Minister acht 12%% huurverhoging voor de huiseigenaar voldoende ALLEBEI TEGELIJK: DAT GAAT NIET! ME Systeem met blokkering kan s.i. eenvoudig uitgevoerd worden 96ste jaargang Vrijdag 5 april 1957 Derde blad no. 29105 Beroep op kapitaalmarkt van 550 miljoen (Speciale berichtgeving) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is van mening, dat de 12% huurverhoging, die de huis-eigenaar ingevolge de aanhangige wetsvoor stellen zal ontvangen, voldoende is voor een normale exploitatie. De vrees voor een grote administratieve rompslomp, verbonden aan de gedeeltelijke blokkering van de uit de voorgestelde huurverhoging voortvloeiende gelden, is volgens de minister ongegrond. Het systeem van huurverhoging met gedeeltelijke blokkering Is van stonde af aan op zijn uitvoerbaarheid getoetst en de minister heeft dit systeem eerst aanvaard, nadat gebleken was dat de administratieve opzet en behandeling heel eenvoudig konden zijn. Dit deelt de minister mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De minister verwacht, dat door de bij de Staten-Generaal ingediende huur- voorstellen een nieuw begin voor een oplossing van het huurprobleem mogelijk wordt. Hoewel hij de gedachte van een vast plan voor verdere huurverhogingen in beginsel aantrekkelijk vindt, meent hjj dat het thans moeilijk zou zijn een zodanig plan te realiseren. De door het overleg met de levensverzekeringmaatschappijen en andere insti tutionele beleggers geschapen leningsmogelijkheden zijn op zichzelf niet voldoende om de woningbouw in 1957 ongestoord voortgang te doen vinden. Bij een pro- duktievolume van 35.000 woningwetwoningen zal een beroep op de kapitaalmarkt moeten worden gedaan van rond 550 miljoen gulden. Contracten voor f. 600 miljoen Verwacht mag worden, dat thans op korte termijn de gemeenten in staat zullen worden gesteld om voor ca. f 600 miljoen met de Bank voor Nederlandse Gemeenten contracten voor lang lopen de leningen af te sluiten. Het ligt in de bedoeling om deze gelden na reserve ring van een bedrag voor bijzondere doeleinden over de gemeenten te ver delen in evenredigheid van het gemid deld aantal woningwetwoningen, waar voor zij in de jaren 1954, 1955 en 1956 machtiging tot gunning kregen. De helft zou dan bestemd zijn voor de financie ring van in uitvoering zijnde woning bouw en voor consolidatie van vlottende schuld, voor de woningbouw aangegaan. De andere helft zou bestemd zijn voor financiering van de 1957 aan te vangen bouw van woningwetwoningen. Het ligt niet in de bedoeling van de regering om de woningbouw op eniger lei wjjze af te remmen en er is een alleszins redelijke kans, dat de wo- ningwetbouw van de moeilijke omstan digheden van het ogenblik geen hinder van betekenis zal ondervinden. Bjj een langer voortdurend van de schaarste op de kapitaalmarkt is het echter niet onwaarschijnlijk dat de particuliere bouw in moeilijkheden geraakt. De minister ziet weinig mogelijkheden voor het Rijk om aan deze moeilijk heden tegemoet te komen. Het aantal aanvragen om premie geeft thans nog geen reden tot ongerustheid. Positie dr. Harman aanzienlijk verzwakt Getuige in proces-Adams niet bijzonder deskundig Dr. John Harman, de eerste getuige voor de verdediging in de zaak-Adams, verklaarde gisteren voor de Londense rechtbank „Old Bailey" dat mevrouw Morrell de grote doses verdovende mid delen, die haar in haar laatste levens dagen, op voorschrift van dr. Adams, waren toegediend, had kunnen over leven. In antwoord op een vraag van de openbare aanklager zei hij wel meer gehoord te hebben dat dergelijke doses verdovende middelen aan een vrouw van meer dan tachtig jaar werden voor geschreven, doch hij voegde hieraan toe dit waarschijnlijk zelf nimmer te zullen doen. Dr. Harman gaf toe. dat hij geen spe ciale studie van het gebruik van heroine en morfine had gemaakt, dit in cegenstelling tot dr. Douthwaite, de Londense specialist, die door de open bare aanklager als getuige-deskundige is gehoord en die. als gemeld, u: 'ruk- kelijk verklaard heeft, dat de hoeveel heden verdovende middelen die dr. Adams mevrouw Morrell op het einde van haar leven heeft voorgeschreven, slechts één doel konden hebben, name lijk de oude vrouw van het leven te beroven. In antwoord op een vraag van de ver dediger. Geoffrey Lawrence, verklaarde dr. Harman nog geen reden te zien. waarom bejaarde mensen geen heroine zou mogen worden toegediend. Ook achtte hij een gecombineerde toediening van heroine en morfine niet gevaarlijk. In antwoord op een vraag van de aanklager zei dr. Harman. dat hij twee of drie aan narcotica verslaafden had behandeld, onder wie een heroine-geval. De aanklager: „Eén heroine-patiënt is nu niet bepaald een erg overtuigend aantal om een algemeen oordeel op te funderen. Hoelang was dat geleden?". Harman: ,,Voor de oorlog". Gevraagd of het onthouden aan me vrouw Morrell van narcotica, hetgeen haar zich minder behaaglijk zou hebben doen gevoelen, het verlies van een rijke patiënt zou hebben betekend, antwoord de Harman, dat dat het geval zou kun nen zijn geweest. Desgevraagd verklaar de de arts voorts, dat de demonstratie, die hij van een lijder aan krampen door heroine had gegeven, was gebaseerd op wat hij daarover had gelezen. Zelf had hij dit nooit meegemaakt. in de Paai tijd Bescherming van haring De Engelse minister van Landbouw en Visserij, Amory, heeft donderdag in het Lagerhuis, waar een Labourlid om een verklaring over de instandhouding van de haringvisserij op de Noordzee had gevraagd, medegedeeld, dat aan zeven Europese landen verzocht is. te overwe gen, wat vrijwillig gedaan zou kunnen worden om het voortbestaan van vol wassen haring, in het bijzonder op d« paaiplaatsen in het zuiden van de Noordzee, te verbeteren. Hü voegde hieraan toe. dat een voorstel van een Britse vertegenwoordiger in overweging genomen zal worden om in het alge meen belang de paaiplaatsen in het Kanaal in november en december, wan neer de haringen da ai- komen paaien, voor de visserij gesloten te verklaren. Op de vraag of er dan ook politietoe zicht zou komen, antwoordde de minis ter, dat haring niet onder de interna tionale conventie valt. Engeland zou dit echter graag zien en heeft een voor stel in die geest gedaan. Bouwkosten De stijging van de bouwkosten is niet catastrofaal, maar er is wel reden voor zorg, met name in het westen des lands. De ontwikkeling van het prijspeil sedert 1953 vertoont in het noorden, oosten, midden en zuiden des lands geen ern stige afwijkingen van de ontwikkeling van het algemene prijspeil. De stijging der bouwkosten van de woningwetbouw, voorzover deze in de gegunde complexen tot uiting komt, heeft zich landelijk bezien na 1956 nog enigermate voortgezet. Terwijl het ge middelde niveau ten opzichte van 1953 in december 1956 lag op 120.2 was dit in januari en februari 1957 resp. 121.5 en 122.5 Bij de toetsing van de prijs van de woningwetwoningen wordt ten volle rekening gehouden met de plaats waar gebouwd wordt, met de inhoud, constructie, inrichting en voorgenomen afwerking van de woningen. De wijzi gingen in lonen en prijzen worden vol ledig verdisconteerd bij het vormen van een oordeel over de al of niet aanvaard baarheid van bepaalde prijzen. Van een uitkammen, ook wel genaamd „uitkle den" der woningen, kan niet worden ge sproken. De minister zou het op prijs stellen indien het z.i. volkomen zinloze woord „curveprijs" uit het spraakgebruik ver dween. Goedkeuringsbeleid De toeneming van het aantal wonin gen in uitvoering is grotendeel het ge volg van het sinds 1 maart 1956 gevoer de goedkeurings- en subsidie-beleid. Dit beleid is erop gericht om enerzijds de bouwmarkt niet te overspannen en an derzijds geen bouwcapaciteit verloren te doen gaan. Het is onjuist om te spreken van een kunstmatig verwekte spanning. In 1956 konden belangrijk meer wo ningen in aanbouw worden genomen dan overeenkomt met het totaal van de aan vankelijk toegekende basiscontingenten. Terwijl ten laste van de toegewezen con tingenten 58.268 subsidiebeschikkingen konden worden uitgereikt, werden in werkelijkheid 85.760 subsidiebeschikkin gen verleend, zodat additioneel voor 27.492 woningen subsidiebeschikkingen werden toegekend. Krachtige vernieuwing Over het algemeen mag geconstateerd worden, dat de vernieuwing in het bouwbedrijf krachtig doorwerkt, de pro- duktie van het bouwbedrijf hoger is dan ooit te voren en het aantal bouwvak arbeiders hoger dan in vorige jaren. De vernieuwing demonstreert zich ook in de verbetering van de sociale en hygiënische voorzieningen op de bouw werken. Een eventuele deelneming van de overheid in een of enkele particuliere bouwbedrijven zal naar het inzicht van de minister altijd zodanig moeten zijn, dat de verantwoordelijkheid voor de lei ding en beheer van het bedrijf blijft be rusten bij de directie. Over het' algemeen is de materiaal voorziening voor de woningbouw niet onbevredigend te achten. Wel doen zich soms ten aanzien van bepaalde mate rialen stagnaties voor. Randstad Holland Een standpunt over de te nemen concrete maatregelen met betrekking tot de planologische ontwikkeling van de Randstad Holland kan eerst wor- den bepaald, nadat door verdergaande studie het inzicht is verhelderd. Be halve op een zo goed mogelijke ont wikkeling van het westen zelf zal de aandacht moeten worden gericht op het aangrijpen van mogelijkheden voor industrievestiging aan diep vaarwater buiten het westen, alsmede op het stimuleren van nieuwe bestaansbron- nen in de industriële en de zogenaam de derde sector in andere gebieden van overig Nederland. Woning- en gezinstelling De uitgewerkte resultaten van de woning- en gezinstelling 1956 zullen, naar het zich laat aanzien, binnen kort beschikbaar komen. Uit de gegevens verkregen door een steekproef uit het materiaal van de woningtelling 1956 kan worden afge leid, dat van de inwonende huishou dens er rond 60.000 hebben verklaard, dat de inwoning voor hen geen ver band hield met de bestaande woning nood. Voor bijna 40.000 van deze rond 60.000 gevallen was sprake van samen woning van gehuwde kinderen bij ouders of omgekeerd. Canadese ambassadeur in Cairo om het leven gekomen De 48-jarige Canadese ambassadeur in Cairo, Herbert Norman, is gisterochtend om het leven gekomen, toen hij een hoog gebouw naast zijn woning was binnen gegaan. zich met de lift naar de ze vende verdieping liet brengen, waar hij zich uit een raam wierp. De ambassa deur was sterk ontmoedigd tengevolge van beschuldigingen tegen zijn persoon, die de laatste tijd bekend waren ge maakt. De Canadese minister van Buiten landse Zaken heeft op 15 maart j.L te Ottawa verklaard, dat Canada bij de Verenigde Staten zou protesteren tegen een door een ondercommissie van de Amerikaanse Senaat gepubliceerd rap port, dat „lasterlijke en onbewezen aan tijgingen" aan het adres van Norman bevatte. Hij voegde hieraan toe dat een in 1951 in Canada ingesteld onderzoek heeft aangetoond dat de jegens Norman uitgebrachte beschuldiging dat hij com munist zou zijn, ongegrond was. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft indertijd even eens verklaard het niet eens te zijn met hetgeen in het rapport van de onder commissie over Norman was gezegd. De heer I. A. Aler tevreden Luchtvaartoverleg in elk geval bevredigend, gedeeltelijk succes Bevoegdheden van Amerikaanse president inzake luchtvaartovereenkomsten beperkt Van onze Haagse redactie) „Het luchtvaartoverleg met Amerika is, zo geen volledig, dan toch een gedeeltelijk succes geworden", zo heeft de president-directeur van de KLM de heer I. A. Aler, gistermiddag in Den Haag verklaard. „We hebben deze keer weliswaar niet alles gekregen, wat we hebben ge vraagd, maar dat neemt niet weg, dat we zeer tevreden zijn met het resultaat van deze onderhandelingen" Indien men de nadruk legt op het feit, dat de KLM haar grootste wens - een luchtlijn naar Los Angeles - niet in vervulling zag gaan, kan men natuurlijk ivel tot een andere conclusie komen, maar dat zou, volgens de heer Aler, toch geen juiste voorstelling van zaken zijn. De lijn AmsterdamNew YorkLos Angeles is niet verloren voor de KLM. De Amerikanen hebben de deur voor verder overleg nog open gelaten. De Heer .A. Aler, president-di recteur van de KLM (links) tijdens de persconferentie van gistermid dag, tijdens welke hij de vreugde van de KLM uitsprak over de resul taten van 't overleg inzake de lucht vaartovereenkomst met Amerika, zij het dan ook dat niet honderd pro cent van de gerechtvaardigde Ne derlandse verlangens werd ingewil- ligd. „Deur bleef open" naar Los Angeles In dit verband vestigde de heer Aler de aandacht op de briefwisseling van Van der BeugelHerter, die aan de nieuwe luchtvaart-overeenkomst is ge hecht. Uit deze briefwisseling blijkt, dat de Nederlandse regering de onderhande lingen over de lijn naar Los Angeles zo spoedig mogelijk wil voortzetten, volgens de procedure die in artikel 12 van het verdrag is vastgesteld. In dit artikel wordt gezegd, dat beide partijen op ieder gewenst moment om nieuwe onderhandelingen over de in- OF 't altijd zo geweest is, weet ik niet, maar de tegenwoordige wereld zit in bliksemtempo zó boordevol nieuwigheden, dat 't voor de jeugd een hele toer moet zijn haar hersens bij de „gewone" leerstof te houden. Dat is ook een van de vele bezwaren van de pedagogen te gen de jongeren: ze laten zich te veel afleiden door radio, tele visie. film, „rock and roll" en wat er nog allemaal méér bij komt. zodat het gewone huis werk er door in 't gedrang komt. Niet dat ik altijd voor de jeugd op de bres sta vérre van dat! maar zo af en toe heeft ze toch wel een steuntje nodig en daarom vermeet ik me. *t even voor haar op te nemen, wanneer ze te véél klap pen op t jonge hoofd krijgt. Toen ik leerplichtig was, viel er lang niet zoveel te beleven als nu: we waren met ons dage lijks voetbalpartijtje na de schooluren, al lang tevreden en 's avonds was er.bitter weinig afleiding: geen Ceés de Lange's. Johan Bodegravens. ..Goeie daaags"Ko van Dijken. Cees Laseurs. Hettv Blokken, Wim Kannen, geen Slot „Zitterstein" of „Huize Doorsnee" in de ether. We vonden dus wel de nodige concentratie om tot onze leer stof met meer of minder geluk door te dringen. Nu is er niet al die hoorspe len. &1 die quizzen en al die ..bonte avonden" zó veel aan de hand. dat iedereen er bont en blauw mee wordt geslagen en een redelijk mens de grootste moeite heeft het hoofd koel en de hersens ordelijk te houden... EERLIJK gezegd: het is me met dit alles tóch al een raadsel, hoe de jongeren er in slagen hun dagelijks portie huiswerk te verorberen, zonder de volgende dag nul op rekest te krijgen. Als je zo met z'n allen, wat véél voor komt, in de propvolle huiskamer zit en Pa wil zijn Anastasia niet missen en Ma is zo nieuwsgierig hoe het met kleine Willempie van Sjaan staat, dan moet het voor de kin deren een heksentoer zijn, hun meetkundige problemen op te lossen of hun Engelse woordjes in te stampen. Dat alles woelt dan door die hersenpannen en wat er ten slotte voor deeg uit gebakken wordt, kunnen de leraren betei beoordelen dan ik. kelijk gaat dat niet als Pa en Ma willen weten wat er aan de hand is en je zo maar een stek ker in de stop hoeft te zetten en het hele drama trekt aan je voorbij Dus óók dat was een wrede aanslag op jonge zielen, waarin de eerste kiemen voor geeste lijke vergiftiging onwillekeurig ai gelegd werden Fraai zal "t zeker lang niet altijd zijn. maar alles begrijpen kan misschien tóch tot een beetje vergiffenis leiden INTUSSEN wordt er van de kinderlijke belangstelling zó veel gevergd, dat de jongens en meisjes zeker 16 uur van de dag de ogen deksels goed de kost moeten geven om de stormachtige ontwikkeling der dingen in zich op te nemen. Nu spreken we nog niet eens van de politieke ontwikkeling. Foto Will Eiselin, want ook die doet een zware aanslag op het jonge gemoed. Het is heus niet overdreven er aan te herinneren, dat tal van kinderen compleet over stuur waren, toen ze hoorden wat een slag de Hongaren tegen de Russen te incasseren kregen en dat de anderen, dat zó maar op z'n beloop lieten, was mis schien voor hen nog wel de allerzwaarste slag. Ik ken kinderen, die er ziek van waren. En nu kun je, als oudere, wel zeggen: ..Hou de politiek buiten de huiskamer", maar zo gemak - ET dat alles verbaast het me altijd, dat de kinde ren er nog zo fris en be langstellend uit zien: kijk eens naar nog zo'n groepje als hier. Wat er aan de hand is, blijft 't geheim van de fotograaf. Het zal wel een poppenkast of zo geweest zijn: in ieder geval iets, dat de aandacht trekt en waardoor ze alles vergeten, wat er zich op deze harde wereld aan misselijke beroerdigheid af speelt. En daar moet 't voor de jeugd, tot haar eigen heil, in de eer ste plaats om gaan: niet te veel geconfronteerd worden met alle ellende en alle complicaties, die op deze wereld rondspoken en er. voor de ouderen, dikwijls al een tè zware loden last op leg gen. Maar fris en onbevangen blij ven in die wereld, waarin zij later zélf hun rol zullen moeten spelen, zonder in hun jeugd psychisch geïnfecteerd te zijn door wat de ouderen bezwaart. Laten ze de aandacht, de in tensieve toewijding behouden voor alles wat deze wereld toch ook wel mooi kan doen zijn, laten ze zich niet te veel aflei den door de duizenderlei din gen. die nog niet tot hun ge- dachtenwereld mogen horen, vóór ze zelf volwassen zijn. Dan is er nog genoeg tijd om er zich mee te bemoeien, ze worden er over enige jaren van zelf met de neus diep opge drukt! o,jQnM,j. En alle belangstelling, die zich mjswijw.nü nog gelukkig richt op ont_ spannende blijheid, keert later als vanzelf naar de dingen, die het leven de volwassene onont koombaar oplegt. Laten de jongeren, na of vóór het huiswerk, écht genieten, zo lang het nog gaat. Maar bedenkt daarbij: allebei tegelijk, dat gaat niet! Daarom: hou ernst en aflei ding gescheiden. Anders zult U straks die ar me onderwijzer of leraar zien. Die staat immers niet voor niets in de klas? terpretatie of amendering van het ver drag kunnen verzoeken. Deze onderhandelingen moeten binnen zestig dagen na ontvangst van het offi ciële verzoek beginnen. De nieuwe luchtlijn Amsterdam-Mon treal-Houston (Texas) zal - indien er geen al te grote vertragingen optreden - spoedig worden geopend. Dit zal dan de eerste rechtstreekse verbinding tussen Texas en Europa zijn. Deze dienst wordt voorlopig twee maal per week onderhouden, maar tegen de winter tot driemaal per week worden uitgebreid. Wat de lijn Amsterdam—New York— Curagao betreft: het is de bedoeling, dat de KLM op den duur een dagelijkse dienst met dit eiland zal instellen, voor lopig zullen de vliegtuigen echter drie maal per week vertrekken. Op de Neder landse Antillen is het resultaat van de besprekingen dan ook met enthousiasme begroet. Vooral voor de ontwikkeling van het toeristenverkeer wordt deze lijn zeer belangrijk geacht. Beide diensten bieden, volgens de heer Aler, gunstige commerciële perspectie ven. De KLIM zal dan ook op beide lij nen DC-7 C's - de modernste toestel len, die nog dit jaar in gebruik zullen worden genomen - inschakelen. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, dat de bevoegdheden van de president op het gebied van internationale luchtvaart overeenkomsten beperkt. De aanleiding tot het nemen van dit besluit is dé totstandkoming van de Amerikaans - Nederlandse luchtvaart- overeenkomst, welke door de regering werd goedgekeurd ondanks protesten van Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen en congresleden. Er waren bq de behandeling van het wetsontwerp, dat thans naar het Huis van Afgevaardigden gaat, minder dan 12 senatoren aanwezig. Een soortgelijk wetsontwerp is vorig jaar door de Se naat goedgekeurd, maar door het Huis verworpen. Senator Warren Magnuson, voorzitter van de Senaatscommissie voor handels aangelegenheden, verklaarde, dat de overeenkomst met de KLM voor buiten landse luchtvaartmaatschappijen „de deur opent" voor het binnenlandse luchtverkeer, terwijl Amerikaanse maat schappijen gesubsidieerd moeten wor den om in stand te blijven. FANTASIO. Passagegelden repatrianten Terugbetaling voorschot? (Van onze Haagse redactie) Ambtenaren van het ministerie van Maatschappelijk Werk stellen thans een onderzoek in naar de mogelijkheid van terugbetaling van de door de Nederlandse regering verstrekte voor schotten aan repatrianten uit Indo nesië. die destijds de overtocht naar ons land niet uit eigen zak konden betalen. Aanvankelijk ressorteerde deze voor schotregeling onder het ministerie van Buitenlandse Zaken, die t' voorschot ten heeft verstrekt, maar thans is een brief uitgegaan van het ministerie van Maatschappelijk Werk, waarin wordt verzocht opgave tc doen van het inko men, waarna wordt nagegaan of het mogelijk is het passagegeld aan de rege ring terug te betalen. Ongeveer 10.000 gezinnen hebben in de loop der jaren van de regeling gepro fiteerd. van wie vorig jaar ruim 2500 In verscheidene gevallen is reeds geble ken, dat terugbetaling gezien de finan ciële omstandigheden van het gezin nog niet mogelijk is. Daarnaast hadden en kele gezinshoofden nog recht op een overtocht naar ons land, daar zij- in gouvernementele dienst waren. Van zelfsprekend behoeven zij de overtocht niet te betalen.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 11