Reeds 15.000 personen bezochten Keukenhof' voor officiële opening Agartz bezorgde Duitsland de communisten in geld uit Oostzone Hollandse molen: een nieuwe trekpleister voor toeristen Opa Kip voor 't eerst in zijn 106-jarig leven in Amsterdam Grote Franse autofabrieken gaan hun uitvoer belangrijk opvoeren Voormalige vakbondsauioriteit reed al eerder scheve schaats Noord wijk verwacht op 6 juli zeker vijfduizend wandelaars Sate Jaargang Vrijdag 5 april 1957 Vijfde blad no. 29105 ►pening door Commissaris der Koningin i „Ik geef het U te doen vandaag de „Keukenhof" te openen, terwijl er liten al honderden genieten van al het schoons dat hier te zien is", aldus jgon de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. aasesz, gistermiddag zijn openingsrede tijdens de lunch in het restaurant van lukenhof, Er zijn reeds 15.000 personen de loketten gepasseerd sinds de ntoonstelling officieus opengesteld werd voor het publiek. We zullen het er lar op houden dat al deze mensen een voorbezoek hebben gebracht en »ukenhof dus eigenlijk niet hebben gezien, aldus mr. Klaasesz. Iet vroege voorjaar wij wezen daar ds eerder op is oorzaak dat de iionale bloemententoonstelling „Keu- Ihof" reeds thans bij de opening een irme pracht van bloemen ten toon eidt. )e voorzitter, de heer Th. M. van Wa- en. merkte in dit verband op, dat n zeven maal pijnlijk te vroeg is reest met de opening, want dan was nauwelijks een bloempje te bekennen, h nu is men even pijnlijk te laat! is nu eenmaal niet mogelijk zich fcdig op de natuur te verlaten; de uur is een onberekenbare factor in bollenbedrijf. tverigens is het veel prettiger de ope- g van Keukenhof bij te wonen wan- r er reeds veel bloemen zijn, dan Sneer men naar één enkele crocus St zoeken. Men komt meer in de len- jeer, die nu eenmaal bij „Keukenhof" irt. Wanneer men thans in de tuin wan- elt ziet men alle soorten bloemen: nrcissen. hyacinten, tulpen, en nog okele andere soorten. Bloeiende hees iers daartussen door verlevendigen de inblik. De bomen hoe onmisbaar jn die in „Keukenhof"! beginnen lans ook uit te lopen en zijn met een roene waas bedekt. Nieuwtjes per jaar heeft men iets nieuws in (Ukenhof", en dit jaar zijn er zelfs r „nieuwigheden". In de eerste plaats laar de rechtlijnige tuin, naar het arerp van de heer Van der Lee. Naast ude bekende kronkelpaadjes en grillig tarnde bedden treft men nu ook een moderne tuin aan, die zeker vele onderaars zal hebben. Het beeld de taur, van Bourdelle, staat uitstekend den in dit gedeelte. Beelden horen in „Keukenhof": ditmaal zijn het den van Bourdelle, Rodin (o.a. De gedraal) en Lipschitz. De meeste den zijn „leesbaar", doch enkele niet, lt het goed is, dat er onder één t ..Moeder en kind" Kassen euw is ook de koude kas, die ge ld is om ieder in de gelegenheid te fn bloemen in de kas te zien. Als rarme kas uitgebloeid is, komt de Ie kas aan de beurt. De warme kas het ogenblik in volle bloei; de iteit van de bloemen valt wel iets i, doch daaraan heeft de zachte er schuld. paviljoen is een van de oude be en in „Keukenhof", en ook ditmaal t men er een keur van kunstvoor- en in glas, zilver en aardewerk. Voor erste maal treft men hier een ko- iquarium aan met exotische vissen. wees, dat het altijd moeilijk is een openingsdatum vast te stellen. Meestal is men te vroeg, nu is men eens te laat! Spreker ging nader in op de harte lijke verstandhouding met de „part ners", die financiële steun hebben ver- lend aan .Keukenhof". Aanvankelijk leek het een groot waagstuk, en zonder steun van buiten het vak zou men er nooit gekomen zijn. Thans is de finan ciële positie zeer gezond en men kan er op rekenen, dat dit jaar het laatste ge deelte van de lening afgelost kan wor den. Tenslotte dankte Tom van Waveren de overheid voor alle medewerking. Na de lunch maakten de genodigden een rondwandeling door „Keukenhof", waarbij men natuurlijk ook de nieuwste aanwinst, de molen, in ogenschouw nam. Molen ïen aparte plaats in al deze nieuwe momenten neemt de molen in, die teren door de directeur van de Hol- id—Amerika Lijn. de heer W. H. de inchy. werd aangeboden aan het be ur van „Keukenhof". De molen is iral voor de buitenlanders een be- oswaardigheid en het grote voor- tl van deze molen is, dat men er k bij kan komen, er op kan limmen vanaf de omloo" een prachtig uit- bt heeft op d bollenvelden rond eukenhof" en op „Keukenhof" zelf. te molen, afkomst Groningen, a prachtig exemplaar, gebouwd in en men kan er zich over verheugen ïen oude molen voor het Hollandse ichap bewaard is gebleven. De totale van de molen, met wieken, is 24 r en zonder wieken 16,70 meter. De )p bevindt zich op een hoogte van 6 meter. heer De Monchy droeg de molen iet bestuur over door aan de voor een klein model aan te bieden, Izien de overdracht tijdens de lunch I had. uwplan T.H. Eindhoven: 53 miljoen in 7 jaar een gisteren te Eindhoven gehou- jerseonferentie werden uitvoerige flelingen gedaan over de bouw en van de tweede Technische ichool welke te Eindhoven geves- 5. Uit de mededelingen bleek, dat tale financiële behoeften voor de zelve een bedrag van ongeveer 53 sn gulden zullen belopen voor een met duizend studenten, terwijl Iding tot tweeduizend studenten edrag van 25 miljoen meer zal l. Men hoopt de bouwplannen in te kunnen realiseren. .962 zou gereed moeten komen het ■Ie hoofdgebouw (175 meter lang meter hoog) en in 1963 het repre- ieve gedeelte met collegezalen en parte 47 meter hoge gebouw voor leikundige technologie. Ventje Soemoeal handhaaft zijn bewind Initiatiefnemers van de proclama- van 2 maart in Oost-Indonesië, fbij het bestuur over dit gebied 1 overgenomen door overste Ventje noeal. zijn gisteren in Makassar ingekomen en hebben met alge- e stemmen besloten hun procla- ie te handhaven", ongeacht wat de leen van deze revolutionaire stap m zijn". heeft de voorlichtingsdienst van ilitaire bestuur in Oost-Indonesië bg bekendgemaakt, deze vergadering werd voorts be- een organisatie in het leven te i „om de betrekkingen tussen het en de Centrale regering in Dja- te onderhouden". Ontvangst De genodigden waren door het bestuur ontvangen m het paviljoen, waar wij o.m. opmerkten verscheidene burgemees ters uit omliggende gemeente, dr. A. J. Verhage, voorzitter van het produkt- schap, staatsraad dr. L. Dekkers, prof. dr. E. van Slogteren, de wethouders van Lisse, vertegenwoordigers van de Rijks politie en vele vooraanstaande personen uit hét bloembollenvak. Na de begroeting hees mr. Klaasesz de Keukenhof-vlag aan de vlaggemast voor het Paviljoen. Aan de lunch voerde allereerst de voorzitter van het bestuur, de heer Th. M. van Waveren, het woord, die er op De Commissaris van de Koningin mr. J. Klaasesz hijst de Keukenliof- vlag aan de vlaggemast bij het Pa viljoen. Toen het gezelschap daar aangekomen was, werd de molen in bedrijf gesteld. Zo is de „Keukenhof" weer officieel geopend en kunnen honderden en dui zenden weer genieten van al het schoons dat daar te zien is. Ongetwij feld zullen weer velen een bezoek bren gen aan deze tentoonstelling, en vooral op de Paasdagen verwacht men een enorme stroom bezoekers. En men gaat niet voor niets: „Keukenhof" is een bezoek dubbel en dwars waard. Tandartsenconflict MINISTER WIL NIET INGRIJPEN Minister Suurhoff heeft de tandart sen laten weten, dat hij niet bereid is ertoe mee te werken, dat ziekenfond sen met toepassing van artikel 8 van het Ziekenfondsbesluit, restitutie kun nen geven aan fondspatiënten, die ge durende het huidige tandartsencon flict zelf de tandheelkundige behande ling betalen. Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde had er op gewezen, dat in genoemd artikel staat, dat voor uitzonderingsgevallen bij uit voeringsvoorschrift kan worden be paald, dat in plaats van geneeskun dige verzorging gedeeltelijke of ge hele vergoeding ivordt verleend aan de verplicht verzekerde voor de door hem voor de geneeskundige verzor ging gemaakte werkelijke kosten. De minister vraagt zich in zijn tele grafisch antwoord aan deze maatschap pij af of genoemd artikel voor een si tuatie als de huidige is geschreven en merkt op. dat hij de toepassing ervan in ieder geval niet kan overwegen zon der daarover advies van de Ziekenfonds raad te hebben ontvangen. Wat nuDe algemene zieken fondsen doen geen betalingen meer aan tandartsen, die zich van 1 april 1957 af niet meer als medewerkers der fond sen beschouwen. En de fondsen beroe pen zich op wettelijke en reglementaire voorschriften om aan verzekerden even min tegemoetkomingen te geven in de kosten van tandheelkundige hulp. Al dus komen er gelden vrij: de premie, die de verzekerden betalen De Ziekenfondsraad heeft nu medege deeld, dat deze gelden in ieder geval in het belang van de verzekerden besteed zullen worden. Over de wijze, waarop dit ten aanzien van de verpiicht verzeker den zal geschieden, kan de Raad zich eerst een oordeel vormen na de proble men. zowel die. welke de verstrekkingen als die, welke de premiebetaling raken, te hebben bestudeerd. Wat de vrijwillige verzekering betreft, mag worden ver wacht. dat de ziekenfondsen terzake voorstellen zullen uitwerken. (Ingez. Med.-Adv.) NIEUWE RIJN 49 De nieuwste gereedschappen. Prins Philip van Engeland in een nieuwe sportauto op de proef baan van het Onderzoekscentrum van de Engelse autoindustrie te Nurteaton Warwickshirena in deze auto enige rondjes met een gemiddelde snelheid van 160 km per uur te heb- ben gereden. „Als ik 40 ivas geweest In goede gezondheid en vol geestkracht „Je zou moeten blyven zoals je was op je vijftigste jaar". Deze wens uitte gistermiddag de 106-jarige Opa Kip uit Dreischor, de oudste mannelijke in woner van Nederland, die ter gelegenheid van zijn verjaardag onlangs de wens te kennen had gegeven een bezoek aan de hoofdstad te mogen brengen, waar hij in zijn lange leven nog nimmer een voet had gezet. Dank zij een gunstig doktersattest kan deze wens als een laat verjaardagscadeautje in ver vulling gaan. De medicus had meer bezwaar tegen de lange tocht van de „slechts" 67 jaar oude dochter van de heer Kip, mevrouw M. van de Velde Kip, die echter haar vader ook nu niet in de steek wilde laten Daarom wapperde van het Amster damse stadhuis gistermiddag de drie kleur en snorden de televisie- en film camera's, toen de heer Kip, vergezeld van zijn dochter en de burgemeester van Dreischor. de heer H. A. Vermeulen en diens echtgenote, de glanzende auto verliet en voetje voor voetje met zijn onafscheidelijke stokje in de hand de grote trouwzaal van het stadhuis be trad. ondersteund door zijn dochter en burgemeester Vermeulen. Energieke poging om de franc te redden (Van onze Parijse correspondent) Op verzoek van de redering hebben de vyf grootste Franse autofabrieken Renault, Citroën. Peugeot, Panhard en Simca besloten hun produktie met alle middelen op te voeren en tenminste de 2/3 van de verhoging uitsluitend voor de export te bestemmen. De regeringsauto riteiten zijn van oordeel dat er in het buitenland nog verscheidene mogelijk- (Van onze correspondent in West-Duitsland) De arrestatie van dr. Viktor Agartz, de gewezen leider van de economisch wetenschappelijke dienst van de D.G.B., de „Deutscher Gewcrkschaftsbund" (d.i. het grote Westduitse Vakverbond, dat over de 6 miljoen werknemers omvat), heeft overal in den lande veel opzien gebaard. De arrestatie geschiedde in Keulen op last van de procureur-generaal van het Bondsgerechtshof, dat in Karlsruhe is gevestigd. Dit is na het eveneens te Karlsruhe zetelende „Bundesverfassungsgericht" (dat zich uitsluitend met kwesties betreffende de grondwet bezig houdt) het allerhoogste rechterlijke college in heel de Bondsrepubliek. Een rechter van - instructie van dit Bonds gerechtshof, dr. Buddenberg. was speciaal van Karlsruhe naar Keulen overge komen om dr. Agartz persoonlijk in het gebouw van het Keulse „Polizeiprasi- dium" te verhoren. Tegelijkertijd werden in Agartzs elegante villa in een der buitenwijken van de stad en in zijn bureau, niet ver van de Dom, huiszoekin gen gehouden, waarbij flinke stapels brieven, rekeningen en andere papieren in beslag werden genomen. Ondergronds werk van de Kremlin-aanhangers is tot in de puntjes voorbereid Dr. Agartz wordt ervan beschuldigd voortdurend aanzienlijke geldbedragen uit de (communistische) Óostzone te hebben gekregen en die hier aan com munisten in West-Duitsland te hebben doorgegeven. Toen de Westduitse com munistische partij verleden jaar augus tus door het Bundesverfassungsgericht in Karlsruhe werd verboden, kon ieder een op zijn vingers natellen, dat zij haar activiteit ondergronds zou voort zetten. De partjj. die gehaaide leiders bezat, had vijf jaar lang volop tijd gehad dat ondergrondse werk tot in de puntjes voor te bereiden! Want reeds in 1951 had de toenmalige bondsministcr van Binnenlandse Zaken, de inmiddels over leden dr. Lehr, het Bundesverfassungs- gerieht verzocht de K.P.C., de „Kom- munistischc Partei Deutschlands", voor onwettig en daardoor voor opgeheven te verklaren. De partij heeft dus al haar kartothe- ken en haast al haar roerende goederen, voordat het vernietigende vonnis werd uitgesproken, in veiligheid kunnen bren gen! Het allergrootste deel werd naar de rode Oostzone gebracht Vreemde figuur Dr. Agartz is een buitengewoon vreemde figuur, die al eens meer in het felle schijnwerperlicht van de algemene belangstelling heeft gestaan. Dat was ongeveer twee jaar geleden. Hij heeft slechts tot het begin van 1955 aan het hoofd van die economisch-wetenschap- pelijke dienst van de D.G.B., het grote vakverbond, gestaan. Hij kreeg hooglo pende ruzie met een van de andere vooraanstaande figuren in die dienst, prof. Gleitze. die twee jaar tevoren uit de Oostzone naar West-Duitsland was gevlucht. Agartz probeerde de buiten wereld ervan te overtuigen, dat die pro fessor nog steeds in verbinding met communistische 'eiders in de Oostzone stond. Hij kwam met kopieën van brie ven voor de dag, die prof. Gleitze aan communistische instanties in de Oost zone zou hebben gestuurd. Jammer ge noeg voor Agartz werd echter ontdekt, dat die brieven vals waren! Agartz werd uit zijn baan gezet, maar dat hoefde helemaal nog niet te bete kenen, dat hij in het vervolg op een houtje moest bijten, want tot op dit ogenblik heeft liij van de D.G.B. nog altijd een maandelijkse uitkering van 1500 mark' mogen behouden. Al spoedig nadat hij zijn betrekking bij de D.G.B. verloren had, richtte hij een nieuw in stituut voor economisch onderzoek op. Dat instituut gaf een economische in formatiedienst uit, die twee keer in de maand verscheen. Tegen vroegere vrienden In deze publikaties ging hij zo heftig tegen de politiek van zijn vroegere vrienden, de Westduitse socialisten, te keer. dat het hoofdbestuur van de DGB alle vakbondsfunctionarissen in het land streng verbood abonnementsgelden voor die informatiedienst uit de kassa's van de vakverenigingen te betalen. Agartz heeft verleden herfst een uitnodiging geaccepteerd een reis naar Moskou te maken. Daar is hij ook het gebouw van de nieuwe Westduitse ambassade bin nengestapt. Hier liet hij zich op ex territoriaal gebied lang niet zo enthousiast over de Sovjet-Unie en het communisme uit als zijn bondgenoten wel van hem hadden verwacht. Zou dit een pose van hem zijn geweest? Verleden week werd bij Helmstedt aan het ijzeren gordijn (ten oosten van Brunswijk) een van Agartzs medewer kers aangehouden, die in zijn auto een wagen overigens "van Agartzs infor matiedienst een bedrag van 21.000 mark bij zich had, dat hij, naar hij zelf zei, van de F.D.G.B de „Freier Deut scher Gewerkschaftsbund". d.i. het com munistische vakverbond in de Oostzone. had meegekregen! In één jaar tijds heeft de F D.G.B. al meer dan 100.000 mark aan dr. Agartz gestuurd! Genoeg bewijzen Heeft dr. Agartz al dat geld alleen maar voor zichzelf en zyn medewerkers en voor het instandhouden van zyn informatiedienst gebruikt of heeft hij dit en meer misschien ook nog aan de ondergronds in West-Duitsland wroe tende communisten doorgegeven? Dat zal nu door het „Bundesgerichtshof" in Karlsruhe moeten worden onderzocht. Maar men zal wel genoeg bewijzen te gen hem in handen hebben. Anders had men hem. na het verhoor in Keulen, niet in hechtenis gehouden. Vermoede lijk wordt hij naar Karlsruhe overge bracht, waarheen men indertyd ook dr. Otto John. de vroegere chef van het „Bundesamt fur Verfassungsschutz" (dat eveneens in Keulen is gevestigd) heeft getransporteerd, toen hij berouwvol van i zijn geheimzinnige escapade naar de j rode Oostzone was teruggekeerd. I heden voor de Franse autoindustrie kun- nen worden geëxploiteerd en door ge- meenschappelijke poging in deze rich- I ting zal de nationale schatkist volgens minister Paul Ramadier aan extra inkomsten aan deviezen op een bedrag van honderd miljoen dollar mogen re kenen. Ramadier heeft dan ook een dringend beroep op de directies der Franse auto-industrie gedaan, omdat zy door eensgezinde actie zullen helpen voorkomen, dat de franc zal moeten worden gedevalueerd. De vooruitzichten voor de automobi listen schijnen bij het aanbreken van de zomer ook wel weer iets gunstiger te worden, want het betrokken comité van de O EES (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking) heeft doen weten, dat de behoeften aan benzine nu voor meer dan 95 procent zijn verzekerd. Dat de vrees voor de toekomst van de Franse franc intussen helaas echter niet ongegrond mag heten, is van andere zyde eveneens bevestigd. Het tekort van Frankrijk bij de Europese Betalings Unie zal naar voorlopige berekeningen over de maand maart tenminste honderd mil joen en misschien zelfs 140 miljoen dol lar bedragen. Dit is het hoogste cijfer dat sedert 1952 door Frankrijk werd bereikt! Toen hjj eindelijk een plaatsje had ge vonden, heette wethouder A. Steinmetz de .geachte heer Kip" hartelijk welkom in de hoofdstad. Hij memoreerde de geestkracht en de goede gezondheid van de bejaarde, die dagelijks nog trouw de radioberichten beluistert. Opa kreeg een grote kist sigaren, want hij rookt nog elke dag een sigaartje. Drinken doet hij echter weinig. „Ik heb in mijn leven meer water dan wijn gedronken", ver taalde burgemeester Vermeulen Opa's woorden die in Zeeuws dialect werden uitgesproken. Maar een kopje thee ging er nog wel in. De heer Vermeulen dankte het stads bestuur voor de ontvangst en tevens voor de hulp die de hoofdstad het eiland Schouwen-Duiveland heeft geschonken na de watersnood in februari van 1953. Deze woorden hoorde ook Opa Kip, die tijdens deze ramp van het dak van zijn woning was gered. „Omdat ik de oudste van de watersnood was, mocht ik bij de Koningin komen", vertelde hij trots. „Als ik veertig jaar was geweest zou ik meer aan het tochtje naar Amster dam hebben gehad", deelde Opa mee. Het bleek dat hij nooit verder was ge weest dan Rotterdam. Helaas kan de heer Kip slecht zien, al draagt hy geen bril. Daarom liet men hem de hoofdstad niet zien, maar horen, n.I. de bekende geluiden van pierement en carillon, van het ver- keersfluitje en het razende verkeer. En vannacht heeft hy in een mooie hotelkamer geslapen. Voor het eerst in zyn honderd en zes-jarig leven! Bloei der boomgaarden Als het zonnige weer aanhoudt zal men dit weekeinde kunnen genieten van de volle bloei der Zuid-Limburgse boom gaarden. Men verwacht, dat de meeste kersebomen zondag zullen bloeien, evenals de pruimen en de peren. De bloei valt dit jaar drie weken vroeger dan vorig jaar. Northgo-wandeltoeht in jubileum uitgave De sportcommissie van de gezamenlyke Noordwykse Reservediensten be reidt grootse plannen voor om aan de lustrum-Northgo-wandeltocht een bijzon der karakter te geven. Het staat wel vast. dat het wandelfestyn opgeluisterd zal worden door het optreden van verschillende prominente militaire- en burgermuziekkorpsen. Mits de goedkeuring verkregen wordt van de Minister van Oorlog kan de Northgo-wandeltoeht weer rekenen op de medewerking van de befaamde Trompetterkorpsen van de Huzaren van Boreel en dat van de Limburgse Jagers Tezamen met de drumband van de Nationale Reserve in het district Den Haag zullen zy een indrukwekkende taptoe verzorgen. Door het steeds toenemend aantal deelnemers aan de tocht is het start bureau langzamerhand te klein gewor den. Dank zij de welwillende medewer king van de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij heeft het comité echter een bijkans ideale oplossing van het start- en parkeerprobleem kunnen vinden. De N.Z.H.R.M. heeft namelijk toege staan, dat de redschuur als startbureau wordt gebruikt en daar dit gebouw zich in de directe nabijheid bevindt van het grote nieuwe parkeerterrein en het op- stelveld.met brede aan- en afvoerwegen. zal een en ander een vlot verloop van de tocht zeker bevorderen. Hiermede is het comité en belangrijke stap verder gekomen naar het doel de Northgo- wandeltoeht tot de best georganiseerde wandeltocht in het land te maken. FRAAI PARCOURS Men heeft voor deze lustrum-wan deling een byzonder fraai parcours uitgestippeld, waarin hoogstwaar schijnlijk weer het nieuw aangelegde prachtige natuurreservaat „Nieuw Leeuwenhorst" zal zijn opgenomen. Be sprekingen daaromtrent worden ge- voer^ met de Stichting Zuid-Hollands Huijbers. Landschap. Wandelaars en publiek zullen bovendien kennis kunnen ma ken met het belangrijke en mens lievende werk van de N.Z.H.R.M. Voor de deelnemers is een speciaal voor dit lustrum vervaardigde groeps- medaille beschikbaar met een afbeel ding van onze Vuurtoren als blijvende herinnering aan de Bloemenbadplaats. Verder zyn er plannen om aan dit lustrumfeest staatsie te geven met een per helikopter aangevoerde Northgo- koningin, die aan de commandanten en leiders der groepen de versierselen zal uitreiken. Tot dusver groeide het aantal deel nemers jaarlyks en mem verwacht, dat op 6 juli as. zeker vijf duizend wandelaars aan de tocht zullen mee doen. Het voorzitterschap in de organiseren de commissie wordt thans bekleed door de heer H. Th. van Bougondiën, de fi nancien worden beheerd door de heer J. van. 't Slot, terwyl de algehele tech nische leiding berust by de heer J. M

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 7