Onvergetelijke toclit van Britse vorstin over helverlichte Seine Belastingen in Engeland verlaagd met in totaal een miljard gulden WEERBERICHT Parijs sloeg de bladzijden van het boek der Franse historie om Schitterend vuurwerk Emotie doorbra k stijf protocol „Onze concurrenten getroosten zich grote inspanningen Westduitse oppositiepartijen in verzet tegen atoomwapens Meer aaiwlaelit gevraagd voor de voedingsleer bij artsenstudie! 96ste jaargang WOENSDAG 10 APRIL 1957 No. 29109 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur! j. w. Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel Lelden Glro 61055 Hoofdredacteur! J. Brouwer 17.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand: f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hulde van een half miljoen Fransen (Van onze Parijse correspondent) Gisteren, op de tweede en voorlaatste dag van het bezoek van het Britse koningspaar aan de Franse hoofdstad, was het vooral de beurt aan het Parijse volk om zijn gevoelens jegens de vorstelijke gasten ken baar te maken. Die gelegenheid lieten de Parijzenaars stellig niet ongebruikt passeren. Naar voorzichtige schatting hebben zeker een half miljoen mensen op de bruggen, langs de kaden en zelfs in de bomen en lan taarnpalen hun gevoelens, men mag wel zeggen, uit geschreeuwd, toen de „Borde Fretigny", de boot waar op zich het hoge gezelschap bevond, langzaam pas seerde. Er heerste langs en op de Seine gisteravond weer iets van die stemming, waarvan het volk van Parijs het geheim schijnt te bewaren: spontaan, harte lijk, warm-menselijk en toch nooit zonder waardigheid, zo hebben de Parijzenaars hun feest ter ere van de Frans-Engelse alliantie, die officieel nu haar vijftigste jubileum vierde, beleefd. Tegen deze uitbarstingen van hartelijkheid bleek zelfs de stoicijnse reserve, die het Britse protocol schijnbaar voor moet schrijven, op den duur niet meer bestand. Wij hebben tenminste bijzonder plechtig uitgedoste heren uit het onmid dellijk gevolg van de Koningin gezien, die soms kennelijk moeite hadden hun emotie te bedwingen. En Koningin Elizabeth, op wie zich in de eerste plaats deze hulde richtte? Zij bleef de eenvoud zelf, glimlachend, jeugdig en beminnelijk, terwijl Prins Philip en president Coty het eveneens was aan te zien, hoezeer zij door deze massale ovaties werden getroffen. scheen dan de dag. terwijl op gezette tijden een historisch tafereel werd op gevoerd. geïnspireerd door de Franse ge schiedenis. Bij de Notre Dame werden de vorstelijke personen door een koor van 150 kinderen toegezongen, dat de „Complainte de Notre Dame", een chanson uit de dertiende eeuw. ten ge hore bracht; bij de Pont des Invalides werd de vorstin het militaire saluut ge bracht door soldaten in de uniformen van de Napoleontische tijden en elders trad Henri IV naar voren, omètuwd door zijn hovelingen. Zo werden sym bolisch op deze tocht op de Seine de voornaamste pagina's van het boek der Franse historie voor de Koningin en haar gevolg getoond en dan weer om geslagen. Een volksfeest zonder vuurwerk is als een bloem zonder geur en ook in dat opzicht heeft Parijs als gastvrouwe zich zeker niet onbetuigd gelaten. Zeker een uur lang schoten de pijlen in een veel voud van kleuren de lucht in en zelden had Parijs in zo'n zee van kleur en licht geschitterd. Koningin Elizabeth droeg gedurende de vaart, die zicht over acht kilometer rivier uitstrekte, een zilverkleurige, met kant doorwerkte japon, waarover over vloedig diamanten en kristallen waren aangebracht. Hierover droeg zij een met Uniek schouwspel Het schouwspel, dat de koninklijke gasten bij deze rondvaart werd aange boden. was intussen ook om andere redenen uniek. De stad Parijs had een feest op touw gezet, dat nergens anders plaats had kunnen vinden. Duizenden projectoren zetten de oevers van de ri vier. de gevels van de oude huizen en de bomen in een licht, dat nog lichter Rozengeur noch maneschijn DE verwezenlijking van Soekarno's conceptie, de vorming van een extra parlementair nood-zakenkabinet, dat voor de uitvoering van zijn taak zal worden bijgestaan door een Nationale Raad en dat geen verantwoording ver schuldigd is aan het Parlement, is met veel pijn en moeite tot stand gekomen. En wij moeten ernstig vrezen, dat hier mede de moeilijkheden geenszins zijn overwonnen, gezien de samenstelling van zijn ministers-ensemble, dat vele kiemen in zich houdt, welke een weelderige ont wikkeling van nieuwe complicaties in het vooruitzicht stellen. Daar is in de eerste plaats het feit, dat de voormalige vice-president Moh. Hatta niet in de formatie is opgenomen. Van vele zijden, ook uit de hoek van de militaire bevelhebbers, is in de laatste tijd met klem aangedrongen op herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta, maar eerstgenoemde is er ken nelijk van het begin af aan niet erg op gebrand geweest aan die wens gevolg te geven. EEN TWEEDE ernstige bedenking achten wij de afwezigheid van ver tegenwoordigers der machtige Mas- joemi-partij. Weliswaar werd de porte feuille van Openbare Werken gereser veerd voor een Masjoemi-figuur, doch het partijbestuur heeft deze inmiddels uit de partij gestoten. Ook in de andere grote Mohammedaanse partij formatie, de Nahdatoel Oelama. heerst allerminst enthousiasme over de recente gang van zaken. Vooral de jongere generatie heeft ernstige bezwaren tegen het zitting ne men van drie pro-communistische mi nisters. De voorzitter van de Masjoemi, Moh. Natsir, beschuldigde er zijn president dezer dagen van, dat hij zich aan niets minder schuldig zou maken dan aan schending van de Grondwet. In ieder geval moet men zich met grote bezorgdheid afvragen wie dan toch wel die raadgevers van Soekarno zijn, die zó weinig invloed op hem blijken uit te oefenen, dat hij niet bereid is het oor te lenen aan zulke omvangrijke en belangrijke groeperingen van zijn volk. Of zou het soms zó zijn, dat Soekarno's droom van een „geleide democratie" met werkelijke democratie alleen maar de naam gemeen heeft en dat het woord „geleide" in dit verband synoniem is met „dictatoriaal"? Hoe het ook zij, er kan slechts worden vastgesteld, dat de vormgeving van de jonge Indonesische staat zich in een uitermate labiel en kritiek sta dium bevindt, waarbij het aantal con flictmogelijkheden groter schijnt dan ooit te voren. Het valt dan ook nauwelijks aan te nemen, dat aan „burger" Soekarno's schepping van dit extra-parlementaire noodkabinet een lang leven beschoren zal zijn! Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk buien. Matig tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 APRIL. Zon op: 5.55 uur; onder: 19.32 uur. Maan op: 15.59 uur; onder: 4.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 12.55 u. Laagwater te 8.16 en 21.05 uur. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's. kant geborduurde en rijk met wit vos senbont afgezette stola. Geen moeite gespaard De dag van gisteren was ingezet met een receptie in het Parijse stadhuis, waarbij Koningin en Prins officieel door het voltallige gemeentebestuur waren ontvangen. Geen moeite en kosten wa ren ook hier gespaard om het Parijse „Hotel de Ville" dat feestelijk aanschijn te verlenen, dat dit wat stijve gebouw van nature moeilijk op kan brengen. Doch.ook hier mocht het resultaat wel weer volkomen geslaagd worden ge noemd. Alles wat Parijs aan officiële, mon daine. artistieke, wetenschappelijke en andere beroemdheden bezit, had zich hier verenigd om het Engelse vorsten paar te huldigen, een hulde die door Koningin Elizabeth opnieuw in ont vangst genomen werd met die sympa thieke eenvoud, waardoor aan het cere monieel en de strenge etiquette een accent van menselijkheid wordt ver leend. De solidariteit tussen het Franse en het Britse volk, zo sprak hier de burge meester van Parijs, monsieur Ruais, de Koningin toe, heeft zich onlangs nog gemanifesteerd toen de internationale rechten met voeten werden getreden. En die solidariteit vertegenwoordigt, zo ver volgde hij, de voornaamste garantie van onze Westerse beschaving. Deze toespe ling op de gebeurtenissen rond de Egyp tische crisis werd door Koningin Eliza beth met fijnzinnige tact beantwoord, toen ze opmerkte, dat een duurzame welvaart slechts kan worden verzekerd, indien wij, Engelsen en Fransen, bereid blijven onze idealen der beschaving te verdedigen. En deze overtuiging, zo be sloot Engelands Koningin, wenst mijn volk ook te zien uitgedragen tijdens het bezoek dat ik nu uit zijn naam mag brengen. 9 Slot op pag. 2 (Ingez. Med.-Adv.) Verrassend in ieder opzicht! Sola begrijpt de wensen van déze tijd en streeft er steeds naar. die wensen tot werkelijkheid te maken. Met ons nieuwe model ..Karla" zijn wij daarin alleszins geslaagd. Zie de ranke lijn, het eenvoudige en juist déardoor zo beschaafde décor van dit door en door vlekvrije Sola Massief - één en al uw wens Het is een bezit en een dagelijkse vreugde voor heel uw leven. Sola - voor ieders smaak, ieders beurs Er zijn nog 16 andere modellen waaruit U kiezen kunt SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST Olieconcessie voor N.A.M. in West-Nederlaiul De beslissing, de Ned. Aardolie Mij. N.A.M. concessie te verlenen tot olie winning in het door haar in westelijk Nederland omschreven gebied, is ge vallen. Deze concessie, zo vernemen wü van welingelichte zijde, wordt ver leend. Officiële publikatie hiervan wordt dezer dagen verwacht. De N.A.M. heeft na jarenlange on derzoekingen een aanzienlijke aard- oliereserve in westelijk Nederland aangetoond. Dit gebied zal, naar ver wacht wordt, in rijkdom het veld van Schoonebeek minstens evenaren. De kwaliteit van de aardolie bleek tot dus verre beter, dan in het oosten. Gezien de „spuiters" die men aantrof, lijkt de aanwezigheid van een flinke hoe veelheid aardgas waarschijnlijk. Eerste Kamer aanvaardt de Coentunnelmotie Minister Algera verstomd (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren I (met alleen de stemmen van de AR- fractie tegen) de motie aangenomen waarin de regering wordt uitgenodigd de bouw te bevorderen van een tweede auto-tunnel (de Coentunnel) onder het Noordzee-kanaal in het be lang van de ontwikkeling van de Zaanstreek. Namens de VVD-fractie verklaarde de heer Van Riel, dat de leden van de VVD voor de motie zouden stemmen, hoewel zij menen, dat de motie niet ver ge noeg gaat. omdat de spoortunnel, ter vervanging van de Hembrug, tenminste even belangrijk is als de twee auto-tun nels (Coentunnel en IJ-tunnel). Een paar weken geleden heeft mi nister Zijlstra in de Eerste Kamer ver klaard, over 1957 een sluitende deviezen- balans te verwachten en over 1958 een klein overschot. Onder die omstandigheden vond de heer Van Riel het niet te aanvaarden, de bouw van de tunnels, een economisch belang voor de toekomst, op te hangen aan financiële bezwaren. Minister Algera wilde over de motie geen oordeel uitspreken, omdat de mi nisterraad over deze tunnelkwestie nog geen beslissing heeft genomen. Er moe ten eerst nog besprekingen worden ge voerd met het bestuur van de provincie Noord-Holland en de belanghebbende gemeentebesturen. De minister verklaar de nog er verstomd over te staan, dat ir. Vos (PvdA) op de hoogte bleek te zijn van een onderhoud, dat minister Algera in zijn kabinet heeft gevoerd met de Amsterdamse wethouder van Pu blieke Werken. Na een luisterrijk banket woon-1 Daarbij lieten zij Lyane Dayde en den Koningin Elizabeth van Enge-haar partner Michel Renaud. de land en haar echtgenoot een ballet- hoofdfiguren van het ballet aan voorstelling in de Parijse Opera bij. zich voorstellen. De Britse minister van Financiën, Thorneycroft, had gisteren bij het in dienen van de begroting goed nieuws voor de bevolking: hü kondigde ver scheidene belastingverlagingen aan ten bedrage van honderd miljoen pond, d.i. een miljard gulden. De "ermakelükheidsbelasting voor theaters en alle sport evenementen zal worden afgeschaft en die voor bioscopen zal met in totaal miljoen pond worden verlaagd. De omzetbelasting op bepaalde huishoude lijke artikelen zal worden verlaagd van 30 tot 15 procent. De belastingvrije grens voor de inkomstenbelasting voor personen van 65 jaar en ouder zal wor den gebracht op 250 pond per jaar voor alleenstaanden on op 100 pond voor echtparen. De kinderaftrek wordt hoger en de extra-oelasting voor per sonen, die meer dan 2000 pond per jaar verdienen, wordt enigszins verlicht. Ook voor het bedrjjfslever kondigde Thorneycroft verlichtingen aan. Zijn concessies aan belastingplichtigen, die extra-belasting moeten betalen, verde digde de minister met te zeggen, dat deze concessies ten goede komen aan die mannen, die met hun werkzaamheden en besluiten het meeste bijdragen tot het bepalen van het tempo van de economische expansie. Door deze mannen door belastingen te treffen, straft Engeland zichzelf. gen beschouwde men de belastingconces sies als pogingen tot het terugwinnen van de kiezers uit de middengroepen voor de regering. In het gebruikelijke overzicht omtrent Naar aanleiding van de uitlatingen van de Westduitse minister van Defensie, Strauss, over de kwestie der uitrusting n.et atoomwapens verklaart men in kringen van de sociaal-democratische partij, dat de minister thans precies het tegenovergestelde standpunt inneemt in vergelijking met kortgeleden, toen hij nog de mening verkondigde, dat slechts de beide grote mogendheden, de V.S. en de Sovjet-IJnie. over noemenswaardige voorraden atoomwapens behoren te be schikken en niet allerlei kleinere landen. Socialistische verwijten aan minister Strauss Het gevaar van een atoomoorlog met zijn verwoestende gevolgen zou toene men, wannper kleinere landen bij plaat selijke conflicten atoomwapens kunnen gaan gebruiken, aldus zou Strauss toen gezegd hebben. Hij wees daarbij op de noodlottige gevolgen, indien bijvoorbeeld Egypte in de jongste crisis in het Mid den-Oosten over atoomwapens had be schikt. De sociaal-democraten zijn voorts van mening, dat Bondskanselier Ade nauer de kwestie van het effect der tactische atoomwapens bagatelliseerde, toen hij zei. dat deze wapens slechts een verdere ontwikkeling van de artille rie zijn. Het kleinste tactische atoom- Concessies vooral gericht op de middengroepen Rekening houdend met alle voorge stelde belastingverlichtingen verwacht de minister Thorneycroft een begro tingsoverschot van 426 miljoen pond sterling. Van de zijde der regeringspar ty werd gejuicht en door de oppositie werd „neen" geroepen, tóen Thorney croft hieraan toevoegde: „In deze om standigheden geloof ik dat men het met mij eens zal zijn. dat de begroting een belangrijke bijdrage levert tot het ver sterken van de betalingsbalans en tot de stabiliteit van onze economie". Er heerste in het Lagerhuis een onge wone spanning in verband met het feit, dat de Conservatieve regering bij de jongste tussentijdse verkiezingen tegen slagen heeft geboekt, voorts in verband met de vele stakingen in Engeland en door de economische moeilijkheden, welke zijn gevolgd na de Brits—Franse I interventie in Egypte. In politieke krin. de economische toestand van het land deelde de Britse minister mede, dat de gebeurtenissen in het Midaen-Oosten, voor zover hy kon beoordelen, de com merciële positie van Engeland minder hadden beinvloed dan men zou hebben verwacht. Engeland boekte in de tweede helft van 1956 op zyn betalingsbalans een overschot van 79 miljoen pond ster ling tegen een tekort van 102 miljoen in de tweede helft van 1955. De landen buiten het sterlinggebied hadden hun bezit aan sterling "verminderd met 84 miljoen pond sterling terwijl er zich voorts andere omvangrijke ongunstige kapitaalbewegingen hadden voorgedaan. Deze bewegingen waren volgens de mi nister verantwoordelijk geweest voor de grote druk op de Britse reserves. De minister wees er voorts op. dat veel concurrenten van Engeland zich meer beperkingen opleggen, zich meer in spanningen getroosten en een beter in zicht voor de wereldverhoudingen to nen dan Engeland. Niemand in Enge land. aldus de minister wenst dat onze valuta geleidelijk .n waarde daalt of dat het pond sterling de weg zal volgen welke in het verleden door zo vele va luta's werd gevolgd. Minister op Wereldgezondheidsdag Gebrek aan kennis is een der gevaren, die volksgezondheid ernstig bedreigen" Een zelfmoordenaar in Charleroi heeff door zijn daad drie anderen mee ln de dood gestort. Toen men zijn lijk vond kwam men tot de ontstellende ontdekking, diat het gas .waarmee hij zijn daad had volvoerd, ook de drie bewoners van de ka mer boven de zijne had gedood. wapen heeft de explosieve kracht van duizend bommen uit de tweede wereld oorlog. aldus zegt men in socialistische kringen. Men betoogt van socialistische zijde, dat het in de eerste plaats erom gaat te komen tot een ontwapening onder controle, ook op het gebied van de atoomwapens. Ook in kringen van de Vrije Demo cratische partij (Liberalen) waarschuwt men tegen het opslaan van atoomwa pens in West-Duitsland en tegen uit rusting van de Westduitse strijdkrach ten met deze wapens. De bondsafgevaar- digde dr. Mende verklaarde onder meer voorstander te zijn van uitrusting der Westduitse strijdkrachten met moderne wapens, maar deze zouden voorlopig niet atoomwapens moeten omvatten. Minister J. G. Suurhoff heeft er gis termiddag voor gepleit om bij de artsenstudie meer dan voorheen aan dacht te besteden aan de voedingsleer. Gebrek aan kennis omtrent de ver houding tussen voeding en het licha melijke welzyn, noemde de bewinds man als een van de gevaren, die de volksgezondheid bedreigen. Teveel wordt nog gedacht, dat veel eten en een goede gezondheid hand in hand gaan. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakte deze opmer kingen in een rede. die hij hield in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, waar ter gelegenheid van de Wereldgezondheidsdag 195" een nieuwe afdeling „De dis der volkeren" werd geopend. Zijne excellentie wees ook nog op een ander gevaar voor de gezondheid, n.l. de commercialisering van de voed selproductie en -distributie. Kleurstof fen en andere chemicaliën worden een voudig aan het voedsel toegevoegd om de valse aanprijzingen extra kracht bij te zetten. Maar de voedselsituatie in Nederland is nog slechts kinderspel vergeleken by het enorme probleem, waarmede het overgrote deel van de wereldbe volking te kampen heeft. De minister achtte het een eerste taak van het Westen om financiële steun aan de volkeren, die momenteel nog aan ondervoeding lijden, de mogelijkheid te bieden een eigen voedsclproduktie op te bouwen, zodat wellicht in de grote nood voorzien kan worden. Ir. J. A. P. Franken, directeur-gene raal van de Voedselvoorziening, hield daarna een pleidooi voor de Stichting van het Directoraat van de Wereld voedselvoorziening. Daardoor zou het mogelijk moeten worden een reserve- voorraad in de vorm van overschotten te vormen. Een intense internationale samenwerking is daartoe echter nodig, daar anders de belastingbetalers zouden weigeren op hun kosten voorraden op te slaan en vernietiging zouden eisen. En juist zo'n vernietiging zou een land bouwcrisis teweeg kunnen brengen en zou bovendien als een ramp voor de wereld gezien moeten worden. Ook enkele leden van de staf van het Koninklijk Instituut voor de Tropen voerden nog het woord over het thema „Voeding en Gezondheid". De officiële opening van de nieuwe afdeling werd verricht door de directeur van het Instituut, prof. dr. V. J. Koningsberger.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1