halfzware shag itot.pUUty ■en tbcA lacAt 1 ijnsburgs corso in voorbereiding BUISMAN Utmaal speciale attractie in an der Werfpark te Leiden Culturele ontwikkeling is meet waard dan geld verdienen! KNVB-pool komt voor rechter te jaargang Woensdag 10 april 1957 Derde blad no. 29109 Romantiek en bloemen Terwijl men nog volop aan het werk is aan het bloembollencorso in Sas- tim, Lisse en Hillegom, zit ook het corso-comité van Rijnsburg niet stil. rel dit corso eerst op 3 augustus door Rijnsburg en Leiden zal trekken, 'n nu reeds begonnen met de voorbereidingen. Gisteravond vond in het ggebouw ..Flora" te Rijnsburg de tekeningenshow plaats, waar de artis- jntwerper, de heer C. J. Kiersch uit Amsterdam, de nodige toelichting >p zijn ontwerpen. Van der Werfpark is voor de derde maal dat de heer h het corso verzorgt, en waar hij vorige malen met zeer veel succes gedaan, mag men vertrouwen dat jt komende corso zal voldoen aan ïgste eisen. De tekeningen geven een voorproefje van al het is. dat er dit jaar te zien zal zijn. er Kiersch lichtte toe dat het doel et corso is te trachten het publiek iheid te leren zien. Zoals de bloe- Inkelier zijn etalage zo mooi mo- maakt, zo proberen de Rijnsbur- lun corso zo mooi mogelijk te 1, met het doel de naam van |urg uit te dragen: het is het kaartje van Rijnsburg! Motto werkt altijd graag met een motto heer Kiersch heeft dit jaar geko- ..Romantiek en bloemen". De ,tiek herinnert aan de rustige van vroeger en het is wel eens in deze drukke tijd een ogenblik ast te geven. Bloemen en Rijns- lijn onafscheidelijk verbonden en n zijn ook de bloemen in het genoemd. Ontwerpen ontwerpen, die de heer Kiersch ikt heeft, laten voldoende vrijheid e binder om een persoonlijk tintje je wagen te geven. Hierop toonde er Kiersch zijn ontwerpen, waar- lij de voornaamste noemen met ehter de verening. die de wagen besproken. Het biedemeierboeket ftver. Kanaalstraat)Arreslee |rs Rijnsburg); Droomland; moeder vertelt (kwekers Oegst- i; Prieel; Laat bloemen uw tolk [kwekers Katwijk)sport; Huwe- *st (Personeelsvereniging Flora); ptiek in bloemen (Buurtver. laan); Postkoets; Flora (Cursus pchikken en binden): Circus; Ir (Th. Vink te Noordwijk); Spin- I; Fantasie; Oud-Hollands (Buurt- jmitstraat); Maanlicht (kwekers Wijkerhout en Voorhout). Boven- had de heer Kiersch nog enkele tpen, die vorig jaar niet zijn ge- I en enkele schetsjes voor perso n's. Dit laatste punt heeft altijd |eciale aandacht van de heer ïh, die er fel tegen is een wagen sieren met toefs op de spatborden; Eiiering moet één geheel vormen wagen, naar zijn mening, en dat erdaad tot zeer goede resultaten .geleid, is vorige jaren wel bewe- Glas bier 29 april vijf cent duurder anks aanzienlijke kostenverhogin- toben de brouwerijen hun verkoop- sedert 1951 niet gewijzigd. Met g op een zo laag mogelijke bier- ebben de brouwerijen deze kosten- !en tot dusverre voor eigen reke- enomen. Daar echter prysverho- ians niet langer kan worden uit- is overleg gepleegd met de van Economische Zaken, die jet een beperkte verhoging van de ijzen heeft kunnen verenigen, al- eelt het Centraal Brouwerij Kan- Bede. brouwerijen zijn voornemens de Prijzen met ingang van 29 april te verhogen. Deze nieuwe prijzen tot verkoopprijzen per glas, die ut hoger liggen dan het vroegere het overleg met de Minister van tnische Zaken is gebleken, dat te- idanige verhoging van de glasprij- een bezwaar bestaat, doch dat dit iKkelijk niet geldt voor de Horeca- die in anticipatie van de ko- prijsstijging reeds tot prysver- I zijn overgegaan. I jaar weer taptoe Delft k dit jaar zal op de Markt het mi- 8 muziekfestival „Taptoe Delft," to gegeven door de belangrijkste Ure muziekkorpsen en wel van 23 b met 31 augustus. Er zal een voor- li? minder zijn dan vorig jaar, het- ^'jn oorzaak vindt in het feit, dat ««"leiding bezwaren heeft tegen Ijtsmeren van de voorstellingen over lange periode. Vorig jaar Is In de burgerzaal van het Leidsc Stadhuis een show van bloe- menslerkunst gegeven, die toen hon derden personen trok en aller bewon dering had. Ook dit jaar bereidt men iets dergelijks voor, doch ditmaal zal men niet iets maken in het Leidse Stadhuis maar In het Van der Werf park. Op welke wijze men het park zal versieren is nog het geheim van de organisatoren, maar men is al wel druk bezig met de voorbereidingen. Volgende maand zal men alles op Eén van de ontwerpen van de heer Kiersch; „Huwelijksfeest', dat be sproken is door de personeelsver eniging „Floret'. op papier gereed hebben, en zal men zich een voorstelling kunnen maken hoe het Van der Werfpark versierd en verlicht wordt. Men streeft er naar dit evenement langer te laten duren dan vorig jaar. toen men 2lA dag in het Stadhuis terecht kon. Verlichting Evenals vorig jaar zal het verlichte corso weer in Leiden te zien zijn. en hoewel men in hoofdzaak dezelfde tech niek zal toepassen bij de verlichting, zullen er toch wel enkele nieuwe vond sten worden toegepast. De verlichting zal dan overdag dienen als ornamenten, die in het geheel zijn opgenomen. Vorige jaren was de verlichting meestal ver borgen opgesteld. De eerste stap is gezet op de lange weg, die uiteindelijk leidt naar het Rynsburgs bloemencorso, dat op 3 augustus door het bloemendorp en door Leiden zal trekken. Als de voor tekenen niet bedriegen wordt het ook dit corso weer prachtig! (Ingez. Med.-Adv.) (Ingez. Med.-Adv.) Krietiek op de werkendeschooljeugd (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van onderwijs in de Eerste Kamer heb ben gisteren mevr. SchouwenaarFranssen (VVD) en de heren Schermerhorn (PvdA) en Gielcn (KVP) het ongewenst genoemd, dat de middelbare school jeugd in de vakantie en soms zelfs in de wcek-einden, gaat werken om wat extra te verdienen, temeer ongewenst omdat het geld niet altijd goed wordt besteed. Op deze manier komt de studie op de tweede plaats en leert de jeugd al vroeg in eer waarde hechten aan geld dan aan culturele ontwikkeling. Men begreep dat minister Cats er weinig aan kon doen. maar op school kan op de nadelen de aandacht worden gevestigd. Deze opmerkingen vond de heer Algra (ifcR) echter eenzijdig. Als leraar heeft hij niet de ervaring, dat het geld ver dienen in de vakantie tot uitwassen leidt en tot bestedingen, die pedagogisch niet verantwoord zijn. Vele kinderen van ouders, die het niet breed hebbem zijn er trots op zelf iets te verdienen zodat zij zelf een vakantie- tocht of een nieuwe fiets kunnen beta len en niet alles aan hun ouders behoe ven te vragen. In een reeks gevallen heeft de heer Algra gezien, dat jonge meisjes tijdens de vakantie verpleegsters in de ziekenhuizen konden vervangen, waardoor een vakantieregeling voor ver pleegsters mogelijk was. hetgeen anders niet het geval zou zijn geweest. Meer onderwijs nodig! Omdat ons land arm is aan grond stoffen als basis van economische pro- duktie bepaalt het onderwijs onze eco nomische kracht in de wereld. Dat be toogde prof. Schermerhorn (PvdA) en ook mevrouw SchouwenaarFranssen (VVD) gewaagde van de toenemende behoefte aan onderwijs. De toestand bij het lager onderwijs vervult haar daarom met zorg, want er is een tekort aan onderwijzers en indien er al meer leer krachten zouden zijn om de klassen te kunnen verkleinen, dan ontbreken weer de schoolgebouwen. Bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs ia er eveneens een tekort aan docenten. Het aantal onbevoegde leerkrachten neemt steeds toe. Eenzelfde toon van bezorgdheid sloeg de heer Schipper (AR) aan bij zijn be spreking van het technisch onderwijs en met betrekking tot het hoger onder wijs maakten de heren Schermerhorn (PvdA) en Gielen (KVP) ook al attent op tekortkomingen. „We moeten oppassen", waarschuwde de heer Algra (AR), dat het voortgezet onderwijs niet zo wordt opgezet, dat het In de eerste plaats wordt afge stemd op hetgeen de industrie be hoeft, waardoor het onderwijs zou verschralen. In de eerste plaats is een brede en diepe vorming nodig. Voor verhoging van de lerarensalaris sen pleitte vooral mevr. Schouwenaar— Franssen (VVD) en de heer Van Velt- hoven (KVP). ..En hoe staat het met de onderhan delingen over de onderwijzerssalaris sen?", vroegen de heren Algra (AR) en Derksen (KVP). Over de televisie zei de heer Algra. dat hij de indruk had, dat de uitbreiding van de televisie-zendtijd is stopgezet, totdat een beslissing is ge nomen over de commerciële televisie. Hoe staat het daarmee? Voor een demo cratische verdeling van de politieke zendtijd in de radio pleitte mevrouw SchouwenaarFranssen (VVD) nog eens. waarbij zij erop attent maakte, dat alle partijen in de Kamer het on- Oostenrijker Grill leidt NederlandBelgië De Interlandwedstrijd Nederland— België, welke op 28 april a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, staat onder leiding van de Oostenrijkse scheidsrechter F. Grill. Zijn beide landgenoten F. Mayer en R. Roman fungeren als grensrechter. Training van Jeiles viel in de smaak Twee oefenmeesters hebben dinsdag avond in Boxtel de spelers, die in aan merking komen voor het Nederlands elftal en de nationale B-ploeg, onder handen genomen. George Hardwick, de bondscoach, werd namelijk evenals op de laatste oefenbijeenkomst voor de wedstrijd tegen Duitsland terzijde ge staan door de heer Jeiles, docent aan het CIOS. De Engelsman verzorgde de bal-technische training, terwijl de heer Jeiles de conditietraining leidde. Vooral de methode van de laatste viel bij de K.C. en de spelers, die door hem geen moment gespaard werden, zeer in de smaak. De spelers van Feyenoord. Fortuna '54 en VVV waren wel aanwezig, doch na men niet aan de oefeningen deel. Dit in verband met wedstrijden, die zij van daag moeten spelen. (Feyenoord de be kerwedstrijd tegen Hermes DVS: VVV en Fortuna '54 vriendschappelijke wed strijden tegen resp. Fortuna Dusseldorp, te Nijmegen, en Schalke '04. Gelsenkir- chen). Bovendien ontbrak Kuys wegens studieredenen. Zodra ondersoek voltooid is In zyn memorie van antwoord aan de leden van de Eerste Kamer komt minister Samkalden nogmaals terug op de zaak van de voetbalpools. De KNVB- pool zal, zodra het voorbereidend onderzoek voltooid is, ter rechtzitting aan hangig worden gemaakt. Aan de dagvaarding dient, aldus de minister van Justitie, een nauwkeurig onderzoek naar de feitelijke gang van zaken vooraf te gaan, wil het Openbaar Ministerie ter rechtzitting niet voor verrassingen komen te staan. Toestemming onder de geldende wet kan niet worden verleend. Vooreerst niet, omdat geldprijzen worden uitgeloofd en voorts niet, omdat doel en opzet van de KNVB-pool zodanig zijn, dat zij be zwaarlijk kan worden beschouwd als een lotery. welke uitsluitend strekt ter be vordering van enig algemeen belang, hetgeen artikel 3 van de loterijwet voor de mogelijkheid van toestemming eist. Het ongemoeid laten van de KNVB- pool zou nu het allerminst vaststaat, dat zij tot een besloten kring beperkt en derhalve aan de werking van de loterij- (Ineez .Med.-Adv KANTOOR BENODIGDHEDEN t>RmmeniB Haarlemmerstraat 169 Waar blijft de verantwoordelijkheid? Stelende kapitein stond terecht voor Hoog Militair Gerechtshof Niet duidelijk waar 26.000 gulden bleven (Van onze Haagse redatcie) „Werd er chantage op U gepleegd?", vroeg de president van het Hoog Militair Gerechtshof aan een 39-jarige reserve kapitein uit Den Helder, die op 13 februari j.l. door de Krijgsraad te velde west werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens verduiste ring van f. 26.000. Het is namelijk noch by het onderzoek door de Krijgsraad, noch bij dat van het Hoog Militair Gerechtshof duidelijk geworden, waar aan de kapitein dit geld heeft besteed. Hij leefde met vrouw en kinderen vrij eenvoudig en had als enige luxe-voor- ziehzelf een bandrecorder. Op die vraag van de president ant woordde de ex-kapitein echter ontken nend. Een bijzonder facet van deze zaak was dat zowel de Auditeur-militair als de verdedigster, mevr. mr. N. J. Nan- ningGroenemeier. in hoger beroep waren gegaan omdat zij het niet eens waren met de strafmaat van drie jaar gevangenisstraf en ontslag uit de mili taire dienst. De auditeur-militair had een gevangenisstraf van twee jaar ge vraagd. Vergeleken met de strafmaat in burgerlijke strafprocessen, is drie jaar voor een dergelijk vergrijp dan ook nogal hoog te noemen. De kapitein had genoemd bedrag in de tijd van drie jaar verduisterd. Hij was administrateur van het luchtdoel- artilleriekamp te Den Helder en had. als Comptabel ambtenaar, gelden onder zich, toebehorende aan de Nederlandse Staat en aan de Belgische Staat om ten behoeve van legeronderdelen van beide landen die daar oefenden, betalingen te doen. De Advocaat Fiscaal, mr. Zaayer, nam de kapitein zijn handelwijze zeer kwa lijk. Temeer omdat ook onze bondgeno ten bij de zaak betrokken zijn geworden. Hij eiste bevestiging van het vonnis van de Krijgsraad. De verdedigster vertelde voor het Hof nog eens het trieste verhaal van de kleine kruidenier, die in het leger pro motie maakte maar voor wie de weelde Amerikaanse diplomaat moet Hongarije verlaten Hongarije heeft dinsdag een Ameri kaanse diplomaat, kapitein Gleason, ge last het land binnen 48 uur te verlaten. Hij wordt beschuldigd van „openlijke spionage", aldus een mededeling van de Amerikaanse legatie in Boedapest. Vol gens een woordvoerder van de Ameri kaanse legatie zijn de beschuldigingen tegen Gleason „grotendeels onjuist". Wat Gleason gedaan zou hébben was geen spionage volgens Internationaal gebruik en gewoonte. Kapitein Gleason, een militaire ad junct-attaché, en de militaire attaché kolonel James Todd zijn woensdag door Russische en Hongaarse militairen aan gehouden. Zy werden aan een verhoor van byna zes uur onderworpen. Zij ble ven tijdens het verhoor in hun auto zit ten Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Boedapest verluidde, dat zy beschuldigd werden van het fotograferen van een kazerne met Russische troepen te Lep- seny, in de buurt van het Balatonmeer. De attaché's ontkenden dit. recht erkennen, dat in dit opzicht som mige politieke partijen, zoals de VVD wordt aangedaan. Zij drong er voorts op aan erop te letten, dat de schilde rijencollectie van wijlen de heer Van Beuningen voor Nederland behouden blijft. Vandaag komt minister Cals aan-het woord. van het hoge salaris in Indonesië te hoog bleek. Toen de man weer naar Nederland terugkeerde, installeerde hij zich met zijn gezin geheel op afbetaling en de raadsvrouw meende dat het vele geld voornamelijk naar de afbetalings zaken was gegaan. Ook wees zij er <>P dat er toch wel erg weinig controle was geweest waardoor drie jaar lang deze verduisteringen hadden kunnen plaats vinden. Zij vroeg uiterste clementie voor deze man, die nog schoolgaande kinderen heeft. Mr. Zaayer repliceerde onmiddellijk met de opmerking „dat de advocaten het tegenwoordig maar al te gemak kelijk nemen met de persoonlijke verantwoordelijkheid van functiona rissen, die verduisteringen plegen. Als er niet voortdurend controleurs achter deze mensen aanlopen, moet het blijkbaar fout gaan. Eigen verant woording is dus niet meer nodig", merkte hij bitter op. De uitspraak is bepaald op over 14 dagen. (Ingez. Med.-Adv.) dm rz? Men heeft de mond vol van koffie die pas lékker smaakt met BUISMAN. Extra fijne smaak en geur en boven dien besparing op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. Engeland en Singapore zijn het eens over grondwet Groot-Brittannië en Singapore zyn het dinsdag te Londen eens geworden over een verslag, dat het geraamte be vat van een nieuwe grondwet voor de kroonkolonie. Het verslag bevat het resultaat van drie weken onderhandelen over een nieuwe grondwet, krachtens welke Sin gapore binnenlands zelfbestuur zal kry- gen, maar de verdediging en diploma tieke betrekkingen in Britse handen blijft. Voorts zal Singapore zyn eigen handel en culturele betrekkingen regelen, een inwoner als vertegenwoordiger van de Koningin hebben (een precedent in de Britse overzeese gebiedsdelen zonder volledig zelfbestuur) de binnenlandse veiligheid zelf verzorgen en aan een veiligheidsraad de supervisie geven over de defensie waarin het aangrenzende Malakka een- beslissende stem zal be zitten. wet onttrokken is niet-handhaving van genoemde wet betekenen. Daartoe is minister Samkalden niet bereid. De minister van Justitie wil op vra gen van Eerste Kamerleden, wat de regering denkt te doen wanneer de Hoge Raad zou beslissen, dat de KNVB-pool niet onder de loterijwet zou vallen, het antwoord schuldig blij ven. De bewindsman wenst niet op de beslissing van ons hoogste rechtscol lege vooruit te lopen en bepaalt zich daarom alleen tot de opmerking, dat, indien de KNVB-pool de loterywet blijkt te overtreden, er geen verrui ming van die wet behoefde te worden verwacht. Daarover is reeds beslist bu de Kabinetsformatie. Waterpolo-nieuws De bekercompetitie heeft voor Sleu telstad nog een staartje gekregen, n.l. gen halve competitie met GZC 2 en Neptunus (Zaandam) om uit te maken wie van de drie de sterkste tweede klas- ser in de bekercompetitie is. Gister avond werd SleutelstadNeptunus als laatste wedstrijd gespeeld. Jan Dool. met Piet Erades in deze wedstrijd een zeer lange carrière als speler van het le zevental afsluitend, wist het eerst te scoren (10). Het werd 2—0 door Aat Kapaan. nadat deze eerst tegen de paal had geschoten. Verder wist.in de eer ste helft niemand te scoren. Na de rust ging de strijd onverminderd fel, soms zelfs te fel. door. Via een strafworp kwam de Zaandamse ploeg op 21. Di rect hierna 31 door Nico Brouwer. De midvoor van Neptunus scoorde 3—2, waarop Jan Dool aan de andere kant antwoordde met een doorslagbal, 42. Nadat v. Rooyen in het Leidse doel enige malen handelend had moeten op treden, kreeg Jan Dool eindelijk van de zwak leidende scheidsrechter een strafworp toegewezen. Hij miste, maar door Aat Kapaan werd het 52. In tussen werd er steeds harder gespeeld, waartegen de scheidsrechter niets deed. zelfs niet tegen een vechtpartijtje. Zo kwam de stand nog op 5—3. Hiermede hebben alle ploegen 2 pun ten met GZC 2 een Iets gunstiger doel- gemiddelde. SCHAKEN Om de nationale schaaktitel Het was dinsdag in het toernooi om de nationale schaaktitel de dag der afgebroken partijen. De zwaarste taak had wel de jeugdige Frits Roessel: een uitgestelde partij tegen Barendregt en drie afgebroken partijen tegen resp. Van Scheltinga, v. d. Bosch en Don- ner. Hij is er niet mee klaar gekomen. De partij, die hij 's middags tegen Barendregt speelde, kwam het klaver blad van vier nog completeren, want ook deze werd afgebroken. De stelling is echter gunstig voor hem. In een paarden-eindspel heeft hij met wit een pion meer en de verwachting is, dat hij deze wel zal winnen. Hierna had hij zijn partij tegen Van Scheltinga uit te spelen, die slechter voor hem stond. Het werd nog een langdurig duel. doch na 70 zetten wist Van Scheltinga zijn voordeel in winst om te zetten. Voor Donner is het een goede dag geweest. Hij slaagde erin zowel zijn afgebroken partij tégen v. d. Berg als die tegen Bouwmeester te winnen, terwijl Visser zonder verder spelen had opgegeven. Hij heeft nu de leiding overgenomen. De stand na de achtste ronde is nu: 1. Donner. 6 p. plus 1 afgebr. partij; 2. Van den Berg, bl/2 p.; 3/4. Bouwmees ter en Spanjaard, 5 p.; 5. Barendregt, 4 p. plus 1 afgebr. partij; 6/7. Cortlever en Van Scheltinga, 4 p.; 8/9. Kramer en Orbaan. 3 p.; 10. Roessel, 2V2 p. plus 3 afgebr. partijen; 11. Graaf v. d. Bosch, 2V2 p. plus 1 afgebr. partij; 12. Visser, Vi P- Verwacht wordt, dat Roessel zijn afgebroken partijen tegen Donner en Barendregt zal winnen; in de afgebro ken partij tegen Graaf v. d. Bosch zijn de kansen voor Roessel daarentegen ongunstig. NOTEBOOMWEDSTRIJD Wij herinneren er nog eens aan. dat men zich voor de traditionele Note- boomwedstrijd van het Leidsch Schaak genootschap kan opgeven bij de pen ningmeester van het L.S.G., Hoge Rijn dijk 200, alhier. De wedstrijd wordt gehouden op vrij dag, zaterdag en zondag 26, 27 en 28 april a.s. voor hoofd-, eerste-, tweede en derde klasse. WIELRENNEN Het wordt zondag druk op de Cauberg Negentig wielrenners (39 professionals en 51 on afh an kei ij ken) zullen elkaar zondag a.s. het wegkampioenschap van Nederland betwisten. De wedstrijd wordt voor de 19e keer op het 9 km - lange Cauberg-circuit, dat 18 maal moet worden afgelegd, gehouden. De start is om 1 uur op de Oud-Valkenburgerweg te Valkenburg Vrijwel alle bekende professionals ne men aan de wedstrijd deel, uitgezonderd Gerrit Schulte, die vier keer het kam pioenschap behaalde 11944. 1948, 1950 en 1953). Swift In afwachting voor de aan komst van de Ronde van Noord-Hol land werden te Zaandam wedstrijden gehouden voor nieuwelingen en adspi- ranten. Bij de adspiranten kwam het Swift-lld Reinier Riethoven als eerste door de finish.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7