PANG <t)e Pewtapmag. pan demrfe PANG RANG is alleen RANG als er RANG op staat In Professorenwijk komt thans een consultatiebureau Het Indonesisch kabinet door president Soekarno beëdigd Wereldgezondheidsdag herdacht Gronheid Interessant slot der Leidse Abomiementsvoorstellingen M- 06ste jaargang Dinsdag 9 april 1957 Tweede blad no. 29108 (Ingez. Me d.-Adv.) m -MZ £)«S£ w w M Voorstellen aan Leiclse raad Kampeercentra krijgen schadevergoeding voor in 1956 afgelaste schoolreisjes De Vereniging „Het Wit-Gele Kruis" te Leiden, heeft onlangs het perceel Kamerlingh Onneslaan 22, alhier, aangekocht teneinde hierin een consultatie bureau te vestigen. Met de aankoop van dit pand en de verbouwing en inrich ting hiervan tot consultatiebureau zal in totaal naar raming een bedrag van rond f. 57.000.gemoeid zyn. leidend Onderwijs; idem voor het aan schaffen van leermiddelen t.b.v. de vijfde klasse van de Hervormde School aan de Vollenhovenkade; idem t.b.v. de te vormen parallel 5de klasse van de Her vormde School aan de Oosterstraat 16. Voorts wensen B. en W. een voorschot regeling ?e treffen van de vergoeding van kosten wegens vakonderwijs aan bijzondere scholen voor B.L.O., G.L.O., V.G.L.O. en Ulo voor het jaar 1957. Aangezien de vereniging niet in staat is dit bedrag uit eigen middelen te fi nancieren, heeft zij zich tot de gemeente gewend met het verzoek haar hiervoor een geldlening te verstrekken. B. en W. achten de totstandkoming van een consultatiebureau in de „Pro fessorenwijk", waar een dergelijk bu reau nog niet is gevestigd, van groot belang voor de volksgezondheid. Het verlenen van de van de gemeente ge vraagde medewerking is naar de mening van B. en W. dan ook alleszins verant woord. B. en W. merken nog op. dat zij het gewenst achten in de overeenkomst van geldlening naast de gebruikelijke voor waarden de voorwaarde op te nemen, dat het te stichten consultatiebureau op verzoek van het college onder redelijk geachte voorwaarden eventueel in ge bruik dient te worden gegeven aan an dere kruisverenigingen. HET NIET DOORAAN VAN SCHOOLREISJES. In de zomer van 1956 was het aantal gevallen van kinderverlamming, zoals bekend, aanmerkelijk hoger dan in vo rige jaren. Teneinde uitbreiding van deze ziekte, mede door oververmoeidheid, zoveel mogelijk te voorkomen, hebben B en W. eind juni 1956, op advies van de directeur van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, de hoof den van de openbare en bijzondere scho len voor lager en kleuteronderwijs in deze gemeente in overweging gegeven, de één- en meerdaagse schoolreisjes niet meer door te laten gaan. Aangezien afspraken voor de meer daagse schoolreisjes reeds vroeg in het seizoen worden gemaakt, leverde het af zeggen op korte termijn van de ge maakte afspraken bezwaren op voor de kampeercentra, die niet .meer in staat waren de beschikbare plaatsen aan an deren te verhuren. Deze kampeercentra hebben om een tegemoetkoming in de hierdoor geleden schade gevraagd. Het komt B. en W. voor, dat de orga nisatoren van de schoolreisjes zich niet aan het betalen van een schadeloosstel ling kunnen onttrekken. Daar de eigen gelden, waarover deze beschikken, de be dragen zijn, welke voor de reisjes door de kinderen in de loop van het school jaar zijn gespaard, is B. en W. verzocht te bevorderen, dat de verschuldigde ver goedingen voor rekening der gemeente worden genomen. B. en W. menen, dat er aanleiding bestaat aan dit verzoek gevolg te geven. Wat betreft de grootte der vergoedin gen zijn ztf van oordeel, dat voor kam peercentra een vergoeding van 50% van de overeengekomen pensionprijs aanne melijk is. Op deze basis is met de des betreffende kampeercentra overeenstem ming bereikt, waarmede een uitgave ge moeid zal zjjn van f. 2.863.63. VERHOGING TARIEVEN GEM. BADINRICHTING. Het, ten gevolge van de voortdurende loon- en prijsstijgingen, toenemende na delige exploitatiesaldo van de Gem. Badinrichting in de Van der Werff- straat, maakt het volgens B. en W. nood zakelijk de tarieven, welke sinds 1950 niet zijn verhoogd, te wijzigen. Teneinde een betere spreiding van het bezoek over de verschillende dagen van de week te bevorderen, stellen zij tevens voor de tarieven verder te differentiëren en deze voor dinsdag, woensdag en don derdag in mindere mate te verhogen dan voor vrijdag en zaterdag, en de abonne menten slechts voor dinsdag, woensdag en donderdag geldig te verklaren. Hoewel met deze tariefsverhoging nog geenszins een sluitende exploitatiereke ning wordt verkregen, menen B. en W., met het oog op de volksgezondheid, met de vaststelling van onderstaande (nieu we tarieven te moeten volstaan: voor een stortbad op dinsdag, woensdag en donderdag f. 0.25: voor een stortbad op vrijdag en zaterdag f. 0.30; voor een abonnement van 10 stortbaden op dins dag, woensdag en donderdag f. 2. voor een kuipbad op dinsdag, woensdag of donderdag f. 0.60; voor een kuipbad op vrijdag en zaterdag f. 0.75; voor een abonnement van 5 kuipbaden op dins dag, woensdag en donderdag f. 2.50: voor het gebruik van een handdoek f. 0.10; en voor het gebruik van een haardroger f. 0.05. VERBETERING WEGDEK HAAR LEMMERTREKVAART De asfaltverharding van de Haarlem- mertrekvaartweg, voorzoveel gelegen tus sen de Kwaakbrug en de Kwaaklaan en tussen de Warmonderhekbrug en de Postbrug, welke gedeelten deel uitma ken van de op het teriaire wegenplan der provincie Zuid-Holland onder 2 voorkomende weg (Leiden-Noordwijk) heeft tengevolge van zware zandtrans- porten in de laatste helft van het jaar 1956 zodanig geleden, dat die wegge deelten van een nieuwe zwaardere as faltverharding moeten worden voorzien. De kosten hiervan worden geraamd op f. 13.300.—waarin de gemeente, naar kan worden verwacht, een bijdrage van 75% zal verkrijgen uit het Verkeers- fonds. VERBOUWING KLEUTFRSCHOOL RAPENBURG 131. Een aantal voorstellen van B. en W. valt in de gemeenteraadszitting van a.s. maandagmiddag ook in de onderwijs sector. Zo is er een voorstel om op grond van artikel 62 der Kleuteronderwijswet medewerking te verlenen voor de ver bouwing (grotere leslokalen) van de kleuterschool aan het Rapenburg 131, geëxploiteerd door de Ver. voor Voorbe- BENOEMINGEN ONTSLAGEN EN Ook enkele benoemingen' en ontslagen van leerkrachten komen in deze zitting aan de orde, t.w. a. de benoeming van mej. J. M. Baan tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Duiven- bodestraat: b. mej. M. N. Overwater tot hoofdleidster van de openbare kleuter school aan de Lorent-zkade, en c. van de heer J. Schalks tot onderwijzer aan de Ulo-school aan de Plesmanlaan. Aan mevr. G. van den BoschPinke wensen B. en W. op haar verzoek, alsnog met in gang van 1 maart 1957, eervol ontslag te verlenen uit haar betrekking van tijde lijk lerares in Nederlandse taal en let terkunde aan de gemeentelijke Hogere Burgerschool voor Meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjes school; idem aan mej. J. van der Reijden uit haar betrekking van kleuteronderwij zeres aan de openbare school voor bui tengewoon lager onderwijs, verbonden aan de inrichting „Voorgeest" te Oegst- geest. OPSPUITEN VAN TERREINEN. Nu de werkzaamheden van het par tiële uitbreidingsplan Leiden-Zuidwest zover gevorderd zijn, dat de 'terreinen kunnen worden opgehoogd, hetgeen door opspuiting zal geschieden, wensen B. en W. hiervoor een bedrag van f. 375.000 te verstrekken. HERZIENING BEZOLDIGINGS REGELING 1954. Nu met ingang van 1 januari 1954 het salaris van de gemeente-secretaris is verhoogd met een bedrag, dat overeen komt met 5,216%, ligt het-volgens B. en W. voor de hand, dat ook de salarissen van de hoofden van dienst, welke op het salaris van de secretaris zijn afgestemd, met ingang van die datum met eenzelfde percentage worden verhoogd. Met ingang van 1 juli 1955 moeten nog in de salarissen worden geïncorporeerd KLAVERJASTOERNOOI TEN BATE VAN BLOEDTRANSFUSIEDIENST GESTART. Met zeventig tientallen, afkomstig uit circa 35 verenigingen werd gister avond het klaverjastoernooi geopend, dat door de Federatie van klaverjasver- enigingen te Leiden en omstreken wordt georganiseerd, ter ondersteuning van het werk van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Voor een volle kantinezaal van de H.C.W.N.E.M., aan de Zoeterwoudse- weg, sprak de heer J. v. d. Blom 2e voorzitter v. d. federatie een wel komstwoord, waarin hij de hoop uit sprak, dat om de actie te doen sla gen alle aanwezigen zich zouden in schrijven voor de koppelwedstrijden. De heer H. W. Wittenaar, lid van het afdelingsbestuur van het Rode Kruis te Leiden, verkreeg vervolgens het woord. Hij dankte de federatie van kla ver jasverenigingen voor de voorberei dende werkzaamheden en sprak de hoop uit, dat de ondervonden samenwerking tot een volledig succes zou mogen lei den. Want er is voor de bloedtransfusie dienst niet alleen bloed, doch ook geld nodig. Hij was van mening, dat "een grote deelname aan het toernooi zeker beïnvloed zou worden door de mooie prijzen, die in het vooruitzicht werden gesteld. Onder de persoonlijke prijzen zagen wij serviezen .dekens, spreien, shawls en couverts. De verenigingsprijzen bestaan uit schitterende bekers. Het bestuur verwacht in totaal rond de 2000 deel nemers aan het toernooi. De koppel wedstrijden beginnen de volgende week. steeds op dinsdagen en vrijdagen, met uitzondering van Goede Vrijdag. Men kan zich voor deze wedstrijden opgeven bij: de heer Van Heusden. Juliana van Stolberglaan 37. tel. 30443; C. Kluts, Formosastraat 36. tel. 32112 en bij M. Sierat, Ambachtstraat 25. Ook is er gelegenheid tot Inschrijving aan de zaal. de met ingang van 1 oktober 1954 toege kende 6% salarisverhoging en de zgn. 2de denivellering ingaande 1 januari 1955, die tot 1 juli 1955 als tijdelijke uit keringen zijn toegekend. Met betrekking tot de salarissen van enkele Hoofden van Dienst is er evenwel aanleiding om niet te volstaan met de verhoging, voortvloeiende uit de voren genoemde verhoging van de jaarwedde van de secretaris en met de incorporatie van de 6% verhoging en de 2de denivel lering met ingang van 1 juli 1955. Bovendien wensen B. en W. voor en kele groepen van gemeentepersoneel een herziening in de loon- en salarisregeling aan te brengen, resp. enige nieuwe ran gen in te voeren. SCHOOL NABIJ WOONWAGENKAMP. Zoals bekend heeft de raad vorig jaar een besluit genomen om aan het bestuur van de „Stichting Woonwagenkamp Lei den" medewerking te verlenen voor stichting van een school voor gewoon lager onderwijs met twee klasselokalen. Bij B. en W. bestond toen echter reeds overwegend bezwaar tegen het voorne men van het bestuur om de school te stichten op het terrein van het woon wagenkamp. Deze plaats achten zij voor schoolbouw geheel ongeschikt, omdat een school een rustige plaats behoeft en daarom in dit geval als eis moet worden Masjoemi stoot Moh. Noor uit de partij o ,nieuwe Indonesische premier, ir. Djoeanda. verklaarde vandaag, dat de taak, waarvoor het „extra-parlementaire nood-zakenkabinet" zich ziet geplaatst, moeilijker is dan die van enige voorgaande regering in de korte ge schiedenis van Indonesië. s Premier Djoeanda legde deze verklaring af onmiddellijk nadat hij en zijn mede-kabinetsleden door president Soekarno waren beëdigd. Hij noemde de „militaire vraagstukken" en de „betrekkingen tussen de buitengewesten en de centrale regering" de twee grootste problemen van de nieuwe regering. Nieuw probleem De beëdigingsplechtigheid werd bijge woond door het afgetreden kabinet en door vooraanstaande autoriteiten, o.w. ook de legerleiding. Een uur na deze ge beurtenissen was reeds een nieuw pro bleem in het leven geroepen. De Masjoemi maakte namelijk be kend, dat het partijlid Pangeran Mo hammad Noor, die als minister van Openbare Werken in de nieuwe rege ring zitting heeft, uit de partij is ge stoten. Door het aannemen van zijn kabinetszetel heeft Mohammad Noor de partijvoorschriften overtreden, al dus de bekendmaking van de Mas joemi. De islamitische PSII gaf vandaag een verklaring uit. waarin het de partijleden wordt verboden zitting te nemen in het nieuwe kabinet, en ook in de door Soe karno gewenste Nationale Raad. Het lid Soedibjo van deze partij, de minister van Voorlichting in het nieuwe kabinet, werd vandaag als zodanig beëdigd. Opposanten naar de gevangenis Tenslotte liep in Islamitische kringen het gerucht, dat het deelnemen door de Nahdatoel Oelama aan de nieuwe rege ring, mogelijk tot een breuk in deze partij zal leiden, omdat de jongere le den van de NO sterk gekant zijn tegen hei deelnemen door NO-leden aan een kabinet, waarin ook links georiënteerde figuren zitten, zoals de Stalinprijswin- naar prof. Prijono. De voorzitter van de jeugdafdeling van de Nahdatoel Oela ma, Wahib Wasab verklaarde vandaag, dat het niet zou passen om de nieuwe regering te steunen. Hij voegde daaraan toe. dat het nieuwe kabinet geen steun nodig heeft, gezien de staat van oorlog en beleg. De samen stelling en de personalia van het kabi net kon hij moeilijk begrijpen. Tenslotte meende hij, dat „er een grote mogelijkheid bestaat, dat een ieder die in de oppositie mocht gaan, het zwijgen zal worden opgelegd, of j zelfs in de gevangenis terecht zal komen". Nationale Raad President Soekarno maakte vandaag bekend, dat dr. J. Leimena van de christelijke partij Parkindo is benoemd tot minister van Sociale Zaken. Soekarno verklaarde te hopen, dat het nood-kabinet snel, beslist en duidelijk zal optreden en dat het de steun van de gehele bevolking zal hebben. De president deelde mede, dat het ka binet in functie zal blijven gedurende het bestaan van de noodtoestand, of zo dra de situatie weer normaal zal zijn, een nieuw kabinet zal worden gevormd. President Soekarno zeide nog niet te kunnen zeggen uit hoeveel leden de Nationale Raad zal bestaan. Zeker is in elk geval, dat daaraan zal worden deelgenomen door de drie chefs van staven van land-, lucht- en zeemacht, enige ministers, vertegenwoordigers van arbeiders-, landbouw-, vrouwen- en jeugdorganisaties, kunstenaars, in tellectuelen, en van elke provincie een vertegenwoordiger, n.l. van Sumatra, Java. Celebes, Borneo, de kleine Soen- da-eilanden, de Molukken en West- Irian, aldus de president. Conceptie nabij In Islamitische kringen merkte men vandaag op. dat het nieuwe kabinet- Soekarno het „alle-partijen-kabinet", zoals door de president in zijn conceptie voor een geleide democratie beoogt, dicht nabij komt, nu hjj erin is ge slaagd enige linkse figuren daarin op te nemen. Men twijfelt er evenwel aan, of de nieuwe regering in staat zal zjjn de regionale problemen tot oplossing te brengen, nu de eis van de opstandige buitengewesten dat oud-vice-president Hatta in de regering moet worden op- renomen, is genegeerd. Men beweerde, dat Soekarno de nieuwe ministers had „bevolen" in het kabinet zitting te nemen. In nationalistische kringen ver trouwde men aan de andere kant, dat het kabinet de huidige crisis zal weten te overwinnen. Viro Leiden-Oegsteest hield bijeenkomst Zondag was het Wereldgezondheidsdag. Naar aanleiding van dit feit beleg de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging voor Internationale Rechts orde gisteravond in samenwerking met het Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde een bijeenkomst ln het gebouw aan de Wassenaarseweg. Spreker was dr. P. H. J. Lampe. De voorzitter van de Leidse Viro, dr. ir. H. M. J. Hart. kon sledhts een be trekkelijk klein deel van de ongeveer 73 leden welkom heten. Met grote aandacht, hebben de aanwezigen de voordracht met lichtbeelden van dr. Lampe. die be gon met te wijzen op de historische ach tergrond van deze herdenking, gevolgd. Werd reeds in 1945 besloten tot het for meren van een Wereldgezondheidsorga nisatie, eerst op 7 april 1948 waren 26 staten lid van de W.H.O. (World Health Organization) geworden, het aantal, dat vereist was voor de instelling van de W.H.O. als een permanente organisatie. Op deze datum wordt dus ieder jaar het daadwerkelijk tot stand komen van de wereldgezondheidsorganisatie herdacht. Dr. Lampe herinnerde er aan, dat een en ander in 1948 een feit is geworden mede door de oholera-explosie in het najaar van 1947 in Egypte, bij welke epedemie tal van landen te hulp zijn geschoten. Thans telt de W.H.O. niet minder dan 88 leden. Met nadruk ves tigde spreker er de aandacht op, dat ook gezondheid een fundamenteel recht van ieder mens is zonder onderscheid van ras, godsdienst, politiek geloof eco nomische of sociale positie. Bovendien is de gezondheid van alle volken een nood zakelijke voorwaarde voor het bereiken van vrede en veiligheid. Zij is afhanke lijk van volledige samenwerking van mensen en staten. De opzet van wereld gezondheidsdag is, aldus dr. Lampe, het maken van een wereldwijde propaganda met elk jaar een weloverwogen facet van het werk van de W.H.O. Propaganda- thema van dit jaar is „Voeding en Ge zondheid". Voorts wees dr. Lampe er op, dat wereldgezondheidsdag in Nederland of in andere perfect gesaneerde gebie den geen uitbundige belevenis is, maar wel in een land als Birma, waar niet DIPLOMA ZWEMMEN Onder auspiciën van de Leidse Zwem en Polovereniging „De Sleutelstad" werd in „De Overdekte" voor het diploma- zwemmen gezwommen. Na afloop kon het diploma A aan de volgende zwem meesters) worden uitgereikt: Lida Dreef, Koos Kluts, Janny Diseraad, Tineke Nieuwenhuis, Cobie Siere, Bea Schoof, Margje Honders, Trudie Lepe laar, Nico Tuker, Jan Peter Hop, Julia Carla Knaap. Marga Heymans. Han Hollebeek, Sanny Griffioen en Willie v. d. Meulen. Het diploma B werd ter hand gesteld aan: Janette Boom, Loesje den Dubbel den. Ankie v. Leeuwen. Wilanna Ber gers, Jan Augustin, Agnes Neuteboom, Jan Kenter en Aadje Bon. minder dan 650.000 mensen melaats ziijn. Dr. Lampe vertelde later op de avond een en ander van de leprabestrijding in het land van de duizend pagoden (men zou het volgens hem ook het land van de duizenden leprozen kunnen noemen). Hoe men al deze gevallen onder con trole tracht te krijgen bleek ook duide lijk uit de lichtbeelden, die in de colle gezaal van het Institu/ut werden ver toond. KERK OVER ZEE CONFEREERT OVER CARAIBISCH GEBIED. In het afgelopen weekeinde heeft da Commissie kerk over zee van de Ned. Herv. Raad van de Zending voor de vierde maal een conferentie belegd over de overzeese zendingsgebieden en de mogelijkheden die voor de prot. ge- loofsverbreiding in die gebieden liggen. De studiedagen werden gehouden op het landgoed „De Keijenberg" te Ren- kum bij Arnhem en de verschillende voordrachten over het werkgebied in Caribië en de landen aan de noordkust van Zuid-Amerika werden aangehoord door studenten en gasten die zich voor werk in het buitenland interesseren. In het algemeen was men ter confe rentie van oordeel, dat het lekenapos- tolaat van uitgezonden arbeidskrachten met behulp van het dagelijkse contact met de inwoners van dit gebied, in vele gevallen van grote betekenis is voor de geloofsverbreiding. aangezien vooral de sociologische inslag van de bevolking nieuwe werkmethoden van de zending heeft geëist. (Ingez. Med.-Adv.) mtUAsUk (nw C*rvyil<rti*M+vf-j64 te. Met- teafuunJylc <r>*aen, tm6, vhAM. tvui/L ie» 'jeo - tjetih+n. imnUw &te.~ CjPwte. tvuU&nisd-Je Inte^e™- ci&tt: ëy CjAsviUwcl ryndh U. L+u. ee*u -de - flit. !<n> "lo u-rUe**. \t,A*vU)ane**. ±»e.}t>-U1jr- tc> -ti C^i&ststA, de-'f-tnccUie.dn luun- sLcte*'l-t*i. ddwtLeJ-dnt et-1. dLie. auti tïOtAöh tro-WM-tj fcltnnen. -&w ödvhiek. ttti-Jlilj'. I^OAIC Ut*r&'q-e*t Oe-etwf-tytjeiAde. 'ieulhwi. t-jet 4*1. &J4 -wtexx U heet rc/i - lvr*.otficL leXMJUjt: 'jxejl ld-1 IvtU- U twUuwtJylc net uweJ- de-wt. iwot-cck. tutb u-teb t fiddUtesUck jaoJrWa-d.-. STOFfENSPECIALISTEN fo&UteAv, fb&tenwcvLkJ- iQ gesteld, dat deze verrijst op een geheel afgesloten terrein. Uiteraard is het van groot belang, dat de school staat in de onmiddellijke nabijheid van het woonwa genkamp. In verband hiermede hebben B. en W. een plan doen ontwerpen, waarbij een ten zuiden van het woon wagenkamp gelegen 'terrein voor de school wordt bestemd. Aangezien dit terrein gedeeltelijk (1600 vierk. m.) is ingebracht bij de sportstichting en ge deeltelijk (150 vierk. m.) bij de dienst der gemeentewerken, dienen die terrein gedeelten uit het beheer en exploitatie van de sportstichting resp. de dienst der gemeentewerken te worden genomen. Het bedoelde terrein verkrijgt een zoda nige afmeting, dat het tevens plaats zal bieden voor het oprichten van een ge bouwtje voor sociale doeleinden; hier omtrent wordt nog nader overleg met het bestuur van de stichting gepleegd. Het verdient naar de mening van B. en W. aanbeveling, dat het terrein thans reeds bouwrijp wordt gemaakt. Het terrein zal door een sloot zijn ge scheiden van de Haarlemmerweg, de gemeentelijke opslagplaats, het woon wagenkamp en de sportterreinen. Van de Haarlemmerweg zal het toegankelijk zijn over een reeds aanwezige toegang. Het terrein zal worden opgehoogd tot het peil van het woonwagenkamp. Ver der zal van de zuidwestelijke hoek van het woonwagenkamp een toegang wor den gemaakt naar de Haarlemmerweg, waarvoor een tweetal dammen met dui ker moeten worden gemaakt en een pad over de gemeentelijke opslagplaats moet worden aangelegd. De kosten van een en ander zullen rond f. 7450.— bedragen. Van de overige voorstellen, welke in de zitting van a.s. maandag aan de orde worden gesteld, noemen wij: het ten behoeve van het uitbreiden van het ge bouw van de Gemeentelijke Werkplaats beschikbaar gestelde krediet ad f. 209.000 te verhogen met f. 10.500; het intrekken van een raadsbesluit inzake de verkoop aan de ..Pintsch Bamag Nederland n.v. in oprichting", gevestigd te Amsterdam, van een perceel industrieterrein, groot pl.m. 4650 m„ gelegen aan de Kanaal- weg. met een uitgang naar de Trekvliet- weg. Tengevolge van een interne wijzi ging in de bedrijfsvoering heeft deze N.V. af moeten zien van de aankoop van dit terrein; het brengen van wijziging in de begroting voor het dienstjaar 1957; verlenging van de huur van het perceel Van der Werfstraat 96. een strook grond aan de Morsweg en het winkel-woonhuis aan de Hooigracht 6: het visrecht in de Grote Sloot in de gemeente Warmond bij verlenging te verhuren aan P. van der Drift, beroepsvisser, wonende te Warmond; van het goedkeuren van de begroting 1957 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis; het voorbereiden van een herziening van het uitbreidingsplan 1933 en partieel uitbreidingsplan „Leiden-Boerhaave- laan"; de aankoop van het perceel Wol- steeg 3 (f. 1.730). tenslotte is er een voorstel tot het vaststellen van een ver ordening op de rust- en verpleeghuizen. Na afhandeling van deze agenda zal de heer J. van Iterson een interpellatie houden over het plaatsen van vuilnis emmers op de openbare weg. Met Clauss' „Het lied van de moordenaar"" Hugo Claus, de nog jeugdige Belg 27 jaar oud maakt gedichten, schrijft romans en heeft twee toneelspelen vervaardigd. Het eerste „Een bruid in de morgen" hebben de Rotterdammers ook hier met succes op de planken gebracht, het tweede, getiteld: „Het lied van de moordenaar" is als sluitstuk van de serie Abonnementsvoorstellingen gisteravond, wederom door de Rotter dammers, uitgebracht. Claus, dichter als hij is. kan zich ook in zijn romans niet losmaken van zijn dichterlijke visie en hetzelfde is bij zijn toneelwerk het geval. Het is daardoor niet altijd even gemakkelijk zijn dialoog te volgen, te meer niet, omdat hij daar in tai van Vlaamse uitdrukkingswijzen bezigt (waaronder er zijn van voor ons gehoor grof gehalte), maar toch is hij geslaagd om zijn tweede stuk te bouwen op een werkelijk literaire bodem, zodat de zuiverheid van taal opvallend mag worden genoemd. Bovendien begrijpt hij hetgeen toneel eist en nodig heeft, het geen in ieder geval betekent, dat hij speelbaar werk aflevert, waaraan ook de spelers houvast hebben, zij het dan, dat ook van hen veel wordt gevergd, want over het geheel is toch een soort tweeslachtigheid gelegd, of dit mogelijk zou zijn. Want, zoals de regisseur, Ton Lutz, hetzelf eens uitdrukte: het is te gelijkertijd een hunkering naar de men selijke volkomenheid en een wanhoop om de eeuwig menselijke tekorten. En dat Claus in die opzet van combinatie uiterst moeilijk, dat zij erkend vol ledig is geslaagd, geloven wij niet en daarom stellen wij zijn eerste werk als zuiverder en volkomener van conceptie hoger. Hetgeen echter ook weer niet wil zeggen, dat wij zijn tweede oeuvre als mislukt zouden willen noemen; daarvoor bezit het aan de andere kant toch weer te veel kwaliteiten, die weten aan te slaan. Zelfs al beroert dit spel op zich zelf geen nieuwe facetten en is het tweede bedrijf niet geheel vrij van enige langgerektheid. Claus heeft, alles bij elkaar genomen, een toneelwerk geschapen, dat de ken nismaking zeker verdient! Het gegeven speelt zich af in 1795, toen een bende Brigands zich in de bos sen heeft teruggetrokken voor de Fran se bezetting en daar door moord en roof, waarbij geen pardon wordt ver leend, zich in leven houdt. Zulks onder vaste leiding van hoofdman Moerman, die onkwetsbaar heet en daaraan zijn legendarische roem reeds dankt. Rond om deze hoofdfiguur speelt zich het drama af: deze onkwetsbare wordt ge veld door de liefde. In vaak huivering wekkende scenes ziet men deze onder gang voor zich. In hoofdzaak in z.g. flash-backs, want men aanschouwt bij de aanvang reeds Moerman in zijn cel. waar hij wacht op het mes van de guil lotine. Wellicht is in deze opzet ook wel te veel gewerkt met deze terugblikken Maar hoe het zij, de auteur weet de aandacht vast te houden en de regie van Ton Lutz is er in geslaagd om in bij zonder krachtig en fascinerend spel Claus te doen toekomen, waarop hij recht heeft. Het bosdécor van Nicolaaa Wijnberg geeft daarbij een prachtige steun en biedt tevens de gelegenheid om de vele changementen zonder vallen van het doek snel te doen plaats vinden. Aan Pim Dikkers was de uiterst zware rol van Moerman toebedeeld en hij heeft zich daarvan op bekwame wijze gekweten. Zijn vertolking bereikte vaak grote hoogten, was aan het slot wellicht ietwat overdadig, doch we zouden dat eerder aan Claus dan aan hem of de regie willen toeschrijven. Naast hem noemen we in de eerste plaats de baro nes. van Ann Haselkamp, die de oorzaak wordt van Moerman's ondergang. Het beste bereikte zij wel in de liefdesscènes en ook haar dood door Moerman's mes was van beiden een hoogtepunt. De verdere entourage blijft veel vlakker, bestaat in hoofdzaak uit leden der ben de. Steye van Brandenberg als Binder maakt zeker een aparte figuur uit dit lugubere stelletje, maar ook Henny Orri. John Leddy, Jan Lemaire sr. en Ton Lutz brengende vereiste sfeer. Nog enkele bijfiguren als b.v. de baron van Wim v. d. Brink, doen het goed. Geen wonde.*, dat aan het slot de volle schouwburg het gezelschap een warm en langdurig applaus bracht, want trots bezwaren verdient deze Claus toch ongetwijfeld belangstelling. Aan beide dames werden bloemen aangeboden. Voor de aanvang had Ton Lutz nog een korte inleiding gehouden: dit blijk baar afgestemd op hetgeen zich onlangs in Haarlem heeft afgespeeld, toen een stelletje kwajongens zodanig 'meende te moeten optreden, dat Pim Dikkers stopte en zijn afkeuring uitsprak over een dergelijk ongeciviliseerde handeling. Och, het was goed bedoeld, maar o.L was hier zo'n „geval" niet té verwach ten. En zo behoort ook deze serie toneel voorstellingen weer tot het verleden. Het seizoen 1956'57 kan zeker als geslaagd worden genoemd! Het batig saldo van de jl. zaterdag onder auspiciën van de Leidse Wandel sportver. „Willen is Kunnen" gehouden voorjaarswandeltochten bedraagt ruim f 223.—. Deze opbrengst is bestemd t.b.v. de bouw van een nieuw dierenasyl.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3