szL bkl Wat betere stemming voor aandelen FILMS VAN DEZE WEEK: Droste pastilles gaan vooraan i Koers-ivinstverhouding grote concerns te laag aangeslagen? 96ste jaargang Zaterdag 6 april 1957 Derde blad no. 29106 (Ingez. Med.-Adv.) (Van onze financiële medewerker) Hoewel van een noemenswaardige verlevendiging van de fondsenhandel op de Amsterdamse beurs nog niet kan worden gesproken, zo mag toch worden geconstateerd dat zy zich deze week aan de invloed van enkele min of meer gunstige factoren niet heeft kunnen onttrekken. De aandelenmarkt heeft trou wens sinds eind juli 1956 (Suezkanaal crisis) een flinke koersdaling achter de rug, die het indexcyfe% voor de aandelen te Amsterdam van ca. 230 tot 200 terug bracht. Gedurende de eerste maanden van het lopende jaar is er in de koersen weinig verandering gekomen, met uitzondering van aandelen Koninklijke, maar sinds de laatste weken valt er hier en daar weer enige tekening te bespeuren, waartoe de tot dusver gepubliceerde jaarverslagen en de uitgekeerde divi denden ongetwijfeld hebben bijgedragen. Het algemeen indexcijfer is deze week weer tot 209 gestegen. Het is zeker een meevaller dat de resultaten van vele ondernemingen over het afgelopen jaar de verhoging van het dividend toelaten. Van de ca. 100 Mpijen, welke hun ver slag over het afgelopen jaar hebben gepubliceerd, was zulks bij ca. de helft het geval, terwijl van de andere helft slechts 15 tot een dividendverlaging zijn overgegaan en de overige het percen tage op dat van 1955 handhaafden. Dat er op de aandelenmarkt nog geen koers stijging van enige omvang is ingetreden, houdt niet alleen verband met de thans meer gereserveerde prognoses van de directies ten aanzien van het lopende jaar, maar niet in de laatste plaats met de nog altijd krappe geld- en kapitaal markt, welke in het stijgende rentetype van de obligaties tot uitdrukking komt en de kopers van aandelen een hoger di vidend doet verlangen. Dit blijkt zeer duidelijk uit het feit, dat het indexcijfer voor de bankaande len dit jaar tot dusver nog van 130 tot 115 is teruggegaan. Van de banken heb ben er slechts 2 het dividend verhoogd, 4 lieten het onveranderd en 4 hebben het verlaagd. Het rendement van bank aandelen bedraagt thans, op basis van de uitkeringen over 1956 6'.'i 7%. Hoe wel aan de soliditeit van de Nederlandse banken niet wordt getwijfeld. Bankaan delen zijn weliswaar niet zo rechtstreeks op de resultaten van bedrijfsleven be trokken als industriële aandelen, maar dragen toch ook het risico van de con junctuurswisselingen en als thans van goede obligaties een rendement van 5 en 5'.2% kan worden gemaakt, is het begrijpelijk dat beleggers, die geen grote risico's wensen, aan obligaties de voor keur geven, welke thans in allerlei vorm worden aangeboden. Men mag echter aannemen, dat als er op de kapitaal markt een keer komt, bankaandelen hiervan niet in de laatste plaats zullen kunnen profiteren, aangezien het ren dement van deze waarden thans ver bo ven het historisch gemiddelde uitgaat. Het is sinds medio 1956 weer gebleken, hoe snel de publieke opinie ten aanzien van de waardering van effecten kan veranderen. Een en twee jaar geleden speelde het rendement bij die waarde ring nog slechts een zeer onderge schikte rol, hetgeen thans nog bij de internationale waarden, met name bij de aandelen Koninklijke en Unilever en tot op zekere hoogte ook bij die van Philips het geval is. In navolging van wat in de V.S. viel en trouwens nog valt te consta teren werd meer aandacht geschonken aan wat verdiend, dan aan wat uit gekeerd werd, terwijl ook de vrees voor een verdere waardevermindering van het geld in sterkere mate in de koer sen tot uitdrukking werd gebracht. Aan deze waarderingsnorm is in die tijd misschien te grote waarde ge hecht, thans krijgt men de indruk dat deze factor by de beoordeling van de vraag of de aandelen te hoog of te laag noteren al te zeer op de achter grond is gedrongen. De directie van het Rotterdamsch Be leggingsconsortium wijst op het opmer kelijke feit dat ondanks de sterke koers stijging, welke in 1955 voor internatio- Toeslag lichte varkens verlaagd Ondanks het feit. dat de afzetmoge lijkheden van bacon op de Engelse markt door een laag prijspeil ongunstig blijven, heeft de ontwikkeling op de bin nenlandse varkensmarkt het Produkt- schap voor Vee en Vlees aanleiding ge geven de toeslag bij slachting van lich te varkens te verlagen. Met ingang van maandag a.s. zal voor varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t.m. 70 kg. die niet voor bacon- bereiding worden bestemd, tot nader or der een toeslag van 10 cent per kg wor den betaald. VERVOERDERS LOTTO- EN TOTO- FORMULIEREN WORDEN AANGEHOUDEN De officier van Justitie te Maastricht heeft aan Inspecteurs van Invoerrech ten en Accijnzen opdracht gegeven per sonen die zogenaamde Lotto- en toto formulieren van Duitsland naar Neder land vice versa vervoeren, aan te hou den. Him handelingen worden in strijd geacht met de loterijwet. De houders zullen worden aangehou den en de formulieren in beslag geno men. Aan de grensposten, behorende tot de inspectie Heerlen, zijn reeds enkele honderden formulieren in beslag geno men. Tegen de personen die ze vervoer den, werd proces-verbaal opgemaakt. nale fondsen plaats vond, de koers winstverhouding van deze groep nog steeds lager was dan van de Nederland se industriële aandelen. De prijs van de aandelen was slechts 7.8 maal de winst per aandeel, terwijl het cijfer voor Ne derlandse industriële aandelen 10.12 be droeg en dat voor Amerikaanse indus triële aandelen 11.28. Voor een deel houdt dit verband met het feit dat in het algemeen de binnenlandse indus- dan de internationale concerns, maar tevens kan dan de conclusie worden ge trokken dat de geweldige ontwikkeling van deze internationale ondernemingen nog niet geheel in de koersen tot uit drukking is gekomen, althans in minder sterke mate dan dit in de V.S. het ge val was. Dit is vermoedelijk een van de re denen waarom de laatste tyd voor de internationale aandelen weer een gro tere vraag is ontstaan, zij het dan ook voor een deel uit het buitenland. Het feit dat de Koninklijk en de Uni lever ca. 80% van de winst in het bedryf houden, betekent een geleide lijke versterking van de financiële po sitie der concerns en al maakt men dan een laag rendement, daarnaast is er een voortdurende stijging van het vermogen, waarin aandeelhouders par ticiperen. Ook het deze week verschenen jaar verslag van Philips doet zien dat de ba- lanswaarde van de gewone aandelen in 1956 weer is gestegen en de beurswaarde overtreft. Waarbij dan met de grote stille reserves geen rekening is gehou den. Dat de Philipsdirectie met een tamelijk optimisme het nieuwe jaar is tegemoet gegaan, heeft de beurs deze week blijkbaar ook een riem onder het hart gestoken. Over het algemeen ziet de markt er, gelijk wij in het begin reeds trieën hun winsten minder laten zien zeiden, iets vriendelijker uit. f Ingez. Med.-Adv.) De beste serie van 1957 - 31 en 36 ct Nieuwe hulpmiddelen voor veilig navigeren De acht mm radar en de VHF-telefonie (Speciale berichtgeving) Radio Holland zal de volgende week twee nieuwe hulpmiddelen voor een veilige navigatie in scheepvaartkringen introduceren: de op een golflengte van 8 mm werkende Philips „ship-shape ra dar" en het nieuwe VHF-telefonienet. Tijdens een gisteren te Rotterdam gehou den bijeenkomst vertelde ir. H. T. Hyl- kema enige bijzonderheden over deze jongste bijdragen van een verhoging van de veiligheid bij de navigatie in havens, op rivieren en op druk bevaren zee routes. Het bijzondere van ship-shape radar is men met deze nieuwe toepassing kan wel de golflengte: tot nu toe werkte starten. De zeevaart zal, zoals bekend, scheepsradar namelijk op drie of op tien voor beloodsing en havenverkeer op de centimeter, met als gevolg, de projectie VHF-banden overgaan, van een nogal brede „bundel". De defi- In IJmuiden en Hoek van Holland zijn nitie van ship-shape is evenwel zo groot, daarvoor de vereiste stations zelfs al dat men op het radarscherm zelfs de opgericht, vorm van de schepen gemakkelijk kan onderscheiden Het lange afstandsbereik is echter veel minder, zodat zij, volgens ir. Hylkema, vooral goede diensten kan bewijzen als tweede radarinstallatie op een schip of als enige op een klein vaartuig, een Rijnschip bijvoorbeeld. Het grootste schaalbereik van ship-shape be draagt vijf zeemijlen en het kleinste omvat slechts 0.3 zeemijl. Inmiddels kan men zeggen, dat de 8 mm-radar van Philips voor de scheepvaart een wereld primeur is, op enige vliegvelden is zy evenwel al in gebruik. Op de Amstel- stroom heeft men er enige weken succes vol mee geëxperimenteerd. Het tweede nieuwigheidje is het sy steem van de VHF-telefonie waarvan ir. Hylkema zei te verwachten, dat het een belangrijke ontlasting van de mid- dengolf-telefonieband van het korte afstandsverkeer zou betekenen. Het eerste kenmerk ervan is, het ge ringe vereiste zendvermogen, maar tegenover dit voordeel staat als na deel de kleine reikwydte. Hoewel: nu op alle frequentiebanden het probleem van de plaatsruimte steeds nijpender wordt door het toenemende aantal stations, en het steeds drukker wordende radioverkeer, kunnen de VHF- banden een uitkomst zijn. Vooral ook, omdat meerdere stations, op enige geo grafische afstand van elkaar gelegen, toch dezelfde frequentie kunnen gebrui ken, zonder elkaar te storen. Ir. Hylkema verklaarde, dat een scheepsmobilofoonnet, met IJmuiden als centraal punt, voor de Rijn zal worden aangelegd, waarvan vermoedelijk nog dit jaar de eerste twee stations in gebruik zullen worden genomen. Ook langs de Waterweg zul len enige van die stations als onderdeel van het loodswezen, worden opgericht. VHF-telefonie, die reeds enige tijd toepassingen kent als de mobilifoonnet- ten van politie en brandweer, moest voor wat betreft internationale zee- en Ryn- vaart wachten op internationaal te ma ken afspraken over de frequentieverde ling en het te volgen systeem. Die af spraken zijn thans inmiddels gemaakt de laatste conferentie erover werd in januari in Den Haag gehouden zodat Tot minister van Justiitie in Surina me is benoemd mir. Rodolf Wilhelm Anne Thurkow Mr. Thurkow is geboren ln 1916 en politiek partyloos. Hij studieerdie Indi sche recht te Utrecht en Nederlands recht te Leiden. Hij was in Suriname verbonden aan het departement van Algemene Zaken en trad op als waarnemend directeur. Drie mannen in de sneeuw" Geprolongeerd Luxor De verfilming van „Erich Kastners „Drei Manner im Schnee" is voorlopig voor de tijd van één week op het programma gehandhaafd en er is daarover minder reden tot verwondering dan wanneer het drietal na een slechts 7-daags verblijf uit de Sleutelstad zou zijn vertrokken. Hun verlengde aanwe zigheid biedt honderden de gelegenheid tot een middag of avond van onge dwongen vrolykheid. „Richard lil" Biologerend meesterschap van Laurence Olivier TRIANON De roem is de verfilming van het Engelse Koningsdrama Richard III vooruitgegaan. De beroemde Shakespeare-vertolker Laurence Olivier geeft een meesterlijke en biologerende uitbeelding van deze En gelse koning, de laatste vorst uit het Huis Plantagenet, bijgenaamd de „ge bochelde". Misvormd als hy is, kent hij slechts één doel: de anderen te over meesteren. Na talloze gewetenloze intri ges wordt deze jongste zoon van de her tog Richard van York inderdaad „Ko ning van Engeland". Vraag niet hoe hij zijn doel bereikt: hij is immers de incarnatie van het ge mene, het verraderlijke, het valse, onder het mom van innemende vriendelijkheid. Richard ziet tegen niets op: moord sta pelt zich op moord, zelfs de beide jonge Prinsen laat hij in de Tower een gruwe lijke dood ondergaan, zij stikken onder een kussen. Het slechtste lijkt voor hem nog niet slecht genoeg, zonde volgt op zonde. Zelfs de Hertog van Buckingham, die hem op zyn infame wegen steunde, verstoot hij, wanneer hij eenmaal, op 6 juli 1483 tot koning gekroond is. Het lijkt eenvoudig ondenkbaar, wat zich in het Engelse Koningshuis afspeelde en toch is het allemaal zo gebeurd. Men ziet het in deze bijzonder uitge breide, indrukwekkende kleurenfilm ge detailleerd weergegeven, tot aan Ri- schards ondergang in de strijd op het slagveld (22 augustus 1485) tegen het leger van Hendrik Tudor, graaf van Richmond, die na Richards dood als Hendrik VII de Engelse troon beklom. Imponerend brengt de befaamde Lau rence Olivier deze Richardfiguur op het doek, omringd door de tallozen, die in zijn gruwzaam leven een belangrijke rol speelden en deze rol al even respectvol in de film vervullen. Grandioos is Oli- viers acteertalent, zijn prachtig Engels vormt daarbij een constant genot. Historie en legende lijken dooreenge- weven, gelijk dat meestal in geschied kundige films het geval is. Tochwat de hoofdzaken betreft zyn de voor- naamte gebeurtenissen waarheidsge trouw weergegeven. Fascinerend is deze Richard: hij zal U nog lang vervolgen na Uw bezoek aan deze, eveneens door Laurence Olivier ge regisseerde film. Daarin betrok hij nog een serie andere acteurs en actrices, die allen in Shakespeare's werken naam maakten en die tezamen een verschrik kelijke episode uit Engelands verleden waar maakten, zó waar, dat ge dit dra ma meebeleeft, alsof ge er zelf deel van bent. Als voorfilm het prachtige kleuren- filmpje van Bert Haanstra „En de zee was niet meer", waarin de ondergang van de Zuiderzee en wat zich rond de daarbij betrokkenen voltrok, boeiend be schreven en opgenomen werd. Al evenzeer een cinematografisch meesterwerkje! „Contrabande en moord" Zelfkant van het vermaaksleven REX. Het is niet alles goud wat er blinkt in de cabarets van Parijs. Achter de schermen van het vermaak bloeit de handel in verdovende middelen en als de helpers zich aan de macht van de baas van het komplot willen onttrekken, gaat deze over tot het plegen van een moord, maar zó, dat de schuld op an deren valt. Door dit gegeven heen speelt dan ook nog de strijd om de liefde van een jong meisje. Hoe luguber de sfeer van dit gedoe is, aan het eind komt alles terecht en de gelieven vinden elkaar. Erg doorzichtig is dit filmwerk van Di- mitri Kirsanoff niet al tyd, maar hét Minister mr. J. Algera heeft giste ren met een groot oud geweer de „klimaat" is scherp getekend. In de hoofdrollen Raymond Pellegrin en Ma rina Vlady, de eerste een welbekende verschijning in vele Franse films, de tweede een nieuwe verschijning, die voor alsnog meer opvalt door lichamelyke charme dan door acteertalent. „De avonturierster van Beiroet" ln de greep van het geld Lido. „De avonturierster van Bei roet", dat is de twijfelachtige titel, waarop de gravin van Orlow kan bogen. Een knappe, donkere, nog jonge vrouw, die langs vele duistere wegen naar macht en aanzien in Beiroet is gewan deld. Bij haar zijn alle middelen gehei ligd door het doel: nooit meer de ar moede te kennen, die eens haar deel is geweest. Dat dubieuze leventje gaat uit stekend tot zy een energieke ingenieur ontmoet, wiens vriend bij onderzoekin gen in de woestijn op een rijk uranium- veld is gestoten. Dit tezamen gedeelde geheim betekent geld en dus al de pret tige dingen, die daarmee gekocht kun nen worden. En dat zijn er in deze corrupte streken legioMaar niet alleen de twijfelachtige gravin strekt vergeefs haar begerige handen uit naar deze schat daarbij niet terugdeinzend voor een koelbloedige moord ook an dere duistere figuren doen hardnekkige pogingen het geheim aan de beide man nen te ontfutselen. Het gegeven loopt niet over van origi naliteit. maar het is boeiend en knap uitgewerkt met oog voor detail en ge voel voor de mogelijkheden, welke het barre landschap in de woestijn de ca mera kan bieden. Van het begin tot het einde weet de regisseur de spanning vast te houden en een typerende sfeer te creëren. Een markante verschijning in de sterke bezetting is Juliette Gréco, eens een bezienswaardigheid van St. Germain des Prés, die uiteindelijk meer rende ment in de film zag. Aan haar lange donkere haren is zij in het verhaal ge sleept, waar zij als zangeres in een bar de kans heeft met haar omfloerste stem een zwoel liedje ten gehore te brengen. Engelen zonder vleugels" Onwaarschijnlijk maar geestig Casino Het is een hoogst onwaar schijnlijk verhaal, deze geschiedenis van drie aartsmisdadigers, die zijn ontsnapt uit het Bagno van Duivelseiland en die op kerstavond verzeild raken in een gezin, dat zij voornemens zijn te bero ven, maar waar zij met zoveel hartelij ke gastvrijheid worden ontvangen, dat zij helemaal van hun stuk worden ge bracht. Weliswaar hebben zij een krach tig werkzaam aandeel in de plotselinge dood van een tweetal mannen, maar dat is alleen maar. omdat ze het nu een maal niet met droge ogen kunnen aan zien. dat leed wordt berokkend aan de familie, waar zij gastvrijheid genieten. Aldus zijn zij niet alleen het levend bewijs van de stelling, dat er in iedere misdadiger iets goeds schuilt, maar zij zijn werkelijk zó goed, dat slechts de vleugeltjes ontbreken om hen echte engelen te doen zijn. Hoe dit allemaal in z'n werk gaat, laat zich niet in kort bestek vertellen, maar we geven U de verzekering, dat U zich kostelijk zult amuseren en oprecht zult genieten van de humoristische dialogen. De onlangs overleden Humphrey Bogart speelt één van de hoofdrollen en al is dit stellig niet een van zijn grootste creaties, toch is zijn vertolking van dien aard, dat met leedwezen moet worden vastgesteld, dat in hem een groot acteur en een sympathieke persoonlijkheid is heen gegaan Maar dit is dan ook de enige som bere gedachte, waartoe deze film aan leiding geeft! Lading ging schuiven VIER ARBEIDERS GEWOND. Gistermorgen omstreeks 11 uur is aan de Kleine Cabergerweg te Maastricht bij de groenteveiling de lading van een door een tractor getrokken oplegger, be staande uit gasbuizen van vijf meter lengte en 20 cm doorsnede, gaan scui- ven en rollen. De vijf arbeiders, die op deze lading zaten, kwamen hierdoor in het gedrang. Eén van hen wist tijdig weg te springen, maar de vier anderen raakten bekneld 'tussen de zware buizen. Een 40-jarige metaalslijper uit Maas tricht werd ernstig aan hand en schou der gewond, vooral een paar vingers zijn zeer zwaar gekneusd. Hij werd ter ver pleging in het ziekenhuis opgenomen; de andere drie arbeiders kregen lichtere verwondingen en konden, na door de G.G.D. verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze van lading. „De Zeven Provinciën van oefenreis terug Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën", onder commando van kapitein ter zee baron A. N. de Vos van Steen- wijk, is na een 11 januari jl. begonnen oefenreis in de Caraibische wateren uit de West in de haven van Den Helder teruggekeerd. De commandant smal deel V. commandeur L. Brouwer, die de oefenreis heeft meegemaakt, ver klaarde. dat de reis succesvol is ge weest en dat goede gegevens verkregen zyn. Deze oefenreis heeft bewezen, dat de kruiser als zeeschip byzonder goed is. De radar fungeerde voortreffelijk. Hij verklaarde dat Nederland in technisch opzicht zeker niet bij het buitenland ten achter staat. Op deze reis is wederom bewezen, dat het technisch en bedie nend personeel volkomen met het schip is vertrouwd. Ook de stemming aan boord was buitengewoon goed. Het vlag vertoon achtte de commandant een be langrijk onderdeel van deze reis. De ontvangst op de Antillen, Venezuela en overal elders was buitengewoon pret tig. Het schip vertrekt half mei naar Zweden voor het bezoek van H. M. de Koningin aan dat land. Westduitse taxichauffeurs voorstanders van doodstraf Westduitse taxichauffeurs, die een by- eenkomst van hun vakbond te Bonn bijwoonden, hebben de eis gesteld dat de doodstraf in West-Duitsland weer van kracht zal worden verklaard. Aan leiding hiertoe is het feit, dat sinds 1950 duizend aanslagen op leden van hun gilde zijn gepleegd, hetgeen in 150 ge vallen tot. de dood van de aangevallenen leidde De taxichauffeurs hebben verklaard meuwe briw tussen Venlo en Blerick in, geheel West-Duitsland een uur te zullen staken, indien hun eis met wordt opengeschoten. ingewilligd. EmMutisjc bmhaie van, „t kiuaifinvuit" te Ittklen. bmcht \800 Op k+0 sloot tevioahtuom mat CowuiiJUa.cicm. „Apoete. lorlhti' binnen 0L4VEU lót '1 'fc vx nm oyhoW pUcht vooc postduLdiw... ó'okoyzaXaxdcu^^zonxiai^. l«ülan<ixi omvfti/iuruq oj dp VoocjrtGtsbewES' weae bist viüft^mwocuiuicl Louiü stodayiten kujów '*AUit juppCsctiÊ. waditïijiAaw. DoAixvGov tLB.S. t ty/iruriasia wardaw dsua. waak Vakarul

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9