Steeds beter! Binnenkort bekend of Nasser nu Scheepsontploffing over het Suezkanaal wil praten Soekarno roept 1111 de politieke leiders op morgenavond bijeen Demmenie Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 3 APRIL 1957. te Rotterdam kost twee mensenlevens Plan van Casey voor het Midden-Oosten Egypte heeft reeds geantwoord op het Amerikaanse commentaar op Nassers voorstellen voor de Egyptische exploita tie van het Suezkanaal. Spoedig zal nu bekend zijn of er een kans bestaat op onderhandelingen met Egypte, waarin het Suezkanaalgeschil mogelijk tot een oplossing zal komen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, die gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie bijzonderheden heeft gegeven op het antwoord van de Ver. Staten, waar in de nadruk op een naleving van de zes principes, zoals die door de V.N. zijn vastgesteld, wordt gelegd, had er tevens op gewezen, dat dit commentaar de proef betekende op Nassers som. Zou hij bereid zijn een oplossing voor het pro bleem te zoeken? Inmiddels heeft generaal Burns, hevelhebber van het internationale politieleger, bekend gemaakt, dat het politieleger binnenkort een be gin zal maken met weg te trekken uit de Suezkanaalzone, omdat de verbindings- en bevoorradingslijnen korter moeten worden. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Richard Casey, heeft van daag in het Huis van Afgevaardigden te Canberra een uit vijf punten bestaand plan ter regeling van de vraagstukken van het Midden-Oosten ontvouwd. Deze punten zijn: De Arabieren en de Israëliërs moeten beloven, dat zij zich zullen onthouden van oorlogsdaden; op daarvoor geschikte punten langs de Israëlische grenzen moeten gedemilita riseerde zones worden ingesteld, te be zetten door strijdkrachten van de V.N.: het recht van Israël om te bestaan moet worden erkend, evenals het recht van dit land op vrije vaart door de Straat van Tiran en het Suezkanaal: er moet naar gestreefd worden, de Palestijnse vluchtelingen een nieuwe woonplaats te verschaffen; Luelitvaartoverleg zonder uitzicht (Van onze correspondent te Washington) De luchtvaartonderhandelingen In Washington tussen Amerika en Ne derland hadden gisteren een intensief karakter. Des morgens had staats secretaris E. H. van der Beugel een bespreking met het hoofd van de Amerikaanse delegatie en 's middags is een voltallige zitting van-de delega ties gehouden. Kennelijk waren de onderhandelingen gericht op het vinden van een compro mis. Dulles zeide 's-ochtends op een persconferentie, dat hij niet zonder hoop was dat de moeilijkheden tot een oplos sing zouden kunnen worden gebracht. Aanvankelijk heerste er gisteren in het Nederlandse kamp vertrouwen, dat de onderhandelingen tot een redelijk goed einde zouden komen. Men sprak niet alleen van „voortgang" bij de onder handelingen, doch zelfs van „vooruit gang". Later op de dag zakte de stemming echter en het woord „vooruitgang" scheen toen niet meer van pas. Een compromis is dus nog steeds niet be reikt. Waarschijnlijk zal Den Haag de situatie opnieuw onder ogen moeten zien. Nog een deskundige tegen dokter Adams Dinsdag werd de behandeling voor de Londense rechtbank „Old Bailey" voort gezet van het proces tegen dr. John Bodkin Adams. Het was dinsdag de twaalfde procesdag hetgeen voor, moordzaken, die voor de „Old Bailey" worden behandeld, een record is. De rechter stelde de als getuige optredende Londense zenuwarts dr. Michael Ashby de vraag wat zijn conclusie was betref fende het feit, dat mevrouw Morrell op 8 november 1950 een ice-cream met brandy en 6oda had gebruikt, bij welke gelegenheid zij „zeer levendig én spraak zaam" was geweest. Dr. Asby: „Ik maak hieruit op dat de patiënte nog hoop had en dat het leven haar blijkbaar nog enig genoegen verschafte". De rechter stelde dr. Ashby daarop vragen over de rapporten, die de ver pleegsters van mevr. Morrell in haar laatste levensdagen hadden opgesteld'. Dr. Ashby: „Ik zie hierin geen enkele aanwijzing voor het zware lijden of de hevige pijnen, die onder bepaalde om standigheden het toedienen van ver dovende middelen rechtvaardigen, om de laatste uren van een stervende pa tient te verlichten. Ik meen dan ook niet, dat de door dr. Adams gedurende zijn afwezigheid aan de verpleegsters verstrekte opdracht, om de patiënte dag en nacht „onder de verdovende middelen te houden", gerechtvaardigd was", aldus deze getuige-deskundige. Dr. Ashby zei later het met de verde diger eens te zün dat het een „mogelijke uitleg" is dat de aan mevr. Morrell te gen het einde van haar leven gegeven narcotica dienden om haar welzyn te verhogen. Hij vond het desgevraagd eveneens zeer moeilijk, zo niet onmoge lijk, om over dodelijke doses te spreken bij heroine en morfine. Hij had wel eens van de mening van vooraanstaande we tenschapsmensen gehoord, dat het bü- kans onmogelijk is patiënten met deze middelen te doden indien hun lichaam er een weerstand tegen gevormd heeft. De getuige-arts antwoordde voorts op een suggestie van de verdediger, Law rence. dat dr. Adams „best van mening geweest kan zyn" dat de weduwe aan hersentrombose is gestorven, zoals hü op d# crematieverkaring had aangegeven. door middel van openbare werken, in het bijzonder op het gebied van bevloei ing. moet er toe worden bijgedragen het vluchtelingenvraagstuk op te lossen. De Israëlische regering heeft de Tsje- choslowaakse diplomaat Vasica tot „per sona non grata" verklaard en hem ver zocht het land binnen 48 uur te verla ten. Vasica wordt beschuldigd van spionage. Zoals gemeld, heeft enkele dagen gele den de regering te Praag de Israëlische diplomaat Sjatz tot „persona non grata" verklaard. (lngez. Med.-Adv.) (eour -tuZU Vl In Miskolc (Hongarije) elf „spionnen" gearresteerd De politie heeft in Miskolc elf Honga ren gearresteerd die voor Radio-Vrij Europa, het anti-communistische radio station in West-Duitsland, gespioneerd zouden hebben, aldus is dinsdag officieel in Boedapest meegedeeld. Het Hongaarse persbureau MTI bericht, dat deze zoge naamde spionagegroep ervan beschul digd wordt dat zij getracht heeft be langrijke militaire documenten en ge heime staatspapieren naar het Westen te smokkelen en deelgenomen heeft aan ondermijnende activiteit. Volgens het communistische partij blad „Nepszabadsag" zal het onderwijs in het Russisch met ingang van het I SnsïantenVltaken sdml"n inCH^ng^ije°verplicht0^worden 1 studentenfedera.ie gesteld voor kinderen tussen zes en veer tien jaar. Het blad merkt op dat door deze maat regel de voorgaande, volgens welke de kinderen konden kiezen tussen Russisch, Frans, Engels en Duits, komt te ver vallen. Tegen middernacht heeft door nog onbekende oorzaak een hevige ontploffing plaats gehad op het scheepje „Marsdiep" van het klassi- ficeerbedrijf J. W. Junius en Zoon, dat bij het Pernisse-hoofd te Rotter dam op stroom ligt. Deze explosie en de onmiddellijk daarna uitgebroken brand hebben twee slachtoffers ge- eist, n.l. de 48-jarige machinist D. Herhoff en de 36-jarige stuurman A. A. van den Wijngaard, beiden uit Rotterdam. De heer Herhoff werd door de explo sie op slag gedood. De stuurman zag nog kans. brandend als een fakkel uit de machinekamer, waar de ontploffing had plaats gehad, te komen en het dek te bereiken, doch men slaagde er niet in de vlammen te doven en hij overleed ter plaatse De vier overige opvarenden hebben zich kunnen redden door over boord te springen. Onmiddellijk werd de brand door toegeschoten blusboten be streden. doch het duurde nog twee urn- eer men de vlammen meester was. Over de omvang van de schade kon vanoch tend nog niets worden medegedeeld. Snel handelen om ramp te voorkomen President Soekarno zal de leiders van de verschillende politieke partijen en ook de leiders in de buitengewesten uitnodigen voor een bijeenkomst, welke morgenavond in het paleis te Djakarta zal worden gehouden. Ver moed wordt, dat daarin de mogelijkheden tot oplossing van de huidige crisis zullen worden besproken. (Ingez. Med.-Adv.) Veertig doden in de hoofdstad van Chili Staat van beleg De Chileense regering heeft dinsdag avond de staat van beleg afgekondigd, nadat in de hoofdstad. Santiago, veertig mensen om het leven waren gekomen bij betogingen tegen een onlangs van kracht geworden verhoging van de ta rieven der openbare vervoermiddelen. Ziekenhuizen meldden, dat 120 personen zijn gewond, van wie velen er ernstig aan toe zijn. De regering gaf de strijd krachten order aan alle ongeregeldhe den een einde te maken, nadat demon stranten tweemaal tevergeefs hadden getracht In het regeringspaleis binnen te dringen. De regering deelde voorts in een ra dio-uitzending mee, dat de bevelhebber van de zone der ongeregeldheden zijn troepen opdracht had gegeven het vuur te openen op iedere aanvaller. Hij gaf tevens bevel alle openbare gelegenhe den. die nog open waren, te sluiten. Het leger heeft de controle over San tiago va,n de politie overgenomen. De demonstranten hadden branden ge sticht en schade aangericht aan talloze winkels. Lantarens, verkeerssignalen en banken op pleinen werden vernield. Alle openbare vervoersmiddelen werden bui ten bedrijf gesteld, nadat de menigte 22 trolleybussen omver had gegooid en vernield. De menigte werd door de po litie verspreid. Winkels, magazijnen, café's, restaurants en kantoren werden gesloten. Volgens betrouwbare zegslieden wer den meer dan vijftig carabinieri door het leger gearresteerd, omdat zij geweigerd hadden gehoor te geven aan orders van legerofficieren om het schieten op de- Het is nog niet bekend, of ook de vroegere vice-president dr. Hatta voor de bijeenkomst zal worden uitgenodigd, doch een aantal islamitische dagbladen in Djakarta drong er vandaag bij de president op aan om Hatta tot forma teur te benoemen, in overeenstemming met de eisen van de religieuze partijen en de opstandige buitengewesten. De islamitische „Abadi" schreef in een hoofdartikel, dat „elk eerlijk mens zal moeten toegeven, dat het falen van Soe- wirjo niet alleen een persoonlijk falen ls. doch ook van zijn Nationalistische Partij en van de president". Soekarno conceptie voor een geleide democratie was alleen maar een droom, welke niet kan worden verwezenlijkt - aldus het blad. Voorts werd gemeld, dat de christe lijke en katholieke partijen de vorming van een presidentieel kabinet zullen voorstellen onder leiding van Soekarno en Hatta, met de president als premier en Hatta als vice-premier. Zou dit niet mogelijk zijn, dan zullen deze partijen wellicht de kwestie aan bet parlement voorleggen en erop aandringen, da', de president Hatta of Sultan Hamengkoc- boewono tot formateur zal benoemen. Alle dagbladen zijn het er over eens. dat de president snel en beslist moet handelen", teneinde een nationale ramp te voorkomen", zoals de onafhankelijke ..Indonesia Raya" zich uitdrukte. Soekarno heeft vandaag de binnen landse situatie besnroken met de de missionaire minister van Buitenlandse Zaken Roeslan Abdoelgani, van de PNI. Abimanjoe van post ontheven Het socialistische dagblad „Pedoman" bericht, dat de chef-staf, van de Land macht, generaal-majoor Nasoetion. de militaire commandant van Borneo, ko lonel Abimanjoe van zijn post heeft ont heven. Abimanjoe werd 2 maanden ge leden naar Djakarta opgeroepen om ver antwoording af te leggen voor zijn op dracht tot het arresteren van alle lei dende figuren uit Djakarta, die naar Borneo mochten komen. Hij zou deze order hebben gegeven in verband met de mislukte staatsgreep van kolonel Loe- bis in oktober j 1. Later ontkende Abi manjoe deze order te hebben gegeven. Kolonel Abimanjoe is thans aan de chef-staf toegevoegd. Schrootwerker bij explosie gedood (Speciale berichtgeving) een com- muniqué uit, waarin de onmiddellijke ontbinding en reorganisatie van de po litie werd geëist. Het centrum van Santiago is door het vernielen der lantarens in duisternis ge huld. Er is een uitgaansverbod voor de nacht uitgevaardigd. De 29-jarige arbeider M. J. Pel uit Utrecht kwam gistermiddag op het vaaltterrein aldaar om het leven toen hij met een automatische schroot- schaar een gevulde gascilinder door midden knipte. Hu was bezig met het knippen van een aantal oude gasflessen. Onwetend van het feit. dat er een gevulde cilinder bu was, legde hij dit exemplaar ook in de grootschaar. Een hevige ontploffing volgde, waarbij de man deerlijk werd verminkt en spoedig daarop overleed. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Een deel van de in tweeën ge knipte gasfles richtte vernielingen aan in een huis aan de nabij gelegen van Swindenstraat. Hier werd een stuk uit de muur geslagen en een raamkozijn versplinterd. Ook enige ruiten werden vernield en er werd ravage aangericht in een bovenzjjkamer. SPAAROVERSCHOT RIJKSPOSTSPAARBANK Het fijngebeeldhouwde kopje van een jeugdige Egyptische farao, die naar men aanneemt ongeveer 4500 jaar geleden moet hebben geleefd, en dat door de Westduitse archeo loog prof. dr. H. Stock bij opgra vingen ten zuiden van Gizch is ge vonden. De unieke vondst is onge veer 50 cm hoog. vervaardigd van Bij de Rijkspostspaarbank werd in groene leisteen en vrijwel onbcscha- Goudse kazen niet meer rond? Marinebasis Simonsstad aan Zuid-Afrika overgedragen Vertegenwoordigers van de West- Gisteren is de Britse marinebasis duitse levensmiddelenhandel zijn voor- Simonsstad in Zuid-Afrika aan de Zuid- nemens het Nederlandse ministerie afrikaanse marine overgedragen. De van Landbouw een memorandum te basis ligt een 15 kilometer ten noorden overhandigen waarin gevraagd wordt de traditionele ronde vorm van Hol landse kaas te wijzigen. Dr. Josef Wicker, bestuurslid en di recteur van „Cornelius Stüssgen A.G." verklaarde in Keulen dat de rechthoe kige kaas in Duitsland tegenwoordig veel meer gezien is. Door besparingen bij het inpakken, opslaan, en door het vermijden van onnodige afval zou de Goudse kaas bijvoorbeeld 40 pfennig per kilo goedkoper kunnen zijn, aldus dr. Wicker. van Kaap de Goede Hoop en is ge noemd naar Simon van der Stel, die daar in 1687 aan land stapte. In 1741 begon de Oostindische Compagnie de baai als ankerplaats te gebruiken. Simonsstad werd in 1785. door de Brit ten bezet. Zij gebruikten de basis in de strijd tegen de Fransen. Tot eerste admiraal van de Zuid- afrikaanse marine is Hugo Hendrik Briemann benoemd. Hij js 40 jaar en stamt uit een voortrekkersgeslacht. Zijn titel is skout admiraal, overeenkomende met het Nederlandse schout-bij-nacht maart 1957 ingelegd f. 54,9 miljoen en terugbetaald f. 52,8 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 2,1 miljoen (vorige maand f. 17.7 miljoen en in maart vorig jaar 16.1 miljoen). In 1957 is totdusver bij de R.P.S. ge spaard f. 33,0 miljoen tegen f. 82.8 mil joen in het zelfde tijdvak van 1956. Het saldo-tegoed per ultimo maart 1957 bedraagt f. 1946 mijoen (vorige maand f. 1944 mijoen en ulto maart vo rig jaar f. 1780 miljoen). Ine»»; M«*rt - Art v VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 Hij heeft een snelle carrière gemaakt. Tot dusver stond de Zuidafrikaanse marine onder bevel van de Britse vice- admiraal Sir Geoffrey Robson. Makarios verlaat morgen zijn verbanningsoord De Griekse regering heeft met de Griekse reder Onassis een regeling ge troffen voor het afhalen van aartsbis schop Makarios van de Seychellen- eilanden.. Een van de schepen van Onassis, de „Olympic Thunder", zal morgen in Mahe aankomen om Makarios af te halen, zo is in Athene officiee bekendgemaakt. De Britse regering maakte de vorige week bekend, dat de aartsbisschop, die vorig jaar maart naar de Seychellen verbannen werd omdat hij weigerde de anti-Britse gewelddaden op Cyprus te veroordelen, vrijgelaten zal worden. Ma karios mag echter niet naar Cyprus te rugkeren. BINNENLAND In het afgelopen weekend zijn zes waardevolle boeken op uuteendopend gebied uiit de bibliotheek vam Anti5 te Amsterdam gestolen. De stelende bibliofiel verschafte zich met een valse sleutel toegang tot de boekerij Zondag 7 april zullen 1060 honden ln de grote zaal van het RAI-gebouw te Am sterdam wedijveren om de tittels „Winner" en „Jeugd'winmer" ln de 69e door de Kon. Ned. Kennedoktb „Cynophilia" te houden Internationale hondententoonetelhng „Win ner 1957". - Canada en Nederland hebben gisteren een overeenkomst ondertekend tot voor koming van dubbele belastingheffing en ven ontduiking van inkomstenbelastingen. De ondertekening geschiedde voor Ne derland door de Nederlandse ambassadeur de heer A. H J. Lovlnk en voor Canada door de minister van financiën. Waiter Harris. De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft gister morgen in het RAI-gebouw te Amsterdam de 15e internationale slagersvakten-toon- stelling geopend. In het R K. Ziekenhuis te Venlo is gisteren overleden Mevr. Berks die bij een v e rkeersongevaJl op de Apeldoornseweg te Hattem ernstig werd gewond. Haar echtge noot dhr P J Beeks .sluiswachter bij de sluis te Beifeld is. zoals gemeld,, direct na dit ongeval overleden. Een bromfietser, de ongeveer 50-Jarlge clief-inkoper G. van Beek uit Amersfoort, ls gistermiddag, doordat hij door de zon verblind werd. op de onbewaakte overweg ln de Stowtenburgerlaan te Stoutenburg tegen de trein opgereden die om 16.41 uur uit Amersfoort was vertrok/ken en om kwart over vier in Ede moest aankomen. De heer van Beek was op slag dood. De trein had een half uur vertraging. Na bijna 16 jaren onafgebroken te hebben gevaren in dienst van verschillende overheidsinstanties ,zal het m.s ..Si'bajak". onder commando van Kapt. J, Roos, te Wassenaar, op zaterdag 6 april a.s. voor de eerste maal weer ln eigen beheer van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zee kiezen voor een reis op het traject Rotterdam-Pana makanaal-Nieuw Zeeiand-Auetralië - Indo- nesië-Suerkanaal-Rotterdam. op welk tra ject het schip voortaan door de Lloyd voor eigen rekening zal worden geëxploiteerd. Vandaag is te Arnhem door de voor zitter van het Sociaal Federatie Verbond voor de Baksteenindustriede heer W. J. M, J. van der Linden, het bestuur geïn stalleerd van de Stichting BedrlJfspensloen fonds voor de Baksteenindustrie. De stich tingsakte van dut pensioenfond» is inmid dels in de Staatscourant) verschenen. De Nederlandse Bond van leerkrach- i De Joodse gemeenschap van Monte- ten bij het Nijverheidsonderwijs zal op video, Uruguay, heeft geprotesteerd tegen woensdag 24 en donderdag 25 april ln de komst van dr. Bane G'.obke, die als het Kurhaus te Sohevendngen de openbare vertegenwoordiger van de Westduitse re- algemene vergadering houden. gering een eerste vluoht op een nieuwe lijn van de Lufthansa zal meemaken. Glob- De Bond van het personeel van de «heepvaartmaatsohappij „Suriname" heeft gisteren ln Paramaribo bekendgemaakt, dait op de algemene vergadering eenstem mig besloten is het werk dinsdagnacht om 12 uur neer te leggen. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 30 en een pensioenregeling. BUITENLAND De Westduitse minister Von Brentano heeft dinsdag op een persconferentie te Bonn gezegd, dat West-Duitsland de plicht heeft deel te nemen aan het reus achtige werk van de economische ontwik keling van India. Von Brentano zei voorts dal de Westduitse regering niet slechts normalisatie van de betrekking met Israël wenst doch ook streeft naar vriendschap pelijke samenwerking met dat land De Sovjetru'ssisohe minister van De fensie maarschalk Zjoekof, heeft een or der uitgevaardigd ,dbt alle militairen, van gemeen soldaat tot maarschalk, met In gang van 10 april een uur per dag gym nastiek moeten doen. Volgens het orgaan van de R/usslsohe vloot". So-vtetsky Flot", dat deze order publiceert, geldt dè maat regel ook voor militairen, die bureauwerk verrichten. De bedoeling ls: bestrijding van zw aiarl ij vigh eid Olrca 260 invaliden, die de Duitse concentratiekampen overleefd hebben, hebben dinsdag voor het parlementsge bouw in Jeruzalem gedemonstreerd voor hogere pensioenen, toen het tot een tref fen kwam met politiemannen, die het par lementsgebouw bewaakten, snelden ver scheidene afgevaradigd'en toen om de met krukken en stokken zwaaiende betogers ln bescherming te nemen. De politie wist, na dat zij versterking had gekregen, de beto ger® te verspreiden. Een pokkenepidemie, dlie sedert januari in Calcutta woedt, heeft reed® bij na duizend doden geëist. Twee miljoen mensen zijn Ingeënt, doch elke week ster ven nog 2O0 mensen aan deze ziekte. De Britse scheepsbouwmaatschappij Gammel Lalrd heeft bekendgemaakt, dat op haar werven te Birkenhead het ont werp voor een groot atoomtankschlp ge reed gekomen is. De maatschappij ver wacht. dat zij de eerste in Engeland zal zijn die een atoomschdp bouwt. In de Amerikaanse stad Dallas in Texas zijn gisteren door een tornado acht personen gedood, onder wie vier kinderen. Een tweede tornado trof het plaatsje Me lissa, 65 km, ten noorden van Dallas. Ver volgens troffen belde wervelstormen Zuld- Oklahama. Hier vonden tenminste vier mensen de dood. Br is veel schade aange richt. ke, die wordt beschreven als een nazi en rassenhater, zou tijdens het Hitlerbewino een werkzaam aandeel hebben gehad in de Jodenvervolging en o.a. mede-opsteller van de z.g. Neurenbergse anti-Joodse wetten zijn. Diverse organisaties hebben aange kondigd demonstraties te zullen organi seren, indien Globke niet van zijn plan nen. op 11 april naar Uruguay te komen, afziet De Westduijtse bondskanselier, dr. Ade nauer, heeft bij zijn bezoek aan Perzie een ontwerpovereenkomst met de Perzische au. toruteiten uitgewerkt. d:e voorziet in de verstrekking van eer. eerste krediet van 160 miljoen mark aan Perzié, dat later kan worden verdubbeld. Dit krediet zal worden verstrekt door een Duitse kas voor de buitenlandse mankten, een organisatie tot bevordering van de uitvoer, welke voor de helft door de Bondsregering wordt ge financierd. De Britse Raad van kerken, die ln Londen bijeen ls, heeft een door de bis schop van Ohicester ingediende resolutie aangenomen, waarin de raad het besluit van de regering betreurt om „proefont- ploffingen ln de megatonklasse" teweeg te laten brengen. De resolutie werd aangeno men met 39 tegen 32 stemmen bij 5 ont houdingen. Dr. Geoffrey Fisher. de (Ang licaanse) aartsbisschop van Canterbury, die de vergadering van de Raad van Britse kerken voorzat, zei: „het lijkt mij on juist dit een morele kwestie te noemen. Het is een praktische kwestie, die afhan kelijk van wetenschappelijke kennis moet worden gesteld". Volgens dinsdag ln Algiers ontvangen berichten hebben de Franse veiligheids troepen maandag bij operaties in verschil lende delen van AJlgèriJe 90 opstandelingen gedood en 20 gevangen genomen. In Parijs is dinsdag een Nederlandss week. georganiseerd door leerlingen van de handelshogeschool, geopend door de Ne derlandse ambassadeur. Er worden lezin gen, tentoonstellingen en filmvoorstellin gen over Nederland gehouden. De permanente Hongaarse vertegen woordiger bij de Ver. Naties, Peter Mod, heeft dinsdag bij seoretaris-generaal Ham- rr.arskjöld krachtig geprotesteerd tegen de weigering van de volkerenorganisatie de geloofsbrieven van de Hongaarse delegatie te erkennen. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse Marine zijn dinsdag elf leden van de bemanning van een vliegtuig van de marine, dat bij Chincoteague, aan, de oostkust van Virginië ls neergestort, om het leven gekomen. digd. rspele 9—1 WOENSDAG Den Burcht Jacobazaal)Kamerverga dering Chr. Nat. Vakverbond. 7.30 u. nam. Haven 7Demonstraties snelbreimaohine 26 uur nam. Schouwburg: K: en O. Ned. Comedie „Aparte tafels". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Modeshow C. en A. 2.30 3.30, 7.30 en 8.30 uur nam. Gulden Vlies: Jaarvergadering Ver. E.- H.B.O.-dlenst Leiden. 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84); Inst. v. Arbeidersontwikkeling. Spr. P. van Zonne veld over Oostenrijk.~8 uur nam. Gereoht 10: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): Concert door 4 mannenkoren. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.45 uur nam. Den Burcht: Inschrijving klnde „Koninginnedag" (alléén jongens j.). 4£ uur nam. StadsgehoorzaalModeshow C. en A. 2.30 3.30, 7.30 en 8 30 uur nam. Voorschoten Raadzaal, Prov. Federatie v. Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening. Spr. Mevr. Goote-Potama. On derwerp; Sooiale verzorging bij rampen en In B.B. 8 uur nam. VRIJDAG Gebouw Gem. Geneesk. Dienst (Nieuwe Mare 13a)Inschrijving deelnemers auto tocht Ouden van Dagen. 24 uur nam. Den Burcht: Inschrijving kinderspelen „Koninginnedag" (alléén meisjes 912 J.). 4£ uur nam. SchouwburgLeidsch Studententoneel „A kiss for Cinderella". 8 uur nam. Warmond: 't Trefpunt. Filmvoor stelling „Die nachtwache". 8 uur nam. 't SchuttershofOfficiële opening paas- veetentoonstelllng Vebo. 10 urur nam. ZATERDAG Gebouw Gem. Geneesk. Dienst (Nieuwe Mare 13a)Inschrijving deelnemers auto tocht Ouden van Dagen. 24 uur nam. Don Bosco-school (Boerhaavelaan 44) Diploma-uitreiking avondschool. 3.30 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. 2 uur nam. Prediker: Feestavond „Unita6" afd. Lel den. 7.30 uur nam. St.-Antonlus Clubhuis: Feestavond Volkstulnver. „Tuinlust". 7 3/4 uur nam. ZONDAG. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5i uur nam. MAANDAG. Rehoboth: Jaarverg. Chr. Ver. „Zonne huis". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Ex Animo" zingt ae Maitthaus Passion. 7.15 uur nam. Inst. v. Prev. Geneeskunde Wassenaar - seweg 56)Ver. voor Int. Rechtsorde. Spr. prof. dr. P. H. J. Lampe over Wereldge- zondheidsdag. 8 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. DINSDAG Stadszaal (grote zaad): „Ex Animo" zingt de Maitthaus Paosion. 7.16 uur nam. Bestuurshuls Tulnstadwijk (Hyacinten straat) Jaarverg. Speeltuinver. „Zuider kwartier", 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. 2.90 uur maim. Tandartsen zeggen: restitutie mogelijk Vorige week gaven de ziekenfond sen duidelijk te kennen, dat zij de kosten, die de tandartsen na 31 maart aan de fondspatiënten - on danks hun verzekering - toch in re kening zouden brengen, niet zouden vergoeden. De tandartsen hebben de aandacht van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid er nu op gevestigd, dat er een passage in het Ziekenfondsbesluit bestaat volgens welke restitutie aan verze kerden wel mogelijk gemaakt kan worden. In een telegram wijst het hoofd bestuur van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde op artikel 8. waarin staat, dat de statuten van het ziekenfonds bepa len. dat in plaats van de geneeskun dige verzorging gedeeltelijk of gehe le vergoeding wordt verleend aan de verzekerde voor de door hem voor de geneeskundige verzorging ge- maakte werkelijke kosten. Deze be paling blijft buiten toepassing, zo wordt verder gezegd, met betrekking tot de verplicht verzekerden. Maar, zo staat er in dit artikel 8: „Bij uit voering svoor schrift kan echter voor uitzonderingsgevallen anders worden bepaald". En juist op dit zinnetje wordt nu de ministeriële aandacht gevestigd. Poolse matrozen verdienen aan oude Amerikaanse auto's (Van onze Weense correspondent) Het Poolse schip „Elbag" heeft kort geleden 45 oude. Amerikaanse auto's in Gdingen uitgeladen, die door Poolse ma trozen in het Westen waren gekocht. In trek zijn vooral oude Fords, Citroëns en Studebakers. In Hamburg en Rotterdam worden bovendien bij voorkeur oude Mercedes-wagens, Packards en Pontiacs gekocht. De Poolse matrozen betalen ge middeld 50 tot 200 dollar voor deze wa gens en verkopen ze dan in Polen voor bedragen tussen 800 en 1000 dollar. Daar de Poolse douane ook aan deze zaakjes wil verdienen, werden niet alleen de in voerrechten verhoogd, maar ook de transportkosten, want voor de vracht van Antwerpen naar Gdingen. moet nu ongeveer 180 dollar worden betaald. In Polen zijn er op het ogenblik 130.000 personenauto's, dat is één op 207 inwo ners. Volgens de Poolse pers is dit nog gunstiger dan in Joego-Slavië, Bulga rije, Hongarije en Roemenië. Rijksmuseum van Oudheden; Lezing dr. B. H. Strieker over Egyptische oudheden in de Glypotheek te Kopenhagen. 8 uur nam. Voorschoten Gul/tureeH Cen trum. Nutsavond .Spr. dr. H. E. Henkes, over autoreis door Ver. St. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark i) Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van ÏO— v.m tot 4 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Jananse Drenten. 10 uur 12 en 4 uur 's Zondaes van 24 uur. BIOSCOPEN Casino: „Nana". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. LI do: „Noodilaaiding ln de jungle". 18 jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lu\or: „Drie mannen ln de sneeuw". A.l. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45, 7 en 9.1 5uur. Trianon: „De straat der geverfde lippen". 18 Jaar Werkdagen 2 30. 7 en 9.16 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.16 uur. Rex: ..Shotgun". 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyolus „The tx>ast of New Or leans". De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 6 april 8 uur waarge nomen door: Apotheek Boekwijt. Breeetr. 74. tel. 20552; Apotheek Haven. Haven 18. tel. 20085, Apotheek Oegstgeest Wllhelmi- napark 8 Oegstgeest. tel. 26274. een gehoor by Uw hulsarts of bel op dokterstelefoon 22222. :U S' specialist. WEERRAPPORTEN (Van heden morg en 7 uur) ■P rsl.afi uur S En Stockholm onbewolkt zw 1 2 0 Oslo zwaar bew. windstil -1 0 Kopenhagen onbewolkt n 4 5 0 Aberdeen nevel z 6 8 0 Dublin zwaar bew. z 6 10 2 Londen mist zzo 2 6 0 Amsterdam mist n 2 2 0.2 Brussel nevel nw 3 5 0 Parijs nevel nno 2 5 0 Bordeaux mist windstil 6 0 Grenoble onbewolkt windstil 4 3 Nice onbewolkt nnw 3 9 0 Berlijn nevel O 2 9 0.3 Frankfort zwaar bew. no 4 7 10 München nevel zzo 2 2 0 Zürich mist zo 2 4 3 Genève nevel windstil 3 0 Locarno licht bew. windstil 3 3 Wenen regen windstil 9 4 Innsbruck nevel o 1 5 2 Rome regen zzo 3 10 6 Mallorca onbewolkt nno a 9 0.4

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 2