HELDERE KOMEET IS SPOEDIG MET BLOTE OOG ZICHTBAAR AREND-ROLANDSTORMT OP ONS AF Ijsberg van de ruimte verdampt en licht op bij nadering van zon OVER DERTIG JAAR AANTAL BEJAARDEN VERDUBBELD Goede vrije-tijdsbesteding zeer belangrijk 96ste jaargang Vrijdag 12 april 1957 Derde blad no. 29111 Voorspellingen omtrent intensiteit en grootte wetenschappelijk niet mogelijk (Door dr. J. J. Raimond jr.) In de week voor Pasen zal een heldere komeet zich aan de avondsche mering: ontworstelen om zich aan de bewoners van het noordelijk halfrond te vertonen. De bewoners van het zuidelijk halfrond krijgen de eerste op voering te zien. Zij worden gedurende de eerste week van april op het zeld zame verschijnsel vergast. We zijn in deze eeuw niet verwend. Zo veel heldere kometen er in de vo rige eeuw zijn verschenen, zo weinig zijn er in de twintigste eeuw hun op wachting komen maken. Zeker, er worden elk jaar wel vijf tot tien kometen ontdekt en waargenomen, doch zij ontwikkelen zich gewoonlijk niet eens tot een zichtbare verschijning. Alleen de bezitters van redelijk grote kijkers is het voorrecht beschoren deze kometen waar te nemen. Sommige lezers zullen zich de komeet van Halley herinneren, die in de winter 1909/1910 zijn lange staart over de hemel heeft gezwenkt. Anderen her inneren zich vagelijk dat er in 1943 ook zo iets als een komeet zichtbaar is ge weest. Het was de komeet Whipple-Fedtke een zeer matige verschijning, die geen diepe indruk heeft nagelaten. Maarn u zal het dan toch gebeurener komt een heldere komeet! Vraag echter niet hoe helder de komeet zal zijn. Geen hemellicht is zo wispelturig als een komeet. De sterrenkundigen kunnen zijn plaats aan de hemel met grote nauwkeurigheid voorspellen, doch de helderheid van zijn kop en meer nog de helderheid en de lengte van zijn staart zullen voor hen een even grote verrassing (of teleurstelling?) zijn als voor U. ONTDEKKING 8 NOVEMBER De komeet is ontdekt door de twee Belgische sterrenkundigen Arend en Roland, die verbonden zijn aan de Ko ninklijke Sterrenwacht te Ukkel, ten zuiden van Brussel. Op twee fotografi sche opnamen, die zij op 8 november 1956 hebben vervaardigd, hebben Arend en Roland zuiver bij toeval een zwak hemellicht aangetroffen, dat zich bin nen enkele dagen als een komeet ont popte. Toen de twee waarnemers zeker waren van hun vondst, hebben zij op 17 november hun ontdekking wereld kundig gemaakt. De komeet werd als De kern. het omvaarneembaar kleine kometenlichaam. is gehuld in een kop, bestaande uit korreltjes en lichtgevende gassenAan de kern ontspringt een staart, die eveneens uit lichtgevende gassen bestaat. De kop kan even groot zijn als de pla neet Jupiter, die een middellijn heeft van 120.000 km. Er zijn gevallen bekend, dat de kop bijna zo groot tvas als de zon: de middellijn van de kop bedroeg meer dan een miljoen kilometers. Toen de komeet van Halley het dichtst bij de zon was, had zijn staart een lengte van vijftig miljoen kilometers. Enkele weken daarna was de staart tot 150.000.000 km. lengte de afstand aarde-zonaan gegroeid. Arend-Roland in het „kometenregister" opgenomen en hij werd bovendien te boekgesteld als „komeet 1956 H". De letter ,.H". de achtste van het alfabet, betekent dat Arend-Roland de achtste komeet is die in 1956 is waargenomen. Lange ellipsbanen Onmiddellijk zijn op enkele sterren wachten waarnemers aan het werk ge togen om van tijd tot tijd de plaats van de komeet aan de hemel nauwkeurig te bepalen. Deze plaatsbepalingen werden ter beschikking gesteld van sterrenkun digen. die de kunst van het berekenen van banen beoefenen. Dank zij deze ge meenschappelijke inspanning weten we thans heel precies welke weg de komeet volgt. Hij beschrijft een kromme weg. Als hij niet door de zon werd aangetrok ken, zou hij met standvastige snelheid langs een rechte lijn bewegen. De aan trekkende kracht van de zon noopt de komeet echter tot het volgen van een kromme baan. Er zijn grote verschillen tussen planeten en kometen. Ze zijn wel allemaal leden van het planeten-stelsel .maar naar hun aard en gedrag lopen ze zeer sterk uit een. D? planeten zijn de degelijke leden van het zeer talrijke zonnegezin. Zij be schrijven heel plichtsgetrouw vrijwel cirkelvormige banen, die allemaal vrij wel in hetzelfde vlak gelegen zijn. An ders gezegd: de planeten blijven binnen een gebied, dat we ons als een grote taartdoos kunnen voorstellen. De kometen daarentegen zijn de avontuurlijke leden van het zonnege zin. Zij xvagen zich tot ver, heel ver, buiten het gebied, waar de planeten hun leven slijten. De kometen be schrijven erg grote, zeer langwerpige ellipsen. En dat niet alleen. Zij vlie gen naar alle kanten uit, zonder zich te bekommeren om de regel waaraan de planeten zich onderwerpen: zij houden zich in het geheel niet aan het gemeenschappelijke vlak, de taart doos van de planeten. Vermetel avonturier Arend-Roland is zo'n vermetele avon turier. Hij is als een donker en dus on waarneembaar lichaam van verre ge komen. op zijn dooie gemak en volledig onaangekondigd. Totdat hij op 8 no vember de zon zo dicht was genaderd en zo fel werd beschenen, dat de waar nemers Arend en Roland hem konden fotograferen. Sindsdien is zijn afstand tot de zon kleiner en zijn snelheid groter geworden. Zal hij geruime tijd toeven in het knusse, warme thuis? Neen, de avonturier brengt slechts een vluchtig bezoek. Op 8 april snelt hij met een vaart van 75 km. per sec. (270.000 kilo meters per uur!) door het punt waar hij het dichtst bij de zon is. Daarna verlangzaamt hij zijn beweging, doch hij laat zich niet weerhouden, hij gaat weer naar de duistere verten met hun doodse koude. Zal hü ooit terugkeren om zich op nieuw in de zonnetralen te koesteren? Zeer waarschijnlijk wel, doch we we ten nog niet genoeg om te voorspellen na hoeveel jaren hü zal terug keren. Hiertoe moet zün baan nog beter be kend zijn dan nu het geval is. Deze komeet is irt 1942/43 ont dekt en waargenomen. Hoewel hij, bezien met het blote oog, een onop vallende verschijning was. heeft hij, beschouwd door de kijker, een rijk dom aan verschijnselen ten toon ge spreid. De foto is vervaardigd op de Va ticaanse Sterrenwacht te Castel Gandolfo. Tijdens de veertig mi nuten durende belichtingstijd is de kijker op de ko-meet gericht ge weest. Daar de komeet zich ten op zichte van de sterren verplaatste, zijn de sterren niet als stipjes, doch als streepjes afgebeeld. Afwijking door Jupiter Arend-Roland beweegt zich nu langs een zogenaamde hyperbolische baan, doch het is zeer waarschijnlijk dat dit slechts van tijdelijke aard is. Was de baan werkelijk hyperbolisch, dan zou de komeet, ergens uit de verre sterrenwe reld komende, de zon en het planeten stelsel op zijn weg hebben gevonden en zou hjj als gevolg van de ontmoeting in een gewijzigde richting zijn reis voortzetten om naar andere delen van de sterrenwereld te trekken. Het is echter veel waarschijnlijker dat Arend—Roland, voortgaande langs een langwerpige ellips, de zon en de plane ten is genaderd, doch dat de aantrek kende kracht van de grote planeet Ju piter de loop van de komeet enigszins heeft gewijzigd. Zodra de komeet zich van deze storing door Jupiter heeft her steld, zal hij zeer waarschijnlijk toch weer een ellipsvormige baan. zij het een andere dan zijn oorspronkelijke, gaan volgen. Uit voorraad leverbaar Ik heb in het bovenstaande laten door schemeren, dat de kometen niet, zoals vroeger weieens is beweerd, bezoekers zijn, doch dat zij wel degelijk als leden van het planeten-stelsel moeten worden beschouwd. Weliswaar laten zij zich slechts zo nu en dan zien. maar dit be tekent geenszins dat ze er slechts zo nu en dan, of slechts een wijle. zijn. Prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Sterrenwacht te Leiden, heeft enkele jaren geleden een onderzoek ingesteld, waaruit is gebleken, dat het planeten stelsel in een wolk kometen is gehuld. Om de „taartdoos" der planeten be vindt zich eenzwerm van. naar schatting, honderd miljard «honderdduizend mil joen) kometen. Het zijn zeer kleine, niet-lichtgevende lichamen, die heel grote banen beschrijven. Zij bewegen kris kras. doch zij hebben zoveel ruimte tot hun beschikking, dat er slechts zel den een verkeersongeval voorkomt. Tafeltennis, politiek en astronomie De komeet dankt zijn naam aan de Hongaarse opstandWas die niet in november uitgebroken, dan was de komeet waarschijnlijk later en door een ander dan Arend en Ro land ontdekt, waardoor deze avon turier van de ruimte een andere naam zou hebben gekregen. Dat zit zo. George Roland, een van de ontdekkers, is Belgisch na tionaal kampioen tafeltennis. In november vorig jaar nam hij deel aan tafeltenniswedstrijden in Bel grado. en hij zou daarna naar Boe dapest zijn gegaan voor wedstrij den, doch de opstand verhinderde dit. Hij ging toen maar weer naar huis. In de tijd dat hij anders heen en weer schietende pingpongballet jes had gezien, zat hij nu naar steenklompen in het heelal te turen en daar ontdekte hij de ijsberg van de ruimte, die binnenkort als ko meet Arend-Roland aller belang stelling zal trekken. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllüllIRt' Ruimte genoeg, want de zwerm heeft een middellün, welke maar eventjes vyfduizend maal zo groot is al die van de wydste baan van het planeten stelsel -in -engere -zin. De komeet Arend-Roland is uit deze wolk afkomstig. Zijn baan heeft hem tot dicht bij de zon gevoerd. Hij is zo dicht bij de zon gekomen, dat de zonne straling de donkere komeet tot een licht gevend lichaam heeft gemaakt, echter slechts tijdelijk. Kern, kop en staart Het eigenlijke kometenlichaam is erg nietig. Het is waarschijnlijk slechts een miljoenste deel van de aarde, misschien zelfs nog kleiner. In sommige kometen is een kern ontdekt, gelijkend op een sterretje in de mist. In anderen was in het geheel geen kern te ontdekken. Het is tot nu toe geen enkele waarnemer ge lukt een vast lichaam in de fraaie licht gevende kometengestalte te ontwaren. Hieruit besluiten we dat het eigenlyke kometenlichaam afmetingen van ten hoogste één of twee kilometers kan heb ben. Wat we over enkele weken hopen te zien, zal dus niet de eigenlijke ko meet zün, doch het gewaad van lichtgevende gassen, waarin hü zich tijdens zijn tocht langs de zon hult. Omdat het eigenlijke kometenlichaam onwaarneembaar klein is. kunnen de (Ingez. Med.-Adv.) ontvangt uw oog zonlicht dat door Ju piter wordt teruggekaatst. Wanneer echter in de tweede helft van april het schijnsel van de kometenkop en -staart onze ogen binnendringen, ontvangen we licht, dat door de gasvormige kop en staart zelf wordt uitgezonden. Toch zijn de kop en staart niet zo heet, dat ze zelf licht verwekken. Zü lijken meer op de lichtgevende wijzers van uw wekker zij fluoresceren. Evenals alle gassen, bestaan de kop en de staart van een komeet uit mole culen. Deze slokken de onzichtbare ultraviolette straling van de zon op. Doch het is alsof ze te gulzig zün ge weest: zü zenden het opgeslotke bü Datum Afstand Afstand Snelheid zon-komeet aarde-komeet komeet in miljoenen km. In miljoenen km. ln km/sec. 1 april 62 180 68 1 mei 106 110 50 1 Juni 132 249 37 sterrenkundigen er niet rechtstreeks iets van te weten komen. Er blijft hun niet anders over dan zich een denkbeeld te vormen dat zo goed mogelijk rekenschap geeft van al het waargenomene omtrent de vraag, van welke aard de kern moet zijn, wil hij zich met een lichtgevende kop en staart kunnen tooien. Zon maakt gas van ijs Het kleine lichaam, dat, in de kop van de komeet verscholen, niet alleen een kop maar soms ook een lange staart te voorschijn kan brengen, lijkt hoogst waarschijnlijk enigszins op onze ijsber gen en gletsjers. Een belangrijk verschil is echter dat een ijsberg uit bevroren water bestaat en het kometenlichaam uit stoffen, die hier op aarde gasvormig zijn, maar die in het zeer koude kome tenlichaam in vaste vorm. dus als ijs, voorkomen. In de wolk. waarvan hierboven gespro ken is. ondergaan de kometenlichamen geen verandering. Hun temperaturen bedragen om en nabij de 250 gr. C. tweehonderdvijftig graden vorst). Zo dra echter het kometenlichaam, voort gaande langs zijn ellipsvormige baan. de zon tot ongeveer 750 miljoen kilometers «dit is ongeveer de afstand zon-Jupiter) is genaderd, wordt het kometenlichaam zo krachtig door de zon beschenen, dat het ijs begint te verdampen. Het bui tenste laagje gaat in de gasvormige toe stand over. Deze gassen vormen de licht gevende kop. die vaak met de naam „coma" wordt aangeduid. Naarmate de afstand tot de zon kleiner wordt, ver loopt de verdamping heftiger: de coma groeit. Arend-Roland behoort tot de ko meten, die niet alleen een coma, maar ook een lange staart ontwikkelen. Hü had op 15 maart reeds een staart met een lengte van 4.000.000 km. Omzetting van straling Wanneer we thans 's avonds de pla neet Jupiter in ai zijn glans boven de zuidelijke gezichtseinder zien prijken. Terwijl de planeten Mercurius. Ve nus. Aarde. Mars, Jupiter, Uranus en Neptunus hun banen beschrijven binnen een .ronde taartdoos" met een middellijn van 9000 miljoen ki lometers, en een hoogte van 300 miljoen km. vliegen de kometen langs ellipsvormige banen letterlijk naar alle kanten uit. Er zijn kometen, die zich tol hal verwege de naaste ster wagen en miljoenen jaren nodig hebben voor het doorlopen van hun lange baan. De gestreepte baan is een hyper bool, een baan die zou worden be schreven door een komeet, die niet bij hel planetenstelsel behoort. stukjes en beetjes uit. Hetgeen wil zeggen dat ze van de ultraviolette straling zichtbare straling maken. Optimisme gerechtvaardigd Niemand weet hoe helder de komeet op een bepaalde datum zal zün, ook de vakmensen niet. En dit laat zich horen, want is de komeet niet in zekere zin aan de wille keur van de zon overgeleverd? Als de zon vrügevig met haar ultraviolette stra ling omgaat, zal de komeet tot grote glans kunnen raken. In dit opzicht is er reden voor optimisme. De zon gaat een tijdvak van grote activiteit tegemoet, de tekenen daarvan zijn nu reeds duidelük te bespeuren. Tot die activiteit behoort een toeneming van het aantal zonne vlekken en een toenemende vloed van ultraviolette straling. Het is dus zeer wel mogelijk dat de zon veel medewerking verleent. Maar het komt ook op de komeet zelf aan. Is hij in staat de hoeveelhe den gas te leveren, die voor de vor ming en het onderhouden van een staart noodzakelijk zijn? De ervaring heeft geleerd, dat het gedrag van de staart zich feitelijk niet laat voorspel len. Zelfs al zouden binnenkort van het zuidelijk halfrond teleurstellende berichten binnenkomen, dan is nog de hoop niet verloren, dat Arend-Roland, als hü eenmaal aan onze hemel is be land, een indrukwekkende verschü- ning zal zijn. Ondanks al deze twüfel staat één ding vast: Arend-Roland zal een goede figuur slaan in vergelijking met de mooiste kometen, die in deze eeuw de zon en de aarde hun opwachting heb ben gemaakt. Vanmiddag heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, het bejaardencentrum Moerwijk. gelegen aan de Twickel- straat te 's Gravenhage, met een korte redevoering geopend. Het voornaamste vraagstuk van de verschillende moeilükheden, die geza menlijk het bejaardenprobleem uit maken. is volgens de minister, het eigenaardige verschijnsel, dat wü de plaats van de ouderen in onze maat schappij niet meer weten. De oorzaak hiervan ligt volgens haar. bij de belangrüke structuurveranderin gen van het gezin, da«t zich uit in schei ding van gezinsleven en arbeidsleven en in de omstandigheid dat de kinderen veelal een eigen leven leiden, en de cen trale, allesoverheersende plaats, die het werk in de samenleving inneemt. Dit heeft zijn weerslag op het leven van de bejaarden. Het verlies van het werk maakt dat de bejaarde zich eenzaam en overbodig gaat voelen. De minister wees er in dit opzicht op, dat de fout, die veelal gemaakt wordt, bestaat in het vereenzelvigen van leven en werk. Het leven is echter ryk. Velen ontdekken dit echter eerst op hun oude dac. De minister onderstreepte het be lang van een goede vrijetijdsbesteding en sprak de hoop uit, dat de ouderen zichzelf niet meer als een probleem zul len voelen, maar dat zü zullen beseffen. I dat ook zü belangryk zün voor onze ge hele samenleving en op deze wüze niet j alleen geluk voor hen zelf kunnen berei- ken, maar tegelijkertyd een onverwachte j steun kunnen zün voor de jongeren. De minister deelde mee, dat het aantal bejaarden dat Nederland op 1 januari 1950 telde, nl. 771.000. volgens berekeningen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, in dertig jaar verdubbeld zal zün en in 1980 ruim 1.450.000 zal bedragen. Van 1889 tot 1945 is de gToep van 65 jaar en ouder toegenomen met 220 procent, tegen de totale bevolking met 134 procent. Vooral in de laatste decen nia is er een sterke „vergrijzing" van de bevolking. Deze zal nog verder toe nemen. aldus de minister, en volgens berekening zal in 1975 niet minde* dan 11% procent van de totale Neder landse bevolking 65 jaar of ouder zün. Uitbreiding aardolie- en aardgas-concessie N.A.M. In de Staatscourant is opgenomen een K.B. van 20 maart 1957 waarbü aan de N.V. Ned. Aardolie Mij te Den Haag concessie is verleend voor de ontginning van aardolie en aardgas over een oppervlakte van 189.850 hec taren in de provincie Zuid-Holland. Hierdoor wordt het mijnveld „Rijs wijk". waarvoor bü K.B. van 3 januari 1955 concessie werd verleend, belangrijk uitgebreid. Het concessiegebied omvat thans 98 gemeenten De concessie van de N.A.M. omvat het noordelijke en westelijke deel van de provincie Zuid-Holland alsmede de zuid zyde van het eiland van Dordrecht, IJsselmonde en het Westland. Het op pervlak bedraagt, met inbegrip van de oorspronkelijke concessie. 206.500 hec taren. De landelijke jaarproduktie van de N.A.M. steeg van 1.022 000 kilogram/ ton (1.132 500 kub. meter) in 1955 tct 1.095000 kilogram/ton (1.218.000 kub. meter) in 1956. Op 11 oktober 1956 passeerde de dagproduktie van geheel Nederland de 3500 kub. meter grens, op 22 december werd reeds de 4000 kub. meter grens overschreden. Ruim 700 kub. meter hiervan was de aardolieproduktie. af komstig uit westelijk Nederland. Deze laatste opbrengst is thans ruim 800 kub. meter per dag. Duitsers kunnen kinderen soms niet noar Nederland meenemen MOEILIJKHEDEN AAN GRENS. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Uit de Duitse pers kunnen wü op maken, dat men er hier enigszins teleur gesteld over is, dat men nog niet zoals men had gedacht alle West-Duitse staatsburgers zonder paspoort ons land binnenlaat. Tal van West-Duitsers, die van de sedert kort bestaande gelegenheid gebruik wilden maken slechts met een persoonsbewüs gewapend naar Nederland te reizen om er de reeds in bloei staande bollenvelden en andere bezienswaardig heden te bewonderen, kwamen aan de grens tot de onplezierige ontdekking, dat zij de kinderen, die zü bij zich hadden, niet mee konden nemen. Bü de slagboom van de doorlaatpost bij Elten werden ongeveer 200 Duitse gezinnen teruggestuurd, omdat de namen van de meegekomen kinderen nergens op de persoonsbewijzen van de ouders waren vermeld. De chef van de Nederlandse politie in Elten zou hebben verklaard, dat men er, totdat men misschien an dere instructies van hoger hand zou krygen, streng op moest letten, dat de namen van de kinderen op de papieren van de ouders voorkwamen, anders kon men moeilük constateren, of het werke lijk hun eigen kinderen zyn. Door zich aan deze maatregel te houden wil men blijkbaar proberen te voorkomen, dat Duitse kinderen door vreemden worden ontvoerd en op listige wüze ons land worden binnengebracht. By Schwanen- hals tussen Venlo en Kaldenkirchen zou den de Nederlanders echter wel Duitsers met hun kroost hebben laten passeren en in Wyler. ten Westen van Kleef, aan de grote weg naar Nümegen. hebben Westduitse grensbeambten hun landge noten die kinderen- hadden meege bracht, schriftelüke verklaringen meege geven. dat er van officiële zijde geen bezwaar tegen werd gemaakt, dat de kinderen over de grens Nederland bin nen gingen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11