Amerikaanse jongens van zeventien hebben meestal een „vast meisje" BOSCH Meisjes trouwen gemiddeld op twintigjarige leeftijd en blijven dan voorlopig werken „Going steady" na derde „date Even ES wachten Nederlanders willen ver en lang maar niet te duur reizen Trek wederom zuidwaartsItalië en Spanje Aanpassing verkeer en havens Wj de moderne ontwikkeling 96ste Jaargang Woensdag 3 april 1957 ilerde blad no. 29103 Veranderde gewoonten in de V.S. (Van onze correspondent in Washington) In een gezin, waar ik nogal eens kom, is een alleraardigste jongen, Bert genaamd. Hij is zeventien en zit in, wat men in Nederland zou noemen, de hoogste klas van de h.b.s. Dezer dagen vroeg ik aan Bert's moeder of haar zoon het gezellig had op school en of hij veel aan sport deed, veel vriendinnetjes had „Vriendinnetjes?", zei de moeder, „sinds drie maanden heeft Bert een vast meisje en eigenlijk vind ik dat wel prettig, het wordt meer en meer de gewoonte onder de jeugd van tegenwoordig". En inderdaad, er is zich geleidelijk een verandering aan het voltrek ken in het gedrag van de jeugd in Amerika en vele boeken, die enkele jaren geleden geschreven zijn over Amerikaanse jongens en meisjes, zijn eigenlijk nu al verouderd. Kens zijn doorgaans wat ouder, maar toch niet veel. Vroeger was het zo, dat men trouwen pas verantwoord vond, als de jongeman in staat was het meisje een goed bestaan te verzekeren, tegen woordig acht men dat niet meer zo be- langrijk: soms springen de ouders een paar jaar bij, soms werkt het meisje in een of andere baan, terwijl de jongen afstudeert. Als men in het algemeen zo jong trouwt, moet men ook wel heel vroeg beginnen uit te zien naar een echtge noot. De weg naar het huwelijk is volgens de Amerikaanse gewoonte verdeeld in diverse etappen: eerst be sluit men dus „steady" te gaan. Daar kan men al mee beginnen als men zes tien of zeventien is. Iets verder komt men weer. wanneer men zijn vrienden de speld, het insigne, offreert van de studentenclub. waartoe men behoort. Dat kan men dus pas doen. wanneer men van de middelbare school af is. Het aanbieden van zulk een speld, zulk een „pin", betekent zo ongeveer de afspraak Jong gezin wenst doorgaans vier of vijf kinderen Europa en Amerika hebben vaak on Juiste begrippen over elkaar, omdat zo wel Europeanen als Amerikanen om zo te zeggen met verouderde foto's van el kaar in hun zak lopen. Het blijkt heel moeilijk om „bij" te blijven, als men niet in voortdurend contact is. Ameri kanen. die niet veel reizen, stellen zich de bewoners van Europa soms nog voor. zoals met name de Duitsers waren om streeks 1910. en vele Europeanen hebben zich voorgoed een beeld van Amerika ingeprent, toen zij de boeken lazen van Sinclair Lewis. Beide werelddelen zijn echter in voortdurende ontwikkeling en dit artikel wil niets anders zijn dan een meer „recente foto" van een aspect van het Amerikaanse leven. Bedenkelijk. Wanneer op het ogenblik ouders (die hun jeugd in een stad hebben doorge bracht) hun kinderen vertellen, hoe zij vroeger uitgingen en hun eerste liefdes ervaringen opdeden, dan zetten die kin deren soms een bedenkelijk gezicht. Die ouders kwamen dikwijls in geen jaren toe aan een vast meisje of een vaste vriend. Zij beroemden er zich op veel „dates", afspraakjes, te hebben en dachten er waarlijk niet zo spoedig aan. om zich een partner voor het leven te zoeken. Het uitgaan was een plezier op zichzelf, niet in de eerste plaats een middel tot een doel, een stap naar het huwelijk. Het was vroeger heel gebrui kelijk om op dansfeestjes een vriend op de schouder te kloppen. Dat betekende dat men dansen wilde met zijn gezellin en men nam het meisje dan eenvoudig over. Ook werd het niet veroordeeld, wanneer men. op een feestje, een af spraakje probeerde te maken met een meisje, dat een ander daarheen had meegebracht. Maar veel kinderen van deze tijd vinden zulke manieren maar heel bedenkelijk. Hoe het dan nu gaat? Daarover heeft prof. Charles W. Cole, president van de Amherst-universiteit. zo pas uitvoe rig geschreven in Harper's Magazine: ..Als een jongen driemaal kort achter elkaar met een bepaald meisje uitgaat, behoeft dat nog niets te betekenen, maar tussen de derde en de zesde „date" zal hij haar in het algemeen toch vra gen om een vaste relatie op te zetten. ..To go steady" noemt men dat. Dit be tekent dat als het meisje het voorstel aanneemt geen van beiden meer uit zal gaan met een ander en dat zij elkaar als partner rekenen kunnen bij alle ge legenheden die zich voordoen: bals, uit stapjes, sportevenementen, enz. Vroeg begin Men trouwt op het ogenblik heel vroeg in Amerika. De gemiddelde leef tijd voor een meisje om te trouwen is twintig jaar en vier maanden. De jon- Cheques voor reumatiekbestrijding Op 6 april zal de Nederlandse vereni ging tot Reumatiekbestrijding in het Tropeninstituut in Amsterdam een ju bileumbijeenkomst houden ter herden king van het 30-jarig bestaan van de vereniging. Bij die gelegenheid zal het zittend be stuur zijn taak aan het nieuwe bestuur overdragen en zullen tevens 's morgens aan belanghebbende instellingen cheques worden uitgereikt tot een bedrag van ruim 2 miljoen gulden. Het totaal netto bedrag namelijk, dat uit de Nationale Reuma-actie 1955 thans voor verdeling beschikbaar is gekomen. bedraagt 12.055.815.Eveneens wordt voor de daadwerkelijke reumabestrijding op die dag bovendien uit het Nationaal Reuma fonds nog een bedrag van ongeveer f30.000.— ter verdeling bestemd. 's Middags zal dr. J. J. de Blecourt een verhandeling houden over het nut van de mobiele fysische therapie, waar mee sedert kort bij wijze van proef in de provincies Zeeland en Groningen een begin is gemaakt. Voorts zal dr. A. Mel- chior spreken over „Kwakzalverij". Archeologische vondst in Egypte van grote waarde Zwitserse en Duitse archeologen heb ben het eerste nagenoeg onbeschadigde stenen hoofd van een farao uit de vijfde dynastie (ongeveer 2500 jaar voor Chris tus) twaalf kilometer ten zuiden van de piramide van Gize gevonden. Dit is gisteren in Cairo meegedeeld door prof. Hans Stock, directeur van het Duitse Archeologische instituut. Het hoofd een vondst van „on schatbare waarde" draagt de kroon van Neder-Egypte. Volgens prof. Stock is deze vondst uniek. Het voorwerp is gevonden onder de ruine van een zonnetempel. De romp. waarop het hoofd gezeten heeft, is nog niet gevonden. Het hoofd van de tot dusver niet- geïdentificeerde farao is aan het Egyp tische Nationale Museum in Cairo over handigd. Het is van leisteen vervaar digd en heeft edft hoogte van ongeveer 50 cm. om zich mettertijd te gaan verloven en deze gebeurtenis wordt soms in intieme kring ook gevierd en beklonken. De of ficiële verloving met - voor het meisje - doorgaans een heel kostbare ring, komt meestal enkele maanden voor het huwe lijk en als men zich verlooft, weet men ook meestal al wel. wanneer het huwe lijk zal plaats vinden! Vloedgolf van kinderen Lang hebben velen zich in Amerika de limiet gesteld van twee kinderen, maar ook daarin is een grote verandering ge komen. Vier of vijf kinderen vinden de jongelui van thans veel plezieriger. Reeds nu hebben de echtparen, die tien jaar geleden de universiteit hebben ver laten. evenveel kinderen als zij die vijf entwintig jaar geleden zijn afgestu deerd. Men spreekt hier wel van een vloedgolf van kinderen, welke zich aan het vormen is. In 1961 zal die vloedgolf de middelbare scholen hebben bereikt en dat zal grote problemen opleveren. Er zijn namelijk lang niet genoeg scho len en lang niet genoeg leraren voor al die kinderen. Het is heel moeilijk om te verklaren, waarom zulke veranderingen in de ge woonten van een volk zich voltrekken. De feestjes van de tegenwoordige jeugd hebben met al die vaste stellen soms iets bezadigds gekregen. De ver overingen zijn gemaakt op een rustige manier en worden niet meer bestreden. Er zijn nu eenmaal ongeveer evenveel jongens als meisjes op de wereld en als ieder gekoppeld is, dan zijn er geen muurbloempjes en geen loslopende „nol- ven" meer over. Voelt de tegenwoordige jeugd zich sterk aangetrokken tot een verzekerd bestaan? Is men te bezadigd voor avontuur? Onlangs zag ik een leuze, die misschien veelzeggend was. Het leger zocht vrijwilligers en in de oproep lokte men niet met avontuur, doch met heel ander aas: „Ga met pen sioen als ge zevenéndertig zijt!" (Inget. Med.-Adv.) reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 Adam Tel 8621 1 (7 lijnen) Telei De Jaarbeurs geopend RUIM 2200 FIRMA'S VERTEGENWOORDIGD In Utrecht is gisteren de 68ste Jaarbeurs geopend. Tot en met 11 april zullen ruim 2800 firma's uit binnen- en buitenland in de Jaarbeurshallen op het Vreeburg en aan het Croeselaanterrein exposeren. Meer dan 1400 ondernemingen zullen een overzicht geven van de Nederlandse produktiemogelijkheden. terwijl daar naast buitenlandse artikelen van bijna 1400 firma's, afkomstig uit 23 landen op de beurs zullen worden getoond. De to tale expositieruimte van deze Voorjaars- beurs beslaat 44000 m2. Onder de bui tenlandse inzendingen neemt West- Duitsland met een aantal van 546 de belangrijkste plaats in. Daarna volgt Engeland met 252, de V.S. en Zwitser land met 90 en Frankrijk met 72. 13 Landen exposeren met collectieve inzendingen in de nieuwe Julianahal. Het zijn België, Canada, West-Duits- land, Groot Brittannië, Israël, Italië, Yoegoslavië, Luxemburg, Mexico, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, de V.S. en Zwitserland. In de technische sector van de Jaar beurs, op het Croeselaanterrein. vraagt ditmaal de bijzondere aandacht de af deling scheepsbouw, een nieuwe groep die de Kon. Ned. Jaarbeurs in het leven heeft geroepen met het oog op de grote betekenis van deze tak van nijverheid voor het Nederlandse economisch leven. Aan binnen- en buitenlandse reders en scheepvaarttechnici wordt op de Utrechtse Jaarbeurs, gezien het uitge breid internationaal aanbod van ma chines en materialen voor de scheeps bouw, gelegenheid geboden zich op de hoogte te stellen van de technische ont wikkeling op scheepvaartkundig gebied. Bij deze eerste verschijning als groep op de Utrechtse Voorjaarsbeurs wordt het accent gelegd op de bouw van kustvaar ders. Het Groninger kustvaartuig „Ca- ribia", gelegen ter zijde van het Jaar- beursterrein is gedurende de Jaarbeurs te bezichtigen. KNAC vraagt verlaging van benzineprijs in Nederland De K.N.A.C. heeft zich per brief tot de in Nederland werkende benzinemaat schappijen gewend met de vraag of zij het voorbeeld van Zwitserland niet kun nen volgen, waar de prijzen van de benzine gebracht zijn op hetzelfde niveau als vóór de Suez-crisis. Dit zou betekenen, dat de in december 1956 doorgevoerde prijsverhoging ongedaan gemaakt zou worden. Tengevolge van de moeilijkheden rond het Suezkanaal werd de prijs van een liter benzine toen met (Ingez. Med.-Adv.) Hoofdredacteur van „De Reserve-officier'' nam zijn ontslag op principiële gronden Verschil van mening over persvrijheid De heer F. J. ter Woort. hoofdredac teur van -De Reserve-officier", het orgaan van de Algemene Vereniging van Nederlandse Reserve-officieren, heeft met onmiddellijke ingang ont slag als zodanig genomen wegens een principieel verschil van mening met het hoofdbestuur der vereniging. De heer Ter Woort meent, dat het maandblad van de reserve-officieren evenals andere bladen een eigen me ning mag afdrukken overeenkomstig artikel 7 van de grondwet. Het hoofd juist en verstandig was nu al over te gaan tot het aanvaarden van een Duit se bevelhebber. Het hoofdbestuur heeft naar het in het blaj verklaart, uit deze beschouwing de conclusie getrokken, dat de auteur ervan voorzichtig in twijfel heeft getrokken of de minister voor Defensie en de regering hun taak wel naar behoren hebben verricht. Dit in twijfel trekken van het voeren van een juist beleid door het hoogste gezag bij de benoeming van een bevelhebber, aan wie wij als reserve-officieren on- 1.6 cent verhoogd. Deze prijsverhoging j beschouwing in „De Reserve-officier" was geringer dan in Zwitserland en het over de destijds te verwachten kan dus in ons land langer duren eer de schade is ingelopen. Dat wil echter niet zeggen, dat er geen moment behoeft te j Het blad vroeg zich toen af of hierin komen, waarop de verhoging ongedaan I geen politiek gevaar school gezien liet gemaakt kan worden, aldus de KNAC j Duitse verlangen tot hereniging van bestuur meent, dat het orgaan, gezien dergeschikt worden gesteld, is in strijd zijn karakter, zich met het oog op de met de beginselen van de krijgstucht. indien dit gebeurt in ons maandblad voor het verschijnen waarvan, het schrijven er in en het ontvangen ervan juist het reserve-officierschap het be palende element is. aldus het hoofdbe stuur. Dit element juist legt ons on danks de vrijheid van drukpers beper kingen op, die zijn neergelegd in de be ginselen van de krijgstucht. krijgstucht zekere reserves dient op te leggen bij het uiten van meningen. De oorzaak van het geschil lig in een 1 benoeming van de Duitse generaal Spei [del in een hoge functie bij de NAVO. in haar brief aan de benzinemaatschap pijen. West- en Oost-Duitsland. Voorts vroe; het zich af, of het psychologisch wel Groot vertrou wen in de Rotterdamse haven (Van onze parlementaire redacteur) De verkeerstunnel onder de Maas te Rotterdam raakt verzadigd. Dat is de Achilleshiel van dit brandpunt van Nederlands welvaart, zei gisteren de heer Lichtenauer (CHU) in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Daarom drong hij aan op een reeks van tunnels onder de Nieuwe Maas tussen Vlaardingen en van Brienenoord binnen afzienbare tijd, als de enige afdoende oplossing. De verkeersaders moeten vrij kunnen stromen, zowel te water als te land. Eveneens drong hij er bij minister Algera op aan een open oog te hebben voor een nieuwe zeehaven op de Maasvlakte ten zuiden van Hoek van Holland, als het ware uitgebouwd in zee, als het middel om de supertankers van 100.000 ton, die reeds op stapel staan, te kunnen ontvangen. (Van onze Haagse redactie) De Ned. Reisvereniging heeft vast gesteld dat er dit jaar een grotere vraag dan in 1956 bestaat naar lan gere reizen - - maar niet al te dure vooral naar zuidelijke streken. De belangstelling voor Italië slaat alle records, maar ook Spanje is zeer in opkomst. Verder zijn Zwitserland, Oostenrijk en Zuid-Frankrijk (voor al dankzij het bungalowcentrum Boulouris) populaire reisdoelen. Men verwacht dat dit jaar 15 tot 20% meer Nederlandse toeristen met de NRV op reis zullen gaan dan vorig jaar. Een zelfde stijging van de toeristische vraag kan men trouwens bij de verschillende reisbureaus constateren. Het reispro gramma der NRV verscheen dit jaar vroeger dan anders. Reeds nu is het aantal boekingen meer dan 50% van het totale aantal van 1956. Dit werd meegedeeld op de jaarlijkse persconferentie der NRV in Den Haag. Wij vernamen daar tevens dat de ver eniging inmiddels haar 150.000ste lid De beschouwingen hierover van rege- heeft ingeschreven. In 1940 bedroeg het ringszijde klinken mat. heel anders dan jn de van Thorbecke, toen de Nieuwe Waterweg moest worden gegra ven. Met ruime blik moet men in de toekomst zien en daarbij bedenken, dat de Rotterdamse haven zich na de oor log zo onvoorstelbaar krachtig heeft ontwikkeld, dat in dit opzicht niets meer onvoorstelbaar is. Ook de heer Willemse <P. v. d. A.) vroeg het onderzoek te bespoedigen naar de mogelijkheden om supertankers en diep liggende erts-tankers te ontvangen. Er zal in Nederland nog veel moeten gebeuren om deze schepen te kunnen ontvangen, want de Rotterdamse Wa terweg en het Noordzeekanaal hebben daarvoor onvoldoende diepgang. Dat in het kader van de bestedings beperking f 500.000.wordt bezuinigd op de voorbereiding van de indijking van de Lauwerszee betreurde de heer De Vos van Steenwijk (VVD». Hij betreurde zaam voor op het ogenblik deze zaak te het eveneens dat op de spoorlijn Zwolle laten rusten. Apeldoorn niet het populaire type ledental 60.000. Grote aantrekkingskracht blijken ook dit jaar weer de bungalowcentra in Italië (Sestri, Torbole. Riva». Frankrijk en Spanje (Plaija di Callafel) te bezit ten. Voor het eerst na 1945 heeft de NRV een schip voor de reis naar Noorwegen voor de oorlog een traditie ge charterd. Met de Grote Beer zullen le den een tiendaagse reis naar de fjorden en Kopenhagen gaan maken. De reis per Statendam naar Amerika voor 42 personen, was in korte tijd vol- tekend, zodat verschillende aanvragers voor deze 31 dagen lange reis moesten worden teleurgesteld. Het maken van vakantiereizen naar landen achter het IJzeren Gordijn met name Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Roemenië is thans weer mogelijk. Het komt echter het hoofdbestuur raad Blauwe Engel komt te rijden. En waar om stoppen de exprestreinen Zwolle— Groningen toch niet in Meppel? Voorts drong hij aan op verbetering van de lijdensweg GroningenDelfzijl. Evenals de heren Geuze (CHU), Mat- ser (KVP> en Diepenhorst (AR» wilde de heer De Vos van Steenwijk (VVD» weten wat de minister van plan is met de Scheveningse vissershaven. De ver betering. waarop men reeds heeft gere kend. mag niet worden uitgesteld als gevolg van de bestedingsbeperking. Met de heren De Gou (KVP) en Roebroek <KVP» bepleitte hij een spoedige uit voering van de waterstaatswerken in West-Brabant nu de kwestie van het Moerdijkkanaal daarvoor geen belem mering meer is. Over de door minister Algera voorge nomen invoering van een maximum snelheid in de bebouwde kom, zei de heer De Vos van Steenwijk: laat het spoedig gebeuren. Ook de heren Diepen horst (AR» en Matser (KVP) bepleitten maatregelen in het belang van de ver keersveiligheid. Van diverse kanten werd aangedron gen op een spoedige principiële beslis sing over de nodige tunnels voor Am sterdam. Daarmede doorkruist men niet de bestedingsbeperking, want de uitvoe ring van de werken komt pas later. In het algemeen werd minister Algera ver weten, dat hij te lang overlegt en te lang studeert inplaats van beslissingen te nemen. We mogen dus geenszins ons maand blad. dat bij uitstek bestemd is om de leden-reserve-officieren van voorlich ting te dienen op alle terrein, dat nauw verwant is aan deze speciale functie, op een gelijk vlak plaatsen met de normale dagbladpers", aldus het hoofdbestuur. Dodelijk verkeersongeval in Katwijk aan Zee De 17-jarige W. Iterson uit Rijnsburg bereed gisteravond omstreeks negen uur in Katwijk aan Zee een bromfiets ko mende van de Zuid-Boulevard naar het noorden. Ter hoogte van het restaurant „Marina" wilde hij links afbuigen in de richting van het parkeerterrein, maar werd gegrepen door een tegemoetko mende volkswagenbusje. De jongen werd tegen de grond gesmakt en overleed bin nen enkele minuten. De inspecteur van politie, waarne mend korpschef, verzoekt eventuele ge tuigen zich op het politiebureau te mel den om inlichtingen te verstrekken. Deze week beslissing onderwijzerssalarissen (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal nog deze week een beslissing vallen over de on- derwijssalarissen. De besprekingen in de bijzondere commissie voor het ge organiseerd overleg voor het onder wijzend personeel bij het lager onder wijs bevinden zich thans in het eind stadium. Opbrengst loterij Appèl f. 1.100.000 In de AVRO-studio te Hilversum is gisteravond de trekking gehouden van de nationale loterij Appèl ten bate van de Militaire Bond van Oorlogsslachtof fers. die van de organisator de heer A. M. Bergers uit Rotterdam, een cheque ontving van f. 1.100.000. Dit is de netto opbrengst van deze actie. De neer Bergers kreeg op zijn beurt van het be stuur van de Bond het gouden kruis van verdienste. Over de vrije Rijn en de vrije Maas, welke laatste zeer belangrijk kan worden na de opheffing van de stop van Ternaayen, spraken de heren Lichtenauer (CHU», Diepenhorst (AR) en De Grooth (VVD»; de heer Willemse (P. v. d. A.) liet een enigszins afwijkend geluid horen. Hier bij kwam ook de invloed van de Euro- markt op het vervoer ter sprake, waar over men niet gerust was. Morgen zal minister Algera op de diverse beschouwingen antwoorden. Eerste Kamerleden voor Zestienlioven Geen hogere tarieven dan op Schiphol (Van onze parlementaire redacteur) De Hoge Commissaris voor het Luns ontvangen. Deze deelde de H. Klompé, mevrouw Van Heuven Vluchtelingemvezen van de V.N.. de heer Auguste R. Lindt (opvolger van dr. Van Heuven Goedhart) werd gisteren in het Ministerie van Buitenlandse Zaken door Minister C. mede. dat de regering 13 miljoen gulden aan de vluchtelingenhulp wil schenken. Op de foto van links naar rechts minister prof. dr. Samkalden. minister dr. M. A. M. Rotterdam is de grote bron van welvaart van ons land. Het is de twee de haven van de wereld. Dit uitgangs punt brengt mee, aldus de heer Lich tenauer (C.H.U.) gisteren in de Eerste Kamer, dat Rotterdam op luchtvaart gebied wordt uitgerust als welke an dere haven ook. Ik houd mij overtuigd, dat minister dat de luchtvaarttarieven over de gehele linie, dus ook voor Zestienho ven. gelijkwaardig zullen zijn en dat hij zijn veto zal uitspreken bij iedere poging om luchtvaarttarieven vast te stellen, die ten nadele zün van Rot terdam. Met klem had tevoren de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) reeds gezegd.dat de tarieven voor vervoer van Zestienho «-„.ow „Jii--.ru ami. xxij VCIÜUCUI ue LiOedtiartde heer Lindt. minister ven uit. met hoger mogen zijn dan van nauwgezet op toe te zien dat zich bescheiden te ontwikkelen; het mag niet worden doodgedrukt tussen de grote luchtvaartmaatschappijen. Ofschoon de heer Willemse (P. v. d. A.) het eens was met de regering, dat er in ons land slechts plaats is voor eén grote luchthaven, maar dat Rotterdam aansluiting moet hebben op het Europese Algera erop zal staan. net. vond hij het niet te aanvaarden, in dien voor Zestienhoven hogere tarieven zouden worden vastgesteld dan voor Schiphol. Hij hoopte (maar geloofde het niet), dat de geruchten over hogere tarieven voor Zestienhoven loze geruchten zouden blijken te zijn. In de avondvergadering sloot de heer Matser (K.V.P.) zich bü deze beschou wingen aan Hij verzocht de minister er M. A. H. Luns en minister J. Suurhoff. Schiphol uit Altijd heeft de regering ge- i regelen worden genomen ten ^nadVle van protesteerd tegen geknoei met tarieven Zestienhoven, omdat anders het voordeel (b.v. de Rijnvaartpremies» en zij zal dus ook moeten protesteren tegen ge knoei met tarieven in het luchtverkeer. Zestienhoven moet ruimte krijgen om voor de Rotterdamse haven van een goede verbinding met Engeland verloren zou gaan. Vandaag antwoordt minister Algera.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 5