Bus te water in Aarlanderveen Moderne goudzoekers Onderhandelingen tussen Polen en Amerika behoeven 'n injectie Gemeente Zoeterwoude wil voor concert subsidie verstrekken Raadsstukken Ned. Chr. Grafische Bond Alphen Kerkelijk Leven vierde veertig jarig bestaan Ds. Siddré 50 jaar predikant WOENSDAG 3 APRIL 1957. Hedenmorgen om half tien Is In het Zuideinde te Aarlanderveen een autobus van de firma P. Langhout te Ter Aar links van de weg in de Wete ring gekanteld. De vijf passagiers en de bestuurder f. H. Hessels uit Nieuwkoop, kwamen er behoudens van builen en schrammen en een nat pak goed af. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder een voor hem uit rijdende jeugdige wielrijder, die iets naar links uitweek, wilde ontwijken en daarbij het stuur iets te ver naar links trok. Wel probeerde Hessels daarna nog weer op het verharde gedeelte te komen, doch dit gelukte niet. Bij omwonenden werden de gestrande /Ktssagiers van droge kleren voorzien. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Van de Wardt—Kikkert, zn., Bakkum; Schouffour—Wolter, dr.. Am sterdam; De Jonge—Van Tiel, zn.. Roer mond; Rotting—Van der Meulen, dr., Groningen; Kranenburg—Rozendaal, dr. Rotterdam; De Jonge—Harvent, zn., Rotterdam; Meijers—Touw, zn., Ottawa; E. W. Bodewitz— Van Reyswoud, zn., Den Haag; Douglas Scott—Beyen, zn. Canberra. Overleden; D. A. Broere, m. 66 jr., Rotterdam; J. L. Koningsveld, m. 69 jr., Bloemendaal; J. Notenboom, m. 83 jr. Delft; A. J. Oskam—Broere, vr. 56 jr.. Lekkerkerk; A. W. Pierson, m. 53 jr., Driebergen; E. N. Aarsbergen, m. 33 jr., Rotterdam; F. C. Koch, m. 83 jr., Den Haag; A. W. Bruggeman, vr. 66 jr.. Den Haag; A. G. Nellensteijn— Schwing, vr. 69 jr., Den Haag; L. Bauerman, v.r 72 jr. Den Haag; J. Ch. Jelsma—Van der Zee, vr. 64 jr.. Den Haag; G. Bogtman—Van der Oord, vr. 80 jr., Hilversum: A. L. Middelhoven—Avis. vr. 68 jr., Amster dam; M. M. Gemke—Blahavo, vr. 48 jr., Amsterdam; H. Haanschoten, m. 65 jrj., Barneveld. Indrukwekkend verlanglijstje Er is een actie van bovenaf noodzakelijk (Van onze correspondent in Washington) Drie toeken lang tracht nu reeds een Poolse delegatie in Washington nieuwe economische betrekkingen met Amerika aan te knopen. In al gemene termen hebben hooggeplaat ste figuren - Eisenhower en Dulles incluis - te kennen gegeven, dat Amerika zulk een ontwikkeling gaar ne ziet, doch de onderhandelingen in de Amerikaanse hoofdstad verlopen tot dusverre niet vlot. Gelukwensen en geschenken In het Nutsgebouw hebben gisteravond de leden van de afdeling Alphen van de Ned. Chr. Grafische Bedrfjfsbond op gezellige wijze het veertig jarig bestaan van de afdeling herdacht. De heer L. Koster, voorzitter van de jubilerende afdeling sprak een kort welkomstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de bondsvoorzitter,- de heer Joh. C. Conjong en de afgevaar digden van de diverse organisaties en de werkgevers van het district Rijnstreek, vertegenwoordigd door de heren J. van Brummen en G. van Dam. De heer Koster wees er op, dat de afdeling twee wereldoorlogen heeft mee gemaakt, waarbij hij het verleden plaat ste in het licht van het Eben-Haëzer. Voor de toekomst vertrouwen wij de leiding van de afdeling gaarne aan de Kankerbehandeling methode-Van Everdingen COMMISSIE CONSTATEERT LI JDENS - VERZACHTING De wetenschappelijke commissie, die in opdracht van de Landelijke Organi satie voor de Bestrijding van de Kanker (LOK), een onderzoek heeft ingesteld naar de nieuwe kankerbehandelings methode van de Utrechtse arts-specialist dr. W. A. G. van Everdingen, is gereed gekomen met haar werkzaamheden. In overeenstemming met hetgeen hierover in de binnen- en buitenlandse vakpers werd gepubliceerd, stelt de commissie, dat een genezing van een kankerpatiënt door de methode Van Everdingen niet is waargenomen. De commissie tekent hierbij aan, dat dit door dr. Van Ever dingen ook nooit werd gesteld. Door de commissie werd een verlen ging van de levensduur door de me thode Van Everdingen niet gezien. Men acht dit niet in tegenspraak tot hetgeen in sommige publikaties of me ningen tot uitdrukking is gebracht. In een deel van de gevallen werd door enige klinici een verbetering van de al gemene toestand van de patiënten waar genomen gedurende de normaal te ver wachten laatste periode van hun leven. Met het vaststellen van dit verschijn sel wordt, aldus de commissie, herhaald hetgeen in de Keulse publikatie tot uit drukking is gebracht en wat. uit mede delingen van de Gentse Universiteit is gebleken. De commissie acht de bevindingen van zodanige betekenis, dat zij het ge wenst acht. onder nauwkeurige con trole en beoordeling van de resultaten de behandeling met deze preparaten voort te zetten. Iedere behandeling, welke een ver zachting van het lijden van de kanker patiënt zou betekenen, dient, aldus de commissie, op zodanige wijze op haar effect te worden onderzocht, dat dit on derzoek de toets van de wetenschappe lijke kritiek kan doorstaan. De commissie acht het een gebiedende noodzaak dat dit op deze wijze geschiedt, enerzijds om de lijdende mensheid niet te onthouden waar zij recht op heeft, anderzijds om geen verwachtingen te wekken, die, volgens de commissie, tot bittere teleurstelling aanleiding zouden kunnen geven. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 2 april Groenteveiling: w aap een A 3661. Id-em B 45—65. witlof A 25—42. Idem B 17—23. ra barber 2426. knolselder!® 24. RIJNSBURG. 2 april. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Copland 3565. Golden Harvest 4060, Preludium 46—56. Pink Gem. 3540. Her Grace 3542, White Sail 35—60. Oarara 4072. Albino 5080, Montgomery 6085. Queen of the Night 4080. Apeldoorn 220240. v.d. Eerde 38 —72, Edith Eddy 40—58. Snowdon 40—55. Campfire 4568. Corniforus 4044, Bril liant Star 2024. Cordell Hull 4060, Al- brigt 4560, Krelage 3040. Hillegarde 37 44, Red. Champion 85105, Sweet Har mony 100130, K, Doorman 7080, Sun shine 4075 .Red Signaal 5055, Winter- gold 4555. Urseminor 5075, Bartlgon 3550. Fersla 6070, Blauwe Druifjes 11 15. Kyaclnten 3342. alles per bos. Narcissen van de koude grond: King Al fred 110140, Actea 140190. Sempre Avaati 140172, Carlton 100130. Rem brandt 90110, Scarlet Eleg. 100140. Anemonen 260420. per 100. Am, Anjers 1422 per 9tuk. WOERDEN. 3 april, Kaasmarkt. Aan voer 5 partijen. Notening f2.50 f2.58. per kg. Handel goed. Here toe. die ons tot zover geholpen heeft, aldus de heer Koster. Op deze avond heeft de bondsvoorzit ter namens bet bondsbestuur gelukwen sen aangeboden, terwijl vervolgens de genen. die vanaf de oprichting reeds lid zijn als geschenk van de bond een lederen portefeuille mochten ontvangen. Deze eer viel de volgende heren te beurt: D. Arlman, J. H. van Brussel, H. van Campen, W. Dekker. A. Marbus, N. Rijneker en G. Zwaan. Het werkgeversdistrict heeft de jubi lerende afdeling een fraai uitgevoerde voorzittershamer aangeboden met in scriptie. Onder de titel .,'t Is maar een spelle tje'' heeft vervolgens een gezelschap artiesten een amusementsprogramma gebracht, dat meerdere aardige num mers telde. Medewerkenden waren Nel Snel. Warda Nobel, Hinne Feensfcra, Gerard Lelo, Jo Nobel en Flip Poort. Henk Baving speelde o.m. op de accor deon. De heer Koster sprak een slotwoord. NED. HERV. KERK Acvngenomem naar Oastriouim J. Papi- meaa.1 Salm te Colmschate. Benoemd tot geestelijk verzorger van Hoenderio A W. Lemddinik te Gieterveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Helnkenszand J. Vlaardin- gerbroek, kand. te Loosduinen. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Nijkerk od. Veluwe. J. van Dijk te Waardhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam G. J. Buys tie Pa- penidreoht en C. Noordegraaf te 's-Gra vendeel. Beroepen te Opperdoes J. P. Geels te Haarlem-C. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Middelburg W. Hag# te Nunspeet. De gehouden collecte voor de T.B.C. vereniging „Draagt Elkanders Lasten" bracht f. 42.50 op. Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor Alphen aan den Rijn en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand maart ingelegd f. 134.796.50 en terugbetaald f. 100.464.74. Diende van 1931 tot 1947 Hervormde Gemeente van Noordwijk-Binnen Voor ds. W. W. Siddré, emeritus predikant te Noordwijk, en zijn echtge note breken donderdag wel zeer bijzon dere gedenkdagen aan. Het zal namelijk op 14 april a.s. vijftig jaar geleden zijn, dat ds. Siddré te Durgerdam in het ambt van predi kant werd bevestigd, terwijl ds. en me vrouw Siddré op 4 april a.s. hun gouden echtvereniging hopen te vieren. Ds. W. W. Siddré, die jarenlang de Ned. Hervormde Gemeente van Noord wijk-Binnen heeft mogen dienen, werd op 20 september 1881 te Amsterdam ge boren. Hij bezocht aldaar het Stedelijk Gymnasium en volbracht zijn theolo gische studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op 24 oktober 1906 werd kandidaat Siddré door het provinciaal kerkbestuur van Drente toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk en werd op 14 april van het volgend Jaar in het ambt bevesti'gd. Negen jaar lang diende hij zijn eerste gemeente. In 1915 vertrok hij naar Ne- derhorst den Berg. stond van 1921 tot 1929 te Oude en Nieuwe Wetering, ging van daar naar Zevenbergen en nam in 1931 het beroep aan van de Ned. Herv. Gemeente te Noordwijk-Binnen. alwaar hem met ingang van 15 april 1947 eme ritaat werd verleend. Uit het feit, dat ds. Siddré Noordwijk- Binnen gedurende 16 jaar heeft gediend, blijkt de liefde van deze pastor, niet alleen voor de gemeente, maar ook voor Noordwijk, waar hij ook na zijn emeri taat is blijven wonen. Nog enige tijd is ds. Siddré hulppredikant te Noordwijk aan Zee geweest en ziekenhuispredikant te Wassenaar. Tijdens zijn verblijf te Zevenbergen was de jubilaris lid van het provinciaal kerkbestuur en kerkvisitator in Noord- Brabant en Limburg. Toen hij te Noord wijk-Binnen stond was hij enige tijd scriba-questor van het classicaal bestuur van Leiden. De jubilerende pastor kan terugzien op een arbeidzaam leven. Zijn herderlijk ambt stond daarbij altijd op de eerste plaats. In zijn pastorale werk werd ds. Siddré steeds terzijde gestaan door zijn echtgenote, die hem steunde, waar zij het maar vermocht, Zij nam dan ook in het leven der kerkelijke gemeente een NIEUWE UITGAVEN. Giant, door Edna Ferber. 2e druk. Uit het Amerikaans vertaald door H. C. E. de WitBoonacker. Geïllustreerd met foto'#. Uitg.: Hollandia N.V. Baarn. Sterk als de dood. Leven, liefde en ver gankelijkheid in de poëzie van Oud- Israël, naar „Hooglied" en „Prediker", door K. H. Kroon en Jan Wit. Uitg.: J. M. Meulenhoff. Amsterdam. In het kader van de De Ruyter Her denking 1957 zijn onder auspiciën van het Nationaal Comité twee boekjes ver schenen ten behoeve van het onderwijs. De heer C. Borstlap verzorgde de tekst voor de uitgave bestemd voor het lager onderwijs, terwijl de heer Age Scheffer de tekst voor de uitgave voor het mid delbaar onderwijs schreef. Beiden ver tellen op verantwoorde wijze over het leven van de grote admiraal en over de tijd, waarin deze op de zeeën voer. belangrijke plaats in. Naast haar grote activiteit in het kerkelijk verenigings leven, droeg zij verschillende instellingen op sociaal gebied een warm hart toe. Thans nog is zij bestuurslid van het Groene Kruis en van Ziekenzorg. Mo menteel vertoeven ds. eil mevr. Siddré niet te Noordwijk, Ter gelegenheid van dit dubbele goud zullen zij echter op zaterdag, 13 april a.s. tussen 3 en 5 uur recipiëren in hotel „De Zeeieuw". Overeenkomstig de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken van 13 febr. 1957 wordt aan de raad voorge steld aan het gemeentepersoneel een uit kering te doen van 10% van het bedrag, dat in het tijdvak 1 oktober 1956 tot 1 jan. 1957 is genoten aan kindertoelage en kinderbijslag c.q. kindertoeslag. Het oude brandspuithuis in de Zuid- buurt was verhuurd aan J. C. v. Leeu wen alhier. Aangezien de huur voor een termijn van 5 jaren was aangegaan en deze 5 jaren zijn verstreken, moet op nieuw tot verhuur worden besloten. Voorgesteld wordt het wederom voor 5 achtereenvolgende jaren aan J. C. van Leeuwen alhier te verhuren tegen een huur van f. 53,50 per jaar en onder voor waarde. dat de kosten van onderhoud van het gebouwtje geheel voor rekening van de huurder komen. CONCERT. Op initiatief van de burgemeester heeft zich een comité gevormd, dat zal trachten het cultureel peil van de be volking op te voeren. Zo zal op 26 april a.s. in het parochiehuis aan de Schen- kehveg een concert worden gegeven door het West-Nederlands Symphonie- orkest onder leiding van Sam Swaap. De kosten van dit concert worden be groot op f. 1050. Hiertegenover staat een subsidie van de provincie, groot f400, terwijl gerekend wordt op 200 bezoekers a f. 1,50. De totale ontvang sten zullen dan bedragen f. 700. Aan de gemeente wordt nu gevraagd een sub sidie te verlenen van f. 350. B. en W. stellen voor een garantiesubsidle te verlenen van maximaal f. 350. GEMEENTETOREN. In verband met de restauratie van de n. h. kerk en de gemeentetoren moet een nieuwe aansluiting op de elektriciteits kabel worden gemaakt. De kosten hier van bedragen f1900 en werden betaald door de kerkvoogdij. Gevraagd wordt nu een bijdrage te mogen ontvangen van de gemeente. B. en W. hebben zich ge wend tot de Sted. Fabrieken te Leiden met het verzoek op te willen geven hoe groot deze bijdrage zou moeten zijn. Uit het antwoord blijkt, dat een normale aansluiting op de kabel f.78 zou hebben gekost, zodat dan de kerk en de ge- meente ieder f39 hadden moeten beta len. Aangezien de kerk in de 'toekomst elektrisch verwarmd zal worden, moest een vermogen van 24 kW beschikbaar worden gesteld, waardoor de kosten van aansluiting f. 1900 bedroegen. B. en W. stellen nu voor een bijdrage te verlenen van f. 39. De afscheiding van de n.h. begraaf plaats met de belendende percelen aan de noordzijde verkeert in een zodanige Irtgrid Bergman trad op als ge tuige bij het huwelijk van twee Hongaarse dansers, leden van een bi Parijs optredend Hongaars bal let. met twee Hongaarse schonen. Tijdens het feest na het huwelijk danste zij de czardas met een van de bruidegoms. toestand, dat vernieuwing moet plaats hebben. De kosten worden geraamd op f.1111. Aangezien een klein gedeelte van deze begraafplaats is aangewezen als algemene begraafplaats, verzoekt de kerkvoogdij om een bijdrage van de ge meente in deze kosten. Aan de raad wordt voorgesteld een bijdrage van f250 te verlenen. SPORTTERREIN. In 1956 is een bedrag van f. 76.843.98 op de gemeentebegroting geraamd voor het aanleggen van een sportterrein aan de Hoge Rijndijk. Hierin was begrepen f. 23.912,04 voor het maken van een speelterrein bij de houten noodschool aan de Hoge Rijndijk. Het laatste is door Gedeputeerde Staten wél, het sportter rein echter niet goedgekeurd. Gezien de zeer precaire toestand van de gemeente- financlën kunnen Gedep. Staten de verklaring van „geen bezwaar" niet af geven en wordt verzocht een bedrag van f. 42.931.94 van de begroting af te voeren. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De burgemeester heeft de raad bijeen geroepen tegen vrijdag 5 april te 17.45 uur nam. ten gemeejitehuize. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: wij ziging van de legesverordening; verho ging van de kindertoelage en de -bijslag over het 4e kwartaal 1956; verhuren van het brandspuithuisje in de Zuid- buurt; verlenen van een voorsohot op de vergoeding voor de St.-Bemardus- school aan de Hoge Rijndijk; vaststelling van de vergoeding over 1956 voor de R.-K. Meisjesschool in de Zuidbuurt; verlenen van een subsidie aan het St.- Agneslyceum te Leiden; verlenen van een subsidie aan de Christelijke Lagere Tuinbouwschool te Rijnsburg; verlenen van een garantie-subsidie voor een door een Symfonie-orkest te geven concert; verlenen van een bijdrage in de kosten van aansluiting op het elektriciteitsnet van de N.H. Kerk en de gemeentetoren; verlenen van een bijdrage in de kosten van het maken van een terreinafschei ding op de N.H. begraafplaats; opnieuw vaststellen van de verordening op het beheer van het Waterleidingbedrijf; wijziging van de gemeentebegroting 1956 in verband met het niet goedkeu ren door Gedeputeerde Staten van de uitgave voor de aanleg van een sport terrein. De Polen wensen geen cadeaus, maar hun verlanglijst is toch indrukwekkend. z"tT zouden voor tweehonderd miljoen dollar aan landbouwprodukten willen kopen (te betalen in Poolse munt) en bovendien zouden zij een lening willen sluiten om voor honderd miljoen dollar aan machinerieën te kunnen aanschaf fen. Die bedragen waren wel hoger dan men in Amerika verwachtte en men kon aan de bezoekers terstond naar waar heid meedelen, dat de wet niet toestond op dit njoment zulke grote transacties aan te gaan. Maar. waar een wil is. is een weg. Ook een weg naar Warschau. Is die wil er in Washington? In het algemeen zouden wij zeggen: „Ja". Maar er is toch actie van bovenaf no dig om wat schot in de zaak te brengen. Eisenhower en Dulles hebben het druk gehad met hun onderhandelingen in Bermuda en pas na hun terugkomst in de hoofdstad, kan men hopen, dat er klare richtlijnen aan de onderhande laars op het lagere niveau gegeven zul len worden. Moet men inderdaad hopen, dat Ame rika nauwere economische betrekkingen zal aangaan met de regering van Go- moelka ?Ons inziens stellig. Sinds Go- moelka aan het bewind is gekomen, heeft Polen het storen van radio-uitzen dingen uit het Westen stopgezet. Kran ten en tijdschriften uit het Westen wer den weer toegelaten. Het reizen over en weer, voor Polen en voor hen, die Po len wilden bezoeken, werd veel gemak kelijker gemaakt, enz. Of Gomoelka zich zal kunnen handhaven, hangt voor een deel af van het succes dat hij heeft bij het scheppen van betere omstandighe den voor het Poolse volk. Er moet voor het Westen veel aan gelegen zijn, dat Gomoelka daarin slaagt, dank zij een economische koers, die niet uitsluitend door Sovjetrussische bakens bepaald wordt. Senator Knowland, leider van de Re publikeinen in de Senaat, is het met die zienswijze absoluut niet eens. Zolang de Polen er niet rond voor uitkomen, dat zij tegen het communisme zijn. wenst hij geën „hulp" te verlenen. Die hulp - ze betoogt hij - maakt op dit moment de communisten alleen maai- sterker. Knowland is echter, wat dit betreft, in de minderheid in zijn eigen partij. Zijn woorden kunnen sommigen doen aarze len. zij kunnen vertraging veroorzaken, maar tot dusverre ziet het er nog niet naar uit. dat de onderhandelingen met Polen zullen mislukken. Ook in de Senaat en in de betreffende senaatscommissie constateert men de neiging om landbouwprodukten in be hoorlijke hoeveelheid voor Polen ter be schikking te stellen. Vrijwel niemand verwacht, dat de Polen alles zullen krij gen wat zij gevraagd hebben, maar het voornaamste doel zou toch reeds zijn be reikt, indien er een begin werd gemaakt, waar Gomoelka door werd versterkt. Aan een „wassen neus" hebben de Polen niets. Alleen een goed begin kan het halve werk zijn. Over de verkoop van landbouwproduk ten zal men het gemakkelijker eens worden en daarvoor zal sneller wetge vende actie te bereiken zijn dan voor het verstrekken van een lening. Toch moeten er nog wel zoveel dol lars in Eisenhowers noodfonds te vinden zijn, dat de Polen niet met een geheel lege buidel behoeven terug te keren. Ergens in de Stille ren tubes gestopt, ver- Oceaan, op een klein eilandje van de Franse Marquesagroep, ligt een rijke schat zomaar voor het opgraven Vol gende maand vertrekt een Frans jacht met een gemengde beman ning van Fransen, Zwitsers en Amerika nen uit San Remo voor een reis van twee en half jaar, waarbij men tevens een poging wil gaan wagen om dit mo derne avontuurlijke sprookje waar te ma ken Er was eens12 jaar geleden een groep je Duitse zeelieden, dat een rondreis door de halve wereld maakte in een van de laatste Duitse U-boten om en kele kostbare schilde rijen op een eilandje in de Stille Zuidzee te be graven. Even voor het einde van de oorlog in Euro pa, in begin 1945 had den zij een inbraak ge pleegd in het museum van Bremen en daar verscheidene schilde- rije en kostbare juwe len gestolen. Dit groepje dieven zat aan boord van één van de laatste U-boten, die uit een Duitse haven vertrokken. Zij bereik ten Argentinië, waar zij de juwelen aan de man brachten om zich te voorzien van voedsel, brandstoffen en valse papieren. Zo uitgerust zochten zij opnieuw het ruime sop, maar dit maal boven ivater, want de duikinrichting was beschadigd. Schip en bemanning kwamen terecht op een onbewoond eilandje van de Marquesagroep, ten oosten van Tahiti. Daar ontdeden zij de onderzeeboot van alle ivaardevolle delen en brachten het vaartuig tot zinken. De schilde rijen werden in kope- zegeld en begraven. Toen seinden zij per radio-zender om hulp. Een Japanse oorlogsbo dem beantwoordde de oproep en bracht hen naar Port Moresbey op Nieuw-GuiJiea. Daar viel het groepje uiteen. De Duitse mar conist, voorzien van een vals Nederlands paspoort, ivist naar Eu ropa te komen. Hij durfde niet naar zijn vaderland uit vrees vervolgd te worden voor de inbraak in het museum te Bremen. Hij klopte aan bij zijn thans 34-jarige Zwit serse vriend Max Stal- der, die hem onderdak verschafte. Korte tijd later stierf de marco nist, maar tevoren had hij zijn vriend van al zijn avonturen deelge noot gemaakt. Tien jaar later, in 1955 dus, vond Stalder, dat er eens iets gedaan moest worden aan deze nog steeds sluimerende zaak. Eerst schreef hij een boek over de avon turen van de Duitse marconist, maar later ontmoette hij de thans 24-jarige Amerikaanse opticien, dr. John R. Moses. De mannen vonden het 'n schitterend idee om eens naar de Stille Zuidzee te zeilen om te kijken of die schilde rijen nog te vinden waren. Alles, wat hun nog ontbrak was een jacht. Een Franse jachtontwerper Henri Dervin, bracht hen in contact met de 45-jari- ge Fransman Edouard Desenfants, die zo ent housiast iverd over het plannetje, dat hij met een maar 35.000 dollar neertelde om Dervin in staat te stellen het jacht Yanuthate bouwen. Stalder had zich in middels door middel van de Duitse ambas sade in Bern in verbin ding gesteld met het museum in Bremen om financiële hulp te ver zoeken. In Bremen had men daar geen zin in. Er was tijdens de oor log zoveel gestolen, dat er geen beginnen aan ivas. Volgens de Duitse ambassade in Bern zouden de schilderijen het eigendom worden van de gelukkige vin der De waarde ivordt ge schat op een miljoen dollar „Maar zelfs al kun nen wij die schilderijen niet vinden, dan zul len ivij toch veel plezier hebben zo zei dr. Moses. Hij verwacht dat het trio in het na jaar van 1959 de Mar- quesaeianden zal be reiken, „want ivij heb ben geen haast en zul len onderweg vele plaatsen aandoen". Het drietal is van plan om 2 april uit San Re mo te vertrekken om dan via de straat van Gibraltar over de At lantische Oceaan, langs de Amerikaanse kust, door de Amerikaanse binnenandse kanalen en tenslotte door het Panamakanaal naar de Stille Oceaan te steve nen. Op zoek naar een miljoen dollar In de vorm van een aan tal schilderijen, waar onder drie van Van Dijck. Dr. Moses deelde tenslotte nog mede, dat Desenfants hoopt zijn investeringen in de reis terug te krijgen via de eventuele verkoop van de teruggevonden schil derijen, de films, die zij „*er plaatse" in de Stille Oceaan zouden maken en van het boek dat Max Stalder heeft geschreven. In ieder geval zullen alle inkomsten in drie gelijke delen worden verdeeld

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 4