Harde dobber voor Democraten, ook al is Eisenhower geen kandidaat! Laatste Berichten Tice-president Nixon is over vier jaar een zeker niet te onderschatten tegenstander Op zoek naar een nieuw program WOENSDAG 3 APRIL 1957. Bespiegeling; over Amerika's partijen Arme oudjes (Van onze correspondent in Washington) Zowel tijdens de verkiezingen van 1952 als van 1956 heeft men herhaaldelijk kunnen horen: het Amerikaanse volk is in wezen niet republikeins. Dat de Repu blikeinen winnen, komt alleen door de weergaloze populariteit van Eisenhower Uit die redenering volgt, dat de Democraten in 1960, wanneer Eisenhower zich niet meer verkiesbaar kan stellen, een uitstekende kans hebben op een over winning. Blijkt de sterkte van de Democraten trouwens ook niet uit het feit, dat zfj hoewel er een republikein tot president werd gekozen toch de meerder heid behaalden in belde kamers van het Congres? Die Democratische partij is een fantastische alliantie: vele negers uit het noorden behoren ertoe, maar ook de uiterst conservatieve blanken uit het zuiden, immigranten en oud-soldaten, arbeidersleiders en boeren, kortom een samenbundeling van heel verschillende groepen, die vaak uiteenlopende belangen hebben. Een heterogeen geheel, dat in het verleden werd samengehouden door krachtig nationaal leiderschap. Dat de Democraten op plaatselijk niveau nog altijd zeer sterk zijn, blijkt wel uit de omstandigheid, dat er de laatste tijd veel democraten tot gouverneur van de diverse saten zijn gekozen ïiit*>fii')tirvri')fici%i£k iv» Doch de barst zal bllJven bestaan. 111 lei IiailOliailSIIie lil Er is zelfs kans op dat er een nieuwe 1 1 i barst bij zal komen. Van oudsher waren liet Zliicleil IS thans de Democraten namelijk bij uitstek in- £,U1UC11 10 lUd118 ternationaal georiënteerd, doch daar sterk afgenomen En toch zou het "bijzonder dom zijn, indien de Democraten nu gin gen denken dat in 1960 alles „van zelf" wél weer in orde zou komen. Daartegen heeft de intelligente, 39- jarige Senator Kennedy krachtig ge waarschuwd in een goed geschreven artikel, dat „Life" heeft gepubli ceerd. Kennedy wijst er op, dat het vaker is voorgekomen, dat een machtige partij verdwenen is in Amerika en hij herinnert aan het overlijdenvan de Federalisten bij het begin van de negentiende eeuw en aan de dood van de Whigs om streeks het midden van die eeuw. Met een woordspeling zou men het aldus kunnen zeggen: de Federalis ten legden het af omdat zij niet meer vooruitkwamen en de Whigs delfden het onderspit omdat zij ner gens meer voor uitkwamen En beide gevaren bedreigen op dit mo ment de Democraten! Een democratisch leider en Ken nedy is dat ongetwijfeld heeft ern stige reden om zich bezorgd te maken. Vroeger konden de Democraten eenvou dig rekenen op bepaalde grote steden, maar thans zijn die steden omwoekerd door plezante buitenwijken en voor steden, war vaeel Republikeinen wonen en de stads-streek als geheel is voor de Democraten vaak veel minder solide ge worden. Blijft de welvaart voortduren, dan hebben neger, immigrant en arbeider in het algemeen weinig reden zich te wen den tot de Democraten, van oudsher de beschermer van de kleine man. Wind uit de zeilen En wat men vooral niet vergeten mag Eisenhower heeft aan het Repu blikeinse bewind een glans van voor uitstrevendheid en van internationalis me weten te geven, welke vele Demo craten ertoe gebracht heeft voor Ike te stemmen. Het moge dan niet alles goud zijn. wat er blinkt, het effect werd be reikt. Eerljjk gezegd, zitten de Republikeinen de Democraten lelijk in het vaarwater. Zouden de Democratische partijleiders hun koers meer naar rechts kiezen en bijvoorbeeld Eisenhower tegenwerken, wat hulp aan scholen betreft of inzake verruiming van immigratie, dan zouden zjj terecht reactionair genoemd worden. Maar indien zij hun koers meer links zouden kiezen, dan zouden zij weinig of geen kans hebben om de gematigde, voormalige Democraten, die naar Eisen hower zijn overgezwaaid, terug te lokken, en een linker koers heeft al evenmin aantrekkingskracht voor de partijloze kiezers in Amerika. De Republikeinen zullen het in 1960 zonder Eisenhower moeten doen. doch kansloos zullen zij zeker niet zijn. Zij hebben nog vier jaren het rege ringsapparaat ter beschikking en door bezetting van federale posten kunnen zij zich stevig nestelenn. Bovendien be schikt de Republikeinse partij over gro ter fondsen en machtiger steun dan de democratische. Geducht1 tegenstander En Nixon? Meer en meer ziet men hem als de man. die trachten zal Eisen hower op te volgen. Enkele jaren gele den waren vrijwel alle democraten er van overtuigd, dat Nixon als kandi daat vor het presidentschap zijn partij ..de das zou omdoen". Thans zijn vele democraten daar lang zo zeker niet meer van. Nixon is veel voorzichtiger en bezadigder geworden in zijn optreden. Hij spreekt met gezag en zorgt er voor toch in niets af te wijken van wat Eisenhower voorstaat. Hij werkt met ijver en takt aan zijn eigen publiciteit. Voortdurend vindt men nieuws over Nixon op alle voorpagina's: zijn reis naar Oostenrijk, nu wéér zijn reis naar AfrikaNog vier jaar kan dit zo doorgaan en dan is Richard Nixon een geducht tegenstander voor iedere demo craat. Vandaar dat Kennedy (die zelf in 1956 bijna de Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap was geworden) een ernstige waarschuwing tot zijn par. tij heeft gericht. Het zou uiterst gevaarlijk zijn, zo zegt hij, te rusten op de oude lauweren van Wilson en Roosevelt. Het is daarentegen dringend noodzakelijk met nieuwe ideeën te komen en persoonlijke of re gionale tegenstellingen snel tot een op lossing te brengen. De barst1 is gebleven Over het negervraagstuk zijn de De mocraten het onderling lang niet eens en het lijkt niet waarschijnlijk, dat zij voor 1960 met „nieuwe ideeën" zullen komen inzake de burgerrechten. Naar oud gebruik zal de scheur wel weer ge- I heeld worden met een fraaie formule, die allen en die niemand past. komt thans verandering in. Tot dus verre was het Democratische zuiden er op gesteld goede buitenlandse markt kansen te houden voor de katoen. Meer en meer wordt het zuiden ech ter geïndustrialiseerd en dat maakt het internationalisme onder de zuidelijke Democraten kennelijk geringer. Die nieuwe industrie behoeft bescherming en de Democraten daar zijn er thans niet meer afkerig van mee te metselen aan tariefmuren. Dat geringer wordende internationa lisme onder de zuidelijke Democraten bleek duidelijk bij de behandeling van de Eisenhower-doctrine in de Senaat. Toen de zuidelijke Senator Russell een amendement indiende om de economi sche en militaire hulpverlening te schrappen uit de resolutie kreeg hij in totaal 25 stemmen voor zijn plan: vijf tien van de voorstemmers waren De mocraten uit het zuiden.Het amen dement werd verworpen, doch de barst in dc Democratische partij over „inter nationalisme" (door velen reeds ver moed) werd daarbij officieel geregis treerd. Knnedy heeft wel wat opzettelijk- somber gedaan in zijn waarschuwing, maar als ook een gewaarschuwd Demo craat voor twee tiet, heeft hij zijn partij een goede dienst bewezen. Vanmorgen is een geval van kolen dampvergiftiging ontdekt aan de Go- rechtkade 129 te Groningen, tenge volge waarvan twee bejaarde mensen, de 73-jarige heer J. K. F. Arkes en zijn 74-jarige echtgenote K. Arkes-Houwer om het leven zijn gekomen. Het ongeluk werd ontdekt, toen van morgen de werkster geen gehoor kreeg. Ze waarschuwde de buren, die met be hulp van een loper de woning betra den en het echtpaar in de woonkamer levenloos aantrof. De kachel had ko lendamp verspreid. Waarschijnlijk is het echtpaar gisteravond reeds bewusteloos geraakt, want de lamp brandde nog en de gordijnen waren gesloten. De G.G.D. kon slechts de dood constateren. Staatsmijnen weiken bijna weer normaal De toestand bjj de Staatsmijnen gaat weer naar het normale toe. De opkomst van het ondergrondse personeel is nor maal geweest en ook het personenver voer geschiedt weer op de gebruikelijke wijze. Vanmorgen is men allereerst be gonnen met het vervoer naar boven van de wagons kolen, die beneden in de mijn gereed stonden en daarmee is men nu grotendeels klaar. De gasgeving op het stikstofbindings- bedrijf heeft weer de gewone omvang gekregen, zodat men vanmiddag de pro- duktie hoopt te hervatten. Ook de fa briek van caprolactam (de grondstof voor nylon) heeft de gewone produktie. De opkomst van personeel op deze be' drijven was gewoon. Eerste Kamer over con'Iicf in mijnen (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer heeft prof. Molenaar (VVD) vanmor gen verklaard, dat wat zich maandag en dinsdag in de mijnen heeft afge speeld, niet alleen in strijd is met de P.B.O.-gedachte (de mijnen hebben een bedrijfschap waarin werkgevers en arbeiders zijn vertegenwoordigd), maar ook in strijd met 's lands belang. Hij betreurde het. dat de leiders van de Katholieke Vakbonden niet hebben beseft, dat overleg in een bedrijfschap geduld vereist. Het conflict zal de P.B.O.-gedachte geen goed doen. Een staking is daarmee in strijd. Men zal zeggen: er is geen sta king geweest, maar de „langzaam-aan- actie" was erger. De leiders van de Katholieke Vakbonden hebben gebrek aan verantwoordelijkheid getoond. Er is een roekeloos spel gespeeld met onze kolenpositie, resp. de betalingsbalans, indien Amerikaanse kolen hadden moe ten worden ingevoerd. De Katholieke Arbeiders Beweging zelf was met de actie weinig gelukkig. Daaruit blijkt dat I de K.A.B. blijkbaar onvoldoende gezag heeft kunnen uitoefenen. Prof. Molenaar verzocht minister Suurhoff een uitvoerige uiteenzetting te geven van de strijdpunten en de grond slag voor de oplossing van het conflict. Ook de heer Van Bruggen (CHU) vroeg, waarom er een P.B.O -bedrijf schap is in de mijnstreek, als toch een conflict uitbarst. Even na één uur werd de vergadering geschorst. De minister van Economische Zaken. prof. dr. J. Zijlstra. is vandaag van Schiphol vertrokken. De andere leden van de missie vertrekken 7 april I naar Johannesburg. STADSNIEUWS „Wij zitten achter het ijzeren gordijn" „Wij zitten achter het ijzeren gordijn en hebbe het goed Deze op een prent briefkaart geschreven woorden hebben bij een Engelse familie en Scotland Yard in de afgelopen dagen heel wat consternatie te weeg gebracht. Zij waren afkomstig van dr. Crosmann en diens echtgenote, die. naar in Engeland be kend was, een dezer dagen naar onze stad waren vertrokken ter bijwoning van een congres. De familie, die zich na ontvangst van dit schrijven uiteraard ernstig ongerust maakte, schakelde ogenblikkelijk een familielid in, die zitting heeft in het Engelse parlement. Op zijn beurt nam deze Scotland Yard in de arm, die via haar kanalen in Nederland een onder zoek instelde. Bekend was alleen, dat dr. Crosmann en diens echtgenote in Klein Minerva in de Vrouwensteeg zou den logeren. Toen hier in de loop van gisteren een onderziek werd ingesteld, bleek de familie afwezig te zijn. Ter ge ruststelling werd echter vernomen, dat de familie wel in Leiden was en eerst laat in de avond zou terugkeren. Inder daad kwam de familie thuis, die op dit moment nog niet begreep, dat deze briefkaart zo veel consternatie had ver oorzaakt Dit was ook niet de bedoeling geweest, de kaart was bedoeld als een... 1 aprilgrapf!) De familie in Engeland werd hiervan onmiddellijk op de hoogte gesteld. Dr. JONGSMA SLOEG EERSTE PAAL. Hedenochtend is op het terrein van het Academisch Ziekenhuis de eerste paal geheid voor het noodgeneratorhuisje. Dit geschiedde door de directeur-geneesheer dr. M. W. Jongsma.. Koningin Frederika van Grieken land rechts )bracht een bezoek aan het Griekse nationale instituut voor zuigelingenzorg nabij Athene ivaar zij onder meer haar dochter Prinses. Sophie, die reeds enige tijd in het instituut werkt, bij de baby verzorging gadesloeg. LEIDERDORP CONTACTAVOND CHR. SCHOOL ZIJLKWARTIER. Onder auspiciën van bestuur, perso neel en schoolvriendenclub van de Chr. School in het Zijlkwartier werd een con tactavond gehouden in de aula van de school. Allereerst was er een forum over onderwijs- en opvoedingsproblemen, waaraan meewerkten: de heer Schipper, inspecteur L. O. in het district Rijn streek, de schoolarts mej. Bakhuize v. d. Brink, de heer Van Leeuwen uit Lei den. hoofd van de V.G.L.O.school aldaar, de heer Pleysier en één van de ouders. Het was voor de ouders zeer interessant en men luisterde dan ook met grote aan dacht. Ter afwisseling speelden de heren Jagel en Van Diggele enige werken voor orgel en trompet en voerden de heren Van Egmond en Baaima twee geestige schet sen op. Het programma was hiermede echter nog niet uitgeput, want „voor de klas verschenen" vervolgens 4 moeders en 4 vaders, om door mej. Krol en de heer Van Stralen nog eens duchtig te worden „overhoord", in de vorm van hersen-gymnastiek. De vaders kwamen royaal als winnaars uit de bus. Het was een gezellige avond. OEGSTGEEST Raadsstukken Voor behandeling van een korte agenda komt de Raad van Oegstgeest hedenavond bijeen. De voorgestelde wijzigingen van de verordening op de heffing van reini gingsrechten, de legesverordening en die betrekking hebbend op de precario rechten betekenen vrijwel unaniem een verhoging van de tot nu toe vastge stelde bedragen. Bij de beoordeling van de nu geldende en in de toekomst ver schuldigde tarieven, valt op hoe gering sommige der heffingen zijn, zodat het alleszins begrijpelijk is, dat aan verho ging niet is te ontkomen.. Overigens zijn de verhogingen geenszins verontrustend. Voor het ophalen van vuilnis en andere afvalstoffen buiten de gewone dienst om, zal voortaan f. 2,50 per '2 kub. m. wor den berekend, hetgeen een verhoging van f. 1 betekent. De leges voor gunstige be schikkingen op verzoeken zal voortaan f. 1 bedragen. Het tarief voor het maken en verwij den van uitritten komt van f. 5 op f. 8 per vierk. m. Voor het „hebben" van een uitrit zal voortaan geen jaarlijks bedrag verschuldigd zijn. Het plaatsen van een I rijwielhek op gemeentegrond gaat f2.50 I kosten. Er komt voorts verandering in het tarief voor benzinepompen en I -tanks. Het ziekenhuisvervoer als gevolg van verkeersongevallen gaat maximaal f. 20 kosten. De Ziekenfondsen vergoeden meestal dit bedrag aan de slachtoffers. De raadscommissie voor de financiën adviseert nog een (thans ontbrekend) tarief in de verordening op te nemen voor het in gebruik nemen van ge meentegrond met het oogmerk daarop beroepshalve reparatie te verrichten. De praktische consequenties van een derge lijk tarief wensen B. en W. echter nog eens 'te overwegen. GRONDVERKOPEN. Voorgesteld wordt circa 70 vierk. m. grond te verkopen ad f25 per vierk. m. aan dr. J. F. Fock te Zeist. Aan de firma M. de Raad en Zn. te Noordwijk wordt verkocht plm. 2400 vierk. m. grond tegen een prijs van f. 15 per vierk. m. Genoemde firma is voornemens op dit terrein autoboxen te bouwen, waar toe het volgens het uitbreidingsplan ook bestemd is. De C. V. Aannemersbedrijf Proper wenst circa 1450 vierk. m. te kopen voor de bouw van twee blokken van drie woningen. Besloten zal worden een jaarlijkse huur te verlangen ad f. 1750 voor de grond, welke in gebruik is bij het Rijn lands Lyceum. De Lichtfabrieken hebben berekend, wat de kosten zullen zijn van verlichting van het nog onverlichte gedeelte van de Abtspoelweg. Hiermee is een bedrag ge moeid van f. 12.600.. B. en W. stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. De overbruggingsuitkeringen aan voor malige pachters van gemeente-eigen dommen werden berekend en voorgesteld door de daarvoor speciaal in het leven geroepen commissie. In een uitvoerig stuk komt deze commissie tot het voor stel om te vergoeden aan de firma J. G. Juffermans en Zn een bedrag van f2350, aan de heer C. P. J. Paardekooper f.3702, aan de firma G. Lubbe en Zn. f. 15.000. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha M.. dr van H. W Lens en M. M. P. Zoetemelk; Maria A.. dr van H. E. M. van der Voort en P. van Kla veren; Ymkje M. I., dr ra® J. Brouwer en W. Woudstra; Henderika. d.r ran W. J. Eerghuls en S. Roorda; Hetty J., dr van G. P. Sluiter en K. Smits; Frans R., zn v. D. I. de Lima en S. A. Hehanussa. Ondertrouwd: A. Mol en A. M. M. van Amerom; T. van der Bij en M. de Wiit; L. van Barneveld en S. Zuljderduin Getrouwd: J .H. Kraai] en E. W. Huijzer Overleden; J. Gips. 70 Jaar, weduwnaar van G. H. van den Hoek; P. H. Limaihetn; 30 jaar, echtgenote va/n C. J. Mol. Huldiging E. J. Geitenbeek Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de heer E. J. Geitenbeek op be scheiden wijze zijn veertigjarig jubileum als jachtopziener op het landgoed ,.Dui- venvoorde'' te Voorschoten gevierd. Kreeg de heer Geitenbeek 's morgens reeds veel bezoek, ook m de middaguren kwamen velen hem feliciteren. Zo kwa men o.m. van hun belangstelling blijk geven de jagermeester van H.M. de Koningin, jhr. Röell en de eerste stal meester van H. M. majoor Bischoff van Heemskerck. Ook het bestuur van de Vereniging van Jachtopzichters in Zuid- Holland was aanwezig. Namens de jachtopzieners voerden de heer Junius uit Rotterdam en jhr. De Beaufort, ma joor bij de Rijkspolitie het woord. Bei den getuigden in hun Mespraak van veel dank en waardering. De directeur van de Kon. Ned. Jagersvereniging, ir. Rueb, bood de jubilaris een oorkonde voor veertigjarige dienst aan alsmede een draagmedaille. Zij tot slot nog ver meld, dat de heer Geitenbeek met tal van geschenken en bloemen werd over laden. Bescherming Bevolking De burge meester heeft als hoofd Bescherming Bevolking op diens verzoek eervol ont slag verleend aan de heer M. Bakker uit zijn functie van Blokhoofd van Blok 4, onder bijzondere dankbetuiging voor hetgeen deze functionaris vanaf de op richting der B B. voor deze organisatie heeft gedaan. De leiding van blok 4 werd voorlopig overgenomen door de heer P. D. Burg graaf (plv. blokhoofd). BIJEENKOMST „VROUWEN IN DE V.V.D." In cafe-restaurant „Allemansgeest" hield de groep Voorschoten van de „Vrouwen 111 de V.V.D." een zeer geani meerde bijeenkomst. De besprekingen waren, onder leiding van ae voorzitster mevr. M. C. Korthals-Hamming gewijd aan de problemen rondom studiebeurzen en of renteloze voorschotten voor stu diedoeleinden, alsmede aan de positie van de vrouw in de B.B.. Veilig Verkeer en het systeem van collecteren in Voor schoten. WASSENAAR R.-K. MIDDENSTANDSBOND Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de afdeling Wassenaar van de R.-K. Middenstandsbond, welke met een kort woord door de voorzitter, de heer J. M. L. Lausberg, werd geopend Het eerste punt van de agenda was be stuursverkiezing. Aftredend waren de heren Lausberg, P. M. van Leusden en Th. L. van «den IJssel die werden her kozen. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental van 100 ongewijzigd bleef. Voorts dat een kernclub werd opgericht met als geestelijk adviseur kapelaan Plantinga. De samenwerking met de zustervereni gingen is prettig en de gezamenlijke fes tiviteiten waren een succes. Het verslag van de penningmeester luidde: inkom sten f. 1926,38, uitgaven f. 1931,35, tekort f. 4.97. Mededeling werd gedaan van een plan tot het houden van een mid- denstandsbeurs .waarvan nog nader zal blijken. Programma 30 april Het programma voor de feestelijkhe den op 30 april luidt als volgt: Mozaïekwedstrijden in de buurtschap pen Nieuw Wassenaar, Oostdorp, Dey- leroord, Kerkehout en het dorp. Keuring 1 uur nam. Voorm. 8 uur koraalmuziek op het Dorpsplein: voorm. 9 uur koraalmuziek op het Hogenplein; voorm. 9 uur trak tatie en spelen op de lagere en kleuter scholen; voorm. 10 uur sportwedstrijden voor leerlingen van de middelbare- en en huishoudscholen, het lyceum enz., op het schoolsportterrein aan de Prinsen- weg. Buitengewone sportmiddag, geor ganiseerd door Sportcontact op het ter rein van Blauw-Zwart, ingang Dr. Mans- veltkade; 1.302.45 uur hockeywedstrijd WassenaarBatavieren; 2.453.15 uur: gymnastiekwedstrijden en vlaggenparade sportverenigingen W.I.K., Blauw-Zwart en Irene; 3.155 uur: voetbalwedstrijd tussen Wassenaars elftal en Holland- Sport. In de pauze van de voetbalwed strijd een atletiekwedstrijd. Muziek van Excelsior. Nam. 8—9 uur: concert van Excelsior op het Burchtplein; nam. 9.30 uur: op- Plaatsvervangend chef Generale Staf Op 1 april is genera al-majoor G. J. Ie Fèvre de Montigny, tot dan toe sous chef 1 van de Generale Staf, benoemd tot plaatsvervangend ohef van de Gene rale Staf. bevelhebber der Landstrijd krachten.'onder gelijktijdige benoeming tot luitenant-generaal. mars vanuit drie punten in de ge meente van Excelsior, de drumband van Irene en het muziekgezelschap Prins Bernhard uit Den Haag naar het Mo lenplein. Nam. 9.45 uur: fakkeloptocht. EN 6 MEI De plannen voor 6 mei zijn als volgt: 's Morgens sportwedstrijden voor leer lingen van de lagere scholen op het schoolspor tterrein. Nam. 2.30 uur: zanghulde van leerlin gen van lagere scholen met Excelsior voor Huize ,De Paauw"; nam. 4 uur: puzzelrit voor wielrijders en -rijdsters; start voor Huize „De Paauw". Nam. 8 uur: concert van Excelsior, ge volgd door een fakkeloptocht. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZICHT Internationals willig AMSTERDAM, 3 april De „Exploration de petrole au Saha ra'' heeft van de Franse regering voor vijf jaar het recht verkregen voor olieboringen over een terrein van 6000 vierkante kilometer in de Sahara. De oliereserves moeten daar, aldus deskundigen, alle verwachtingen over treffen. De Koninklijke heeft voor 35% belang in bovenvermelde maat schappij en dit is de reden waarom Parijs en Zwitserland steeds grote belangstelling tonen voor aandelen Kon. Olie. New York nam niet alleen de vaste stemming van gisteren van het Damrak over. maar gooide er nog een schepje op en sloot bepaald willig voor het fonds. Na een koers van f. 182.80 in de mor genuren. opende de beurs vanmiddag op f. 183.80 om door aanhoudende vraag spoedig tot f. 184 aan te trekken het geen een nieuwe recordprijs is en f. 4 hoger dan gisteren (tegen oude basis 20 punten). Parijs en Zwitserland waren de gangmakers. Winstnemingen waren de oorzaak dat het fonds tegen het slot van de beurs terugliep tot f. 182.50. Philips was opnieuw 4 tot 6 punten hoger op het gepubliceerde jaarverslag; de handel was echter gering. Unilever liep vooruit op het morgen te verwachten jaarverslag. De beurs is van oordeel, dat de cijfers van het concern over 1956 een zeer gunstig beeld te zien zullen geven. Na de flinke stijging van gisteren, steeg het fonds vanmiddag, na een opening op 381% tot 385% ofwel 9 punten boven gisteren. Er was flinke handel. De Aku's die de laatste maanden sterk waren teruggevallen door het ver laagde dividend, lagen vanmiddag even eens willig in de markt en bereikten de tweemaal pari koers, tegen gisteren 192%. Tegenover de vraag stond slechts een gering aanbod. De Scheepvaarten waren in sympathie met de gehele markt ook wat vriende lijker en over de gehele linie 1 tot 2% punt hoger. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Van de cultuurwaarden konden A dam Rubber en Deli Mij. zich iets verbeteren. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 3 april. - Londen 10.65%— 10.65%; New-York 3.82A—3.82ji; Mon treal 3.993 99'4Parijs 1.0795—1 0805; Brussel 7.56%—7.57%; Frankfurt 90.64'.; 90.69%: Zürich 86.79'.—86.84'.Zü- rich (vr. francs) 89.23'.89.28%: Stock holm 78.52%78.57'2Kopenhagen 54.79 —54.84; Oslo 53.29—53.34; Milaan 60.51'2 —60.56',i; Wenen 14.62%—14.63', Beurs van Amsterdam Woensdag 3 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92V4L 92% Grootboek obl. 3% 81L Ned '51 3'/2 92,'s 92% Ned '53 (3%) 90% 90U Ned '56 3% 90% 9014 Ned '48 3% 85% 86 Ned '54 3% 8686 Ned '55 I 3% 86,4 86 Ned. '55 II 3% 87 87 Ned. '47 3'/a <3> 86% 86,4 Ned. '37 3 85% 85% Dollarlng "47 3 94% 94% Investeringscert. 3 91% 91% Ned 62 64 3 91A 91% Cert NWS 65 %L Indië '37A 3 88,*, 83% Grootboek '46 3 87,4 ACTIEVE AANDELEN Clt. Hand, en Ind B. 43% 44% Nat. Handelsbank 104% 105 Ned. Handelsmij. 168186% A dam Rubber 80 80% Dell Mljen (Ver.) 93 94%B H V A 91V4 92% Java Cult 543'4 56 Senembah 67% 67,4 Vorstenlanden 26 25% AKü 192% 198% BerkeJ's Patent (v.) 17114 173% Calvé Delft cert. 310 312 Kon. Pap. v Gelder 199 201 Hoogovens cert 299% 300 Müller en Co. N B 315 319% Ned. Kabel fabr272 275 Philips 255 Va 250% Philips pref149% 150% Unilever 376% 383% Wilton Feyenoord 240 336 Biliton 2de r 240 239 Dordtse Olle gew 894 904% Kon Olie (f 20 -) 179.90 181.80 idem <50 a t 20 -) 179.60 182 05 Holl Amerlkalijn 167 168% Java China Paket183% 185 Kon N Stoomb 153% 154 KPM 161 163 Ned Stoomv MlJ 203% 204% v Ommeren cert. 281 285 Kon Rott Lloyd 171 172 Ned Srheepv Unie 176 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem leningen Adam 41 (3%) 3... 91 92 Den Haag 1937 I 3 93 Lelden 1947 92% R'dam *57 I-III 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99% Premieleningen A dam 33 3 101 A'dam '51 2% 93 93% A dam '56 I 2% 85L 82% 'Adam '56 2% 100% 100% Eindhoven '54 2% 84 83 Enschede 54 2% 84%, 83% Den Haag '52 I 2% 92V* 94 idem II 2% 97 98% R'dam '52 I 2% 92% 93% idem II 2% 92% Utrecht '52 2% 90 90 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Amst. Bank 200 203 H B eert 197% 199% Rott Bank 165>/4 167% Twentsche Bank 165 166% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 245 Borneo Sum H Mij 71% Ned. G. en Sp fabr. 183 185 Kon. Ned. Grofsm. 103% 105 Internatlo 90 91 Rott Droogdok Mij. 600B 606 Tieleman en Dros8 8% Ned. Mil Walv.vrt 67y4 67% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 17% 17% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 33f| 34% Intern. Nickel 106% 106%e.d. Anaconda 65% 67% Bethlehem Steel 170 174 Cities Service 63% 63% General Motors 38% 39,4 Kennecott 115 117% e.d* Republic Steel 52% 53% Shell OU 81% 81% Union Pacific 28,4 27}* Un. States Steel 59%exd. 61% Nog enkele fondseD uit Leiden en omgeving Aandelen V K. 2/4 Edelmet. Kon AA 65 68% 68% 324% 310 Holl Constructie 378 376 Ing our v Bouwnljv 122 B Int Kunststof! Ind 35GL 35% Leldsche Wolsplnn 263 263 Sikkens Lak B 478 485 Ver Touwtabrleken 162 160% Wemlnk's Betonm. 81GB 81 Van Wijk Textiel 74 75%

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 9