Conflict in de mijnen opgelost door volledige overeenstemming Morgen wordt liet werk in Britse scheepsbouw en industrie hervat WEERBERICHT Tevredenstellende toezeggingen Het gezonde verstond heeft het gewonnen Vandaag is onafhankelijk onderzoek begonnen Economisch jaaroverzicht opent nogal gunstige perspectieven Nederlandse Marine heeft zeer belangrijke taak te vervullen 96ste jaargang WOENSDAG 3 APRIL 1957 No. 29103 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur] J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme smge' l' Lelden Glro D° 61055 Hoofdredacteur; J. Brouwer f.7.50 per kwartaal: f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Langzaam aan actiebeëindigd Nachtploegen gingen normaal aan de slag De directies der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg en de besturen der katholieke organisaties van arbeiders en beambten in het mijnbedrijf deel den gisteravond het volgende mee: In een heden gehouden bespreking van de directies der gezamenlijke mijnen in Limburg en de leiding van de Katholieke organisaties van arbeiders en beambten in het mijnbedrijf, is volledige overeenstemming bereikt omtrent beëindiging van ,,de langzaam-aan-actie", welke maandagochtend j.l. was aan gevangen. De werkzaamheden op de bedrijven worden terstond op normale wijze hervat. De directies en de leiding der katholieke organisaties doen een beroep op het geheel personeel om de produktie zo spoedig mogelijk in volle omvang te herstellen. Concrete mededelingen kon de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Mijn- werkersbond, de heer F. Dohmen, vannacht om half vier te Heerlen nog niet doen. Over de te Scheveningen bereikte overeenkomst zeide hij slechts: „Wy hebben meer dan voldoende zekerheden, van de myndirecties gekregen om een oplossing in de Mijnindustrieraad (MIR) te bereiken". De Mijnindustrieraad is het publiekrechtelijk orgaan voor het mijnwezen. De heer Dohmen weigerde ook maar een punt van de overeenkomst te noemen. Gisteravond te 10 uur werd een mede deling in de geest als boven geschetst aan de mijnpoorten opgehangen. Niemand kon nadien vertellen welke resultaten in feite werden bereikt. De heer Dohmen wilde eerst de besturen van de Nederlandse Katholieke Mijn- werkersbond en van de Katholieke Ver eniging van Mijnbeambten inlichten alvorens mededelingen te doen. De da gelijkse besturen dezer bonden zouden vanmiddag te vijf uur voor het eerst bij elkaar komen. Van de zijde der mijn- directies was gisteravond geen leidende figuur te bereiken. Men was onderweg van Scheveningen, waar in het Kurhaus vergaderd was, naar Heerlen, over een over het algemeen zeer mistige weg. „Wij beslissen niet, de M.I.R. be slist", zo zeide de heer Dohmen. „Op grond van de gedane toezeggingen moet de beslissing in de M.I.R. nog worden vastgesteld. De antivoorden van de mijndirecties op onze vragen waren van die aard, dat er voor ons gegronde reden is, de „langzaam aan-actie" te beëindigen" „Wij kunnen", aldus de heer Dohmen, „voorlopig nog geen uitvoerige inlich tingen geven. De mensen van de Bond hebben in ons zoveel vertrouwen, dat het ene woord van jl. zondag voldoende was om de actie te beginnen. En nu zal het ene woord óók wel voldoende zijn. De rest komt vanzelf ook". Daarmee gaf de voorzitter van de NKMB te kennen, dat de arbeid in de mynen vandaag, stipt en geheel normaal is hervat. De nachtploegen, die het werk voor de twee produktiedagploegen voorberei den, zijn gisteravond normaal aan de slag gegaan. Aon H.H. adverteerders Om hierna te noemen redenen zijn wij helaas genoodzaakt H.H. adverteerders mede te delen, dat de tekst van advertenties, ook van de „Sleuteltjes", bestemd voor ons zaterdagnummer, uiterlijk vrijdag middag 3.00 uur in ons bezit moet zijn. Daar wij ook in ons bedrijf een tekort aan geschoolde werknemers hebben en het adverteren in het zaterdagblad toeneemt, zijn wij noodgedwongen tot deze maatregel over moeten gaan, aangezien an ders ons blad op zaterdag, die een halve werkdag is, te laat bij onze abonnees komt. terwijl bovendien de vrije zaterdagmiddag voor onze werknemers verloren zou gaan. De DIRECTIE. Minister Staf is uiterst voldaan Raketgeschut „Honest John" naar ons land (Van onze correspondent in Washington) De reis van minister Staf door Amerika is bijna ten einde. De mi nister is uitermate voldaan over de samenwerking en over het begrip dat hij daar heeft gevonden. Er zijn be sprekingen gevoerd over nieuw ma teriaal ter versterking onzer verde diging. Nederland zal reeds dit jaar raketgeschut Honest John" krijgen! Met dit raket zal in Duitsland wor den getraind. Minister Staf is er in geslaagd gunstige technische en financiële overeenkomsten te treffen. Er is geconfereerd over de reorgani satie van het leger, de aanvoer van on derdelen voor de luchtmacht alsmede over de moderne oorlogvoering ter zep. Anti-duikbootwapens hadden daarbij zeer de belangstelling. ..Honest John' is een raket dat van een atoomlading kan worden voorzien. Zulk een lading krijgt Nederland even wel niet in handen. De Amerikanen kunnen de lading in geval van nood snel fourneren want atoomladingen zullen op het vasteland van Europa worden opgeslagen. Over geleide projectielen heeft minister Staf niet onderhandeld daar deze wel aan Europa ter beschikking worden gesteld doch in internationaal verband. Nederland schenkt dertien miljoen voor vluchtelingen De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. A. H. M. Luns, heeft gistermid dag tijdens een ontvangst van de nieuwe Hoge Commissaris der Ver. Naties voor de Vluchtelingen, dr. Auguste Lindt, me degedeeld, dat de Nederlandse regering onder voorbehoud van parlementaire goedkeuring dertien miljoen gulden heeft beschikbaar gesteld voor de door de Ver. Naties verzorgde vluchtelingen. Dr. Lindt, die opvolger is van de Ne derlander mr. G. J. van Heuven-Goed- hart, brengt op het ogenblik een bezoek aan Den Haag in het kader van een reis naar de Europese hoofdsteden, waar hij de belangstelling in het probleem dei- vluchtelingen wil stimuleren. Dr. Lindt deelde mede. dat dit jaar voor de Hon gaarse vluchtelingen tussen 48 en 50 miljoen dollar nodig zal zijn. Minister Luns zeide in een toespraak, dat van de dertien miljoen gulden ruim tien miljoen bestemd is voor de Hoge Commissaris ten bate van de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk en van de joodse vluchtelingen uit Egypte. De rest is voor het werk van de intergouverne mentele commissie voor Europese migra tie te Genève. In Nederland is reeds door particulie ren zestien miljoen gulden bijeenge bracht, aldus minister Luns. Proces in Polen tegen een vroegere Duitse officier In de Poolse stad Wroclaw is het pro ces begonnen tegen een gewezen officier van de Duitse Sicherheitsdienst, Ser- giusz Bobko genaamd. Hij wordt be schuldigd van het vergassen van duizend Tisechische joden. Bobko heeft aan het hoofd gestaan van het concentratiekamp Kolbuszowa. Hij is onlangs in Wroclaw aangehouden, waar hij onder een aangenomen naam leefde. Er zullen 80 getuigen worden ge hoord in het proces, dat een dag of tien zal duren. Rustig en droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist, daarna bijna overal zonnig. Weinig wind. Over het algemeen iets hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 APRIL Zon op: 6.11 uur; onder: 19.20 uur. Maan op: 7.59 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 5.34 en 17.54 uur. Laagwater te 1.22 en 13.45 uur. Dit nummer bestaat uit 12 patina's (Van onze correspondent in Londen) De dingen zien er in Engeland vandaag weer wat zonniger uit: de staking in de scheepsbouw en de metaalindustrie, die al bijna twee miljoen arbeiders omvatten en de bonden twee en een half miljoen gulden per dag kostte en het land oneindig veel meer, is opgeheven: morgen zal het werk worden hervat. Na een stormachtige vergadering van de hoofdbesturen van de veertig federatief samenwerkende vakbonden werd met 710.000 tegen 449.000 stem men (elke bond brengt zoveel stemmen uit als hij leden telt) besloten een einde aan de staking te maken. Dit besluit werd in het Lagerhuis, waar de minister van Arbeid, Macleod, het aankondigde, met gejuich begroet. Het gezonde verstand blijkt tenslotte te hebben overwonnen. De bonden volgden het advies van de minister op om de staking op te heffen, terwijl het onafhanke lijke onderzoek wordt gehouden, dat vandaag is begonnen. Tijdelijke vertraging in de industriële groei De bonden hebben door de staking reeds de werkgevers tot rechtstreekse onderhandelingen gedwongen, terwijl ook een loonsverhoging werd aangebo den, waartoe oorspronkelijk geen be reidheid bestond. Na de aanbeveling van de commissie van onderzoek zullen de bonden opnieuw beraad houden. De moeiijkheden zijn nog geenszins opgelost, maar de ophef fing van de staking en de komende on derhandelingen zijn reeds stappen in de goede richting. Ted Hill, de algemeen secretaris van de ketelmakersbond, van wie de actie tot staking was uitgegaan, wilde ook nu doorstalien, maar zijn voorstel werd ver worpen. Een ander lichtpunt is het opti misme, waarvan een gisteren door de Engelse regering gepubliceerd econo misch jaaroverzicht getuigt. De slotsom is, dat de omstandig heden voor het komende jaar voor de Britse handel gunstig zijn. Als ge volg van belangrijke beleggingen in de industrie in de afgelopen twee of drie jaar is deze thans beter dan ooit in staat tot een nieuwe exportcam pagne. De Britse uitvoer bereikte reeds een record-hoogte, maar om Engelands toekomst te verzekeren is een nog grotere export noodzakelijk. Indien dit kan worden verwezenlijkt, kan de levensstandaard verbeterd worden. De kredietbeperking en de importvermindering hebben reeds gunstige resultaten opgeleverd. De stijging van prijzen en winsten kon •-geremd ivorden. De export nam veel meer toe dan de invoer. Er moet gespaard worden Het tekort op de betalingsbalans nam daardoor sterk af en de betalingsbalans toonde een aanzienlijk overschot in te genstelling met het tekort in 1955. De vaste beleggingen breiden zich verder uit, terwijl het individuele verbruik nau welijks rees boven het peil van 1955. De noodzakelijke verschuiving in de econo mie leidde tot tijdelijke vertragng van de industriële groei. Het benzinetekort heeft thans eenzelfde effect. Engelands totale industriële produktie in 1956 breidde zich. in tegenstelling met die op het Europese vasteland, in het geheel niet uit, nadat in het vierde kwartaal van 1955 echter een record hoogte was bereikt. Maar. zoals gezegd, er waren belang rijke inwendige verschuivingen met de nadruk op stijgende produktie in de export-sector. Ook in de naaste toekomst zal er veel dienen te worden gespaard en zullen de overheidsuitgaven zo veel mogelijk moe- tén worden beperkt. De regering wil na melijk. dat het verbruik nog steeds be teugeld wordt, ook om de fabrikanten te dwingen meer te exporteren. Aangezien het waarschijnlijk is. dat de lonen dit jaar met twee honderd miljoen pond verhoogd zullen worden, bestaat er nog weinig kans op verzachting van de kre dietbeperking. Het benzinetekort heeft Engeland niet zo ernstig getroffen als was gevreesd, hoewel als resultaat van de nieuwe situatie er op het ogenblik meer mensen zonder werk zijn dan ge bruikelijk is in deze tijd van het jaar. Doordat de toekomst van het Suezka- naal nog onzeker is. zijn de vooruit zichten van de wereldhandel echter nog onduidelijk. De Mayflower II. een nabootsing van het schip waarmee de Pilgrim Fathers indertijd van Engeland naar de Nieuwe Wereld vertrok ken, werd te water gelaten in Biixham in Engeland voor het wordt afgebouwd voor een herha ling van deze historische tocht. Toen het schip in het water dreef, maakte het zo'n slagzij, dat men voor kapseizen vreesde! In al lerijl werd de ballast voor het ver krijgen van evenwicht aangebracht, waardoor het schip na enige be nauwde uurtjes op een fatsoenlijke manier ronddobberde. Luitenant - admiraal Burke l rije wereld afhankelijk van marinekracht (Speciale berichtgeving) Uw Marine heeft een zeer belangrijke taak te vervullen. Een taak, 'die in geval van een eventuele oorlog, zeer beslist niet alleen uit het escorteren van konvooien zal bestaan, hoe belangrijk dit overigens ook is. Het werk, dat de Marine van de vrije wereld heeft te doen, heeft verschillende facetten en geen enkele nationale marine zal daarvan een bepaald onderdeel voor zijn reke ning moeten of kunnen nemen. Er is eenvoudig een grote ,,taak, die gedaan moet worden" en die zullen wij gezamenlijk moeten opknappen". Gisteren werd in Amsterdam een openbare vergadering gehouden van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand NO- V/B). Prins Bernhard zat deze ver gadering voor. Een opname van de bestuurstafel tijdens de rede van Prins Bernhard. Van links naar rechts prof. dr. ir E. de Vies, Prins Bernhard. de heer H. Oosterhuis en de heer Egging. Zo ongeveer sprak gistermiddag luite nant-admiraal Arleigh A. Burke, chef van de Amerikaanse Marinestaf tijdens een persconferentie aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" in de haven van Nieuwediep. De Amerikaanse admi raal, die in gezelschap van zijn echtge note en een aantal hooggeplaatste Ame rikaanse marine-officieren gistermorgen op het vliegveld Valkenburg arriveerde uit Londen, bracht een kort bezoek aan ons land. Bezoek aan de „Rotterdam" Direct na zijn aankomst vertrok admi raal Burke die in de tweede wereld oorlog tengevolge van zijn vele snelle acties als commandant van de „Little Beavers", het 23e jager-flottielje, de bij naam „31 knoi Burke" (31 mijl Burke) kreeg gistermorgen vergezeld van de Nederlandse chef Marinestaf, vice-admi- raal H. H. L. Pröpper en de Ameri kaanse marjne-attaché in Nederland, captain James C. Shaw per auto naar Den Helder waar hij op „het paleis" werd ontvangen door de Commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht G. B. Fortuyn Na de lunch volgde een tocht door de haven en bezocht de hoge Amerikaanse gast o.m. de nieuwe tor- pedobootjager „Rotterdam" waarna aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" de jour nalisten gelegenheid kregen hun vragen op de admiraal af te vuren. Na een inleiding waarin admiraal Burke zei verheugd te zijn, weer eens in Nederland te zijn, hield hij een warm pleidooi voor begrip voor het werk van de Marine. ..Het voortbe staan van de vrije wereld staat en valt met de zeestrijdkrachten"aldus de admiraal. „Als ivij ooit de controle over de wereldzeeën zouden verlie zen, is het uit met ons. Daarom is het zo dringend noodzakelijk dat dit in alle landen van de vrije wereld terdege wordt ingezien!! De vraag of Nederland behoefte heeft aan meer vliegdekschepen, beantwoord de de admiraal met de woorden, dat hy zich uiteraard niet in onze interne pro blemen kan mengen, maar dat het in ieder geval vaststaat dat er in het alge meen meer vliegdekschepen nodig zyn. „Oorlog ter zee vraagt in de eerste plaats marine-vliegers in de lucht, om dat die vóór alles zeeman zijn en dus beter aanvoelen welke steun zij de sche pen moeten geven!" Hoewel admiraal Burke hierop niet verder inging, was het toch wel duide lijk wat hij ten aanzien van ons Neder lands aandeel op dit punt dacht, toen hij hieraan toevoegde: „Het aandeel dat uw marine aan de taak zal hebben te leveren, zal zeer belangrijk zyn!" Ook de geleide projeotielen kwamen ter sprake. Admiraal Burke bleek een warm voorstander te zijn er zoveel mogelyk schepen over de gehele we reld mee uit te rusten. Toch waar schuwde hij ervoor op dit punt niet al te hard van stapel te lopen, daar er nog veel aan deze projectielen en de manier waarop zjj worden afgescho ten verandert en het gevaar dus niet denkbeeldig is dat alles wat op dit gebied nu wordt gebouwd, over enkele jaren verouderd is. Tenslotte bleek admiraal Burke over zijn eerste indrukken opgedaan tijdens zijn inspectiereis, zeer voldaan. „Aan boord van de „Rotterdam" heb ik en kele technische nieuwigheden gezien die beter zijn dan aan boord van onze schepen en uw haven van Den Helder is in een woord „prachtig"! Besprekingen In hotel „Wittebrug" te Den Haag is admiraal Burke gisteravond een diner aangeboden waarbij een aantal marine- autoriteiten aanzat en vanmorgen heb ben hij en mrs. Burke op typisch Ame rikaanse wijze aan een aantal vooraan staande genodigden in hotel „Des Indes" een ontbijt aangeboden. In de morgen uren voerde admiraal Burke achtereen volgens besprekingen met vice-admiraal Pröpper en met de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman. Na de lunch vertrok hy met zyn ge zelschap van Valkenburg naar Brussel. I

Leidsch Dagblad | 1957 | | pagina 1