Otyüecta KOP VAN JUT Veel belangstelling en rustige handel op Utrechtse Jaarbeurs Voor de landbouw landelijke en uniforme garantieprijzen nodig Britse defensie plannen door de NAVO-landeii kritisch ontvangen Met een enkel woord Agenda Rede prof. Oud ZATERDAG 6 APRIL 1957 NU ook Nederland, Engeland en West-Duitsland door Moskou ge waarschuwd zijn, dat hun grondge bied aan „vernietigende tegenaan vallen" met raketten ten prooi zal vallen als de Sovjet-Unie zou worden belaagd, is het nuttig en nodig stil te staan bij de motieven van deze Kremlinistische nervositeit. De vorige week werd, naar aanleiding van Boelganins dreigement aan Noorwegen, gewezen op een belang rijk punt van het rode program: het kweken van zoveel mogelijk „neutrale" staten en het zo mogelijk losweken van buurlanden uit Westelijke bondgenoot schappen. Ofschoon het verstandig is met dit motief rekening te blijven hou den. is er intussen een andere interpre tatie aan de horizon verschenen, die eveneens de aandacht verdient. ONDER de Sovjetrussische heersers schijnt nog altijd de vrees te le ven dat het buitenland zich van binnenlandse spanningen in hun heil staat zal bedienen om een einde te ma ken aan hun (thans collectievé) dicta tuur. Men kan dit belachelijk vinden, maar het feit ligt er en de rebellie in de satellietstaten heeft de achterdocht sterk doen toenemen. Vondel dichtte reeds, dat „het achterdencken schrickt voor 't ritsen van een bladt" en vóór hem had Shakespeare reeds ge schreven: „steeds waart de argwaan rond in 't schuldig hart". Ten aanzien van de Sovjet-Uniê kan men zeker zeg gen, dat het wantrouwen jegens het buitenland voortspruit uit onderlinge verdenking in het binnenland. EN wat de oorzaak van die verden king is. daarover behoeft men niet in het onzekere te verkeren. De heersende bovenlaag vreest (en bepaald niet ten onrechte) dat de onderdrukte I massa, die zich in de satellietlanden reeds verzette tegen haar rechteloos heid. ook in de Sovjet-Unie zelf de ge- bogen ruggen zal verheffen. Voor de sterk bevoorrechte klasse der Sovjet russische bureaucraten geldt bepaald niet. dat wie in een zilveren bed slaapt gouden dromen heeft. Deze kaste wordt juist geplaagd door het schrikbeeld van afrekening. Veertig jaar lang heeft het systeem gelegenheid gehad te tonen wat het nu eigenlijk waard is, maar alleen met ijzeren vuist heeft het Kremlin de overigens serviele massa kunnen dwin gen tot. het verwezenlijken van de oog- mprken der partij. JAMMERLIJK is de mislukking van alle pogingen het volk een mate van J welvaart te verschaffen, die enigszins te vergelijken is met wat het verfoeide kapitalisme bereikt heeft. Vooral Kroesjtsjef schijnt dit in te zien. meer althans dan de leidende bureaucraten van de oude school. type-Molotof. En dus moet er maar weer eens gereorga niseerd worden. Eind maart publiceerde het officiële orgaan van de communis tische partij de „Prawda", over niet minder dan vier pagina's epn plan van de eerste secretaris tot instelling van een soort economische raden af gekort sov- narchosi). die een eind moeten maken aan het centralistische systeem van de ministeries. Dit plan-Kroesjtsjef. dat reeds de instemming van de hoogste regionen heeft verworven, komt begin mei in de volgende zitting van de Op perste Sovjet (het Russische ja-knik- parlement) ter sprake, waar het na tuurlijk zonder enig verzet zal worden aanvaard. Nadrukkelijk wijst Kroesjtsjef op de belachelijke toestanden, die ontstaan zijn door elkaar in de wielen rijdende ministeries. De bouw van acht flats in Swerdlofsk valt onder de bemoeiingen van zeven verschillende departementen. Elders is het nog dwa zer: bij een groot bouwwerk in Tsjela- binsk waren 182 staatsorganisaties van 25 ministeries betrokken, ofschoon dit geen record is, want dat schijnt bereikt te zijn, toen. weer ergens anders, 203 bouwcommissies van dertig departemen ten elkaar bij het totstandkomen van een (overigens omvangrijk) bouwwerk voor de voeten liepen en dat vaak in de zelfde straat. Welke dwaze situaties er in de Sovjet-Unie bestaan blijkt ook uit het in de Prawda geciteerde voorbeeld van het transport van oud roest over een afstand van 3500 kilometer naar een bedrijf, dat op zijn beurt eenzelfde hoeveelheid oud roest over een afstand van 3500 kilometer in tegenovergestelde richting liet vervoeren! Als Kroesjtsjef deze gevallen die tot in het oneindige zijn te vermeerderenniet persoon lijk gerapporteerd had en in het partij blad had doen afdrukken, zou men het moeilijk kunnen geloven. EEN merkwaardige kant aan het plan- Kroesjtsjef is, dat de nieuw in te stellen economische raden niet op basis van de vijftien Sovjet-republieken georganiseerd zullen worden, maar vol gens de grondslag van economische con centratie. Om het in Nederlandse maat staven te „vertalen": zo'n raad zal niet Noord-Holland bestrijken, maar de Zaanstreek en niet Overijssel, maar Twente. Niet duidelijk is nog in welke mate er toch verbinding zal bestaan tus sen de administratieve en de economi sche indeling van de Sovjet-Unie. Wel is bepaald, dat die economische raden verantwoording schuldig zijn aan de centrale regering in Moskou en aan de regeringen van de afzonderlijke repu blieken. Vooral het eerste punt verdient nadere beschouwing. BELANGRIJK is namelijk, dat nu een einde komt aan de persoon lijke machtsstrijd tussen Bajbakof. die voorzitter wordt van de „Staats commissie voor de planning" en Perwoe- chin, die totnutoe de „Staatscommissie voor de economie" leidde. Laatstgenoemd staatsapparaat gaat namelijk verdwij nen. Naar het schijnt is deze wijziging in de staatsapparatuur de beslechting van een verbitterd gevecht tussen „cen tralisten" en voorstanders van de nieuwe decentralisatie, een controverse, die dus gewonnen is door de groep, die wat meer wil overlaten aan plaatselijke instanties. Kroesjtsjef is er trots op. dat hij reeds 900.000 ambtenaren aan de kant heeft gezet en dat er nog meer zul len volgen. Hier komt de kern van de verandering duidelijk aan het licht: Kroesjtsjef tornt op tegen de kaste der bureaucraten, die het gehele leven van de Sovjet-Unie overwoekeren. NATUURLIJK wendt een staatslei der die met zoveel dictatoriale macht bekleed is als Kroesjtsjef, zich naar het buitenland, als het hem verstandig voorkomt op die wijze de binnenlandse spanningen te verminde ren. Dat die laatste er zijn blijkt duidelijk uit zijn nieuwe plan, dat immers aan toont hoe noodzakelijk de herzelning is van de economische organisatie des lands. Maar op zijn beurt roept dit plan eveneens verwikkelingen op, omdat het de bevoorrechte bureaucraten in hun privileges aantast. Wat ligt er dus meer voor de hand dan de bevolking te herin neren aan het ..dreigende gevaar uit het buitenland?" Niets toch bindt het volk meer aan de regering al is het dan een dictatoriaal bestuur-met-een-zweep dan de waarschuwing, dat de vijanden elders op de loer liggen! Gedurende dc eerste helft van de voorjaarsbeurs te Utrecht, die door goede weersomstandigheden werd be gunstigd. heeft Utrecht veel bezoek getrokken van industriëlen en detail listen afkomstig uit alle delen van het land. Het aantal bezoekers bleek in de afgelopen dagen zelfs groter te zjjn dan in dezelfde periode van de vorig jaar gehouden jubileum-beurs. Wat de buitenlandse belangstelling betreft, werden tot nu toe zakenlieden uit 50 landen genoteerd. Het grootste aantal was afkomstig uit België en West-Duitsland, er werden voorts o.m. bezoekers geregistreerd uit de V.S., Ve nezuela, Brazilië, Japan. Zuid-Afrika. Ghana, Australië en India. De exposan ten in de nieuwe afdeling scheepsbouw mochten zich verheugen in een grote belangstelling, die bij verscheidene fir ma's reeds tot goede opdrachten heeft geleid. De Jaarbeurs-kustvaarder „Caribia" (Ingez. Med.-Adv.) R "fÜMANO14 Brei aan de gezondheid van uw gezin met de nieuwe anti-reuma wolNeveda Reumanon. Let op de R op de omband! heeft voortdurend een groot aantal be zoekers te verwerken gekregen. Uit de overige groepen in de technische sector kwamen eveneens tevreden geluiden. Over relatiebezoek hadden de deel nemende firma's niet te klagen, doch daar de detailhandel in de meeste branches nog over nieuwe voorraden beschikt, die men sinds november van het vorige jaar wegens de internationale toestand heeft ingeslagen, werd ter beurze slechts op bescheiden wijze ge kocht. Een uitzondering hierop vormde de afdeling textiel, waar tal van exposan ten aanzienlijke orders hebben geboekt, alsmede belangwekkende relaties hebben aangeknoopt met buitenlandse inkopers. Zes doden in Los Angeies door brandstichting De politie van Los Angeles heeft twee arbeiders aangehouden, die ervan ver dacht worden samen met twee anderen brand gesticht te hebben in een café. waardoor zes mensen om het leven zijn gekomen. De vier verdachten, van wie er nog twee voortvluchtig zijn, werden donderdagavond uit een bar gezet omdat zij zich onbehoorlijk gedroegen. Een half uur later werd de deur van de bar opengesmeten en wierp iemand een em mer benzine over de vloer, terwijl een ander een brandende lucifer naar bin nen wierp. De gevolgen waren ontzettend. Vijf mannen en een vrouw, ingesloten door het vuur. verbrandden levend. Drie mensen liepen ernstige verwondingen op. Een voorbijganger, die de daders zag wegrennen, heeft nog met een revolver op hen geschoten en hij meende een der daders geraakt te hebben. (Speciale berichtgeving) In een op 2 april 1957 aan het dagelijks bestuur van het Landbouwschap aangeboden rapport inzake de beginselen van de in de naaste toekomst te voeren landbouwpolitiek, uitgebracht door een speciale studiecommissie, wordt geconcludeerd, dat landelijke en uniforme garantieprijzen voor de voornaamste landbouwprodukten dienen te worden ingesteld. Deze garantieprijzen moeten gebaseerd worden op de volledige kostprijzen, inclusief de eigenaarslastcn en bedrijfsleidersloon, van de bedrijven die de arbeid rationeel gebruiken bij de huidige technische mogelijkheden en landelijk gezien de gemiddelde produk- tie-omstandigheden van deze bedrijven. (Ingez. Med.-Adv.) Dit dient volgens de samenstellers van het rapport verwezenlijkt te worden via de prijzen, voorzover in verder verwer kende stadia geen nadelige repercussies optreden of geen hinderlijke en omvang rijke maatregelen worden vereist voor de uitvoering en voor de andere geval- Verruiming van de handel met Rood-China mogelijk De regering van de Verenigde Staten zal trachten van belanghebbende lan den gedaan te krijgen, dat zij de beper kingen op hun handel met het commu nistische blok in Europa vergroten, in ruil voor een eventuele lichte verzach ting van hun beperkingen op de handel met communistisch China. De Amerikaanse regering-zèlf zal haar landgenoten elke handelsbetrekking met communistisch China blijven verbieden. Dit is, naar men in bevoegde Ameri kaanse kringen te kennen geeft de „voor lopige" houding, die de Amerikaanse regering heeft aangenomen, als gevolg van de toenemende druk, welke op haar wordt uitgeoefend ten gunste van een vergroting van de handel met commu nistisch China, door een aantal landen in de vrije wereld, in het bijzonder door Groot-Brittannië en Japan. De Ameri kaanse regering is van mening, dat zij veel gemakkelijker door het Congres een lichte vergroting van het goederenver keer tussen de landen van de vrije we reld zonder inbegrip van de Vere nigde Staten en communistisch China aanvaard zal kunnen krijgen, wanneer tegenover een dergelijke toeneming iets waardevols staat. Naar men meent te weten zullen de autoriteiten te Washington in de ko mende weken trachten dit standpunt zowel bij de buitenlandse regeringen als bij de Amerikaanse parlementsleden in-1 gang te doen vinden. Rotary Landdag te Delft De Rotary Landdag, welke het district 67 van Rotary International thans te Delft houdt, wordt door omstreeks 706 Rotarians bijgewoond. De gouverneur van het district ds. H. T. Bruggeman uit Rotterdam begroette de officiële gasten en bepaalde de aandacht van de aan wezigen bij het thema, waaronder men deze landdag wil houden en dat hij schetste als ..techniek en samenleving". Met grote instemming van alle aanwe zigen werd hierna besloten telegram men te zenden aan de Koningin en de Prins. In het telegram aan de Koningin werd haar eerbiedige hulde en oprechte trouw betuigd en aan de Prins diepe erkentelijkheid voor de bevordering van 1 het Rotary ideaal door hem als be schermheer. De voorzitter van de club Delft. prof. ir. J. W. Bonebakker, besprak vervol gens de vraag wat een goed Rotarian is. Hierop volgden diverse toespraken, o.a. over het hierboven genoemde onder werp. len via toeslagen per produkt of groep van produkten om het verschil tussen de op de markt gevormde prijzen en de garantieprijzen te overbruggen. Indien verwacht kan worden, dat het garantiepeil de vergroting van de pro- duktie zal aanmoedigen boven hetgeen nationaal-economisch als rendabel kan worden beschouwd, dan dient op directe of indirecte wijze de gegarandeerde hoe veelheid beperkt te worden. Daarnevens moeten regionale toesla gen per bedrijf worden ingevoerd, welke eventueel een vast karakter zouden kun nen dragen, onafhankelijk van de ge middelde bedrijfsuitkomsten in een be paald jaar, om de verschillen in het kostprijspeil tussen de verschillende ge bieden op globale wijze te verminderen. Waarschijnlijk zijn tenslotte nog aan vullende maatregelen nodig, welke bui ten het garantiebeleid staan, voor de kleine bedrijven in de overgangsfase, welke leidt tot een verbetering van de agrarische structuur in ons land. Er wordt algemeen verwacht, dat de bondgenoten van Engeland in de NAVO de vele bezwaren, welke zij koesteren tegen de Britse defensie-plannen ter sprake zullen brengen op de vergadering van de NAVO-raad, wanneer deze van 2 tot 4 mei te Bonn bijeenkomt. De bondgenoten zouden menen, dat Enge land teveel gaat vertrouwen op technici voor een „druk-op-de-knop-oorlog" en dat tenkoste van de landstrijdkrachten. Zij zouden gisteren réeds - onmiddel lijk dus na het verschijnen van het Britse witboek over de defensie - hun (Ingez. Med.-Adv.) Kameel schreeuwde als een bezetene Juist op het moment, dat de circustrein passeerde, stortte op de weg van Palermo naar Messina een tunnel in. Er ontstond een paniek. Hulpgeroep weerklonk in het donkerolifanten trompetterden, leeuwen en tijgers brul den. Het was een chaosGelukkig bleek er maar één gewonde te zijn: de dompteur Gert Simoneit. Des te groter was echter de materiële schade: vier wagens, waaronder die met de belang rijkste onderdelen van de nieuwe tent, bleken zwaar beschadigd. Tijdens het opnieuw inladen van de circustrein barstte een hevig onweer los: een ka- nonnade van donderslagen, oogverblin dend weerlicht en een kletterend ge weld van hagelstenen. Als men aan voortekenen geloofde, kon het niet erger. De olifanten dreigden zich los te rukken en in een panisch geweld alles te verpletteren, de roof dieren sprongen tegen de wanden van hun wagens omhoog, een kameel schreeuwde als een bezetene. Ieder was op zijn post. sjouwde en zwoegde door, geen droge draad meer aan het lijf Belééf die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus. Lees de boeiende en afwisselende geschiede nis van het circus van voor onze jaar telling tot heden. De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven het voor u: het standaardwerk „De bonte droom van het Circus". Met leuke pentekeningen en prachtige kleurenplaten. Voor slechts f. 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks bestellen bij het Kantoor ..Roomboter- album". Postbus 47. Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rem bours. Er is ruimte voor nog meer kleu renplaten en treffende fotoreproducties, die u gratis krijgt voor rijksbotermer- ken. Op elk pakje roomboter treft u zo'n merk aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! BINNENLAND Minister president dir. W .Drees en zijn echtgenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan de NV. Phillips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. Twee Nederlandse soldaten, resp. 19 en 20 jaar oud, zijn vn OMisnibuirg (D). ge arresteerd wegens illegale grensoverschrij ding. In de nacht van 2 op 3 april zouden zij, in uniform en zonder geldige papie ren, Duitsland zijn binnengekomen Zij zfjn de 19 jarige S. Adema uit Ferweradeel en de 20 jarige J. van de Meer uit Tiet- jerksteradeel. Bijna 1700 leerlingen van 36 Apel- doornse lagere scholen zijn gistermiddag in het openluchttheater van ..Berg en Bos" ctoor burgemeester mr. A. L. des Tom be afls lid van die onlangs opgerichte jeugd- naituurbesoheTmiingsvereniiging geünstafl- leerd. ApeLdtoorn ls diaarmee d'e eerste Gel derse gemeente, waar de j'euigd daadwer kelijk bij de nabuur besdhermlng wordt be trokken. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging met een tijde lijke toeslag van de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioenzeedSeden- oorlogsslaobtoffers. Dit wetsontwerp be oogt op deze pensioenen nogmaals een tij delijke toeslag van 6 te verlenen, waar door de gezamenlijke tijdelijke verhogin gen afgerond 36 5 zullen belopen. De kosten die aan het verlenen ran de toe slag zijn verbonden, worden geraamd op f260.000. Bij K.B. ran 5 april is tot burgemees ter van Eindhoven benoemd de burge meester van venlo, mr. dr. Oh. J. M. A. van Rooy. De benoeming is geschied met in gang ran 1 mei. Burgemeester van Rooy volgt in Eindhoven mr. H. A. M. T. Kolf schoten op, dlle burgemeester van Den Haag is geworden. De president-directeur van die KLiM, dc heer I. A. Aler, is gistera/vond van Schip hal via New York naar Canada vertrokken, teneinde daar zijn eerste inspectiebezoek sedert hij president-directeur is te gaan afleggen. De heer Aler zal de versoheidene KLM- vestigingen in Canada bezoeken. Het is de bedoeling dat de heer Aler over een dag of tien in ons land terug ls. Noorwegen, Denemarken, Engeland, West-Duitsland en vanzelfsprekend ook het oorlogszuchtige Nederland waren goed genoeg om dienst te doen als „kop van Jut" voor de mannetjesputter Kroesjtsjef in zijn rol van reorganisa- tor van de Sovjetrussische economie. Gistermiddag heeft de Minister van Financiën, de heer H. J. Hofsbra een rede gehouden op het congres, dat die vrouwen bond van d'e P.vjcLA. in Krasnapolsky in Amsterdam heeft gehouden. Binnenkort ls een regeling te ver wachten. waarbij het aan toeristen uit de Westduiitse Bondsrepubliek en uit Frank rijk zal zijn toegestaan zonder paspoort de Nederlandse grens te overschrijden. Zij zullen voor een bezoek aan ons land. in dien het niet langer duurt dan drie maan den. slechts een persoonsbewijs moeten kunnen tonen. Een Nederlandse handelaar heeft bij de politie te Frankfurt aangifte gedaan ran de vermissing van een aangetekende brief, waarin voor een waarde van 45.000 D.M. aan d'iaimant verzonden werd. De dr. Wlardi Beckiman Stichting houdt vandaag ln Krasnoipolsky te Am sterdam een conferentie over het af be talingswezen, waarop o.a. drs. A .A. van Ameringen en mr. Th. A. Fruln inleidin gen houden. Bij K.B, is met ingang ven die dag, waarop hij zijn ambt zaïl aanivaandien, be noemd bot gewoon hoogleraar in de facul teit dier wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven ln de sterrenkunde: dr. A. Blaauw. BUITENLAND De Amerikaanse journallii&t Vlotor Rlesel, die een jaar geleden blind werd doordat een tegenstander zuur in zijn ge zicht wierp, heeft vrijdag meegedeeld, dat hij met zijn rechteroog weer licht en don ker kan onderscheiden. Riesel voert een campagne tegen misstanden ln de Ame rikaanse vakbeweging. Een Zwitserse horlogefabriek heeft een polshorloge gemaakt, waarvan de wij zerplaat wordt verlicht door een lampje van drie millimeter lang en een doorsnede van een millimeter. Het Ingebouwde bat terijtje zou vier tot vijf Jaar kunnen wer ken. Vijf Amerikaanse en Duitse vliegtui gen, twee straaljagers en dirle lichte ver kenners, zijn vrijdag in West-Duitsland verongelukt, waarbij ln totaal vier Inzit tenden omkwamen en drie zwaar werden gewond. De crisis in de Britse bioscoopwereld waarvan de opkomst van de televisie de voornaamste oorzaak is, heeft tussen april 1956 en februari 1957 de slutting van on geveer 200 zalen bot gevolg gehad; 13 thea ters moesten eveneens hun deuren sluiten. Het Britse ministerie van Defensie deelde gisteren mede, dat de Sovjet-Unie op 3 april weer een kernproef heeft geno men. Deze Britse bekendmaking werd be vestigd door die Amerikaanse Commissie voor kernenergie. De vorige Russische proef ls ln het Wes Podowskii, die secretaris van de „Ver eniging van Amerikaanse oud-strijders ran de Elbe", heeft vrijdag Russische of ficieren doen weben, dat hij noch zijn Amerikaanse kameraden, diie op 25 april 1945 aan de Elbe contact hebben gemaakt met de oprukkende Russische troepen dit jaar naar Moskou kunnen komen. Zij heb ben gebrek aan tijd. Polowskl sprak de hoop uit, dat in 1958 of 1959 wèl .Ameri kaanse oud-strijders van de Elbé" naar Moskou kunnen gaan. Op de openbare gebouwen in Zuid- Afrika zal ln het vervolg ndet meer de „Union Jack" gehesen worden. Gisteren is in de Zuldafrikaanse staatscourant de wet afgekondigd, die kort geleden door het parlement is aanvaard en die bepaalt, dat Zuid-Afrika ruog maar één officiële vlag zaïl hebben ,nQ. het Zuldafrikaanse oranje- wit-blauw. Verbaasde voorbijgangers zagen vrij dag na een zware regenbui in het Ameri kaanse plaatsje Bowling Green in Ken tucky honderden dollarbiljetten uit een overstroomd riool drijven. Na verüoop van enige uren had de politie biljetten tot een bedrag van duizend dollar uit de plas op gevist en nog steeds hield de „stroom" aan. Men vermoedt, dat het gelid .afkom stig van een inbraak, in het riool verstopt ls geweest. De politie te Neurenberg heeft vrijdag meegedeeld, dat zij een bende van kinderen van tien tot twintig jaar. de „rode dui vels" heeft opgerold, die diefstallen pleeg den en mensen mishandelden. De leden van de bende droegen als uniform een rode trui en een bruine leren. Jekker. De leider was 17 Jaar. Twee hoogleraren ran de universiteit ran Leipzig, prof. Hasse en prof. Hofmann. zijn veroordeeld tot resp. vijf en twee Jaar dwangarbeid wegens het verkondigen van standpunten, die niet met die van de Oosbduitse regering stroken, zo meldt het in Leipzig verschijnende communistische blad „Volkszeitung". De muurschilderingen die door .De Duitse Van Meegeren", Lóthar Malskat, in de Mariakerk te Lübeok zyn aange bracht en die hij voor gerestaureerde Go- thische fresco's had laten doorgaan wor den verwijderd, aldus meldt de „Times". Enige Jaren lang, voordat het bedrog door de schilder zelf aan het licht werd ge bracht .hadden critici hoog opgegeven van de schoonheid en de historische waar de der schilderingen. Malskat bevindt zioh nu in de gevangenis om een vonnis van anderhalf jaar, wegens bedrog tegenover de kerkelijke autoriteiten, uit te zitten. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- toonstelling van Japanse Drenten 10 uur 12 en 24 uur '8 Zondags vsd 24 uur De IJslandse minister van Buiten landse Zaken. Gudmundsson. heeft in een radiorede neutraliteit „zinloos en zelfs ge vaarlijk" genoemd. IJsland is strategisch belangrijk geworden „en daarom heeft onze neutrallteltsverklaring geen enkele waar de meer." Het vorige Jaar streefde de IJs landse regering naar ontruiming van de NAVO-bases op IJsland door de Amerl- i kaanse strijdkrachten. Dit verzoek werd ten op 8 maart vastgesteld. Volgens de later echter ingetrokken en IJsland sloot i tlo: De Avonturierster va. Beiroet 18 Jr Amerikanen was dat die achttiende proef een nieuwe overeenkomst met de Verenig- Werkdagen 2.30 7 en 9.15 uur Zondag ln de Sovjet-Unie. I de Staten I 2.30, 4.45, 7 en '9.15 uiur. bezwaren geuit hebben op een NAVO- b ij eenkomst in Parijs. Washinton zou echter wat minder kritisch tegenover deze Britse gedachten staan. In goedin- gelichte kringen in Amerika wordt me degedeeld, dat de Ver. Staten zelf niet van plan zouden zijn hun strijdkrachten uit te breiden om de troepen, die uit Libië, Korea en West-Duitsland terugge trokken zullen worden, te vervangen. De Britse minister van Defensie. San dys. heeft gisteren echter nog eens na drukkelijk verklaard, dat Engeland niet al zijn troepen van het Europese vaste land zou terugtrekkken. „Het zou pure dwaasheid zijn als wij Europa zonder landstrijdkrachten lieten en alleen ver trouwden op de afschrikwekkende wer king van de waterstofbom ZATERDAG Schouwburg: Uitvoering Zangspelclub „Irene". 8 uur nam. Prediker: Feestavond ..Unites" afd. Lei den. 7.30 uur nam. St.-Antonius Clubhuls: Feestavond Volkstuinver. „Tulnlust". 7 3/4 uur nam. Langebrug 87: Tentoonstelling R. Stel- nersohool 2.30 uur nam. Voordracht ir. J. van Wettum „De opvoedkundige taak" v.d. school". 8 uur nam. ZONDAG. Langebrug 87: Leerlingen muziekuitvoe ring R. Steinereohool11 uur voorm. Volkshuis: Leerlingen-toneeluitvoering R. Stelnerschool. 3 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5i uur nam. Stadszaal grote zaalK1 n derf llmvo or - stellingen „Assepoester" te 1.45 en 3.45 uur nam. Steenschwur 6: Geünieerde Loge van Theosopnen. 11 uur voorm. MAANDAG. SchouwburgAbonnemenitsvoorstel-llng Rklams Toneel „Het lied van de moorde naar". 8 uur nam. Ver. „Zonne- Stadszaal (grote zaal)„Ex Animo" zingt ae Matthaus Passion. 7.15 uur nam Inst. v. Prev. Geneeskunde Wassenaar - seweg 56)Ver. voor Int. Rechtsorde. Spr. prof. dr. P. H. J. Lampe over Wereldge- zondheidsdag. 8 uur nam. De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur - fotografenver. 8 uur nam. DINSDAG SchouwburgAbonnemenitsvoorstelllng R'dams Toneel „Het lied van de moorde naar". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Ex Animo" zingt de Matthaus Passion. 7.15 uur nam. Bestuurshuls Tuinstadwljk (Hyacinten- straat)Jaarverg, Speeltulnver. „Zuider kwartier" 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden; Lezing dr B. H. Strieker over Egyptische oudheden ln de Glypotheek te Kopenhagen. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)Mode show Modehuis van Strien. 8 urn nam. Voorschoten Cultureel Cen trum. Nutsavond .Spr. dr H. E Henkes. over autoreis door Ver. St. 8 uur nam. WOENSDAG Zoölogisch Laboratorium (Kaiserstr): Ledenvergadering Kon Ned Natuurhisto rische Ver. 8 uut nam. Sohouwburg: Leidse oecumenische spel- groep. Opvoering van „Proces om Pllatus" 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Mode show Modehuis van Strien. 8 uur nam. DONDERDAG Oegstgeest (Witte Huls)Mode show Modehuis van Strien, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rilksmuseum Geologie en Mineralogie s d. Werfpark l) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 v.m tot 4 uur nam BIOSCOPEN Jr Alle dagen Vervolg van pag. 1 K.V.P. durft niet Volgens prof. Oud zou een Kabinet zonder socialisten stellig mogelijk zijn indien er by de KVP wat meer durf was. Hem staat niet voor ogen een Kabinet, dat steunt op KVP, AR, CHU en de VVD. Maar waarom doen KVP, AR en CHU het niet alleen? Dat wil de CHU niet, zegt men. Welnu, wat nood. laten de AR en de KVP het dan zonder de CHU doen. Men zal mij tegenwerpen, aldus prof. Oud, dat zo'n Kabinet een minderheids kabinet zou zijn. Maar dit is toch niet verboden? Het parlementaire stelsel kent maar één eis: dat een Kabinet zal heengaan, wanneer de Kamer het Ka binet het vertrouwen opzegt. Maar dat zal niet zo gauw gebeuren. Wat de VVD betreft, kan zo'n Kabinet van een wel willende oppositie verzekerd zijn. Of het tot een dergelijke samenstel ling van een Kabinet zal kunnen ko men, zal in de eerste plaats van de KVP afhangen. Zij ziet blijkbaar de PvdA al optreden op dezelfde wijze als de oude SDAP het voor de oorlog deed. Daarvan is prof. Oud volstrekt niet overtuigd. Die methoden zouden voor de PvdA niet zonder gevaren zijn. Niets zal echter de PvdA meer vrijmoedig maken dan de wetenschap dat men in het kamp van de KVP zo bang voor haar is. Als de KVP niet zonder de socia listen in zee durft gaan Iaat zij het dan met de socialisten alleen doen. Louter randversiering te zijn past de AR slecht en het wordt de uitslag van de stembus heeft het geleerd door de kiezers ook niet gewaardeerd. Prof. Oud had het nuttig geoor deeld deze gedachten eens onomwon den uit te spreken. Niets is voor ons parlementaire stelsel zo funest, zo besloot hij, als in doffe berusting te verzuchten dat het nu eenmaal niet anders kan. In een stampvolle vergaderzaal van Huize Maas fe Groningen heeft prof. mr P. J. Oud. bovenstaande rede uitgespro ken. Hij begroette de afgevaardigde van het Vlaams Liberaal Verbond, de heer Emiel Janssens. Deze verklaarde in een korte toespraak „bijna beschaamd te zijn, tot een Belgische regeringspartij te behoren". Anderzijds is het ook zo. dat de liberale partij in België de socialis tische eisen en verlangens een eindweegs heeft kunnen inperken. Vrijwel alle leden van de VVD-fracties der Eerste Kamer en Tweede Kamer waren ter vergadering aanwezig. Op voorstel van het hoofdbestuur heeft de vergadering een telegram van hulde en trouw aan Koningin Juliana gezonden. Vanmorgen is de openbare vergade ring voortgezet Het beleid der Kamer fracties kwam toen o.a. ter sprake. Luxor: Drie Mannen ln de sneeuw. A.L Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: Engelen zonder vleugels. 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: De bruggen by To- ko'ri. Rex; Contrabande en Moord 1 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. De zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Jasperse, Kortmann, Lahr, Mastenbroek en Wijdlcks. Te Oegstgeest door dr. van Waflohreini, tea. 22-030. Zaterdag 6 april zyn geopend dies mid dags, 's-avonds en 's-naohts voor het klaarmaken van spoedreoeptenApotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502', Apotheek Reyst Steenstraat 35, tel. 20136 en Apotheek Oegstgeest Wiihelml- napork 8 Oegstgeest .tel. 26274. Zondag 7 april zijn van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apo theek Herdilngh en Blanken en Apotheek Oegstgeest. Bh geen gehoor by Uw hulsarts of specialist bel op dnkterstelefnnn 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ztirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca bi) "3 3 n ei c s I E 0J «TH Col onbewolkt wzw 1 4 0 zw. bew. nw 2 6 0 zw. bew. nw 7 6 0.1 half bew. nnw 4 3 1 onbewolkt nno 5 5 0 licht bew. nno 5 7 0 half bew. n 7 7 0 regen n 6 8 0 onbewolkt nnw 2 6 0 mist no 2 7 0 regen zw 1 10 8 geh. bew. windstil 14 0 zw bew. zzo 1 8 0 geh. bew. O 1 8 0 onbewolkt windstil 5 0 geh. bew. wzw 3 10 0 regen windstil 10 7 zw. bew. ono 1 9 0 onbewolkt vertind. 2 7 0 zw. bew. n 3 5 0 nevel windstil 11 0 zw. bew. nnw 9 6 0

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2