Hoog boven alle lof verheven over harmonie arbeid - arbeider Internationaal congres te Leiden Aanpassing technisch apparaat en werkmethodiek voordeel voor mens en produktie 96ste Jaargang Donderdag 4 april 1957 Tweede blad no. 29104 Waar woorden te kort schieten, spreekt de kwaliteit dag in dag uit een steeds overtuigender taal. Dat is de grote kracht van HUNTER American! Daarom groeit de vriendenkring van HUNTER American iedere dag en maakt haar tot Alléén Hunter American is. In het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden is in de afge lopen dagen een congres gehouden, gewijd aan het tot stand komen van een betere harmonie tussen arbeid en arbeider, in het bijzonder voor wat betreft de aanpassing van het werk en de technische outillage aan de moge lijkheden van en wenselijkheden voor de mens in lichamelijk en geestelijk op zicht. Gedelegeerden van dertien landen en van enige internationale organi saties namen aan het congres deel en besloten, na kennis te hebben genomen van de stand van zaken op dit gebied in de verschillende landen, dit eerste internationale contact over de besproken problemen te continueren. Dertien landen Dit door het European Productivity Agency georganiseerde congres onder voorzitterschap van prof. dr. G. C. E. Burger van Praeventieve Geneeskunde, werd bijgewoond door gedelegeerden uit Duitsland. Oostenrijk. België. Canada, de Verenigde Staten. Frankrijk. Italië. Noorwegen. Nederland, Engeland. Zwe den. Zwitserland en Joegoslavië. Er werden vele voordrachten gehouden die de situatie in verschillende landen op allerlei terrein ten aanzien van de har monie of disharmonie tussen arbeid en arbeider belichtten. Daaruit bleek duidelijk, dat de revo lutionaire technische vlucht nieuwe eisen stelt aan de arbeider en oude eisen versterkt, waardoor geestelijke en lichamelijke spanningen worden opge roepen, die de produktie zowel ais de mens schaden. In de dynamische ont wikkeling van de toepassing der tech nische mogelijkheden zien constructeurs van machines en opstellers van werk methoden vaak de mensen en hun eigenschappen over het hoofd. Van wetenschappelijke, in hoofdzaak medische zijde is men belangstelling voor deze steeds toenemende problemen gaan koesteren. Europese geleerden hebben vorig jaar als voorbereiding voor internationaal contact een bezoek aan velerlei bedrijven in Amerika gebracht, en deze groep vormde de kern van de in Leiden gehouden conferentie. Kloef moet overbrugd Het Is duidelijk geworden, dat dc gehele arbeidsmethodiek nauwkeurig zal moeten worden getoetst en dat uit aanpassing van het werk aan de men selijke arbeider veel bereikt kan wor den zowel voor het wenselijk geluk als voor de produktie. De thans veelal bestaande kloof tussen biologische research en arbeidstechniek moet overbrugd worden. Dit zou tevens de mogelijkheid ope nen, thans nog braak liggende techni sche vondsten in dienst van het produk- tie-apparaat te stellen, hetgeen thans nog niet kan omdat hun juiste model lering nog niet gevonden is en omdat de arbeiders nog niet geschoold zijn voor de vereiste technische vaardig heden. Aanbevelingen Het heeft van de aanvang af niet in de bedoeling gelegen, het behandelde tijdens het congres te formuleren in een samenvattende conclusie. Dit eerste in ternationale contact ten aanzien van de bestaande problemen betekende slechts een aftasting van het werkterrein en het onder ogen zien van de mogelijk heden. Het congres besloot wel tot enkele aanbevelingen, namelijk in de eerste plaats het vestigen van een werk groep voor de samenstelling van een bibliografie, voorts de continuering van het internationaal contact en tenslotte de vorming van een cen traal orgaan ter coördincring van de nationale activiteiten en de bevorde ring van de wetenschappelijke re search. Eerst nadat op wetenschappelijke ba sis het terrein van de problematiek is verkend, kan vruchtbaar contact wor den opgenomen met technici, arbeids- leiders en bedrijfsorganisaties, teneinde het denkbeeld van „fitting the job to the worker" het thema van het con gres tot verwezenlijking te brengen. C.N.V. hield kadervergadering in Leiden C. J. van Mastrigt besprak actuele vraagstukken In de Jacoba-zaal van „Den Burcht" werd gisteravond een zeer druk be zochte ledenvergadering van het Chr. Nat. Vakverbond gehouden. Na een kort inleidend wcord van de voorzitter van de Leidse Chr. Bestu renbond. onder wiens leiding deze bij eenkomst stond, belichtte de vice-voor- zitter van het C.N.V.. het Tweede Ka merlid. de heer C. J. van Mastrigt, tal van actuele problemen. Vooraf liet spre ker enkele kritische opmerkingen horen over het optreden van de Katholieke Mijnwerkersbond inzake de „langzaam- aan-actie" in de mijnen, welke thans gelukkig al weer tot het verleden be hoort. Uitvoerig stond spreker daarna stil bij de medezeggenschap van de werknemers in het bedrijfsleven, het- Bestedingsbeperking Proces 0111 Pilatus De Leidse Oecumenische Spelgroep. die zich in het verleden reeds vertrouwd had gemaakt met de opvoering van de religieuze lekespelen van Martinus Nij- hoff (De ster van Bethlehem. De dag des Heren en des Heilands tuin) en nog vorig jaar een verantwoorde opvoe ring gaf van het spel van Guillaume van der Graft „Een ladder tegen de maan", heeft thans het Engelse spel van F. R. Delderfield in een Nederlandse vertaling van de in december jl. over leden Leidse student, de heer M. C. Schuurman „Proces om Pilatus" in stu die genomen. Nog voor zijn overlijden had de heer Schuurman reeds contact opgenomen met verschillende personen, o.w. de Utrechtse theologische student, de heer B. J. Hoorn, en had hij zich een oordeel gevormd over de bezetting van het stuk. Het spel, dat uiteraard zeer ge schikt is om in deze lijdensweken op gevoerd te worden, staat thans onder regie van de heer Hoorn, die hiermede dit geldt voor alle medespelenden de nagedachtenis van de heer Schuur man wil eren. „Proces om Pilatus" laat een bijzon- i der facet zien van het leven en karn*- PROMOTIES leidsE UNIVERSITEIT ter van deze Romeinse stadhouder, een 1 CHR. v. d. HEUVEL SPRAK VOOR ARJOS De heer Chr. v. d. Heuvel, voorzitter van de Leidse A.R. Kiesvereniging sprak gisteravond in het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat op uitnodiging van de lieugdafdeling van de A.R. partij, de Arjos, over de bestedingsbeperking. Spreker behandelde uitvoerig de ge schiedenis. die zich om de bestedings beperking afgespeeld heeft. Het Neder landse volk was nogal geschrokken van het rapport van de Sociaal Economische Raad. dat uitgebracht werd in opdracht .van de regering. Enerzijds omdat men I nu op allerlei artikelen bezuinigen moest, anderzijds dat bleek dat de toe- j wil bezoeken, zijn Oegstgeest, Zoeter- stand in Nederland nu niet bepaald woude. Katwijk. Noordwijk en eventueel geen tevens een aanvaarden van ver antwoordelijkheid impliceert. Vervolgens weidde de heer Van Mastrigt uit over de economische situa tie van ons land. Spreker was van oor deel. dat wij in de thans afgesloten periode van hoogconjunctuur ons kun nen hebben overschat. Men leefde in de gedacht, dat „alles wel kon" Hierop volgt thans een periode van bestedings beperking. Het zal volgens spreker nood zakelijk zijn. dat wij de arbeidskracht zo efficient mogelijk gebruiken; het scheppen van werkgelegenheid is daar bij uitermate belangrijk. Nadat de heer Van Mastrigt de aan wezigen een indruk had gegeven van de werking van onze handels- en betalings balans. schonk hij uitvoerig aandacht aan het op uitnodiging van de regering uitgebrachte S.E.R.-advies. waarover wij reeds uitvoerig schreven. Tenslotte maakte spreker nog enkele opmerkingen over de a.s. huurverhoging. Na een korte pauze volgde een geani meerde gedachtenwisseling over de door de heer Van Mastrigt besproken vraag stukken. Leidse Jeugd Toer BEHOUDENS POLITIONELE GOEDKEURING VAN 15 T/M. 19 JULI Het ligt in de bedoeling van de orga nisatoren van de Leidse Jeugd Toer, een wielerevenement voor jongens van 12 t/m. 17 jaar. te houden van 15 t/m. 19 juli. Deze toer, die zo langzamerhand grote bekendheid heeft gekregen, zal wan neer de vereiste toestemmingen verkre gen worden, voor de Yierde maal verre den worden. De plaatsen, welke de Toerorganisatie gunstig was. Spreker wees erop, dat onze betalings balans niet in orde is. Vooral de ten- denz. die in deze balans zit, getuigt niet van een gezonde financiële toestand. Als oorzaak werd genoemd de te grote wel vaart, die bijna geheel in de consump tie-sector verdwijnt. Vooral door het kopen van allerlei luxe artikelen als bromfietsen, radio's en televisietoestel len. Door deze vergrote koopkracht werd de invoer groter terwijl er bijna niets meer uitgevoerd werd, waardoor onze betalingsbalans naar de creditzijde door sloeg. Voorts nam de heer Chr. v. d. Heuvel de diverse middelen, die men gebruiken kan om het evenwicht te herstellen, onder de loep. Men is tenslotte tot één conclusie ge komen; werkgevers, werknemers en de overheid zorgen samen voor een nieuw herstel. De heer P. van Loo. voorzitter van de Arjos. leidde de discussie, die op deze causerie volgde. ambitieus man, die zo zeer stond naar de gunst van het volk. In het spel lig gen ditmaal zijn hervormingen op het sociale vlak: met de bouw van een aquaduct denkt hij de sympathie van het Romeinse volk te verwerven. In zijn plannen wordt hij evenwel tegengewerkt door de priesterpartij, terwijl ook het garnizoen wantrouwend tegenover zijn plannen staat. Om zijn reputatie te zien zegevieren eiet. Pilatus de noodzakelijkheid van een wonder in. dat zich persoonlijk in Christus voltrekt, nl. de wederopstan ding, doch dan in de zin zoals deze Ro meinse stadhouder zich die voorstelt. In zijn pogingen, daarbij te helpen, faalt hij, hetgeen in dit stuk, dat a.s. woensdag in de Schouwburg wordt op gevoerd. nader wordt uitgewerkt. De Pilatusrol zal worden vertolkt door Kees Verhagen. AANRIJDING TUSSEN TRAM EN AUTOBUS. Gisteravond omstreeks halftien vond op het Stationsplein een aanrijding plaats tussen een tramstel en een auto bus van de N.Z.H.V.M. De bus, waarvan dc bestuurder geen voorrang aan de tram verleende, werd aan de linker- ach terzij de beschadigd, terwijl de tram uit de rails liep. Tengevolge van deze aanrijding vond het tramverkeer 25 mi nuten vertraging. Tijdens werkzaamheden op een bouwwerk aan de Wassenaarseweg is gis terochtend een 33-jarige grondwerker uit Delft bekneld tussen een betonnen bak en de grond, tengevolge waarvan hij zijn linkerbeen brak. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Maria Adriana Rlita. dr van J. A. M. Her mans en J. P. van Amsterdam; Fr its. an van R. T. Hegnamer en W. C. Vogelenzang. Johannes Jacobus, an van J, J. die 1 "Eeluse en L. Verhoog; Men-no Gerrlt Leonard, zn j van A. Verrips en H. E. Streeder; André Hendrik Johan. zn ran J. E. A. Velthuis Nog met ZO heel lang geleden ♦u I. J. Vljseli; Joanna Christine, dr van P. prcrhpnpn rip innop vrnnwpn van c. Vedtman en e. Raphael; Henrietta Fran- 1erscnenen ae jonge vrouwen I an eisca. dr van i. vedibrtef en H. f. Dabroek; Syrië zelden in het openbaar en dan dr van J. G. B*t]ken on M. Ent. mg gegluierd Maar d( Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „De reactiviteit der vinylgroepen in groeiende vinyl-divinyl copolymeren", de heer L. Minnema, geboren te Buitenpost (Fr.) en thans wonende te Rijswijk. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Differences in density and growth in a cockle population in the Dutch Wadden Sea", de heer I. Kristensen, geboren te Leiden en thans wonende te Bussum. Leiden. Van de V.V.V.'s te Katwijk en Noord wijk werd mededeling ontvangen, dat men zijn medewerking gaarne wil ver lenen, mits de politie toestemming geeft. In Noordwijk zal de volgende ronde verreden worden Quarles van Uffordstr., Golfweg. Karei Doormanstr., Juliana- straat. Piet Heinstr. en Quarles van Uffordstr. met finish voor no. 80. De toerorganisatoren hopen ook zeer op medewerking van de Leidse politie om ook hier één avond te kunnen rij den. Verder deelde men ons mede. dat thans de inschrijving al opengesteld is voor jongens van 12 t/m. 17 jaar. Men kan zich melden per ploeg van 5 personen bij Nico Venneer Floresstraat 31 te Leiden. Ook individueel kan men zich melden, doch dan moet men af wachten of men ingedeeld kan worden. De inschrijving staat open tot 15 juni, des avonds tussen 7 en 8 uur aan bo vengenoemd adres Voor deelneming is toestemming van ouders vereist, even als een bewijs van medische keuring. Het ligt in de bedoeling met 15 ploe gen van 5 man uit te komen, plus 1 ploeg van 5 man de z.g. onafhankelij- ken. OUDERAVOND MONTESSARISCHOOL In de Montessori Kleuterschool aan de Roodenburgerstraat werd een ouder avond gehouden. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. getuigde door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling en W hield voor de in grote getale aanwezige ouders een causerie over het lager onderwijs. Spreker belichtte hierbij in grote lijnen het door het gemeente bestuur gevolgde beleid. De voorzitter kon in het begin van de avond mededelen, dat de van de kleu terschool naar de lager onderwijs Mon tessorischool in september a.s. overgaan de kleuters, een zodanig getal vormen, dat er reeds nu aan het gemeentebe stuur verzocht kan worden stappen te ondernemen om te kunnen overgaan tot het stichten van een zelfstandige Mon tessorischool aan de Roodenburger straat. emancipatie heeft zich zeer snel vol trokken en nu lopen zijzoals op deze foto van een parade in Damas cus te zien is. ongesluierd, in uni form en bewapend met Tsjechische geweren net zo stoer rond als de mannen! Dit succes, na de in september j.l. ondervonden moeilijkheden, kon voor de oudercommissie slechts een aansporing zijn om, door het ontplooien van grote activiteit, op de ingeslagen weg voort te gaan. Tijdens het verdere gedeelte van de avond hield de heer J- H. M. Reys van de Montessorischool in Oegstgeest een lezing, waarin hij zich speciaal bezig hield met de overgang van de kleuters naar de lagere school. Een overgang, die zich bij het Montessori-onderwijs juist zo vloeiend en harmonisch kan voltrek ken. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekking aan alle ouders om in eigen kring propaganda te maken voor dit onderwijs. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Het Instituut voor Arb.ontwikkeling, afdeling Leiden, hield gisteravond in „Ons Centrum" zijn jaarvergadering. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. T. KramerSpruyt, vermeldt o.a. een stijging van het ledental me 10' en een aantal deelnemers aan bijeen komsten en excursies van in totaal circa 3500 personen. Verder werden de werk zaamheden gememoreerd van de Scho- lendienst en het Vakantie-adviesbureau. Dit verslag werd, evenals dat van de penningmeester, de heer W. Baart, goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende functionarissen, t.w. de heer H. van Woudenberg, voorzitter, de heer W. Baart, penningmeester en de heren N. Spierenburg en H. A. Wyrdeman her kozen. De kascontrolecommissie werd aangevuld door de benoeming van de heer S. K. v. d. Wijngaard. De plannen voor de a.s. zomer van de Natuurvriendencommissie werden vervol gens toegelicht en met suggesties uit de vergadering aangevuld. Twee leden die 25 jaar deel uitmaken van het Instituut v. A.O., de heer en mevr. Verhagen, ontvingen met een toe passelijk woord van de voorzitter, het zilveren ere-insigne. Na de afhandeling van het zakelijke gedeelte van de agenda was het woord aan de heer P. van Zonneveld, die aan de hand van een mooie serie lichtbeelden vertelde van een uitstapje naar Salz- kammergut in Oostenrijk, waarbij ook een bezoek werd gebracht aan Salzburg, de geboortestad van Mozart. Op onder houdende wijze vertelde hjj van land en volk en van een bezoek aan de ijsgrot- ten in het Dachsteingebied en de zout manen van Hallein. Engelse schoolclub speelt Shakespeare Op maandag 15 april zal hier ter stede in het St.-Antonius Clubhuis een enkele opvoering worden gegeven van „Romeo and Juliet" van William Sha kespeare. Dit stuk zal door een 24-tal middel bare scholieren van de Queen Mary's School uit Bakingstoke Hampshire (En geland) worden gespeeld. Het is nl. een traditie op deze school ieder jaar een stuk van Shakespeare op te voeren. Dit gebeurde met zoveel succes, dat zij zich er nu aan gewaagd hebben ook in het buitenland op te treden. De voorstelling wordt gegeven onder auspiciën van de Stichting Leidse Jeugd Actie. LEIDSE AQUARIUMVRIENDEN VERGADERDEN. Gisteravond hielden de Leidse Aqua riumvrienden een zeer goed bezochte ver gadering in de recreatiezaal der N. V. Holl. Constructie Werkplaatsen en de N. V. Ned. Electrolasch Mij. Bij de aanvang der vergadering kon de voorzitter 11 nieuwe leden welkom he ten. Vervolgens kreeg de heer Gijzenij het woord, die aan de hand van prach tige kleurendia's, duidelijk maakte hoe men een aquarium wel of niet moet in richten. Afwisselend werden opnamen van prachtig onderhouden aquaria en minder mooie vertoond, waarbij door de heer Gijzenij op de fouten, welke bij de opbouw van de bakken waren gemaakt, werd gewezen. Aan de hand van de zeld zaam mooie dia's werd gedemonstreerd hoe men de planten moet groeperen, hoe de belichting moet worden aangebracht, enz. Aan het slot van de lezing werden nog enkele prachtige opnamen van zee wateraquaria vertoond. In de pauze werd een zeer geanimeerde verloting gehouden. Philips breidt uit in Columbia Philips is bezig zijn bedrijven in Co lumbia aanzienlijk uit te breiden. Naast de bestaande gloeilampenfabriek en het radio-assemblage bedrijf is in Bogota een bakelite-fabriek in aanbouw, waarin tevens een metaalstanserij zal worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling dat Philips in Columbia ook een fabriek voor TL-buizen gaat bouwen, aldus de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel, ir. B. Lugard, tydens een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs. (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3