Sarco globine STADSNIEUWS Raad van Zoeterwoude gaf geen subsidie voor een concert ZATERDAG 6 APRIL 1957 WAARSCHUWING Onder het voorwendsel twee Hon gaarse vluchtelingen in Nederland te laten studeren, zamelt een circa 25- jarige man (gezet postuur, donker uiter lijk en zenuwtrek aan linkeroog) in diverse wijken van de stad tegen afgif te van een kwitantie geld in. Aangezien hier sprake is van oplich ting waarschuwt de Commissaris van Politie tegen de praktijken van deze man. Het Leidse Politie Muziekgezelschap heeft hedenochtend een muzikale hulde gebracht aan de heer en mevr. Frank in de Oosterstraat, die vandaag het feit hedenken. dat zij voor 65 jaar in het huwelijk traden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Gen. II de heren T. E. Halbertsma (Oegstgeset), G. J. Kiers (Voorburg) en R. Oltmans (Den Haag); semi-artsex., de herenTeng Hwie Gisp (Leiden), J. L. Trapman (Amsterdam), J. de Vries (Den Haag) en P. H. der Weduwen (Delft); arts examen, de heren H. W. Alferink (Lei den), J. M. v. d. Bel (Domburg), J. F. C. van Pappelendam (Den Haag) en R. M. Roos (Heerlen)prop.ex. godgeleerdheid de heer P. J. van Ouwerkerk (Boskoop); doct.ex. Franse taal- en letterkunde, mej. M. L. Bakhuis en de heer H. C. M. van der Krabben (Den Haag). INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Gisteravond hield het Instituut voor Arb. Ontwikkeling een bijeenkomst in het Museum voor Volkenkunde. Deze avond was gewijd aan Gamelan en Wa jang. De heer Van Wengen hield een inleiding over de samenstelling van een gamelan-orkest, dat ons Europeanen wat vreemd in de oren klinkt. Ons toonstel sel heeft octaven van 8 tonen met hun intervallen. De gamelan heeft hetzelfde octaaf, maar verdeeld in 5 tonen, doende zijn de intervallen groter lykt het soms voor onze oren vals. Bij ons zijn het in een orkest de snaarinstrumenten die de klankkleur aangeven; bij de gamelan de koper instrumenten. Als laatste grote verschil: In onze concerten worden we gevoerd naar hoogtepunten, is er een climax. Dit mist de gamelan, dit is gelijkmatiger. Hoe moeilijk gamelan is. merkten vier der bezoekers, die onder leiding van de heer Van Wengen achter de verschillende in strumenten moesten plaats nemen. Na dat er nog een demonstratie was ge geven met de verschillende instrumen ten begaf het gezelschap zich naar de aula waar een eenvoudig wajangspel werd vertoond. Een spel waarin, zoals dat bij dergelijke folkloristische spelen meestal het geval is, de goedheid door boze demonen werd belaagd. Hoewel het even twijfelachtig was wie de overwin ning zou behalen, zegevierde tenslotte toch de deugd. De bijpassende muziek werd verzorgd door een groep beoefenaars van game- lanmuziek. Na afloop dankte de secretaresse Mevr. T. Kramer-Spruyt, de heer Van Wengen voor deze prachtige avond, die door een zeer groot aantal belangstej- lenden werd bijgewoond. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor Leiden der Rijkspost spaarbank werd in de loop der maand maart f. 435.673 ingelegd en f. 386.075 terugbetaald. Er werden 183 nieuwe boekjes uitgegeven. VEERTIG JAAR IN OVERHEIDSDIENST. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer J. W. Vermeer hoofdagent van politie en wonende in de Bakhuis Rozeboomstraat, in overheidsdienst trad. Van deze veertig jaar heeft hij ruim 37 jaar in Leidse gemeentedienst doorge bracht. Boden in de morgenuren de commis saris van politie, de heer J. Dreeuws en de hoofdinspecteur, de heer J. C. Hof stede, ten huize van de jubilaris de ge lukwensen aan, 's middags deden dit o.a. de heer J. Barends, voorzitter van de afd. Leiden van de Alg. Ned. Politiebond, die zijn woord van gelukwens gepaard deed gaan met de aanbieding van een enve loppe met inhoud, en de heer F. J. Teu- nissen, voorzitter van het Leids Politie Muziekgezelschap. Namens dit gezel schap werd een akten-tas aangeboden. Ook de heer D. J. Verzijden, hoofdin specteur, en vele collega's van de heer Vermeer boden in de loop van de dag hun felicitaties aan. Geveilde percelen Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden. Woonhuis Melchior Treublaan 38 in bod; f 11.400.— koper: J. van Straten te Leiden, q.q. voor: f12.400. Woonhuis Zijlsingel 29 in bod: f 10.000 koper: H. H. van Sonsbeek te Leiden, voor: f 10.900. Woonhuis Herensteeg 16, in bod: f2.750.koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f2.820. Woonhuis Wolsteeg 3 in bod: f 1.440. koper: H. D. van Weizen jr. te Leiden voor: f 1.580. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Huis (beneden- en bovenwoning) Pre sident Steynstraat 5/5a in bod: f3.500. koper: J. W. Goddijn te Leiden, q.q. voor: f3.500. Winkel/woonhuis Janvossensteeg 50/ 50a in bod: f6.100.koper: P. Meiman, q.q. voor: f6.230. Ned. Politiebond had vrolijke avond Vele jaren achtereen verzorgde de toneelclub van de afd. Leiden van de Nederlandse Politie Bond haar eigen jaarlijkse feestavond. Dit jaar moest men echter van deze traditie afwijken, omdat enige hoofdrolspelers door ziekte zich terug moesten trekken. Men heeft dit jaar toch een uitstekende plaats vervangster gevonden, en wel de toneel groep „De Spoorwegen" uit Den Haag, die gisteravond de Burchtzaal het blijspel ..Het Gouden Kalf" voor het voetlicht bracht. De heer J. Barends. voorzitter van de N.P.B. afdeling Leiden heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de commissaris van politie de heer J- Dreeuws, de hoofdinspecteur de heer C. J. Hofstede en de hoofdinspectrice mej. mr. M. J. Zeelenberg. Ook de diverse afgevaardigden van de zusterverenigin gen werden hartelijk verwelkomd. Spreker memoreerde, dat dit de eerste feestavond was. sinds de N.P.B. in het N.V.V. opgenomen is. De pessimistische edachten, die er door deze opname bij velen naar voren zijn gekomen, zijn bijna geheel in rook opgegaan. De heer Barends sprak er zijn vreugde over uit dat 96To van de leden van de N.P.B. meegegaan is. Wij waren, aldus de voorzitter, een groep „georganiseerde ongeorganiseerden", totdat wij zelf in gezien hebben, dat we door ons isole ment buiten vele voordelen kwamen te staan. Hierna volgde de opvoering van de drie-acter „Het Gouden Kalf". Men slaagde erin om tijdens het eer ste bedrijf voldoende komische en in gewikkelde situaties te scheppen, die over het verdere deel van dit blijspel uitgesmeerd, voldoende waren om de aanwezigen een gezellige avond aan te bieden. In een gezin, waarvan de vader ge pensioneerd is. groeien de twee kinde ren op geheel verkeerde wijze op, omdat de moeder steeds haar handen bescher- strekt. Hierbij komt nog dat de finan- siën in dit gezin er niet al te best voorstaat, mede door de brasserijen die zoonlief er op na houdt. Wanneer een rijk geworden neef en diens secretaris enige tijd als betalend logé in dit gezin door willen brengen, is dit „gouden kalf" natuurlijk zeer welkom! De neef. die van de toestand waarin dit gezin verkeert in het geheel niet op de hoogte is, wordt bij zijn onverwachte aankomst met open armen ontvangen door het dienstmeisje, die hem en zijn secretaris volledig omtrent de situatie in huize „Smith" inlicht. De neef kiest eieren voor zijn geld. en besluit met zijn secretaris van naam te verwisselen. De situatie voor het blijspel was ge schapen en de toneelgroep de taak om dit geheel op geestige wijze uit te spe len. Hierin is zij volledig geslaagd. Het orkest van Cor Vincourt zorgde voor een vrolijk slot van deze zeer amusante avond. Leidse Bestuurdersbond viert feest Na een jaar van velerlei activiteiten en uitbouw van de organisatie, bood het bestuur van de Leidse Bestuurdersbond gisteren de bij de Bond aangesloten le den een feestavond in de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal aan. De voorzitter, de heer J. H. Schüller, die een kort inleidend woord sprak, zeide, dat het zeer goed was om na ge dane arbeid er is zeer veel werk ver zet eens even te rusten. Spreker, die er o.m. op wees, dat de L.B.B. over en kele jaren zijn 60-jarig bestaan hoopt te vieren, ging tevens in op de bereikte result.-.ten en de grote verbeteringen, welke zich op sociaal en maatschappe lijk terrein hebben voltrokken. De heer Schüller wekte de leden op om met enthousiasme verder te gaan en te blij ven strijden voor nog niet verwezen lijkte idealen. Onder leiding van André Meurs werd vervolgens een zeer gevarieerd uitne mend verzorgd cabaret programma over het voetlicht gebracht. Aan dit pro gramma werkten o.a. mede de Noten krakers goede wijn behoeft geen krans Christine Spierenburg en Bert Robbe, die een greep uit hun repertoire van operette-melodieën deden en Willy Ré, accordeoniste. André Meurs zette het geheel in een vrolijke omlijsting. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Menno Tijs, zn. van J. Versteeg en J. G. de Vries; Marlen Jacobus, zn. van J. Gra- vekamp en M. J. Brasker; Willem zn. van L. de Water en K. Hoek; Frederika An- tonla. dr. van F. A. Rekelhoff en C. Hart man; Albertus Oornelis. zn. van A. C. Brijer en M. C. van Ruitenburg; Theodo- rus Govert Gerardus Johannes, zn. van P. J. ran dien Berg en A. die Rijik; Corne lia Catharina, dr. van A. Ciere en C. C. M. Schutte; Alwine Margarethe. dr. van N. van Egmond en G. J. Rhijnsburger; Adriaantje. dr. van G. Cuvelier en A. M. Wagemaker; Daniël Maarten, zn. van J. van Mulligen en C. Vos; Anna Maria Cornelia, dr. van C. L. Heemskerk en G. W. van Eijk; Haijo. zn. van J. Lasschuijt en J. w. Kanbier; Rudolf, zn. van G. W. A. Ligtvoet en C. M. Pauw; Pepijn, zn. van P. J. M. Geurts en M. G. van Senus. ONDERTROUWD. A. Hoogeveen en J. Dozij; H, A. Ligtvoet en J. de Ruiter: C. Nievaart en G. E. M. Veelenturf; M. S. H. Schlemper en C. A. M. Meijs; J. van der Ploeg en G. van Bem- mel; J. de Bruijn en M. D. M. Serdijn; F. L. Cavé en L .Ciere: S. P. Paauw en J. M. Sommeling; C. van Elleswljk en M. H. van der Linden: L. van Kuljk en M. Disse- Veld; G. A. Baijens en H. J. Pikaar; J. H. Mennes en M. Lamers; J. Stol n A. de Ruiter: D. Hogewoning en C. G. van der Mark; G. D. van Brakel en A. G. J. Was senaar. OVERLEDEN. A. Verlind 70 jaar. weduwe van L. A. wagenaar; B. L. Lleverse, 47 Jr, man. Humanistisch Verbond JAARVERGADERING VAN DE GEMMENSCHAP LEIDEN In het gebouw „Ons Centrum" hield de Leidse gemeenschap van het Huma nistisch Verbond haar jaarvergadering. Het aantal leden was in het verslagjaar weer toegenomen. Ook hebbén verschei dene leden hun contributie verhoogd. In september 1956 heeft de gemeenschap haar 10-jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. Behalve de zondagmorgenbii- eenkomsten werden er ook over ver scheidene onderwerpen discussie-avon den gehouden, waarvoor een levendige belangstelling bestond. Voorts werd deel genomen aan een kastelentocht langs de Vecht met als einddoel het Muider- slot. waarin bij een sprookjesachtige kaarsverlichting een bijeenkomst plaats vond. Hoogtepunten van het verslagjaar wa ren voorts de herdenking van het 10- jarig bestaan van het landelijk Verbond in Amsterdam in februari 1956 en de opvoeringen van he spel van het Hu manisme „Erasmus" in Amsterdam en Den Haag. Zonder in overdreven optimisme te vervallen staat de gemeenschap er ook in financieel opzicht niet slecht voor. De rekening van baten en lasten sloot met een batig saldo van f. 241,55, terwijl de begroting voor 1957 een toename van ontvangsten en uitgaven van ruim f. 400 aangeeft. Op de vergadering werd door de kas- commissie verslag uitgebracht en de penningmeesteresse onder dankzegging voor haar beheer decharge verleend. Vervolgens werd de congresagenda be handeld en werden de voorzitter en se cretaris als vertegenwoordigers van de gemeenschap naar het congres, dat dit maal op 13 en 14 april in Amsterdam zal worden gehouden, afgevaardigd. Als plaatsvervangende afgevaardigde werd mej. A. H. Timmer aangewezen. De heer C. Dirkse, die zich niet meer voor een bestuursfunctie bschikbaar stelde, werd dank gebracht voor hetgeen hij gedurende 9 jaren voor de gemeen schap en het Verbond gedaan heeft. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen mevrouw A. Room—Rei tsma en de heer H. Lammeree. Het bestuur be staat thans uit de volgende personen: Mevrouw H. H. Kole—Boll, voorzitster; de heer G. J. van Leeuwen, secretaris. Vliet 43; mej. A. M. Timmer, penning meesteresse: mevrouw A. Room—Reits- ma. de heren J. G. Fokkema, R. Ger- brands en H. Lammeree. LEIDERDORP FILMAVOND „PERSONEELS- VERENIGIN OOSTHOEK" Door het bestuur van de „Personeels vereniging Oosthoek" was in het Dorps huis een filmavond georganiseerd. Hier voor had men de medewerking ingeroe pen van de regeringsvoorlichtingsdienst welke over een groot aantal documen taire films beschikt. De belangstelling voor deze avond van de zijde van het personeel was, hoewel niet slecht, toch niet zo groot als de voorzitter, de heer J. Vermeer, had ver wacht. h(j verwelkomde de aanwezigen en sprak de hoop uit, dat op een vol gende culturele avond de opkomst gro ter zou zyn. Er werd een vijftal film gedraaid n.l. „Oerwoud in Suriname, On top of ski world, Circus Elleboog, Primitief Nieuw- Guinea en als laatste het bezoek van de koninklijke familie aan de West". De films, deels gekleurd, gaven prachtige natuuropnamen te zien en de vertoning viel dan ook zeer in de smaak. Het was dan ook zoals de voorzitter zei: „De wegblijvers hebben wat gemist". OEGSTGEEST INTREDE DS. R. BRANDS OP 2 JUNI Ds. R. Brands uit Bergentheim heeft het beroep naar de gemeente Oegstgeest- Valkenburg van de Gerf. Kerk (art. 31), aangenomen. De kerkeraad heeft in oktober van het vorig jaar het perceel Schoutenburgstraat 3 aangekocht wat nu de pastorie zal worden van deze kerkelijke gemeente. Ds. Brands zal op 2 juni zijn intrede doen. VOORSCHOTEN CHU en AR vergaderden gezamenlijk De plaatselijke afdelingen van de C.H. en A.R. hebben een gemeenschap pelijke vergadering gehouden in het Geb. voor Chr. Belangen. De heer Mechelse, die deze vergade ring leidde, sprak er zijn blijdschap over uit. dat een dergelijke vergadering ge houden kon worden. Spr. hoopte, dat dit tot meer waardering van elkaar zou leiden. De voorzitter van de Prot. Chr. Raads fractie, de heer E. Griffioen, hield een korte causerie over de voornaamste agendapunten van de gemeenteraads vergaderingen van de afgelopen maan den. Spr. memoreerde de vrij bewogen zittingsperiode, die de fractie achter de had in verband met de vele muta ties. Spr. stond o.m. stil bij de volgende gebeurtenissen: De benoeming van de gemeente-ontvanger, waarbij de fractie gesteld had dat. indien er onder het eigen personeel een capabele sollicitant is, deze voorkeur dient te hebben. Ver der behandelde spr. de afwijzende hou ding van de Prot. Chr. fractie t.a.v. de subsidie-aanvrage van de Hervormde Jeugdraad. Ook de ontruiming van het pand Papelaan 124 werd besproken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt waarbij een zeer levendige discussie werd gevoerd over het al of niet accep tabel zijn van subsidie voor chr. or ganisaties. De voorzitter van de A.R.. de heer G. Rietmulder, sloot de vergadering. VOORSCHOTEN Extra raadsvergadering De voltallige raad, onder voorzitter schap van burgemeester C. J. van der Hoeven, heeft gisteravond, na een korte bespreking, het voorstel tot verhoging van het maximum-krediet der vlottende schuld tot f. 2.000.000 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. (Ingez Med.-Adv.) In tie sirih! om Uw gezondheid... is Sarco-globine een mach tig wapen. Wat Uw lichaam te kort komt, vindt U in ruime mate in dit krachttonicum. Snel bloedvormend r zenuwsterkend. De heer Fortanier (KVP) was van mening, dat met dit voorstel het beleid van de regering doorkruist werd doch gaf later toe dat de handelswijze van B. en W. toch wel juist was. De heer Pels (PvdA) vond de inhoud van het voorstel van het college niet voldoende gedocumenteerd en vond hier in weinig terug uit de circulaire van de minister over deze materie. Spr. zag veel nuttigs in het instellen van een eommis sie voor de financiën. De heer Van Eist (VVD) meende, dat de methode om woningbouw te finan cieren uit kasgeld niet juist is. De voor zitter stelde op de volgende vergaderin gen een nota in uitzicht over de beste- dingsberperking, waarin ook de finan ciële schulden zullen worden opgeno men. Van het volgende raadsbesluit vastge stelde maximum-krediet, van iy2 mil joen gulden werd 1.1 miljoen opgeno men, "waarvan f. 900.000 zullen worden omgezet in vaste leningen. Ten aanzien van de onderhavige verhoging van het maximum-krediet tot 2 miljoen gulden merkte spreker op, dat hierover contact was opgenomen met de provinciale grif fie en de Bank van Nederlandse Ge meenten en dat met name door eerstge noemde geadviseerd was het maximum krediet op te voeren tot 2 miljoen gul den. Spreker benadrukte nogmaals dat deze maatregel uitsluitend nodig was om de woning- en scholenbouw niet te la ten stagneren en dat dit voorstel als een tussenfase moest worden gezien. Hoewel er geen gelegenheid was voor rondvraag vroeg de heer Griffioen (Prot, Chr.) mede naar aanleiding van het dodelijk ongeluk van twee dagen geleden maatregelen te treffen in ver band met de doorlopend te hoge snel heid waarmede de Blauwe tram door het dorp rijdt. De maximum-snelheid staat aangegeven als 15 km. De voorzitter merkte op. dat deze aangelegenheid reeds in het college was besproken. B.B.-DIENST SOCIALE VERZORGING Mevrouw GootePotusma, voorzitster van de prov. federatie V.V.H. in Zuid- Holland, heeft donderdag een uiteen zetting gegeven over de Dienst Sociale Verzorging (D.S.V.) in B.B.-verband. Hij werd welkom gehete door burge meester C. J. van der Hoeven, in zijn kwaliteit als hoofd van de B.B. in Voor schoten. De spreekster gaf eerst een overzicht van de organisatie van de B.B. in het algemeen. Daarna besprak zij de diverse diensten, als blokbrandweer. oprui mingsdienst, hersteldienst en dienst Sociale Verzorging. Deze laatste dienst is bij uitstek van belang voor de vrouw. De D.S.V. heeft tot taak: le. Het zorgen voor en het kalmeren van mensen die door ramp om oorlogs geweld plotseling stuurloos zijn gewor den; 2e. het verschaffen van onderdak; 3e. het verstrekken van kleding; 4e. het verschaffen van voeding. De D.S.V. heeft voor" deze taken dus al 4 leidsters nodig. Volgens spreekster is directe georganiseerde hulp van het grootste belang. Ook oefening in klein verband. In de pauze kwamen verschillende vragen naar voren. De burgemeester dankte mevrouw GootePoutsma voor haar duidelijke uiteenzetting. Als presidente van de federatie V.V.H. sprak ook mevrouw S. G. van der Hoe vende Jongh de Leeuw een dank woord en bood de spreekster bloemen WARMOND 4 VRAAGT UW AFOTHEICER OF DROGIST Voor kinderen speciale TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" De uitslagen van de af gel. week waren: Dames: Steeds Vooruit 1— F.S.A. 1, 10—0. Heren: Steeds Vooruit 1—Assumy 4. 8—2; Steeds Voor uit 3—P.T.T. 2, 4—6; Steeds Vooruit 4— T.O.V. 2, 2—8. K.A.B. BIJEEN De K.A.B. afdeling Warmond hield in „De Burcht" haarl aatste vergadering van het winterseizoen. De voorzitter der K.A.B., de heer S. P. van Rijn, opende deze vergadering met een woord van welkom tot de aan wezigen, in het bijzonder tot de spreker van de avond, de heer L. A. Weeber. Me algemene stemmen werd een voor stel aangenomen om in het uniform fonds van de muziekvereniging „St. Matthias" een bedrag te storten. Hierna kreeg de heer Weeber het woord. Deze behandelde het onderwerp „Lonen en prijzen en bestedingsbeper king". In een uitvoerig betoog schetste spreker wat of deze lonen en prijzen politiek behelsde en in het bijzonder be nadrukte hij de sociale vorming van de arbeider. Hij sprak de wens uit. dat ook Warmondse jonge arbeiders deel zouden nemen aan de a.s. sociale cursus om zo doende meer kennis op te doen van de moeilijke problemen. I Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd WASSENAAR Historische Ver. BINNENKORT OPGERICHT In Kasteel Oud-Wassenaar werd een vergadering gehouden met het doel te peilen of in deze gemeente belangstel ling bestaat voor de oprichting van een historische vereniging. Uit de belang stelling bleek hiervan overtuigend. Onder de aanwezigen waren mr. J. Klaasensz. commissaris der Koningin, burgemeester S. baron van Wijnbergen en mevrouw Van Wijnbergen, ook een tweetal bestuursleden van de Haagse historische verniging Die Haghe. Een van de initiatiefnemers, de heer G. Janssen, begroette de aanwezigen en constateerde uit de opkomst, dat het initiatief zin had. Hij gaf hierna het woord aan de burgemeester. Deze had gaarne de uitnodiging voor een inleidend woord aangenomen, niet alleen omdat hij zich als burgemeester voor het plan interesseert, maar ook omdat het initiatief is opgekomen uit de bevolking. Vier inwoners achtten de tyd gekomen vorm te geven aan een ge dachte, welke al vaker is uitgesproken. Spreker richtte het woord tot mr. Kala- sensz, die nog niet zol ang in de ge meente woont, maar van het begin af- aan heeft getoond een goed ingezetene te zijn, zich niet slechts interesserend voor zijn gewest, maar ook voor de ge meente van inwoning. Spreker richttte zich ook tot de vertegenwoordigers van Die Haghe. waarbij hij opmerkte, dat Den Haag aan historie meer oplevert dan Wassenaar, maar dat ook het kleine van gewicht is. Hij besprak verder wat in Wassenaar op het gebied van de his torie reeds is gedaan. In het gemeentehuis is aanwezig een archief met plm. 2500 platen, foto's, afbeeldingen boeken en boek jes. Het is de bedoeling om in oktober a.s. hiervan in het raadhuis een ten toonstelling te houden. Over Wassenaar bestaat nog geen boek zoals in andere gemeente, maar misschien ziet de op te richten vereni ging kans het zover te brengen. Hij be sloot met het uitspreken van de hoop. dat de belangstelling voor de historie zal leiden tot verrijking van de geest en liefde voor de eigen woonplaats De heer L. G. Oosterling hield een in leiding over de historie van Wassenaar en na een pauze vertoonde hij licht beelden van oude kastelen. De heer Jansen bood de burgemeester een gekleurde lito van het Huis De Paauw aan. waarna hij de hoop uit sprak, dat bij de oprichtingsvergadering de belangstelling ook groot zal zijn. ZOETERWOUDE Meisje van zes jaar verdronken Gisteravond te omstreeks 5 uur is de 6-jarige Jacoba Maria Captein, Wei- poortseweg 62. alhier, door onbekende oorzaak in de Weipoortse Vliet geraakt. Een 125 meter van de plaats waar het kind had gespeeld was een meisje aan de waterstoep aan het werk, toen zij de kleine Cobie voorbij zag drijven. Op haar geroep kwamen buren toelopen en had men het kind spoedig op het droge ge bracht. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. Tot 8 uur heeft men kunstmatige ademhaling toegepast en heeft men zuuurstof toegediend, echter zonder resultaat: het meisje bleek reeds te zijn overleden. (Ingez. Med.-Adv.> ROTISSERIEtOUDT L.EYDEN- Tot en met Pinksteren ook *s zondags geopend Ruime parkeergelegenheid Steeostr. 51 LEIDEN Telef. 21217 FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: ArntzeniusBumet. z Den Haag: Enger—Waterman, d.. Eltham: BoerstraPander, d.. Den Haag; Bos Nederbergh. d. Amsterdam; Romevn Caviet. z., Amsterdam. Getrouwd: A. Barth en Ph. J. Rans- ley. Nairobi; J. C. Lindeboom en J. H. Wiersma, Wehe (Gr.); mevr. B. A. J. van LingeBakker en L. W C. M. Hes- lenfeld. Laren, H. E. H. Rahusen en jkvr. A. Elias, Overveen Overleden: C. W. M KÖnig, vr., Om men. E. A P. Krayenhoff van de Leur, vr.. Velp: W. A. Zeijlmons van Emmic- hoven. m.. 58 j.. Rijswk. F W. Blase, m.. 67 j„ Hilversum: W Zadeits. m.. 77 jPurmerend; A. C SclireuderMal tha, vr.. 73 j.. Velp; M Lindenbergh Lindenbergh. vr.. 83 j.. Wemeldinge: A. P. H. de Bont. m.. 55 j.. Ulvenhout; J. S. VerschoorVlasveld, vr.. 77 j.. Nun- speet. I1 Ruim twee miljoen voor reumatiekbestrijding Vanmorgen heeft de voorzitter van I de Ned. Ver. tot Reumatiekbeslryding, de arts I'. L. Slot. de bijeenkomst ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereniging in het Tropeninstituut i te Amsterdam geopend. De taak, zeide l hij, die de vereniging zich heeft ge steld, maakt onverminderde krachts- l inspanning nodig terwille van de in- I dividuele patiënt, terwille van het milieu waarin deze patiënt leeft, en terwille van onze volksgemeenschap en onze volkskracht, die door het zo veelvuldg voorkomende reuma op een dusdanige wijze belaagd wordt, dat men zeker mag spreken van een volks ziekte, of meer in de huidige termino logie sprekend: van een „volksvijand". Hij deelde mede, dat een hier te lande massaal uitgevoerd bevolkingsonderzoek aan het licht heeft gebracht, dat onge veer 20 van de onderzochte bevol kingsgroepen aan reumatische ziekten lijdt of heeft geleden, dat een vijfde ge deelte van het totale bedrag, dat aan ziektegeld wordt uitgekeerd, besteed wordt voor reumapatiènten en dat reuma het Nederlandse volk aan ziektegeld, aan invaliditeitsrente enz. per jaar 80 mil joen gulden kost. De heer Slot overhandigde hierop cheques aan de belanghebbende instel lingen uit de opbrengst van de Natio nale reuma-actie. De totale opbrengst van de actie, bijdragen uit het bedrijfs leven, van ziekenfondsen en de gemeen ten, vermeerderd met de renten tot 15 april 1957, bedraagt f 2.055.815. Linnaeushof geopend De Zweedse ambassadeur in Neder land, de heer S. Dahlman, heeft gister middag te Heemstede op de plaats, waar ruim tweehonderd jaar geleden de Zweedse natuurvorser Carolus Linnaeus werkte en studeerde, het bloemenpark Linnaeus geopend. Evenals zijn beroem de landgenoot wandelde de Zweedse am bassadeur door dét prachtige natuurge bied, temidden waarvan hij in een eerst in het Nederlands en daarna ten be hoeve van de Zweedse radio in hét Zweeds gehouden toespraak, getuigde van de verbondenheid van Nederland en Zweden in het werk van Linnaeus. De ambassadeur zeide, daarom ook niet an ders dan verheugd te kunnen zijn over de heropening van de hof, waardoor de tuin van Linnaeus in ere is hersteld. De directeur van het bloemenpark, de heer H. Roozen, wees op het belang van deze instelling als recreatie-element in de randstad Holland en sprak zijn ver trouwen in de toekomst uit. Acht Haarlemse bloemenmeisjes speld den daarna de gasten bloemen op. UITGIFTE KLM-AANDELEN IN NEW YORK De New York Times meldt heden dat de KLM voornemens is tegen ongeveer het einde van deze maand 250.000 gewone aandelen van f. 100,— elk op de Ameri kaanse markt te verkopen. De KLM te Den Haag heeft de juistheid van boven staande mededeling bevestigd. Onder voorzitterschap van de burgemeseter kwam de raad gisteravond in vergadering bijeen. By de ingekomen stukken bevond zich een Koninklijk Be sluit, waarbij het door B. en W. ingestelde beroep ongegrond is verklaard. Het betreft hier de afsluiting van het gedeelte van de dokter Kortmannstraat voor wielrijders vanaf de Schenkelweg tot de Zwetkade. De voorzitter heeft maandag j.l. teza men met de architect van de woning bouwvereniging een onderhoud gehad met de prov. directie van de wederop bouw. Hierbij werd overeenstemming bereikt over de prijs van de 29 te bou wen woningen tussen Schenkelweg en Korte Miening. Dit kwantum zal ver moedelijk voor het 3e kwartaal aan deze gemeente worden toegewezen, zodat waarschijnlijk in juli of augustus met de bouw kan worden begonnen. Het brandspuithuisje in de Zuidbuurt wordt opnieuw voor vijf jaren verhuurd aan J. C. van Leeuwen alhier voor f. 53.50 per jaar en onder voorwaarde, dat de onderhoudskosten geheel voor rekening van de huurder komen. GEEN CONCERT Een comité uit de ingezetenen, onder voorzitterschap van de burgemeester, wil het culturele peil van de bevolking omhoog brengen. Zij wil dit doen door het geven van een concert door het West-Nederlandse Symphonie-Orkest. De kosten worden begroot op f. 1050. waartegenover is geraamd een subsidie van de provincie van f. 400.aan en trees f. 300.zodat het tekort wordt begroot op f. 350.—. Gevraagd wordt hiervoor een subsidie te verlenen. B. en W. stellen voor dit garantie-subsidie te verlenen. Naar aanleiding van dit voorstel zegt mevr. Neuwahl—Sanders, dat naar de mening van de kath. fractie een sym fonie-concert niet de juiste weg' is. Spreekster zou liever zien dat hieraan vooraf ging de uitleg van de instrumen ten. zoals dat ook geschiedt bij de con certen voor de middelbare scholen. Bo vendien ziet spreekster niet, dat er f. 300.zal worden ontvangen aan en treegelden. Bovendien zullen de mensen van de Hoge Rijndijk niet naar het dorp komen. De kath. fractie staat hier niet achter. De voorzitter zegt, dat het juist in de bedoeling ligt een uiteenzetitng te ge ven van de instrumenten, en ook van de uit te voeren muziek. De mensen gaan niet naar Leiden, daarom wil het comité de muziek bij de mensen brengen. De toezegging van de provincie, dat een subsidie van f. 400.zal worden gege ven. is reeds ontvangen. De vergadering wordt dan geschorst. Na heropening zegt de heer Van der Ploeg, dat de KVP onder de huidige omstandigheden niet mee kan werken. Het voorstel van B. en W. wordt dan in stemming gebracht en met 3 stem men voor (de beide wethouders en de heer Dorrepaal) en 8 stemmen te gen verworpen. BEGRAAFPLAATS Met algemene stemmen wordt beslo ten een bijdrage te verlenen in de kos ten van aansluiting op het elektrici teitsnet van de N.H. Kerk en de ge- meeitetoren. De afscheiding van de N.H. begraaf plaats aan de noordzijde moet geheel worde vernieuwd. B. en W. stellen voor deze bijdrage te bepalen op f.250.—. Mevr. Neuwahl—Sanders wijst er op. dat in andere gemeenten o.a. Hillegom de gemeente bijdraagt in het onderhoud van bijzondere begraafplaatsen. Zij stelt dan ook voor de helft van de kos ten van deze afscheiding voor rekening van de gemeente te nemen, en hieraan dan te verbinden, dat er geen verdere subsidie meer wordt gevraagd voor de restauratie van de kerk. Dit voorstel wordt gesteund door de heren Van Leeuwen en Van der Geest. Ook wethouder Kraan kan met dit voorstel akkoord gaan. B. en W. nemen dit voorstel over. dat met algemene stemmen wordt aange nomen. SPORTTERREIN Ged. Staten kunnen de verklaring van „geen bezwaar" voor het inrich ten van een sportterrein aan de Hoge Ryndyk niet afgeven, gezien de pre caire financiële toestand van de ge meente. Verzocht wordt dc betref fende post van de begroting 1956 af te voeren. B. en W stellen voor hier toe te besluiten. Dit voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. De heer Van der Ploeg verzoekt B. en W. toch uit te zien naar andere mogelijkheden. De voorzitter antwoord, dat hij reeds een bespreking met een vertegenwoordi ger van de KNVB heeft gehad, aan wie hij de situatie heeft uitgelegd. De enige mogelijkheid is. dat de KNVB Meer burg alsnog toestemming geeft het be staande terrein te mogen blijven be spelen. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Vliet weer de aandacht van B. en W voor een speelweide. Straks komen de vakanties weer en dan is de jeugd weer op de straat aangewezen. Spreker doelt op het perceel weiland achter het Wa tertje. dat nu in gebruik is gegeven aan de heer P. Overdevest. De ^voorzitter zal dit in de vergade- rüig van B. en W. bespreken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 april. Leidse Ooöp Groen te- en Fruitveiling: Prijzen per 1O0 kg.: andijvie 1238, prei 1024. rabarber 30 40. snipazie 1224. stoofsla 1119, uien 830, waspeen 2036, witlof 3150. sla A 7.7015.50, sla B 2.509.30, peterselie 333. raapstelen 47, radijs 6—24, selde rie 28. Medische Dienst VOORSCHOTEN Zondagsdienst Gedurende dit week einde is voor spoedeisende gevallen te bereiken dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51, telef. 2520; voor wijkverpleegster Gezondheidscentrum, telef. 2177. WASSENAAR Medische dienst De medische dienst wordt zondag waargenomen door de artsen Geerlings en Oosterbaan. WARMOND Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dokter Walenkamp en dokter Van Nes (Sas- senheim). OEGSTGEEST Medische dienst De dienst wordt dit week-einde waargenomen door dok ter Van Walchren, tel. 22030. LEIDERDORP Medische dienst De d/lenst wordt dit week-einde waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40. tel. 30070. BILJARTEN Strijd om Europese titel libre begonnen Te Antwerpen is gisteravond een be gin gemaakt met het toernooi om het Europees kampioenschap libre. De eerste uitslagen luiden: Vervest (B.) 500 2 498 250.— De Ruyter (N.) 14 2 11 7.— Spielmann (Did.) 500 6 451 83.33 Witte (Did.) 40 6 40 6,66 Van Oosterhout (N) 470 5 256 94.— Scholte (N) 500 5 300 100.— Van Hassel (B) 119 8 64 14.87 Van Schoor (B) 500 8 279 62.50 Sportsplinters De waterpolowedstryd tussen de zeventallen van Nederland en België zal op 23 juni-a.s. te Sas van Gent worden gehouden. Op die dag zullen, eveneens te Sas van Gent. de jeugdploegen van beide landen tegen elkaar spelen. De organisatie van de nationale zwemkampioenschappen. welke op 2, 3 en 4 augustus a.s. worden gehouden, is toegewezen aan de nieuwe zwemvereni ging „De Forellen" uit Rhenen. Aan het bad. waarin voor de titels zal worden ge zwommen. wordt nog hard gewerkt. De Boks-landenwedstryd tussen de amateurs uit Denemarken en Nederland, die gisteravond te Kopenhagen werd ge houden, is door Nederland gewonnen. Onze landgenoten behaalden zeven over winningen; Denemarken won drie par tyen. De 41e internationale Vierdaagse afstandsmarsen, zullen dit naar van 23 t/m 26 juli worden gehouden over af standen variërend van 30 tot 55 kilo meter. SCHAKEN —Voor het toernooi om het Nederlands Schaakkampioenschap werd gisteravond alleen de afgebroken party uit de vijfde ronde tussen Visser en Van Scheltinga uitgespeeld. De ontmoeting werd door laatstgenoemde gewonnen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7