OOK TOT NEDERLAND RICHTEN RUSSEN HUN DREIGEMENTEN „Burger" Soekarno zal extra-zakenkabinet gaan zelf een formeren WEERBERICHT Doeltreffende maatregelenom aanvaller van Sovjet-Unie vernietigende slag toe te brengen Ook Londen en Bonn aan de beurt STERKE VERMINDERING VAN BRITSE DEFENSIEKOSTEN 70 politieke leiders bijeen in zijn paleis te Djakarta Huurverhoging blijft 25 procent volgens Minister Suurhoff 96ste Jaargang VRIJDAG 5 APRIL 1957 No. 29105 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 NA NOORWEGEN EN DENEMARKEN Zoals te verwachten was heeft Moskou zich, na de dreigementen tot Noorwegen en Denemarken, ook tot de andere NAVO-landen gericht: in een serie commentaren op de achtste verjaardag van het Noordatlantisch Ver drag (NAVO) waarschuwde Radio-Moskou gisteravond de leden van deze organisatie, dat de Sovjet-Unie terug zal slaan, indien zij wordt aangevallen. De Nederlanders worden gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie, indien zij wordt aangevallen, .gedwongen zal zijn de doeltreffendste maatregelen te nemen om de aanvaller een vernietigende slag toe te brengen en de militaire bases, van waaruit de aanval is ondernomen, te vernietigen. Een bom op Soes- terberg zou genoeg zijn om Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Amersfoort en het gehele gebied tussen deze steden weg te vagen", aldus Radio-Moskou. Ook de Britten en Westduitsers worden gewaarschuwd hun grondgebied niet te laten lenen als springplank voor een aanval op de Sovjet-Unie. Militair vacuum gevaarlijk (Zoals zaterdag j.l. reeds in een hoofdartikel ten aanzien van de Sov- jetrussische dreigementen aan Noor wegen is uiteengezet, zal geen enkel kritisch-denkend mens zich door deze „ivaar schuwing en" van de wijs laten brengen. Het gaat er het Kremlin om druk te oefenen op de kleine leden van de NAVO teneinde deze zo mogelijk tot neutraliteit te bewegen. Eenmaal neutraal ligt het grondgebied weerloos open. Wat er in dat geval van ons grondgebied en de grote steden in het ivesten over blijft kan men zich zonder veel fan tasie indenken. Een militair vacuum geeft in deze tijd de allergrootste zekerheid van vernietiging. In het Kremlin weet men verder zeer goed, dat de vrije landen van het Westen slechts op zelfbehoud en verdediging tegen een Sovjetrussische aanval be dacht zijn. Men had zich dus de moeite van „waarschuwingen" kun nen besparen. Red. L.D.) In een uitzending voor West-Duits- land zei Radio-Moskou, dat de levering Tunnelmotie in de Eerste Kanier (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft gisteren de heer Matser (KVP) een motie in gediend, die mede was ondertekend door leden van de PvdA, VVD en CHU, waarin de regering wordt uitgenodigd: a. de onverwijlde voortgang van de IJ-tunnel te Amsterdam te willen be vorderen; b. een redelijke Rijksbij drage in de kosten van deze bouw te willen vaststellen; c. krachtige voort gang te geven aan de voorbereiding van de bouw van een tweede auto tunnel (onder de Coenhaven ten noor den van Amsterdam) die noodzakelijk wordt geacht voor de ontwikkeling van de Zaanstreek. De motie was ingediend omdat men de indruk heeft, dat de regering niets voelt voor een tweede auto-tunnel, de Coen-tunnel. Minister Algera had tegen de motie in elk geval formele bezwaren en hij vond het vreemd, dat er niets in wordt gezegd over de Hem-tunnel, de spoortunnel onder het Noordzeekanaal tussen Zaandam en Amsterdam. Daarop antwoordde de heer Matser, dat op de begroting van Verkeer en Wa terstaat een miljoen gulden is uitge trokken voor studie inzake de Hem-tun nel, zodat daarmede de zaak rond is. Over de motie zal de volgende week nog nader worden beraadslaagd. Projectielen van 150 00 km. per uur Generaal Nathan Twining, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft de senaatscommissie voor de strijd krachten onlangs meegedeeld, dat de V.S. de ontwikkeling van een ballis tisch projectiel nastreven, dat voor zien van atoomladingen een afstand van 7.200 km. of nog meer „in ongeveer dertig minuten" kan afleggen. De generaal gaf verder te kennen, dat een ander, langzamer projectiel met een actieradius van 8.000 km., de „Snark". wellicht het eerst in gebruik zou worden genomen, „totdat wij iets beters hebben". „Wij zetten de ont wikkeling van de Snark voort, omdat wij daardoor zo spoedig mogelijk een waarlijk intercontinentaal projectiel zouden hebben", aldus generaal Twi ning. Kouder in het noorden De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met in het noor den van het land van zee binnendry- vende bewolking of mist en lagere mid- dagtemperaturen. In het zuiden van het land nog overwegend zonnig en weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. (Op gemaakt te 11.15 uur). 6 APRIL Zon op: 6.06 uur; onder: 19.24 uur. Maan op: 1.07 uur; onder: 9.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.53 en 19.19 uur. Laagwater te 2.33 en 14.56 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. van atoomwapens aan het Westduitse leger vele gevaren voor West-Duitsland met zich mee zou brengen. „Ingeval van een atoomoorlog zou West-Duits land het voornaamste strijdtoneel zijn. De logica van de oorlog eist dat de ver nietigendste slagen worden toegebracht juist op die plaatsen waar zich atoom wapens bevinden." In een waarschuwing aan de Britten wordt verklaard, dat de kleine en mid delgrote landen, vooral die welke in West-Europa bij elkaar liggen, over hun gehele lengte en breedte hard kunnen worden getroffen. „Het is een grote dwaling zelfs een ogenblik te denken, dat aanvallen met warmtekernwapens (zoals waterstofbommen) eenzijdig kun nen of zullen zijn". Minister Staf over zijn besprekingen in Amerika De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft gisteren voor zijn vertrek uit New York met de Nieuw Amsterdam, een gesprek gehad met journalisten. Óp de vraag of geleide projectielen het doel waren van zijn bezoek aan de V.S. antwoordde de mi nister: „Ik ben ervan overtuigd, dat de NAVO-landen ze zullen krijgen en ze zullen naar Nederland gezonden worden in het verband van de NAVO-verdedi- diging". Hij had in Washington gespro ken over projectielen als de „Honest John" (eerlijke Jan), maar „niet over de ingewikkelder dingen, die wellicht later zullen komen". Minister Staf voeg de eraan toe, grote verwachtingen te koesteren, dat Nederland ze zelfs vroe ger dan verwacht zal krijgen. Desgevraagd zei de minister nog. dat Nederlandse troepen waarschijnlijk met Amerikaanse troepen in Duitsland op geleid zullen worden in het gebruik van de projectielen. Nederlandse deskundi- (Ingez. Med.-Adv.) RAADPLEEG voor U inkoopt onze VOORJAARS COURANT die bij U is thuisbezorgd. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MID/.A-HOWKN voor onze cliënten. gen zouden misschien ook naar de V.S. gaan. Minister Staf heeft tijdens zijn bezoek van zeven dagen aan de V-S. om. de luchtbasis Fort Carswell in Texas be zichtigd waar hij de nieuwe middelgrote bommenwerpers van het type B-58 Con- vair heeft gezien. Minister Luns naar Londen, Washington, Straatsburg en Bonn De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gistermiddag met de British European Airways naar Londen gereisd, waar hy enkele be sprekingen zal voeren. Vervolgens ver trekt de minister met de „Britannic" van de Cunard Line naar New York. Als leider van de Nederlandse dele gatie woont hij de debatten by van de jaarvergadering van de Economi sche en Sociale Raad van de Verenigde Naties, welke 13 april aanvangt. Mr. Luns staat op het standpunt, dat de economische kant van de onlangs ge sloten Europese verdragen dermate be langrijk is, dat zijn persoonlijke aanwe zigheid in de Economische en Sociale Raad van de V. N. gewenst is. De verga deringen van deze raad duren ongeveer tien dagen. Vervolgens brengt de minis ter een bezoek van twee dagen aan Washington. De minister wilde zich op dit ogenblik niet uitlaten over de moge lijkheid van een bespreking met zijn Amerikaanse collega. Per vliegtuig keert mr. Luns daarna naar Nederland terug. Na zün Engelse en Amerikaanse reis staan bezoeken aan Straatsburg en Bonn op de lijst van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. Op 28 april begint te Straatsburg de bij eenkomst van de Raad van Europa, welke door mr. Luns wordt voorgezeten. Tenslotte begeeft de minister zich van Straatsburg naar Bonn voor het bij wonen van de grote NAVO-vergade- ring. Londen slaat nieuwe wegen in Witboek rekent met verbeterde techniek: concentratie van automatische wapens (Van onze L«ndense correspondent) De wyze van oorlogvoeren sinds 1939 is fundamenteel veranderd. Er bestaat geen land meer, dat zichzelf geheel alleen kan verdedigen. Daardoor is ook de politieke basis van de defensie een collectief karakter gaan dragen. De tyd van de massale legers is voorby. Een agressie-oorlog van de kant van een grote mogendheid zou een daad van krankzinnigheid zyn. Paradoxaal genoeg is dus de H-bom, die Engeland op het punt staat te vervaardigen, te beschouwen als de belangrykste vredeskracht. Dit zijn enkele conclusies uit een gisteren door de Britse regering gepubli ceerd Witboek over de reorganisatie van de defensie, een waarlyk historisch docu ment, dat uitgaat van de nieuwe defensie, die berust op een concentratie van technische wapens met ontstellende kracht. De voorgestelde stroomlyning zal, naar men gelooft, opnieuw moeten leiden tot samensmelting van alle militaire onderdelen tot één enkele defensieve strydmacht. De Britse regering deelt mede. dat zy de defensie-uitgaven voor 1957—1958 met 217 miljoen pond zal verminderen. Daarby komen dan nog betalingen aan Engeland van de Bondsrepubliek en de Ver. Staten met een totaal van 63 miljoen pond sterling. By het maken van de plannen is men er van uit gegaan, dat er na 1960 geen dienstplichtigen meer zullen worden opgeroepen. Slot op pag. 2 Vorming Nationale Raad naar zijn concept President Soekarno heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij een extra parlementair zakenkabinet zal vormen, om aan de huidige politieke crisis het hoofd te bieden. De president deed deze bekendmaking tijdens de bijeen komst met de voornaamste partijleiders uit het gehele land, welke gister avond in zijn paleis te Djakarta werd gehouden. Onder de politieke leiders die door Soekarno ontvangen zyn, bevonden zich ook vier leden van de communistische party. Politieke waarnemers geloven, dat de president zyn plan voor de vorming van een zakenkabinet ook zal uitvoeren als de Mohammedaanse partyen weigeren aan de regering deel te nemen. Het zakenkabinet zal, doordat de staat van beleg van kracht is, niet aan het Parle ment verantwoordclyk zyn. Een vooraanstaande Mohammedaanse leider ver klaarde te menen, dat de Mohammedaanse partyen by hun vroegere besluit zul- lei^ blyven om geen zitting te nemen in een regering waarin communisten zyn opgenomen. zelf een kabinet zou vormen. Doch alle leiders van de opstandige buitengewes ten, zowel die van de godsdienstige par tijen als de militairen onder hen. heb ben naar gemeld sterk aangedron gen op herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta, als een eer ste voorwaarde om de talrijke politieke crises te boven te komen. President Soekarno heeft medege deeld. dat op de bijeenkomst van gis teravond. de meerderheid der aanwezige partijleiders haar bereidheid kenbaar maakte, de benoeming - van een presi dentieel kabinet te aanvaarden. Soekarno heeft niet gezegd, dat hijzelf als leider van een zodanig kabinet zal optreden. Hatta niet aanwezig De voormalige vice-president van Indonesië, dr. Moh. Hatta. was niet aanwezig op de bijeenkomst. Wel be vonden zich daarby de chefs van sta ven van de Indonesische weermacht. Moh. Hatta heeft er bij Soekarno meermalen op aangedrongen, dat deze Noodmaatregelen op Cyprus verzacht De noodmaatregelen op Cyprus, zijn donderdag verzacht. Zo is de doodstraf voor alle schendingen van de noodmaat regelen afgeschaft, behalve voor het af schieten of dragen van een vuurwapen en het werpen van bommen met de op zet te doden of te verwonden. Voorts is bekendgemaakt dat de bisschop van Kitium en de secretaris van de Etnar- chinsche raad niet langer huisarrest hebben. Ook de noodbepalingen voor de pers zyn ingetrokken. De positie van de gedetineerden zal worden herzien om uit te maken wie op vrije voeten kan worden gesteld zonder dat de openbare rust en veiligheid ge vaar lopen verstoord te worden. Vliegtuigen van de RAF. uitgerust met luidsprekerinstallaties, vlogen don derdag boven de bergen van Cyprus om aan de Eoka-leden bekend te maken, dat aartsbisschop Makarios vrijgelaten is en dat de gouverneur vrijgeleide heeft aangeboden voor verzetslieden, die Cy prus willen verlaten. Tot op heden heeft nog geen enkele verzetsman zich ge meld. Twee handelingen Soekarno deelde voorts nog mede, dat hy „de burger dr. Soekarno" had aangewezen om een extra-parlemen tair zakenkabinet te vormen, dat doortastend en op de juiste wyze zal kunnen handelen en in staat zal zyn, een Nationale Raad te vormen naar het concept van de president. In zyn uiteenzetitng gebruikte Soe karno het Nederlandse woord „zaken kabinet" voor „businesscabinet". Hij kondigde aan. by het samenstel len van de nieuwe regeringsvorm twee handelingen te zullen verrichten: in de eerste plaats zal hij optreden als forma teur en als zodanig de „juiste personen" uitnodigen voor net bezetten van de juiste plaatsen. Ten tweede zal hij als president, tevens opperbevelhebber der strijdkrachten onder de staat van oor log en beleg, hen benoemen in het nieuwe kabinet. De president deed zyn mededelin gen in een vergadering van 70 der hoogste leiders in Indonesië en des kundigen, die uit alle delen van de Archipel naar Djakarta waren ge komen. Onder de statige bomen van het oude bos van de Keukenhof is de jonge lente reeds geruime tijd open- gebloeid. Was het andere jaren zo. dat met kunst en vliegwerk hier en daar een bloemetje tevoorschijn n»as getoverd om de dag van opening enige kleur bij te zetten, dit jaar vond de officiële opening plaats in een zee van bloemen, die reeds eer aer de bewondering van velen weg droegen tijdens periode, dat de lust hof onofficieel geopend ivas. Een kijkje in de Hollandse tentetuin. waarvan de officiële opening waar over elders in dit blad meer) giste ren plaats vond. (Foto L D./Van Vliet) Moskou ontkent bezit van Spaans goud Het blad van de Sovjetrussische com munistische party, de „Prawda", heeft vandaag medegedeeld, dat de ongeveer 500 ton goud, die 20 jaar geleden door de Spaanse republikeinse regering aan de Sovjet-Unie in bewaring waren ge geven, ten behoeve van deze regering voor aankopen in het buitenland zyn uitgegeven. Het blad veroordeelt buitenlandse t persberichten, dat een restant van dit j goud zich nog in de Sovjet-Unie be- 1 vindt. In de herfst inenting kinderverlamming (Van onze parlementaire redacteur) Het CNV en de KAB dringen er de laatste tyd op aan de huurverhoging met ingang van 1 juli a.s. te beperken omringende landen komen dergelijke conflicten ook telkens voor. De enige oplossing zou zyn, dat de belangstellen den in geval van een conflict zich neer- tót^de hé ft van' de Voorgestelde 25% le^en b« arbitrage, maar minister n'e sLSe ,s ook ^fn in detr-' Suurhoff heeft Wet gemerkt. Die suggestie is ook gedaan in de eer ste Kamer. Daarop antwoordde mi nister Suurhoff gisteravond, dat 25% volstrekt noodzakelijk is uit een oog punt van volkshuisvesting. (Men zie ook elders). Het percentage is boven dien overeengekomen bij de Kabinets formatie en het zou niet verstandig zijn daarop terug te komen. Over de compensatie met een loonsverhoging is nog overleg gaande met de Stichting van de Arbeid. Het plan is zeer ernstig in overwe ging in het najaar te gaan inenten legen kinderverlamming, maar met zekerheid valt dat nog niet te zeggen. Tandartsen-conflict De Ziekenfondsraad is thans bezig een regeling uit te werken, waardoor de gel den. die worden uitgespaard door de Ziekenfondsen als gevolg van het niet betalen van tandheelkundige hulp. wor den gereserveerd, zodat zy te eniger tyd aan de verzekerden ten goede kunnen komen. Van een nieuwe Ziekenfondswet moet men niet verwachten, dat daarmee con flicten tussen de Ziekenfondsen en de artsen worden voorkomen. In de ons dat de ge negenheid daartoe by de artsen bijzon der groot is. Vrijere loonvorming Met de Stichting van de Arbeid wil minister Suurhoff zoeken naar een an der systeem voor vryere loonvorming. Hy gelooft zelf echter niet een systeem te kunnen vinden voor een gedifferen tieerde loonvorming, waaraan in een tijd van hoogconjuctuur geen bezwaren zijn verbonden. Het produktiviteitscriterium is voor grote groepen, zoals bijvoorbeeld de verpleegsters, niet te hanteren. Binnen afzienbare tijd verwacht de minister te kunnen beschikken over het ontwerp voor een loonwet met richtly- nen voor de loonvorming. Dat ontwerp wordt besproken in de Ministerraad en zal vervolgens worden gestuurd aan de SER, die by de loonvorming ook een taak krijgt. Wegens de lange duur van de mid dagzitting (het was des avonds half acht geworden) zagen de Kamerleden af van replieken. De begroting van Sociale Za ken en Volksgezondheid werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1