Brits Koningspaar zeer hartelijk door Franse bevolking ontvangen Soekarno's nieuwe kabinet telt 23 leden, w.o. drie pro-communisten Openbare aanklager beeft gisteren doodstraf geëist tegen dr. J. Adams WEERBERICHT Uitgelaten schare van veertigduizend mensen gisteravond voor het gebouw van de Opera Waarde van „Entente Cordiale" Ir. Djoeanda premier; Maengkom thans minister van Jmtitie Samenvatting van rechter was nogal gunstig voor verdachte 96ste jaargang DINSDAG 9 APRIL 1957 No. 29108 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredacteur» J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand: f. 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro ao. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Legioen van Eer aan Prins Philip uitgereikt President Coty heeft 's middags na het noenmaal, dat de Britse koninklijke gasten in zijn gezelschap en dat van andere gasten in een der salons van het presidentiële paleis hadden ge bruikt. Prins Philip het Legioen van Eer uitgereikt (de Koningin bezit deze onderscheiding reeds). Nadat de presi dent het lint met de orde om de hals van de Prins had gehangen, wendde hij zich tot Koningin Elizabeth met de woorden: ..En nu. mevrouw, de acco lade". Dit was een uitnodiging voor de Brit se vorstin om haar echtgenoot op beide wangen te kussen, hetgeen in derge- liike gevallen normaal door de presi dent zelf wordt gedaan. En de Konin gin liet zich niet noden en verrichtte prompt het van haar gevraagde Een fijngevoeld gebaar van Engelse zijde was. dat. op het ogenblik, dat de Britse koninklijke gasten in Frankrijk aankwamen, namens hen in Le Havre een krans werd gelegd op het graf van mevr. Coty. Weer kampgebouw totaal afgebrand Door nog onbekende oorzaak is van morgen om half vier brand uitgebro ken in het kampgebouw van ..Het Grote Bos", het recreatiecentrum van de Ned. Herv. Kerk te Doorn. Hoewel de brandweer van Doorn en die van Driebergen het vuur krachtig bestre den, kon niet voorkomen worden dat het' gebouw tot de grond toe af brandde. Ln dit gebouw was juist een nieuwe kampwinkel ondergebracht, die binrrn- kort geopend zou worden. Het houten gebouw was oorspronkelijk een noodkerk in Eind!hoven. Toen deze stad een definitieve kerk kreeg, werd het verplaatst naar „Het Grote Bos". Door de brand is weliswaar de moei lijkheid ontstaan dat men het uitge breide recreatieprogramma niet meer kan uitvoeren, maar overigens kan het centrum zijn gasten normaal blijven ontvangen. Men hoopt het ongerief door tijdelijke voorzieningen zo goed moge lijk te kunnen ondervangen. Voor de laatste maal. Toen hy vernam, dat het Amerikaan se Hooggerechtshof zijn nieuwe beroep in overweging zou nemen, heeft Caryl Chessman, die jaren geleden ter dood werd veroordeeld en in de gevangenis van San Quentin in Californië enkele boeken heeft geschreven, die bekend heid verwierven, verklaard, dat dit de laatste maal is dat hij in beroep gaat. „Het is geen genoegen om in de afde ling van de ter dood veroordeelden te leven", zei hij. Haal de bezem erdoor! Walter Reuther, de voorzitter van de Amerikaanse vakvereniging van arbei ders in de automobielindustrie, heeft de Amerikaanse arbeiders opgeroepen hun vakverenigingen te zuiveren van „gang sters en oplichters". „Als wij het zelf niet doen. zullen de reactionairen het doen. maar zij zullen geen bezem, doch een bijl gebruiken en gelijk proberen de vakbeweging te ver nietigen", zo waarschuwde hij. acht, had men deze opera enkele dagen tevoren door een ballet van Philippe Gaubert vervangen. ..Le chevalier et la. demoiselle". (De ridder en het meisje). Om omstreeks tien uur werden Ko ningin Elizabeth en Prins Philip gele- (Van onze correspondent te Parijs) Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal Prins Philip zijn gister middag om twaalf uur, terwijl over Parijs de kanonnen hun schoten losten, op het vliegveld Orly geland voor een driedaags bezoek aan de Franse hoofd stad. Een bezoek, waartoe de vijftigste verjaardag van de Entente Cordiale" die niettemin al eigenlijk 53 jaar oud is de historische aanleiding vormt. Het weer had gistermorgen opeens een vrij grimmig gezicht getrokken, zodat de echtgenoten van de ambassadeurs en andere hoogwaardigheidsbekleders, die in hun fleurige en lichte toiletten het Britse koningspaar op het vliegveld opwachtten, soms zichtbaar stonden te bibberen in die plotselinge koude. Doch Se"he,d 6e?ev£" vanaf een l^et,lrsrh£*I r I r, I I I I i i..r lakenrode tapijten behangen balkon het voor de rest heeft het bij de ontvangst zeker niet aan hartelijke warmte ont- broken. Koningin en Prins konden zich, nadat president Coty op Orly talrijke ministers, dignitarissen en diplomaten, tweehonderd in getal, aan hen had voorgesteld, bij hun intocht in Parijs, dat in een feestelijk gewaad was gesto ken, vergewissen van de geestdriftige gevoelens, die hun door de Fransen worden toegedragen. Koningin droeg japon van ivoorkleurig satijn Vergezeld door president Coty betreedt Koningin Elizabeth van Engeland de ontvangstsalon van het vliegveld Orly bij Parijs na haar aankomst in Frankrijk voor een of ficieel bezoek van enige dagen. In de Franse kranten, die voor deze gelegenheid in verschillende kleuren waren gedrukt en de hoge gasten in het Engels welkom heetten, worden al le redenen, waarom Frankrijk en En geland zich sinds een halve eeuw zo sterk tot elkander voelen aangetrokken, uitvoerig uiteengezet. En de schrijver André Maurois, die nog altijd doorgaat als een van de beste kenners van de ge schiedenis en het volkskarakter van Engeland, maakte in een der avondbla den van gisteren de geestige opmerking, dat de Fransen ook onder de Vierde Republiek zich nimmer zo eendrachtig voelen als op ogenblikken, dat ze hun eensgezinde gevoelens een regerend lid van het Brits koningshuis kenbaar kun nen maken! Koningin Elizabeth reed, direct na haar aankomst, met president Coty naar diens ambtspaleis, het Elysee, op het dak waarvan de Union Jack naast de Franse Tricolore was gehesen. Hier wachtte Koningin en Prins hun eerste officiële banket, waarvoor 250 gasten waren uitgenodigd. In het Frans, dat zij zeer goed bleek te beheersen, heeft de Koningin toen als haar overtuiging uitgesproken, dat de „Entente Cordiale" tussen Engeland en Frankrijk de essentiële band was. waardoor de landen van de oude wereld verbonden worden. Aan het banket droeg Koningin Eli zabeth een japon van ivoorkleurig satijn ingelegd met goud, parels en topazen, die de bloemen en velden van Frank rijk voorstelden. 's Middags legde de vorstin, verge zeld van de Franse minister van Oor log. Bourgès-Manourv en Maarschalk Juin. de traditionele krans bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomph. waarbij zij opnieuw door duizenden Parijzenaars enthousiast werd toegejuicht. Hoogtepunt in de Opera Deze eerste dag van het koninklijk bezoek bereikte toch nog wel zijn hoog- Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige, later nu en dan vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 APRIL Zon op: 5.57 uur; onder: 19.31 uur. Maan op: 14.38 uur; onder: 3.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.45 uur. Laagwater te 6.51 en 19-52 uur. Dit nummer bestaat ait 10 pagina's. tepunt toen het gezelschap 's avonds de opera bezocht. Aanvankelijk stond Ver di's Aid a op het programma, maar om dat in dit werk een lange scène over Egypte voorkomt, die voor deze gele genheid minder toepasselijk werd ge- feestelijk verlichte Parijs in rustige ogenschouw te nemen. Toen Koningin Elizabeth op het balkon verscheen, steeg er opnieuw een gejuich op uit de kelen van tenminste veertigduizend mensen, die dit moment al uren hadden ver beid. En temidden van die uitgelaten massa zullen vermoedelijk met ons velen zielf de vraag hebben gesteld, waarom de Fransen in hun lange en bewogen geschiedenis al hun koningen en vorstinnen stelselmatig hebben ver moord of verjaagd, want wel zeiden zal een volk van zoveel royalistische on- tuimigheid hebben blijk gegeven! "Samenstelling kabinet Het 17e Indonesische kabinet bestaat uit 23 ..deskundigen". Zij zijn: Premier ir. Djoeanda (partijloos); eerste vice-premier Hardi (PNI); twee de vice-premier Idham Chalid (Nah- datoel Oelama); Buitenlandse Zaken dr. Soebrandrio (partijloos); Defensie ir. Djoeanda ad interim; Binnenlandse Za ken Soenasi Hardjadinata. gouverneur van West-Java (PNI); Justitie Maeng kom (partijloos). Maengkom trad op als voorzitter van het Landgerecht in de zaak tegen wijlen de heer Jungschlager; Voorlichting Soedibjo (PSII); Financiën Soetikno Slamet (PNI); Industrie Ing- kiriwang (Parkindo); Handel prof. Soenarjo (N.O.); Verbindingen. Soekar- (partijloos)Landbouw: Sadjarwo (linkse landbouwersorganisatie Barisan Tani Indonesia); Scheepvaart: kolonel Nazir. maritiem commandant van Soe- rabaja (partijloos); Openbare Werken: Pangeran Mohammed Noor (Masjoemi); Vandaag de beslissing? De openbare aanklager, Sir Reginald Mannigham-Biller heeft gisteren aan het slot van een requisitoir, dat totaal 2 uur en 26 minuten in beslag nam, de doodstraf geëist tegen dr. John Bodkin Adams. Zich tot de jury wendend, verklaarde Sir Reginald, dat moord boven alle redelijke twijfel was verheven. „Om deze reden, dames en heren van de jury, stel ik u voor te erkennen, dat een juiste uitspraak van moord deze zaak moet afsluiten". Sir Reginald had uiteengezet, dat dr. Adams er mrs. Morrell toe gebracht had verslaafd te worden aan verdovende middelen. Het beeld van de toedie ning van morfine en heroïne gedurende de laatste veertien dagen van haar leven, was zodanig, dat dr. Arthur Douthwaite, de kroon-deskundige en een internationale autoriteit op het gebied van de narcotica, er een weloverwogen bedoeling in zag om te doden. Langste proces ooit voor „Old Bailey" Terwille van de tien mannen en de twee vrouwen, die de jury uitmaakte welke zal moeten beslissen over dood of leven voor dr. John Bodkin Adams, heeft de rechter van „Old Bailey", Sir Patrick Devlin, gistermiddag een be gin gemaakt met zijn samenvatting van al hetgenc er voor het Hof tijdens het onderzoek is gezegd. Dat is heel wat. want gisteren telde men de zes tiende dag van dit proces, dat nu reeds zes dagen langer heeft geduurd dan enige andere moordzaak in de geschie denis van de beroemde „Old Bailey". Rechter Devlin is een indrukwekkend figuur, niet in het minst door de pruik, die hij op had, en zijn rode toga met hermelijn en zwart afgezet. Een van zijn opvallendste verklaringen was. dat hy nergens een bewijs zag. dat er enig ver dovend middel aan mrs. Edith Alice Morrell was toegediend buiten de hoe veelheid om. die genoteerd stond in de schriften van de verpleegsters, betrok ken bij deze zaak Deze uiteenzetting werd als zeer gunstig voor de verdedi ging van de dokter uit het stadje East bourne beschouwd, die er immers van beschuldigd wordt, dat hij zich op die manier, door haar op die wijze te doden, in haar testament zou hebben laten op nemen Publiciteit Bij twee andere facetten van ceze zaak stond de rechter ook geruime tijd stil. In de eerste plaats de enorme publici teit. die het onderzoek van het eerste begin toen super-intendant Herbert Hannam van Scotland Yard naar East bourne vertrok voor een grondig onder zoek heeft gehad. Dag- en weekbla den hebben er kolommen aan gewijd, zodat het voor deze jury bijzonder moei lijk is al hun wetenschap van zich af te schudden en zich louter te bepalen tot de feiten, zoals zij die in de afge lopen zestien dagen gehoord hadden. De rechter gaf als zijn mening te kennnen, dat het beter geweest zou zyn. wanneer het vooronderzoek met het verhoor der magistraten achter gesloten deuren had plaats gehad. President Soekarno heeft gisteravond de samenstelling van zijn „extra parlementair nood-zakenkabinet" bekend gemaakt, dat onder leiding staat van ir. Djoeanda als minister-president. Ir. Djoeanda was Minister van Staat voor planning in het kabinet-Ali Sastroamidjojo, dat op 16 maart j.l. aftrad. Hatta werd opnieuw volkomen genegeerd In dit kabinet zijn geen bij de partij aangesloten communisten benoemd, doch wel drie pro-communisten, n.l. de winnaar van de Stalinprys voor de vrede dr. Prijono, die professor in de litteratuur aan de Universiteit van Indonesië is, A. M. Hanafi, secretaris-generaal van het Indonesische Volkscongres en Sad- jarno, lid van de door communisten geleide boerenorganisatie. Hun benoeming wordt als een compromis met de communisten beschouwd. Het Kabinet is grotendeels gelijk aan het door Soewlrjo opgestelde schema, toen de Mohammedaanse partijen hen deden struikelen. Gezondheid: dr. Azis Saleh (IPKI); Godsdienstzaken; Mohaxpmed II jas (N.O.); Onderwijs en Cultuur: prof. dr. Prijono (partijloos); Agrarische Zaken Soenarpo (N.O.); Verbindingen: Soekar- dan (partijloos): Inter-Indonesische betrekkingen dr. Ferdinand Tobing. af komstig van Noord-Sumatra (splinter partij SKT); Minister van Staat voor de mobilisatie van Volksenergie en Ont wikkeling: Hanafi, voorzitter van Links Volkscongres; Minister van Staat voor Oud-strijdersaangelegenhedenChairoel Saleh, oud-onafhankelijkheidstrijder (partijloos); Sociale Zaken: de benoe ming voor deze portefeuille zal nog wor den bekend gemaakt. De naam van oud-vice-president Hatta komt niet voor op de lfjst mi nisters van president Soekarno. Vol gens berichten heeft de president hem mogelijk bestemd voor de functie van voorzitter van een op te richten Na tionaal Planbureau. Hatta heeft deze functie echter in feite verworpen, toen hy onlangs verklaarde, dat Indo nesië in deze crisis geen superorgani saties, zoals een Nationale Raad en een Nationaal Planbureau nodig heeft, doch een regering met gezag over de gehele archipel. Voornaamste programmapunten De voornaamste punten van het pro gramma van het nieuwe kabinet zjjn: 1. de vorming van een Nationale Raad in overeenstemming met de presi- dentele conceptie; 2. het normaliseren van de huidige toestand 3. de opbouw; 4. de terugkeer van West-Irian tot het Indonesische grondgebied; 5. het uitvoeren van de opzegging der R.T.C.-overeenkomsten. Soekarno heeft drie nieuwe portefeuil les ingesteld, namelijk het Staatsminis- terie voor inter-Indonesische betrekkin gen, het Staatsministerie voor mobili satie van volksenergie voor ontwikke ling en het ministerie van Industrie, dat vroeger behoorde tot het ministerie van Economische Zaken. Economische Zaken wordt nu genoemd ministerie voor Han del. De Masjoemi en haar voorzitter Moh. Natsir hebben gisteravond te kennen gegeven, dat de opneming van het Mas- joemilid Pangeran Mohammad Noor in het kabinet van president Soekarno mo gelijk door de partij bestudeerd zal worden. Natsir heeft dit weekeinde naar men weet president Soekarno sterk aangevallen, omdat hij zichzelf tot for mateur had benoemd. Ongewoon Een ander ongewoon ding „ik ge loof, dat het juist is, het ongewoon te noemen" noemde de rechter, dat de beklaagde zelf niet in de getuigenbank is verschenen en dat de jury dus deze zaak moet vaststellen zonder een ver klaring van de verdachte. Openlijk wilde de rechter dit met de dames en heren van de jury bespreken, omdat dit iets zou kunnen zijn „dat uw geest in ver warring zou kunnen brengen". Het is misschien een natuurlijke reactie van leken en wellicht zelfs advocaten zo'n houding als een beschuldiging op te vat ten. De voornaamste verdediger heeft echter de verantwoordelijkheid voor het achterhouden van dr. Adams' getuige nis op zich genomen. Het is het goed recht van de verdachte te bepalen of hij al of niet zal getuigen, maar het is totaal onjuist als het zwijgen van dr. Adams zou beschouwd worden als een element van zijn schuld. Voorts wees hij er op, dat men het geen mooie geschiedenis mag vinden, dat een arts wil erven van een vrouw, die hij door verdovende middelen onder zijn invloed heeft gebracht, maar er is een enorm verschil tussen iets van dien aard en een beschuldiging tot moord. „U mag zelfs tot de overtuiging komen dat dr. Adams een fraudulerend scha vuit was. maar fraudulerende schelmen zijn nog geen moordenaars Hoewel nog niet bekend is, wat de rechter vandaag in zijn vervolg van zijn drie uur durend betoog zal zeggen, kan men wel stellen, dat zijn toon tot nu toe vrij gunstig is geweest voor de verdachte. Dr. Adams, scheen zelfs verheugd te zyn over de gang van zaken. Zijn ogen stonden vrolijk, toen de twee bewakers hem na afloop van de zitting naar de eet leidden. De openbare aanklager, Sir Reginald, daarentegen vertrok nors kijkend uit de zittingszaal. Men verwacht, dat de zaak vandaag nog voor de jury zal komen. Voor het einde van de dag zou dan een beslissing zijn gevallen en een einde zijn gekomen aan een der meest spectaculaire zaken, die ooit voor ..Old Baile-'" heeft ced'end. Laatste berichten VRIJGESPROKEN De jury heeft na een beraadslaging, welke 44 minuten duurde, dr. John Adams, onschuldig bevonden aan moord op de 81-jarige weduwe Edith Morrell. De jury trok zich terug, nadat de rech ter, Sir Patrick Devlin, zijn overzicht van hetgeen tijdens het proces te berde is gebracht, had voltooid. Portret van Djoeanda De nieuwe premier van Indonesië, Djoeanda. staat bekend als een van de hardst werkende autoriteiten in Dja karta. die echter dagelijks tijd reser veert voor zijn geliefkoosd tijdverdrijf, golf. De 45-jarige vroegere revolutionair heeft, hoewel hij geen lid van een po litieke partü is, zün jonge natie 12 jaar gediend in 16 kabinetten. Hadji Djoeanda (de titel van Hadji wordt gegeven aan Mohammedanen die Mekka bezocht hebben) heeft vijf kin deren: vier dochters en een zoon. In dit tropische land, waar de meeste functionarissen slechts enkele uren per dag achter hun bureaus blijven en ge wend zyn 's middags te slapen, werkt Djoeanda minstens 8 uur en soms 12. De grootste belangstelling van Djoe anda gaat uit naar economische en so ciale zaken; dit werd weerspiegeld in zijn functie in het kabinet Sastroamid jojo. Hij is de „vader" van Indonesië's vijfjarenplan voor economische ontwik keling. Ondanks zijn actieve openbare leven leest Djoeanda veel boeken over filosofie en economie: hij zou een van de meest eminente intellectuelen in Azië zijn. Djoeanda, die vloeiend zowel En gels als Nederlands spreekt, staat ook by buitenlanders, die met hem te maken hebben gehad, bekend als een man, die er voor zorgt, dat „er iets gebeurt", en als een man die sterk onafhankelijk is. Gedurende de revolutie tegen de Ne derlanders diende Djoeanda de rebellen- regering te Djocjakarta. Vóór de oorlog studeerde hij voor ingenieur. Hij werd op 10 juli 1911 geboren te Tasikmalaja op West-Java. Situatie op Zuid-Sumatra weer normaal De militairen onder majoor Djoe- hartono. die zich in de afgelopen week aan het gezag van luitenant-kolonel Barlian op Zuid-Sumatra hadden ont trokken en hun hoofdkwartier hadden gevestigd op het vliegveld Talang Ba- toetoe bij Palembang, zijn gisteren naar hun basis teruggekeerd onder het con signe het kamp niet te verlaten. Dit heeft luitenant-kolonel Hasan Ka- sim de vertegenwoordiger van de mili taire bevelhebber, die belast is met het onderzoek in deze militaire kwestie, be kend gemaakt. Het terugkeren van de militairen naar hun standplaats zou de spanning in het gebied verminderen, al dus Kasim. Hij deelde eveneens mede, dat de speciale troepen, die sedert vo rige week op het vliegveld van Palem bang waren gelegerd, werden terugge trokken. Gistermorgen heeft hij een rapport uitgebracht aan de chef-staf en is 's middags naar Palembang terugge keerd. Hy zei, dat de situatie in Zuid- Sumatra weer normaal kan worden door het terugtrekken van de speciale strijd krachten uit dit gebied. Amerika wil kosten van bewapening met een kwart drukken Van Westerse zijde wordt vernomen dat Harold Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de ontwapenings besprekingen. die thans te Londen wor den gehouden, heeft voorgesteld dat de grote mogendheden hun bewapenings uitgaven in de komende twee jaar met een kwart zullen verminderen. De Sov- jetrussische vertegenwoordiger Zorin had naar aanleiding hiervan verklaard dat hij veel belangstelling had voor het Amerikaanse voorstel en dat hij het zorgvuldig zou bestuderen. Stassen had reeds voorgesteld de be wapeningsuitgaven in het eerste jaar, dat door een ontwapeningsovereenkomst zou worden bestreken, met tJen procent te verminderen. Hij had opgemerkt dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie het eens wa ren over een aanbeveling, dat de strijd krachten van de Verenicde Staten van de Sovjet-Unie en van communistisch- China elk de twee en een half miljoen man niet te boven zouden mogen gaan en dat een maximum van 750.000 man zou moeten gelden voor de weermach ten van Groot-Brittannië en Frankrijk Stassen had hieraan toegevoegd bereid te zijn de Amerikaanse regering aan te bevelen de bewapeningsuitgaven in het tweede jaar, dat een ontwapeningsover eenkomst van kracht zou ziin. met vijf tien procent te verminderen Zorin had geantwoord het belangrijk te achten dat de Verenigde Staten be reid waren over nieuwe stappen, om tot ontwapening te komen, te spreken, daar dit de deur opende voor verdere onder handelingen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1