Studentenhuisvesting vergt grote steun van bedrijfsleven en staat Levensbelang voor ons volk rechtvaardigt vruchtbare offers a fonds perdu Officiële publikatie Met C. A. in het rijk der mode Flou-lijn domineert Als U keelpijn hebt... 96ste jaargang Woensdag 3 april 1957 Tweede blad no. 29103 Stichting lanceert dringend beroep (Ingez. Med.-Adv.) In de afgelopen jaren hebben wy herhaaldelijk geschreven over de rampzalige situatie van de studentenhuisvesting in ons land, die zich thans in de meest sterke mate in Leiden en Delft voordoet, doch die binnen afzienbare tyd alle centra van hoger onderwas zal treffen, zelfs wanneer thans gelanceerde initia tieven om tot een oplossing te komen op betrekkeiyk korte termün worden gerealiseerd. Deze noodsituatie, die een ernstige terugslag kan hebben op onze kostbaarste nationale produktie, die van het intellect, heeft geleld tot het tot stand komen van de Centrale Stichting Studentenhuisvesting, waarin wetenschap en bedryfs- leven zün vertegenwoordigd. Gistermiddag heeft deze stichting in Den Haag een persconferentie belegd tydens welke iets over de opbouw van de stichting, over de bestaande nood, over de betekenis en gevaren daarvan en over de mogelyke wegen tot oplossing werd verteld. Vandaag gaat een beroep op het Nederlandse bedryfsleven in zee om door geldeiyke steun de benadering van een oplossing van dit voor de gehele gemeen schap zeer ernstige probleem mogelyk te maken. Reeds thans is men van de steun van enkele zeer grote industrieën tot een bedrag van ongeveer een miljoen verzekerd, doch dit bedrag zal aanzienlijk hoger moeten worden, indien men de gestelde doelen wil bereiken. Groeiende behoefte De voorzitter van de persconferentie en voorzitter van het stichtingsbestuur prof. mr. P. W. Kamphuizen uit Velp, zette uiteen dat de stichting niet streeft naar zelf bouwen en exploiteren van studen tenhuizen, doch slechts een centraal lichaam voor de verdeling van subsidies wil zyn, teneinde het de industrie mo gelyk te maken steun te verlenen aan projecten, die op hun merites getoetst zyn. Prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoog leraar te Leiden en voorzitter van het curatorium van de stichting sprak over financieringsproblemen, en dr. P. Ry- kens, lid van het curatorium, oud-voor zitter van de Raad van Bestuur van Unilever en curator van de Groningse Universiteit en de Rotterdamse Hoge school, legde in het bijzonder de nadruk op de steeds groeiende behoefte aan academici, niet alleen specialisten doch ook academisch gevormden in algemene zin, omdat een dergelijke vorming onaf hankelijk van wetenschappelijke rich ting nodig geacht moet worden voor hen, die leidinggevende posities in de maatschappij bekleden. Enkele plannen Mr. J. Dryber, secretaris van het stichtingsbestuur en adjunct-secretaris van het college van curatoren van de Leidse Universiteit, wees nog eens op de reeds dikwijls vermelde oorzaken van het tekort aan studentenkamers en op de getallen die omti*ent behoefte aan woonruimte en te verwachten behoefte zijn berekend. Voor Leiden is die eerste behoefte minsten 300, terwijl tegen de 200 van de bestaande kamers niet vol- Eervol ontslag mr. W. J. Geertsema ALS BURGEMEESTER VAN WARFFUM Bij Kon. besluit is aan mr. W. J. Geertsema op zijn verzoek met ingang van 1 mei 1957 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Warf- fum (Gr.). Gelijk gemeld is onze oud-stadgenoot met ingang van dezelfde datum benoemd tot hoofd van een nieuw te vormen af deling Algemene Zaken van het Minis terie van Binnenlandse Zaken. Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie en Be zitsvorming. Lezers schrijven.... SCHUTTERSVELD ALS VUILNISBELT Het ingezonden stuk van de heer Comelisse onder het kopje „Schutters veld als vuilnisbelt" geeft mij aanleiding tot de volgende opmerkingen: Dagelijks kom ik langs Maredijk, Schuttersveld en Rijnsburgersingel. Vo rige week heeft de Gemeentelijke Rei nigingsdienst het drijvende vuil. waar onder oude crapauds, matrassen e.d. uit de sloten langs Maredijk en Schutters veld gevist, doch vandaag dreef er al weer het nodige in. Het Schuttersveld en de sloot langs de Marislaan vertonen inderdaad het zelfde beeld, evenals de Rijnsburgersin gel by de brug over Molen de Valk. Waar komt deze rommel vandaan? Men schaft nieuwe meubelen e.d. aan, weet met de oude rommel geen raad, want de vuilnisman neemt het niet mee en gooit dit 's avonds dan maar in een sloot of langs de kant van de weg. Ook het onbebouwde gedeelte van de Boer- haavelaan is dikwijls een vuilnisbelt. Dit komt waarschijnlijk in iedere buurt voor. Mijns inziens kan dit euvel alleen afdoend worden verholpen, als de ge meente de medewerking van de burgerij inroept om al dergelijk afval in elke buurt op een bepaalde plaats en bepaal de dag te deponeren. De Reinigings dienst moet het daar dan geregeld weg halen Ik denk hierbij aan de inzameling van oude kerstbomen. Wanneer een maatregel als hierboven voorgesteld, wordt getroffen en de poli tie op overtreding voortaan scherp toe ziet en flinke boetes uitdeelt aan diege nen die er zich niets van aantrekken, zal mogelijk de reinheid van onze stad en haar naaste omgeving bevorderd worden. A. POORTMAN. AYONDSPREEKUUR DIRECTEUR D.K.K. De Directeur van de gemeentelijke ddenöt voor Kasbeheer en Kredietwezen te Leiden brengt hiermede ter kennis van belang hebbenden dat door hem ls Ingesteld een vast avondspreekuur op elke vrijdag tussen 18 30 en 19.30 uur. Op andere avonden is hij te spreken na telefonische afspraak, (tel. 20270). Kan toor Stadhuis. De Directeur voornoemd, VERSTEGEN doen aan de meest elementaire eisen. Voor Leiden is naar een voorlopige op lossing gezocht door de bouw van semi- permanente paviljoens voor 103 studen ten en de bouw van studentenflats met een capaciteit van 222 aan de Haagweg en Churchilllaan. Vorige zomer en vo rige week hebben wij uitvoerig over deze plannen geschreven, toegelicht met afbeeldingen van de ontworpen com plexen. A fends perdu, maar niet weggegooid Dr. L. Neher, oud-directeur generaal van de P.T.T., woog de algemene en de specifieke belangen by de oplossing van het probleem tegen elkaar af. Hy concludeerde, dat zowel de gemeen schap, dus de staat, uit het oogpunt van algemeen belang als het bedryfs- leven als meer direct geïnteresseerde er zich in eigen belang mee moeten verzoenen, dat zy grote bedragen a fonds perdu zullen moeten opbrengen om het probleem op te lossen. Verlo ren geld is dit echter niet, want het levert als rente resultaten op, die het volk en het bedryfsleven ten goede komen. De stichting is niet bedoeld, om blij vend miljoenen te vergaren tot oplos sing van de problemen op dit gebied, maar slechts om b.v. in een aanlooptijd van vijf jaar een stimulans te geven tot algemeen begrip, dat de gemeenschap als geheel en in onderdelen hier een nieuwe kostbare maar ook kostelijke taak heeft gekregen door ontwikkelin gen, die niet te stuiten zijn en die het vinden van nieuwe vormen noodzakelijk hebben gemaakt. Achterstand schrijnend Nederland heeft thans op het gebied van de studentenhuisvesting, zo luidde het algemene oordeel van de aanwezige leden van de stichting, een achterstand ten opzichte van geheel West-Europa, het zwaar getroffen West-Duitsland incluis. „Op dit gebied horen wy tot de Balkanlanden" was het commentaar van een van de leden. De actie die thans door de stichting wordt gelanceerd om een grote steun te verkrijgen die een levensbelang voor ons volk geacht moet worden, zal er hopelijk toe leiden om een oplossing voor de bestaande problemen te krijgen en daarmede tevens mogelyk te maken, dat de problemen die in de komende decennia (met een verwachte verdubbe ling van het aantal studenten in ons land) opdoemen, op juiste wyze kunnen worden opgevangen. Want men vergete niet, dat de te korten aan huisvesting reeds nu, bij 29.100 studenten in Nederland, groot zyn, maar dat in 1970 ruim 55.600 studenten verwacht worden, vrywel het dubbele Voordelig en modieus (Van een speciale medewerkster) De voorjaarsshows van C. en A. zyn weer aangevangen, zodat gedurende 4 dagen in de foyer van de Stadsgehoorzaal, 4 maal per dag de dames zich kun nen laten voorlichten hoe zy voordelig en tevens modieus in 1957 gekleed kun nen gaan. Niet alleen de dames, maar ook de heren (al waren zy maar in geringen getale aanwezig) kunnen hiervan profiteren en de nieuwigheden bewonderen. Hoe denkt U b.v. over het vest dat by een gekleed kostuum gedragen wordt van rood vilt? laag. De stoffen zyn naast popeline, glanskatoen. Snoezig voor het jonge meisjes was een paars gebloemde jurk met verhoogde taillelyn en een even eens uit Amerika afkomstige japon in zwartwit gestreept. Het prettige is dat deze bijna niet gestreken behoeven te worden. Beslist lelijk vonden wy de uit Amerika gepropageerde Rock en Roll combinatie, zwarte blouse met fel ge kleurde rok en één paarse en één zwar te kous. de begeleidende heer droeg fel rode sokken. Een losvallende blauwe japon met wit nopje, gegarneerd met een witte af staande piqué kraag, gaf wel zeer dui- delyk de nieuwe flou-lyn 1957 aan: Ook de Saharienne, eveneens van Dior. een jasje met lange panden en brede cein tuur op een bijpassende linnen japon getoond, ontbrak niet. Er waren vele combinaties in popeline blouses en rokken. Mevr. Huf, die de toelichting op de show gaf, wees op het i nieuwe combi-color systeem. De mode vraagt veel rokken met daarbij passen de jumpers, blouses en vesten. Zo'n kwartet is in vele kleurschakeringen te krijgen. De mannelijke mannequin bracht tweed jasjes met bijpassende pantalons, regenjassen en jacks. Iets nieuws in de geklede kostuums was het kleine splitje aan de onderkant van de rug. Naast de kamgaren kos tuums was er een nieuw materiaal, dat bestaat uit kamgaren en Terlenka, Deze stof neemt bijna geen vuil op en wat het mooiste is, houdt goed plooien, zodat de pantalon niet geperst behoeft te worden. De show werd besloten met een bruids stoet. waarbij de bruid en de 2 bruids meisjes witte kanten japonnen droegen de „Moeder" van de bruid een zwarte kanten japon in de Empire stijl en het „zusje" een bleutule-op-taft-jurkje. De bijpasesnde hoeden waren afkomstig van het hoedenhuis. „Caprice" in de Don- kersteeg, de sieraden van de fa. v. d. Vlist Botermarkt, de tassen van de fa. de Jone Gangetje en de parapluus van de fa. Holswilder, Maarsmanssteeg. Vier mannequins, waarbij een grote maat voor de wat oudere dames gelukkig niet ontbrak, brachten een gevarieerde collectie. De mantels zijn altijd reoht van lyn, op een enkele uitzondering na. zoals een beige mantel, naar een haute cou ture model van Dior, met van achter een ronde pas, waarbij de rug gerimpeld is aangezet. Deze flou-lyn zagen wij ook nogal eens terug in de japonnen. Een blauwe kamgaren mantel in een nieuw weefsel „Natté" dat de indruk geeft dat het weefsel gevlochten is, von den wy erg mooi. Voor. de grote maat was er een chique mantel in zwartwit dessin met fluweel kraagje. Zeer mo dieus by vele mantels is de nieuwe mouwinzet, n.l. van achter aangeknipt en aan de voorkant ingezet. Echt voor volop zomer, was een witte aangesloten mantel van wafelpiqué gegarneerd met blauw en een leuke bijpassende Chinese hoed. Vilt is evenals het vorig jaar nog een geliefd materiaal voor mantels. Voor de regen is nog steeds popeline in trek. Een gevarieerde collectie in al lerlei kleuren was hier te bewonderen. Beslist gedistingeerd en iets nieuws, was een zwartblauw gestreepte gabar dine regenmantel met bijpassend hoedje. Natuurlijk was er ook een overvloed van pakjes, zowel getailleerd als ruim vallend, in effen en het modieuze geruit. Het materiaal voor het geklede kostuum is „grain de poudre" een mooi kamga ren produkt. Wij zagen hiervan in het één rijmodel een zwart en een marine mantelpak. Bij de sportleven werden meestal plooirokken getoond. Zeer in trek zijn de japonnen met al of niet ge voerde bijpassende jasjes. In een nNuwe tint. greige, was een zeer apart model. De rokken van de zomer japonnen zijn merendeels nog zeer wijd, hieronder wordt bijna altijd een petty ooat gedra gen. De bedrukte dessins zijn overwe gend fel. Iets nieuws is de halsuitsnij ding, van voren hoog en van achter vry in cellofaan verpakt. De chef van de Amerikaanse ma-Ue Amerikaanse gast bij de inspec- rinestaf. luitenant-admiraal Arleigh tie van de erewacht op het marine- A. Burke, die een tweedaags bezoek aan ons land brengt, kwam gisteren op het vliegkamp Valkenburg aan. vliegkamp in gezelschap van de commandant van het kamp. kapi tein-ter-zee Wit holt. E.H.B.O.-DIENST Gisteravond hield de vereniging E.H.B.O.-dienst Leiden, haar jaarver gadering in „Het Gulden Vlies". De voorzitter, de heer L. H. Piek, sprak er zijn.voldoening over uit. dat 1956 een gunstig jaar was, inzonderheid door de toetreding van vele B.B.-gegadigden: 60 personen traden tot de vereniging toe. Spreker betreurde het, dat dokter Kortmann geen gelegenheid meer vond de cursussen te leiden; de doktoren Keegstra en Bazuin bleken bereid deze plaats in te nemen. Aan de jaarverslagen van secretaris en penningmeester lag een optimistisch geluid ten grondslag. De bestuursverkiezing had tot resul taat. dat het bestuur als volgt is samen gesteld: voorzitter L. H. Piek, vice- voorzitter A. S. Scheffer. secretaresse mej. M. J. Vellekoop, penningmeester J. de Koning, comm. van materiaal mej. C. Voorzaat en alg. secundes D. Prins. Nadat de aftredende bestuursleden hartelijk dank was gebracht voor alles wat zij voor de E.H.B.O. hadden ge daan. volgde een gezellig samenzijn. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.examen FWis- en Natuurkunde, de heren N. G. Min- naard (Leiden) en J. W. Lindveld (Lei den); kand.ex. E Wis- en Natuurkunde, de heer J. J. H. Mulderije (Leiden) kand.ex. K Wis- en Natuurkunde, mej. E. L. Fluyt (Den Haag)doct.ex. Schei kunde de heren H. Evers (Voorburg), P. Selier (Leiden) en D. P. den Os (Oegst- geest Bij de a.s. uitvoering van de Mattheus Passion op 8 en 9 april door de Chr. Zangvereniging „Ex Animo" zal de orgelpartij door de heer Adr. Blan- kenstein gespeeld worden op het Selmer Lincoln Organ, d.i. het Engels elektro nisch orgel, dat ook reeds tijdens de uitvoering van de Johannes Passion bespeeld werd. Op de gisteren in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam geopende Interna tionale Slagersvaktentoonstelling zijn vier inzendingen vleeswaren van de firma Zandvoort in de Maarsmanssteeg bekroond met resp. twee eerste en twee tweede prijzen. Deze inzendingen waren vervaardigd door de worstmakër, de heer C. Heemskerk. (Ingez. Med.-Adv.) 85 c» Deskundigen eindexamens H.B.S. en Gymnasia Tot deskundigen by elders in den lande dit jaar te houden mondelinge eindexamens HBS A en/of B zijn be noemd dr. A. Diakonoff, dr. ir. W. C. Smit, dr. L. D. Brongersma, mevr. I. M. van Gent-Baart, mej. J. S. M. L. 's-Gra- vesande, prof. dr. K. A. H. Hidding, dr. J. J. Mak, dr. H. L. A. van Wijk, dr. G. W. M. Kallenberg, dr. W. Tuyn en mevr. dr. M. Brongersma-Sanders, allen te Leiden; dr. C. F. A. Bruijning, dr. M. Boeseman, dr. P. van Duyn, mej. dr. D. L. van Raalte, mr. M. A. V. Slingenberg, ir. P. Levedag en mr. M. V. Polak, allen te Oegstgeest; G. Klok te Alphen aan den Ryn; mevr. A. Boeke-Van Rynbach te Noordwijk; mevr. J. M. Scheffer-Van Overveldt, mevr. J. A. de Groot-Brantjes, A. Goudswaard, allen te Wassenaar; ds. Koerselman te Koudekerk aan den Rijn en dr. P. S. Pels te Voorschoten. Voor de gymnasia zyn in dezelfde functie benoemd prof. dr. L. Kukenheim, prof. dr. Th. J. G. Locher, prof. dr. A. Teeuw, prof. dr. P. H. van Laer, prof. dr. A. W. Byvanck, dr. J. P. Murre, prof. dr. A. F. P. Hulsewé, prof. dr. B. A. van Groningen, prof. dr. F. D. K. Bosch, prof. dr. H. J. Lam, prof. dr. G. G. Kloeke, prof. dr. G. W. J. Drewes, prof. dr. J. H. Waszink, prof. dr. H. L. M. van Rooijen, prof. dr. P. Minderaa, mevr. dr. H. A. L. E. Byvanck-Quarles van Ufford, dr. G. van Herk, prof. dr. S. Dresden, prof. dr. A. de Buck, prof. dr. W. den Boer en prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink, allen te Leiden; prof. dr. C. Visser te Voorschoten; prof. dr. A. C. Bouman, prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, dr. F. W. N. Hugen- holtz en prof. dr. H. G. Beyen, allen te Oegstgeest: J. H. Bannier te Wassenaar en prof. dr. E. M. Uhlenbeck te Voor hout. Voor de eindexamens aan middelbare scholen voor meisjes is dit o.a. mevr. Ch. D. M. Hekster-Zwiebel te Oegstgeest. OEGSTGEEST Onderlinge wedstrijden O.G.A.V. Meer dan 200 jongens en meisjes heb ben deelgenomen aan de jaarlijkse on derlinge wedstrijden, die onder grote belangstelling in het gymnastieklokaal aan de Terweeweg werden gehouden. Teneinde de ouders enig inzicht te geven, hoe de jeugdige gymnasten op het wekelijkse turnuurtje worden bezig gehouden, waren enkele demonstraties ingelast. Hierbij bleek, dat deze bezig heden wel zeer nuttig zijn, want eigen schappen als kracht, durf en behendig heid. worden door doelmatige oefening beslist opgevoerd. Degenen, die geen prijs wonnen, toonden zich goede ver liezers, want zij juichten hun winnende turnmakkers. die voor deze gelegenheid op het „schavotje" mochten plaats nemen, uitbundig toe! De uitslagen van deze, onder leiding van de heer H. J. Labordus staande wedstrijden, luidden: Meisjes 810 jaar le graad: 1. Marian Kuyt, 2. Adri de l'Ecluse; 3. Nely Lagas. 2e graad: 1. Elsje Rodenburg; 2. Herma Tobé; 3. Jannetje Budding. 3e graad: 1. Andrea Coert; 2. Liesbeth v. Steenis; 3. Leentje v. d. Oever. Jongens 810 jaar, le graad: 1. Eb Lubbers; 2. Frits Demenint en Arend Verkuijl; 3.Jaap v. Hartingsveldt. 2e graad: 1. Jelle Nauta; 2. Hans Timmer mans en Henk Rodenhuis; 3. Martien v. Werkhoven. 3e graad: 1. Jaap Koppen; 2. Tonny Jansen; 3. Kees Koppen. 4e graad: 1. Wim v. d. Luit en Kees v. d. Kaay; 2. Anton Tobé; 3. Gabriël Proper en Wolter Oomen. Jongens 1012 jaar, le graad: 1. Tonny Anholtz; 2. Jan Heidsma en Tjapke Broekema; 3. Piet de Mooy. 2e graad: 1. Sjoerd de Ruiter; 2. Dolf Ver voort; 3. Aart Kranenburg en Kees v. d. Hoonaard. 3e graad: 1. André Onder- delinde; 2. Jan Jozef Verbaken; 3. Roel Riphagen. Meisjes 1215 jaar: le graad: 1. Alie Zwanenburg; 2. Marja v. Vliet; 3. Alida de Jong en Toos v. d. Horst. 2e graad: Afscheid C. van Weerlee van S.L.F. Na een diensttyd van bijna 50 jaar nam de heer C. van Weerlee in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, gisteren afscheid van directie, superieuren en collega's van de Sted. Lichtfabrieken. In de directie kamer werd hij op waarderende wijze toegesproken door de directeur, ir. Y. Ykema, ir. H. Lentelink en enige an dere woordvoerders, onder wie ook ver tegenwoordigers der Personeelsvereni ging. In de toespraken werd er aan herin nerd. dat de heer Van Weerlee tot grote tevredenheid zijn taak vervulde, met superieuren zowel als met zyn collega's op aangename wyze omging en tot de laatste dag 100% van zijn werkkracht gaf. Daarvoor moest de heer Van Weerlee de dank incasseren van gemeentebe stuur. directie en chefs. Hierbij werd ook herinnerd aan zijn langdurig lid maatschap van de Veiligheidscommissie aan de Lichtfabrieken. Namens het personeel werd hem een aandenken aangeboden. Na het officiële gedeelte wachtte de heer Van Weerlee in de kantine nog een hartelijke ont vangst van zijn naaste collega's, waarbij de heren Kramer. Dool en Van Bemmel zich tot tolk maakten van de gevoelens der collega's ten opzichte van hun scheidende medewerker. Een en ander ging gepaard met het aanbieden van een attentie. De heer Van Weerlee dankte allen voor de sympathieke woorden en voor de geschenken en gaf de verzekering, dat hij de aangenaamste herinneringen zal bewaren aan zyn diensttijd bij de Lichtfabrieken. CAFÉ TOTAAL AFGEBRAND. Vannacht is het café annex woonhuis „De Postduif" te Bergeyk tot de grond toe afgebrand. De brand, waarvan de oorzaak niet bekend is, greep zo snel om zich heen, dat caféhouder Wilborghs met moeite zyn vier kinderen van de bovenverdieping kon redden, waarby hy ernstige brandwonden opliep. Voor de rest ging alles in vlammen op. De aan grenzende concertzaal liep veel water schade op, maar kon behouden biyven, evenals de aangrenzende gebouwen. By het blussingswerk liepen enkele brand weerlieden verwondingen op. De eige naar was tegen brand verzekerd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Irene Eveline, dr van J. Klinkenberg en E Snel- Geertruldia Jdhanna Elisabethdr van S. L. Steenvoorden en J. A. M. Weljera Geraxdus Josephus Cornelia, an van H. A. M. van den Berg en E. G. C. van der Meel; Catharina Maria dr van S. le Feber en M. Lepelaar; Ronald, zn van H. M. Feeleus en P. M. G. Vanevela. OVERLEDEN A. van Zanten, 72 Jaar. vrouw. W. J. van der Vos, 72 jaar, man. 1. Coby Koudys; 2. Loes v. d. Valk; 3. Netty Soudan. 3e graad A: 1. Stijnie Boender en Gonnie Hortensius; 2. Fen ny Blanssjaar; 3. Greetje Kampenhout. 3e graad B: 1. Krynie Blansjaar; 2. Leny Rodenhuis; 3. Hannie Andela. Jongens 12—15 jaar: le graad: 1. Pe ter Smit: 2. Gerard Kraay; 3. Gerrit Belksma. 2e graad: 1. Hans v. d. Berg; 2. Geert v. Gulik en Karei v. Hartings veldt; 3. Paul Segaar. Aan het postkantoor Oegstgeest werd gedurende de maand maart ont vangen f. 93.639.64 en uitbetaald f. 70.930.30.

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 3