Ex Animo's Mattliaeus Passion was opnieuw een „geloofsgebeurtenis" AVOND VAN INKEER Rijke traditie in Lijdenstijd Verordening op de Leidse rust en verpleeghuizen U keelpijn hebt... Mste jaargang Woensdag 10 april 1957 Tweede blad no. 29109 (Ingez. Ried.-Adv.) Op Bach ingestelde solistengemeensehap Voor de zoveelste maal, naar wij menen sinds 1942, met uitzondering van 1945, hebben wij met ,,Ex Animo" een ganse avond lang onze ontdekkingsreis gemaakt door Bachs „Matthaeus Passion" met haar onvergankelijke muzikale waarden, dat wonderbaarlijke, in tonen vervlietende lijdensverhaal van de Christus. En het wonderlijke, tevens verheugende hiervan is, dat steeds meer luis terenden twee avonden een stampvolle zaal! intens dit onvolprezen meesterwerk in zich opnemen, willen opnemen, er door gesticht en geboeid worden in deze periode voor Pasen. Het ganse drama van Golgotha voltrekt zich opnieuw voor de ontroerde menigte, die haar schuld belijdt. Deze herbt 4f7ig werd tot een vaste en rijke traditie door dirigent Herman de Wolf en zijn koor, dat ermee vertrouwd is en er jaar op jaar meer ver trouwd mee raakt. Wij mogen daar dankbaar voor zijn! Wat eertijds door Bach met een klein koortje en met middelmatige krachten volvoerd moest worden, geschiedt thans met een enorm koor en een, ditmaal wel bijzonder op Bach ingestelde solisten gemeenschap zonder zwakke plek. Hoe zou Bach zelf staan tegenover dit enorme koor: met bewondering of af keuring? Wij vragen het ons wel eens af en het is dan ook een probleem op zichzelf, zoals er zoveel uitvoeringspro blemen zijn, want men kan het werk van vele kanten benaderen. In ieder geval: de mogelijkheden tot expressie zijn groter dan toen, de ex pansie is verhevigd, ondanks en juist door het massale. De Wolff maakt daarvan een dank baar gebruik en dit komt in het reeds herhaaldelijk omschreven niveau van zijn uitvoering, tot uitdrukking. Men kent dit niveau: een koor, dat zijn par tituur volkomen beheerst, dat in even wichtige verhoudingen zingt en dooreen immer meer doordringen tot Bachs in nige weergave van Gods Woord tot hoger plan geraakt. Zowel het sterk meditatieve (koralen) als het dramatische (turba-volkskoren) karakter heeft er zijn waarde in. Het verheugende daarbij is, dat deze Matthaeus Passion voor de zangeressen en zangers van „Ex Animo" niet „zo maar" een vertolking beduidt: nee, zij staan er geestelijk achter, zelfs „mid- den-in", zij vormt een deel van hen zélf. waarop zij zich ieder jaar op nieuw gedurende maanden voorbereid den, om er het hoogste mee te schen ken, waartoe zij bij machte zijn. Dat is in de loop der jaren uitgegroeid tot iets, dat respect afdwingt, vooral ook omdat men voelt, dat de belevenis op recht en waar is. De Wolff zal zélf de eerste zijn, die be seft, dat er nog altijd wensen onvervuld blijven, dat er voortdurend gevijld moet worden en dat er speciaal in de verhou ding koor tot Rott. Philh. Orkest nog wel wat hapert. In het bijzonder leek de begeleiding der solisten meermalen aan dedominerende kant o.a. die van het „Erbarme, dich" waarbij dan voor de solisten te geringe gelegenheid bestaat tot rustig „uitzingen". Men kent De Wolffs voorliefde voor strakke tempi, maar deze mogen niet zó ver gaan. dat de metronoom het van de gevoelsuit drukking en nuancering winnen gaat. Wij dachten soms, dat de „onverkorte vorm" op één avond waarover te strijden ware, o.a. omdat hierdoor aan de luisterintensiteit der toehoorders wel zeer hoge eisen gesteld worden in dit opzicht haar woord meesprak. Overigens grote eerbied voor een „Ex Animo", dat ook nu weer tegen haar zware taak bleek opgewassen en vooral in de koralen met uiterste zorg te werk ging. Ook het zo belangrijke begin- en slotkoor bevatte veel uitnemends en in nigs, waarbij zich in het eerste het hel der klinkende en punctueel zingende jongenskoor harmonisch voegde en lich tend aftekende. Zo werd ook deze avond bewezen, hoe zeer deze M. P. met Leiden en de Lei- denaars ten volle is verweven en zij ons allen de rust, de inkeer en de sterkende geloofskracht schenkt, die wij op deze wankele wereld zo zeer van node heb ben! Gelijk opgemerkt, was er ditmaal een solisten-team, dat hogelyk vermocht mee te werken tot de goede indruk. Zij waren voor ons bekenden: daar was boven al de verheffend zingende alt Aafje Heynis. die zich eerst na de pauze volledig kon ontplooien en dit dan ook op verrassende wijze deed. Zij is een dei- weinigen die de hoge tradities van wel eer in volle omvang voortzet en bijv. het „Erbarme dich, mein Gott", met Salva- tore Tomasso's glanzende vioolomspeling en het „Ach Golgatha" tot onvergete lijke realisaties weet op te voeren. Daar is een Heieen Verkley, wier so praan in de hogere regionen sublieme eigenschappen bezit Haar middenregis- ter zou men klankrijker kunnen wensen. Haar „Er hat uns allen wohlgetan" en „Aus Liebe will mein Heiland sterben" releveren wy als stalen van haar groot kunnen en absolute overgave. Bijzonder voor Bach gedisponeerd is de Evangelist Jan Waayer (tneor): zijn ongelooflijk gemakkelijk aansprekende stem wijst op een eminente techniek, zijn dictie is zodanig, dat men hem woord voor woord zonder program kan volgen, vijn verteltrant is uitzonderlijk levendig. Een der beste Evangelisten die wij kennen en die zelfs de „aardbevings scène" aan kan. De Christuspartij wordt door Anton Eldering technisch gaaf verklankt, zijn voordracht is waardig en sober, doch kan mystieker, profetischer zijn, meer aan de realiteit ontheven. In de solistenkamer evln vóór de Matthaeus Passion-uitvoering: van links naar rechts: Hans Schouwman Meine PotJan Waayer, de 82- jarige dr. J. Riemens. ere-voorzitter van „Ex Animo", die speciaal uit Zeist was overgekomen, dirigent Herman de Wolff, Heieen Verkley, Aafje Heynis, Gerard Honig en An ton Eldering. (Porto L.D./V>am Vliet) Gerard Honig (tenor) voldeed in de veeleisende, hoog liggende aria's: ook hij heeft zich ontwikkeld tot een kracht, waarop men vertrouwen mag. De expressief en imponerend zingen de bas Meine Pot liet zich beter gelden in de recitatieven dan in de aria's, waarin nog wel eens een technische te kortkoming zijn sporen naliet. Relief weet hij aan zijn partijen intussen on omstotelijk te geven. Talrijke instrumentale solisten ver leenden als steeds hun medewerking. Van hen noemen wij Hans Schouwman (klavecimbel) en Adriaan Blankenstein (orgel), beiden aan het muzikale appa raat grote steun verlenend. De stilte na afloop en de concen tratie der toehoorders gedurende het ganse verloop van deze uren durende auditie spraken overtuigend van het sterke medeleven met'deze jaarlijkse „geloofsgebeurtenis", zoals wij deze uitvoering, afgezien van de muzikale verdiensten, toch graag in de eerste plaats willen ondergaan! H. f 950.voor de bouw van een clubhuis De Leidsche Speeltuinvereniging „Zui derkwartier'' hield gisteravond in het bestuurshuis „De Tuinstadswijk" haar jaarvergadering waarin tevens de be noeming plaats had van de heer L. D. Planjer, als ere-lid van deze vereni ging. Hoewel men reeds in 1956 het feit had herdacht dat de heer Planjer 30 jaar bestuurder en tevens penningmeester van de vereniging was, werd aan deze mede-oprichter van de eerste speeltuin in Leiden, i.v.m. zijn uittreden van het bestuur het erelidmaatschap aangebo den. De voorzitter, de heer F. Knaap, noemde het erelid een pilaar- en grond vester van het speeltuinwerk. De heer Planjer heeft van zijn hobby, aldus spreker, een levenstaak gemaakt, waarin hij zijn levensbeschouwing tot uiting bracht. De heer Planjer had vaak te strijden tegen vele moeilijkheden: als einddoel van zijn werk ziet hij nog steeds een clubhuis voor de meer rijpere jeugd. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit. dat de richtlijnen voor het speeltuinwerk, gelegd door de heer Planjer, nog steeds aanwezig waren, zodat voor het huidige bestuur de weg reeds afgebakend is. Hierna overhandig de de voorzitter de heer Planjer het erelidmaatschap en de herdenkingspen ning. Vele sprekers boden de heer Planjer hierna de gelukwensen aan. Namens de ouders sprak de heer Hendrikse, die o.a. naar voren bracht, dat zowel de ouders als de kinderen van het speeltuinwerk geprofiteerd hadden en dat de grondslag van dat moeilijke werk alleen maar liefde kan zijn. De heer Hendrikse bood namens de ouders een enveloppe met inhoud aan en aan mevrouw Planjer een bloemenmand. Ook mevrouw Rosier, bood namens het damescomité aan het erelid en het be stuur haar gelukwensen aan en over handigde een spaarbankboekje met- f. 950 voor het clubhuis! De voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer P. Filip- po typeerde de heer Planjer als een recht door zee en zakelijk iemand. Ook sprak hij vol lof over de verplichtingen jegens de Leidse Bond, die het erelid uitstekend nagekomen is! De heer Planjer dankte allen hartelijk voor het vertrouwen dat men in hem gesteld had en voor de talrijke geschen ken. waarna hij het bestuur een zakje cement aanbood als symbolisch begin van de bouw van het clubhuis! Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met de behandeling van de jaarverslagen. Bij de ingekomen stukken was de mededeling, dat ir. E. F. E. Bongaerts het beschermheerschap over de vereni ging gaarne aanvaardde. B. en W. wensen toezicht op huisvesting, verpleging en verzorging In een uitvoerig schrijven delen B. en W. de raad mede, dat het College is gebleken, dat in hier ter stede gevestigde particuliere verzorgingstehuizen voor hulpbehoevende ouden van dagen e.d. met betrekking tot de daarin ge boden verzorging toestanden heersen, die tot gerechtvaardigde klachten aan leiding geven. Maatregelen tot verbetering in de huisvesting, verpleging en verzorging van bedoelde hulpbehoevenden zijn reeds geruime tijd bij het college in overweging. Het vraagstuk is evenwel zeer omvangrijk en gecompliceerd, zodat een afdoende oplossing daarvan binnen korte tijd niet binnen het raam der mogelijkheden ligt. Eén dezer maatregelen is het in het leven roepen van toezicht van over heidswege op de particuliere rust- en verpleeghuizen, een toezicht, waarop van de zijde van de raad meermalen is aangedrongen. Het wil B .en W. voorkomen, dat met het instellen van dat toezicht niet be hoeft te worden gewacht, totdat het vraagstuk van de zorg voor de hulpbe hoevende bejaarden enz. in zijn geheel tot een oplossing kan worden gebracht. Mitsdien bieden B. en W. de raad een door de commissie voor de Strafverordeningen ontworpen verprde- ning .regelende vorenvermeld toezicht op de rust- en verpleeghuizen, ter vast stelling aan. Deze verordening is slechts te beschouwen als een eerste stap naar een stringent toezicht op de particu liere tehuizen. Zij stelt voorlopig al leen een repressief toezicht op die te huizen in. Zij biedt evenwel de moge lij kheid om aandrang uit te oefenen op verbetering van de toestanden in de tehuizen en bij onwilligheid van de ex ploitanten om hieraan te voldoen tot scherpere maatregelen (sluiting) over te gaan. Zou in de praktijk blijken, dat de exploitanten van de rust- en ver pleeghuizen langs deze weg niet tot voldoende medewerking zijn te be negen, dan zou als volgende stap een (Ingez. Ried.-Adv.) 85 c» De heer D. W. van der Wal, J. C. Hofstede en C. J. Verzijden, allen alhier zijn. benoemd tot leden van de commis sie. welke in 1957 belast is met het af nemen van de examens voor de politie- diploma's A en Aa. De heren A. Koerten te Oegstgeest en M. de Wolf te Wasse naar zijn benoemd tot plaatsvervangen de leden. Zowel het eerste ats iet tweede team van te tafeltennisvereni ging Den Burcht is kampioen van zijn af teling geworden. Op de foto: op de erste rij het eerste earn, v.l.n.r. Van Es. lansen en Voorzaat; op de tweede rij het tweede". Franken. Steenbergen en Bave- 'aar. (Foto LD, Van Vliet) geroepen, die het exploiteren van deze geroepen, die het exlpoiteren van deze tehuizen van een voorafgaande ver gunning van het college afhankelijk stelt, een vergunning, die dan uiter aard slechts verleend zou worden, in dien naar het oordeel B. en W. vol doende is aangetoond, dat de aan vrager niet alleen te goeder naam en faam bekend staat, maar ook de no dige kwaliteiten bezit om de exploi tatie van een rust- en verpleeghuis op deskundige en verantwoorde wijze te leiden. Voorlopig menen B .en W. met de voorgestelde maatregel te kunnen vol staan. De ontwerp-verordening schept in de eerste plaats de verplichting voor de exploitant om zich binnen een bepaalde tijd bij het college als zodanig aan te melden met overlegging van een aantal gegevens en vervolgens de verplichting alle met de verzorging enz. verband houdende inlichtingen, welke door het college worden verlangd, te verstrek ken. Voorts zal de verordening B .en W. de bevoegdheid geven aan de verzorger aanwijzingen te verstrekken met be trekking tot de voorziening in tekort komingen in de behuizing, de verzor ging of verpleging en de hygiënische Emniabloem-collect e Zaterdag 13 april a.s. wordt de popu laire Emmabloem-Collecte gehouden. Deze collecte dient ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de uitzending naar sanatoria van Leidse ingezetenen, die door de tuberculose zijn besmet. De collecte is genoemd naar Koningin Emma, die door haar optreden, zowel in constitutioneel als in menselijk opzicht, een zeer bijzondere plaats innam. De sympathie der natie kwam in 1898, toen Koningin Wilhelmina de regering aanvaardde, tot uiting in het aanbieden van een grote som gelds, welke de Ko ningin-Moeder bestemde voor het op richten van het sanatorium „Oranje Nassau-Oord" te Renkum. Nu is de tuberculose, dank zij de maatregelen als bevolkingsonderzoek en andere moderne behandelings-methoden, ongetwijfeld afgenomen, maar toch niet in die mate, dat van overwinning ge sproken mag worden. Opsporing en uitzending van patiën ten kost geld, zeer veel geld. Is het nodig U te vragen deze collecte te steunen? U kunt dit doen door royaal te zijn als U de bus wordt gepresenteerd. Om dit te doen slagen hebben wij veel collectanten nodig. De collectanten moe ten 14 jaar zijn of ouder en kunnen zich melden op vrydag 12 april, 's avonds van 7 tot 8 uur of zaterdag 13 april gedu rende de gehele dag aan: Steenschuur 6. Vereniging tot Bestrijding der Tuberoulose, J. DE BRUYNE, voorzitter. toestand. Indien deze aanwijzingen niet binnen een gestelde termijn worden opgevolgd, kan zonodig aan de exploi tant worden verboden als zodanig op te treden. Aangezien dit laatste een zeer vérstrekkende maatregel is, is in de verordening de mogelijkheid geopend van de aanwijzingen en het verbod bij de raad in beroep te komen. Oprichting van een Leitls be j aartlencentriun f 10.000 vooreen schetsplan SUBSIDIËRING BEJAARDENWERK VAN HET LEIDSE VOLKSHUIS De Stichting „Het Leidse Voltshuis" heeft om toekenning van een gemeen telijke subsidie verzocht ten behoeve van het door haar ter hand genomen be- jaardenwerk. Het Leidse Volkshuis legt bij zijn ac tiviteiten voor de bejaarden het accent op de zelfwerkzaamheid van de betrok kenen. Het werk heeft dan ook een an der karakter dan dat van de bejaarden sociëteiten, dat wordt gesubsidieerd met f. 200 per sociëteitemiddag. Het College van B. en W. is van me ning dat ook dit werk ten behoeve van de bejaarden steun van de gemeente verdient. Anders dan met betrekking tot de bejaardensociëteiten kan ten opzichte van het werk ten behoeve van bejaar den in het Leidse Volkshuis een subsidie afhankelijk worden gesteld o.m. van het aantal deelnemers. Hierdoor wordt ge stimuleerd. dat van de zijde van net Leidse Volkshuis zal worden gepoogd steeds meer bejaarden in het werk te betrekken. Bovendien komt het B. en W gewenst voor. dat een bijdrage wordt verleend in de kosten van materiaal en leiding. Het lijkt het College gewenst het sub sidie aan het Leidse' Volkshuis, evenals dat aan de bejaardensociëteit en met ingang van 1 januari 1956 te doen in gaan. In verband hiermede staat het Col lege een regeling voor ogen. ingevolge waarvan het subsidie zal worden bepaald op 100ri van de van de deelnemers te heffen entreegelden tot een maximum I gaven voor materiaal en leiding. De van f. 0.10 per persoon en per bijeen- kosten welke hieruit jaarlijks voort komst, vermeerderd met een bedrag,vloeien, ramen B. en W. voorshands op overeenkomende met 75% van de uit- f.450.—. In verband met het vraagstuk van de huisvesting van ouden van dagen, is door B. en W. in de loop van het vorige jaar een werkgroep gevormd, bestaande uit enkele vertegenwoordi gers van de Federatie van Leidse Wo ningbouwverenigingen en enige hoofd ambtenaren van de gemeente, ten einde de mogelijkheden tot de oprich- ting van een bejaardencentrum onder ogen te zien. De werkgroep heeft zich allereerst be ziggehouden met de vraag, of er reden bestaat de stichting van een bejaarden centrum van gemeentewege, naast de bestaande bejaardentehuizen op confes sionele grondslag te bevorderen. Zij is na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de oprichting van een zodanig be jaardencentrum alleszins verantwoord is en zo mogelijk binnen enkele jaren moet worden gerealiseerd. Als plaats voor het op te richten be jaardencentrum wordt bijzonder ge schikt geacht een terrein, gelegen in het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Zuid- west" op de scheiding tussen de wijken VTII en IX en grenzende aan de Chur- ohill-laan. Met de werkgroep zijn B. en W. van mening, dat de oplossing van het vraag stuk met betrekking tot de huisvesting van ouden van dagen daadwerkelijk ter hand moet worden genomen. In verband hiermede achten zij het noodzakelijk, dat thans een krediet van f. 10.000. beschikbaar wordt gesteld voor het ont werpen van een schetsplan. alsmede voor de bijkomende kosten, die door de werkgroep zullen moeten worden ge maakt. Ofschoon de kwestie van de exploita tie te zijner tijd aan de raad ter be oordeling zal worden voorgelegd, bren gen B. en W. de raad onder de aan dacht. dat de mogelijkheid bestaat, dat het te verwachten exploitatie-tekort aanmerkelijk zal worden verkleind, aan gezien de Federatie van Leidse Woning bouwverenigingen bereid is te bevorde ren, dat de woningbouwverenigingen een belangrijk bedrag in het tekort zul len bijdragen. Daartegenover zal de gemeente aan de woningbouwveren. het recht moeten toekennen om ten behoeve van hun leden over een. gedeelte van de plaat singsmogelijkheden in het bejaarden centrum te beschikken. In overeenstemming met de adviezen van de Commissies voor de Openbare Werken, de Financiën en de Sociale Za ken geven B. en W. de" raad in overwe ging om in bovenstaande geest een be sluit te nemen. OTTO VAN TUSSENBROEK OVERLEDEN Na een ziekte van enkele maanden ia overleden onze oud-stadgenoot, de kunstschilder en binnenhuisarchitect Otto van Tussenbroek. Vanochtend is het stoffelijk overschot op het kerkhofje bij de hervormde kerk te Blaricum ter aarde besteld. Otto van Tussenbroek is 75 jaar ge worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus Johannes Hendrik, zn van J. v. Rijn en W. Slootjes; Hong Tjhoen, zn van H. G. Teng en G. L. N. Oei; Iris Bianca, dr van D. Ravelli en A. Swaanenburg; Yvonne ,dr van H. W. Botlhe en C. Gijs man; Arthur ,zn van J. M. A. de Ras en J. A. Barnard: Ruitgerus Jacob, zn. van A. P. van der Tang en A. H. Tennissen; Maar ten Willem ,an van M. van Beelen en M. van Dijk; Irene Jacqueline BernardcUna, dr. van M. C. Vrij en C. C. van der Sluist Hendrika, dr van H. vam Alphen en W. C, Holverda; Robin, an van J. Schoenaak er en J, van Zeist. GETROUWD J. W. A. Gryzen en L .van Vliet. OVERLEDEN C. Dreef, 71 Jaar, man: J. Lodder 73 jaar. man; F. van den Eikhoff. 63 Jaar, huisvr. van H. KanbierJ. W. van Vel uwen 71 Jaar, weduwe van J. D. va» Delft. Officiële publikatie AVONDSPREEKUUR DIRECTEUR D.K.K* De Directeur van de gemeentelijke dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen te Leiden brengt hiermede ter kennis van belang hebbenden dat door hem is ingesteld een vast avond«preekuur op elke vrijdag tussen 18 30 en 19 30 uur. Op andere avonden is hij te spreken na telefonische afspraak, (telef. 20270) Kan toor Stadhuis. De Directeur voornoemd, VERSTEGEN

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3