen op deze manier kunnen worden gefinancierd. Dit voorstel heeft in de betrokken Se naatscommissie een goed onthaal ge vonden. Zulke leningen zouden zakelijk verantwoord zijn en vergelijkbaar met de werkwijze van de „Wereldbank" te Washington. Voor de Amerikaanse re gering heeft deze methode het voordeel, dat men het Congres niet langer zal be hoeven te kennen in specifieke toewij zingen voor bepaalde landen. Iedere zaak zal door deskundigen op haar merites worden bekeken en de po litieke aspecten blijven gereserveerd voor Eisenhower en Dulles. Gev»lg: minder kans op strubbelingen met het Congres over, bijvoorbeeld, hulp aan Joego-Slavië, Polen of een ot ander Arabisch land. Wel zal er, na dit alles, nog een klein fonds ter beschikking moeten blijven voor zuiver „weggeef-geld", maar het bedrag daarvoor kan men zo klein hou den, dat het Congres daar misschien niet al te veel stampij over zal maken. „Nasser moet na ook maar eens bijdrage leveren voor vrede", zegt Aneurin Bevan De Israëlische troepen hebben het verzoek geweigerd van het internationale politieleger om het (Egyptische) gebied in de sector Taba el Ras el Nakb ten zuiden van de Israëlische haven Eilath te ontruimen. Volgens de correspondent van Belga in Cairo is dit meegedeeld door de Egyptische voorlichtingsdienst. Een militaire woordvoerder van Israël zou verklaard hebben, dat Israël pas overwegen zal tot deze ontruiming over te gaan als de versterkingen en de inrichting van Eilath gereed zjjn. de vrede niet alleen afhankelijk is van de andere partij. Bevan zei, dat de Brit se socialisten nooit de opvatting hebben gehuldigd, dat Nasser noodzakelijker wijze gelijk had. omdat Eden het bij het verkeerde eind had. Voorts zei hij, dat Israël destijds had gehandeld onder in vloed van het feit. dat het tot het uiterste getergd was. Hij was van me ning, dat in India deze overtuiging lang zamerhand veld begint te winnen India gaat begrijpen dat Israël getergd wc Aneurin Bevan, woordvoerder van de Britse labourparij op het gebied van de buitenlandse politiek, heeft op een pers conferentie te Nieuw Delhi verklaard, dat India president Nasser van Egypte er op moet wijzen, dat ook hij zijn bij drage moet leveren tot de vrede en dat Koningin Elizabeth van Engeland en President Coty van Frankrijk tijdens de receptie in het Louvre. it aar een groots banket werd ge geven ter gelegenheid van het of- jiciële bezoek van de Engelse vorstin aan Parijs. De eerste peulen in Ter Aar Heden werden aan de groentenveiling Ter Aar en omstreken de eerste peulen iri Nederland aangevoerd. Het was een par tij van vier kilogram, geteeld door tuinder C. Esveldt. Zij werden gekocht voor f. 6.60 per kilogram door de heer Jac. van der Broek uit Leimuiden. Nieuw standbeeld voor De Lesseps in Parijs De Parijse gemeenteraad heeft don derdag besloten op een der pleinen van de Franse hoofdstad een standbeeld te doen plaatsen van Ferdinand de Les seps. ae Fransman, onder wiens leiding in de vorige eeuw het Suezkanaal werd gegraven. Het standbeeld van De Les seps aan de ingang van het Suezkanaal werd door de Egyptenaren, na de na tionalisatie van het kanaal, weggehaald en later vernield. Rijkspolitie trof voor regeling van liet verkeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen g Morgen zal het feest zijn in de Bollenstreek: het feest van het jaarlijks g corso. Duizenden zullen weer gaan genieten van de praalwagens en de g g mozaïeken, die zoals bekend toch voor dit week-einde gelegd zullen g H worden. g Het tijdschema van het corso is als volgt: g g 11 uur vertrek nabij de Warmonderdam te Sassenheim. H 11.45 uur aankomst aan de grens van de gemeente Lise. g g 12.38 uur aankomst aan de grens van de gemeente Hillegom. g 1.38 uur aankomst aan de grens van de gemeente Bennebroek. g 1.45 tot 3 uur rust op de Bennebroekerdreef. g 3.13 uur aankomst aan de grens der gemeente Hillegom g 4.19 uur aankomst aan de grens der gemeente Llsse g g 5.20 uur aankomst aan de grens der gemeente Sassenheim. J i 6 uur eindpunt nabij de Warmonderdam te Sassenheim. 1 Verkeersregeling Voor het verkeer is de volgende regeling getroffen: Van 12 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (HaarlemSassen heim) gestremd in zuidelijke richting: dit zal ongeveer duren tot 3.30 uur. Het verkeer wordt geleid via Rijksweg 4 (AmsterdamDen Haag). De weg tussen Nieuw Vennep en Hillegom is gestremd na 12 uur. Van 10 uur af zal het verkeer, dat uit de richting Den Haag komt en zich begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via Rijksweg 4, tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofddorp de richting Haarlem kan kiezen. Overigens zal de corso-route bereikbaar zijn langs de normale wegen. Parkeerplaatsen Aartsbisschop Makarios thans in Nairobi De Cyprische verzetsorganisatie Eoka heeft donderdag in een vlugschrift gedreigd, de wapens weer te zullen opnemen als gouverneur Harding zün actie tegen de verzetsbeweging niet staakt en alle uitzonderingsmaatregelen niet op heft. Aartsbisschop Makarios is gisteren op weg van zijn verbanningsoord op de Seychellen naar Athene te Nairobi, de hoofdstad van Kenia in Oost-Afrika, aangekomen. Men verwacht, dat hfj woensdag in de Griekse hoofdstad zal aankomen. De aartsbisschop verklaarde o.m. dat hij geheel en al gekant is tegen verdeling van Cyprus. Het probleem gaat alleen Engeland cn het volk van Cyprus en niemand anders aan, zo zei hü- Makarios zei voorts, dat de ge ringe verzachting van de noodmaatregelen op Cyprus, die kortgeleden door de Britse regering bekend is gemaakt, niet voldoende is om bij te dragen tot her stel van de vrede. „Eerst moet noodtoestand opgeheven worden" Als men voortgaat met het voltrekken van doodvonnissen op Cyprus, zal de weg naar pacificatie van het eiland versperd worden, aldus Makarios. Hy merkte op dat hij zich pas zal kunnen uitlaten over een definitief plan van actie inzake de Cyprische kwestie, als hü zich vol lediger op de hoogte van de toestand gesteld heeft. Hij had op de Seychellen slechts kennis kunnen nemen van de ontwikkeling op politiek gebied uit de paar kranten die hij daar mocht lezen. Volgens hem zal de weg naar een vreedzame, democratische en rechtvaar dige oplossing van de Cyprische kwestie pas vrij zijn na opheffing van de nood toestand op het eiland en na zijn bal lingschap en die van zijn collega's. Gisteren is op Schiphol de eerste van de tien door de KLM bestelde Douglas DC-7C-toestellen aange komen van de serie ..Seven Seas". Dit eerste toestel op de voor grond) kreeg de naam ..Oostzee" en had direct na de landing alge mene belangstelling van de op de op Schiphol verzamelde auto riteiten en het toevallig aanwezige publiek. Ferhat Abbas dreigt In het gebied van Saida in Algerije zün een Europese boer, alsmede de offi cier en elf soldaten, die zijn boerderij moesten beschermen, in een hinderlaag gevallen en om het leven gebracht. De wapens van de militairen werden gesto len en twee auto's in brand gestoken. De daders worden achtervolgd. Ferhat Abbas, een der leiders van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront, heeft in een artikel in het Tunesische weekblad „Ech Chaab" verklaard, dat de opstand in zijn land „pas zal eindigen wanneer de Franse bezettingstroepen zijn vertrokken". Indien de Fransen Al gerije niet verlaten, zal de oorlog naar het Franse gebied zelf worden overge bracht, aldus Abbas. Parkeerplaatsen kan men vinden te Sassenheim in de Parklaan en g omgeving: in Lisse op het gemeentelijk sportpark en het parkeerterrein g van Keukenhof (alleen bussen) en voor wat betreft personenauto's op het parkeerterrein Keukenhof, in de onmiddellijke omgeving van de M corso-route en op speciale duidelijk aangegeven parkeerplaatsen langs de g route. In Hillegom kan men parkeren achter en tegenover „Treslong" g en in de nieuwe woonwijk nabij Treslong. g De corso-wagens zullen vandaag tot middernacht te bezichtigen zün M in de H.B.G.-hallen te Lisse. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll!lllllllllllillllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli H.K.H. Prinses Beatrix per helikopter naar Zierikzee OEFENING RODE-KRUISZIEKENHUIS Het Rode-Kruisziekenhuis te Zierik zee een geschenk van de Zweedse regering zal, zoals gemeld, officieel worden geopend door H.K.H. Prinses Beatrix. Het ligt in de bedoeling, dat de Prinses per helikopter in Zierikzee zal arriveren. Getracht wordt deze heli kopter te laten landen op het terrein van het ziekenhuis. Blijkt dit niet mogelük, dan zal een landingsterrein in de naaste omgeving van het gebouw worden gezocht. Onmiddellijk na de landing, die om drie uur des middags is gedacht, zal de prinses worden ontvangen door de com missaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die de Prinses de hal van het ziekenhuis zal binnenleiden. Na de officiële opening zal de Prinses, vergezeld door een klein ge volg. een rondgang maken door het zie kenhuis. Enkele patiënten zullen een kort onderhoud met haar hebben. Daags voor deze officiële opening zal de Zweedse ambassadeur in Den Haag een ontvangst voor genodigden houden. Zaterdag 11 mei, de dag van de offi ciële opening, zal van Anna Jacobapol- der naar Zierikzee een speciale boot varen, waarop de door de Prinses uitge nodigde personen een plaats zullen vin den. Deze boot zal na afloop van de plechtigheid terugvaren naar Anna Ja- cobapolder. LAAGTERECORD INDONESISCH DEKKINGSPERCENTAGE De Indonesische goud- en deviezen reserves hebben deze week een laagte record bereikt. Blijkens de jongste weekbalans van de Bank Indonesia be droeg het dekkingspercentage 16.19%, tegen 16.87% de vorige week. De geldcirculatie nam deze week toe met 147 miljoen roepiah terwijl de voorschotten aan de regering stegen tot 8.290 miljoen roepiah. Commissie uit M.I.R. neemt lonen mijnpersoneel thans in studie De Münindustrieraad heeft besloten aan een speciale commissie uit de Münindustrieraad op te dragen in stu die te nemen op welke wyze de in een verklaring van de werkgeversleden bedoelde büzondere premieregeling voor het mijnpersoneel kan worden verwezenlqkt. Deze commissie krygt tevens als opdracht na te gaan in hoe verre de diensttijdtoeslag kan worden verbeterd, waarbü ervan zal worden uitgegaan, dat alle dienstjaren bij de Nederlandse Münondernemingen door gebracht voor de diensttijdtoeslag medetellen. De commissie zal ook de arbeidsduur voor de continudienst in haar besprekingen betrekken alsmede de vraag of voor bepaalde ondergrond se diensten al dan niet een toeslag zou kunnen worden toegekend. Het dagelijks bestuur zal met in schakeling van de bestaande commissie voorstellen uitwerken tot de verho ging van de vakantietoeslag tot 4% en èen verhoging van het verlofloon tot het A.M.F.-loon. Het onderzoek van het Be drijfschap naar de werkelijke lonen der bovengrondse mijnarbeiders in vergelij king met die in andere industrieën zal in samenwerking met deskundigen van de Stichting van de Arbeid en van het College van Rijksbemiddelaars worden voortgezet. Niet 60, maar 200 doden Het aantal slachtoffers by het ern stige ongeval op de rivier de Godavari naby Bhadrachalam. ongeveer 300 km. van Haiderabad, toen twee aan elkaar bevestigde boten met pelgrims omsloe gen, blijkt veel groter te zyn dan aan- vankelyk werd gemeld. De eerste berich ten spraken van zestig doden, maar nu weet men, dat ongeveer tweehonderd mensen, voornamelijk vrouwen en kin deren, zyn verdronken.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1